BUITENLAND. BINNENLAND. KERKNIEUWS. LUCHTVAART. STADSNIEUWS. 19e Jaargang ZATERDAG 15 SEPTEMBER 192ö 5977 Oc A B O N N E M E K S P R IJ S bedraa Voor Leiden 19 cent per week Bij onze Agenten 20 cent per week Franco per post Het Geïllustreerd Zondagsblad is v< krijgbaar tegen betaling van 50 ct. uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 Zondagsblad 9 ct gt bij vooruitbetaling f2.50 per kwartaal f 2.G0 per kwartaal f2.95 per kwartaal ior de Abonné's ver ier kwartaal, bij voor- cf, met Geïllustreerd Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van hot tarief berekend. K!cin3 advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrokkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad. „DE MENSCHENZOON" Voor de 5de maal komt nu Pater Hen- drichs in deze stad met zijn allerwegen aangekondigde conferenties. Op de eerste plaats zijn ze berekend op de Niet-Katholieken en hebben onder de zen succes. Dat weet iedereen. Maar zij hebben ook onloochenbaar groote beteo- kenis voor Katholieken. Wie zal zeggen, dat hij ooit genoeg weet van zijn Geloof? En wie zal niet grif toe- /geven, dat in onzen tijd menigeen alles be halve genoeg weet van zijn Geloof? In de verste verte niet opgewassen is tegen moei lijkheden, waarmee allerlei moderne denk en niet-denkwijzen de Roomsche opvatting van Geloof bestormen? Staat men niet soms verbaasd over de gemoedelijke ge makkelijkheid, waarmee onze menschen over hun Geloof praten, niet beseffend, welk een logisch en wetenschappelijk zui ver geheel onze geloofsgronden vormen? Daarom is het zoo verblijdend en een zoo goed teeken voor onze stad, dat ieder jaar honderden Katholieken naar pater Hendrichs' uiteenzetting over de grond slagen des Geloofs komen luisteren en ook, dat wie hem reeds hoorde, toch een kaart neemt, die gulden er, eens per jaar, voor over heeft, om dit groot werk van binnen- landsche missie in onze stad te steunen. Waarlijk dit is niet te viel, gevraagd. En' zonder dien steun kan het werk niet be staan op den duur, want zeer veel kaarten aan. Niet-Ivatholieken moeten worden ca deau gegeven.en er zijn groote kosten. Onze menschen moeten dus hun steun blij ven geven. Dit werk mag niet ophouden. Dat ware te jammer. Pater Hendrichs zorgt er overigens voor nieuw te blijven. Het licht, dat hij over zijn onderwerp doet schijnen, is telken ja re verschillend genuanceerd. Dit jaar staat de Menschenzoon in het middelpunt der beschouwing. Het geheel is om dien Grooten Menschenzoon en Diens Kijk gegroepeerd. Hij was de Verwachting, de Vervulling der volken. Zijn Persoon, Zijn Werk, en Zijn Heerschappij op aarde schitteren in rle lichtende Roomsche luister, en Zijn Ze gepraal troost hen, die naar Hem opzien. Dit is inderdaad een nieuw en verras send licht over het vraagstuk. Wie pater Hendrichs reeds hoorde, hoort toch iets nieuws, wie nog niet zich rekenschap gaf van de gronden des Geloofs, iets onmisbaars voor Roomschen onzer dagen, ga hem hooren. En ieder zie uit naar dwalende broe ders, om den Menschenzoon te leeren aan bidden VOLKENBOND. DE COMMISSIEVERGADERINGEN. De financieele hulp aan aangevallen staten. Specificee rende vrage n. In de derde commissie die de ontwape ningskwestie behandelde, werd gisteren een grondige discussie gevoerd over het denkbeeld der Finsche regeering. dat de staten bij conventie zich vooraf zouden verbinden financieelen steun te geven aan een aangevallen staat. De voorzitter van het financieele vol kenbondscomité de heer (Jhalander (Frank rijk) deelde mede. dat het financieele co mité het denkbeeld zeer goed uitvoerbaar acht en reeds een ontwcrp-conventic heeft uitgewerkt. Intusj chen wilde het financieele comité de meening der voLkenbondsvergadering vernemen over de volgende vragen: le. Moet de financieele hulp ook gege ven worden aan een staat, die nog niet aangevallen, doch ernstig met een aanval bedreigd wordt? 