Buitenl. Berichten. Ned. Oost-lndië. Uit de Omgeving INBRAKEN IN KERKEN. Op den dag dat de Rechtbank aldaar ©enige kerkdiefstallen berechtte is opnieuw ingebroken te VHertogenbosch, ditmaal in de Leonarduskerk. Voetsporen wijzen uit dat de inbreker door een belendenden tuin heen over een 2.5 M. hoogen muur is geklommen en daarna een glas-in-lood raam geforceerd heeft, maar ook niet meer dan hij voor het doorwerken van zijn lichaam noodig had, dat slank ale een den moet zijn geweest. Aan een ijzeren tralie van het glas-in- lood-raam heeft hij een touw bevestigd, ■waarlangs hij zich in de kerk heeft laten afzakken. Achter in de kerk heeft hij drie houten offerblokken opengebroken en den inhoud medegenomen. Doch tot opening der ijze ren offerblokken heeft hij 't niet kunnen brengen. Ook heeft hij getracht toegang te verkrijgen tot de sacristie, doch dit is hem niet gelukte Langs denzelfden weg als hij gekomen i«, is hij ook weer vertrokken, vermoedt men. Nadat een kerkdief in verschillende plaatsen in Noord-Brabant met succes had geopereerd, heeft hij Donderdagmiddag ge- tracht in de kerk van de Heilige Gertrudis te Heerlo ender de gemeente Wouw, een offerblok te ledigen. Een der leidekkers, die aan dezo kerk werkzaam waren, bracht toevallig op het zelfde uur een bezoek aan de berk en bemerkte den man, waarop hij onmiddellijk de politie waarschuwde die in de omgeving was. Toen deze in de kerk kwam, wilde de persoon juist vertrekken. Op de vraag van den veldwachter wat hij in de kerk moest doen, antwoordde hij, dat hij bezig was te bidden. De veldwachter liet den man aanvankelijk gaan, omdat hij aan de offerblokken niets bijzonders had op gemerkt. Toen de vreemde bezoeker zich eohter uit de voeten had gemaakt, bemerk te de politie dat een der offerblokken was geforceerd. Onmiddellijk zette de politie den man achterna en arresteerde hem na bij don Rijksweg. De marechaussee uit Ber gen op Zoom werd terstond van het geval in kennis gesteld j zij bracht den dief naar Bergen op Zoom over. Bij onderzoek is ko men vast to staan dat deze persoou, een zekere J. E., afkomstig uit Enschede zich ook in andere plaatsen aan het lichten van offerblokken heeft schuldig gemaakt. Iu de kerk te Heerlen wordt echter niets vermist Giéterennacht werd ingebroken in de parochiekerk van Heithuijzen, waar de offerblokken werden geforceerd en gele digd. Het ontvreemde bedrag kan nog niet worden vastgesteld. Bovendien heeft ver moedelijk dezelfde dief zich toegang weten te verschaffen tot de tramloods, waar hij een koffer der Zusters Franciscanessen heeft opengebroken. Waarschuwing. Pastories en gestichten worden gewaar schuwd voor een persoon, die uit louter goedheid arme kerken wil voorzien van echte(?) Brusselsche kant tegen betaling van het gebruikte materiaal. Hij geeft eenige ellen 6malle kant cadeau en wü d&arna een groot stuk verkoopen. Een horloges-dief. Gisternacht heeft iemand met een met papier omwikkelden steen een ruit inge slagen van den horlogewinkel van B. Stro- boer, Stationsstraat te Apeldoorn. De om wonenden werden wakker, en één hunner zag een man voor de ruit. Op de vraag: „Wat moet dat daar 1" nam hij op de fiets de vlucht. Er worden eenige dameshorloges ver mist. Twee lagen nog op de stoep voor den winkel. De dief schijnt zich verwond te hebben; de étalage vertoonde tenminste bloedsporen. De gezant, de burgemeester, de brugwachter en de raad. En de nationale eer. De gezant van Uruguay toefde in het iaaxst van Augustus j.L op de Friesche ww- teren. Zondag 28 Augustus was hij brug INGEZONDEN MEDEDEELING. 