UÏT DE PERS. Rechtzaken. Faillissementen. Gem. Berichten. Buitenl. Berichten. derde blad „de leidsche courant" WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1928 muider tol- en bastille- bestorming. Hot Huisgezin schrijft: Het gevaarlijkste en verderfelijkste blad Nederland is de combinatie „Tele- aaf-Courant". Van de „Tribune" weet men dat ze mmunistisch, van het «Volk" dat het so- lal-democratisch is. 2e bekennen volop kleur en belijden hun ertuiging met dezelfde Openhartigheid y wij de onze. Maar de „Telegraaf" is neutraal, heeft en beginsel en speurt in alle zaken naar £n sensatiekant. Of die sensatie kan worden opgewekt en ëxploiteerd met een schaamtelooze dan- res als Josephine Baker of met den tol- iom van Muiden, is haar om het even. De Muider tol is haar jongste natuur- k niet laatste senBatiestuk. Tollen zijn hinderlijke, zelfs nit-den-tijd- che dingen; allen zijn het erover eens. Fietsiers en automobilisten ondervinden ,arvan ongemak en worden daardoor in in beurs getroffen. Onder en zonder bierglas weet men u te hertellen, dat het snelverkeer zich met der- slijke mxddeleeuwsche belemmeringen liet verdraagt. [Weg met de tollen dosl Goed, maar dan niet naar onrechtmatige middelen gegrepen, niet n zelf tot rechter jsteld. In deze richting gaat intusschen de cam- igne van de „Telegraaf", die bij de onna- mienden een gemakkelijk succes ont vet. Een consul van den A. N. W. B. schrijft dat blad, dat, als men zich al> één man hter Floris Vos schaart, als men eenpa- weigert te betalen, de overwinnig op n Muider tol en op alle overige tollen in iderland zal worden bevochten. „In de macht van het aantal ligt de acht". 'Is dit geen gevaarlijk, zij het neutraal, tinsel i Is dit niet de afkondiging van de stelling t men d<aor het getal alles vermag? Men schuift de wet, het recht, de over- id op zij en verschaft zich zelf het recht: ndaag tast men den Muider tol aan, mor- n sloopt ïnen een ander instituut. Niet den wettelijken weg bewandelt men iar men doet een beroep op de kracht n het getal. Aanvaardt men wat in Muiden gebeurt, n komt men, consequent handelend, bij anarchie terecht, dan geeft men aan de stormers van de Bastille en aan alle ove- ',e revolutionnaire pogingen gelijk of nctie. De verovering van den Muider tol en de Bstorming der Bastille moge men in de itwerking niet op één lijn kunnen stellen, feiten gaan van dezelfde gedachte (Wat moet verwonderen? De „Telegraaf" telt onder haar vaste Nederlanders van naam en ïputatie: staatsraad Limburg, professor Louter, oud-burgemeester Zimmerman, rofessor Casimir en anderen; tot voor kon men ook mr. Van Gigch, bekend it de zaak der Veendammer Hypotheek- ank, daartoe rekenen. Deze mannen kunnen niet instemmen ,et het stelsel van zich zelf recht ver shaffen, dat de „Telegraaf" patroneert en stnmoedigt. Waarom protesteeren z|J niet tegen de wettige verzet-actie, die, op ander ter- in voortgezet, heel ons maatschappelijk stel dreigt te doen wankelen? Of protesteeren zij wel en legt de „Te- jraaf" de protesten op zij? HAAGSCHE RECHTBANK. Auto-ongeluk te Lelden, Gisteren heeft, zooals reeds in 't kort iield, voor de Haagsche Rechtbank to kt gestaan mej. C. O. J. F., zonder he ap te Leiden, wegens het veroorza- van zwaar lichainelijk letsel door lÈd. Het zou rul. aan haar schuld te h zijn geweest, dat zij in den middag den 3en April van dit jaar te Leiden een door haar bestuurden automobiel het kruispunt BreestraatNoordeind e—- irg terecht is gekomen op het •ttoir van het Kort Rapenburg