2e. Moet de volkenbondsraad eenstemmig zijn om te kunnen bepalen, dat een staat recht heeft op de bij de conventies toe gezegde financieele hulp of is bij voorbeeld een meerderheid van twee derde der stem men voldoende? 3e. Moeten alle staten die de conventie onderteekend hebben het recht verkrijgen de raadszitting bij te wonen, waarin over het verleenen van financieele hulp beslist zal worden? De discussies wekten den indruk, dat de meerderheid der. volkonbondsvergadering gestemd is ten gunste van een zoodanige beantwoording der eerste vraag, dat ook een met aanval bedreigde staat financiee len bijstand kan verkrijgen. Duitschland en Japan waren echter sterk tegen deze opvatting. Over de tweede vraag liepen de mee ningen zeer uiteen, zpodat de beraadsla gingen werden afgebroken zonder dat een besluit genomen werd. De Belgische afge vaardigde Rolin Jacquemijns zal in een der eerstvolgende dagen rapport over de kwestie uitbrengen. BELGIE. Belgische Legerwet aangenomen. Na 249 redevoeringen. Ka 25 zittingen, 106 uren debat, 43 hoof delijke stemmingen, 3 redevoeringen door leden van de meerderheid en 210 door le den van de oppositie, is de Belgische Ka mer gisteravond gereed gekomen met het wetsontwerp tot reorganisatie van het le ger. Op 'het oogenblik. dat de stemming zou plaats hebben, verlieten de socialisten, leden der frontpartij en communisten de zittingzaal, in de meening, dat er geen quorum meer aanwezig zou zijn. Alle ka tholieken en liberalen waren echter op hun post, en de wet werd met 97 sternen tegen één aangenomen. De wet bepaalt den militairen dienst tijd op acht maanden voor de heirt van het jaarlijksche contingent en op 12, 13 en 14 maanden voor de andere helft. Zij, die langer dan acht maanden moeten dienen, zullen 400 francs per maand ontvangen. De wet, welke het taalgebruik in het leger regelt, werd aangenomen met 92 te gen. 7 stemmen en 5 onthoudingen. Deze wet verplicht de officieren, zoowel Fransch als Vlaa.rofch te kennen het bepaalt.-dat de soldaat in zijn moedertaal instructie zal ontvangen, DUITSCHLAND. DE RIJNLANDKWESTIE. Meer hoopvolle stemming. Commissie van experts voor het hcrstelvraagsluk? In goed ingelichte kringen te Berlijn ge looft men, volgens de „Vcssisehe Zeitung", de besprekingen te Genève over de Rijn- landkivesties thans wat hoopvoller te mo gen beoordcelen. De besprekingen van Donderdag omvatten een grooter gebied dan Dinsdag en hebben op bepaalde pun ten een zékere toenadering tusschen de tegengeslelder- opvattingen mogelijk ge maakt. Men meent, dat Briand is ingegaan op de verklaring van Müller, dat de Duitsche regeering bereid is met de westelijke mo gendheden ever de reparatie-kwestie te raadslagen, en heeft voorgesteld, dat een commissie van experts zal worden benoemd die na dc Volkenbondszitting voorstellen voor de gelijktijdige regeling der reparatie kwestie zal uitwerken. Briand zou voorts de kwestie van