^UIT DE PERS. LIEFDE'S JEUGDDROOM BINNENLAND. Rechtzaken. TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1928 DE MILLIOENEN-NOTA. Stemt tot vertrouwen. Het Centrum schrijft: De financieels toestand blijft tot tober- heid manen, heet het in de Troonrede, en de Millioenen-nota spreekt zij het dan in andere woorden en ook met andere motieven in denzelfden geest. Toch bestaat er alleszins reden tot vol doening over den gang der zaken gedu rende den laatsten tijd, en staan wij er, zooals gisteren te dezer plaatse werd ge schreven, aanmerkelijk beter voor dan eenige jaren geleden nog het geval was. Een overtuigend bewijs daarvan is ze ker wel, dat geen nieuwe belastingheffin gen noodig zullen zijn ter compensatie van de belasting-verlaging, welke tot stand werd gebracht. De cijfers wijzen voorts uit, dat het overschot op den gewonen dienst van 1926 nog ruim ll1/» millioen hooger was dan verleden jaar werd voorzien, terwijl ook voor 1928 een overschot wordt verwacht. Toch blijft de regeering aansporen tot voorzichtigheid, en zij levert een lang be toog, om aan te toonen, dat het slechts met de uiterste beperking mogelijk is ge weest, de belastingverlaging door te zet ten zonder compenseerende heffing, ter wijl zij bovendien van oordeel is, dat die verlaging nog allerminst geacht kan wor den tot een bevredigend einde te zijn ge bracht. Nog een derde motief voert de minister aan, om tegen „een te groot optimisme" ie kunnen waarschuwen. In de achterliggende jaren werd de raming der middelen meermalen belang rijk overechreden, zegt hij, ten gevolge van het toenmaals gevolgde stelsel van ra men. Doch met dat stelsel is sinds het vorig jaar gebroken. Inkomsten en uitgaven worden thans scherper geraamd. Op hooge meevallers in de toekomst mag daarom niet meer woTden gerekend. En de minister herinnert zelfs' aan een woord, dat wijlen mr. Wintgens vele jaren geleden in de Tweede Kamer toepaste op het laatste Indische batig slot: „Neemt er uw hoed voor af, gij zult het in dezen vorm niet terugzien". Het is aardig gezegd, en het getuigt van zijn bekende en erkende voorzichtig heid, dat de mirfister zich zooveer beijvert tegen een te groot optimisme en daaruit voortvloeiende teleurstellingen te waar schuwen. Maar het beeld, dat deze Millioenen- nota geeft, stemt niettemin tot vertrouwen en versterkt de hoop, dat, naast belas tingverlaging, straks ook andere zaken mogelijk zullen zijn, zaken, die in de jaren der nijpende „versobering" achter wege moesten blijven. DE REGEERING EN DE AMBTENAREN Aan een beschouwing in De Volks krant ontleenen we het volgende Nu weer zegt minister De Geer, dat hij, evenals het vorig jaar, bereid is, een „ma tig" bedrag uit de schatkist beschikbaar te stellen voor een technische herziening der ambtenaarssalarissen. Hoeveel zal het zijn van de acht mil lioen, die de ambtenaren met de Zuiderzee werken zullen moeten deëlen De ambtenaren kennen vanouds de ma- t'gheid en zij zullen daarin ook verder worden opgevoed. Er zal, vreezen wij, een andere minister van Financiën moeten komen, die hen aan een billijke regeling helpt. En we vermoeden, dat tegen de verkie zingen het artikel in het concept-program der katholieke Staatspartij nog niet ver ouderd zal zijn, dat verlangt: „Herziening van het bezoldigingsbesluit met name voor zoover daarin onbillijkheden of onjuisthe den voorkomen." Deze grondslag lijkt ons goed: eerst, na tuurlijk de onbillijkheden en onjuistheden, wier bestaan hiermede wordt erkend, weg genomen, en vervolgens een regeling op breeder basis. De heer De Geer heeft, gelooven wij, niet een juisten kijk op het ambtenaarsle ven en op het ambtenaarsgezin. FEUILLETON. Uit het Engelsch van EFFIE A. ROWLANDS. Nadruk verboden. 