BUITENLAND. BINNENLAND. 19e Jaargang No 5981 Oc ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: "Voor Leiden 19 cent per week. f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per weekf 2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal liet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Medodeelingon wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleins advertentiën, van ton boogsto 30 woorden, waapn betrekkingen worden aangoboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen. V Interlectueele arbeid Bij de overdracht van het rectoraat der rijksuniversiteit te Utrecht heeft de aftre dende rector magnificus, pref. dr. B. J. H. Ovink, in zijn oratie ook gesproken over de economische positie der gewone hooglee raren. De bezoldiging der gewone hoogleeraren is, zoo zeide hij, ten eenenmale onvol doende. Reeds omstreeks 1910 was er ernstig sprake van, deze salarissen belangrijk te verhoogen, cmdat men wist, dat zij in ver houding tot de anderen te lang stationair gebleven waren en dus inzag, dat zij veel te lang waren. Van dat plan kwam door den oorlog niets. Toen nu daarna met het oog op de veranderde levensomstandighe den en de vermindering van de waarde van het geld alle salarissen belangrijk ver hoogd werden, ging men bij de anderen uit van de reeds verhoogde, bij de hooglee raren van de nog niet verhoogde bezoldi ging. Zoo was die verhooging voor de 'hoogleeraren maar schijnbaar. Zooals de zaken nu staan is alle propor tie zoek. De lagere intellectueele arbeid wordt in verhouding tot den handarbeid, en de hcogere en hoogsteintclleetueele ar beid wordt in verhouding tot den lagere veel te slecht betaald. De professor betoogde dan verder, dat de tr.ik van den hoogleeraar veel eischt ook buiten het eigenlijk doceeren om. 't Is niet tegen te spreken, dat over heb algemeen intellectueele arbeid niet hbog br - UI wordt. "Vooral springt dat in 't oog, niet als wij dezen arbeid vergelijken met dien van handarbeiders, maar als wij na gaan 'va zelfstandige ondernemers' in bedrijven verdienen. Om den intellectueelen arbeid zelf moet deze niet laag worden betaald. Niet zoozeer cmdat er anders te weinig gega digden voor zouden zijn die arbeid zal toch wel blijven trekken, maar opdat hij goed kan werden vervuld. Voor het goed verrichten van intellec tueelen arbeid, vooral van hoogeren, is een zekere mate van los-zijn-van-materieelc- zorgen ee-i vereischlen. Dit wil natuurlijk geenszins zeggen, dat de ..in> k -.ee'en'' verplicht zouden zijn, voor ziïhzelf en anderen groote uitgaven te doen: stand op te houden", wat bestaat in groot-deen IntegendeelHet mag ook wél 'ns gezegd, dat juist zij een voor beeld hebben te geven van een zekere soberheid: van een beschaving, die onge twijfeld óók uiterlijk moot zijn waar te ne men, maar die niet in het uiterlijk wordt gezocht. Maar om de roeping van de- intellec tueele arbeiders mag men niet een zoo lage salarieering billijken, als men, met brutale misk3nning van de waarde van dezen ar beid, vaak durft geven VOLKENBOND. DE VOLKENBONDSVERGADERING. »Het ontwapeningsvraagstuk. Graaf Bernstorf stelt een nieuwe resolutie voor. De discussies in de derde commissie der volkenbondsvergadering 8over de voorbe reiding der ontwapeningsconferentie droe gen gisteren een heel wat rustiger karak ter dan eergisteren. Het punt, dat eergisteren tot zoo sensa- tioneele gedachtenwisseling had aanlei ding gegeven, n.l. liet denkbeeld van den heer Loudon, dat dc vijf groote zeemo gendheden te Parijs in zijn tegenwoordig heid zouden trachten hun meeningsver- schiilen uit den weg te ruimen, werd van daag angstvallig door alle gedelegeerden vermeden, behalve door den Japanner Sato. De Japansche gedelegeerde verklaarde, met sympathie het denkbeeld van den heer Loudon te hebben aangehoord en, ofschoon hij de meening van zijn regeering niet kende, wilde hij persoonlijk wel verzeke ren, dat het ernstig de overweging ver dient en dat een nadere ontwikkeling van deze gedachte hem zeer