L SPORT. Koffers eraTasschen S. G. J. DE Gj^kjloorileiiiiie LUCHTVAART. ONDERWIJS. Voor Huis en Hof. VOETBAL. DIOC. HAARL. BOND. V. V. L. IIConcordia II 10—0. De eerste competitiewedstrijd van V. V. L. II eindigde in een klinkende overwin ning. V. V. L., die voor de rust den ster ken wind in den rug bad zorgde in deze pe riode voor een nuttigen 5—0 v,oorsprong. Dachten wij na de rust, dat de Hillegom- mers uit een ander vaatje zouden gaan tap pen, het kwam echter anders uit, daar V. V. L. tot het einde toe goed vol hield en uitstekend samenspeelde, zoodat V. V. L. nog vijf maal het Concordia-doel wist te verschalken. Het was een aangename wed strijd en gaarne zullen wij de Hillegom- mers ter gelegener tijd wederom eens wil len ontmoeten. SCHERMEN. Thor—Leidsche schermvereeniging. Leiden wintopdegenen sabel en legt beslag op den K r a m e r-w i s s e 1 p r ij s. Zaterdagmiddag heeft in de Schermzaal van de Schermvereeniging T.H.O.R. te Rot terdam een competitiewedstrijd plaats ge had tusschen genoemde vereeniging cn de Leidsche schermvereeniging. Voor Leiden kwamen uit op degeD de hccren Bruins, Schepers, Scherpenhuizen en de Jong, ter wijl op sabel do heer Bruins vervangen werd door den heer Abbinga. Voor THOR schermden de heeren Landa, Wiarda-, van "Wielingen en Luyten. Na 5 partijen degen was de stand 3 te gen 1 met coupe double voor THOR. Bij 9 partijen stonden beide clubs gelijk, waaraa in de meerderheid bleef en met 8 tegen 6 cn 2 coapes double en 21 ontvangen en 24 gegeven treffers, won. Op sabel begon THOR wederom goed en leidde na de le ronde met 31. Steeds bleef THOR aan de voorhand tot de 14e partij toen beide equipes gelijs stonden. De laatste 2 partijen waren echter voor Lei den, zoodat deze met 9 tegen 7 overwin ningen en 40 ontvangen en 51 gegeven tref fers ook dezen wedstrijd won. De heer van Wieringsn (THOR) won alle partijen met slechts 7 ontvangen treffers. Aan dezen wedsctrijd was tevens ver bonden de kamp om „de Kramer-wissel- prijs", welke 3 maal na elkaar of 5 maal bij elkaar gewonnen moest worden. Twee maal wis Leiden reeds in de meerderheid geweest; deze keer moest dus den doorslag geven of de prijs nog in omloop zou blij ven of niet. De overwinningen op de 3 wapens wer den daartoe bij elkaar geteld, zoodat de spanning tot het laatste moment er in bleef. Op floret begonnen stond THOR 2 pun ten voor, welke ze echter op degen weder moest afstaan, zoodat de beslissing moest vallen op sabel. Na 14 sabelpartijen stonden beide equi pes gelijk, n.l. 22 overwinningen. De einduitslag werd 24 tegen 22 voor Leiden, zeedat Leiden thans definitief be zitster is van den prijs. Daar Leiden telken jare met een niet sterke ploeg op floret uitkwam, moest THOR zorgen op dit wapen een flinken voorsprong te krijgen. Het is haar nchter niet gelukt. De krachten waren niet van dien aard, als enkele jaren terug, toen THOR in haar glorietijd 2 maal achtereen een afdeelingskampioen op floret was en nog wel tegen veel sterkere tegenstanders dan nu het geval wa3. De heer Landa bracht in zijn dankwoord naar voren, dat hij hoopte, dat de steeds aangename ontmoetingen met de Leidsche schervereeniging niet tot het verleden zou den bahooren, waarna maj. de Jong weder om een wisselprijs toezegde, welke naar hij hoopte op dezelfde prettige wijze ver- schermd zou worden als die van onzen schermvriend in Indië. De leiding van dezen wedstrijd was in- handen van den heer Brassine uit Haar lem. GOLF. Nederland—Duitschland. Holland wint met 62. Zondag werd op de nieuwe banen van de Frankfurt Golf Club te Frankfort a/M. de landen w