STADSNIEUWS. Gem. Berichten. Buitenl. Berichten. DERDc. bi-MU. „DE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 21 SEPTEMBER 192<J burgerlijk armbestuur. 'Aan. bet verslag van het Burgerlijk 'Armbestuur alhier over het jaar 1927 is lO.m. het volgende ontleend: 1 Het Burgerlijk Armbestuur bestond uit de heeren J. F. X. Sanders, Wethouder- '.Voorzitter; J. P. Mulder, onder-voorz.; J. Zitman; J. Karstens; H. J. Planjer; J. J. Vallentgoed; H. W. Blote, en de dames D. M. J. Coebergh; C. Korsse; A. M. de [Vries, Secretaresse. De heer Sanders stelde zich echter bij de in het voorjaar plaats gehad hebbende verkiezingen voor den Gemeenteraad niet meor herkiesbaar, zoodat m September door B. en W. de nieuwbenoemde Wethou der van Financiën, de heer T. S. Goslinga, als voorzitter van het Burgerlijk Armbe stuur werd aangewezen. Op 30 Aug. 1927 nam de heer Sanders afscheid om in de vergadering van 13 September d.a.v. door den heer Goslinga opgevolgd te worden. 1 In de plaats van Mej. Korsse, aan wie op verzoek eervol ontslag werd verleend, •werd Mej. Riphaagen benoemd. De aanvrage om onderstand moest even als in vorige jaren, indien mogelijk, per- 'éoonlijk geschieden. Bestond de kans dat men door een particuliere instelling van weldadigheid geholpen zou worden, of dat op de hulp van de een of andere kerke- I üjke gemeente te rekenen viel, dan werd de aanvrager daarheen verwezen; daarna eerst werd onderzocht of de hulp der ge meente nog noodig was. Aldus kwam in de werkwijze van het Burgerlijk Armbestuur in 1927 geen verandering. Was eenmaal ondersteuning toegezegd, dan werd een ondersteuningskaart uitge reikt, waarop vermeld stond het bedrag van den onderstand, naam en adres van den bedeelde met het bedeelingsnummer. Op vertoon van deze kaart werd iederen Maandag de onderêteuning uitgereikt. De duur van den onderstand was niet altijd gelijk, varieerend van 2 weken tot 3 'maanden toe, al naar gelang van de oor zaak van het verzoek. Werd de ondersteuning gevraagd we gens ouderdom, dan werd deze bijna altijd [voor 3 maanden toegezegd, omdat men veelal oude lieden onder de „doorloopend" •bedeelden kan rekenen; bij ziekte of werkloosheid werd, voor zoover noodig, telkens gedurende 1 maand of 6 weken ge geven. Meervoudige bedeeling kwam in 1927 240 maal voor, d.w.z. dat aan het Burger lijk Armbestuur bekend was, dat 240 be deelden nog in geld of in natura gesteund werden door andere instellingen van wel dadigheid. Ook werd in 1927 door het Bur gerlijk Ambestuur in bijzondere gevallen hulp verstrekt door het bijplakken van ze gels of aanzuiveren der ontbrekende pre- iniën, teneinde de betrokkenen op een vastgesteld en tijd in het bezit van ouder domsrente of eventueele invaliditeitsrente te doen geraken. Bovendien werd evenals de laatste ja ren, tha-ns iets vroeger dan vorige jaren, van 22 October 1927 tot 20 Maart 1928 ge klopte cokes verstrekt. De brandstoffen- voorziening was dit jaar als volgt geregeld de eerste 5 weken 1/2 H.L., daarna 13 we ten 1 H.L. en de laatste 4 weken weer 4/ï H.L. geklopte cokes. Wekelijks werd een bon gegeven, die feitelijk gelijk stond met een reductie van 50 pet. op den prijs, tegen welken door de Lichtfabrieken cokes aan particulieren werd geleverd. Hulp werd voorts verleend door behoef- tigen of zieken te plaatsen in de daarvoor bestemde inrichtingen. Geheel in overeenstemming met art. 29 der Armenwet werd in allo mogelijke vor men ondersteuning gegeven. Het grootste