6) Hij klom over de hoppen puin en ver koold hout en nam een kijkje in wat eens de bibliotheek was geweest. Daar deze zich in oen zijvleugel van het huis bevond en op den tuin uitzag, had het vuur kier het laatst zijn vernielingswerk verricht. In den nacht van de catastrophe had Dick als in een droom geleefd, zich nauwelijks bewust van wat er om hem heen gebeur de, maar nu schoot het hem te binnen dat het personeel getracht had in deze kamer nog te redden wat er te redden viel. Onder leiding van kolonel Anerley had den rappe handen de waardevolle schilde rijen van den muur gehaald en een paar kleinere meubelstukken naar buiten ge bracht, ten slotte hadden zij de vierkan ten ijzeren brandkast waarin de heer des huizes zijn papieren van waarde opborg, naar buiten gesleept. Dit laatste had de mannen bijna het loven gekost, want toen zij met hun zwaren last naar buiten wan kelden, viel het plafond van de bibliotheek met een luid gekraak achter hen in. Waar Hadden de mannen alles wat zij in veilig heid hadden gebracht» neergezet?, Een Hij stamt, bij allo goede eigenschappen die hem sieren, uit een school, die te ver van den gowonen man en van het volk afstaat. De minister, die rust en bevrediging en daarmee opgewektheid onder de ambtena ren zal terugbrengen, zal daarmee aan de staats- en volksgemeenschap een grooten dienst bewijzen. De heer De Geer mist daarvoor blijk baar de psychlogische kwaliteiten. Vermoedelijk zullen we dus nog, als met meer, een jaar hebben te wachten, eer be ter perspectief zich opent. ONZE PROFESSOREN. Een medewerker van Het Handels blad wijdt een beschouwing aan de be noeming van den nieuwen Nijmeegschen hoogleeraar, pater mr. Duynstee. Hij ver volgt dan: Zoo verbreedt met het invloedrijker worden der R. K. Kerk in Nederland de eene religieuze orde na de andere haar front. Twintig jaar geleden dachten de Franciscanen bijv. niet aan hooger onderwijs en profane ont wikkeling, want Franciscus was de nederigheid zelf, en zijn volgelingen noemde hij Minderbroeders, als do dienaren van allen; maar thans staan zij op alle gebied onder de eersten, hebben zij vele gegradueerden aan een rijksuniversiteit, wat nog geen Jesuiet hoe knap ook, gelukt is. De Maasbode schrijft hierbij Dezen „medewerker" schijnt het een weinig te ontbreken aan kennis van de fei ten en zin voor logica. Onjuist is, dat de Franciscanen twintig jaar geleden niet aan hooger onderwijs en profane ontwikkeling dachten. Men kan hoogstens zeggen, dat de in de vorige eeu wen zoo zwaar getroffen Nederlandscho provincie toen nog niet zoo energiek kon doen wat zij in latere jaren, na haar reu zen-groei, wel vermocht. De Franciscanen hebben echter in vroe ger eeuwen in schier alle landen groote ver diensten voor de wetenschap verworven; zij hadden aan de middeleeuwsche hooge- scholen magisters, wier faam nog niet ge storven is. Met de nederigheid heeft dat niets te maken; het zou wel ongelukkig zijn, als knappe mcnschen niet nederig konden wezen en het verraadt een eigen aardige geestesgesteldheid, de heiligheid vooral bij de dommen te willen zoeken. Sint Franciscus wist wel beter: hij be greep dat zedelijk-zwakken eerder halfwe- ters en waanwijzen zouden worden en hij kende de menschen te goed om niet(in te zien, hoe verreweg de meesten niet zede lijk sterk genoeg zijn om de weelde van intellectueele ontwikkeling met beschei denheid te kunnen dragen. Maar hij was niet tegen de studie op zich: zond hij zelf zijn zonen niet naar de universiteiten? Doch hij kon dat met een Sint Bonaventura en Sint Antonius o<Jk gerust doen! Onjuist zijn verder de beweringen, dat de Franciscanen „vele gegradueerden aan een rijks-universiteit hebben, wat nog geen Jesuiet, hoe knap ook, gelukt is." Er zijn in de laatste jaren vele Francis canen gepromoveerd en zelfs op schitte rende wijze maar ook verreweg de meeste gepromoveerde Jesuieten docto reerden aan een nationale universiteit; ze ker vallen daaronder drie Nijmeegsche hoogleeraren, die tot de Sociëteit bchoo- ren, nl. Van