edstrijd Nederland—Duitsch land gespeeld. Nederland won de foursomes, hetgeen drie punten opleverde en onze spelers wis ten in de enkelspelen drie overwinningen te behalen en een gelijk spel, terwijl twee partijen verloren werden. Nederland won derhalve met zes tegen twee punten. De gedetailleerde uitslag is: Foursomes: G. M. del Court van Krim pen en K. G. van Leijden slaan Hellmers en H. Samek met 2 ups; Jhr. A. M. en N. J. C. Snouck Hurgronje slaan von Lim burger en Weyhausen met vier en twea; Jhr. Michiels van Verduynen en W. Bois- sevain slaan Qerb en Hagedorn met twee en een. Enkelspel: del Court slaat Hellmers met 2 ups; Jhr. Michiels van Verduyn slaat von Limburger met 2 ups; Jhr. A. Snouck Hurgronje speelt gelijk met H. Samek; Jhr. N. J. C. Snouck Hurgronje verliest van Weyhausen met drie en één; K. G. van Leyden slaat Gerb met 1 up; W. Bois- sevain verliest van Hagedorn met drie en twee. ZEILEN. Ned. Jollenzeilers te Hamburg. Een aantal Ncderlandsche Jollenzeilers hebben een bezoek gebracht aan Ham burg, waar een wedstrijd Duitschland Holland werd gezeild in drie races. De resultaten waren: Eerste wedstrijd: 1. O'cst, 2. T. Bakker, 3. Mylius (D.), 4. Schlubach (D.); verder 8. W. Bakker, 10. Schülvinck, 11. Ruhwandl, 16 Putters, 18. de Vries Lentsch Ferwerda had opgegeven. 'ii'ceue weabLjju; 1. lujuus (o.), 2. Bakker, 3. Obst, 4. Schlubach (D.); verder 6. W. Bakker, 7. Ruhwandl, 9. Schülvinck. Derde wedstrijd: 1. Mylius (O.), 2. Wim Bakker, 3. Toon Bakker, 4. Obst, 5. Schöl- vinck; verder 13. Ruhwandl, 16. Ferwerda, 17 Putters. De Vries Lentsch was niet ge start. De Duitscher Mylius won dus. Hij had 19 pnt. De Hollanders Obst en T. Eakker hadden ieder 13 punten, zoodat zij de tweede en derde plaats bezetten. Verschillende Hamburgsche zeilers heb ben liet voornemen te kennen gegeven om het volgend jaar op de Kaagwoek te komen. SCHIETEN. Bijzondere Vrijwillige Landstorm. Zaterdag werden door de afd. van de B.V.L. van Leiden en Omstreken de laatste gemeenschappelijke schietoefenin gen met scherp te Katwijk gehouden. De deelname was zeer bevredigend, zoodat ter nauwernood alle deelnemers een beurt konden krijgen voordat het donker inviel. De zilveren wisselkrans van het detache ment Leiden, welke het vorige jaar door de Afd. Noordwijk was gewonnen, moest do Afd. afstaan aan de Afd. Lisse, welke de grootste deelname aan de oefeningen in den afgeloopen zomer heeft geleverd, dank zij den grooten ijver cn goeden invloed van den nieuwen leider dezer afdeeling, de res. luitenant J*. Dekker te Lisse, die deze afd. nieuw leven heeft weten in te blazen. Ingevolge instructie van den Inspecteur van de B. V. L., worden de Bchutters, uaar gelang van hunne bekwaamheid in hot schieten, in verschillende groepen inge deeld. De groep A of Koningsschutters kon door niemand bereikt worden; in groep B of Scherpschutters konden de volgende le den worden geplaatst: H. J. Lamers en J. Peerenboom van Leiderdorp; H. Wasse naar en A. Wendt van Leiden, Th. Vink en J. Schelvis van Noordwijk en C. R. Segers van Lisse, aan wie het Brevet en de Scherp schuttersmedaille zullen worden uitgereikt. Door de navolgende deelnemers konden prijzen worden behaald, bestaande o. m. uit 3 medailles, waarvan een aangeboden door de Nieuwe Leidsche Courant te Leiden. Groep B: le prijs A. Wendt, Leiden, 2e prijs H. J. Lamers, Leiderdorp, 3e prijs H. Wassenaar, Leiden. Groep C: le prijs A. P. C. J. Geerdes, Lisse; 2e prijs J. Bernard, Leiden, 3e prijs W. v. d. Berg, Noordwijk. Groep D: le prijs C. van Voorst Czn., Lisse, 2e prijs A. Klinkenberg, Leiden, 3e prijs J. C. van Woerden, Lisse. Nog niet in een groep ingedeelden: le prijs H. Vogelaar, Noordwijk, 2e prijs K. v. Peet, Leiden, 3e prijs P. van Eeden, Lei den. Na afloop der prijsuitdeeling en een „hoera"' der Lissenaren voor hun leider, wcnschte men elkander een „tot weerziens" in het volgend voorjaar op de schietbanen te Katwijk. Katwijksche Burgerwacht. *- Zaterdag 1.1. werd, begunstigd door mooi weer de eindwedstrijd gehouden der Katwijksche Burgerwacht. 