Uit de Rijnstreek. Koffers sschen S. C. J. DE GRQQ7, Ifborilsinde 11 mere niet; kunnen worden verplicht op de hiervoor genoemde feestdagen te werken behalve in noodgevallen, door de Directie to beoordeelcn. en dat de werkgever ver plicht is voor feestdagen, die niet op Zon dag vallen aan den werknemer oen uifc- keering te geven, gelijk aan het voorge schreven uurloon. Nadat de lieer van Leeuwen deze voor etellen heeft ingediend, volgt een langdu rig.? discussie, met het resultaat dat ten slotte de voorstellen door B. en W. wor den overgenomen en met alg. et. worden aanvaard. De begrooting van uitgaven (gewonen dienst) voor 1923 wordt verhoogd met 37823.G11/-, die van den kapitaaldienst met 159357.93 en de begrooting van in komsten van den kapitaa-ldienst met f 148185.97. Verder wordt besloten aan den gewonen dienst der begroot.jng zoowel voor inkom sten als uitgaven oen post toe te voegen van 12000 terzake van inkomsten en uit gaven van het waterleidingbedrijf. Hierna is aan de orde het voorstel van B en W. tot herziening van de salarisre geling van alle ambtenaren, met uitzon dering van die der bedrijven. Bij de herziening der salarissen >s tot maatstaf genomen het gemiddeld salaris voor elke betrekking in 7 vergelijkbare gemeenten, te weten: Baarn, Bloemen- daal, Heemstede. Hilligersberg, Noordwijk Rijswijk en Voorburg. Het gevolg hiervan is geweest dat voor enkele betrekkingen de bezoldiging te lang van andere te hoog, voor het meest voldoende was. Ver lagingen zijn evenwel niet voorgesteld. De vergoeding voor huishuur van het personeel ter Gemeentesecretarie is ver vallen, die van de politie gebracht op 15 pet. van de jaarwedde. 1 Verder is op voorstel van den Burge meester opgenomen dat aan den schrijver tij de politie den titel van Adjunct-Inspec teur zal worden gegeven en dat niform- Heeding zal worden verstrekt cn machti ging tot aanstelling van een tweeden hoofdagent. J Deze voorstellen zijn langdurig bespro ken. Speciaal de loonen dor gemeente werklieden werden bezien. Verschillende leden voelen niets of weinig voor de drie tal loonklassen welke waren voorgesteld. Op voorstel van den heer van Leeuweij werd besloten deze voorstellen aan te houden ten einde van gedachten te wisse len met do organiaties. De overige voorstellen van B. en W. en die van den Burgemeester ten opzichte van de politie worden met alg. st. aange nomen. Op voorstel van den heer van Barne- yeld werd met 10 togen 2 stemmen beslo ten, dat de nieuwe regeling zal geacht worden te zijn ingegaan op 1 Juli 1928. Hierna sluiting. HILLEGOM. Koninginnef eesten. Dinsdagmorgen zijn alhier, begunstigd door schitterend herstweer de jaarlijksche iinder- en volksspelen begonnen. Reeds vroeg in den morgen was er een feeststem ming merkbaar. In het dorp wapperde van vele huizen de Vaderlandsche driekleur, terwijl op het feestterrein alle noodige vroolijkheid aanwezig was. Vele aardige attracties waren hier aanwezig en deden vooral in den morgen de jeugd volop ge nieten. Te circa 10 uur werd met de kin derspelen aangevangen en begonnen met hardloopen met hindernissen voor jongens. Ie prijs C. Hogervorst, 2e pr. AVim Ver doorn, 3e pr. Willem Walkers, 4e pr. H. .Westerlaken. Hardloopen met balletjes voor meisjes aantal deelneemsters 2S. Ie pr. Neeltje Kortekaas; 2e pr. Neeltje Ver kerk; 3e pr. Joh. Duwel; 4e pr. Joh. Boelc; 5e pr. Coba Verkerk. Ruiter te paard voor jongens. Ie pr. C. Blokker 2e pr. C. van der Voorn; 3e pr. P. Winkelaar; 4e pr. W. ltas. Reizigers tournee. Ie pr. H. Keizer; 