UIT KT VATICAAN. DE AFGELOOPEN V€EK IN HET BUITENLAJD LIEFDIS JEUGDDBOM TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1928 Door PrtANDREAS RASETSCHNIG (Rome) Nu de maand Septen ten einde loopt keeren de Kardinëen Prelaten weer naar Rome terug. Kardinaal Staatssecretaris Gasparrift zijn de partementen weer betrokjen heeft de leiding der werkzaamhedreer op zich genomen. Het drukke leven in hiaticaan be gint weer zijn gewone voi aan te ne men èn Z. H. de Paus geeeer de groo- te algemeene audiënties Óen tijd lang onderbroken geweest wan Zoo kwamen in de afgelfti week naar h^t Vaticaan^een groote ip doofstom men. Verder zagen we efcleine groep van ongeveer 30 pelgrims het Bisdom Plymouth onder leidingji Kardinaal Bourne, en 30 Hongaarschadenten, jon gens en meisjes, van de si voor Chris telijke archeologie en friedenis <jer Christelijke kunst van deversiteit van Boedapest. Professor Dr. Gerlich, oteur van de Hongaarsche Academie Rome, stelde zijn landgenooten aan Z. voor, waarbij Dr. Gerlich den H. Vaden boek aan bood, dat hij zoo juist viid had over het oude College te Bolo waaraan de tegenwoordige Academie, in het Palaz zo Falconieri is ondergebt, haren oor sprong ontleent. De H. Vader heeft ooin bedevaart uit FranschZwitserland udiëntie ont vangen onder leiding van bisschop van LausanneGeneve en Frrg Mgr. Bes- son. Daags te voren had dc Vader in de zaal van het Consistorie H. Mis opge dragen voor de 160 demers van de Fransche bedevaart, die r jaar door de Minoriten georganiseerd dt; onder de H. Mis zongen de pelgriFransche en Latijnsche liederen en naiop schonk de H. Vader aan allen pleclZijn Apostoli- schen Zegen. Aan de 300 Italiaans<pclgrims uit Patrika die op de terugvaren van Lo- reto en Assisië verleen». H. ook een audiëntie waarbij hij hip echt vader lijke wijze toesprak. Een groote Fransche fevaart onder leiding van Dr. Zaccariantague de Car- casson, die grootendeelistond uit pro fessoren, leerlingen deiddelbare scho len en enkele vooraansdc persoonlijk heden, o.a. twee beken{eneraals, werd - door den H. Vader in Indere audiëntie ontvangen. Bij deze gelegenheid.'d aan den H. Vader een prachtig kfel aangeboden van kostbaar goudbroi, dat met de hand bewerkt was; 3hsters Clarissen hadden er meer dan i jaar aan ge werkt. De H. Vader dic voor dit kost bare geschenk en beloi' dit kazuifel te zullen dragen in de ptige Mis bij gelegenheid van Zijn iterjubilé. Het was voor Z. H. groot genoegen hier zoovele professoBn leeraren uit Frankrijk rond zich veigd te zien. Z. H. schonk aan allen z;egen en vroeg hun, dat zij Zijn zegen verder zouden dragen, naar allen, di<ar verlangden, ja zelfs ook naar dege die haar niet wenschten te ontvangYVant hierdoor trad de H. Vader in heitspoor van een van Zijn voorgangers, op reis door Frankrijk een jongen ontmoette, die absoluut onverschillig ivoor den Pau selijken Zegen. Toch giie Paus naar hem toe en zeide: „Mzoon, ontvangt ook gij mijn zegen, want zegen van een ouden Vader kan u omelijk iets bren gen wat niet goed voor >u zijn." Geheel onverwachts is Apostolische Nuntius te Madrid naarne teruggeroe pen; de gezant was op vitie in zijn ge boorteplaats, doch moestiiddcllijk naar Rome komen, waar hij >r Z. H. den Paus in langdurige audis werd ont vangen. Dit bericht heeft in de Spaansche kolo nie alhier groot opzien te weeg gebracht, omdat men daar heelemaal niet op de hoogte is van den politieken toestand in {Spanje daar de jongste berichten