CU.1l Uit de Omgeving Uit de Rijnstreek. derde blad „de leidsche courant'-' zaterdag 22 september 1928 NOORDWIJKERHOUT. GEMEENTERAAD. Aan de St. Joseph-bewaarschool wordt de verlangde subsidie niet toegewezen. Het adres van Arnemuiden. Tegenwoordig 9 leden. Afwezig de heeren Jhr. Gevers en J. Geerlings, de eerste met kennisgeving. Dc voorzitter opent de vergadering met gebed. Op verzoek van den heer L. M. van Hoort, dié gepresseerd is, worden de no tulen aangehouden tot de volgende zitting. Mededeeling wordt gedaan van verschil lende door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten Een verzoek van de Nat. Landstorm- co mmi&ie om een subsidie van 25 wordt voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van een verzoekschrift van de muziekvereen. „Soli Deo Gloria in de Zilk om een jaarlijksche subsidie wordt op voorstel van B. en W. besloten te berichten, dat geen jaariijlcsche subsidie kan worden toegekend, doch dat het ge meentebestuur bereid is thans 100 in de oprichtingskosten te betalen. Ingekomen is een adres van B. en W. van Arnemuiden aan de Regeering tot wij ziging van art. 104 der Lager Onderwijswet, met verzoek daaraan adhaesie te betuigen. De voorzitter ligt deze kwestie als volgt toe Volgens art. 104 der Lager Onderwijs wet heeft eene verrekening tusschen de di verse gemeentebesturen plaats, wanneer kinderen eener andere gemeente de scho len in de gemeente bezoeken. Zoo bezoe ken veel kinderen van Voorhout en Hille- gom de scholen in deze gemeente en de kosten dier kinderen worden door Noord- wijkerhout aan Voorhout en ïïillegom in rekening gebracht. De kinderen van Voor hout en HiUegom, die hier schoolgaan, be talen hier schoolgeld en dit schoolgeld wordt afgetrokken van het bedrag dat ge declareerd wordt, Kosten de kinderen van Voorhout ons b.v. 800 en het schoolgeld brengt 450 op, dan wordt aan Voorhout 'ƒ350 gedeclareerd. Deze wijze van verre kening word algemeen als juist erkend zoo wel door de Regeering als door de colleges van Ged. Staten en de gemeentebesturen. Maar de gemeente Roermond dacht er anders over. Art 104, 4e lid der Lager Onderwijswet zegt, dat de aanspraak op uitkeering, die de gemeente waar de kinderen schoolgaan heeft op de gemeente, waar de kinderen vandaan komen, vervalt, indien deze minder bedraagt dan de school gelden. Roermond redeneerde nu aldus. Als het schoolgeld meer bedraagt dan de kinderen eener buitengemeente mij kos ten mag ik niets declareeren. Dit is de eoni- ge beperking, die de web ten aanzien der uitkeering stelt. Bedragen de gezamenlijke schoolgelden dus minder dan de kinderen der buitengemeenten kosten, dan mag het volle bedrag gedeclareerd worden en be hoeven de schoolgelden niet te worden af getrokken. En volgens deze redeneering declareerde Roermond aan de gemeente Maasniel het volle bedrag van hetgeen de kinderen van Maasniel aan Roermond kost ten en beschouwde het door die kinderen betaalde schoolgeld als winst. Maasniel weigerde natuurlijk te betalen, maar Roer mond bracht de zaak voor de Rechtbank. De Rechtbank gaf Roermond gelijk. De zaak kwam voor het Gerechtshof en den Hoogen Raad en ook deze stelden Roer mond in het gelijk, zoodat er voor Maas niel niet veel anders overschoot dan te betalen. Nu is Middelburg bij Arnemuiden geko men en presenteert de rekening op de zelfde wijze als Roermond bij Maasniel ge daan heeft en dat niet alleen maar Mid delburg verlangt er nog bij al datgene wat Arnemuiden volgens de jurisprudentie van den Hoogen Raad te weinig betaald heeft. 