en een ar wandelende dame van ongeveer 50- leeftijd heeft aangereden, tenge- Ige waarvan deze dame verschillende Bstige kwetsuren bekwam en oa. beide enen op verschillende plaatsen brak. Tot 1 begin van deze maand ie zij in het sademisch Ziekenhuis verpleegd gewor- en thans is zij nog zeer elecht ter i. Jit het getuigenverhoor bleek, dat de o, voordat de aanrijding heeft plaats had op bedoeld kruispunt in aanraking geweest met een daar fietsenden sla- dongen. Deze laad van den ter plaatse itationneerden verkeersagent een tee- gekregen om voor de auto te paseee- Aan de automobiliste werd het tee- i van kalm doorrijden gegeven. De jonr i weifelde echter een oogenblik, alsof niet wist of hij voor of achter de auto 'Es zou passeeren. Ten slotte is hij tegen auto, welke inmiddels vóór was geko- 'n, aangereden. De auto is hierna het 'ttoir opgereden met het bovenvermelde wlottige gevolg. olgens den verkeersagent zou er niets eurd zijn, wanneer de jongen zijn ba- goed had opge/iigd en direct tm ./gereden. Alles speelde zich ech'cr in «ort oogenblik af. dea deskundige Dolk zou ver- m. do gegeven omstandig hed^a, longen die het eerst p» icerea mocht, even weifelde, moeten stopper, of althans neg langzamer moeten gaan rijden dan zij rfcd& deed. Daartoe had zij tijd en gelegenheid genoeg. Wanneer er geen verkeersagent gestaan had, zou de toe stand natuurlijk anders geweest zijn. Verdachte zeide, dat zij door het weife len van den jongen den indruk had gekre gen, dat hij den auto wilde laten voor gaan. Op het laatste oogenblik wilde hij or toch nog voor langs gaan. Verdachte heeft toen het stuur iets moeten omgooien om den jongen niet aan te rijden. Op het laatste moment zag verdachte, die ge schrokken was, dat. zij op het trottoir afreed. De president mr. Bijnen merkte op, dat verdachte toch ook toen nog tijd en ruim te genoeg had om alsnog te stoppen. Waarschijnlijk zal zij dors te laat zijn be ginnen te remmen. Verdachte weet dit aan de schrik. De president: Dat is juist de kunst van den goeden automobilist om op onver wachte oogenblikken, op de juiste wijze weten op te treden. Mr. Rijkens, het O. M. waarnemende, achtte verdachte's schuld bewezen. Hij meende, dat verdachte zeer onvoorzichtig en onhandig heeft gereden en dat zij blijk heeft gegeven het chauffeeren niet vol doende meester te zijn om in het drukke stadsverkeer te rijden. Niettemin zijn er hier ook verschillende verzachtende om standigheden voor de verdachte. Een en ander in aanmerking nemende, eischte spr een geldboete van 250 subs. 1 maand heohtenis tegen verdachte. Verdachte's raadsman, mr. Groene wegen, betoogde, dat hier een samenloop van om standigheden is geweest, welke van dien aard was', dat men op meerdere plaatsen een schuldige aan het hier plaatsgehad hebbende ongeluk kan vinden. Achteraf kan men nu wel redeneeren, dat verdachte anders had kunnen handelen, maar pl. be streed ten sterkste, dat men hier kan zeg gen, dat verdachte hoogst roekeloos, on voorzichtig, onhandig en onachtzaam zou hebben gereden. PL concludeerde tot vrij spraak. Uitspraak 2 October a.s. Uitgesproken': B. J. D. Winterink, wed. D. L. Jonger- held, kasteleines, Noordwijk Binnen Douzastraat 5; rechter-comm. mr. A. N. Kuhn; cur. mr. H, Burgersdijk, te Leiden. ONGELUKKEN. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Klein kind doodgereden. Tusschen Laag Soeren en Eerbeek, ont snapte een tweejarig kindje, dat bij fami lie op bezoek was, aan het toezicht en wil de naar huis terugloopen. Op den onbe- waakten spoorwegovergang werd het door den trein overreden en deerlijk verminkt. Spoedig daarna is de kleine overleden. Twee jongetjes te Haarlem te water geraakt Een verdronken. Zondag heeft te Haarlem een zeer tra gisch ongeval plaats gehad. Twee jonge tjes van vijf en zeven jaar waren aan het spolen op de houten beschoeiing langs het Noorder Buiten Spaarne, toen zij, door onopgehelderde oorzaak, plotseling te wa ter geraakten, hetgeen door niemand werd bemerkt. Het zevenjarig knaapje evenwel wist zich te redden en begaf zich naar huis, waar hij het gebeurde vertelde. Onmiddel lijk werd de polite gewaarschuwd, die een onderzoek instelde. Enkele leden van de reddingsbrigade doken op de plaats, die door het ander jongentje werd aangewe zen en na langdurig zoeken wisten zij het jongetje boven te brengen. Ontboden doktoren konden echter slechts den dood constateeren. Onder de wielen gedood. Gisterenmorgen hadden te Oudorp bij Alkmaar een drietal jongens plaats geno men op de as van een zwaar beladen hout wagen, die langs den Munnikweg reed. Het 8-jarige zoontje van den heer Vial uit het Ooievaarsnest viel er af en geraakte onder een der wielen, waardoor hij zwaar gewond^ werd. Het kind werd naar het Sint Elisabeth gesticht te Alkmaar ver voerd, waar het bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Overreden. Toen gieterenmorgen de 13-jarige scho lier van do ambachtsschool Vos uit Den Dung9n op de Zuidwillemsvaart te 's-Her- togenbosch op de in beweging zijnde stoom tram sprong om zijn 6ohooltasch, die hij vergeten had, te nemen, kwam hij te val len en werd overreden. Het rechterbeen werd geheel verbrijzeld en moest in het ziekenhuis tot aan de heup worden geam puteerd. Zijn toestand is zeer ernstig. Noodlottige val. Op de Reguliersgracht te A'dam ge raakten gisterenmiddag twee kooplieden aan het vechten. Een van hen, een bewo ner van de Middermolensteeg, kwam daar bij te vallen en kwam met zijn hoofd' op een sinaaeappelenkist terecht. Door den Geneeskundigen Dienst werd hij naar het Ier. Ziekenhuis vervoerd. In den loop van den dag is hij aan de gevolgen overleden. In 03n lift gevallen. Gisteravond tegen half acht is in het magazijn van de firma Gerzon aan de Spuistraat te Amsterdam -•—og on geluk gebeurd. De 18-jarige bontwerker Max Vlesser wildé op de vierde verdieping in de lift stappen doch zag daarbij nier, dat de kooi nog beneden stond. De jonge man viel in den ledigen liftkoker en kwam met de borst op de teakhouten bedekking van de liftkooi terecht. Met een gebroken been en ernstige inwendige kneuzingen is hij onmiddellijk per auto van den G. G. ca G. D. naar het Ncd. Isr. Ziekenhuis aan de Keizersgracht vervoerd. Zijn toestand is ernstig. DE ONTVLUCHTINGEN UIT DE GEVANGENIS TE SCHEVENINGEN. De arrestatie van een bewaker. Zooals wij gisteren reeds meldden, is de bewaker E. K., die als wachtgelder reeds ongeveer 5 jaar dienst heeft gedaan te Scheveningen gearresteerd, verdacht van omkooping en bevordering van ontvluch ting (Art. 363). Op het eerste geval staat 4 jaar, zoodat de verdachte in voorloopig arrest kon worden genomen. Het is een zeer ernstig feit, want de bewaker staat, zooals men weet, onder eede. Onder eede heeft hij dus indertijd beloofd, zijn bewakersplicht te vervullen. Naar het „Vad. verneemt, komt den directeur Cijze Weenink en den hoofdin specteur der recherche van den Heuvel de eer van de ontmaskering toe. Het heeft moeite gekost. Het schijnt, dat een der ontvluchten ook door de mand is gevallen'. Hoe dit