120 Sratn Op vertoon van dezen bon te Warns genaderd doch vond den door tocht versperd, daar de gemeenteraad van Hemedumer, Oldephaert en Noordwolde, onlangs bad besloten, voor deze brug de Zondagssluiting in te voeren. De gezant vroeg toen aan den burge meester doorlating, daar hij 's avondh nog te Amsterdam moest zijn voor een confe rentie met een regeeringspersoon. De burgemeester adviseerde toen den brugwachter de brug te openen, die dit ad vies opvolgde. In de raadsvergadering werd deze kwestie ter sprake gebracht, zoo lezen we in het „Hbl." Een der leden, de heer Smits, vroeg: Mogen wij van den voorzitter vernemen welk gevaar er aanwezig was voor de ge zondheid of het leven op Zondag 28 Augus tus 1.1., toon de draaibrug te Warns op last van B. en W. werd geopend? De voorzitter antwoordde dat noch het college van B. en W. noch een lid van dat college heeft gelast deze brug op dien dag te openen, doch dat hij, burgemeester, aan den brugwachter heeft geadivseerd tot opening van deze brug, omdat naar zijn oordeel hie:mede de nationale eer, als een der kanten van het nationaal leven, ge moeid was. Op dien morgen verzocht de gezant van Uruguay doorlating, omdat de ze des avonds nog in Amsterdam moest zijn, in verband met een conferentie met een regeeringspersoon. In de eerstvolgende vergadering van B. en W. is naar aanlei ding hiervan lang en breed gedelibereerd over de vraag, wie eigenlijk heeft te be- oordeelen of de brug in zulke gevallen al dan niet moet worden geopend. Het col lege was van oordeel, dat dit aan den brug- waohter moest worden overgelaten onder verantwoordelijkheid van B. en W. Meent men het door mij gegeven advies te moeten afkeuren, krachtens mijn ambt zal ik desgevraagd een advies geven, zoo als ik dat met het oog op omstandigheden en mijn protestantsch christelijke vrijheid oorbaar acht. Er volgde een kort theologisch staats recht elijk-eccnomisch dispuut tusschen den voorzitter eer. een aantal raadsleden. Het raadslid Hoornstra en het raadslid Martens Waren van oordeel dat in dezen niet de brugwachter, doch B. en W. of de burgemeester de verantwoordelijkheid voor noodgevallen meet dragen. De voorzitter: Ik meen, dat daartegen juridische bezwaren bestaan. De reglemen- teerende uil voering behoort aan B. en W., de daadwerkelijke aan den burgemeester. B. en W. mceten beslissen of gevaar voor het le^on of de gezondheid aanwezig is, daarna is de uitvoering aan den burge meester. Het college legt de beslissing in handen van den brugwachter, wien ik ge vraagd maar ook ongevraagd advies zal blijven geven. Zoolang het college zijn standpunt niet terugneemt, dekt het steeds de beslissing van den brugwachter. Men denke niet, dat de positie van den brug wachter gemakkelijk is, omdat, al kan men hier alleen B. en W. interpelleeren, de brugwachter toch ook onder mijn toezicht staat* De heer Martens: Daarom behooren B. en W. ook te beslissen. En hiermede was de discussie uit. ONGELUKKEN. TORNADO TEISTERT DE V. S. Groote materieele schade. In Nebraska en Dakota 23 dooden. Een hevige tornado heeft Donderdag zijn weg genomen door de staten Nebraska, Noord-Dakota en Zuid-Dakota, waardoor op verscheidene plaatsen menschen om het leven zijn gekomen en overal groote schade is