WAALS, HaarhtraatJMi SPORT. LUCHTVAART. ONDERWIJS. Uit de Rijnstreek. Rechtzaken. Uit de Omgeving STADSNIEUWS. van de actie tegen de tollen heeft aangeno men teer onbehoorlijk. Spr. vil een woord Aan protest doen hooren tegen dit dage lij ksch bestuur voor de wijze waarop zij gemeend heeft- tegen de tollen te moeten ogeeren. V.V.V. had verdienstelijker werk gedaan als zij dc gemeente daadwerkelijk gesteund had in haar betoog om een uit keer ing te ontvangen uit het wegenfonds. De heer Dirksc (s.d.a.p.) vindt hot optre den van het dagclijksch bestuur van V.V.V revolutionair. Spr. zou dc politie willen ver zoeken bij een arbeidersconflict even tak- titch op te treden als thans geschied is te genover de automobilisten- Burgemeester Hellema tegdo toe nog maals te zullen aandringen op een uitkee- ring uit het wegenfonds. Uit de S. D. A. P. Vergadering der Tweede Kamer-fractie. Dinsdag had, naar ,Het Volk" meldt, een vergadering van de Soc. Dem. Tweede Kamerfractie plaats, waarin een groot aan tal ingekomen stukken en eenige interne aangelegenheden werden besproken. Aangezien de heer R. Stenhuis gewei gerd heeft-, gevolg te geven aan den wensch van het partijbestuur en van don partij raad, dat hij zijn Kamerlidmaatschap zou neerleggen, nam de fractie overeenkom stig de haar door de vergadering van den partijraad op 9 September 1.1. gedane ui-t- noodiging het besluit, R. Stenhuis van heden af niet langer ah' lid der fractie te beschouwen. Van dit besluit is aan heb partijbestuur, aan R. Stenhuis en aan den voorzitter der Tweede Kamer mededeeli-ng Bij de bespreking van de houding der fractie bij de, dien middag plaats vinden de, stemmingen betreffende de voordracht van het voorzitterschap der Tweede Ka mer, bleek, dat in de fractie groote ont stemming heerschte over de wijze, waarop het Kamerlid jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Bcercnbrouck zich van zijn taak ah' voor zitter heeft gekweten bij de jongste behan deling van het wetsontwerp op dc besmet telijke ziekten (do vaccinatie-verplichting). Hoewel do fractie het standpunt bleef innemen, dat voor het eerste voorzitter schap der Kamer een lid van do talrijkste fractie dient te worden voorgedragen, rees bij haar de vraag, of zij ook ditmaal haar stemmen op genoemd Kamerlid zou kun nen uitbrengen. Dc fractie besloot zulks- wel te doen, daarbij echter uitdrukkelijk verklarende, dat h.i. deze kwestie in 1929 door de nieuwe Kamer-fractie nogmaals ernstig onder oogen zal dienen te worden gezien en dat alsdan de thans genomen beslissing in geen onkel opzicht als bin dend zal kunnen worden beschouwd voor de leden der nieuwe fractie, die tot de hui dige fractie hebben behoord. Prof. dr. C. P. Holst t Te 's-Gravenhage is gisteren op 76-jari- gen leeftijd overleden prof. dr. 0. P. Holst Gzn., oud-hoogleeraar in de werktuigbouw kunde aan do Technische Hoogesehool te Delft. Burgemeester De Vlugt. De Burgemeester van Amsterdam, de rheer De Vlugt, zal na de begrootingsarbeid eenige maanden rust nemen. Door de druk ke ambtsbezigheden is de heer De Vlugt .overwerkt. Nog een nieuw merk Margarine. Gisteren zijn er twee nieuwe merken Margarine in onze courant geannonceerd. Op één lebben wo al de aandacht geves tigd; liet tweede verdient zulks eveneens. De Marva" is een product van de N.V. van Jon Btrgh's Fabrieken; zij is goedkoo- per dan de