nuttig zou schij nen. Lord Cushendun heeft zich dus wel ver gist, toen hij gisteren verklaarde, dat on getwijfeld alle groote mogendheden het denkbeeld van den heer Loudon onaan nemelijk zouden achten. Intusschen nioet men vrcezen, dat de heer Loudon na de vaste weigering, die hij eergisteren van Engeland ontving, zich wel genoodzaakt zal achten, zijn plan op te geven. De verdere discussies hebben gisteren middag geloopen over een nieuwe resolu tie van graaf Bernstorff en over de moge lijkheid, deze met de resolutie van Paul Boncour samen te smelten. Het belangrijkste verschilpunt was, dat Duitschland er op aandrong, dat de vol kenbondsvergadering zou vaststellen, dat de ontwapeningsconferentie beslist in 1929 zou plaats vinden. Intusschen heeft Bernstroff voor dit denkbeeld vrijwel geen steun ontvangen. Men kan aannemen, dat hij zijn voorstel zal intrekken, mits hij de noodige waar borgen verkrijgt, dat althans de voorberei dingscommissie binnen korten tijd ernstig aan het werk zal gaan. Een redactiecommissie is benoemd om te zien of aan dezen wensch van Bernstroff kan worden tegemoet gekomen. C r i t e lc van Britsche liberale z ij d e. De „Daily News" publiceert een schrij ven van een bekende liberale persoonlijk heid, waarin de houding der Britsche dele gatie te Genève wordt beerjtiseerd. Vol gens dezen politicus heeft het er allen schijn van, dat de Britsche gedelegeerden een wenk hebben gekregen, het voortzet ten van het Volkenbondswerk te belemme- Prof. v. Hamei's mandaat niet verlengd. Nog geen overeenstemming overeen opvolger. De Volkenbondsraad heeft gisteren een langdurige geheime zittiug gehouden, waar gespróken is over de al dan niet verlen ging van liet mandaat van prof. Van Ha mel als hooge commissaris van den Vol kenbond voor Danzig. Naar vernomen wordt is de Baad het er over eens gewor den, dat het mandaat van prof. Van Ha mel, dat einde Februarie 1929 afloopt, niet zal worden verlengd. De raad schijnt over een opvolger nog niet lot overstemming te zijn gekomen. Genoemd wordt de Italiaan- sche marine-officier Gravina, die reeds als deskundige optrad bij het geschil in zab^ de Poolsche brievenbussen in Danzig. DUITSCHLAND. DE RIJNLAND-ONTRUIMING. Briand geïnterviewd. Hoopvolle verklaringen De redacteur „Buitenland" van de „Frankfurter Zeitung'. de heer Wolf von Dewall, had gisteren een onderhoud met Briand voor diens vertrek uit Genève naar Parijs. In merkwaardig openhartige en ondub belzinnige woorden heeft Briand daarbij zijn rncening uitgesproken over den tegen- woordigen toestand van het vraagstuk der herstelbetalingen en Ilijnland-ontruiming Briand sprak eerst op sarcastischen toon over dc pogingen van journalisten, zoowel van Fransche als Duitsche zijde, om een verkeerde voorstelling omtrent de Geneefsche besprekingen te wekken. Op ae vraag ,of een regeling inzake de her stelbetalingen kan tot stand komen, zon der de medewerking van Washington, ver klaarde Briand, dat Frankrijk alleen wenscht te weten, lieèl precies,/welke her stelbetalingen van Duitschland kunnen worden verwacht. Dc herstelkwestie, zoo als deze te Genève besproken is, is een kwestie geheel op zichzelf en betreft de Vereenigde Staten volstrekt niet. Frank rijk zal voortgaan, zijn schulden aan Ame rika to betalen. Briand verklaarde, dat'het lierstelpro- bleem bij goeden wil van alle zijden bin nen zeer korten tijd zou kunnen worden opgelost, misschien binnen enkele wéken, doch stellig binnen twee maanden. Onmid- d el ij k daarna zal met de gchcele ontrui ming van het Rijnland begonnen worden. Uit hot bezette gebied. Een Britse h soldaat dood gevonden. In Wiesbaden is Maandag de Britsche korporaal Townsend dood gevonden. Een geweer lag naast hem. Townsend was zeer populair en oogen- schijnlijk waren zijn zakken in orde. Of men hier met moord of zelfmoord te doen heeft, is nog niet uitgemaakt. FRANKRIJK. De autonorrie-beweging in den Elzas. Een waarschuwing aan de geestelijkheid. Mgr. Ruch, bisschop van Straatsburg, heeft zich