deel der ondersteunden bestond uit oude lieden, weduwen, zieken ef verlaten vrouwen of vrouwen wier man nen gevangenisstraf ondergingen, en het kleinste deel der ondersteunden uit werk- Joozen. Hieronder volgt een vergelijkend over zicht over de jaren 1926 en 1927. In 1926 werden ondersteund: 1064 per sonen, waarvan 709 mannen en 355 vrou wen. In 1927 werden ondersteund1076 per sonen, waarvan 740 mannen en 336 vrou- yie el In 1926 bedroeg de uitgave der onder- iteuning: aan huur, kost, inwoning enz. f 10S734.181/2idem aan werkloozen (incl. I brandstoffen) 26165.021/I; aan ondersteu- lïing met losse giften 722.66; aan kleeren ta beddegoed 227.98; aan brandstoffen 63S7.621/*; aan begrafeniskosten 277.65; aan uitbesteding van verlaten kinderen 654.861/,. Totaal 143169.98. In 1927 bedroeg de uitgave der onder êteuning: aan huur, kost, inwoning enz. 113597.97; idem aan werkloozen (inch brandstoffen) 336944.06; aan ondersteu ning met losse giften 337.60; aan klee ren en beddegoed 322.571/,; aan brand stoffen 10695.951/:! 1 aan begrafeniskosten 183; aan uitbesteding van verlaten kin- tieren 373.31. Totaal 159204.447. In 1926 waren de totale kosten der ver- plceggelden in de gestichten 25613.89. In 1927 waren de totale kosten der ver- pleeggelden in de gestichten 24050.68. ONGELUKKEN. ONTPLOFFING VAN EEN GASHOUDER. Twee gewonden. Gistermiddag, ongeveer half vijf, ont- 'lofte de in aanbouw zijnde gashouder 1 de nabijheid van de stichting Hoender- 'Oo te Apeldoorn. Op den gashouder be tonden zich J. D. Weenink, adj. directeur t'an de gemeentelijke gasfabriek te Apel doorn en de werkman SchoL Beiden werden de lucht ingeslingerd. De eerste kwam weer op den gashouder terecht, terwijl Schol in prikkeldraad viel. Ernstig verwond werden de mannen opge nomen. De eerste hulp werd verleend door mevrouw Tenhoff, echtgenoote van den directeur en mevrouw v. d. Weg, die bei den oud-verpleegsters en zuster Grouse van het ziekenhuis der stichting. De gewonden werden per ziekenauto naar het ziekenhuis te Apeldoorn ver voerd. Naar wij gisterenavond vernamen, is de heer Weenink reeds weer uit het zie kenhuis ontslagen. Aanvankelijk was hij buiten bewustzijn. Het bleek, dat hij eeni- ge oppervlakkige verwondingen had opge- loopen. Schol heeft zijn. sleutelbeen en rug- gewervel gebroken en heeft enkele arm- wonden Omtrent de oorzaak van de explosie tast men in het duister. Als een gelukkige factor valt aan te merken, dat de jongens van de stichting, die daar aan het werk zijn, juist schaftuur hadden. Doodgereden. Gistermorgen is door den trein van de Z.H.E.S.M., welke om 7 uur uit Den Haag vertrekt, een honderdtal meters voorbij do Laan vj,n Nieuw Oost-Indië een 24-jarige Duitscher, vermoedelijk handelsreiziger, overreden. De ongelukkige werd vreese- lijk aan het hoofd verwond en was op slag dood. Wat de ma'a op dc spoorlijn Ic ma ken had, is niet bekend. Ernstig ongeluk met een alarm-pistool. Gistermiddag gaf de 15-jarige loopjon gen W. P. v .d. K., in den Oppert te Rot terdam, een demonstratie met een alarm pistool. Zulk een pistool gelijkt evenwel van voren dicht, maar heeft van boven een opening. Deze pistolen geven bij het schie ten een luiden knal en als men op iemand mikt en 6chiet geeft het den indruk als werd er werkelijk geschoten. De 10-jarige C. v. N. stond bij de de monstratie te kijken. Toen v. d. K. schoot was v. N. met het gezicht vlak boven de opening in de loop. De jongen kreeg ern stige brandwonden