2e pr. Cor Persoon, 3e pr. C. Velenturf. Blaastrappen voor meisjes: le pr. Adrie Kortekaas; 2e pr. Neeltje Verkerk; 3e pr. Annie Buckcns; 4e pr. Wioske Nieuwcn- huis; 5e pr. Coba Verkerk. Ruiter in de ton. le pr. Henk Westerlaken; 2e pr. Wil lem Walkers; 3o pr. Cees Blokker; 4e pr. Bert Maskers. Alle aan de spelen deelne mende kinderen kregen bovendien nog een vrijbiljet voor de stoonicaroussel. Voor alle spelen was er zeer groote belangstelling en vooral bij do kinderen waren allen zeer te vredeu. Ondorwijl was het aantal feestgangers op het terrein tot een ontel bare menigte aangegroeid en allen ver maakten zich naar hartelust. Precies 9 u. des avonds werd met het vuurwerk be gonnen en ondanks do verwachting, om welke reden ook, niet zoo groot was, de belangstelling was niettemin enorm en het succes wat het feestcomité met heb \uurwerk behaald heeft was zoo groot, dat er nog steeds een roep over Hillegom gaat welke luid „Het vuurwerk was boven verwachting schitterend"! Na het vuur werk bleven talloozcn nog een poosje in ongokende gezeligheid bijeen en zoowel op het feestterrein als in de café's was alles pret en jool. De tweede dag. Iets minder mooi was het weer dan de eerste dag, doch gaf niet temin reden tot groote tevredenheid. Nu was het aantal feestgangers nog grooter dan Dinsdag, omdat bijna alle bedrijven na 8 uur 's morgens werden stilgelegd. Ook nu heerschte er al vroeg een gezellige stemming en was het duidelijk zichtbaar, dat men echt feest wilde vieren. Om 10 uur werd wederom met de volksspelen be gonnen en was het in den voormiddag uit sluitend voor jongens en meisjes om plank te rijden. Het aantal deelnemers was hier voor zeer groot en do belangstelling even eens. De prijzen werden gewonnen als volgt le pr. meisjes T. Paschen, 2e pr. Jo van Roode; 3e pr. Jo van Bemmcl; le pr. Bets van Doorcn. lc pr. Jongens C. Verbrug- gen; 2e pr. Jan Bergman; 3e pr. Jan Groe nendijk; 4e pr. Arie Kortekaas. Na deze spelen was er een kleine pauze om des middags te 2 u. aan te vangen met oen op tocht van versierde vliegende Hollanders, driewielfietsen, poppenwagens enz. bene vens van versierde fietsen van de deelne mers aair het ringsteken-voor par-en- Ook voor deze optocht was de belangstelling buitenverwachting groot, meer als andere jaren was er werk gemaakt van heb ver sieren van vliegende Hollanders enz. Het mooiste van dit spel was, dat ieder kind een prijs kreeg en zelfs heel mooie prijzen werden hiervoor uitgereikt. Wij zagen bij het uitdeelen van deze prijzen groote vreugde in de oogen van de kinderen en de ouders. De optocht welke in de voor malige kegelbaan van Hotel „Flora" was opgesteld ging vooraf gegaan met muziek, langs Hoofdstraat, Raadhuisstraat en van Meerbeekstraat, daar bleven de deolne- mers aan de ringrijdcrij en gingen de kin deren de prijzen halen bij de daarvoor aangewezen speelgoed zaken van El en Warmerdam. Vervolgens werd met de ringrijderij aan gevangen. De versierde paren werden door de versieringscommissie gekeurd en de uitslag was, dat aan den heer Co ICroone en zijn zuster Annie Kroone, de prijs voor het mooist geheel word toegekend. Met het ringstekon werden de prijzen als volgt gewonnen: Dames: le pr. Annie van Roo* do, 2e pr. H. Nieuwenhuis; 3e pr. Toos Rovers. Heeren: le pr. Jan Lubbe; 2o pr. Jan Verbruggcn; 3e pr. M. Weijcrs. Hier na werd aangevangen met tonknuppolen voor heeren en werden de prijzen hier als volgt gewonnen: le pr. Nic. Persoon, 2e pr. L. Bauma; 3e pr. J. van der Hulst. Op het terreiix was