SPEC. HID1 R.H.W. M-Soda SPORT. LUCHTVAART. Letteren en Kunst Rechtzaken. de straf afkoopt. Het stutje werd goed ge zongen. Als hoofdgerecht dezen avond kwam op de planken „Het regenhoedje", een verma kelijk stuk en een kapitale mop, waarover luidruchtig is gelachen. Het verhaal is tc ingewikkeld om in kort verslag uit te spin nen. Het voornaamste is, da-t een jongeman van 18 jaar smoor en smoor verliefd wordt op een allerlieftalligft meisje, dat zich later ontpopt als een schildersjongen. "Waarom die schildersjongen meisjes-klee- ren aantrok, en iederen avond trouw op het Gasthuisstraatje tusschen de jongeda mes van de avondschool wandelde, is „zijn geheim" en blijft zijn geheim, omdat, wanneer dit looze trucje openbaar gemaakt wordt, wij bang zijn het met de arbeids inspectie aan den stok te krijgen. Het stuk werd bizonder goed gespeeld: het Rederij- kersbestuur, de oude, wankele knecht, de eere-voorzitter van Gelderen, de verliefde jongman en tenslotte op de eerste plaats „Mientje Zonnelach", alras het 'schilders1- knechtje, het waren alle spelers, die op een patronaatstooneel uitstekend op hun plaats waren en frank en vrij zich in hun rol be wogen. Ha de pauze gingen wij op reis met heer Juriaan, eon parmantig jong heertje, dat alle zeeën had bevaren en alle landen had doorvorscht. Toen nog een mooi liedje: „Huisje in de weide", en een declamatie over een zeker insectje. dat den mensch tot gastheer kiest. Als dessert „De boef", een voordracht in zang en declamatie van een onverschillig jongmensch, dat vlot werd ge speeld en geestig voorgedragen. Hiermede was het programma verorbert. Voldaan over het succes der beide avonden, en het Hartebrug-patronaat in ieders belangstel ling aanbevelend, sloot pater v. Lubeek dit welgeslaagde feest. R. K. FEDERATIE. „Lisse"—„Rasensport" Dusseldorf. Men schrijft ons: Reeds in het begin vn September was er voldoende reclame gemaakt voor deze internationale ontmoe ting op Roomsch Voetbalgebicd. Een woord van lof komt zeker wel toe aan den actieven voorzitter en den secretaris, die iots dergelijks hebben durven presteeren om ook thans de Lisse-supporter iets aan te bieden op voetbalgebied. Wij moeten eerlijk bekennen, dat zij er dankbaar ge bruik van hebben gemaakt. Niet minder dan 1S00 personen woonden dezen wed strijd bij, wat mede te danken was aan het zeer fraaie weer. Zaterdagavond arriveerden de Duit- schers met hun „eVrbandsleider" Jos. Smhoven. Na een woord van welkom door den Voorzitter, werden zij bij diverse le den en Bestuursleden ondergebracht om den nacht door te brengen, 's Morgens to gen zij gezamenlijk naar de 'kerk. Na af loop der H. Mis werd hun een auto-tocht aangeboden naar Noordwijk Zee. Reeds om 1 uur was het to zien, dat het een ongekende drukte zou worden aan de Es- senlaan. De achterweg, anders zoo rustig, was thans een drukke verkeersweg van fietsers en wandelaars. Om ongeveer half drie arriveerden de Duitschers in uniform gekleed. Er ging een luid applaus op, toen zij het groen tapijt botraden. Het terrein zag er voor dezen wedstrijd keurig uit. De Duitsche vlag en de Nederlandsche