'Arnemuiden heeft zich thans tot den Mi nister van Onderwijs gewend om te bevor deren, dat aan dezen onbillijken toestand een einde komt en vraagt o.m. aan ons om aan dit verzoekschrift adhaesie te betui gen. Noordwijkerhout profiteert evenwel van den tegenwoordigen toestand en men kan 1 kwalijk van ons verlangen dat wij adres- seeren om een wetswijziging te bevorderen, die ons in een minder gunstige positie brengt., al moet de billijkheid dier wijzi ging volkomen worden erkend. Overeenkomstig het advies van B. en W. wordt het adres van Arnemuiden daarop voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een schrijven van de we gencommissie van de A.N.W.B. en de K.N. A.O. dat een subsidie van 300 zal wor- Jen verleend voor verbreeding van den Dorpstraat nabij het Gemeentehuis. De subsidie wordt in dank aanvaard. Vastgesteld worden de vergoedingen krachtens art. 101 le lid der Lager Onder wijswet en krachtens art. 101, Se lid der Lager Onderwijswet, voor zooveel betreft de Hervormde School met den Bijbel. Ingekomen is een adres van het kerkbe stuur van de parochie Sint Joseph om een lubsidie voor de bewaarschool van 0.25 ser knid en per week of wel 13 per jaar. Het verzoekschrift wordt o.m. gemoti veerd door het feit, dat zeer veel gemeen ten heit bewaarschoolonderwijs bijna ge heel of althans voor een aanmerkelijk deel bekostigen. De voorzitter zegt, dat B. en IV. eens in de omgeving hebben geïnformeerd wat de gemeentebesturen daar zoo al aan het be waarschoolonderwijs ten koste leggen. De grootere steden, waar men een openbare bewaarschool in stand houdt en de be waarschool zuiver een gemeentelijke zaak is geworden, kunnen hier buiten beschou wing blijven. Uiteraard is het onderzoek beperkt tot enkele daarvoor in aanmerking komende gemeenten. Het resultaat van deze informaties is 't volgende: Stompwijk, Yeur, Haarlemmer- liedc, Warmond en Woubrugge geven geen subsidie; Voorhout heeft een bewaarschool die 500 subsidie ontvangtAlkemade geeft 50 subsidie aan één bewaarschool te Roelofarendsvceen. Zoeterwoude heeft twee bewaarscholen die ieder 200 subsi die ontvangen. Hillegom heeft drie be waarscholen die te samen 550 subsidie ontvangen, Sassenheim geeft 300 aan de Chr. bewaarschool en 500 aan do R.-K. bewaarschool. Andere gemeenten subsidieeren naar het leerlingenaantal. Zoo geeft Lisse 6 per leerling, Noordwijk ƒ5 per leerling voor de eerste 50 leerlingen voor de verdere leer lingen 2 per 'leerling, Voorschoten geeft 8 per leerling, Alphen aan den Rijn geeft 5 per leerling, Monster 1 per leerling. Sommige gemeentebesturen stellen dan nog bepaalde voorwaarden, zoo stelt Al phen o.m. als eiseh dat de inkomsten dei- bewaarschool uit anderen hoofde'minstens tweemaal zooveel bedragen als de subsidie van de gemeente, eischen omtrent lokalen, aantal ldnderen enz. Uit het vorenstaande blijkt wel, dat de subsidies die door de diverse gemeenten gegeven worden heel wat bescheidener zijn dan hier door het kerkbestuur van St. Jo seph wordt gevraagd. Aangezien in het verzoekschrift wordt vermeld, dat de bewaarschool niet wordt geopend, als de gevraagde subsidie niet wordt gegeven, kan naar het oordeel van B. en W. op het verzoek niet "anders dan afwijzend, worden beschikt.. Daarmede wil nier. gezegd zijn, dat B. en W. in de toekomst eiken gemeentelijken steun aan het bewaarschoolonderwijs wen- schen te onthouden. Al is het bewaarschool onderwijs niet noodzakelijk zcoals het lager onderwijs een goed ingerichte be waarschool heeft zijn nut-, zoowel voor de kinderen als voor de huismoeders als zoo danig kan het de belangstelling hebben van de