35 leden namen aan deze wedstrijd deel. Geschoten werd op schijf burgerwacht telling 110, afstand 100 M., houding 2 series knielend, 2 liggend en 2 staand. De totale uitkomsten bij elkaar geteld. Dat een wedstrijd in deze drie houdingen verrassingen kan geven kwam nu ook uit. Te half twee ving de wedstrijd aan. De uitslag was als volgt: klasse A. no. 1 R. Trousselot 270 punten, no. 2 J. Baalborgen 266 p., no. 3 H. P. Bloot 261 p., no. 4 E. Schoneveld 253 p., no. 5 O. van Leeuwen 242 p., no. 6 Jac. Bloot 230 p., no. 7 P. Slingerland 226 p., no. 8 J. Slinger land 218 p., no. 9 Jer. Varkevisser 217 p. Klasse B: no. 1 C. J. Minnee 242 p., no. 2 J. do Kreek 237 p., no. 3 H. de Boer 235 p., no. 4 L. J. v. d. Valk 234 p., no. 5 Jac. Meijer 232 p., no. 6. Ant. Ingwersen 224 p., nó. 7 Nic. Oudshoorn 135 p., no. 8 Joh. v. d. Gugten 183 p., no. 9 S. Minnee 177 p., no. 10 A. Parlevliet 120 punten. Klasse C: no. 1 R. Varkevisser 240 p., no. 2 Fl. Schaap 234 p., no. 3 A. Slingerland 226 p., no. 4 A. den Hollander 206 p., no. 5 G. v. d. Does 195 p., no. G C. Schuitemaker 188 p., no. 7 C. Hoek 1SS p., no. 9 C. Braun 167 p., no. 10 J. Teunissen 160 p., no. 11 B. van Duivenbode 150 p., no. 12 K. v. d. Oever 112 p., no. 13 M. v. d. Oever 140 p., no. 14 Nic. Schuitemaker 124 p. De algemeene rozenprijs voor de meeste rozen in de staande series behaalde de R. Trousselot met 3 rozen. De klasse rozen- prijs in A voor de meeste rozen in de staande en knielende series" te samen be haalde de heer J. Daalbergen met 5 rozen. De klasse-rozenprijs in B, zie A, werd ge wonnen door O. J. Minnco met 3 rozen, de klasse-rozenprijs in O won Fl. Schaap met De prijs voor het laagste aantal punten zonder dat er in alle series te samen een poedel geschoten was, kreeg de heer Joh. v. d. Gugten. De trooètprijs voor het groot ste aantal poedels „verwierf" de heer A. Parlevliet met 6 poedels. Do prijzen bq- stonden uit luxe voorwerpen. Na den wedstrijd kwam men in de tine voor de prijsuitreiikng bijeen, alwaar de Commandant de schutters feliciteerde met het behaalde succes de een in meorde- re, de andere in mindere mate. Spr. voelt zich op de eerste plaats verplicht een har telijk woord van dank te richten tot een der leden door wiens toedoen het, zonder eenig bezwaar der kas van de Burgerwacht mogelijk is geweest deze prachtige wed strijd te kunnen houden. Eu in dit verband wijst spr. er op dat er, evenals vorig, ook nu weer gevaar dreigt dat de gemeente- subsidie verminderd zal worden omdat de afd. Katwijk van den B. V. Landstorm sub sidie aangevraagd heeft en in den raad er op gezinspeeld is een gedeelte van de Burgerwachtsubsidio af te nemen ten bate der VrijLandstorm. Waar de Burger wacht niet zonder deze subsidie kan, heeft spr. het volste vertrouwen in de Vrijw. Landstorm dat men uit collegialiteit onder deze voorwaarden geen subsidie zal willen aanvaarden, temeer omdat een dergelijke vermindering gevolgen zal hebben die ten ALLEN MEDEWERKEN A. U. B. Langzamerhand nadert de dag weer, dat de R. K. Commitsie voor Lichamelijke ontwikkeling hare propaganda naar buiten zal toonen. Wij bedoelen hiermede