aangericht. In het noordoosten van Nebraska werden tien mensohen ge dood en verscheidene gewond. Groote schade werd hier aangericht aan den oogst en aan gebouwen. Zoo werden een eind station der spoorwegen en eenige huizen geheel verwoest. In een ander deel van Nebraska werden zeven menschen gedood en in Zuid-Dakota zes. Tot de slachtoffers behooren ook eenige schoolkinderen. Het aantal gewon den is nog niet bekend doch men vreest, dat het groot is-. De verbindingen zijn door den tornado gedeeltelijk verbroken. Hevige ontploffing in een Silezische mijn. Drie arbeiders bedolven, dri e- en-twintig andere bewusteloos. Uit Weidenburg (Silezië) wordt gemeld: Op de mijn „Glückhiff Friedenshctinung" te Nieder-Hermsdorf vond gisteren plot seling een hevige gaaoutwikkeling plaats, die al spoedig tot een geweldige ontplof fing leidde, welker kracht zóó groot was, dat een groote hoeveelheid kolen, ongeveer 600 wagens, door den luchtdruk losgemaakt werden. Drie arbeiders, die in de betref fende gang aan het werk waren, werden onder het neervallende puin bedolven en konden tot dusverre niet geborgen wor den. De giftige dampen trokken ook naar an dere plekken, waar de 23 mijnwerkers dien tengevolge het bewustzijn verloren. De on middellijk ter plaatse zijnde reddingsbriga de slaagde er spoedig in hen boven te brengen; twee hunner verkeerden echter in zulk een ernstigen toestand, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden overge bracht. De reddingspogingen voor de drie be dolven mijnwerkers worden onafgebroken voortgezet. Ontploffing In Californië. Op raffi nader ij van de Standard Oil. Uit Elsegundo wordt gemeld, dat drie personen zijn gedood en velen gewond, van wie vier ernstige brandwonden hebben op- ge'loopen, door eer-ontploffing in een raf finaderij van de Standard Oil. De directie weigert nadere inlichtingen te geven. Een priester-alpinist omgekomen? De Parijsche correspondent van de „Msb." meldt: Abbé Pascal, professor aan het collége Catholique van Aix-en-Provence. een be kend geoloog en alpinist, was door het syndicaat-d'initiative van Aix-en-Provence uitgenoodigd nieuwe onderzoekingen te doen in de rotsgeulen van Yerdon en de Beneden-Alpen. Met twee andere geologen had hij zioh voor de onderzoekingen te J.l, Dinsdag alleen vertrokken om een der meest steile gedeelten der rotsgeulen te beklimmen, is de abbé niet terugekeerd> doch Woensdagochtend werden zijn hoed en zijn bergstok in de rivier drijvend ge vonden. Tot nog toe zijn alle pogingen, om den excursionist to vinden vruchteloos geble ven en men vreest zeer, dat hem een onge luk is overkomen. Dokter door wespensteken gedood. Uit Pommeren wordt gemeld; Op weg naar een patiënt trapte de geneesheer dr. Fischer uit Putbus op Rügen in een wes pennest, waarop de verstoorde wespen- zwerm op hem aanviel en hem ongeveer dertig steken toebracht. De arts is aan de daardoor ontstane bloedvergiftiging overleden. DE CRISIS VAN HET PROTESTANTISME IN AMERIKA. Weldra 2030 kerken gesloten. Onder bovenstaand opschrift geeft Vir- gilio Ronzi in de „Gazetta di Venezia" en kele beschouwingen over de crisis, die het Protestantisme in de Ver. Staten door maakt. Wanneer, zoo schrijft hij, men het jaar verslag over 1927 in de „Christian Herald" leest, dan vindt men daar de harde cijfers, die ons een mathematisch bewijs leveren, dat het Protestantisme in de Ver. Staten een geweldige crisis beleeft. Er werden reeds 1740 kerken gesloten en in do komende maanden zullen er nog hon derden dit voorbeeld moeten volgen; de do- minee's hebben zelf afgekondigd, dat zij bij gebrek aan belangstelling hun kerk moeten sluiten. Er is geen godsdienst meer in de har ten der menschen, zoo klinkt» hun nood kreet! 