Ginneken, Raaymakers en Slijpen. Bedoelt de schrijver in het „Handels blad", dat er vele gepromoveerde Fran ciscanen aan een universiteit doceeren, dan is dat ook jiiet juist. De eerste Nederlandsche priester, dio aan een rijks-universiteit van regeerings- wege benoemd werd, is de Franciscaan prof. dr. Ligtenberg, te Utrecht. Maar deze is dan ook onder elk opzicht de eenige! Dat „geen Jesuiet, hoe knap ook", be noemd werd, bewijst niets tegen lien, maar tegen het enghartig exclusivisme van de genen, dio hen uitsloten. Het „Handelsblad" mocht liever zwijgen dan te herinneren aan een on-nationaal exclusivisme, dat bijvoorbeeld een Van Ginneken boycotte. van de voornaamste redenen waarom hij hierheen was gekomen, was, om na te gaan of zijn vaders papieren misschien aan de vlammen ontsnapt waren; en in dat ge val te beletten dat ze in andere handen dan de zijne zouden komen. Hij maakte zich er nu een verwijt Aan dat hij hiermee een dag gewacht had. Hij overtuigde zich er spoedig van dat er nog maar één gele- gonheid tot berging door dc vlammen on aangetast was gebleven, een paar schuur tjes achter het huis en daar trof hij inder daad een heterogene massa geredde voor werpen aan. Het duurde een heele poos voordat hij vond wat hij zocht. Ja, daar was die stevige ijzeren brandkast, waarin hij zijn vader zoo dikwijls dingen en papie ren had zien wegsluiten. Maar een sleutel had Dick niet en het zou dus het verstan digste zijn den kolonel te vragen de kast zoo spoedig mogelijk naar zijn huis te la ten vervoeren, opdat niet de een of ander tusschen de ruïne de sleutel zou kunnen vinden en een onbescheiden blik werpen op den inhoud. Wanneer de sleutel on vindbaar zou blijken zou de kast moeten worden opengebroken in Dick's tegenwoor digheid. Dick ging weer naar het voorgedeelte van het huis terug. Nog eens keek hij lang en aandachtig naar de zwart -geblakerde muren waaraan de reusachtige klimopsten gels zich nog steeds stevig vastklemde. De klimop had met een wuivenden groenen mantel twee zijden van het huis bedekt en was de trots geweest van verscheidene geslachten. Nu was die glorie ook verdwe nen; maar zijn kronkelingen en knoestige takken ofschoon geblakerd en verkoold, De Voorzitter der Tweede Kamer. Aanbieding van de voor dracht aan de Konigin. Gisterenochtend ten 10 uur heeft H. M. de Koningin ten Paleize in het Noordein de, de door den voorzitter der Tweede Kamer Dinsdag benoemde Commissie uit dio Kamer ontvangen, welke aan de Ko ningin de voordracht aanbood ter benoe ming van een voorzitter der Tweede Ka mer voor het nieuw geopende zittingsjaar. Prinses Juliana was bij de ontvangst te genwoordig. De Commissie, die in auto's begeleid door boden van de Tweede Kamer nakr het Paleis was gereden, bestond uit de heeren: Duymaer van Twist, Van Voorst tot Voorst, Boon, Duys, Oud, Veraart, Lo- vink en Kersten. De heer Duymaer van Twist droeg de groote tenue van generaal-majoor; do hee ren Van Voorst tot Voorst en Boon het ambtscostuum van Kamerlid; de heer Lo- vink het costuum van zijn vroegere hooge functie in Noderlandsch-Indiëde heeren Duys, Oud en Kersten waren in rokcostuum en de heer Veraart droeg de toga van hoogleraar. Jhr. Ruys de Beeren- brouck herbenoemd. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Sta- ten-Goneraal voor het tijdvak der tegen woordige zitting jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, Minister van Staat, lid van die Kamer. De burgemeesters-benoeming te Rotterdam. Ean interpellatie namens de rechtsche Raads fractie. De voorzitter van de Rechtsche Raads fractie, te Rotterdam, de heer A. Hane- maaijer heeft d.d. 18 September de volgen de interpellatie ingediend bij den voorzit ter van den Gemeenteraad: „In opdracht van de rechtsche Raads fractie in onzen Gemeenteraad, richt ik, als voorzitter dezer Raadsfractie, tot U het verzoek in do aanstaande zitting van den Raad tot het College van Burgemeester en Wethouders de navolgende vragen te mo gen richten: 1. Is aan het College van Burgemeester en Wethouders officieel bekend, dat tot burgemeester onzer Gemeente is benoemd de heer mr. P. Droogleever Fortuyn te 's-Gravenhage? 