thans, in aansluifiog op den jongsten herderlijken brief over het pa triottisme en de politiek van samengaan met de 'rooden, tot de geestelijkheid ge wend om de jongere geestelijkheid vooral, die aan de verschillende bewegingen, welke in den Elzas zooveel beroering heb ben gewekt, hebben meegedaan, te waar schuwen door hun houding niet een tegen actie uit te lokken. Wijzend op het feit, dat dc Elzasser geestelijkheid ten aanzien van de overige Fransche priesters een bevoorrechte posi tie inneemt door under het concordaatsre- giem to leven, veroordeelt hij met kracht het meedoen van geestelijken aan de auto nomistische beweging. Mgr. meent, dat het concordaat aan de uitoefening van den godsdienst en aan do priesters waarbor gen geeft, zoodat het niet geoorloofd is door daden, geschriften of woorden Frank rijk te schaden. Dc geest en hot doel van het concordaat kunnen daardoor slechts geschaad worden. De waarschuwing laat duidelijk voelen, dat Mgr. Ruch oveituigd is, dat het eenigc wat te bereiken is bij het voortzetten der hetze legen Frankrijk, zal zijn, dat de anti-clerikalen er het vqorwendsel in zul len vinden om liet concordaat te vernie tigen en daardoor dc Katholieke provin cies onder hetzelfde regiem van gods- dienstlooslicid en anligodsdienstigheid tc brengen als de overige Fransche provin cies. De scheiding van Kerk en staat ook voor den Elzas zou de cenige consequen tie kunnen zijn van een anti-nationale houding van de geestelijkheid. SPANJE Vrijmetselaars gearresteerd. In ile Madrileensche vrijmetselaarsloge. Naar wij vernemen, heeft de politie in het gebouw van de vrijmetselaarsloge te Madrid een huiszoeking gedaan en den grootmeester der loge Angulano en andere persoonlijkheden gearresteerd. Ook in de bureaux der Liga vonden huiszoekingen plaats, waarbij de politie op een groot aantal documenten beslag gelegd heeft. Do gearrejglcci'jpjn werden naar de gevan genis Modolo (o Madrid gebracht, waar zij streng bewaakt worden en geen onder ling verkeer mogen hebben. De kasten en deuren van de vrijmetselaarsloge zijn ver zegeld en verscheidene beambten houden dag en nacht 'wacht om iedereen le arres teeren, die daar een bezoek mocht bren gen. Er zouden, naar wordt beweerd, zich onder de samenzweerders een groot aan tal buitenlanders, vooral Franschen, En- gelschen en Duitschers bevinden. GRIEKENLAND. Gevecht aan de GriekschBulgaarsche grens. Aanval van komitadsji' s. Naar de bladen melden, hebben benden Bulgaarsche komitadsji's getracht op Grieksch grondgebied door te dringen, waarbij zij de grensposten met heftig ge weervuur en handgranaten bestookt-en. Het gevecht, waaromtrent nadere bijzonderhe den nog ontbreken duurt voort. Uit Drama is een bataljon Grieksche troepen met spoed op marsch gegaan, ten einde de grenswachten te versterken. CHINA. Generaals-ruzie in China. Bij de jongste gevechten 900 man gedood. Bij de jongste gevechten in OosLTsjili zijn negenhonderd soldaten gedood. Het is- niet zeker, of de strijd wordt voortgezet, daar er blijkbaar druk geïntrigeerd wordt Het denkbeeld van een bufferstaat tus- sohen de Lwan-rivicr en den Grooten Muur schijnt instemming te hebben gevonden bij eenige Mcekd en-genera als, van wie enkele trocpenafdeelingen zich indertijd hebben aangesloten bij Tsjang Tsjoeng-tsjang, den Sjantoeng-generaal. Het heeft groote ver bittering gewekt, dat dc Moekden-gene- raals, die zich bij Nanking willen aanslui ten, bereid bleken, geweld tc gebruiken to gen hun vroegere strijdmakkers uit Sjan- toeng en daardoor is het uitbreken der vij andelijkheden bespoedigd. Uit Hongkong wordt gemeld, dat het allen schijn heeft, dat de eerzucht van de leiders der Kwangsi-troepen binnenkort tot een crisis zal leiden. Gezegd wordt, dat Li Tsjai-soem, de commandant van Can ton, naar Nanking is gegaan, om te trach- ten de macht in de centrale regecrin^ te verkrijgen, of de leiding te bemachtigen in Kwantoeng, Kwangsi, Hoenan en Kweits- jau. EERSTE KAMER. Commissies in de Eerste Ka mer. Een