BUITENLAND. BINNENLAND. 19e Jaargang WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1928 No. 5980 2)e Ceicbefie 0ouranl' Oe ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weck. f2.50 per kwartaal Bij onzo Agenten 20 cent per week. f2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnó's vor- krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. II Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINlS-fRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent perregel Voor Ingezonden Mededeolingen wordt het dubbele van hot tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen. BERICHT! Zij, die zich nu op „De Leidsche Courant" abonneeren, ontvangen de nummers tot 'f October a.s. gratis. DE ADMINISTRATIE. V Onbeschaafden in alle standen In de rede, wa-armede prof. dr. B. J. JL Ovink het rectoraat van de Utrechtsche .Universiteit aan diens opvolger heeft over gedragen, constateerde deze: Voor de universiteit is een levensbe lang: de kwaliteit en ook de kwantiteit vaai het materiaal, dat zij te bewerken krijgt, of minder natuurwetenschappe lijk uitgedrukt de geestestoestand der- genen, die zich als studenten bij haar aanmelden. Dan wees spr. er op, dat de toegang tot de universiteit om verschillende redenen gemakkelijker is dan vroeger. Ten slotte (zoo lezen wij in het ver slag van genoemde rede) wees spr. nog op de bedenkelijke royaliteit van som mige gemeenten bij de verlaging of al- geheele kwijtschelding van het school geld en het gratis beschikbaar stellen van studieboeken. Over heb misbruik van het instituut der overvloedig beschikbaar ge stelde beurzen zou, meende spr., ook nog veel te zeggen zijn. En hij vervolgde: Het gevolg van dezen, door verschil lende bronnen gevoeden, steeds aanzwel lenden stroom van studenten is een aan merkelijke verlaging va-n het geestelijk peil der afgestudeerden. Steeds talrijker worden in de gelederen der advocaten, medici, leeraren, predikanten, etc. de per sonen met een volkomen gebrek aan uiterlijke en innerlijke beschaving, met slechte manieren, platte uitspraak, en een zeer vulgaire levensopvatting en be oordeeling van hun beroep. Zoo vormt zich meer en meer een intellectueel pro letariaat, waarvan vele leden als hand werkslieden aan de samenwerking veel grootere diensten hadden kunnen bewij zen. Zij verdringen elkaar voor de baan tjes, en bereiken toch veelal niet meer dan een miserabele sociale positie. Dat er jongelui naar de universiteit gaan, (lie daarvoor niet door hun gaven en ta lenten zijn aangewezen wij twijfelen er geen moment aan. Maar dat deze s p ec i a a 1 gezocht moe ten worden, zooals prof. Ovink schijnt te meenen, hij drukt zich niet heel posi- tief'uit onder degenen, die uit de maal- schapfjelijk-lagere standen komen dat verraadt een gemis aan inzicht in de wer kelijkheid en misschien in wat w e r k e 1 ij k beschaving is Beschaafden en onbeschaafden vindt men onder studenten van alle standen. we konden dat deze dagen b.v. weer 'ns eon- stateeren, toen we eenige leden van het Leidsche Studentencorps op ergerlijk-onbe schaafde manier zagen optreden! VOLKENBOND. OPZIENBAREND PLAN VAN LOUDON. Vlootconferentie der 5 mogendheden. Lord Cushendun maakt weer bezwaar. De derde of ontwapeningscommissie te Genève heeft- gisteren een sensationeelen middag beleefd. Nadat liet rapport over de particuliere wapenfabneage en dat over hot model-verdrag te vookoming van den oorlog was aangenomen, wat aan de orde cle discussie over de werkzaamheden der commissie-Loudon en met name de vast- •tolling van den datum der volgende zit ting dezer commissie. Toen de Voorzitter, Carton de Wiart, «o besprekingen hierover opende, zweeg je geheele vergadering, evenals onlangs op de Assemblée het geval was. Na eenige aar- a®kng nam Paul Boncour het woord. Hij sprak de hoop uit, dat jhr. Loudon der oommissie zijn standpunt zou uiteenzetten. Op Loudon rust volgens spreker de zwaar ste verantwoordelijkheid, die slechts kan worden verlicht door de vriendschap, die de leden der commissie voor hem gevoelen. Ook leek het Boncour logisch, dat zij, die geklaagd hebben over den tragen