inmiddels de drukte geweldig geworden en vooral de ouders met kinderen vermaakten zich uitstekend, met draaimolen en ponniespel. Hofstraat en feestterrein was een baan van raen- schen hoofden, waarvan in die omgeving staande kraampjes flink profiteerden. Als men dacht, dat het met den avond minder zou worden, vergistte men zich, want zoo wel van hier als elders groeide het aantal feestgangers steeds aan. Dc verlichting van de verschillende vermakelijkheden was schitterend en deden de jongelui, die natuurlijk een goede beurs moesten heb ben volop genieten. In de café's was dc stemming eveneens best en allen vermaak ten zich ongetwijfeld op echt gepaste wijze. Met deze beide dagen heeft Hille gom getoond echt feest te kunnen vieren, alles gezellig en met elkaar. Zoo moet het ook zijn. Het feestcomité (harddraverij be stuur) ontziet elk jaar niets om het zoo veel mogelijk een ieder naar den zin te maken, natuurlijk zal het hierin wel nim mer slagen, doch dat ze haar doel, dit jaar tot voor 90 bereikt heeft durven wij ge rust te zeggen en daarvoor alle lof. De voorbereiding is voor den secretaris den heer M. de Groot, een geweldig werk, doch voor het geheele comité zijn de beide dagen vol van inspanning en drukte. Wij zijn er van overtuigd, dat ons Hillegom- sche publiek, dit alles ziet en waardeert en wij zijn clan ook gaarne den tolk van alle inwoners als wij aan het einde van uit verslag, lof, hulde en dank bren gen aan het comité in zijn geheel, voor ales wat het dit jaar wederom gedaan heeft tot het verkrijgen en het doen wel slagen van het feest wat wij gaarne n >*- men ons Hillegomscbe feest. Wij mogen ech ter daarbij niet vergeten ook woorden van dank te brengen mede namens het comité aan de beide wethouders en alle raads leden, die ook steeds alle medewerking verleenen. Feestcomité, namens alle inwo ners van Hillegom, roepen wij U gaarne toe „tot volgend jaar"! Z0ETERW0UDE. GEMEENTERAAD. De verbetering van den Broek- weg. De financieele toestand der gemeente aanmerkelijk verbe terd. Opcentenverlaging. Langdurige besprekingen over den Vrouwenweg. Donderdagmorgen vergaderde dc gemeen teraad. onder voorzitterschap van den bur- ge.ncester. Alle leden zijn aanwezig behal ve <le heer Noordman, die later ter verga dering kou t. Te ongeveer kwart over tien opent dc voorzitter de vergadering waarna door den secretaris de notulen worden ge lezen, die onveranderd worden vastgesteld. Bij loting wordt bepaald dat de rond vraag en de eventueele stemmingen zul len aanvangen bij den beer van Bennekom. Daarna doet de voorzitter mededeeling van de ingekomen stukken, waarvan de volgen de voor kennisgeving worden aangenomen: Missive nn Ged. Staten houdendo toezen ding van de vastgestelde gemoentereke- ning over 1926. Missive jils voren waarbij wordt teiuggezcnden het goedgekeurde raadsbesluit tot het voeren c-cner proce dure tegen A. van den Berg te Leiden. Een schrijven van het gemeentebestuur van Arnemuider». om adhaesie te betuigen aan een door den Raad dier gemeente tot den Minister van Onderwijs enz. gericht Judres inzake toepassing van rat. 104 der L. O.