allemaal uit Fransche bron komen. De H. Vader wilde door zijn vertegenwoordiger juist in gelicht worden; algemeen wordt aangeno men dat deze kerkvorst spoedig naar Ma drid zal terugkeeren om den H. Stoel nauwkeurig op de hoogte te houden van de ontwikkeling der gebeurtenissen in den crisis die Spanje weer meemaakt. Men hecht hier in diplomatieke kringen groote beteekenis aan het bezoek dat Mgr. deila Pietra, Apostolisch Delegaat in Albanië met den Aartsbisschop van Sku- tari en de overige Katholieke bisschoppen aan den nieuwen koning Zogu gebracht heeft. Het is wel een bewijs dat de jonge vorst ook in katholieke kringen met sym pathie begroet wordt. Vorig jaar werden er te Rome tusschen den afgevaardigden van Albanië Mr. Koy en Mgr. Borgoncini Duca ónderhandelingen gevoerd over een Concordaat. Tijdens deze onderhandelin gen verscheen Mgr. Delia Pietra plotse ling in de Eeuwige Stad waarop de dele gatie van Albanië heenging daar zij, in verband met een zeer delicate kwestie waaromtrent zij de verantwoording niet langer meende te mogen aanvaarden on middellijk meende te moeten vertrekken. Men verwacht evenwel dat de onderhan delingen betreffende het Concordaat spoe dig wederom horvat zullen worden. Gelijk wij reeds eerder mededeelden zal de bekende „Scala Regia" de „Ko ninklijke'' trap gerestaureerd worden; de zer dagen nu is men met dit groote werk begonnen. De Scala Regina, die van de Zuilen gang naar de Scala Regia de Konink lijke zaal veert, welke als het ware de vestibule vormt van de Sixtijnsche kapel, iverd door Bernini geconstrueerd tijdens het Pontificaat aan Paus Alexander VII, tegelijkertijd met de grootsche kolonaden rond het plein van den Sint Pieter. De trap heeft eveneens een dubbele rij ko lommen, waardoor ze een waarlijk maje- stueuzen indruk maakt. Het plafond is van eikenhout versierd met heardische motieven uit het wapen van het prinse lijk huis, waartoe Alexander VII behoor de. De treden van dezen trap bevonden zich tot op heden nog in den oorspronke- lijken toestand, maar door drie eeuwen gebruik waren danig uitgesleten. Daarom heeft Z. H. eenige maanden geleden op dracht gegeven om de oude treden door nieuwo granieten te vervangen, met welk werk men spoedig gereed hoopt te komen. In alle stilte heeft de bekende kardi naal Bisleti in zijn woning in het Palazzo van San Callito aan de Piazza van San ta Maria in Trastevere zijn gouden pries- tcrjubile gevierd. Kardinaal Bisleti is on danks zijn bescheidenheid een zeer voor aanstaande persoonlijkheid in Vaticaan- sche kringen; het zou ons te ver voeren wanneer wij een uitvoerige beschrijving zouden moeten geven van zijn werkzaam leven. Wij willen alleen releveeren, dat het kardinaal Bisleti was die indertijd naar Weenen gezonden werd om het hu welijk in te zegenen van Aartshertog Ka- rel en Prinses Zita, de latere keizer en. keizerin van Oostenrijk. Reeds 17 jaar draagt hij den kardinaals hoed en vervult hij gewichtige betrekkin gen aan verschillende Congregaties. Bij gelegenheid van dit priesterjubileum zond de H. Vader hem een hartelijk schrijven van gelukwensch. Zoo juist verneem ik dat ook kardinaal van ltossum weer in het Paleis der Pro paganda is teruggekeerd. Dedoodophettooneel. Madrid en Melilla, twee namen, welke in de afge- loopen week verbonden werden genoemd met twee groote rampen. Te Madrid dansten op het tooneel van het Tentro de Novodade6 danseressen met verlichto staven voor een geheel uitver