in de eerste plaats den optocht, welke op .Vrijdag 19 October a.s. bij goed weer, gehouden zal worden. Wij kunnen hiermede weer eens aan iedereen toonen en vooral aan de Katho lieke sportmenschen, welke helaas nog niet tot do onzen behooren, dat wij in Lei den R. K. Sportvereenigingen hebben, welke er zijn mogen. Wij hopen, dat dit R. K. Sportleg-er die sportmenschen zal laten zien, dat hun plaats bij ons is en dat zij evengoed, zoo niet beter, hun voetbal, gymnastiek ath- letiek enz. in onze vereenigingen kunnen beoefenen. Doch om dit goed naar buiten te toonen behoort de optocht goed to slagen. In do eerste plaats bestaat dit hierin, dat alle leden onzer R. K. Sportvereenigingen aan dezen optocht mede doon. Dat niemand dien avond ontbreke en weet wat zijne of hare plicht is. Dat ieder lid er openlijk voor uitkome, dat hij lid is van een R. K. Vereeniging. In de tweede plaats doen wij een be roep op de welwillende medewerking van de R. K. Muziekverenigingen uit Leiden en Omstreken. Ook zij kunnen zoo goed medewerken aan ons doel. Immers hoe meer corpsen er mede loopen, hoe grootscher de stoet, hoe meer het effect. Wij hopen, dat dit beroep niet vergeefs zal zijn en schrijver dezes houdt zich beleefd aanbevolen voor toe zeggingen van dien aard. Dat ook zij de Roomsche zaak hiermede dienen. Wij willen hier dan tevens alvast mede- deelen, dat de R. K. Sportcommissie be sloten heeft, om aan alle loden der sport vereenigingen, die dien avond aan den op tocht mede doen, een gratis toegangsbe wijs uit te reiken voor den avond van vroolijke kunst welke gehouden wordt op Zondagavond 21 October a.t'. in do Stads gehoorzaal. De commissie heeft gemeend dit te moe ten doen uit erkentelijkheid voor do me dewerking, welke de leden alsdan Betoond zullen hebben. Waar vooraf door de secretarissen der verschillende vereenigingen een complete ledenlijst aan de R. K. Sportcommissie zal worden overhandigd en volgens die lijsten de toegangsbewijzen op naam zullen wor den uitgeschreven kan na uitreiking, na afloop van den optocht, precies opgemaakt worden, aan de hand van de overgebleven kaarten, welke leden hunne medewerking aan den optocht niet verleend hebben. Dat de Commissie dus geen enkele kaart overhoud e. Dus, allen medewerken a.u.b. TH. BERGERS. Sec ot. Uitvoerend Comité R.TC." Sportcommissie. Adres: H. Rijndijk F. 174b, Zoeterwoudo. nadeele van de Burgerwacht moeten zijn. Een opwekkend woord wordt gesproken om op 17 Nov. in Amsterdam aan de alge meene bijeenkomst der Burgerwachten bij gelegenheid van de viering van het tienja rig bestaan der Burgerwachten, deel te no men. Na nog mededceling van enkele huis houdelijke aangelegenheden, wordt overgc- gaan tot het uitreiken der prijzen. Behou dens dat binnen enkele dagen proeven van schietvaardigheid zullen worden afgelegd, is het seizoen voor oefening, dank zij de vermindering van patronen door het Rijk, weer afgeloopen. BILJARTEN. B. Mastenbroek wint den Lisser wisselbeker. Onder zeer groote belangstelling had de beslissing wedstrijd plaats in café „De Duif" tusschen den heeren B. Mastenbroek (Lisse) en J. Bruynincks (Leiden.). Beide spelers hadden 7 gewonnen partijen en een verloren partij. De partij bestond uit 400 carb. cadre. De lieer Mastenbroek maakte in de 5de buurt 31, gevolg Hoor series van 15, 4, 10, 3, 14. De stand was toen 9969 voor Masten broek in 12 beurten. Beide spelers speelde verder met afwisselend succes. In de 28ste beurt scoorde Bruynincks 31, 11, 8, doch bleef nog 20 carb. achter. In de 63ste beurt liet de heer Mastenbroek een schit terend gespeelde