eigenlijke Blue Band. Wat en hoe „Marva" precies is, wordt t op bevattelijke wijze uiteengezet "n een brochure, v e lke op ruime schaal zal wor den verspreid. In dit geschrift komt al wel zeer duidelijk tot uiting, dat met het merk „Marva" een zuiver, natuurlijk product op de margarine markt zijn intree heeft ge daan. ATHLETlfcK. Estafette dwars door Leiden. Oin Leidsch Dagblad-beker. Er zijn zes ploegen isgeschreven n.l.: A.S.C., Donar, Fides Pacta, Trekvogel, U.V.S. en het 6c reg. veldartillerie. "Wederom hoeft het „Leidsch Dagblad" voor dc lookers der twee eerst aankomende ploegen 10 zilveren en J0 bronzen draag- medaillcs beschikbaar gesteld. Met het oog op het tramverkeer is do start van den Hooge Rijndijk vastgesteld, op 10 min. over vier. WIELRENNEN. Jaap Meijer ernstig gewond. Toen de bekende Amsterdainsche sprin ter Jaap Meyer Maandag 1.1. per motor onderweg was van Amsterdam naar Amersfoort, waar hij in militairen dienst is, had hij bij Diemerbrug het ongeluk met een auto in botsing te komen. Meyer s-loeg met zijn motor over den kop, en kwam mot een. smak op den radiatour van de auto terecht. Hij werd bewusteloos opge nomen eu door bemiddeling van den bur gemeester van Diemen naar het Burger- ziekenhuis te Amsterdam vervoerd. Naar de „Tel." verneemt, moet do toe stand van Meyer ook door de inwendige kwetsuren aan linkerheup en hoofd vrij ernstig zijn. SCHAKEN. Winterwedstrijd Leidsch Sch.genootschap. De deelnemers der eerste groep zijn de heeren: M. Bloem, G. Bosscha, W. H. Bos scha, W. de Bruin, W. Demmendal, Dr. C. H. Hins, ir. J. J. G. van Hoek, II. G. Hof man, D. de oJng, W. H. v. d. Nat Jr, M, M, Se ga ar, Dr J. F. Sirks en B. Vies. Die der tweede groep: M. J. Dieben, ir. H. N. Francois, XV. B. Hofman, D. P. Karnin, L. A. de Lange. F. Niewold en G. Schoppen. Do uitslagen der eerste ronde waren: le groep: de BruinBloem 01; Hins-;- W H. Bosscha 1—0; Van Hoek—De Jong 1—0. Afgebroken zijn de partijen: SegaarVan der aNt ViesHofman en G. BosschaSirks. 2c groep: NiewoldDieben 10, W. B. Hofman—De Lange 0—1, Schoppen—Kur- nin 01. llMutz-uiNbcN Mbututuului. 'itrekking ontwerp toelagen van onderwijzers. Bij den voorzitter der Tweede Kamer is een brief ingekomen van den minister, kun sten en wetenschappen, houdende mede- deeling, dat het wetsontwerp tot het ver- lecnen van toelagen aan hoofden, onder wijzers en onderwijzeressen, die in het tijd vak van 1 Januari 1920 tot en met 31 De cember 1924 werkzaam zijn geweest aan een openbare of bijzondere leertchool, die als eenige lcerschcol was verbonden aan een gemeentelijko of bijzondere kweek school voor onderwijzers en (of) onderwij zeressen, en toekenning van bevoegdheid aan gemeenteraden en bestuur van bijzon dere leerscholen tot het verieenen van zoo- Hanige toelagen, wordt ingetrokken. In onze HAIlDtólftFDEELING slaagt U baslist iwl hetgeen zoekt. Vakkundige' voorlichting. zijn vroegere verloofde met eenige revol verschoten heeft gedood. De rechtbank had hom deswege tot G jaar gevangenis straf veroordeeld. De advocaat-generaal mr. baron Harinxraa thoe Slooten eischte heden tegen hem 13 jaar gevangenisstraf. Politie-elftal—Post-elftal 8-2. Gistermorgen werd op het Pomonater- rein een voetbalwedstrijd gespeeld tus- schen de elftalle i van de politie en de postmannen om 'n medaille uitgeloofd door afdecling Leiden en Omstreken van den Noderlandschen Bond van Koffiehuis-res tauranthouders en slijters. De politie mannen behaalden een eclatante overwin ning door de mensehen van de Post met 82 te slaan. Ivuindert nam hiervan 7 dool punten voor zijn rekening, terw ijl dc Boor no. 8 scoorde. Na afloop werd de medaille aan de po litiemannen uitgereikt. KOPPEN TE ALLAHABAD GELAND. Heden naar Calcutta. Dc H.