Drie kleur wapperden lustig. De muziek van Adolf Kolping" stelde zich op. Door een breede haag van junioren, werden de Duitschers naar het speelveld geleid. Sta tig weerklonk: het „Deutschland über Alles", dat door allen staande werd aan hoord. Daarna betraden de Nederlanders het veld, en klonk het Wien Neerlands Bloed, statig langs de velden. Momenten waren het, die wij niet veel beleven, en die een dankbaren indruk bij ons zullen achterlaten, niet alleen om het voetbal spel, maar om don vriendschapsband met onze naburige landen te versterken. De fotografen verrichtten hun werk, en de aanvoerder der gasten bood den aan voerder van Lisse eeu schitterond bouquet aan. Na een marsch over het terrein laat de Duitsche scheidsrechter tossen. Lisse wint en kiest tegen zon in. Lisse speelde, aangemoedigd door dc talrijke supporters, een wedstrijd, die nog lang in het geheu gen zal blijven. Zelden zagen wij onze jon gens zich zoo in den strijd wei-pen, om er uit te halen wat er in zit. En met succes, niet minder dan 8 goals werden op zeer tactische en handige wijze geforceerd. Over de Lisse-ploeg kunnen wij niets dan lof spreken. Buschman zorgdo in de voor hoede voor voldoende werk der beide wings. Dankbaar hebben zij er gebruik van gemaakt. Do rechterwing, bestaande uit Elfringv. Diest was perfect in orde. Do Lisse-doelman faalde voor rust absoluut. Het back-stel was af, waartegen de voor hoede der Duitschers niet tegen op gewas sen bleek. Het spel der Duitschers was tactisch, maar het samenspel werd te lang doorgevoerd, waardoor goals uitbleven. Slechts 2 doelpunten wisten zij door het falen van onzen keeper te forceeren. Na afloop van den wedstrijd voreenig- den allen zich in het clubgebouw, waar een diner door de vereeniging „Lisse" werd aangeboden. Den geheelen avond bleef het er gezellig druk en waren de voetbalpraat jes niet van de lucht af. Maandagochtend toog het gezelschap „Auf nach der Heimat". Wanneer wij dan eerstdaags met. het elftal zullen optrek ken, hopen we dat er een sterkere tegen stander is te vinden. Alles heeft een uit stekend verloop gehad, waarvoor wij het bestuur onzer vereeniging bijgestaan door verschillende leden uog dankbaar zijn. Het eerste elftal kan gerust met deze opstel ling de competitie ingaan. (Door te late toezending konden wij het verslag van dezen wedstrijd niet eerder plaatsen. Red. L. Crt.). DIOC. HAARL. BOND. R. K. Sportvereeniging A. V. V. Het was Zondag een onfortuinlijke dag voor de A. V. V.-elftallen en de competi tie werd slecht ingezet, ofschoon wij geen overwinningen verwachtten. Het le elftal speelde te 12.30 uur tegen Wilhelmus I tc Voorburg. Onder de keu rige leiding van tcheidsrechter Meijer werd om pl.m. 12.30 uur aangevangen. Willi, loopt direct hard van stapel, doch vindt dc A. V. V.