aan de linkerzijde van het gezicht. Hij is naar het ziekenhuis ge bracht en vervolgens naar de inrichting voor ooglijders, waar hij ter verpleging is opgenomen. Gevreesd wordt, dat hij het linkeroog zal moeten missen. Tegen v. d. K. is procesverbaal opgemaatk. Ernstige val. Op het schip „Gutenfels", liggende in de nieuwe haven te Nijmegen, is de 52-jarige schipersknecht, H. Looy, uit Rotterdam, bij het Jegen van balken, in het ruim ge vallen. De geneesheer constateerde een ge compliceerde beenbreuk. Na verbonden te zijn, is L. naar het ziekenhuis overge bracht. Aanvaring. Tijdens de overvaart naar Lent, kwam de motorpont „Zeldenrust IF' te Nijmegen gisteren in aanvaring met een op stroom liggend schip. Het verkeer kreeg daardoor ongeveer drie kwartier vertraging. Het skelet in de bedstede. Het geraamte is van een vrouw Het is nu bijna een week geleden, dat een metselaar in het krotje aan de Lange Fran ken straat te Rotterdam zijn lugubere vondst deed. De eerste verondersteling, dat men hier te doen zou hebben met het geraamte van een man, is niet juist gebleken. Volgens het rapport van de gerechtelijke schou wing moet als vaststaand worden aange nomen, dat Jfc het geraamte van een vrouw is. Teekenen - van geweld zijn op het ge raamte niet gevonden, waardoor de mee ning van de politic, dat hier geen mis drijf in het spel is, versterkt wordt. Toch schijnt de mogelijkheid niet gehe'eï uitgesloten, meent de „Voorw.". Hoe toch is het 'te verklaren, dat geen ander klee- dingstuk gevonden is dan een plukje hemd aan een been? Waar zijn de schoenen ge bleven? Zijn die ook door de ratten opge vreten? Maar hoe komt het dan, dat de matras en de zak, die daar omheen was, niet vergaan zijn? Er is meer. De metselaar vond op het geraamte een opgevouwen krant van 20 Januari. Hoe komt die daar? Wijst die er niet op, dat er betrekkelijk korten tijd geleden nog iemand geweest is, die van het bestaan van het lijk heeft afgeweten? Al lemaal vragen, waarop het antwoord tot dusver niet afdoende is gegeven. Moordaanslag bij Eindhoven. Gisternacht te circa 4 uur werd do poli tie te Eindhoven telefonisch medegedeeld, dat er in de nabijheid van de steenbakkerij De Meijerij iemand met een revolver liad geschoten. Onmiddellijk begaf een hoofd agent zich daarheen met eenige agen ten. Daar troffen zij op den Mecrveldho- venschen weg onder de gemeen'e Eindho ven een persoon aan, genaamd J1. A. C. v. d. Hout, wonende te Tilburg, die verklaar de, dat hij dien nacht te Eindhoven was gekomen, vergezeld van zekeren C. D., met de bedoeling om een minderjarigen broer van D., die bij zijn vader te Tilburg was weggeloopen en thans bij zijn moeder ver blijft, te gaan halen. De moeder woont te Zeelst bij Eindho ven. Toen beiden aan de woning van D.'e moeder waren gekomen, werd na herhaald geklop opengedaan en trad D. de woning binnen, doch zijn jongeren broer v «i hij niet. Buitengekomen zagen zij den ande ren broer van D., die eveneens aldaar woont, aankomen en hoorden zij tegelijker tijd een schob, waarna C. D. begon te gil len. L. D. riep daarop tegen van den Hout: „Als je niet weggaat, schiet ik je kapot". Van den Hout koos toen het hazeroad en ging de politie waarschuwen. Na dit verhaal begaf de politio zich naar de woning van de moeder van D. Zij trof daar C. D., die te bed lag en twee schot wonden iri zijn linkerbeen had, terwijl in het vertrek kruitdamp hing. Hij verklaarde, dat hij door zijn broer L. D. opzettelijk