-N.A.F.A., op weg naar Indië en bestuurd door kapitein Koppen, landde hier gisteravond, aldus meldt een Reuler- bericht uit Allahabad. Heden, vertrekken de vliegers naar Calcutta. Zij leverden mail aan het postkantoor af. Dit was de eerste directe luchtmail, welke hier thans ontvan gen is. Naar de bijzondere correspondent van Aneta-Vaz-Dias- nog meldt, hadden de vliegers mooi weer. Bij de K. L. M. is voorts bericht ont vangen, dat het vliegtuig om 3.55 van Ka rachi was vertrokken. Om 8.25 is het te Nasi ra bad aangekomen, vanwaar het om 11.10 vertrok. De landing te Allahabad, ge schiedde te 15.20. Alles is wel aan boord. HET TWEEDE VLIEGTUIG NAAR INDIE. Hedenmorgen gestart. Vrij groote belangstelling. Hedenn orgen precies op den vastgestel- den tijd is het tweede van de vijf postvlieg tuigen voor Ned. Indië de H.N.A.F.B. r.aar Indië vertrekken. Vóór het vertrek hield de lieer van Enthoven, voorzitter vin den Raad van Beheer van de K. L. M. een korte tcespraalc, waarin hij den bestuurders van het vliegtuig J. J. Moll en M. v. Hasc- len een voorspoedige reis en een behouden aankomst te Batavia toewenschte. Er was vrij gr rrc belangstelling. Van dc K. L. M. waren aanwezig de heeren Plesman en Martin, terwijl ook ir. Stephan van de Fokkerfabrieken aanwezig was om van de vliegers afscheid te nemen. Het weer was bij het vertrek uitstekend. Het vliegtuig heeft 197 K.G. post aan boord. TeNeurenbergaan gekomen. Het persbureau Vaz Dias meldt, dat het postvliegtuig H.N.A.F.B. voor Indië, dat he denmorgen van Amsterdam is vertrokken, cm 9.45 uur (Holl. tijd) Ie Neurenberg is aangekomen. Van Neurenberg wordt heden doro gevlogen naar Boedapest. Nader wordt gemeld: Tc 10.57. uur is de H.N.A.F.B. van Neu renberg i ara Boedapest vertrokken. Een luchtdoop, die op het kerkhof eindigt. Een vliegtuig uit Le Bourget, dat met eenige passagiers was opgestegen, die den zoogenaamden luchtdoop wilden onder gaan, is boven Pantin onklaar geworden en neergestort.... op het groote Parijsche kerkhof. Het macaber geval liep not; al goed af, daar alle inzittenden slechts licht gewond bleken, maar het was vooral een doodgraver, die bijna zijn eigen graf ge dolven had in letterlijken zin en die nog het meest verschrikt wegvluchtte. De passagiers waren Amerikanen, die niet precies het kerkhof als eindpunt van de rei? hadden gewenscht. Moord op zijn verloofde. Het Amslerdamsch Gerech 'o f behan- cVdc eden in hooger beroep -le ziak te gen den 21-jarigen Italiaan, van betoep beeldjesmaker genaamd Domenici Nardi, die op 23 Januari j.l. op den Singel bij het Koningsplein te Amsterdam des middags WASSENAAR. GEMEENTERAAD. Straatverlichting. Rekening 1927. Besluiten. In de gisteren gehouden raadsvergade ring werd gunstig beschikt op een verzoek van de Buurtvereeniging Nieuw-Wasse- naar, om straatverlichting aan te brengen tuischen den Wittenburgerwog en het viaduct der Z. H. E. S. M. Aangeboden werd de rekening van 1927. De gewone dienst heeft een batig saldo van f 