-achterhoede op haar post. De strijd gaat dan vrijwel gelijk op, ofschoon de uitvallen van Wilh. wel iets gevaarlijker zijn. Zij weten echter voor de rust slechts eenmaal te doelpunten, doch voor de rust maakt- A. V. V. nog gelijk. Na de rust was het roet A. V. V. ge daan, mede door vele bijkomstige omstan digheden, die wij hier liever niet noemen; Wilh. had zoodoende gemakkelijk spel en wist nog 6 maal te doelpunten, zoodat A. V. V. met 71 verloor. Het 2o elftal speelde thuis tegen Wil helmus 3 en ofschoon A. V. V. voor de rust voortdurend in de meerderheid was, konden zij het net niet vinden. Wilh. doelpuntte eenmaal uit een pe nalty. Na de rust wist Wilh. nog tweemaal te doelpunten, zoodat zij met 30 de overwinning behaalden, waardoor zij veel meer kreeg dan haar toekwam. Wedstrijden Burgerwachten in Zuid-Holland. De resultaten van do op de banen van de Haagsche Burgerwacht gehouden ge westelijke schietwedstrijden voor de Bur gerwachten uit de provincie Zuid-Holland luiden: Korpswedstrijden Scherp I, voor burgorwachten, welke met scherp oefenen. Klasse A: 1. Rotter dam 255 p„ 131 sec.; 2. Den Haag 254 p. 132 sec.; 3. Rijswijk 252 p., 147 sec.; klasse B.: -. Rotterdam 261 p. 179 sec.; 2. Katwijk II 260 p. 164 sec.; 3. Katwijk I 260 p. 139 sec.; 4. Rijnsburg 259 p. 176 sec.; klasse C: 1. Katwijk II 240 p. 240 sec.; 2. Rijswijk 234 p. 207 sec.; 3. Rijnsburg 229 p. 198 sec.; 4. Rotterdam 229 p. 215 sec. Veteranen: 1. Rotterdam 270 p. 136 sec.; 2. Den Haag 262 p. 124 sec. Scherp II, voor burgerwachten welke uit sluitend met Marga- of K. S. CX-geweer ocfehen. Klasse A: 1. Voorburg 235 p., 140 sec.; 2. Zoetermeer 228 p., 131 sec.; klasse B: 1. Rozenburg 248 p., 162 sec.; 2. Bode graven 232 p., 174 sec.; klasse C: 1. Voor burg 221 p., 217 sec.; 2. Bodegraven 220 p., 206 sec. „Vliegend Vendel": 1. Delft 259 p„ 154 sec.; 2. Den Haag 259 p., 159 sec. Wedstrijd C XI: 1. Den Haag 271 p. 133 sec.; 2. Rotterdam 261 p. 143 sec. Hoogste korpsschuttcrs. Scherp I klas- Ar A. Larobregtse, Rotterdam 56 p. in 26 sec.; klasse B: J. Kromhout, Rijnsburg 58 p. in 35 sec.; klasse C: D. W. Vuyk, Rot terdam 54 p. in 47 sec.; klasse Veteranen; C. F. de Ruyter de Wildt, Den Haag 58 p. in 26 sec. Scherp II, klasse A: W. Ceelen, Zoeter meer Zegwaard 54 p. in 26 sec.; klasse B: P. van Dalen, Zoetermeer Zegwaard 55 pJ. in 37 sec. klasse C: J. Verspeck Ke- thel 54 p. in 44 sec. Troostprijs: Laagst© korpsserie zonder poedel: H. Kruining, Schiedam 23 p. in 32 sec. Laagste schot 1. Personeele wedstrijden: Schep I, klasse A: 1. A. Lambregtse, Rotterdam 56 p. in 2G sec.; 2. P. D. Wouters Den Haag 56 p. in 29 sec.; 3. C. Bakker, Den Haag 55 p. in 25 sec.; 4. Th. F. Hess, Den Haag 55 p. in 29 sec.; 5. G. van Klaveren, Rijnsburg 54 p. in 29 sec.; 6. H. C. Mojet, Rijswijk 53 p. in 26 sec.; 7. P. F. W. Grippeling, Den Haag 53 p. in 28 sec.; 8. C. Rademaker Rotterdam 53 p. iix 28 sec..; 9. G. Vos, Rijns burg 53 p. in 29 sec.; 10. A. C. Mijs Alphen aan den Rijn 53 p. in 30 sec. Klasse B.: 1. J. Kromhout, Rijnsburg 58 p. in 35 sec.; 2. E. Schooneveld, Katwijk 57 p. in 40 sec.; 3. J. Hoornen Rotterdam .56 p. in 34 sec.; 4. Chr. Minnee, Katwijk 56 p. in 35 sec.; 5. J. van Staveren, Leiden 55 p. in 30 sec.; 6. U. G. den Hagenaar, Rotterdam 55 p. in 31 sec.; 7. J. Baalber- gen, Katwijk 55 p. in 30 see.; S. A. Slinge- land 54 p. in 31 sec.; 9. A. de Money, Rijns- burg 54 p. in 33 sec.; 10. A. J. Bakker Oegstgeest 54 