gemeente. Spreker heeft de be waarschool in de Zilk bezichtigd en spreekt er gaarne zijn bewondering over uit voor hetgeen daar zonder eenigen steun van de gemeente is tot stand gebracht. Men heeft daar intusschen financieele moeilijk heden -en het is wenschelijk de helpende hand te bieden. B. en IV. zullen daarom op de eerstko mende begrooting een post brengen voor subsidis van het bewaarschoolonderwijs. Zij zullen daarbij de vraag overwegen in welke mate en onder welke voorwaarden steun aan het bewaarschool onderwijs kan worden verleend. De heer van Parera vindt 0.25 per kind en per week niet te veel. Het bewaarschool onderwijs heeft ongetwijfeld zijn nut. De voorzitter zegt dat dat nut door B. en W. allerminst wordt ontkend. Zooals de lieer van Paiera gehoord heeft zijn B. en W. ook bereid tot eenigen steun tot aanmoediging van het particulier initia tief, doch die steun moet binnen bepaalde grenzen blijven en de gemeente heeft zelf die grenzen af te bakenen. Het voorstel van B. en W. wordt daar na met algemeene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag klaagt de heer L. M. van Noord over den toestand van den Langevelderweg, de heer A. H. van Noort over dien van het Harde Pad. De voprz. zal een en ander nagaan. Daarna wordt de openbare vergadering gesloten en overgegaan in geheim comité ter behandeling van het kohier der be drijfsbelasting. HAARLEMMERMEER. Geboren': Bernardus z. van L. Buis en J. A. Groenendaal Neeltje Lijsje d. van J. E. Heenk en A. v. d. Hazel An- tonius Wilhelmus»Joseph z. van W. A. v. Gils en J. Schouten Adriana Martina d. van J. G. Iveijzer en M. S. v. d. Klauw Eimert z. van E. Smits en N. A. Dol Dingeman z. van G'. v. d. Stelt en T. v. Dragt Pieternella d. van G. Schalk en C. J. v. Groningen Adriaan Gerrit z. van A. G. Middelkoop en H. J. v. Bree- nen Jacobus Nicolaas z. van M. Los en N. M. A. J. v. Dam. LISSE. Harddraverijen. Blijkens een in dit nummer voorkomen de advertentie zullen a.s. Donderdag de jaarlijksche Harddraverijen op de korte baan plaats hebben. Deze zullen dit jaar wederom plaats hebben op de zeer gunstig gelegen baan op het land van de firma Ge-br. Vreeburg achter de „Witte Zwaan". Door het zeldzame mooie droge weer der laatste weken is de baan in zeer goede conditie. De prijzen zijn van dien aajd dat men, zooals we steeds gewoon zijn, uitstekende korte baandraver*' zullen krij gen. In den voormiddag zijn dc prijzen 150, 100 en 50 In den namiddag bij de handicapdraverij ziin deze 400, 200, 100 en 50. LEIDSCHENDAM. Lichtbeeldenavond. Woensdagavond te uur werd in het Patronaatsgebouw do aan gekondigde lichtbeeldenavond over Mexico gegeven. De voorz. v. d. R-K. Volksbond opende dezen avond en heette allen hartelijk wel kom. in het bijzonder den spreker. Hierna verkreeg de spreker van het K. I. P. het woord, die in een leerzame cn gloedvolle rede, verduidelijkt door mooie lichtbeelden, den toestand in Mexico schil dert, daarbij aantoonend, hoe de gruwe lijke moorden door vele bladen wor den doodgezwegen en hoe weinig wordt gedaan om aan dezen toestand een einde te maken. Spr. spoort allen aan zich te or- ganiseeren, Katholieke bladen to lezen en eensgezind samen te werken voor de Katholieke zaak om zoo sterk te staan en de goede zaak steeds te kunnen verdedi- gen. Met aller goedkeuring werd door het bestuur van den R.