171.977.30,5, do kapitaaldienst van 356.07G.59 5. dat laatste als gevolg van het niet gereed komen van het waterlei dingbedrijf. Aan het Bestuur der Pius X-school zal worden vergoed de jaarwedde van een as- sitentie aan die school. Besloten werd een perceel weiland, groot 1,24 H.A., in ge bruik te geven aan do R, K. Vereeniging „Blauw Zwart". Besloten werd in do be stekken v. gemeentewerken te bepalen, dat bij voorkeur Wassenaarscho mensehen moe ten tewerk gesteld worden, dat een loon wordt gegeven gelijk aan dat van de le loon klasse van het collectief arbeidscon tract en voorts verschillende bepalingen voor uitkecring van loo>n op Zon- en feest dagen, bij overwerk, eriz. Tenslc-tte word een algehecle salarisher ziening aangenomen en besloten tot aan stelling van een adjunct-inspecteur en een hoofdagont bij do politie. AALSMEER. Doodelijk ongeluk. Door het op hol slaan van paarden. Gistermiddag omstreeks kwart over écn reed een tweetal boerenwagens achter el kander op den Middenweg van den Oost- einderpoelpolder, toen plotseling de vier paarden, door onbekende oorzaak, op hol sloegen. Van den achtersten wagen word de bestuurder, de 68-jarigo landarbeider J. Hagoort uit Nieuwer-Ams-tel, tegen den grond geslingerd en een eindweegs meege sleurd. Nabij den spoorweg werden de paarden tot stilstand gebracht. De man bleek zwaar gewond te zijn en eenige oogen blikken later overleed hij. De paarden van den andoren wagen werden een 100 meter verder tot stilstand gebracht. Ook van de zen wagen werden de bestuurder en een jongen landarbeider togen den grond ge worpen, doch zij haddon geen noemens waardig letsel bekomen. HAARLEMMERMEER. Zaaimachine versplinterd. Aan den IJweg alhier wilde gistermiddag een land bouwer, die een boerenwagen bestuurde, waarachter een zaaimachine was gekop peld, den spoorwegoverweg oversteken, juist toen de trein van Haarlem naar Aalsmeer naderde. De zaaimachine werd door den trein gegrepen en versplinterd. De man werd van den wagen geworpen, doch kreeg geen letsel. De trein kwam met vertraging binnen. SASSENHEIM. Prijsuitdeeling. Gisteravond heeft het slot van de Oranje-feesten plaats gehad, n.l. het uitdeden der prijzen van den éta lage-wedstrijd in de zaal van het Bruine Paard. De Voorz. van de commissie, do lieer M. v. Hagc, opende met een welkomst woord en wenschte dc deelnemers' en de winkeliers geluk met den toegekenden prijs Of er tevredenheid bij dc winkeliers leeft kan spr. niet getuigen, maar wel weet spr. dat andere jaren bij het keuren door de jury dikwijls onaangenaamheden voorval- len. Door iederen deelnemenden winkelier was een prijs beschikbaar gesteld. De winnaars konden uitzoeken wat voor het beste ge schikt was. Dikwijls werd men teleurge steld, als men een bepaald voorwerp voor den neus zag verJ.non on men nieuw© keus moest maken. VOORSCHOTEN. Ondertrouwd: P. van der Lint en M. XV. de Graaf J. M. Simons en M. C. A. van Zijl G. G. van Bemmelen en G. G. Lamboo H. M. Stouten en C. C. van den Berg. Gehuwd: G. Q. M. Cloostermain en H. C. G. NVolff. Overleden: Levenl. geb. kind van G. Vermeer en D. de Best J. J. van der Hofstede ra. 26 j. WARMOND. Posterijen. Vanaf Zondag, 23 Septem ber e.k. kunnen brieven en andere poststuk ken aan het post- en telegraafkantoor al hier afgehaald ivorden tusschen 8.15 en 9.15 uur voorm. HAZERSWOUDE. Personalia. Dr. M. P. Doornbos