p. in 33 sec. Veteranen: 1. C. F. de Ruyter de Wildt Den Haag 58 p. in 26 sec.; 2. J. ter Maten, Den Haag 57 p. in 30 sec.; 3. J. H. Brus- saard, Rotterdam 56 p. in 24 sec.; 4. J. Maltha, Delft 56 p. in 28 sec.; 5. L. G. van Egmond, Den Haag 56 p. in 28 sec.; 6. J. Dirksen, Den Haag 56 p. in 29 soc.; 7. E. Wolthuis, Rotterdam 55 p. in 28 sec.; 8. F. Lanck, Rotterdam 5.5 p. in 30 sec.; 9. G. C. de Ruyter de Wildt, Den Haag 54 p. in 27 sec.; 10. A. W. Toole, Den Haag 54 p. in 28 6ec. Klasse C: 1. D. W. Vuyk. Rotterdam 54 p. in 47 sec.; 2. Jac. Meyer, Katwijk 53 p. in 25 sec.; 3. D. Bergman, Leiden 53 p. in 45 sec.; 4. C. Braun, Katwijk 52 p. in 20 sec.; 5. A. v. d. Hout, Den Haag 52 p. in 40 sec.; 6. J. P. Kooreman, Leiden 52 p. in 44 sec.; 7. C. Hoek, Katwijk 52 p. in 45 sec.; 9. P. Barcndse, Leiden 51 p. in 41 sec 10. A. de Koning, Rijswijk 51 p. in 41 sec. Scherp II, klasse A: W. Ccelcn, Zoeter meer 54 p. in 26 sec.; 2. C. v. d. Wees, Voorburg 54 p. in 27 sec.; 3. J. Remmers- waal, Voorburg 54 p., in 30 sec.; 4. J- Geerts, Voorburg 52 p. in 26 sec.; 5. J. v. Steyn, Zoetermeer 52 p. in 20 sec.; 6. F. Boelen, Voorburg 48 p. in 31 sec.; 7. J. v. Duyne, Voorburg 47 p. in 26 sec.; 8. D. Nieuwcsteeg, Boskoop 45 p. in 27 sec.; 9. C. Ouwcrling, Schiedam 46 p. in 29_ sec.; 10. W. Gouweleeuw, Schiebroek 45 p. in 43 sec. Klasse B: 1. P. van Dalen, Zoetermeer 55 p. in 37 sec.; 2. M. de Jong, Boskoop 53 p. in 32 sec.; 3. B. H. van Duyne, Voor burg 53 p. in 35 sec.; 4. N. Selier, Schie dam 52 p. in 33 sec.; 5. J. Bliek, Schiedam 51 p. in 34 sec.; 6. J. v. d. Knaap Sr., Ro zenburg 50 p. in 33 sec.; *7, C. Greeve, Schiebrcok 50 p. in 33 6ec.; 8. Th* Looy, INGEZONDEN MEDEDEELING. KOREWftflRSW. Van 25 Sept. tof'5 Oct. IN REGENJASSEN EN REGENMANTELS Bodegraven 50 p. in 37 sec.; 9. F. Gootz, Vlaardingen 49 p. in 31 sec.; 10. A. Breu- kel, Rozenburg 49 p. in 33 sec. Klasse C.: 1. J. Verspeck, Kethel 54 p. in 44 sec.; 2. K. Kieuw egt, Rozenburg 52 p. in 40 sec.; 3. N. de Raadt, Voorburg 51 p. in 41 sec.; 4. J. Kok, Boskoop 5 Op. in 31 sec.; 5. II. Maarland Schiebroek 49 p. in 32 sec.; 6. H. van Vliet-, Bodegraven 49 p. in 42 sec.; 7. S. Mil, Kethel 48 p. in 39 sec. 8. A. N. Vink, Bodegraven 48 p. in 48 sec.; 9. W. Schakel, Molenaarsgracht 47 p. in 45 sec.; 10 .J. C. van Eyk, Boskoop 47 p. in 38 sec. Vormeiden we nog dat de heer C. F. de Ruyter do Wildt, Den Haag, met 59 punten in 26 sec. den kampioenstitel van Zuid- Holland scherp I behaalde, terwijl de titel scherp II ten deel viel aan W. Ceelen, Zoetermeer met 54 punten in 20 sec. DE VLUCHTEN NAAR INDIE. Naar aanleiding van de volbrachte vlucht van het eerste vliegtuig, deelt de Directie der N. I. L. M. Het volgende mede: Do H-NAFA, die op 13 September te 6 uur 's morgens van Schiphol is vertrokken, heeft dus over den tocht naar Batavia en vervolgens naar Bandoeng, in 13 dagen ge daan, dus geheel volgens het vastgestelde programma. De vlucht van het tweede vliegtuig is tot heden ook voorspoedig te noemen; het be vindt zich thans halfweg in zes dagen tijds. Immers, dit toestel is op 20 September te 6 uur 15 van Schiphol vertrokken. Uit een met groot e vert raging ontvangen t elegram blijkt, dat de tocht van-het tweede vlieg tuig met de volgend©.