1380 domince's zijn buiten dienst. Dï'. Karl Steltze, die een uitgebreide studie ge maakt heeft van dit degenereerend ver schijnsel, komt tot de conclusie, dat de meeste Amerikanen meer geven om kauw gom, geconfijte vruchten, allerlei schoon heidsmiddeltjes en dergelijke nietigheden dan om hun kerkgenootschap. 't Is in ieder geval een feit, dat twee protestantsche belijdenissen, ofschoon ze samen meer dan 5 millioen aanhangers tel len, in het afgeloopen jaar geen 10 dollar per hoofd ontvangen hebben, dat is dan ook de hoofdoorzaak, dat zoovele kerken geslo ten moeten worden. Maar daar komt ook nog een voorname factor bij, dat duizenden Protestanten terugkeeren naar de oude Moederkerk. Moord in een ziekenhuis te New York. Po 1 itie*beambte neerge schoten. Een agent, die op wacht stond voor de deur van het gevangenis-ziekenhuis, dat deel uitmaakt van het gewone ziekenhuis te. New York, is onverhoeds doodgeschoten door een man, behoorende tot een gezel schap van vier personen, die zich toegang hadden verschaft tot het ziekenhuis onder voorwendsel, dat een hunner aan zijn hand gekwetst was. Eenige ziekenhuiswachters zagen den moord gebeuren, doch de revol ver van den moordenaar hield, hen op een afstand. Onmiddellijk na de misdaad na men de vier mannen de vlucht in een groo te auto, die eenige uren later in Brooklyn werd teruggevonden. Het motief voor de misdaad is vermoedelijk, dat een van de vier mannen, die in de gevangenis gezeten heeft, een wrok had tegen den thans' ver moorden beambte. Een treinroover. Uit Los Angelos wordt gemeld dat een gewapende bandiet in een spoorwagen 50 reizigers in bedwang hield en hen dwong hem hun geld af te staan. Hij zamelde 900 ip en sprong toen uit den trein. Ontruiming van Paloweh raadzaam geacht. Naar aanleiding van de laatster amp. Aneta seint uit Batavia: De chef van den vulcanologischen dienst, dr. G. G. L. Kemmerling, schrijft in „De Locomotief" over de ramp van Paloweh, wolk eiland hij in 1926 bezocht heeft. Hij constateerde toen, dat de zee rond het eiland twee dui zend meter diep was, terwijl de vulcaan een hoogte had van 875 Meter boven den zeespiegel. Het gesteente van de krater- wanden was gebleekt, terwijl ook solfata- renwerlcing werd waargenomen. Voorts waren er warme bronnen en heet© dampen. De heer Kemmerling aarzelde toen niet den vulcaan op te nemen in de lijst van de werkende vulcanen en hij constateert thans, dat het raadzaam is, het eiland bij Hoofdpijn en Kiespij Lel vooral op deo naam Saiaplrto )daar óru \»CU'P t^henud voorloopig te ontruimen. Want wat bij Krakatau gebeurde, is ook mogelijk bij ander eiland van den archipel. Zestig huizen te Paning Garan afgebrai Spelen met vuur de oorza Aneta seint uit Pekalongan: In de des Paning Garan, gelegen in het bergdistr ten Zuiden van Pekalongan, woedde e groote brand. Zestig huizen met bijbeh< rende bergplaatsen waarin de pas geoogi padi en mais waren opgeslagen, zijn afi brand. De oorzaak is gelegen in het f< dat kinderen met vuur SASSENHEIM. Koninginnefeesten. Ook de tweede dag van onze Oranjeij ten is schitterend verloopen. Er I 's morgens