alhier is op verzoek wegens voorgenomen ver trek naar het buitenland eervol ontslag verleend als- lid van de Gezondheidscom missie voor de vereeniging van gemeenten, waarvan de zetel is te Alphen aan den Rijn ALPEN AAN DEN RIJN. De paardenmarkt. De gisteren gehou den jaarlijksche paardenmarkt kenmerkte zich weder door de gewone levendigheid. Reeds vroeg in den morgen verdrongen zich in de Julianastraat en naaste omge ving tal van kooplieden en nieuwsgierigen, waarbij do vele marktkramers niet ontbra ken. De aanvoer van paarden was bevre digend. De handel was zooah' op alle mark ten niet levendig. Auto-ongeval. Gistcrmddag is langs den Heerènweg alhier dc auto, bestuurd door zekeren T. uit Utrecht, door het sprin gen van een voorband geslipt en daarna over den kop geslagen. Dc bestuurder, die onder den wagen terecht kwam, liep ver schillende verwondingen op. Hij werd door v. G. alhier per auto naar dr. de Graaf gebracht, die hem verbond. De auto werd bijna 'geheel versplinterd. GEMEENTELIJKE GtNEESKUNDIGE DIENST. Aan het vérslag van don Gemeentelij ken Geneeskundigen dienst over het jaar 1927 ontleenen we het volgende. In tegenstelling met vorige jaren had den onder het personeel van den dienst verschillende wisselingen plaats. Aan de heeren XV. Th. M. Weebers, med. drs. arts en H. XV. Blote, arts, werd op hun verzoek eervol ontslag verleenci. In hu- plaats werd bc nomd tot stadsge neesheer de heer P. J. M. Niomer, med. arts; tot s.hoolartson do heeren Dr. W. J. Simons en.A. J. B. Poortman, arts. De plaats van den heer Blöte als stadsgenees heer bleef onvervuld. Aan de schoolverpleegster mej. G. Draayer werd eveneens op verzoek eer vol ontslag verleend.. Zij werd vervangen door mej. H. van Ommen. Tot hulpklerk werd benoemd mej. C. H. van Slijpe, ter vervanging van den heer P. P. de Koning, die einde 192G op ver zoek met eervol ontslag den dienst had verlaten. Sterfte. Het aantal sterfgevallen bedroeg G20 (Hierin zijn niet begrepen 12 inwoners der gemeente Leiden, die in andere plaatsen overleden. Dezo modegerekond bedroeg de sterfte per duizend inwoners 9.04)., waar van 239 afkomstig waren uit andere ge meenten. De sterfgevallen waren als volgt ver deeld Afkomstig Uit andere uit Leiden plaatsen. Mannen 310 144 Vrouwen 322 95 Beneden den leeftijd van een jaar st-ier- ven 103 kinderen, waarvan 51 uit andere plaatsen. Van deze kinderen zijn er 19 uit Leiden en 29 uit andere plaatsen (respec tievelijk 34.61 en 52.94 overleden aan oorzaken, welke met de voeding geen verband hielden. Volgend staaltje geeft een overzicht van de daling der zuigelingensterfte in Leiden, van af het jaar 1900. 1916.. 61.15 1926.. 33.31 1910.. 75.04 1920.. 64.10 1911.. 102.98 1921.. 90.12 1912.. 68.77 1922.. 51.57 1913.. 73.58 1923.. 49.59 1914.. 57.71 1924.. 34.18 1915.. 76.19 1925.. 37.45 1917.. 73.78 1927.. 27.23 1906. 1900.. 1901.. 1902.. 1903.. 1904.. 1905.. 1907.. 1908.. 1909. 117. 111.74 137.62 121.21 123.83 124.54 111.04 103.06 95.03 93.15 1918.. 72.99 u</.. 1919.. 