kochten schouwburg. Het tooneel was in donker gehuld en Bcngaalsch licht zou een fantaslischen gloed werpen op de danse ressen. Terwijl allen gespannen tuurden naar do op en neer gaande lichtjes, zig niemand, hoe de dood danste tusschen de levenden en hoe in het flonkeren der lamp jes zijn oogen onheilspellend gloeiden van pret over het doodenfestijn, dat hij wilde aanrichten. Toen kwam zijn oogenblik. Het Bcngaalsche vuur vlamde sissend op, g^eep de coulissen, greep het scherm en inct een zwaai wierp de dansende dood de brand fakkel in het houten gebouw. Gegil, ge drang, gevechten met messen. Thans, dagen later, zijn neg niet alle lij kon geborgen. Vor over de honderd slacht offers maakte do dood buit. In den reeks theaterbranden maakt deze Madrileensche ramp geen slecht figuur, al was hij niet zoo groot als de bekende noodlottige brand in het Ring-theator te Weenen in 1881. Daar bij kwamen meer dan 1000 menschen om het leven. Nadien waren de ergste catastrofen de brand in het Iroquois-theater to Chicago, die 581 levens eischte cn de vreeselijke bioscoopbrand te Montreal op Januari 1927, waarbij ongeveer 90 personen, bijna uitslui tend kinderen, een ontzettenden dood von den, hetzij door verbranding, hetzij door dien zij order den voet werden geloopen of doodgedrukt. Alsof deze ramp te Madrid nog niet vol doende was voor Spanje, kwam er dezer dagen nog een ontploffing bij in Spaansch- Marokko, n.l. te Melilla, waar circa 70 per sonen het leven bij verloren. Deze cijfers, gevoegd bij de enorme getallen, die ons ge seind werden van de slachtoffers, welke de wervel vind maakte op de West-Indische eiland-in en Florida, vormen een ontzaglijke oogst, waarmede de dood zich schadeloos gesteld kan achten voor hetgeen hem ont gaat in deze vredelievende tijden, waarin een Kellogg-pact hem den oorlog wil ont nemen. Volkenbond. De Volkenbonds vergadering is deze week weer uiteenge gaan. De voorzitter, de Deen Zahle, sloot de laatste zittiug van Woensdag met een optimistisch woordje, dat eigenlijk niet in overeenstemming was met het groote de bat, dat den vorigon dag gehouden was ever de onEwapèningsfcwcstie. De Duitschc gedelegeerde graai Bernstorff heeft toen in de volle vergadering het door Duitsehland in de derde (de ontwapenings-) commissie ingenomen standpunt in een uitvoerige rede toegelicht en daarbij tevens de gele genheid te baat genomen om den heer Briand te beantwoorden, die in zijn opzien barende rede bij de algemeene beschou wingen was opgekomen tegen de conclu sies, die men van Duitsche zijde uit de „ontwapening" van Duitsehland meende te mogen trekken, en die er op had gewezen, dat men toch feitelijk van een ontwapend Duitsehland niet kon spreken en de andere mogendheden bij do overwoging van het vraagstuk der bewapeningsbeperking met de Duitsche oorlogspotentieel nog degelijk hadden rekening te houden. Graaf Bernstorff nu trachtte in zijn rede de argumenten te ontzenuwen, die tegen het Duitsche voorstel ter bijeenroeping eener ontwapeninpconferentie in het vol gend jaar waren ingebracht. Ten sterkste kwam de Duitschc gedele geerde er tegen op, dat men de beteekenis van de Duivsche ontwapening poogde te verkleinen. De Britsche gedelegeerde ende Fransch- man Paul Boncour dienden van antwoord. De laatste was zeer uitvoerig en hield vol, dat er nog altijd reden is voor ongerustheid in Fratrijk over de plannen zijner bu rendie bij voortduur tot hervatting van derDewapeningswedstrijd