-K. Volksbond door be middeling van het K. I. P. uit naam van Katholiek Leidschendam een motie van 1 afkeuring over do wandaden in Mexico ge zonden aan den Mexicaanschen gezant te Den Haag. De voorz. dankte spreker voor zijn in derdaad schitterende en leerzame rede, daarbij de hoop uitsprekend hem nog meerdere malen in Leidschendam te mo gen zien, terwijl hij vertrouwt, dat men de lessen, welke men dezen avond heeft gehad, ook goed ter harte zal nemen, op dat zoodoende deze avond groot nut moge hebben. De Pastoor sprak eveneens nog een kort woord, waarna de voorz., na allen ge dankt te hebben voor de medewerking, de bijeenkomst sloot met den Christelijken groet. RIJPWETERING. Ziekerthuisverpieging. De B. K. Ver- eeniging tob bestrijding der onkosten bij ziekenhuisverpleging „St. Joannes de Deo" hield Donderdagavond haar vierde jaar lijksche ledenvergadering in het café „Rustoord" alhier, onder voorzitterschap van den heer J. v. Egmond. Evenals' vo rige jaren was dezo vergadering slechts matig bezocht. De voorzitter opende met een woord van welkom aan de aanwezigen en den Christelijken groet. De notulen, hierna gelezen werden ongewijzigd goed gekeurd en vastgesteld. Daar de penning meester verhinderd was deze vergadering bij te wonen, bracht de secretaris verslag uit over het beheer der geldmiddelen, waaruit bleek dat over het dienstjaar 1927192S een voordeelig saldo van 827.86 werd geconstateerd. Een com missie van onderzoek, door den voorzitter benoemd tot het nazien van de desbe treffende bescheiden, deelde bij monde van den heer G. Borst mede, dat het kas boek in orde was bevonden, waarna den penningmeester een woord van dank werd gebracht voor zijn accuraat beheer. Ver volgens gaf de secretaris een overzicht van het afgeloopen dienstjaar, waaraan wij het volgende ontleenen. Hoewel deze vereeniging weinig teeke nen van leven geeft, immers in het afge loopen jaar werd slechts één algemeene vergadering gchou'den, is in het jaar, dat achter ons ligt, toch weer heel wat goed en nuttig werk verricht. Op kosten der vereeniging werden in dc Leidsche zieken huizen verpleegd 12 patiënten met een totaal van 250 vevpleegdagen. De bosten hiervan bedroegen 757.15. Verder wer den op kosten der vereeniging in het af geloopen jaar vervoerd naar een zieken huis 6 patiënten, welke vervoer de ver eeniging 40 kostte. Toch bedroeg het batig saldo aan het einde van het afge loopen dienstjaar 267.97 meer dan bij het begin van dit tijdperk, waardoor be wezen is, dat de ingezetenen onzer paro chie het nuttige werk dezer organisatie ruimschoots' steunen, wat voorzeker een verblijdend teeken is. De afgeloopen dienst jaren 1925'26 en 1926'27 toch hebben duidelijk bewezen, dat een flink reserve kapitaal voor deze vereeniging lang geen overbodige weelde is. Immers al gaat ook het ledental gestadig vooruit, zooals de opbrengst der contributie ook in het af geloopen jaar weer duidelijk denïonstreert, één enkel boekjaar kan zulk een reserve op zoo gevoelige wijze aantasten, dat con- tributieverhooging bij het begin van het daarop volgende dienstjaar een onafwijs bare noodzakelijkheid kan blijken. Van daar dat elk jaar de contributieregeling een punt der agenda uitmaakt. Zoo ook dit jaar, doch het ligt voor de hand, dat bij dezen stand van zaken met algemeene stemmen besloten werd tot handhaving van het bestaande stelsel. Bij de hierop volgende bestuursverkie zing werd het aftredend bestuurslid, de heer C. P. Jansen, met bijna algemeene stemmen herkozen en verklaarde zich be reid zijn functie opnieuw te aanvaarden. Eindelijk wat' het punt, rondvraag, aan de orde, waarbij de secretaris nogmaals ter sprake bracht de aansluiting bij de in Zuid-Holland bestaande federatie van zus- tervereenigingen. Daar echter niemand der aanwezigen eenig voordeel