een vervroegde ontruiming der tweede zone al leen aangeroerd hebben. Hij schijnt zich de ontwikkeling namelijk zoo le denken, dat de onderhandelingen over dc ontruiming dc.' derde zone na Genève door de kabi netten langs den diplomatiek en weg wor den voortgezet en beëindigd, dat echter te Genève zoo mogelijk reeds een overeen komst aangaande een vervroegde ontrui ming der tweede zone wordt bereikt. FRANKRIJK. Fransche ministerraad. De minister: a ad, die gisteren op Ram- bouillet werd gehouden, heeft tot minister yoor Luchtvaart benoemd Laurent Eynac, gewezen onderstaatssecretaris voor Lucht vaart. en tot minister van Handel Chéron, rapporteur voor de begrooting in den Se naat. De kal) netsraad heeft verder het rap port van Driand over de besprekingen te Genève gehoord en de lijnen goedgekeurd, volgens welke Briand deze wenscht voort te zetten. Evenals te Genève wordt ook hier de uiterste geheimhouding betracht ten aanzien an deze aangelegenheid, niet slechts wat betreft de vorderingen, welke in de richting van een oplossing worden gemaakt, dr.cli ook ten aanzien van de richtlijnen van de politiek der Fransehc regeering. OOSTENRIJK. Een „t.'.arscii naar Wesnei.. De w r ij v i n g tusschen het 1 i n k er en rechter kam p. De Weonsche pers toont onrust over ma- iijke gevaren voortvloeiende uit de groo- o bctoogiug op 7 October van de reeht- I sche burgerwachten in den soc.-dem burcht Wiener Keustadt. I De soc.-dem. schijnen besloten te heb ben op dier zelfden dag bij wijze van te- mnbei-ooging een „arbeidersdag" te hou den. Van soc. zijde wordt betoogd, dat men tot dus\or niet veel waarde hechtte aan de betooging van <le burgerwachten uit de verschillende landen. Thans echter zou die wapenschouw in een ander licht zijn ko men 1e staan na een verklaring van den leider dr. Heidl, rul. dat de demonstratie het algemeen signaal zou zijn voor een (niarrch naar Weenen. Volgens dien leider Vullen de burgerwachten haar wil stellen tegenover dc soc. oppositie. Met bezorgdheid zien velen uit naar wat de zevende Oct. 1928, na den bcru^htpn ïóden Juli '27 brengen zal. D rS e i p e 1 uit Genève teruggekeerd. De Wcensche correspondent van het „Berl. Tag meldt, dat dr. Seipel zich ver- plich; hee't gezien zijn verblijf te Genève af te breken en naar Weenen terug te kceren. Tegenover de bedreigiug van rechts zou den de 'communisten dreigen met de Veen- eche fabrieksarbeiders naar Wiener Neu- stadt op terukken. De ..Rute Fahne", die opwekte tot be wapening van het proletariaat, is dienten gevolge in beslag genomen. Men hoopt te Weenen, dat het dr. Sei pel zal gelukken beide partijen te verzoe nen en catastrofen te voorkomen. POLEN. Sowjetofficieren over de grens. Twee sowjetofficieren zijn te Oost-Wilna over de Poolsche grens gevlucht na van hun regiment te zijn gedeserteerd. Ze wer den door de Poolsche grenswacht in hech tenis genomen. Ze verklaarden hun regi ment te hebben verlaten nadat een anti revolutionaire samenzwering, waarin ze waren betrokken, ipis ontdekt, waarvoor zij strenge sual:.»,. hadden te - ondergaan. De beide officieren-A zijn voovloopig in hechtenis genomen. CHINA. Strijd bij den Grooten Muur? Drielegersdaargeconcentreerd De nationalistische troepen, die optrek ken tegen de overblijfselen van de Tsjili- en Sjant-oengtroepen hebben den Weste lijken oever van de Lwan-rivier bereikt en Lwantsjau ingenomen. Allerlei geruchten doen de ronde om trent de mogelijke ontwikkeling der vijan delijkheden tusschen de Lwan-rivier en den Grooten Muur. Ondanks de gepubliceerde tegenspraak bcvinclear zich ten Zuiden van den Grooten Muur nog verscheidene afdeelingen Mand- sjoerijsche troepen, die zelfs onlangs nog zijn versterkt. In dit betrekkelijk kleine gebied bevinden zich nu drie afzonderlijke legers en het is vols'rekt onzeker, hoe de verhouding tusschen de beide Noordelijke legers is. MEXICO. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Naar een betere toekomst? Mgr. Michaele de la Mora, bisschop van San Louis Potosi, die reeds meer dan een jaar tevergeefs door de politie gezocht wordt, wegens zijn werkzaamheden als se cretaris van een commissie uit het episco paat, heeft enkele belangrijke verklarin gen afgelegd. Hij deelde mede. dat de vredesonderhandelingen, die reeds tus schen kerk cn staat waren aanhangig ge maakt, doch door den moord op Obregon onderbroken werden, binnenkort weer her vat zullen worden. Dat zij voor het oogen blik mislukt zijn is niet van blijvenden aard. De Katholieken hebben, zooals bekend is, bij den aanvang van het parloments- congres, dat dezer dagen gehouden werd, een verzoekschrift ingediend, waarbij erop werd aangedrongen wijziging te brengen in de thans bestaande anti-godsdienstige wet ten. De Katholieken verwachten, dat hun pogingen met goed succes bekroond zul len worden, omdat vele afgevaardigden reeds hebben te kennen gegeven, dat zij sympathiek staan tegenover hetgeen in het verzoekschrift gevraagd wordt. De Mexicaansche minister van onderwijs dr. José Vasconcelos, vroeger hoogleeraar aan de universiteit cn een bekend autori teit op gebied van internationale recht spraak heeft onlangs als zijn meening te kennen gegeven, dat er verandering moet komen in de anti-godsdienstige wetgeving. Om wille der rechtvaardigheid en van ons aanzien tegenover de buitenwereld, zoo meent hij, moet men de anti-kerkelijke wetten veranderen, want zij hebben een opstand en een chaotische verwarring ver oorzaakt. Verandering moet er komen. Wanneer wij als natie willen blijven voort bestaan dan moeten wij weer een georden de samenleving trachten te scheppen. Dr. Vasconselos is een der meest se rieuze candidaten voor het presidentschap van Mexico. Lijkverbranding is geen begraven. In 1926 deed de Centrale Raad van Be roep te Utrecht uitspraak in zake do ver goeding voor begrafeniskosten, die bij een ongeval met doodelijken afloop krachtens de ongevallenwet van 1921 wordt verleend. Toen heeft de Raad die vergoeding gewei gerd toe te kennen aan de weduwo van een doodelijk getroffen werkman, omdat het lijk van dien getroffene niet was begraven, doch verbrand. Thans kunnen we mededoelen, dat de Centrale Raad. blijkens een door hem op 6 dezer gedane uitspraak, aan het door hem ingenomen standpunt is blijven vast houden ook bij de toepassing der Oudcr- domsWet-1919. Deze wet bepaalt n.l., dat bij overlijden van een verzekerde in een bepaald geval en onder zekere voorwaarden een bedrag van 100 wordt uitbetaald aan degenen, die voor de begrafenis van den verzekerde heeft gezorgd. Gelet nu op bovenvermelde uitspraak van den Oentralen Raad van Beroep, had het bestuur der Rijksverzekeringsbank dit bedrag van 100 niet willen uitkeeren, omdat gebleken was, dat het lijk van ver zekerde niet was „begraven", doch ver brand. De erfgenaam vond echter, dat