- Wet. Van Gedeputeerde Staten is verder ontvangen een afschrift van een K. B. waarbij toestemming wordt verleend om het café van L. Dolle in dc Weipoort te ge bruiken als stemlokaal bij de verkiezingen van leden der Tweede Kamer en der Pro vinciale Staten. Do gevraagde toestem ming voor het café van Kompier aan den Hooge Rijndijk is geweigerd. In verband hiermede zegt de voorz. dat aan den Hooge Rijndijk naar eene andere localiteit moet uitgezien worden. In een der volgen de vergaderingen zal mitsdien worden voorgesteld om de verordening regelende de aanwijzing van stemlokalen te wijzigen. Ter visie worden gelegd het verslag van de Stedelijke Fabriek van Gas en Electri- citeit to Leiden en de begrooting van den Warenkeuringsdienst voor 1929. Naar aan leiding van het in de vorige vergadering genomen besluit inzake wijziging van de koopecle betreffende den verkochten grond aan J. do Lange, deelt laatstgenoemde mede, dat hij met de voorwaarden accoord gaat, .mils het te verleenen overpad niet breeder behoeft to zijn dan 1.10 M. De heer St-arrenburg zegt dat 2 M. is voorge schreven en zou daar niet van willen af wijken. De voorz. wijst erop, dat dan geen voldoende ruimte overblijft voor het bou wen der geprojecteerde woningen. Na eeni ge discussie wordt dan met 7 tegen 3 stem men (de heeren De Groot, Starrenburg en de Graaf) besloten de redactie van de Lange te aanvaarden, en mitsdien wijziging- te brengen in het betrokken raadsbesluit en de daarvan opgemaakte acte. Hierna deelt de voorz. mede, in verbind met het in de vorigo vergadering reeds Ier tafel gekomen adres van bewoners van Geldorswoude inzake wegvorbetering, dat op de gemeentebegrooting 1928 een be drag van 500.is geraamd voor het ge deeltelijk bestraten van den Geldorswotid- schen wegdat daaraan nog geen uitvoe ring is gegeven vindt zijn oorzaak in het feit dat er geen straatniakers te krijgen waren. Ten aanzien van het onderhoud van clen Broekweg deelen B. cn W. mede, dat het in het voornemen ligt om dezen weg met keislag te verharden. Bij wijzo van proef zal een gedeelto van dien weg wor den verhard met keislag, vermengd mot teer, waarover heen dan zand zal worden gedaan. Voor deze werkzaamheden zullen losse werkkrachten worden aangenomen. De voorzitter zegt nog dat hij zich per soonlijk op de hoogte is gaan stellen van den toestand dier wegen, doch zijne conclusie is, dat do klachten schromelijk zijn overdreven. De heer de Graaf merkt op, dat er geen eerste klas vlamovenstraatklinkers gebruikt wor den. De heer Los zegt waargenomen te hebben dat de wegen wel slecht waren, doch toen hij er kwam was men bezig met verbeteringen aan te brengen. Hij vraagt zich echter af, of het niet beter is om het paaxdepad in de wegen te laten vervallen, want hot zijn niet meer de paarden die de vegen vernielen, doch de auto's. Do voorz. zegt toe, met deze opmerking in het ver- voig rekening te zullen houden. Het adres wordt vervolgens voor kennisgeving aan genomen. Naar aanleiding van een verzoek van het R. K. Kerkbestuur om eene sub sidie uit de gemeentkas van 200.v.or 1923 en volgende jaren ontspint zich eene lange discussie. B. en AV. stellen vof r :n voor 1D2S die subsidie toe te staan en dan telkenjare opnieuw omtrent het verlo uen eener subsidie te oordeelen. Nadat den lieer G. van Leeuwen is medegedeeld, dat het B. cn W. niet bekend is of de naaicur sus, waarvoor die subsidie gevraagd werdt, ook toegankelijk is voor andersdenkenden, doet deze een voorstel om onder eene daartoe strekkende voorwaarde voor 1928 de subsidie te verleenen. Dit voorstel wordt gesteund door de heeren Los en de Graaf en in stemming gebracht, aangenomen met alleen de stem van den heer Stadhouder tegen. Op ccn verzoek van L. van H. om vernietiging van den hem opgelegdcn aan slag wegens schoolgeldbclasling wordt af wijzend beschikt op 'grond dat de aanslag juist is cngclegd. Een tweetal andere re clames van J. van M. en