serie van 39 zien, doch strandde in een moeilijke positie. De heer Bruynincks hield echter stand, zoodat de geheele partij spannend was. Mastenbroek won de partij ten slotte met zeer klein ver schil van 19 carb. De uitslag is als volgt: pnt. brt. h.8. gem. B. Mastenbroek 400 72 39 5.55 J. Bruynincks 381 71 31 5.53 Na afloop reikte de heer B. Duivenvoor den den beker aan den nieuwen winnaar uit. Spreker wenschte deu winnaar B. Mastenbroek veel succes met het behaalde resultaat. De hoogste serie is gemaakt door den heer R. Lunenberg uit Haarlem n.m. 49 carb., waarvoor een vorguld zilve ren draagmodaille door den heer P. Dui venvoorden was uitgeloofd. SCHAKEN. Districtscommissie Zuid-Holland. In het Nationaal Schaakgebouw, Van Speijkstraat 1, te 's-Gravdnhage, is jl. Za terdagmiddag de jaarlijksche vergadering der districtscommissie in Zuid-Holland ge houden. Deze commissie wordt gevormd door de gedelegeerden der schaakclubs, die in de competitie medespelen. Van Leiden en omliggende plaatsen wa ren afgevaardigden aanwezig van het Leidsch Schaakgenootschap, de Leidschè INGEZONDEN MEDEDEELING. Schaakclub „Philidor", Leiderdorp, Voor schoten, Wassenaar en Boskoop. Do verga dering had onder leiding van den voorzit ter, den heer J. van Wijk cn den districts commissaris, den heer K. J. Nicukerke, bei den to 's-Gravcnhage een aangenaam en vlot verloop. Beide functionarissen werden bij acclamatie herkozen. Het verslag van den districtscommissaris gaf geen aanlei ding tot bijzondere opmerkingen. Er was een vcordeelig saldo van pl.m. 110 in de kas. Voorstellen, om hiervan 100 te schenken aan het Nationaal Schaakgebouw, of aan den Ned. Schaak bond, konden gocn meerderheid verwor ven, zoodat hot saldo in do kas blijft. Bij de groopenindooling, die thans vlotter van stapel liep, aangezien de plaatsing door de promotie- on degradatiewedstrijden eigen lijk reeds geregeld was, kwam tor tafel een motie van den gedelegeerdo van hot Leidsch Schaakgenootschap goricht tot het Bestuur v. d. Ned. Schaakbond, waarin in de le plaats betreurd word, dat. het Bonds- bestuur de promotie en degradatie van 2e en le klasclubs nog steeds niet geregeld heeft en waarin in de 2e plaats het Bonds- bestuur dringend wordt uitpenoodigd, als nog ten spoedigste een regeling te maken, zoodat reeds aan hot einde van het speel seizoen 1928—29 de gelegenhoid tot promo tie naar de le klasse wordt opengesteld. Dezo motie word met algemconc slommon aangenomen. Verwacht mag worden, dat het Bestuur van den Ned. Schnakbon 1 met dezen wcnsch van het belangrijkste district van Nederland ernstig rekening zal hou den. Zoo niet, dan is te verwachten, dat verschillende clubs zich successievelijk uit de competitie terug zullen trekken. Het Leidsch Schaakgenootschap overweegt zulks reeds thans. A.s. Dinsdag zal de le denvergadering hierover beslissen. Nadat voor de verschillende groepen do leiders waren aangewezen, o.m. do heer P. J. v. d. Zeeuw voor de groep A der dorde klasse, waarin verschillende clubs van Lei don en Omstreken medespe'on, werd de vergadering, na de gebruikelijke rond vraag, die weinig bijzonders opleverde, gesloten. De definitieve indeeling der groe pen zal na enkele dagen bekend worden gemaakt. In de sterkste groep (2e klasse A) zullen waarschijnlijk geplaatst worden: Leidsch Schaakgen. I, Disc. Disc. IT, N. Rctterd. Schaakv. II, Mcrcurius I, Schev. Schaaksoe. I, Rott. Arbschcl. I en Disc. Disc. III. Lei derdorp speelt mede in de 2e lel. groep O, Wassenaar in 3 B Noord groep A der 3e kl. wordt gevormd door D .D. TV, Bes. Seh. Ill, L. S. G. II, Philidor