en ten slot te tot fflog zouden moeten voeren. Een de in den geest van Versailles, die niet defoedkeuring wegdroeg van do so- cialistisie partij, waarvan Boncour lid is. De Ditscher en de Franschman spraken hier gelei verschillende talen en de voor zitter kt er wel op zinspelen, dat aller, te Genèveie internationale taal geleerd had den, dot soms lijkt die internationale taal toch pnlisch angstig veel op de Babylo- uisehe >raakverwarring, waardoor inder tijd de >uw van een groot monument ver hinderd^ erd. Op ét punt is tenminste iets bereikt en dat is dt de voorbereidende ontwapenings- commise nog eind van dit jaar of zeker begin \(gend jaar moet worden bijeenge roepen. Nie accoord met het ac- c o o r dToen de voorzitter van de ol- kenbonfvergadering zijn slotrede uil- sprak, makte hij zoo tusschen neus en lip pen ooi even melding van een kleino des illusie, ntstaan door zekere berichten. Dat waren e berichten omtrent de Amerikaan- sche otstemming over het Fransoh-En- gelsoh jootaccoord. Amerika ging daarmee in 't geccl niet accoord. Vorige week heeft een Aierikaansch blad het geheime ac coord tten machtig to worden en het ge- publicerd. Daardoor is bekend geworden, waaroo Amerika het accoord niet kon ann- vaardei Het komt in 't kort hierop neer, dat Eneland zich de vrijheid voorbehoudt om zoifeel kleine kruisers te bouwen als het vl en Frankrijk om zooveel onder zeeërs e bouwen als het wil. Amerika acht die kjine kruisers tegen zich gericht en Italië jeent, dat Frankrijk ook wel conces sies in Engeland zal hebben gekregen voor ulbreiding van het landleger en dat zou da natuurlijk tegen Italië gericht zijn. Anmka heeft aan Engeland en Frank rijk reds een nota van antwoord gestuurd, welke Venwel op het oogenblik dat wij dit schrijvn nog niet bekend is. Niemand twij felt eran of het antwoord is afwijzend. In dat geal vervalt het gehee'.e accoord. Van Fransoe zijde heeft men al reeds de ver- wachtig uitgesproken, dat het accoord dan toch ii ieder geval de eindelijke ovcreen- stemm-ig inzake de kruiserkwestie tus schen .11e betrokken landen vergemakke lijken al. Wij willen het mede. hopen, doch het zie er voor de voorbereidende onlwa- peningcommissie, die „in elk geval" begin 1929 zd moeten bijeenkomen, niet te roos kleurig uit. Als de staten omtrent dc vloot- bepcrling niet lot overeenstemming zijn gekomn, valt er voor de commissie nog niets v>or te bereiden, al gaat ze honderd maal jtten vergaderen. We zitten voorloo- pig inde soep met onze ontwapening. Dat is de onclusie aan het eind van dc Volken- bondsergadering van 1928. Zeppelin. Om ten slotte niet al te pess!uistisch te eindigen, zullen wij bij ge- legenleid van do proefvluchten van het nieuwj groote Duitsche luchtschip „Graf Zeppéin" een herinnering ophalen van vóór ;0 jaar, teen dc eerste Zeppelin om hoog jing. In Augustus 1908 deed graaf Zeppelin zijn ctrste vlucht boven den Rijn niet het luohtahip, dat zijn naam over de gohocle werell bekend zóu maken. Velen zullen zich nog <b geestdrift herinneren, die het won- der-it-de-lueht verwekte, toen hot van 't meer van Konstanz den Rijn over vloog lot dicht bij de Nederlandsche grens. Heel Duitsrhland verkeerde als 't ware in op roer sn duizenden waren naar Friedrichs- hafer getogen om het vertrek gade te slaan Dej 3en Augustus meldde de „Frankfur ter Zeltung", dat met het vullen van den balloi een begin was gemaakt en dat wel licht den volgenden dag reeds voor den tocht van vier en twintig uur zou worden gestart. Zoo geschiedde ook, den 4cn Augustus steeg do „Zeppelin I" op met dr. Eckener, die thans do reis naar Amerika gaat ondernemen, aan boord.