C. Z. worden ge- renvoyeerd naar B. cn AV. om advies. Vast gesteld wordt het eerste suppletoire kohier der hondenbelasting voor 1928 ton bedrage .van ƒ19.50. Vastgesteld wordt een besluit tot wijziging der begrooting 1928, conform voorstel van B. en W. Vervolgens deelen B. en AV. mede, dat de aangeboden reke ning over den dienst 1927 en de begrooting van het waterleidingbedrijf gedurende veertien dagen ter secretarie ter visie heb ben gelegen. Vervolgens leest hij voor het rapport der commissie van onderzoek, waaruit blijkt, dat deze geen op- of aan merkingen heeft en adviseert tot voorloo- pige vaststelling, zooals de rekeningen door B. en W. zijn aangeboden. Bij hoofde lijke stemming wordt vervolgens met alge- meene stemmen, uitgezonderd die der wet houders die niet medestemmen, besloten. Aangeboden wordt vervolgens de be grooting vcor den dienst 1929, alsmede de begrooting van het waterleidingbedrijf. De eerste sluit in den gewonen dienst in ont vangsten en uitgaven met 115.351.77 en in den kapitaaldienst in ontvangsten met 8502.01 in ontvangsten en met 6345. in uitgaven. De begrooting van het water leidingbedrijf sluit in den gewonen dienst met f 13.200.en in den kapi taaldienst met 435J.08, zoowel in ontvangsten als in uitgaven. Bij deze begrooting geven B. en W. algemeene beschouwingen, waaruit blijkt dat de financieele toestand der ge meente aanmerkelijk beter is geworden. Behalve tcch dat eene belastingverlaging der personeele belasting van 120 lot 100 opcenten wordt voorgesteld, stellen B. en W. in het vooruitzicht, dat wanneer de opbrengst de raming mocht overtreffen, nog ein verdere verlaging der opcenten zal doorgevoerd worden, teneinde ook te kunnen komen tot eene verlaging der grondbelasting, welke pas mogelijk is wanneer niet meer dan 80 opcenten op de Personeele Belasting worden geheven. De gemeentelijke inkomstenbelasting is ver der 10.000 lager geraamd dan verleden jaar, hetgeen tengevolge zal hebben dat het vermenigvuldigingsgetal en derhalve het heffir.gspereentage aanmerkelijk lager kan gesteld worden voor 1929/1930 dan voor het loopende belastingjaar. Gewezen wordt verder op de toeneming van het aan tal woningen en derhalve op het aanmer kelijk gestegen inwoneraantal. Mede wordt de aandacht gevestigd op de grootere op-: brengst der grond- en personeele belasting tengevolge van het bouwen dier woningen, alsmede op de te verwachten grootere op brengst der gemeentelijke inkomstenbelas ting. Vermelding dient voorts dat er eene grooter vinsfc gemaakt zal worden op het te leveren water, zoodafc de exploitatiekos ten van het bedrijf gunstiger zullen wor den. Trouwens momenteel is het verlies nog maar geraamd op 558, tersvijl dit verlies nog bedroeg in 1927 1792.42 en voor 1928 is geraamd op 1462.78 1/2. Vervolgens wijzen B. en W. nog op dc verbetering die is ingetreden in het vee houders-, zuivel- en tuindersbedrijr, die nog steeds de hoofdbronnen van bestaan vormen in deze gemeente. Ook vestigen zij de aandacht op de nieuwe indistrie die in deze gemeente is gekomen, nd. de bim- ccmentfafcriek der firma Oosthoek. Het on derhouden der wegen en bruggen zal in hefc komende jaar afdoende worden uitgevoerd, in verband waarmede de begrooting van publieke werken aanmerkelijk hooger is geraamd dan verleden jaar. De aandacht wordt er cp gevestigd dat eerlang moet worden overgegaan tot den aankoop van een terrein voor lichamelijke oefening ten behoeve der openbare lagere school, ter wijl eer.e verdere verbetering en bestrating van den Vrouwenweg