zij, E. K. wordt verdacht: le. van zich te hebben laten omkoopen, on der belofte van betaling op later; 2e. dat hij de zaag in de gevangenis heeft ge bracht; 3e. dat hij bij de voorbereiding van de vlucht en de vlucht heeft geholpen. Reeds vroeger is medegedeeld, dat het zagen zeer veel geraas maakt en het ge luid door luidruchtigheid van een paar gevangenen onmogelijk kan worden ge dempt. Het vermoeden is dan opk, dat de bewaker de zaag-werkzaainhaid onder zijn bescherming heeft laten verrichten. De verdachte is 36 jaar, oud-sergeant en uit Deventer afkomstig. HOE LIEBERMANN IN DE VAL LIEP. De vluchteling droeg soms een valschen baard. Hij had nog aardig wat geld. Omtrent Liebermann's arrestatie wor den nog de volgende bijzonderheden uit Helsingfors gemeld: Liebermann was op 19 Augustus j.L uit Riga via Re val te Helsingfors aangeko men. Do politie te Riga was hom juist op het spoor gekomen zij wilde hem arrestee ren, doch hij slaagde er in op heb laatste oogenblik te ontkomen. Hij moest even wel een groot deel van zijn geld achter laten, want bij een huiszoeking vond men veertigduizend Hollandsch© guldens. Lie- hermann ondervond bij het binnenkomen van Fin&ch gebied geen moeilijkheden, wijl hij een valschen pao bezat. Ook onder een valschen naam nam hy te Helsingfors zijn. intrek in het hotel Cosmopolite. Na twee dagen vertrok hij echter naar een pension.' en vandaar naar de badplaats Bandö, waar hij een kamer huurde in een Fransch hotel, oüder den naam van Joseph Ber liner. Intusschen had evenwel de detective Lindgrin uit Helsingfors vernomen, dat er zich een verdachte buitenlander in het hotel te Bandö ophield. De detective stelde daarop een onder zoek in en onderzocht ook de lijsten van voortvluchtige buitenkndsche misdadigers. Daarop bezocht hij „Berliner" in zijn ho tel en vroeg diens pas te zien. Deze ant woordde evenweL dat hij zijn pas op het Duitsche gezantschap had laten, liggen, hetgeen een leugen bleek te zijn. Toen de detective zich onmiddellijk daarop weer naar het hotel begaf, was „Berliner" ge vlogen. Dank zij zijn ijverige naaporingiem slaagde Lindgrin er in, het spoor van den vluchteling te volgen. Hij constateerde, dat de verdachte zich bij een anderen buitenlander te Helsingfors ophield en slaagde er in, hem in diens woning te ar- resteeren. Toen hij Liebermann. bij diens waren naam noemde, verloor deze zijn koelbloedigheid geheel en, zooals gemeld, poögde hij zelfmoord te plegen. Telkens weer riep hij uit, dat hij onschuldig was en dat het slechts ging om mislukte bank- transacties. Het bleek, dat Liebermann zich herhaaldelijk had vermomd. Zoo had .hij zich ©enige malen op straat begeven met een langen valschen board. Bij zijn arrestatie was hij in het bezit van twee honderd dollar. De Finsche politie onderzoekt thans de aangelegenheid en zal maatregelen nemen voor Liebermann's uitlevering. „Tel." Ontrouw ambtenaar. 20.000 verduisterd. Te Oudenbosch ia dezer dagen aange houden P. v. A., rijksklerk le klasse, in dienst van het Ontvangkantoor der Be lastingen aldaar, verdacht van verduiste ringen, loopende over omstreeks tien ja ren en ten bedrage van vermoedelijk circa 20.000. Verleden week Dinsdag wa« hij van: huis gegaan onder voorgeven naar Breda te moeten voor een belangrijke opdracht en hij is dan ook werkelijk, zooals later bleek, te Breda geweest, waar hij bij den Officier van Justitie, ongevraagd kwam mededee- len, dat er fouten in zijn boeken waren gesloopen, het gevolg van abuizen, doch geenszins