in het been was geschoten. Onmiddellijk begaven de agenten zich. naar de woning van L. D. en verzochten hem de deur te openen, waaraan na lang wach ten werd voldaan. Ofschoon er medege deeld. werd, dat het politie was, deed h-j de deur open, terwijl hij een geopend mes in zijn rechterhand had. De agenten ar resteerden daarop bedoelden persoon cn stelden hem ter beschikking van den bur gemeester te Veldhoven, daar het feit in die gemeente gepleegd is. Het geweer waarmede het schot werd afgevuurd, is in beslag genomen. Vechtpartij. Te Zuid Scharwoude heeft gisteren een ernstige vechtpartij plaats gehad, ont staan als gevolg van een woordenwisse ling tusschen vijf dronken mannen. De "tuinbouwer K. IC. werd door vier ervan zoodanig toegetakeld, dat hij zeer ernstig aan het hoofd werd gewond, terwijl do vader van genoemden IC., die met zijn zoon langs de dorpstraat fietste cn het voor dezen opnam, te water werd gewor pen door een zekere K. uit Broek op Lan- genduk. Onder de vechtlustigen is er een, die een tijd geleden tot twee maanden voorwaardelijke gevangenistraf werd ver oordeeld en anderen, die vaak met de po litie en gevangenis kermis maakten. Klappen in plaats van geld. Gistermorgen vervoegde zich bij een landbouwer te Nieuwer-Amstel de verte genwoordiger van een incasso bureau tor vereffening eener oude schuld. De land bouwer, die de vordering gedeeltelijk ont kende, maakte zich daarbij zoo kwaad, dat hij den incasseerder met zijn klomp een geduchten slag op het hoofd toebracht, waardoor een bloedende wond ontstond. Toen hij daarna den beambto nog met een bijl te lijf wilde, koos deze ijlings het ha zenpad. Tegen den hardhandigen schulde naar zal een aanklacht worden ingediend. Verduistering van ƒ20.000. De verdachte te Keulen aangehouden. De Haarlemsche recherche heeft te Keu len aangehouden den boekhouder J. H. v. d. R., die ten nadeele van een instelling te Haarlem met kleine bedragen een som van totaal 20.000 heeft verduisterd. De verdachfe is in verzekerde bewaring ge steld. De verduistering is gepleegd door liet vervalschen van wissels. De eigenaar van de betrokken firma heeft in Augustus j.l. het misdrijf ontdekt en den boekhouder onmiddellijk ontslagen, waarop hij spoor loos verdween. Een gestolen koe. Dinsdag kwam bij een landbouwer uit Bergschenhoek die te Rotterdam ter vee markt was, een man, die hem vroeg of hij geen beste koe wilde koopen. De landbou wer zei, dat hij het beest wel eens wilde zien, de man ging weg om het te halen, doch kwam niet terug. Toen de a.s. kooper 's avonds thuis kwam, vertelde zijn vrouw hem, dat twee mannen 's middaga een koe gebracht had den en op hun wei neergezet. De baas had haar besteld, hadden ze gezegd, of hij den volgenden morgen in een caféije in Rot terdam wilde komen, dan zouden ze het wel eens worden over den prijs. De boer, die het zaakje niet vertrouwde, waarschuwde de politie, die den volgenden morgen in het bewuste cafétje de mannon aanhield. Het bleek, dat zij dc koe, den vorigen dag op de veemarkt hadden ge stolen. Beiden, de 43-jarige los-werkuian J. D. en de 43-jarige grondwerker C. D„ zijn in verzekerde bewaring gesteld. Vermoedelijke brandstichting. Woensdagmiddag tijdens het sluitingsuur der winkels werd door omwonenden brand ontdekt in de vleeschhouwerij van G. v. M. in de Begijnestraat te Beverwijk. Daar de beheerder van de zaak afwezig was, moest de politie zich door het forceeren van een deur toegang tot den winkel