2. Is met het College van Burgemeester en Wethouders of met zijn afzonderlijke le den inzake deze benoeming eenig overleg gepleegd of contact gehouden van de zijde der Begeering? 3. Zoo niet, acht het College van Burge meester en Wethouders het dan juist, dat onze groote stad van 575.000 inwoners op zoodanige wijze zich haren burgemeester ziet aangewezen? 4. Is het College van Burgemeester cn Wethouder^, van oordeel, dat de benoeming zelve overéen te brengen is met de poli tieke verhoudingen in onzen Raad? Ondergeteekende zou gaarne zien, dat deze interpellatie door U aan de orde werd gesteld vóór punt 27 van de agenda". Niet-uitbetaling van periodieke salaris- verhoogingen. De Staat gedagvaard. In opdracht van den Centralen Neder- landschcn Ambtenaars bond heeft Mr. Duys den Staat gedagvaard ter zake van de reeds eerder gemelde niet-uitbetaling van periodieke salarisverhoogingen bij bevor dering van een aantal belastingambtena ren. 17 Augustus is de conclusie van cisch ingediend, waarna door Mr. Telders. den advocaat, der tegenpartij, uitstel van be handeling is verzocht. Het proces loopt in eersten aanleg over de vraag of de bepalingen vau een K. B. door een besluit van den Ministerraad krachtelocs kunnon worden gemaakt. De cisch luidt: uitbetaling van de ten onrechte niet-uitgekeerde gelden. hielden de oude muren nog steeds vast in hun omhelzing. Dick was uit het brandende gebouw ont snapt door langs dc klimop naar beneden te klauteren. Hij scheen nu met zijn oogen de afstand te meten tusschen een van dc hoofdtakken, zoo dik als dc pols van een man en de opening die het venster van zijn vaders kamer was geweest; het was er dicht genoeg bij om een onversaagd man in staat te stellen zich door het venster te reddon. Een oogenblik scheen hij te over wegen omhoog te klimmen om die moge lijkheid te onderzoeken maar plotseling draaide hij zich om cn keek zoekend in alle richtingen. Hij vond wat hij noodig had in den vorm van een lange ijzeren stva'f met een haak aan het einde die de mannen gebruikt hadden om een paar wankele en gevaarlijke gedeelten van het huis omver te halen. Hij bracht dit werktuig tusschen klimop en muur trok en rukte met een wil de woede, totdat hij er ten slotte in slaag de de lange takken die zich over de gevel uitstrekten, naar beneden te halen. Zij vie len terzijde neer cn tegelijk viel er iets kleins en glinstcrcnds uit en eenige meters naar voren. Het groef zichzelf bij den val in, maar Dicks vlugge oogen hadden goed de plaats opgenomen waar het gevallen was en na een paar minuten graven had hij het weer te voorschijn gebracht. Het was een kettingknoopje van een of ander geel metaal. Het zag er smerig en modderig uit en leek volkomen waardeloos op het eerste gezicht, maar toen hij het schoongemaakt en opgewreven had ontdekte hij dat de twee knoopen aan het kettinkje twee ovale schildjes van gedreven goud waren met De verbinding van Amsterdam met den Boven-Rijn. De Regeering zwijgt. Wordt in de Waterstaatsbegrooting 1929 met geen woonf gerept over het Amster damRijnkanaal, waarop reeds zooveel ja ren tevergeefs is gewacht, wel blijkt do minister voornemens om de verbetering van den Dinkel in Overijsel, dio herhaalde lijk wateroverlast veroorzaakte, ter hand te nemen. De kosten van bedoelde werken op Ne- doriandsch gebied worden geraamd op 480.000. Een eerste gedeelte, groot 10.000, van dit bedrag wordt voor 1929 aangevraagd. Het volksblad van de N. R. Crt. Naar het Haagsche Correspondentiebu reau vernam, is het bericht, dat in de pers de ronde doet, dat de „Nieuwe Rotterdam- sche Courant" van plan zou zijn een