van, verduisteringen. Dankbaar voor die mededcelingen adviseerde de of ficier den heer v. A. om zijn mededeeling ook te Oudenbosch te doen bij zijn supe rieuren en bij de marechaussee, dan zou de officier van Justitie verder wed voor een onderzoek doen zorgen. v. A. heeft echter het advice niet opge volgd, doch is tot Woensdagavond „zoek" gebleven. Woensdagavond is hij per auto te Oudmbosch geweest, waar hij bij den Opperwachtmeester van de marechaussee zijn verhaaltje over de abuizen deed. Ver volgens heeft hij kaua gezien Oodenboech weer te verlaten, vermoedelijk per auto naar Antwerpen, om Donderdagsavond» weer in Oudenbosch terug te keeren, waar hij nu maar dit keer tegen zijn zin weer in de kazerne der marechaussee te recht kwam. Door de gemeente-politie gesignaleerd, was het n.1. een kleine moeite voor de marechaussees om hem nu maar in te rekenen, wijl intusschen bij onder zoek was gebleken, dat er een enorm te kort was in zijn boekingen. Bij het verhoor bleef de man zich nog voorttellen als onschuldig. Maar toen het onderzoek in zijn tegenwoordigheid werd voortgezet en daarbij een tekort van een slordige 20.000 successievelijk aan het daglicht kwam, is de man Zondag eindelijk tot. bekentenis gekomen. De verdachte is gehuwd en vader van drie kinderen. Zijn vrouw moet echter niets hebben geweten van zijn malversa ties, ook niet van zijn voordeelen hieruit, terwijl men overigens ook nog niet met zekerheid weet wat hij steeds met het gold gedaan moet hebben. Hij wa& bijna vijf-en-twintig jaar bij het rijk in dienst en genoot algemeen een groot vertrouwen. Gisteren zijn de vier verdachten, die een effectenfirma in de Raadhuisstraat te Am sterdam hebben bestolen voor 20.000, ter beschikking van de justitie gesteld. Juweelendlefstallen. Een aanhouding te Antwerpon. Te Heemstede bij Haarlem werden in den jongsten tijd belangrijke juweelendief stallen gepleegd, waarvoor reeds twee ver dochten door de Nederlandscho politie werden aangehouden. De diefstallen wer den gepleegd door een bende van drie man en do derde was nog voortvluchtig. Zijn pereoonbeschrijving werd in alle richtin gen verzonden. Maandagmiddag werd door twee agen ten van den, Antweipschen speurdienst een persoon ontmoet in de Analingstraat, wiens persoonsbeschrijving overeenstemde met de gezochte. De man werd in het bezit be vonden van identiteitspapieren op naam van Cornelius David. Er werd echter vast gesteld. dat de papieren vervalscht waren. Zekere nadere aanduidingen in de per soonsbeschrijving van den aangehouden man wijzen er op, dat hij wel degelijk de ge zochte man is, in verband met de j uwoelen- diefstaJlen bij Haarlem. De verdachte werd ter beschikking van het gerecht gestold in afwachting van het verder onderzoek, aldus meldt „Het laat ste Nieuw 8", De opening der Staten-Generaal. Gevolgen van de drukte. Bij de groot© drukte langs den weg tus schen Ridderzaal en Paleis te 's-Graven- hage, heeft; de Geneeskundige Dienst eeni ge malen hulp moeten verleeneu aan perso nen en kinderen die in het gedrang en ten gevolge van de warmte waren flauw ge vallen. Een incident. Gisterenmiddag, na afloop van de plech tigheid der opening van de Stalen-Gene- raal heeft, toen de genoodigde autoriteiten enz. de Ridderzaal verlieten, een incident plaats gehad met een Hofrijtuig, waarin gezetsn waren de Kamerheer in buitenge wonen dienst mr. S. B. W. Graaf van Lim burg Stirum, de adjudant der Koningin, kapitein-luitenant ter zee Baron de Vos van Steenwijk en Baron Baud, kamerheer van Prinses