* Uit allo Rijn steden, uit Konstanz, Basel, Lörraoh, Mühl- hausen, Freiburg, Straatsburg, kwamen de berichten over do rustige, statige vaart van 't schip. In de eerste middaguren verwachtte men het luchtschip te Mainz. Doch tot groote teleurstelling der wachtenden bleek weldra dat het wegens een dofect aan den propel ler bij Oppenheim had moeten dalen. Dien zelfden avond echter, toen de belangstelling was geluwd en do nieuwsgierigen zich ter ruste hadden begeven, steeg het weer op om zijn reis te vervolgen. Men hoorde het ronken en zag, heel hoog in do lucht, een paar lichtjes verdwijnen in de duisternis. Droevig was het einde van do reis. Dien zelfden nacht geraakte de „Zeppelin" bij Echterdingen in een storm, die het lucht schip vernietigdeDe uitbundige vreug de in Duitsehland over het aanvankelijk succes ging over in een welhaast nationa- len rouw. Met goedkeuring van graaf Zep pelin opende de „Frankfurter Zeitung" een inschrijving, die den eersten dag in Frank fort alleen reeds 18.000 inark opleverde. De inschrijving werd uitgebreid tot eon Natio naal Fonds, waaraan het geheole Duitsche volk deelnam en waaruit ook thans weer de kosten van den bouw van den jongstea „Graf Zeppelin" ten deele bestreden zijn. Do oude Zeppelin moest thans eens kun nen terugkeeren en zien hoe „zijn" lucht schip straks statig koers zal zotten naar de nieuwo wereld, waarheen reeds eenige jaren geleden een zusterschip haar is voor gegaan. BRIEVEN VAN EEN WANDELAAR. LVIII. Het is'niet altijd wandelende dat wij da sloffe voor onze beschouwingen, fn deze brieven neergelegd, verzamelen. Ook bij andere gelegenheden hebben wij op volorlei wijze ons oor te luisteren kunnen leggen aan de uitingen van de menschen, dio er een hedendaagsche-moderne-opvatting op na houden en hun meeningen heusch niob onder stoelen en banken steken, ja er zelfs een zeker behagen in stellen, den grooten Piet uit to hangen, dio er geen been in zien, wars van ole god «dienstige en zede lijke begrippen, theorieën te vc/rkondigen vaak ook anderen na to praten die onder ons christenmcnschen toch heusoli geen opgeld moesten doen. Het zijn niofc nltijdruituiten, dio aldus handelen, men schen dio eigenlijk niet eens de parté vau hun betoog begrijpen, neen, het zijn veelal van die gevaarlijke sujetten, die, welbe wust, vaak met zeker vermaak, de branie uithangen, dat zij op zoo'n breed standpunt durven leven. Nog slechts enkele dagen go- leden hadden wij gelegenheid een geval mede te maken dat ons levendig he.oft ge- j troffen en tevens met diep leed heeft vor- vuld. In het kort dan. In den trein een vijftal reizigerseen heer, type O.YV.-er, een burgervrouw, een dame met een kind on de Wandelaar. Klacht van dame over haar eenig, zoo lastig cn bijna niet te han dle eren, verwend kind. Burgervrouwtje, goedmoedig en opgewekt, vraagt, hoe of zij het dan wel moest maken met haar gezin van tien. O.W.