voor de vereeniging kon ontdekken, dat zou kun nen voortvloeien uit een eventueele aan sluiting, achtte men het niet in het belang der organisatie voorshands tot aanslui ting over te gaan. Daar ten slotte niemand meer het woord verlangde werd de bijeenkomst door den voorzitter met den Christelijken groet gesloten. WARMOND. De staking bij „Padox" opgeheven. Nadat gistermiddag de vergadering van het stakend personeel inplaats van in ho tel „Stad Rome" wegens plaatsgebrek in hotel .,De Zon" was gehouden, zijn de resp. hoofdbestuursleden, n.l. de heeren Zeeland van don R. K. Bouwvakarbeidersbond, Rietveld van den Socialistischen Bond, Brouwer van den Protestantschen Bond en Terwee van den Ned. Centralen Bond, in conferentie gegaan op het raadhuis, daar burgemeester Schölvinck op verzoek van eenige Warmondsche, bij de staking be trokken personen zijn bemiddeling had aangeboden. Na een korte bespreking zijn burgemees ter Schölvinck en de waarn. secretaris de lieer Jac. Luyten met voornoemde be stuursleden naar „Padox" gegaan, waar een langdurig onderhoud, van half 3 tot half 6, plaats had. Namens de stakers waren, de volgende eischen gesteld: 1 handhaving 48-urige werkweek; 2. erkenning vakorganisaties bij eventueel overwerk of anderszins; 3. in dienstneming van alle stakers, zonder uit zondering; 4. uitbetaling van loon, gedu rende dc stakingsdagen. De drie eerste punten werden door de Directie geaccepteerd, terwijl aij toezeg den, dat voor punt 4 een gunstige oplos sing door haar zal worden overwogen. Te 6 uur had er wederom in hotel „De Zon" een vergadering plaats, waar de be stuursleden der verschillende bonden aan de stakers het resultaat der bemiddelings- conferentie voorlegden. In afwachting dat ook voor punt 4 een billijke oplossing zal gevonden worden, werd met grootc meerderheid besloten, hedenmorgen te 8 uur het. werk weer te hervatten. Een woord van hulde aan burgemeester Schölvinck voor het gunstig resultaat zij ner bemiddeling is zeer zeker op zijn plaats Al blijft het te betreuren, dat het nu verkregen resultaat niet zonder een korte staking is bereikt aan wie daarvan dc schuld is, kunnen wij niet beoordeelen 't verheugt ons, dat het. arbeidsconflict zoo gauw is opgelost. Wij uiten den wensch, dat aan beide zijden er naar gestreefd zal worden, dat tengevolge van het conflict, de onderlinge verhouding geen schade lijdt. Z0ETERMEER. Geboren: Johannes Antonius z. van P. Smits en H. C. Rademaker. Ondertrouwd: C. J. A. Moers 26 j., te Zegwaart, en M. A. den Elzen 26 j. P. J. Westgeest 28 j., te Zoeterwoude, en E. G. Ammerlaan 33 j. E H. Oskam 26 j., te Zegwaart, en E. C. Hartog 21 j. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ingekomen: B. J. van de Laar van Poederooijen Adriana Struijk, echtg. van B. J. van de Laar, van Ammerzocden G. A. Wageans en gezin van Leiden P. Boer en gezin van Koudekerk T. van de Stouwe van Kampen J. W. van Erk en gezin van Alkemade Johanna de Lange van Leiderdorp C. K. van Enk- huizen van Geldermalsem Maria Laaij van Rockanje W. Tijsterman en gezin van Haarlem Hasina Uithol van Zwam- nierdam Wed. G. Swart en gezin van Woubrugge T. Verguntt en gezin van Worniervecr Catharina M. Wassenaar van Leiden O. Haasbeek van Gouda L. F. J. van Vliet en gezin van Lienden Maartjo E. van Geel van Bodegraven. Vertrokken: Maartje van Dam naar Reeuwijk A. van der Zwan naar Vleuten Geertruida S. Kersbergen naar Abcoude-Proosdij Jansje van Egmond naar Amsterdam Grada H. Bunnik naar Bodegraven N. Groenheiden en gezin naar Stellendam Catharina Rombeek naar Hillegom Petronella