dichter.ijke ontboeze ming. Vergadering van gisteren. De Eerste Kamer hield gistermiddag een okrte cper.bave vergadering ter benoeming van enkele leden der huishoudelijke com missie. De hceren baron De Vos van Stcenwijk en mr. P. Rink werden herko zen, evenals do aftredende leden der ge mengde ccmmissie voor de stenografie, de heer on Haf f mans, Polak en Slingenberg. Een der leden had bij do stemming over den heer I'clak de volgende ontboezeming neergeschreven op het stembriefje: Ik stem Op hem Die altijd strijdt met vuur Voor de natuur welk kreupeldicht groote vrooiijkheid ver werkte. Het werd natuurlijk ongeldig ver klaard. Tot leden der commissie voor de ver zoekschriften werden benoemd dc hceren prof. Ar.cma, prof. Steger, mr. Pollema, Hennans en Geklerman. Daarna ging de Kamer in de afdeelingen ter behandeling van het entwerp-adres van Antwoord op de Troonrede. De viiling werd vervolgens tot Donder dagmorgen 11 uur verdaagd. KONINKLIJK BEZOEK AAN GOUDA. De Koningin-Moeder en Prins Hendrik zijn gisteren in de St. Janskerk te Gouda aanwezig geweetb bij de plechtige onthul ling van het door ir. J. H. Schouten gc- ïestaurcerde kerkglas, in 1567 geschonken door Prins Willem I. Bij de plechtige over dracht waren mede-aanwezig mr. G. Visse ring, voorzitter van dc restauratiecommis sie, jh. mr. van Karnebeek, minister Was zink, do burgemeester van Gouda, de heer Gaarlandt en vele andere autoriteiten. Mr. Vissering bracht dank aan de schen kers en aan de medewerking der voTste- lijke personen. Daarna droeg hij het kerk glas. over aan de kerkvoogden. Na deze plechtigheid werd naar het stadhuis gereden, waar thee werd rondge diend, waarop volgde oen rondrit door de stad. D E STRIJD TEGEN TOLLEN. Vragen aan Ged. Staten van Noord-Hollanrl over den tol te Zaandijk. En het antwoord. Dr. M. de Hartogh. lid vaai de Staten van Noord-Holland, heeft de volgende vragen aan Ged. Staten gesteld: 1. Is het Gedeputeerde Staten bekend, dat op 2 Januari 1926 op de grens der ge meente Zaandijk en Wcrmerveer, op den eenigen hoofdverkeersweg langs de Zaan (AlkmaarAmsterdam), krachtens raads besluit der gemeente Zaandijk, een tol in werking werd gesteld. 2. Is het Gedeputeerde Staten beker. 1, dat als reden voor do instelling dezer middelecuwsche verkeershindernis weTd opgegeven: bestrijding der kosten van aanleg en onderhoud van in de gemeente Zaanoijk nieuw aangelegde hoofdverkeers wegen, en dat het bestuur der gemeente rekerde op een jaarlijksche opbrengst van 5.000? 3. Is het Ged. Staten bekend, dat deze tol van 2 Jan. 1926 tot 1 Juli 1929 aan de gemeente reeds 36.000 opbrengt en dus ruim 21.000 meer dan was begroot? En dat dit bedrag van 36.000 wordt ver kregen uit de jaarlijksche pachtsommen, terwijl de pachter in dio 31/- jaar zeker 60.000 aan tolgelden int, welk bedrag voor de helft wordt, opgebracht door de bewoners der Zaanstreek en voor de an dere helft door het doorgaand verkeer? 4. Achten Ged. Staten het niet gcwenscht dat de bedoelde vcrkeersbelemmering, waarvoor geen enkele redelijke grond aan wezig is en dio althans het- beoogde doel verro voorbijstreeft en waardoor velen worden genoopt de Zaanstreek te mijden, worde opgeheven door weigering van goed keuring der betreffende gemeente-begroo- ting, waarop jaarlijks onder de inkomsten een post .tolgeld" paraisseert? Het antwoord van Ged. Staten luidt als volgt Ged. Staten meenen zich te moeten ont houden van het geven van een antwoord op bovenstaande vragen. Die vragen, en met name de vierde vraag, betreffen toch geen handelingen van hun college, als bedoeld in de artike len 152 tot en niet 162 der Provinciale Wet, zooals die bij de wet van 16 Decem ber 1927, S. No. 388, werd gewijzigd, ten aanzien waarvan Ged. Staten aan dc Sta ten verantwoording schuldig zijn en alle verlangde inlichtingen moeten geven. En alléén omtrent dusdanige handelin gen kunnen, volgens artikel 3Sbis van het reglement van orde voor de vergaderin gen der Provinciale Staten, schriftelijke vragen worden