64.12 In het begin van het jaar was de al- gemeene gezondheidstoestand minder gun stig dan gewoonlijk, door het optreden van talrijke influenza-gevallen. Het sterftecij fer stege, doch de epidemie verdween even snel als zij gekomen was, zoodat in Fe bruari de toestand weder normaal kon worden genoemd. Hoewel sommige scholen gedeeltelijk ontvolkt waren, werd niet tot schoolslui- ting geadviseerd wijl cenerzijds de griep onder do kinderen geen gevaarlijk karak ter vertoonde, anderzijds schoolsluiting bij griep weinig effect heeft. Do verspreiding dezer ziekte is door geen clcr ten dienste staande middelen tegen te gaan, Boven dien loepen dc bij schoolsluiting naar huis gezonden kinderen veel meer dan anders op straat, hetgeen, in het gure jaargetijde waarschijnlijk meer gevaar oplevert, dan de infectie-kans op school. Roodvonk werd het geheele jaar door aangegeven, behalve in dc maand Juli. Het grootste aantal aangiften was 8 per week. Het meerendecl der 133 gevallen verliep licht. Van samenhang met de schoolvacanties viel niets te bespeuren. Tot vacantic tegen roodvonk werd niet overgegaan. 33 der aangegeven rooci- vonkgevallen werd in een ziekenhuis ver pleegd. Midden in den zomer ontwikkelde zich een uitgebreide mazelen-epidemie, die tot het einde van het jaar voortduurde. Zoo als gewoonlijk, graasde de ziekte alle be- waarscholen af, tastte op de L. O. scholen nog enkele kinderen aan, die haar bij de vorige epidemie ontsnapten en verdwijnt dan geleidelijk, om weder torug te keeren als een nieuwe generatie op de bewaar school is aangekomen. Ten opzichte van de diphtherie was met een enkele uitzondering 1927 een buiten gewoon gunstig jaar. Deze uitzondering betref de bevolking der Chr. Bewaarschool aan de Middelstegracht, waar icli in No vember oen epidemie dreigde te ontwikke len, die van den beginne af aa.. een ern stig karakter droeg. Algemeene Agenda. LEIDEN. Donderdag. Bijeenkomst voor de deelne mers aan de Leidsche Winkelweek*. Kleine Stadszaal, 8.30 uur. Donderdag. Vereeniging tot bevordering van de belangen van slechthoo- renden. Afd. Leiden en Omstre ken. Leidsche Volkshuis, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdiensfc der Apotheken wordt van Maandag 17 Sept. tot cn met Zondag 23 Sept. waargenomen door de apotheken der H.H. G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telf. 502 en D. J. v. Driesum, Mare 76, telf. 406. Met toestemming van het schoolbestuur werd aan de ouders der leerlingen gele genheid gegeven hunne kinderen onvat baar te laten maken (immuniseeren). Hier van werd voor ongeveer 80 van de schoolbevolking gebruik gemaakt. Het ge lukte op dezo wijze zonder schoolsluiting de epidemie te stuiten, althans er deed zich daarna nog slechts 1 geval voor. De onvatbaareid tegien deze ziekte werd in samenwerking met den geneeskundig inspecteur van de Volksgezondheid Dr. D. J. Hulshof f Pol en met het Nederlandsche Roode Kruis, krachtig voortgezet. Dank zij het systeem van inenting op de scholen, konden 416 kinderen worden ge- immuniseerd, behoorende tot de bevolking der bewaarscholen in het Elisabethshof aan de Oude Vest en aan de Groenesteeg. Steeds werd toestemming der ouders ge vraagd en verkregen. Aan het einde van het jaar werd dit werk voorloopig gestaakt. Van schoolsluiting als middel tot be strijding van besmettelijke ziekten werd slechts tweemaal gebruik gemaakt. Het aantal onderzoekingen, verricht in het Instituut voor Tropische Geneeskunde bedroeg: Diphetherie 114, Typhus 32, Pus' actiomyces op (streptoeocon, staphylococ cal) 1, Bloed op leukooyten malaria 1, Sputum op tuberculose 2, Cavia-proef op tuberculose 2, Tuberculose, pleura vocht 1, Sputum op verschillende bacillen 