-.étappe's is uitge voerd; op 22 September-bevond het zich in Aleppo, na 's morgens om 6 uur 44 plaat selijken tijd uit Konstantiopel te zijn ver trokken. Het kwam te Aleppo om 11 uur 59 aan. Tengevolge van een vertraging in de benzine-voorziening werd het te laat om dien dag nog Bagdad te bereiken, zoodat de vliegtuig-bestuurder Moll besloot tot Rakka door te gaan, een vliegterrein 2 uur ten Oosten van Aleppo. Vandaar isi het vliegtuig op 23 September des morgens te 5 uur vertrokken, is om 9 uur te Bagdad aangekomen, vandaar om 11 uur 45 vertrok ken en om 15.50 te Bushire en kwam om 9 uur 45 te Bender Abbas aan. Om 7 uur 30 vertrok de F B van Bender Abbas en arri veerde te 11 uur:5Ö in Karachi. Daar in Karachi zich een werktuigkun dige van de Siddeley Armstrong Fabriek bevindt om do motoren van do daarkomen- de vliegtuigen grondig na te_ zien, is reke ning gehouden met de mogelijkheid, dat er te Karachi een rustdag wordt gehouden. Koppen heeft hiervan echter afgezien, daar zijn motoren geen bijzondere verzorging behoefden. Plannen voor de „Graf Zeppelin". Ook een vlucht naarhet Verre Oosten? Uit Friedrichshafen wordt gemeldDe vliegplannen met betrekking tot het lucht schip „Graf Zeppelin" hebben een wijziging ondergaan. Het zal op verzoek van Ameri- kaansche zijde ook over Egypte en het Verre Oosten vliegen. Dr. Eckener^ staat gunstig tegenover dit plan. doch hij ver klaarde dat de temperatuur hierbij een groote rol zal spelen.- Heden. Woensdag, zal het luchtschip een nieuwe proefvlucht maken, doch in verband met de slechte weersomstandigheden, boven het meer van Constanz blijven. In de lucht schiphal wordt dag en nacht gewerkt om de „Graf Zepeplin" gereed te maken. Als bijzonderheid kan nog worden gemeld dat men op de Oceaanvlucht voor nemens is het drinkwater in ijs mede te nemen, ten einde altijd versch water te hebben." Paraschutcsprong van 6 K.M. hoogte. De Belgische eenbeenige kapitein-vlie ger en militair attaché te Parijs Coppens heeft Maaudag in de omgeving van Parijs 'n demonstratie gegeven met oen parachute, waarbij hij zonder ongelukken van een hoogte van meer dan 6000 meter daalde. Het was de eerste keer, dab in Europa een sprong van een dergelijke hoogte werd ondernomen. De vliegtocht van Von Hühnefeld. Uit Karachi wordt gemeld: Baron von Hühnefeld is hier uit Boesjir aangekomen op zijn vlucht BerlijnTokio. EEN INTERESSANTE UITVINDING. De Irenaphoon. Onlangs is in een der Verbondslanden de octrooi-aanvrage ingeschreven voor een hoogste belangwekkende Nederlandsche uitvinding op musicaal gebied, die evenwel de aandacht verdient van veel ruimer kring dan die van de musici alleen. Heb is namelijk den heer A. D. Loman Jr., wel bekend in muziekkringen, gelukt, een instrument samen te stellen, dat mu ziek tot op een afstand van vier kilometer volkomen zuiver en duidelijk doet hooren. Let wel: hier is geen sprake von over brenging van geluid zooals bij telefoon of radio, die spotten met afstanden als de