gedaan. Vraag aan den Minister van Wa terstaat inzake de tol te Muiden. j En het antwoord. Op een vraag van het Tweede Kamerlid den heer Staalman luidende: Is de minister bereid krachtig medo te werken, opdat de onhoudbare toestand aan den zoo sterk het. verkeer belemmerenden *ol te Muiden zoo spoedig mogelijk gerc- geld worde? heeft, de Minister van Waterstaat geant woord: Het voornaamste nieuws. BUITENLANO. Een nieuw Duitsch voorstel in de ontwa peningscommissie van den Volkenbond. Hoopvolle verklaring van Briand inzake de Rijnlandontruiming. Nadere berichten omtrent de stormramp in Amerika (Buitoni. Berichten, 2e blad). BINNENLAND. Een bericht omtrent den stormramp in Ned. West. Indië (Ned. W. Indië, 2e blad). De Rotterdamsche Raad ontevreden over de burgemeester-benoeming (2de blad). Do actie tegen de tollen (1ste blad). Koninklijk Bezoek aan Gouda (le blad). Wij geven een artikel over de Haarlem- sche alteratie (2de blad). Onze Parijsche correspondent schrijft over de in de laatste weken veel besproken Fransche Luchtvaart (3de blad). Hedenmorgen is het tweede vliegtuig van Amsterdam naar Indië vertrokken (Laatst© Berichten). Onze Geïllustreerde pagina De photopagina geeft o.m. photo's van: de aanslag aan do Muidertol; spoorweg ramp in Moravië; waar de bontmantels groeien; catastrophe te Monza. HAGEL-RAMP KWAKEL Op hoop van zegen, Zoetorwoude 5 gld. Wie volgt? De tol le Muiden wordt geheven op een wegvak, dat na Mei 1930 voor het door gaande verkeer geen beteekenis meer zal hebben, aangezien dan een thans in aanleg zijnd weggedeelte gereed zal komen, waar over het verkeer op den Rijksweg Amster damAmersfoort aan dc zuidzijde van Mui den zal worden geleid. Toch moet afkoop van den tol wenschc- lijk worden geoordeeld. Daarover zijn in het voorjaar van 1928, met medewerking van de vorkcersbonden, onderhandelingen geopend, welke onderhandelingen nog niet zijn geëindigd. Onzekerheid omtrent dc waarde dio de tol na het tot stand komen van het nieuwe wegvak nog voor de tolhcffcrs zal verte genwoordigen, maakt do onderhandelingen moeilijk, doch er bestaat eenig uitzicht, dat zij een gunstig verloop zullen hebben. Het schijnt nauwelijks noodig, hieraan toe to voegen, dat de regeering bij het be palen van haar standpunt in zake afkoop geen invloed kan toekennen aan wanorde lijkheden en daden van eigenrichting, als waarmede in den laatsten tijd een deel der belanghebbenden meent doel te kunnen treffen en die in een beschaafd land niet thuis behooren. Het Rijk biedt 60.000, het Hoogheemraadschap vraagt 125.000 voor de tol te Muiden. De voorzitter en secretaris van heb Hoog heemraadschap te Muiden, de heeren A. Bredius to Baarn en C. de Raadt to Mui den hebben gistermiddag to Haarlem een conferentie gehad met do leden van Ged. Staten, de heeren Hendriks en jhr. van Lenncp. Het hoogheemraadschap moet im mers ingevolge dc wettelijke bepalingen het advies van Ged. Staten inwinnen alvo rens ingrijpende besluiten kunnen worden genomen. Aan de orde was het voorstel van den minister van Waterstaat, dat 60.000 biedt als afkoopsom voor den tol. Het Hoog heemraadschap verlangt 125.000. Ged. Staten zullen spoedig een adviet- uitbrengen. De Zaansche tollen. In de gisteravond gehouden vergadering van den raad der gemeente Zaandijk heeft dc heer D. Witbaard (v. d.) enkele vragen aan B. en W. gesteld met betrekking tot do jongstleden Zondag bij den tol gohou- den demonstraties. Interpcllaot drong er op aan, dat wanneer weer een zoodanige demonstratie wordt gehouden de verkeers regeling van dien aard zal zijn dat het autobusverkeer en goedwillende betalers ongestoord hun weg kunnen vervolgen. Voorts verzocht hij dat B. en W. al het mogelijke zullen doen om oen geleidelijke uitkcering uit het wegenfonds te krijgen om daardoor in staat te zijn de tol op te heffen. De heer Be! (a. r.) vindt de houding wel ke het dagebjksch be&tuur der vereeniging voor vreemdelingenverkeer ten opzichte

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1