volks blad uit te geven, onjuist, aangezien zulks niet in de bedoeling van de „N. R. Crt." ligt. De a. r. Rotterdammer houdt intusschcn vol, dat er een goedkoope uitgave van de N. R. Crt. komt. De tegenspraak is volgens het blad, slechts een kwestie van woordenspel. Misschien wil de deftige N. R. Crt. niet, dat haar nieuwe blad een volksblad ge noemd wordt! De Vrije Universiteit. Gisterenmiddag had de ovordracht van het rectoraat aan de Vrije (de Protestant- sche) Universiteit to Amsterdam plaats. Vooreerst vermeldde de aftredende rec- tor-magnificus, prof. dr. A. A. van Schelven daarbij de wisseling in de bestuurscolle ges, de benoeming van mr. V. H. Rutgers tot hooglecraar en het feit, dat de Univer siteit mr. dr. F. A. C. graaf van Lynden v. Sandenburg, door diens benoeming tot vice voorzitter van den Raad van State, als voorzitter en lid der Commissio van Toe zicht volgens art. 201 H.O.-wet verloor. Het aantal studenten bedroeg in den cursus 1927'28 even door de 400. Het aan tal promoties steeg. Voor het gevaar, dat de cischen voor eenige examens te zwaar worden, in verband met het feit, dat, be halve do wettelijke veroischte vakken daar voor ook nog cncyclopacdie van de be trokken wetenschap cn inleiding tot de wijsbegeerte worden gevraagd, hebben de professoren een open oog. Anderzijds mag. gevergd, dat men met inspanning studeert. Voorta deelde de spreker nog mede, dat voortaan voor de inschrijving aan de Vrije Universiteit geen overleggen van eenig diploma meer zal worden geëischt: ieder dio dc colleges wenscht te volgen, zal zich kunnen laten inschrijvenslechts bij het aanvangen van eenig examen zal ver toon van de vereischte diploma's worden verlangd. De uitbreidingsplannen staan er gunstig voor. Er is goede hoop, dat voor 1 Januari 19^1 aan den cisch der wet in zake stichting van het begin van een wis- cn natuurkundige faculteit zal kunnen worden voldaan. Ten slotte wijdde do snreker aandacht aan de studentenwereld. Zij bleef niet on beproefd. Twee studenten stierven, waar onder een Zuid-Afrikaner. Met een opwekking aan de buitenland- sche studenten, om met bezieling den nieu wen cursus in te gaan en deze te ontlee nen aan het ideaal, dat dc Vrije Universi teit zich gesteld heeft, werd deze mededee- ling der fata academica gesloten en daar na het rectoraat overgedragen aan prof. dr. C. Ch. Aalders. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Boskoopsche houten ham. In dc zitting van den politierechter kon den we gistermorgen hooren, dat Den Haag niet alleen de ttad der „houten ham men" wordt genoemd, maar ook Boskoop, het bloemen- en boomenstadje in ons pol derland mag zich verheugen in dezen bij naam. Bcskoopers schijnen het zich echter meer aan te trekken dan Hagenaars Spreekt men in des Boskoopcrs tegen woordigheid over zijn geboortestad als die een letter in het midden van elk. Het wa ren de letters A. K. HOOFDSTUK V. Waarin wij kennis maken met Ted Bevan. Het ontbijt, dat op „The Lindens" steeds om acht uur plaats had, was juist afge- loopen toen Dick, een verontschuldiging mompelend, zijn plaats kwam innemen. De kolonel begroette zijn jongen vriend opge wekt en zijn krant opnemend liet hij het aan de andere huisgenooten over zich met hem bezig te houden. De vrouwen, die goede zielen, zul len hem wel zonder mijn hulp vertroetelen, zei liij bijzichzclf. Waarom ging je zoo vroeg uit? vroeg mevrouw Anerley. Ik had gedacht dab je nog sliep en stuurde het meisje naar boven met je ontbijt; maar ze vertelde dat je kamer leeg was. Ik kon het niet langer uithouden en kleedde mij eindelijk moar aan en ging uit, zei hij. lk ben naar.... naar daar ginds gaan kijken. O lieveling, liet was verkeerd van je orn daar alleen heen te gaan, zei Enid ver wijtend. Ik zal dokter Arnold vragen om je een slaapdrankje te geven vanavond; wc hadden er gisteren al aan moeten den ken. Kern, eet nu maar wat, al is het maar om mij een pleizier te doen. Dick deed zijn best ofschoon hij het ge voel had dat elke hap hem in de keel bleef steken. Hij vertelde niets van wat hij dien morgen gevonden had, van het voorwerpje dat nu veilig en wel in zijn vestzakje ver- UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Vrijdag 21 September. H il v e r e u m, 1071 M. 12.302.00 Lunchmuziek door het Trio Verhey. 