vermoedelijk zal wor den doorgevoerd. Ton aanzien van het verhaal van pensioenbijdragen van do ambtenaren deelen B. en AV. mede, dat zij voorshands geen termen daartoo aanwezig achten, aangezien de ambtenaieri zijn aan gesteld op premie vrij pensioen en de sala rissen in deze gemeente niet hooger doch zolfs nog lager zijn dan in omliggende ge meenten, waar ook premievrij pensioen wordt genoten. Voorts zegt het. college dat de financieele toestand der gemeente geenszins van dien aard is, dat cr de min ste aanleiding beslaat om verhaal toe te passen. AYaar 'in verband met den groei der gemeente van alle ambtenaren in dc toekomst nog meer dan tot dusverre zal ge vorderd woiden, zou het toepassen eener dergelijke ïegeling eene averrechtsche be- looning zijn. Nadat de voorz. een en ander heeft voor gelezen, stelt hij voor, deze begrootingen in handen te stellen eener commissie van on- de'rzoek, bestaande uit de heeren Los, de Groot en Stadhouder. Aldus wordt beslo ten. De concept begrooting met memorie \an toelichting zullen den leden thuis wor den gezonden in afschrift. A7ervoIgcns wordt e>en nieuwe verordening vastgesteld tot heffing van opcenten op de personeele be lasting. Bij de vaststelling der begroeting 1928 was de opbrengst geraamd op 5100 terwijl volgens mededeeling v;m den In specteur der Directe Belastingen de op brengst veimoedelijk ongeveer 3000 meer zal zijn. De oorzaak hiervan is zeer zeker toe te schrijven aan eene te lage raming, doch vindt voornamelijk zijn oorzaak in het feit dat het Rijk de huurwaarden der woningen hc-eft doen herschattcn, hetgeen' heeft geleid tot 120 opcenten te gaan hef fen inplant:- van 100 opcenten. Aldus wordt besloten. Hierna worden de vergoedingen der bijzondere scholen ex art. 101 der L. O.- AVet over 1926 vastgesteld als volgt: school Hooge Rijndijk 2155.50; school Schenkel- weg ƒ2012,32; school Zuidbuurt (Meisjes) 3136.('8. Aan het bestuur der bijzondere school aan den ^ïooge Rijndijk wordt nog een voorschot verleend van 160.op de uit tc keeren vergoeding voor eene as sistente over 1928. Het ontwerp uitbrei dingsplan zooals dat in de vorige vergade ring werd vastgesteld werd thans definitief vastgesteld en zal alsnog gedurende veer tien dagen ter visie worden gelegd. Waar gebleken is, dat het maken van kaarten ten behoeve van het vaststellen van rooilijnen de kosten daarvan zullen be dragen ongeveer 1200, stellen B. en AV. voor, om niet tot vaststelling van rooilijnen langs alle wegen over te gaan en mitsdien in te trekken de vroeger vastgestelde raadsbesluiten. De indertijd goedgekeurde raadsbesluiten waarbij voor enkele wegen rooilijnen werden vastgesteld blijven dan toch van kracht. Zonder eenige discussie wordt aldus besloten. Vervolgens wordt be handeld een voorstel van B. en AV. om over te gaan tot verbreeding en bestraling van den Vrouwenweg vóór de 50 woningen en de uitvoering op de zelfde wijze te doen ge schieden als het eerste gedeelte is uitge voerd. Op grend dat de kosten minder zul len bedragen en moeilijkheden voorkomen worden, zooals indertijd zijn voorgekomen bij de uit veering van het eerste gedeelte, stellen B. en AV. voor om het werk niet aan le besteden doch uit te voeren in eigen be heer. De lieer Los juicht de verbetering toe alsmede de poging om het werk te doen uitvoeren in eigen beheer. Een be zwaar vindt spreker echter, dat het eerste gedeelte der straat verkeerd ligt en 13 er daarom tegen dat ook het nieuw aan ;e leggen gedeelte aldus wordt uitgevoerd. Legt men de straat