-cr: „Tien? Ik had liovor lien vette varkensZiedaar in al zijn naaide onbesohoftheid een uiting van do meest grove mentaliteit van een groot deel van de moderne menschen, die het veelal wel niet zoo grof zullen zeggen dan zou den zij hun mond uit den fluweelcn plooi moeten rukken doch ten slotte niet an ders denken Ou uitingen doen, die do groo te gezinnen trachten te trekken van hot» voetstuk, waarop zij staan tot glorie van God, tot heil van de maatschappij en voor al tot eere van de ouders, die den moed hadden dusdanig de consequentie van hun huwelijk te aanvaarden. Is het niet in-treu- rig, dat in onze vcrjichte dagen schimp en hoon in niet geringe mate den grooten gezinnen wordt toegemetendat ook in Katholieke kringen het kwaad invreet van een niet met name te noemen stelsel. Nie mand is gerechtigd de werking van Gods wetten tegen te houden en een instelling feuille^n. Uit het Engelschn EFFIE A. ROWLDri. Nadruk verbod 14) Bevan las den brief hap, zijn stem verried stijgende verontwaaging. Bet schandelijk! epistel, dat ik ooit in mijn leven gezieieb, riep hij uit, mijn beste juffrouw erly, ik kan mij niet voorstellen, hoe i verstandig meisje, zooals U, zich ook nr één oogen ongerust kan mal over zoo'n waas en goedkoop staaltjan mensche- lijke boosaardigheid. Dick is knap en gezienk twijfel er geen oogenblik aan of eijn lioopen meisjes die heel graag meuw Ember- son zouden zijn gewordenlaar is dat zijn schuld? Omdat een vann, nog mal- er dan de rest, zich achtergezet voelt, en denkt dat haar leven gelken is door zijn engagement? Hij is geen flirt, dit kan U verzeke ren en ik heb zijn naam nocsamen hoo ien noemen met dien vaeen andere vrouw. 00^ no°it vaaij gehoord voor U hier kwam, zei Enid ht. Dat zegt niets, want U eft me zelf verteld dat Uw verloving pas den avond voor den brand tot stand is gekomen. Maar het zou niet meer dan natuur lijk zijn geweest als hij met U, zijn beste vriend, over mij gesproken had. Ik heb Dick maar weinig meer ge zien, sinds hij hier is komen wonen en schrijven deed hij nooit veel. Als ik in zijn plaats was geweest, dan zou ik hem rie men papier gestuurd hebben vol van de bekoorlijkheden en volmaaktheden van het meisje dat ik liefhad, maar hij is veel gereserveerder dan ik. Ik weet precies hoe hij dit voelt, hij is er den man naar om den naam van "het meisje in het diepst van zijn hart te bewaren in het heilige der heiligen, te diep om er over te spreken. Een vochtige waas kwam voor Enid's oogen. Diclc heeft een trouw vriend in U, mijnheer Bevon, zei ze. Dat hoop ik antwoordde hij zacht. Het gesprek scheen hiermee geëindigd. Terwijl ze zwijgend het pad afliepen, plukte Enid een arm vol bloemen. Zich bukkend over een bed vergeet-mij-nietjes voegde ze enkele van deze bloemen bij de witte seringen en de eerste trosroosjes. Aan het eind van den tuin was een zomerhuis. Aan den eenen kant stond een paarse sering, vol geuri'ge trossen, aan den anderen kant een gouden regen. Enid boog het hoofd om aan de speel- sche liefkoozingen van de elematrisranken te ontkomen, welke van het dak van het zomerhuisje afhingen cn ging in een. van de gemakkelijke rieten stoelen zitten, ter wijl ze haar gast wenkte om iu een van de andere plaats te nemen en begon haar bloemen te rangschikken. Edward Bevan zag hoe enkele van de bloesems van de gouden regen in Enid's haar waren gevallen. Hij zei niets, bang dat ze ze zou verwijderen en hij genoot van deze gouden bloemen in haar blonde haren, en van dit zeldzame oogenblik van zoet geluk. Hij schrok op, toen Enid's stem de. stilte verbrak. Ik hoop, dat U niet denkt, dat ik den man, dien ik liefheb, niet vertrouw, omdat ik dien brief niet heelemaal kan negecren. Ik had gehoopt dat U me en kele inlichtingen had kunnen geven over de schrijfster, het een of ander bewijs van de onwaarheid van haar