H. Beijk naar Leiden. BODEGRAVEN. Geboren: Jan Johannes z. van T. C. Bieuwerts cn G, O. Schuurnjan. Ondertrouwd: J. N. van der Wou den 27 j. en L. Brouwer 23 j. C. van Dam 26 j. en N. van Beek 24 j. Getrouwd: C. H. Voorsluijs 33 j. en M. J. op 't Landt 23 j. Gevestigd: Y. Vietmeijer cn gezin van Waddinxveen J. M. Spruijt van Amsterdam M. Olieroek van Koudekerk J. N. W. Dooyeweert en gezin van Rolde W. van der Steen van Eindhoven A. Dijkstra van Vlagtwedde G. van Dijk van Renswoude G. Hoogendoorn van Zwammerdam G. H. Bunnik van Alphen aan den Rijn A. van Dam van Bar- woutswaarder. Vertrokken: J. J. Aarse naar Pur- merend G. Oostveen naar Delft T. van der Poorte naar Gouda A. de Bruin naar Breukelcn-Neijenrode M. E. van Geel naar Alphen aan den Rijn. .OUDEKERK. Ziekenhuisverpleging. In de laatsb gehouden vergadering van de Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging „Hazerswoude- Koudefccrk" bleek uit het verslag van den secretaris, dat in hot afgeloopen jaar het aantal aangesloten gezinnen weer met 33 was toegenomen cn nu geklommen was tot 1115 en wel te Hazerswoude (dorp) 475 gezinnen, Rijndijk 290 gezinnen en Koude kerk 350 gezinnon. Uit het verslag van don penningmees- tor bleek, dat de ontvangsten haddon be dragen 7223.42, cn de uitgaven f 7034.46, zoodat het batig taldp bedroog 188.06. Hot totaal der vcrpleegdagen in ver schillende ziekenhuizen was 2005. Tot bestuurslid word met algemeene stemmen herkozen do heer W. Slootweg, terwijl in de plaats van den heer Blonk, voor korten tijd overleden, door het Bur gerlijk Armbestuur was aangewezen de heer T. van der Lee. Besloten werd het autovervoer van pa tiënten van en naar de ziekenhuizen al leen te laten geschieden, na goedkeuring van een der plaatselijke doktoren. Dat de vereeniging in een groote be hoefte voorziet, toont de algemeene deel neming en die zeer gewaardeerd wordt uit onderscheiden dankbetuigingen, welke bij het Bestuur inkomen. Vcrkooping. Het Burgerwoonhuis' in de Hoogewaard. bewoond geweest door den heer N. Blonk, hetwelk op 12 Sep tember j.l. door den heer H. Voorman was ingezet op 2200, is bij afslag afge mijnd voor den heer J. E. M. van Beers alhier op 650. Geboren: Trijntje d. van C. Zeilstra en Neeltje Derksen. Ingekomen: Willem Schellinger hout van Rijnsburg Jacoba Arendina Iluijgcns van Leiden Maria Wilhelmina Francina Stol van Leiden Willomijndert Pietor van Burik van Wolfheze Klaas van Leeuwen van Coevorden. Vertrokken: Jannetje Baars naar Rotterdam Jacobus Leonard us Kraan naar Waddinxveen Adriaan van Til-, burg en gezin naar Zuilichem Sara Wilhelmina Lekx naar Waddinxveen Pieter Boer en gezin naar Alphen aan den Rijn Egbertus' de Lange naar Leider dorp Mijntje Oliroek naar Bodegraven Johannes B ikken en gezin naar Wijk bij Duurstede. ZWAMMERDAM. Gehuwd: J. D. Zaal 22 j. en G. Hoo gendoorn 26 j. L. Binnendijk 20 j. en O. H. Koster 18 j. INGEZONDEN MEDEDEELING. pa geen vertrouwen /f dat wij gedurende meer dan anderhalve eeuw en in steeds toenemende mate tabak vervaar- digen en daarmede voorzien, een steeds grooter wordend aantal rookers door een produel te leveren dal door zijn kwaliteit voldoet aan de hoogste eischen was het mogelijk, onze positie 175 jaren lang te handhaven en gestadig te versterken. zullen de geur en smaak van onze tabakken ten volle bevredigen 2fip£aab van gewone iahuk Echte Friesche HEEREN-BAAI 'Vanaf50ctpA/^pd. 20 ctp.ons, 10 ctp.' j2on» N.V. Douwe Egberts Tabaksfabrieken Joarc-Ulrecht Amsterdam-den Haag- Opgericht 1753.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 9