1, Pleur- opunctaat-bacteriën 1, totaal 155. Inenting tegen pokken. De koepok-vaccinatie van Gcmoente- wege werd verricht door de stadsgenees- heeren. In het geheel werden J295 perso nen geënt. Hoewel zich te Leiden geen gevallen van encephalitis postvaocinalis hebben, voorgedaan, bleek bij do geneesheeren een- begrijpelijke bezorgheid ten opzichte dei- inenting aanwezig. Dc nieuwe, door het Rijks Serum Instituut te Utrecht bereide stof die naar gehoopt werd, do encep halitis zou voorkomen blee 1c vaak to sterke reacties te verwekken, en werd spoedig door de oorspronkelijk gebruikte dermo vaccine vervangen. Voor kostelooze genees-, lieel- en verlos kundige hulp werden 697 kaarten uitge reikt, waarvan 304 gezinskaarten en 39? persoonskaarten. 102 aanvragen werden af gewezen. Den 26sten September werd een nieuwe Verordening vastgesteld, betreffende het vorleenen van kostelooze genees- en héel- lcundige hulp aan onvermogenden en den werkkring en bezoldiging van de stadsge- neesheeren. Hierbij werd aan do armlastige patiën ten beperkte vrije artsenkeuze toegestaan, terwijl tevens de verstrekking van specia listische hulp aan armlastigen afdoende werd geregeld. Van do vergunning om een anderon ge.- neesheer te kiezen, werd door 23 personen gebruik gemaakt. Door semi-artsen werden, onder toe zicht van den stadsvroedmecster 863 ver lossingen in de stad geleid, terwijl 142 to Leiden wonende vrouwen in het Acade misch Ziekenhuis werdon geholpen. Do stadsvroedvrouwen verleenden hare hulp bij 45 verlossingen in de stad. Dit aantal bedroeg in 1926 niet minder dan 118. Men kan zich afvragen af de, vestiging van ver scheidene jonge geneesheeren in de laat- ste jaren hier ter stede, de oorzaak dezer daling is. Door de Vereeniging „Hulp in de huis houding", werd aan 49, door de R.K. Ver eeniging voor Kraamverzorging aan 39 armlastige vrouwen hulp verleend. Aan armlastige cn niet-armlastigo kraamvrouwen te zamen werd vanwege de Vereeniging „Hulp in de Huishouding" 104 vanwege de R. K. Vereeniging voor Kraamverzorging'158 maal hulp verstrekt. Terwijl vroeger voor heelkundige patiën ten slechts zeer zelden geen plaats was in het Academisch Zicknhuis, werden in het afgeloopen jaar zelfs spoedgevallen herhaaldelijk wegens plaatsgebrek gewei- gord. Meer dan eens werd door den lei der der Heelkundige Afdecling van te vo ren gewaarschuwd, dat alle bedden bezet In bet geheel werden 16 patiënten voor rekening der gemeente in particuliere zie kenhuizen geopereerd, te weten: St. Eli sabeth Ziekenhuis 12, Diaconessenhuis 4. De reeds genoemde Verordening van 26 September bracht uitkomst, voor ortho- pacdische patiënten, die thans zonder vaak eindeloozen wachttijd, die soms het gunstigste tijdstip voor de behandeling voorbij dreigde te laten gaan, geholpen kunnen worden. In 1927 v.erd uitgegeven aan brillen, breukbanden, orthopaedische apparaten enz. f 1914.69 5 en wel aan onvermogenden 1474.19 5 en aan minvermogenden 440.50 Evenals het vorige jaar heeft ook dit jaar het roodvonk een groot aantal ver pleegd agen gekost. De. toepassing van het tarief van bijdra gen, te voldoen wegens ziekenliiiisverple- ging vanwege de Gemeente Leiden, ga? nog al eens aanleiding tot kritiek van de zijde der belanghebbenden. Over het alge meen echter werkt de regeling bezredi- 9—1

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2