bewering, maar U weet al even weinig als ik. Ik denk dat ik zal moeten wachten, tot ik het Dick zelf zal kunnen vragen. Waarom doet U dat niet zoo gauw mogelijk? Neen, dat zou U zelf ook niet doen. Ilij kan er nu geen verdriet meer bij hebben. Dat klinkt bijna alsof U geloof hecht aan deze aaneenschakeling van leugens. Dat doe ik niet, antwoordde ze hef tig, maar ik weet hoe sensitief Diek is. Ik weet dat hij gebukt gaat onder het leed dat hem getroffen heeft en zou voor niets ter wereld zijn Verdriet nog grooter wileln maken door hem te vertellen welke zware beschuldiging er legen hem geuit is. Maar als U niet gelooft in de waarheid van dezen brief, waarom gooit U hem dan niet in het vuur? Eijid schoof dc bloemen terzijde en liet haar hoofd op haar handen rusten. Kunt U altijd Uw gedachten beheer- schea? vroeg ze. Hjj gaf geen antwoord. Enid scheen ook nauvelijks een antwoord te verwachten, wan; zo ging voort: Er staan twee zinnen in dien brief, die ik maar niet kan vergeten. De eerste is die, waarin dc schrijfster vertrouwt op mijn gevoel van rechtvaar digheid, de tweede, waarin ze zegt dat gelulc dat gekocht wordt ten koste van anderen, zelden blijvend is. .Onzin! Natuurlijk heeft die vrouw naar woorden gezocht, waarvan ze ver- waeiitte dat die indruk op U zouden maken. Is het rechtvaardig, vroeg Enid ern stig, om je oogen en ooren hardnekkig te sluiten voor de mogelijkheid dat er iemand is die lijdt? Niet dat ik geloof dat Dick blaam treft, haastte ze zich erbij te voegen, dat zou ik niet kunnen gelooven, maar mis schien heeft hij uit liefde voor mij iets verzwegen. Ik ben er niet geschikt voor om mijn geluk te koopen met het leed van iemand anders! Met andere woorden, U zoudt Uw verloving met Dick verbreken als er een andere vrouw was, die een ouder recht op hein had? Enid wendde haar hoofd af en keek met oogen die niets zagen van de kleu rige bloembedden. Ik hoop dat ik de kracht zal hebben om dit te doen, zei ze met trillende stem. Er flitste opeens een gedachte door Ed wards Bevan's brein, die een oogenblik zijn bloed bijna deed stilstaan. Als er eens zóóveel waarheid in dien brief stond, dat dit fijn-govoeligo meisje het haar plicht zou achten om haar verloving to verbreken, dan was er misschien een kans voor hem! Maar onmiddellijk onderdrukte hij mot kracht dit verbijsterende visioen; hij schaamde zich dat hij in gedachten zijn vriend had verradon. En verlangend om <Je achting voor zichzelf to herwinnen door zijn vriond's zaak te verdedigen, ging hij na een lange pauze voort; Het schijnt mij toe, dat U op echt vrouwelijke romantische manier bezig is om zonder veel aanleiding U zelf en Dick ongelukkig to maken. U spreekt over rechtvaardigheid, maar we doen Dick onrecht door ook maar de mogelijkheid te veronderstellen dat U hem zoudt kunnen loslaten. Als U de zaak niet kunt ophelderen, door hom de brief te laten lezen, doe dan tenminste eerlijk Uw best er niet meer aan lo den ken, totdat U er met hem over kunt spreken. Ted was zichzelf weer, hij had dc ver leiding neergeslagen. Hij stond op het punt haar don brief, dien hij nog steeds in de hand hield, terug te geven, toen hij zich nogmaals bewust werd van de eigen aardige overeenkomst van dit handschrift met drukletters. Deze onbekende is een kunstenaar met de peu, zeide hij, ik heb zooiets i nooit meer gezien sinds ik druklebter-wc'.'- I strijden hield met mijn moeder.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5