een der gelijke enge interpretatie van het woord begrafenis niet in de bedoeling van den wetgever had gelegen, waarom hij dan ook tegen de beslissing in beroep kwam. De Raad van Beroep te 's-Gravcnhage schaarde zich echter geheel aan de zijdo der Rijksverzekeringsbank, welke uitspraak thans in hoogste instantie is bevestigd. Ontvangsten der Ned. Spoorwegen. De definitieve ontvangsten der Neder- landsehe Spoorwegen gedurende de maand Mei 1928 bedragen in totaal 1.842.864.69 meer dan in de maand Mei van 1927, Hier van komt voor reizigersvervoer' alleen feeil grootere ontvangst van 1.181.948.65. Van 1 Januari tot en met do maand Mei waren de ontvangsten f 6.1G7.157.26 meer dan die van de overeenkomstige maanden in 1927. Van 1 Januari tot ultimo Juli waren de totale ontvangsten f 93.119.335.92, in <lo overeenkomstige maanden in 1927 91.834.76479. In het eerste halfjaar van 1923 waren de ontvangsten dus 6.584.171.13 meer dan in dezelfde periode van 1927. Eervol ontslag Jhr. van Reenen. Op zijn verzoek is met ingang van 1 Octöber eervol ontslagen met dank voor zijn langdurige en belangrijke diensten jhr. mi'. J. H. van Reenen, als lid en voor zitter van de Algemeene Rekenkamer. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem is Donderdag en Zaterdag van de volgende ■week verhinderd audiëntie te verleenen. DE NIEUWE ZEPPELIN. De moeilijkheden vóór de proefvlucht. Een speciale verslaggever van Wolff meldt uit Eriedrichshafen d.d. 14 dezer: Dr. Eckncr heeft aan persvertegenwoor digers tegenover misleidende mededeelin gen over de eerste proefvlucht van de nieuwe Zeppelin o.a. verklaard: Het schip is morgen reisvaardig en ik hoop ten zeerste, dat het mogelijk zal zijn de eerste proefvlucht morgen uit te voe ren, te meer nu er tegenwoordig een bui tengewoon gunstige weersgesteldheid voor proefvluchton hecrselil. Do uitvoerbaarheid van deze vlucht hangt alleen af van de mogelijkheid het luchtschip uit de loods te brongen. De loods is te klein voor het gevaarte, zoodat wij boven het luchtschip slechts een spe ling van 6.) cM. hebben en aan de kanten niet vee! meer. Ilct terrein heeft in zijn hoofdrichting slechts een uitgestrektheid van een paar honderd meter en is rondom bebouwd. Der halve kunnen wij slechts bij windstilte of bij zeer zwakken wind uit Zuid-Westelijke richting het luchtschip uit de loods bren gen. Het is ons daarom ook volkomen onmo gelijk een bepaalden dag voor do enkele vluchten met zekerheid van te voren vast te stellen. Gelukkig zijn de weersomstan digheden te Friedrichshafen zóó, dat an dere dan Zuid-Westelijke winden betrek kelijk ezklzaam voorkomen. Bovendien stelt dr. Eckner er prijs op vast tc stellen, dat de vertraging van de eerste proefvlucht, welke oorspronkelijk op 1 September zou worden gehouden, geen andere oorzaak dan de moeilijkheden bij de vervaardiging van het bedrijfsgas heeft. Van de vier ovens der gasfabriek wer ken er slechts twee en derhalve zullen ook Het voornaamste nieuw^ BUITENLAND. Dc Belgische legerwet is gisteren aan genomen. Een meer hoopvolle stemming te Ber lijn inzake de Rijnlandkwestie. Naar een betere toekomst in Mexico? Een tornado in de Vereen. Staten. Ver scheidene dooden. (Buiten!. Berichten, 2o blad). BINNENLAND. Op de begrooting van Binnenl. Zakert en Landbouw voor 1929 zijn gelden uitge trokken in verband met het bouwen van een nieuwe Rijksseruminrichting. (Binn., 3do blad). De wet van 2 Juli 1928 op de Naaml. Vennootschappen treedt 1 April 1929 in werking. (Binnenland, 3de blad). Een lugubere vondst te Rotterdam. (Gem. Bcr., 3de blad). Ongeluk op een onbewaakten overweg. (Laatste Berichten). OMGEVING. Inbraken te Alphen aan den Rijn. (Wijn streek, 1ste blad). do eersto vluchten met benzineaandrijving y.'orden gemaakt, om het bedrijfsgas voor de grootere vluchten te bewaren. Voor do vlucht naar Amerika heeft het luchtschip ongeveer. 