tonrond dan zal men minder last hébben van verzakkingen. De hoer van Beimekom ziet het voordeel niet van het deen uitvoeren in eigen beheer en vindt het, met het oog op de mcnschen die hier voor hun brood zitten, niet aardig en zou het werk daarom het liefst uitbesteed zien onder gemeentenaren. AVat verder de weg zelf betreft, meent hij, dat het meer aanbeveling verdient om de straat hellend to maken, dan om ze tonrond te leggen. Het Rijk gaat in deze voor en ruimt overal de tonronde wegen op, mede met het oog op de riolen en zinkputten die de oorzaken van veel ellende zijn. AVat hefc verzakken betreft zal dit zoowel gebeuren bij een tonronde weg als bij een hellende. De voorz. stelt voor om hefc onderwerp twee ledig te behandelen teneinde verwarring der discussies te voorkomen. Aldus wordt besloten. De heer «Starrenburg bestrijdt de gemaakte kestenbegrooting en vindt deze veel te lioog. Zoo zijn o.a. stecnen geraamd tegen f 49 j.er duizend, terwijl er eerste klas steenen verkrijgbaar zijn tegen 32.50. De voorz. zegt-, dat B. en AV. het meeste voelen om de straat afhellend te maken. De heer Kompier wijst er op, dat hier minder gevaar bestaat voor verzakken dan bij het eerste gedeelte van de a Vrou wenweg, omdat het te maken trottoir hier steun vindt in de grond vóór de huizen. De heer Stadhouder is het daarmede eens en kan zich derhalve ook vereenigen met het voorstel van B. en AV. De heer Noord man wijst op het ongerief dat men kan heb ben van de riolen en zinkputten bij over tollig water en vindt het verzakken bij het leggen der straat afhellend van gc ;n groo ter bezwaar dan wanneer ze tonrond komi te liggen. Overigens deelt hij de meening van wethouder Kompier. Na nog eenige INGfcZGNÜEN medejecling. Telef. J fiiro 3593G Repai r grei e - fh r i g h f i n g discussie cmtrent dit punt wordt- dan met algemeene stemmen besloten het werk te doen uitvoern zooals het eerste gedeelt-. Vervolgens zegt de voorz., dat B. en \V. het meeste voelen om het werk in eigen beheer uit to voeren op grond, dat er in deze gemeente toch geen aannemers voor dergelijke werken zijn, terwijl men moeic- lijkhedc.ii kan voorkomen zooals men die in dertijd met dien aannemer heeft gehad. Dat zich ook thans weer moeielijkheden zul len voordoen is haast zeker, zulks in ver band met het afbouwen der huizen, het geen slechts bij gedeelten geschiedt, zoodat eene tijdsbepaling binnen welke een aanne mer liet werk moet opleveren moeilijk te bepalen valt. Het aanvoeren van het zand kan verder geschieden door de in de ge meente wenende schippers. Tenslotte zegt de voor/.., dat waar de gemeente ook haar eigen wegen onderhoudt, hefc logisch is, dat zij ook dc noodige verbeteringen aanbrengt. Do heer Les zou B. en AV. hun gang eens willen laten gaan. Een keer hebben we een publieke aanbesteding gehad, laten we nu eens in eigen beheer het werk uitvoeren, dan kunnen we zien wat voor critiek daar op uit te oefenen valt en kunnen we voor het- vervolg onze keuze bepalen. De heer J. van Leeuwen zou eene aanbesteding wil len houden en als dan blijkt dat hefc in eigen beheer voordeeliger is, kunnen B. en AV. het werk niet gunnen. De heer van Bennekom kan er niet mede accoord gaan, dat cr in deze gemeente geen bevoegde aannemers zijn persoonlijk zou hij er ook naar doen, indien zulks volgens de wet niet verboden was. AA7el moet de aannemer steenen koopen, zand enz. doch de ge meente verkeert in dezelfde omstandighe den. De lieer de Graaf betwijfelt of hefc werk goedkooper is als de gemeente het