Juliana. Toen deze heeren reed6 ingestegen wa ren in het rijtuig dat met vele andere koet een en auto's bij den Zuid-Westtoren der Ridderzaal wachtte, begon het linksohe der beide paarden, door welke oorzaak is on bekend, hevig schiehtig te worden en sloeg en trapte angstwekkend om zich 'heen. Zoo dat het span niet vooruit, te krijgen was, welke moeite men ook van verschillende zijden deed. De bovengenoemde Hofdigni- tarissen konden inmiddels uitstijgen en ver volgden te voet hun weg. Al wilder en wilder begon hot schier ra zend geworden dier te trappen en te steige ren, zoodat de politie een flinke ruimte om het rijtuig moest vrijmaken om ongelukken te voorkomen. Ten slotte viel het paard neer en eerst na veel moeite gelukte het 'b dier overeind te krijgen, waarbij een agent door een slag met den kop van 'd paard nog licht verwond werd. Het geval verwekte nog al consternatie en veel oponthoud voor de autoriteiten wier auto's en rijtuigen nu niet geleidelijk voor den hoofdingang konden komen voor rijden, daar die voertuigen een heel eind moesten omrijden langs Hofweg en Buiten hof. ONGELUKKEN. DE STORMRAMP IN WEST-INDIë. Guadeloupe geteisterd. 550 dooden. De Fransche minister van Koloniën heeft nadere berichten ontvangen over de ver woestingen, die door den cycloon op Gua deloupe zijn aangericht. De gouverneur meldt, dat de plaatsen veel geleden heb ben. Point-è^Pitre, de belangrijkste han delsstad van het eiland, is verwoest, de regeeringsgebouwen zijn geheel vernietigd, de voorsteden bestaan niet meer. Het aantal dooden bedraagt tot nu toe 550. Ook buiten de steden is veel schade aange richt. Het plaatsje Bourg is door een spring vloed geheel weggevaagd. De daken van de meeste huizen van Basse Terre zijn afgerukt. Ook hier zijn dooden en gewenden. Te Sfc. Claude is het ziekenhuis ingestort en zijn verscheidene gebouwen beschadigd. Op het eiland Montserrat zijn door den orkaan dertig personen gedood en vijftig gewond. Vele huizen zijn hier verwoest en de watertoevoer is afgesneden. In de nabijheid van Martinique zijn 20 zeilbooten vergaan doch slechts drie per sonen verloren hierbij het leven. De oogst op deze eilanden is geheel vernield en de wegen zijn geblokkeerd door omgevallen boomen. Op Martinique is de schade aan de huizen echter betrekkelijk gering. Veertigtal dooden in Florida. Circa 150 personen gewond. Na sinds Donderdag jl. in Noord-Ooste lijke richting een afstand van 3200 K.M. door het Wo6t-Indische eilandengebied te hebben afgelegd, heeft de tornado, zooals reeds gemeld, inmiddels ook Florida ge teisterd. Deden de eerste telegrammen veronderstellen, dat daar vrijwel alleen materieele schade werd aangericht, uit de nadere berichten blijkt holaas, dat ook in Florida do orkaan in totaal omstreeks veer tig menschenlevens heeft geëischt, waarvan op het Okeechobee-meer 15, in heb Zuid- Westelijk deel van Palm Beach 11 en te Palata 1. Voorts zijn circa 150 personen ge wond. To Palm Beach bereikten de stortzeeën oen hoogte van niet minder dan 10 M., ter wijl de tornado met een zóó geweldige kracht woedde, dat de daken van de hui zen door het luchtruim werden geslingerd en eeuwenoude boomen als stroohalmen af knapten. Geen enkel gebouw bleef daar onbeschadigd. Te Jacksonville bereikte de wind een snelheid van bijna 100 K.M. per uur, waar bij tallooze ruiten en dakpannen werden meegevoerd en de verbindingen grooten- deels werden verbroken. De materieele schade is ongeveer gelijk aan die welke door den tornado van 1926 werd aangericht. Voorts