6.007.15 Concert door het kwartet Rentmeester. 7.15—7.45 Boekbespreking door H. Mars man: Gorter. 8.009.00 Solistenconcert. Nita v. Oe Pool, mezzo-sopraan. Th. v. d. Pa«, piano. 9.05—11.10 Concert door het Omroep orkest o. 1. v. Nico Treep. 10.00 Pert berichten. Daarna een Paul Lincke-progTa inma. Huizen, 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. 12.301.30 K.R.O. Lunchmuziek door het Trio Winkels. 4.00—5.00 Gramofoonmuziek. N.C.R.V. 5.00—6.45 N.C.R.V. Mevr. R. A. v. d. HorstBleekrode, piano. N. v. d. Hc?ht Jr. collo. H. Hermann, viool. 7.00—7.30 K.R.O. Gramofoonmuziek. 7.35 V.P.R.O.-uitzending. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Sonaten-ooncert (cello en piano). 12.50 Orgelconcert. I.20—2.20 Orkeetoonoert. 2.50 Lezing. 3.15 Muziek. 3.20 Lezing: Borneo. 3.45 Schoollezimg. 4.00 Muziek. 4.05 „Julius Caesar", schooiuitzending. 4.50 Orkestconcert. 5.20 Lezing. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Nieuwsberichten. 7.05 Orkestconcert. 7.20 Biosoooppraatje. 7.35 Koorzang, Madrigalen. 7.45 Historische voorlezing. 8.05 Variété. Parkingbonkwintet en so listen. 9.05 „Vaai rol tot plaat". Concert van gramofoon- opnamen uit de eerste dagen der spreekmachine. 9.30 Lezing: The National Wireless Exhibition. 9.35 Lezing: The development and pro gress of civil Aviation. 9.50 Nieuwsberichten. 10.10 Concert. II.05 Een verrassing. 11.2012.20 Dansmuziek. Ttadio-Paris, 1750 M. 12.50—2.10 O r keet con eert. 4.055.05 Orkeetcomcert. 8.50—11.20 Concert. L a n g e n b e r g, 409 M. 12.30 Mechanische muziek. 1.25—2.50 Orkestconcert. 5.05—6.50 Vocaal concert. Koor en so listen. 8.20 Orkestconcert. 9.20 Ariadne auf Noxos", vam Mythe tot opera. N. Bischoff^ sopraan, orkest van Düsseldorf. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Konigs wusterhausen, 1250 M. (Z e e s e n). 12.20—5.20 Lezingen. 5.206.20 Orkestconcort. 6.2010.00 Lezingen. 10.5011.50 Dansmuziek van Stuttgart. H a m b u r g, 395 M. 4.35 Concert en voordracht. G.20 Vroolijk concert. 7.45 Lezing. 8.20 PLat-Duitsche avond. Vervolgens tot 11.20 Cabaret. Brussel, 509 M. 5.20 Gramofoonmuzjek. 6.55 Kamermuziek. 8.35 Orkestconcert. 10.35 Sluiten. borgen lag; ofschoon hij wist dat dit de twee dames hevig zou interesseeren. Hij sprak er evenmin over met den kolonel toen hij dezen na afloop van het ontbijt gezelschap kwam houden. Dick vroeg of het mogelijk zou zijn zijn vaders schrijfta fel en brandkast hierheen te laten bren gen. Natuurlijk beste jongen, was het ecnigszins verbaasde antwoord. lk denk dat enkele van de sleutels die gevonden zijn er bij hooren. Sleutels? Ik wist niet dat er sleu tels gevonden waren. Ik ook niet, tot vanochtend mijn knecht hel mij vertelde. Ik denk dat hij liet. van Pollard heeft, lk geloof dat deze mijnheer tamelijk van streek was over de manier waarop jij zijn verhaal hebt opge nomen en daarom vergeten heeft om heb te zeggen. Het lemmet van een zakmes, een sleutelbos aan een ring on een enkele losse werden dicht bij het lijk van je armen vader gevonden. Waarom hebben ze het niet hier ge bracht? vroeg Richard Emberson driftig. Ze hadden me die direct moeten ge ven. Kolonel Anerley keek hem over zijn gouden bril aan, verwonderd over dit nieu we bewijs van prikkelbaarheid. Ze zullen ze wel direct sturen als je dat verlangt, zei hij kalmcerend. Dat verlang ik zeker, ik wil niet dat mijn vaders papieren aan vreemden zijn overgelaten (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5