genoemde, maar hier wordt hot geluid zelf binnen een omtrek van vier kilome ter van de plaats waar het opgewekt wordt, gehoord. Keel een stad kan dus tegelijk van muziek genieten zonder dat de hoorder daarvoor zelf eenig instrument noodig heeft of iets te doen heeft. Men zou kunnen zeggen, dat de heer Loman liet leelijke geluid van den mist hoorn heeft weten to veredelen en dan in die richting is verder gegaan, immers het op zoo verren afstand hoorbaar geluid, dab men zich tot dusver niet anders den ken kon dan van angstwekkende ruwheid en onwellenluidendheid gedwongen heeft tot- fijnste nuanceering en onovertroffen zuiverheid. Het gróote ongerief, vöornarnelijk be kend bij orgels, namelijk de vaak optre dende onzuiverheid, bestaat bij Loman's instrument niet. De stemzuiverheid is als het ware mathematisch door de eigenaar dige constructie van het instrument voor goed vastgelegd; het instrument behoeft dus nooit gestemd te worden; het speelt steeds geheel zuiver, of liet koud weer is of warm, of de lucht vochtig is of droog en het is in staat de muziek van groote toonschoonheid over een afstand van ver scheiden kilometers te laten hooren. Het wordt bespeeld met eenzelfde claviatuur als orgel of piano. Lang is aan de uitvinding gewerkt voor dat zij zoover was gevorderd dat een proef kon worden genomen, die de juist heid van de gevonden theorie ook in de practijk kon aantoonen. Dit geschiedde voor heb eerst in den vorigen zomer in een rustige omgeving in de provinice Utrecht-, toen de uitvinder daartoe in staat gesteld was door eenige kunstbeschermers die in de uitvinding vertrouwen stelden. Geproduceerd werden eerst de tonen ééngest reept A en tweege streept 0, die direct duidelijk hoorbaar waren op een afstand van 4 kilometer. Daarop werd besloten heb instrument uit te breiden tot 6 tonen, waardoor eenvou dige melodietjes in een paar accoorden mogelijk werden. Deze tweede proefne ming had in de maand Maart van dit jaar in de Haarlemmermeer plaats. Zij werd ook bijgewoond door de lieerèn Dr. Wil lem Mengelberg én Dr. Johan Wagenaar, die hun oordeel over do Irenaphoon (Ge luid van den Vrede) zóó is het instru ment gedoopt schriftelijk kenbaar heb ben gemaakt. Dr. Willem Mengelberg, directeur van het Concertgebouw-orkest, heeft zich o.a. aldus uitgelaten: „Met den heer Dr. Johan Wage- naar heb ik het nieuwe instrument nauwkeurig onderzocht, de mogelijk heden van klank, draagkracht van het geluid, bespeling, plaatsing etc. uitvoering besproken en ben mèt hem tot de conclusie gekomen, die hij hier onder heeft neergeschreven. Ik sluit mij dan ook geheel aan bij zijn oor- doel over deze uitvinding, die zoowel den uitvinder A. D. Loman Jr. als ons geheele land tot eer zal strek keu. Het is zeker een grootsche daad, aan den uitvinder de middelen te ver schaffen zijne uitvinding te realisee- ren, waardoor aan ons land en later wellicht ook aan het buitenland in strumenten van buitengewone artistieke waarde geschon ken worden',' De hoer Dr. Johan Wagenaar, directeur van het Koninklijk Conservatorium te Den Haag, heeft zich o.a. als volgt uitgelaten: „Ik geloof aan