25.000 tot 30.000 ku bieke meter gas noodig. Tot dusverre is er ongeveer 7000 kubieke meter voorradig. Het zal dus wel begin of midden October worden, voordat de vlucht naar Amerika kan worden begonnen. Om het tijdstip echter te bespoedigèn zal ook gas van 2 fabrieken in Baden en in Thiiringen worden betrokken. Op grond van deze moeilijkheden is ook de vlucht om de woreld opgegeven, want hiervoor had reeds omstreeks eind Juni een groote hoeveelheid gas naar Japan moeten worden vervoerd. Het catapult-postvliegtuig gered. Het z.g. catapult-postvliegtuig van de „lie do France", het vliegtuig, waarmedo do post van dit schip naar land wordt ge bracht om zoodoende een dag te winnen en dat door middel van een soort catapult van boord van het schip wordt wegge schoten, is zooals gemeld Donderdag zoek geraakt. Onmiddellijk werden schepen en vliegtuigen uitgezonden van Frankrijk cn Engeland om naar het vermiste vliegtuig te zoeken. Naar thans gemeld wordt is het vlieg tuig gevonden. Het is 23 mijl ten Z. W. van Bishop Rock in het Kanaal aangetroffen en door een stoomboot op sleeptouw ge nomen, daar het niet meer opstijgen kon. De bestuurder en zijn twee helpers zijn ongedeerd. DE A.S. 3 0CT0BER-DAG. De 3-October-Vcreeniging doet de laat ste dagen aan reclame. Ieder Leidenaar zal dit wel bemerkt hebben, en do Huts- potplaat doet vele huismoeders reeds her inneren aan het hutspotmaal op 3 October. Het gevolg van de reclame is voor de Ver- ceniging merkbaar; de rondgezonden brief kaarten, om toe te treden als lid, komen flink binnen en er gaat geen post voorbij, of de Secretaris heeft tal van nieuWo leden, en ook donateurs te boeken. Dot slcmt dus vreugdevol! Met de werkzaamheden voor den Op tocht vlot het goed. Er is in de laatste 2 weken al heel wat gereed gekomen, en er wordt in de tent aan do Burggravenlaan hard gewerkt, onder directe leiding van Jan de Quack, cn de vaardige hand van Fons van der Velden, bijgestaan door den timmerman Poppe cn den decorateur Lau. Er zijn ook tal van toezeggingen van al- lerhand soort oude Vehikels en wat niet meer to verkrijgen was, wordt zoo getrouw mogelijk nagebootst. Voorts wordt aan do praalwagens door den heer Jan do Quack bijzondere aandacht geschonken, en is het de bedoeling deze opvallend anders to doen zijn dan gowoonlijlc het geval is met dit soort wagens. Ook met de andere onderdeelen van do feestviering loopt het vlot. Dc kinderzang bij de Koraal-muziek belooft iets indruk wekkends te worden; meer dan 1100 kin deren meldden zich aan. Ook met het koor van den heer De Rook, dst de Cantate „Leidcn's Strijd en Zegepraal" zal opvoeren en wel op 1 Octo ber, worden flinke vorderingen gemaakt. Door goede zorgen van den hoer Hierna is het jongenskoor versterkt geworden, wat het geheel ten goede zal komen. En hot bestuur dor 3 October-Vereeni- ging mocht twee goede Leidenaren vinden,

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1