direct al heel wat belangs ling niet het minst voor den wedloop hindernissen. Het hoofdnummer was ter wel de bebendigheidswedstrijd ringsteken voor automobielen, die 's dags werd gehouden. Een grooto menscl menigte lieeft hier met bijzondere bel; stelling uren naar gekeken. En 't was ook werkelijk de moeite waard. Er niet minder dan 38 deelnemers, en versi lende ritten waren buitengewoon spanni terwijl toch de banen zóó waren gem; dat aan een en ander geen gevaar verbonden. Wij laten hieronder de verschillende slagen volgen. 'l"-"l?ll#l Tobbetjesteken voor heeren van 16 en ouder: le pr. Arie van der Voort Dï 2e pr. M. Moerkens, 3e pr. G. Ouwehaj 4 e pr. Chr. van der Voort, 5e pr. J. der Sluis, 6e pr. AL Kortekaas, 7e pr. j van der Vcort Jzn. Hinderaisloopen voor heeren van 16 ji en ouder: le pr. W. Guldemond Cam, pr. Joh. Stoute, 3e pr. J. Bergman, 4e P. van NobeJen Gzn., 5e pr. G. Kuilenbi 6e pr. J. Bette. Ringrijden per fiets voor jongens 15 jaar en ouder: le pr. J. van Dorp, pr. W. Zandbergen, 3e pr. C. van Tol, pr. D. Danny s, 5e pr. B. Posthumus, N. le Grand, 7o pr. F. Barnhoorn, 8e Goedemaais, 9e pr. P. Dingelmans, 10e 1 J van Egmond. Turf trappen voor dam*s van 16 ouder: le pr. Alie Elgtgeesy oQ pr Goedemans, 3e pr. G. Vaande*v^"4e^ L. Dorsman, 5e pr. Mietje Homan, eeV Corrie Pannys, 7e pr. Erna Noord ern* 8e pr. Ida Hengstraten. Ringsteken en behendigheidsweds voor luxe automobielen: le pr. N. Sri-. 2e pr. W. Warnaar Jr., 3e pr. J. van neveïd, 4e pr. B. Philippo, 5e pr. V Bakker, Ge pr. E. Postma, 7e pr. P. G. merdam. Ringsteken voor vraohtautomobielen: le pr. Th. Velzen, 2e pr, £P. Nicola, Se pr. Jac. geveld. Het muziekcorps der N.Z.H.T.M. zor| gedurende den geheelen dag voor veel goede muziek. Ook het vuurwerk is prachtig geslaa wat natuurlijk in de eerste plaats aan schitterend weer is te danken. In 't algemeen kan worden gecoa deerd, dat de feesten dit jaar een z mooi verloop hebben gehad. Er was voi durend een goede stemming onder het bliek, en heb programma dat door het stuur was samengesteld, trok veel belas stelling, zoowel van de zijde der deeli mers als van het publiek in het algemi 200 monniken werkten gestadig 23 volle jaren aan den bouw der kloosterkerk. Hoeveel tijd en arbeidskrachten men in die dagen noodig had om een betrekkelijk klein kerkje te bouwen, blijkt uit het feit, dat men zoowel voor de abdykerk te Wiri tewierum als voor de parochiekerk te Westeremden 23 jaar behoefde. In onzen tijd zou men dergelijke kerkjes in een half jaar kant en klaar maken en zou men mis schien met een tien- of twaalftal arbeiders het werk voltooien. Volgens een aanteeke- ning van bovengenoemden Nic. Westen dorp hebben aan de abdykerk te Aduard 200 monniken 23 volle jaren gewerkt. Men vergete eohter niet, dat men tegenoordtg de noodige materialen kant en klaar laat aanvoeren en haar ter plaatse eenvoudig pasklaar maakt en in elkaar zet, terwijl in de 13de eeuw steen voor steen ter plaatse moest worden gebakken. Men maakte steenen van allerlei vorm, zooals de bouwmeester die ter versiering van het op te trekken muurwerk dacht noodig te hebben. Er ging dus heel wat tijd voorbij, voordat men de noodige materialen ter be schikking had. Middeleeuwsche muurbeschilde ringen blootgelegd. Bij het schoonmaken der gewelven ont dekte men in den zomer van 1924 schilder werk in de kerk. Kerkvoogden lieten het, nadat subsidie van het Rijk en