de toekomst van de, door den heer A. D. Lohman Jr. to construeoren Irenaphoon als open lucht-instrumentDaar het instru ment een vol en mild geluid voort brengt, dat m. i. de meeste overeen komst heeft met het labialon-timbre van een kerkorgel, komt liet mij voor, dat de Irenaphoon zich uitnemend zal leenen voor de vertolking van ge- dragon muziek in de open lucht. Karalen, nationale hymnen en der- gelijke ernstige muziek zullen op dit instrument zeker tot hun recht ko men; docu ook meer lyrische en pas torale muziekstukken zullen erop ge reproduceerd kunnen worden. Vóór alles meen ik echter, dat de voorge dragen werken een nobel-populair karakter zullen moeten dragen. Omdat de geluidskracht veel groo- ter is dan die van een orgel (mis schien zelfs veel grooter dan van een carillon) geloof ik vast, dat liet in strument, bij bespeling in een land schappelijke omgeving grooten indruk zal kunnen maken. Trouwens, op nationale feest- en ge- donkdagen zou de Irenaphoon-bespe- liug in een stad ook zeer stem- mingwekkend kunnen zijn, mits het instrument hoog geplaatst zou wor den en op een rustig plein. Door één en ander lijkt mij dus het zeer goed mogelijk, dat de Irenaphoon in de toekomst overal een populari teit zal verkrijgen, welke met die der klokkenspelen te vergelijken zal zijn. Is de reputatie van ons land op muzikaal gebied in de laatste jaren INGEZONDEN MEDEDEELING. DE'ECHTE 448»- ten zeerste gestegen, zoo moge de -3 realiseering van deze zuivere Neder landsche uitvinding doen zien, dat men in ons vaderland niet op de be haalde lauweren rust." Wij vernemen van den uitvinder om trent het instrument nog het volgende: Een meer uitgebreid instrument, thans omvattende 14 verschillende tonen is zoo goed als gereed. Hiermede kunnen behal ve eenvoudige melodieën ook accoorden, goproduceerd worden in zoogenaamd wij de ligging. De heer Loman zoekt een ge-: schikt en rustig terrein, waar electrische stroom aanwezig is, voor te nemen proe ven. De bedoeling is het definitieve eerste instrument te bouwen voor 48 tonen, dat is met eon omvang van 4 octaaf. De ge luidsproductie vindt plaats door groote hoeveelheden lucht (wind) te blazen door bijzonder geconstrueerde sirenencellen met speciaal gebouwde resonatoren, welke het geluid veredelen. De sirenencellen zijn tamelijk groot, varieerende al naar de hoogte der tonen, met een middellijn van bijna een meter tot ongeveer 20 centime ter. Intusschen heeft de hoer Loman op de mathematische basis van de Irenaphoon dezen zomer een nieuw instrument uitge vonden, waarbij de geluidsproductie niet geschiedt door lucht of wind, maar door electriciteit. De uitvinder heeft dit instru ment een plaats toegedacht in kerk en concertzaal. Hij meent, dat deze instru menten, mits in het groot vervaardigd, veel goedkooper zullen kunnen zijn dan het orgel, omdat alle pijpen met wat daar bij behoort komen te vervallen, terwijl voor de verschillende registers, waarbij nieuwe van thans nog onbekenden klank kleur, niet zooals bij de bestaande orgels voor iederen toon afzonderlijk een pijp noodig is, maar hier voor alle tonen teza men