gang van zaken, thans him standpunt zouden preci seeren. Daarop voerde dr. Benesj het woord. Hij hield een vrij optimistische rede. waarin hij o.m. zeide, dat-, naar zijn meening, het psychologisch oogenblik nadert, waarop de commissie-Loudon tot daden kan overgaan Hij is overtuigd, dat de werkzaamheden langzamerhand het doel naderen. Het we- derzijdsoh vertrouwen is door Locarno en het Kellogg-pact toegenomen en Benesj hoopt, dat de volgende zitting der commis sie-Loudon de laatste zal zijn voor de groo ts ontwapeninfsconferentie. Jhr. Loudon's verrassing. Toen vroeg jhr. Loudon het woord, om zijn rede te houden, die de groote sensatie van den dag zou worden. Hij zegt niet als eerste te hebon willen spreken, omdat hij de zienswijze va-n verschillende leden wil de kennen. Herinnerend aan de besprekin gen in de Assemblée, die hij wegens een plotselinge reis naar Nederland niet heeft kunnen bijwonen, zegt hij, bij aankomst- te Genève vol hoop te zijn geweest en de vas te 'overtuiging te hebben bezeten, dat de datum der volgende zitting kon worden vastgesteld. Niemand is meer verlangend dan ik, al dus- jhr. Loudon, de werkzaamheden der voorbereidende ontwapeningsconferentie te bespoedigen. En toen spreker vernam, dat Frankrijk en Engeland het eens waren ge worden over de ontwapening ter zee, meen de hij inderdaad, dat de commissie nu spoe dig zou kunnen vergaderen. De redevoerin gen van. Paul-Boncour en andoren te Ge nève, versterkten die hoop, doch de rede van lord Cushendun was voor spreker een koude douche. Onder de huidige omstandig heden gelooft spreker, dat het onmogelijk is een nieuwe zitting der ontwapenings commissie bijeen te roepen. Eerst moeten de groote maritieme mogendheden 't eens zijn geworden. Jhr. Loudon kondigt, dan, tot groote ver bazing van de meeste leden der commissie aan. dat hij voornemens is binnenkort te Parijs of elders de vertegenwoordigers der vijf groote zee -mogend h edenEngeland. Frankrijk, Amerika, Japan en Italië, bij een te roepen om te trachten in een zitting met gesloten deuren de nog bestaande mee- ningsverschillen uit den weg te ruimen. Wil de Assemblée nu reeds den datum vaststellen voor de volgende zitting der commissie, dan zal spreker zich daaraan houden, doch hij zou daarvoor geen ver antwoordelijkheid kunnen aanvaarden. De Nederlandsche gedelegeerde is overtuigd, dat de voorbereidende commissie met groo te kans op succes ka-n bijeenkomen, als de groote maritieme mogendheden het eens zijn geworden. Steun van Paul-Boncour. De interventie van jhr. Loudon, die voor de meest en een verrassing was, maakte een goeden indruk en Paul-Boncour, die on- middelijlc het woord vroeg, zeide dat Lou don den toestand zeer juist had uiteenge zet. Loudon heeft volgens hem loyaal de instructies- van de voorbereidende ontwa peningscommissie uitgevoerd, zooals hij dat- steeds gewpon is te doen. Sprekende over- het Fransch-Briteche vlootcompromis zegt de Fransche gedele geerde, dat deze landen een zeer prijzens waardige poging hebben gedaan het eens te worden. Hij zet de moeilijkheden uiteen, die daar bij moesten worden overwonnen en merkt op, dat de achterdocht waarmede het com promis is ontvangen, zeker niet andere sta ten zal aanmoedigen het voorbeeld van deze twee landen te volgen. Frankrijk en Engeland zouden thans het recht hebben tot de andere staten te zeggen: doe het zelfde wat wij hebben gedaan. Van de hou ding der groote mogendheden hangt veel af. Paul-Boncour stelt voort-, geen impera tief mandaat te geven aan jhr. Loudon, maar hem wèl de opdracht te geven, dat de voorbereidende commissie nog voor het einde van het jaar haar laatste zitting hou den zal. resp. dat die uiterlijk in het begin van 1929 zal plaats hebben. Hij diende een resolutie in, waarin o.m. wordt gezegd, dat de staten, die hun veiligheid nog niet vol doende verzekerd oordeelen, thans, dank zij den werkzaamheden van het veiligheids comité, over nieuwe middelen beschikken. Voorts wordt aangedrongen op bespoedi ging der ontwapeningswerkzaamheden en op het uit den weg ruimen der'nog be staande moeilijkheden, ten einde het bij eenkomen