I, H. Schaak- vereen. I en Inter Nos te Boskoop. Voor schoten speelt dit jaar niet mode in dc com petitie. Winterwcdstrijd LeicBcho Schaakclub „Philidor". Do win terwedstrijd in bovengenoemde Schaakclub zal aanvangen op Maandag 8 October a.s. des avonds om 8 uur in het speellokaal, Café Neuf, Brcestraat, alhier. De aangifte voor dezen wedstrijd kan tot en met genoemden datum geschieden bij het Bestuur. DE VLUCHTEN NAAR INDIE. Het tweede vliegtuig te Batavia aangekomen. Ancta seint uit Batavia: Het tweede postvliegtuig is Zondagmorgen te Medan aangekomen. Daarna werd doorgevlogen naar Palembang, terwijl Maandag do vlucht werd voortgezet naar Batavia, al waar het vliegtuig is aangekomen. Derde postvliegtuig te Karachi geland. Bij de Indische Luchtvaart Maatschap pij is bericht ingekomen, dat do H-XAFC, het derde postvliegtuig naar Indië, heden om 10.20 uur plaatselijke tijd te Karachi is aangekomen. Vliegtuig en bemanning zijn in goede conditie. Het weer is prachtig en de wind gunstig. Da Graaf Zeppelin. Een groote proeftocht. Heden, Dinsdag, zal vermoedelijk de „Graf Zeppelin" een groote proefvlucht ma ken. Volgens het plan gaat de reis over Ulm, raar Saksen, waarbij zoo mogelijk alle groote steden van Saksen zullen worden bezocht. Dan gaat de reis verder over Si- lezië naar Berlijn, dat reeds op den eersten dag zal worden bereikt. Van Berlijn gaat de Zeppelin over do Oostzee naar Koningsbergen en vandaar vermoedelijk naar de Scandinavische lan den, waarbij in bet bijzonder aan een be zoek aan Stockholm wordt gedacht. Het luchtschip neemt 5 a 6 duizend ku bieke meter blauwgas mee. Eijksminister von Guerard zal de reis waarschijnlijk meemaken. Aangezien het weer boven den Atlanti- schen Oceaan thans zeer grind!-: i". wcnscht dr. Eckener de ieis naar Amerika zoo spoe dig mogelijk te aanvaarden. Hij verwacht, dat het voor deze reis benoodigde gas te gen het einde van deze week in voldoende hoeveelheid beschikbaar zal zijn. Ontslag inspectrice Nijverheidsonderwijs. mevrouw M. E. Leliman-Bosch te Baarn is op haar verzoek eervol ontslag verleend als inspectrice van het Nijver heidsonderwijs onder dankbetuiging voor do door haar bewezen belangrijke dien sten. Zij is benoemd tot ridder in do orde van den Nederlandschen Leeuw. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. (1e helft October). October: het weer is nu niet meer te vertrouwen. Breng nu uw planten, dio ge den winter wilt ovorhouden, onder glafl. De jonge stekjes van Zonale en andere moeten al reeds onder glas staan; oude Geraniums worden van bladeren ontdaan en naar binnen gebracht. Fuchsia's- worden ingesneden tot een paar centimeters van het oude hout. Van Kleinia's steekt men nu nog stekken onder glas en houde da ramen dicht, ze zullen dan spoedig wor tel maken. Echivera's nemo men ook op. Onder do oude planten hebben zich ge durende den zomer jonge plantjes ge vormd, deze worden hiervan afgescheurd en weer onder glas geplant. Voorloopig worden de bakken flink gelucht en de planten, alleen wanneer 't hoog noodig is, slechts matig begoten. Allo soorten van rozen laten zich ge makkelijk van stek kweeken en op ver schillende tijden worden zo van stele ge stoken. Zoo steekt men ook in deze maand of November wel stekken onder glas in wit-zand. Sommige rozen-soorten zullen van stok niet zoo goed bloeien, voor deze is het beter ze to occuleeren of te ver edelen. Do Gladiolus is in zeer vele tuinen ge liefd. Dit bolgewas- is zeer goed om in bloei te worden gotrokken. Men plant do bollen in October of November in een kouden bak, of zette ze in potten: de laatste