ver schaffen. Het bleek, dat een pak vet op een ijs kast. lag te branden, welke merkwaardige omstandigheid onmiddellijk de achter docht der politie opwekte. Met erkele emmers water werd hel ove rigens onfceteekenende brandje gebluscht. Het verder onderzoek wees echter uit, dat het vuur onder verdachte omstandighe den ontstaan moest zijn. In de kamer werd o.a. op tafel een hoeveelheid verband pa pier gevonden terwijl voorts de vloer en de trap overdekt, waren met couranten. De filiaalhouder werd gearresteerd, terwijl in middels de justitie door den burgemeester gewaarschuwd werd. Des namiddags arri veerde het parket uit Haarlem tot het in stellen van een onderzoek. Op last van de justitie is de slager als verdacht van brand stichting in verzekerde bewaring gesteld. ONGELUKKEN. REEDS DUIZEND D00DEN OP GUADELOUPE. Alle lijken nog niet geborgen. Groot gevaar voor besmettelijke ziekten. TJit Port of Spain wordt gemeld: De directeur van de Royal Bank of CVnada te Pointe-a-Pitre heeft medegedeeld dat door den orkaan op Guadeloupe duizend mensehen om het levon zijn gekomen, ter wijl meer dan de helft der bevolking dak loos. De oogsten zijn geheel vernield, ter wijl eveneens groote schade is berokkend aan gebouwen en fabrieken. Er bestaat groot gevaar voor besmettelijke ziekten. Alle lijken zijn nog niet geborgen; vele liggen nog bedolven onder de ruines van ingestorte huizen. Hulp voor Franseb W e t tri n d i Het Fransche kabinet heeft gisteren be sloten bij het parlement een speciaal cre- diet aan te vragen van 100 millioen francs, voor hulpverleening aan de slachtoffers van de orkaanramp in Fransch West-Indiö. Een officieele missie zal onmiddellijk ver trekken om bij het reddingswerk behulp zaam te zijn. HOE DE STORM FLORIDA TEISTERDE In 't Okeechobee-gebied reeds 200 lijken geborgen. Minstens 700.000 dakloozen op Porto Rico. Uit West Palmbeaoh wordt nog ge meld: In het Okeeohobee-gebied zijn thans 200 lijken begraven, waarvan de helft van negers Vijftienduizend personen zijn hier dakloos en lijden nijpend gebrek. De bier aangekomen vluchtelingen vertellen aan grijpende bijzonderheden omtrent de ramp en de reddingspogingen. De orkaan joeg op het Okeechobee-meer enorme golven op. Tegen elf uur s nachts bezweek de zeedijk. Een ontzaglijke watermassa stort te zich uit op den lager gelegen oostelij ken oever van het meer en overstroomde het gebied tussohen Okeechobee-cit.y en het Belleglado-meer. Op sommige plaats sen stond het water in de straten 3 M. hoog. De bewoners van instortende huizen vluchtten naar andere woningen, die ech ter later eveneens door het water ver nield werden. Een boer, die zich met zijn gezin in veiligheid kon brengen, vluchtte na het instorten van zijn huis op een woon schip, waarop zich toen reeds 150 perso nen bevonden. Hij zag hoe tal van perso nen op blokken hout in het water dreven en vergeefsche pogingen deden om het woonschip te bereiken. In sanitair opzicht heerschen in dit gebied ontzettende toe standen. Er wordt door de militie gepa trouilleerd. Te Palm-beach zijn de mooiste hotels vernield. Vluchtelingen en gewonden ver dringen zich in noodverblijven. Op Porto Rico moesten de troepen tusschenbeide komen om onlusten en plunderingen te voorkomen. Volgens1 een telegram van den gouverneur ziin hier minstens 700.000 per sonen dakloos. Een uitlooper van den storm teisterde zooals gisteren gemeld de geheele kusb van den Atlantisohen Oceaan tot Boston. In de bekende