der commissie-Loudon mogelijk te maken. De tegenstander aan het woord. Hierop nam lord Cushendun het woord. Met betrekking tot het voorstel van jhr. Loudon zegt hij niet te weten of hij dit wel goed heeft begrepen en hij vraagt zich af, of jhr. Loudon de volle draagwijdte van zijn voorstel heeft overzien. Practiseh komt het voorstel volgens Cushendun neer op een vervroegde herziening van de conventie van Washington en wel onder geheel andere om standigheden dan in deze conventie wordt bepaald. Lord Cushendun heeft geen in structies van zijn regeering over dit punt, daar jhr. Loudon hem tevoren niet van zijn voorstel in kennis heeft gesteld. De Btit- scho gedelegeerde betwijfelt voorts- sterk, of de uitnoodiging van jhr. Loudon door ec-n der vijf mogendheden zal worden aan genomen. Kij stelt er prijs op dit te zeg gen vóór het voorstel-Loudon publiek do mein wordt. Lcrd Cushendun apprecieert, de motieven van jhr. Loudon, doch hij gelooft, niet, dat diens voorstel een gunstig onthaal zal vin den. Ten slotte voerde jhr. Loudon nog eens hot. wrord om lord Cushendun, zooals hij zeide, uit den droom te helpen. Zijn eenige drijfveer is geweest de werkzaamheden der voorbereidende commissie te bevorderen; de idee van een nieuwe conferentie van Washington is verre van hem geweest. Hij bedeelt slechts een particuliere bespreking van het Fransch-Engelsch-vlootcompromis, samen met de andere belanghebbende mo gendheden. De discussies werden hierna tot heden verdaagd. De begrooting van het Intern. Arbeids bureau. Het voorste 1-mevr. Kluyver verworpen. Gistermiddag werd in de vierde commis sie van den Volkenbond het budget van heb internationaal arbeidsbureau vastge steld. Mevrouw Kluyver, die het Neder landsche standpunt verdedigde, stelde voor, cïat de credieten voor de ambtenaren zouden worden toegestaan met uitzonde ring van dat voor den nieuwen afdeelings- chef :n soort onder-secretaris-generaal, welke j.ost, aooalft een ieder wist, voo'r Duitsc-hland gereserveerd was. Haar vocr&tel werd echter per slot van rekening na een langen strijd met 1610 stemmen verworpen. DUITSCHLAND. Na 't principieel accoord in de Rijnland kwestie. Definitieve overeenstemming nog langniet zeker geacht. Naar Pertinax aan de „Daily Tele graph" uit Genève meldt, acht men het tot stand komen van een overeenkomst in zake de ontruiming van het Rijnland nog lang niet zeker. De Fransche regeering zal, naar Pertinax meent, Duitschland de ont ruiming van de tweede zone toestaan, zoo dra de Duitschers in den loop van de be sprekingen bewijs van goeden wil hebben gegeven. De houding in officieele Engelsche krin gen ton opzichte van het resultaat, der be sprekingen in zake de ontruiming van het Rijnland is, naar de diplomatieke mede werker van de „Daily Telegraph" meent, tot nu toe sceptisch. Men gelooft niet, dab het mogelijk zal zijn, dat het benoodigde bedrag voor het stichten van een herstel fonds zonder hulp van de Vereenigde Sta ten kan verden bijeengebracht, noch dat Duitschland zal toestemmen in een toe zicht in het Rijnland na den in het vredes verdrag vastgestelden termijn van 1935. De „Times" is eveneens van meening, dat geen belangrijke vorderingen te Genève zijn gemaakt. Het blad wijst er op, dat bij de kwestie van de ontruiming van het Rijnland en het herstelvraagstuk ook nog de kwestie van de geallieerde oorlogsschul den moet worden opgelost. De onderhan delingen zullen dientengevolge zeer moei lijk zijn. Het openen der onderhandelingen geeft echter hoop, vandaar dat Groot-Brittannië de besprekingen te Genève toejuicht. RUSLAND. De Russische graanpolitek. Een beruchte naam. De Gepeoc-leider Peters, die de vorige week door de Sovjet-regeering is benoemd tot vo.rzii ter van de speciale commissie, welke zul hebben na te gaan of de hand wordt gehouden aan de regeeringsverorde- ningen voor de graanlevering. en levens tot taak heeft de overtreders te straffen, is zijn werk begonnen met het publiceeien van een verklaring. Hierin wordt gezegd, dat het zijn plan is alle overtreders gevan gen te nemen en „demonstratieve rechts zittingen" te organiseeren, waarvan het