zelf uitvoert; men behoeft maar te zien naar de Rijkswerken. Verder zou men ook een opzichter moeten aanstellen, want de gemeente-opzichter heeft het te druk om dat na te loopen. De heer Kompier zegt, d-at de opn erking gemaakt is, dat, wan neer men het werk aanbesteed, men er af is. doch in dit verband wil hij wijzen op het feit, dat dc vorige keer 4 of 5 maal de steenen afgekeurd werden en het werk veel te laat klaar was. Ook thans vreest hij, dat, wanneer een aannemer hefc werk moet uitvoeren, het voor den winter niet klaar zal komen, tenminste als het guit zooals bij het eerste gedeelte. De heer Noordman vraagt zich af, wat het beste voor den weg is; het voordeel kan men even terzijde schuiven. Heeft een aannemer het werk, dan kan er geknoeid worden niet de stoo- nen enz., terwijl wanneer de gemeeni hefc werk uitvoert, er meer schot inkomt. Verder wijst wethouder Noordman er op, dat indertijd werd besloten om de werken zooveel mogelijk door inwoners te doen uit voeren. Gaat men nu eene publieke aanbe-1 steding houden, dan is er kans dat een buiten do gemeente hefc werk krijgt-. Doet de gemeente het werk zelf uitvoeren, dan kunnen de metselaars, die kunnen straten, daarvoor in aanmerking komen, de zand- schippers het zand leveren en de werkloo- zen le werk gesteld worden. Er ontspint zich nog eene "heele lange discussie om trent dit punt, totdat tenslotte de voorz. het- voorstel van B. en AV. in stemming brengt, hetwelk dan wordt verworpen met 7 tegen 4 stemmen (Los, Stadhouder, Noordman en Kompier). Een voorstel van B. en AV., cm de leverantie van steenen en. het uitvoeren der werkzaamheden elk apart aan te besteden, wordt na eenige be spreking teruggenomen. Hierna wordt nog besloten om nog eeni ge lantaarns bij te plaatsen bij de wonin gen aan den Vrouwenweg en met het plan ten van boemen te wachten tot het volgend jaar. Als dan wederom gediscussieerd wordt over de uitvoering van de werkzaam heden aan den weg, deelt de voorz. mede, dat in eene volgende vergadering hefc be stek onderworpen zal worden aan de goedkeuring van den raad. De heer Los geeft nog in overweging om de sloot niet te accepteeren van de bouwondernemers alvorons voldaan is aan al de gestelde be palingen en een meter wit zand op de sloot is gc-bracht. De heer de Graaf onder streept dit. Daarna wordt besloten twee electrisohe straat-lantaarns te plaatsen voor de verlichting van de Rijnegommerstraat-, waarvan de kosten zullen bedragen 300. Besloten wordt de geslotenverklaring dier straat voer het autoverkeer op te heffen. Hierna beantwoordt de voorz. eenige in de vorige vergadering gestelde vragen, waarna de rondvmag aan de orde is, die weinig belangrijks oplevert. Daarna sluiting. I.PHEN AAN DEN RIJN. R. K. Drankbestrijding. Groote Provinciale Landdag. Zondag 30 Sept. 1928, wordt alhier boven genoemde landdag gehouden. Program: Te 10 uur: Hoogmis in de Pa rochiekerk, waaronder drankbestrijdings- predicitie door den AVelEerw. Heer Kape laan J. F. Lips, Geestelijk Adviseur van Kruis-A'erbond en Maria A'ereeniging tc Alphen. Te 3 uur: groote vergadering in het R-K- Arereenigi:igsgebcuw. Sprekers: de AVel Eerw. Pater Bernard de AVaal, M.S.C., uit het Missiehuis te Tilburg en Mej. Zuster M. Velthnijsen, verpleegster bij den Ge neeskundigen dienst te Nijmegen. Onder werp: .De liefde van Christus dringt ons''. Te 7 uur: Lof in de Parochiekerk. Dc vergadering wordt opgeluisterd door de R.-K. Zangvereeuiging „O.B.K." tc Al phen.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6