badplaats, Atlantic City bereikte de wind soms1 een snelheid van 120 K.M. per uur. De aan zee gelegen wij ken werden overstroomd. De aangerichte schade is echter gering. Ook te New York was de storm nog zoo hevig, dat het ver. keer er door ontwricht werd. Tal van personen werden door den hevigen wind door ruiten geslingerd. De Oceaantocht met een opvouwbare boot. Kapitein Romer in den orkaan omgekomen? Uit New-York wordt gemeld, dat men zich ernstig ongerust maakt over denDuit- schen kapitein Frantz Romer, die in een opvouwbare boot den Ocaan is overgesto ken. Tien dagen geleden is hij van Virgis- eiland naar Cuba vertrokken, waar hij nog niet is aangekomen. Men vreest, dat hij in den wervelstorm, die de West-Indischo eilanden heeft ge teisterd, omgekomen is. Snelheidswaanzin. Het Vaticaan en de auto rennen te Monza. Uit Rome wordt gemeld, dat het officieel orgaan van het Vaticaan, de „Osservatore Romano", stelling heeft genomen tegeit- over het opdrijven der snelheid, welke, in de races op de baan te Monza, 20 slacht offers heeft geëischt. „Het zijn afschuwelijke en onnutte of fers aan een wreedaardigen afgod, een god van de snelheid", aldus genoemd blad. Zij die in de bladen hoog hebben opgegeven van den heldenmoed der deelnemers, bo- invloeden op ongunstige wijze de gedach ten der Italiaansche jeugd, voor wie de ernstige begrippen omtrent Levin en Dood werkelijke grootheid en echte opofferings gezindheid verloren gaan, terwijl de pro clamatie van een wederopstanding van zoogenaamde „geestelijke waarden", de in nerlijke diepte vervlakt en een materialis tische generatie schept. Deze raoe had in elk geval na het ongeluk gestaakt moeten worden; - elk fundamenteel begrip van menschelijkheid en fatsoen eischte dit. Het is thans meer dan tijd paal en perk te stellen aan dezen snelheidswaanzin. Het gaat niet om juridische, noch om techni sche bezwaren, doch het zijn moreele fac toren die eischen, dat een „tot hier toe en niet verder" wordt uitgesproken. Diamanten geheimzinnig verdwenen. Vierduizend pond sterling waarde. Een aangeteekend postpakket, dat dia manten ter waarde van 4000 pond sterling bevatte, is te Londen op mysterieuze wijze uit de tasch van een brievenbesteller ver dwenen. Het is nog steeds niet terugge vonden. Het pakket was- uit Amsterdam verzonden aan de firma Bravington en be reikte veiling King's Cross. De besteller, die het moest bezorgen, stopte het in zijn tasch en sedert dien is het spoorloos ver dwenen. De politie zet haar nasporingen voort. Men weet echter niet of er van dief- Btal of verlies- sprake is. 21 SEPTEMBER Al. heeft ook drie weken de Zon nu geschenen, De zomer is weg en voor goed nu verdwenen Wij krijgen weer wind en wat tocht en bacillen, De kou en de winterjas gaan ons weer drillen, Er komen weer wolken en dus ook weer regen, Naargeestig en nat, ook al heet het dan zegen, We gaan weer druk niezen en worden verkou'en. De dames gaan weer met hun bontmantels sjouwen. En in de conpé mag het raam niet meer Want dan gaat de neus van mijn Tante weer loopeö, Nu komt weer de tijd dat natuur met zijn tooi staakt En dat door de regen mijn broek uit de plooi raakt* Nu komt weer de tijd van de kachel, die rood. ia, De tijd, dat de zon en de zomer weer dood is, De tijd van de erwten, die groen ofwel grauw zijn. De tijd dat de jurken niet meer zonder mouw zijn De tijd van verkoudheid, van niezen en snuiten, De tijd van de kou zoowel binnen als buiten. De tijd van de steen- en ook van boerenkoolen, De tijd, dat het water weer lekt door je zooien De tijd van den wind en de mist waait ons tegen. De tijd is het van perropluus, en van regen. De tijd van de inmaak van groente in bussies De tijd van den avond, gezellig en knussiea De zon is gezonken, voor goed, in het Westen, Nu kan ons de herfst weer met regen gaan plagen. De koorts-epidemie in Griekenland. 