verloop alom zal worden bekend gemaakt. Deze verklaring is onderteekend „Peters' een naam, welke hun, die bij de graanleve ring betrokken zijn, den schrik om hét hart zal doen slaan, als zij terugdenken aan 1919 en 1920 toen Peters in de Oekiai- no huishield, en vele massa-executies orga niseerde, vooral te Kief, waar zich onder de slachtoffers zelfs eenige schoolkinderen bevonden. Peters heeft verder medegedeeld, dat niet alleen san de graanleveranciers maar ook aan de leiders van coöperatieve ver- eeniging'm de noodige aandacht zal worden geschonken. Ieder die schuld heeft aan de desorganisatie van de graanmarkt zal voor de rechtbank moeten verschijnen. CHINA. NIEUWE STRIJD. Thans de Noordelijken in den aanval. Naars chatting reeds honderden soldaten gedood. De wonderen zijn China nog niet uit. De overblijfselen van het Noordelijke leger, dat langs de Lwan-rivier opgejaagd werd en waarvan 15.000 man, hierbij bevon den zich 500 Russen, zich met twee pantsertreinen aan den Moekden-lroepen hadden overgegeven, achtte men weinig gevaarlijk en men meende dan ook, dat het einde ven den strijd in zicht was. Men heeft zich echter vergist. De resteerende 30.000 Sjantc-eng-soldaten, die voor de na- tionalis'en gevlucht zijn van Nanking tot Loeantsjau, zonder een enkele poging te ondernemen weerstand te bieden, hebben plotseling de bevlieging gekregen, om in plaats van zich over te geven, te gaan vech ten. Mat een woede, en een vastberaden heid, die men zelden onder de militain-n in China aantreft, zijn zij ten stri.ide getrok- ekn. Wat het gevolg van dezen ommekeer is, kun men afleiden uit het bericht, dat vol gens raming van buitenlanders honderden soldaten zijn gedood en duizenden gewond. MEXICO. Treinaanslag in Mexico. Vier leden van het personeel van den expresstrein MexicoGuadalajara we den bij Monte Leon gedood, toen de trein m botsing kwam met een hoeveelheid rails, die waren losgerukten op de spoorbaan gelegd. Men gelooft, dat de aanslag het work is van bandieten en troepen zijn uit gezonden om hen na te zetten. In hetzelf de district hebben bandieten zes maanden geleden een trein aangevallen en in brand gestoken, waarbij bijna honderd passagiers om het leven kwamen. STAATSBEGROOTING 1929 Aan de heden verschenen „millioenen- nota" ontleenen wij hier een en ander. Het overschot over 1926 viel 11 1/2 millioen mee. In de millioenennota lezen wij o.m., dat het overschot op den gewonen dienst van het jaar 1926, dat in uc vorige nota werd geraamd op 561/2 milioen, gebleken is ruim 68 millioen te bedragen, d.w.z. meer dan 11 1/2 millioen boven het bedrag, dat men verwachtte.' Voor den dienst over 1927 becijfert de minister het overschot van den gewonen dienst op 64 1/2 millioen, hetgeen ruim 52 millioen gunstiger is dan het zich het vorig jaar liet aanzien. Ook het jaar 1928 laat een, zij het bescheiden, overschot ver wachten. Gewone uitgaven: een batig saldo van 8 millioen. De gewone dienst voor 1929 wijst aan in komsten 601.797.75S en aan uitgaven 593,050,930, hetgeen een geraamd saldo beteekent van ruim acht millioen. Arbeid: 4 millioen meer. Hoofdstuk X is met 4,357,666 verhoogd Arbeidsverzekering en Invaliditeitsfonds vragen ieder reeds ongeveer 4 millioen meer dan het vorige jaar. Werkloosheids verzekering en Arbeidsbemiddeling zijn samen 602,300 hooger tengevolge van een hoogere raming van subsidie aan werkloosheidskasscn. Hooger Onderwijs. Zoowel door de faculteit van rechtsge leerdheid als door den minister van Kolo niën is bij herhaling aangedrongen op her stel van den post voor een leerstoel in de koloniale staathuishoudkunde. Hiervoor worden thans gelden aangevraagd voor de universiteit te Leiden. De minister is tot de overtuiging geko men, dat de vraag, op welke wijze ware te voorzien in het onderwijs in de histologie to Leiden, welke bij vorige begrootin gen aan de orde kwam in verband met de voorziening, in het onderwijs in dit vak en in de zoölogie, moet worden opgelost dooi de omzetting van het lectoraat in een ge- woon hoogleeraarschap. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Een opzienbarend plan van jhr. Loudon, dat echter weer den Engelschen gedele geerde tegen zich vond. Nieuwe gevechten in China. De Noorde lijken zijn tot den aanval overgegaan. De tornado woedt nog steeds voort in Amerika. Guadeloupe is vreeselijk geteis terd en telt 550 dooden. Thans is de staat Georgia aan de beurt. (Buitenl. Berichten, 2de blad en Telegrammen). BINNENLAND. De Millioenen-Nota en de verschillende hoofdstukken der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1929 zijn gisteren verschenen. Mededeelingen omtrent de Leidsche Uni versiteit (lsto blad). Nominatie voorzitter Tweede Kamer: 1. Ruys de Beerenbrouck; 2. dr. De Visser; 3. Schaper (1st© blad). Het ligt voorts in de bedoeling aan den directeur van het medisch-historisch in stituut te Leiden een onderwijsopdracht te verleenen met den titel van lector en hem daarvoor jnet 1500 te honoreeren. Voor liet ziekenhuis te Leiden wordt begroot 968.600 aan materieele uitgaven, 800.000 voor afwerking der nog niet in gebruik genomen gebouwon en 112.228 voor algemoeno onkosten. Te Utrecht word een tweede hoog leeraar voor het geologisch onderwijs be noemd; de hoogleeraar in do crfelijks- heidsleer aan de Landbouw Hoogoschool te Wageningen wordt met het onderwijs in dat vak to Utrecht belast in de quali- teit van buitengewoon hoogleeraar; een buitengewone leerstoel wordt ingesteld in de sociologie: do buitengewone hoog leeraar in de geschiedenis der kerkelijke kunst wordt tot gewoon hoogleeraar be noemd. Te Groningen wordt een leerstoel in de pharmacologic ingesteld en een lectoraat in de Italiaanschc taal- en letterkunde en zal tevens voorzien worden in het onder wijs in de Friesche taal- en letterkunde. EERSTE KAMER. Rede Voorzitter. Beantwoor ding Troonrede. Vergadering van gis te ren. De Voorzitter, baron v. Voorst tot Voorst, brengt dank zoowel aan de Regeering als aan de Koningin voor Z'jn wcdei-benoeming tot Voorzitter van deze Kamer. Ondanks de in 't publiek ge maakte opmerkingen over de ,.faits- et ges tes" deze:- Kamer heeft zij ook in het afge- loopen jaar de haar opgedragen taak goed vervuld. De verhouding onderling liet in geen opzicht iett- te wenschen over. Ook in het afgclonpen jaar bereikten de Kamer in vorband met meer of minder belangrijke wetsontwerpen een groot aantal adressen, waarin c.a. verzocht werd in 's Lands be lang een wetsontwerp te verwerpen. Was heo nu onder deze omstandigheden te ver wonderen, dat er leden zijn, die in ver band met die adressen en ook in verband met inlichtingen, die zij van elders hadden, een grooter aandeel in do debatten der Ka mer namen, dan met 't oog op den tijd wenschelijk was? Naar aanleiding hiervan merkt spr op, dat hetgeen door een lid eener fractie uitvoerig is behandeld, niet noodzakelijk door een ander lid dier frac tie, zij het ook met andere woorden, her haald behoeft te worden. Spr. meende good (e doen, dit te zeggen. In de hoop, dat Gods zegen ook in het komende jaar op dm arbeid der Kamer zal rusten, aanvaard de de Voorzitter de hem opgedragen taak (Applaus). De V oorzitter stelt voor, de Troon rede met een Adres van Antwoord te be antwoorden. De heer W i b a ut (S.D.) merkt op, dat de sociaal-democraten tegenstanders zijn van beantwoording dor Troonrede. Wan neer overigens geen verzet plaats heeft, zal spr. geen stemming vragen. De Voorzitter: Dan zal de Troon rede met een Adres- van Antwoord worden beantwoord. De Kamer gaat over tot h?t trekken der afdeelingen, waarop de vergadering ge schorst wordt tot het kiezen van voorzit ters en ondervoorzitters en van vijf leden der commissie van redactie van het Adres van Antwoord. -Na heropening der vergadering deelt de Voorzitter mede, dat de afdeelingen hebben benoemd tot voorzitters de heeren De Vcs van Stecnwijk, Janssen, Rink, Wes- terdijk, Smeenge; tot ondervoorzitters de heeren Van Lanechot, Dobbelmann, De Veer, De Gijselaar, Polak; tot leden der commissie van redactie van het Adres van Antwoord de heeren Van Lanschot, Van Emoden, Rrict, De Gijselaar, Slingenberg. Uc crgadcring wordt verdaagdj tot -Wcv isUigniiddag 2 uur.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1