worden nog van het Nevia-eiland 13 en van heb St. Christopher-eiland 6 slachtoffers van den tornado gemeld. Geon Europeanen omgekomen. Wat de orkaan verwoestte. Vol guns het officie ele rapport omtrent de rarap, die de Britsche 'West-Indische eilanden hoeft gotroffon, bevinden zich onder de gedooden geen Europeanen. Op Monteerrat. zijn alle regeeringsgebou- wen zeer beschadigd, evenals vele woon huizen en twee derden van het totale aantal boerderijen. Ook op het Nevis- eiland is aan wegen en huizen veel schade toegebracht. Er heereobt groot© verslagen heid onder de bevolking van d© St. Kitts- ©ilanden. Van de aoht personen, di© wer den gedood, zijn er zes om het leven geko men bij de instorting van een oud school gebouw. Te St. Croix vielen zes slachtof fers, worden honderden personen gewond en zijn duizenden personen dakloos. De aangerichte schade heeft men nog niet kun nen ramen. Op Dominica zijn alle hoofdwegen ge blokkeerd door omgevallen telegraafpalen. D© schade in het binnenland is nog niet bekend, doch te Roseau is d© vischmarkt geheel vernield. Duizenden fruitboomen zijn ontworteld, maar tob nu toe is geen melding gemaakt yen verlies aan men- ecbenlevens. -j DE SLACHTOFFERS VAN DE LATHAM. De eerite rouwplechtigheid te Tromsö. De Spitsbergen-correspondent van de „Msb." meldt d.d. 12 dezer uit Tromsö: Toen de laatste hoop op het vinden der Latham was vervlogen, bereidde de stad die den start had gezien van en de laatste woorden had gewisseld met deze mannen vóór hun noodlottige vlucht, zich haastig voor om in hare bedehuizen de gevoelens te doen vertolken, welke zich in aller har ten opdrongen. Het was zoo mooi, en logisch inderdaad, dat de eerste herdenking plaats zou vin den, hier to Tromsö, dat boven elke andere stad op onzen aardbol innig met do arcti sche tragedie van dezen zomer verbonden was. En vooral wanneer honderden zeelie den, die zelve aan het zoeken naar de ver ongelukten hebben deelgenomen in de ge legenheid zijn de plechtigheid bij te wo nen. Hedenavond riepen de klokken tot den lijkdienst ter gedachtenis van de in de Poolzee omgekomen helden. Van' de 1400 man die rechtstreeks aan het reddingswerk hebben deelgenomen, bevond zich een groot deel hier ter stede. Verscheidene expeditieschepen hadden na een snellen tocht zoojuist het anker uit geworpen, en mannen met ruwe baarden, en gescheurde kleederen; matrozen in Fransche, Zweedsche en Noorsche unifor men bestegen de kerktreden naar voor ben gereserveerde plaatsen. Het bedehuis was tot de laatste plaats bezet en buiten wachtte nog een groote menigte, meest vrouwen. Haar gezichten, trek voor trok, verscherpten in heb straat- licht. Geen woord werd gehoord, terwijl men eindeloos lang op de staven der ma rineschepen én op de hoog© autoriteiten der stad wachtte. Toen dezelven eindelijk somber weemoe dig voortschreden tusschen de menigte door, deden de uniformen en hun correcte stramheid zeer vreemd aan tegen het ver waarloosd uiterlijk van de mannen, op wier harde trekken nog den kamp met de ijs woestijn te aanschouwen viel. Spoedig werden de deuren gesloten want steeds meer menschen poogden uit den nacht binnen te dringen in het stampvolle lichtstralende bedehuis. Als wilde het mysterie van de Pool zelfs ook hier nog in de menschenmenigte dezer stad eon huivering van ontzag wekken, als voelde het deze herdenking als een ver wijt, zoo schichtte plots van. af den Noorde lijken horizon een witte band emhoog, zoo-

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 9