60 0.0 00 perfonen aangetast Volgens de laatste officieele mededea- lingen bedraagt het aantal aan dengue* koorts lijdende pereonen te Athene, Pi raeus en in de omliggende distrioten on geveer 600.000. De gemeenteraad van Athene heeft be sloten, 30 vrachtauto's tor beschikking te stellen voor het bijeenbrengen van de aan de ziekte lijdende personen. Diphtheritis, roodvonk en mazelen te Potsdam. 60 leerlingen van een fchool van 140 ziek. Een Wolff-telegram uit Potsdam meldt, dat de volksschool te Michendorf gesloten moest worden, wijl van de 140 leerlingen er 60 niet aanwezig waren wegens diphtherir tus, roodvonk of mazelen. Wanneer de toestand weer normaal wordt meteen een nieuw gebouw betrok ken, om elk infectiegevaar van de oudö school vertrekken te vermijden. Zonderlinge affaire nabij Berlijn, Officier van justitie zenuw ziek verklaard. Een niet-alledaagsch geval heeft zich ia het kleine Brandonburgsche stadje Neu- damm afgespeeld. Bij een bruiloftsmaal kregen twee der gaston ruzie, waarop een der twistenden plotseling opstond, wegliep en niet meer levend teruggezien werd. Den volgenden dag haalde men zijn lijk uit een meertje in de nabijheid op. Toen de officier van justi tie, dr. Stahlberg, hiervan hoorde, gelastte hij een onderzoek, liet huiszoeking ver richten in de woningen der diverse gasten en gelastte daarop de inhechtenisneming van beide families, acht leden tellende. Daar het plaatselijke arrestantenlokaal niet de noodige ruimte bood voor afzon derlijke opsluiting, werden verscheidene ar restanten in één cel ondergebracht. Toen hierop dc typiste van den officier verontrust over deze massar-arrc3taiie haar superieur waarschuwde voor de gevolgen, liet hij ook dit mieBje in arrest stellen. De cipier, die dit moest doen, waagde het te lachen, waarop de officier, wit van woede, hem de sleutels uit handen nam en hem bij de typiste in de cel duwde. Eenzelfde lot onderging een ander ambtenaar. Daarop gelastte de officier de politie de arrestatie van den burgemeester en den eersten wet houder der plaats. Toon de politic-agen ten, wien dit gelast was, aarzelden, liet hij ook deze lieden opsluiten. In tusschen begaf zich echter een der hoofdambtenaren, die iets abnormaals ver moedde, naar de districtshoofdplaats, waar hij aldra de annulecring van het arresta- tiebevel tegen de notabelen verkreeg. Toen daarop een omvangrijk onderzoek te Neu- daram werd ingesteld, kwam men tot de verbluffende conclusie, dat de officier, die zelf als door doodsangst aangegropen door het plaatsje"rende, aan vervolgingswaanzin leed cn in geestesverbijstering de arresta* tiebevelen had uitgevaardigd. Nader meldt Wolff thans nog dat de on gelukkige dr. Stahlberg in een particulier sanatorium te Berlijn—Steglitz is opgeno men. Een onderzoek, aldaar ingesteld, bracht, inderdaad aan het licht, dat de ze nuwcrisis en de geestelijke stoornis bij den officier aan overwerktheid is toe te schrij ven. Vanwege de autoriteiten is hem ter stond een langdurig ziekteverlof toege staan.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 9