manier verdient aanbeveling. Vijf bollen zet men in een pot van 14 h 15 c.M., welke met bladaarde, vermengd met wat zand, gevuld wordt; de bollen brengt men 1 c.M. onder de aarde. Voorloopig zet men de potten een handbreed onder den grond cn in December brenge men ze in' oen gematigde kas, eerst onder de tablet ten, later dicht bij het licht. De bloemen komen dan tegen Februari voor den dag, en van den bloei kan men vele weken ge nieten door ecnige potten achtereenvol gens warm te plaatsen. Ook in koude bak ken geplant, met blad gedekt en tegen Februari van ramen voorzien, bloeien ze schoon, tegen einde April of begin Mei. In de eerste dagen dezer maand moet go alle planten naar binnen brengen: Aza lea's en Camellia's. Aloë's en Phormiums, Oranjeboomen en Laurier en alle andere. Ge denkt nu aan do versiering uwer ka mera in den winter, dus- ook aan het kwee- ken van bloembollen. Het broeien binnens huis lukt niet altoos best; veelal is dit een gevolg van de te groote haast, die men heeft, waardoor aan de bollen de tijd niet wordt gegund om een krachtig wortelgestel te maken. Kweekt men Crocus, Chiono- doxa, Scilla amoena, Galanthus niValis enz., pot dan zoo vroog mogelijk op, zet do potten in den tuin of zoo men daar over beschikt, onder eon koud raam net wat grond bedekt, en zie zorgvuldig toe, dat de potten in het najaar voldoende wa ter hebben om wortels te kunnen makon, wat bij langdurige droogte niet altijd het geval is-, vooral niet onder koud glas, waar zo niet van den regen kunnen genieten. Overvalt ons de winter, dek dan de potten stevig toe, of zoo dat niet mogelijk is, brenge men ze in een vorstvrije, koele, donkere ruimte, tot het nieuwe jaar in het land of reeds een paar weken oud is. De tijd dien men zijn bollen op deze wijze schenkt, is volstrekt niet verloren, want een goede bloei zal do belooning zijn voor dit schijnbaar tijdverlies. Is het niet beter in Februari of Maart eenige schoone ka- mcrbloemen te hobben, dan ze reeds- in' December in do warme kamer te brengen, er den gelieelen winter mee to tobben en ten slotte voor al zijn moeite en kost-en met een paar propperige kleurlooze Hya*- cinthen of langgerekte, teringachtige Tul pen of Crocussen beloond te worden? Hya cinthen vooral moeten eerst goed aange- worteld zijn, aleer men ze kan trekken; voor een zeer vroegen bloei is vroeg op potten oen veroischte. Verkiest men ze op glazen, dan is October vroeg genoeg zo daarop te plaatsen. Zorg dan dat de bol len niet in het water staan maar or een paar strepen van vorwijderd zijn; het wa ter in de glazen, blijft dan helder en do bol gezond. Zet de potten in den tuin of onder koud glas, en do glazen op een don kere koele plaats tot half Januari of begin Februari. Over den moestuin zeggen we dezen keer niet veel. De tijd van zaaien en planten is voorbij; voorzoover de hof niet is beplant met kool, andijvie enz. voor wintergebruik, is er nu veel grond, waar niets op staat als onkruid wellicht, dat er den laatsten tijd op gegroeid is. Dit late men godurende den winter niet zoo liggen, doch spitte het om: niet diep, doch zoo dat do wortels van 't onkruid boven komen. Hierdoor wordt het land zuiver en dezo wortels zllcn in don winter bevrie zen. Het onkruid is nu namelijk met tehof- fel en hark niet gemakkelijk meer weg te krijgen, zoodat het aan te beve^n is het land nu om te leggen. Alle onkruid ver delgt men zoo het beste; zoo ook in den boomgaard en oofttnin, en tusschen fram bozen en bessen; het staat netjes en is ook goed voor de vruchtboomcn.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 11