slechts één register-apparaat, het welk die reeks tonen een speciaal timbre geeft. Ook bij dit instrument is de zui verheid ideaal; het behoeft evenmin ooit gestemd tc worden. De eerste proefne ming op kleine schaal jongstleden Zater dag genomen is volkomen geslaagd. HAAGSCHE RECHTBANK. De Scheveningsche gevangenbewaarder. In raadkamer der Haagsche rechtbank is gisterochtend behandeld de vraag, of de gevangenhouding van den bewaker dei- Bijzondere Strafgevangenis te Schevenin- gen J. E. K. al dan niet moet worden ge last. Zooals men weet, is K. gearresteerd als verdacht van behulpzaam te zijn geweest bij de bekende ontvluchting van 4 inbre kers uit genoemde strafinrichting. Een dezer later weer achterhaalde vluchtelingen, v. d. M., zou n.l. K. hebben aangewezen als dengene van wien zij hulp hadden ontvangen. Bij deze aanwijzing werd nog gevoegd de mededeeling dat K. bij de mentchen, die hem door v. d. M. waren genoemd, meer geld voor zijn mede werking in ontvangst zon hebben genomen, dan was afgesproken. Voor K. trad als raadsman op mr. Tjebbe Mobach, die in zijn uitvoerig plei dooi er op wees, dat naar zijn vaste over tuiging verdachte niet schuldig is aan het feit, waarvoor hij is gearresteerd. Deze overtuiging is bij mr. Mobach zoo tterk, dat hij zich bereid verklaarde per soonlijk een cautie te willen stellen, wan neer de rechtbank verdachte uit de voor- loopige hechtenis zou willen ontslaan, aangezien er naar pleiters meening, geen enkele vrees bestaat, dat verdachte zich door vlucht aan het verder onderzoek of een eventueele straf zal trachten te ont trekken. De rechtbank heeft de beslissing over deze zaak uitgesteld. De Culemborgsche moordzaak. Het naar aanleiding van de Culemborg sche moordaffaire ingestelde onderzoek heeft tot resultaat gehad, dat overeen komstig de verklaringen van mej. Haver man de gebr. Collé, do schrijvers van de anonieme brieven zijn. In verband daarmede is tegen hen rechtsingang verleend ter zake van mein eed. De verdedigers hebben van den Minis ter van Justitie een schadevergoeding voor hun cliënt gevorderd. ,Het Volk" verneemt nog, dat dezer da gen van het departement van Justitie de toezegging is ontvangen dat er een bedrag van 1500 zal worden uitgekeerd. Een student door agenten mishandeld. Het gerechtshof tc Amsterdam behan delde in hooger beroep de zaak tegen de politié-agènten der gemeente Amsterdam, den 30-jarigen B. v. d. H. en den 49-jarigen F. v. d. P., die door de rechtbank zijn ver oordeeld tot resp. 1 en 3 maanden gevan genisstraf wegens- mishandeling van een 21-jarigcn student. In den nacht van 12 op 13 November 1927 zouden zij dien student in of bij de Ferdinand Bolstraat met een gummistok hebben geslagen. De procureur-generaal mr. van Geuns vroeg in het belang van de rechtvaardig heid en rekening houdende met de moei lijke positie der politie, bevestiging van het vonnis der rechtbank. Mr. J. de Vrie- ze, de verdediger der beide verd., vroeg voor v. d. H. vrijspraak en voor v. d. P« een voorwaardelijke vcroordeeling. i Uitspraak over 14 dagen. 2-1

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6