van de Prov. Archeologische Commissie was ver kregen, in de maand Sept. van het jaar 1925 blootleggen en restaureeren door Ja cob Por te De Bjldt. Iu den Groning- schen Volksalmanak schreef de heer Por een uitvoerig geillustreerd artikel over het gevonden schilderwerk. De kerk heeft twee gewelven en in elk gewelf yond men twee schilderingen. De oudste dateert van het jaar 1260. In dat jaar kwam de kerk die 2 Oct. 1238 verbrand was, gereed en bij de voltooiing der kerk werd het oud ste schilderwerk direct op de steenen aan gebracht. Deze 13de-éenwsche schildering is goed bewaard gebleven en buitengewoon mooi. De heer Jacob Por zegt er van in bovengenoemd artikel:, Kerkgewelven en versieringsvormen. Van de gewelven in de kerk te Wes teremden zijn nog twee overgebleven, het koor- en het vieringsgewelf. Het koorge welf is het oudste en bestaat grootendeels uit turfsteen; het vieringsgewelf is hooger en is van baksteen gemetseld. Bij het koorgewelf komen de zes ribben samen in het middelpunt van het gewelf; in ieder gewelfvlak is op eenigen afstand van het middelpunt een driepasvormige verhoo ging ter halver dikte van de ribbe aan gebracht, waardoor een regelmatig roset ontstond. Dit turfsteenen gewelf is direct bij de voltooiing gepleisterd. Hoewel een zachte licht- eu schaduwspeling dezer ver siering liet gewelf verlevendigde, bevre digde het resultaat niet volkomen; de middenopeningen waren te groot, en reeds voor de kalk hard geworden was, heeft men het middenstuk met kleur versierd. De versieringsvormen werden met zwart en rood geteekend, waardoor een lijnen- ornament ontstond, waarvan de zwarte en roode lijnen naast of door elkaar loopen; deze beschildering komt. hierdoor den in druk van een geweefd doek nabij. Het is niet de nabootsing van oen weefkunst, doch een geheel op zichzelf staande tech niek, met deze overeenkomst, dat da on derlinge kleurschakeeringen van het lij nenspel een zelfde gevoelige zachtheid yan kleur verwekken. Karakteristiek nament. Romaansch Or- Aan de buitenzijde van dit ornament is een rondgebogen golvende rand, terwijl vier van de ribben met loBse bladeren ver sierd zijn en de beide andere met een rechtlijnige kleurverdeeling. De zes vakjes die tusschen den rand en de ribben ont staan, zijn met gebogen bladmotieven ge vuld. Het geheel is een zeer karakteris tiek Romaansch ornament, al heeft het ook door de vrije manier, waarop de vor men geteeekend zijn, kenmerken, die van het Romaansch afwijken. De hoofdvormen zijn evenwel zuiver Romaansch. Hier is een zichtbaar bewijs, dat de Romaansche versieringsvormen geen verstarde vormen zijn; bij alleen eenvoud van verdeeling en vorm bezitten zij een grooten rijkdom van detail. Het vieringsgewelf is doo? 8 ribben in 8 vakken verdeeld; op eenigen afstand van het middelpunt eindigen deze ribben in kapiteelen, welke onderling door halve cirkelbogen verbonden zijn .Hierin ligt met een vierpasribbe. Dir gewelf is eerst blank metselwerk geweest. De gewelfvakken zijn als vlechtwerk gemetseld; om het an dere vak heeft de schilder op de kruispun ten van het vlechtwerk kleine zwarte figu ren geschilderd. De ïibben waren bepleis terd en afwisselend gepulychromeerd; de eene ribbe met roode en witte blokken, en de andere ribbe met witte biezen. De versieringsribben van bet middenstuk zijn afwisselend rood en zwart gepolychro meerd. In de vierpas is een leliemotief geschilderd. De kapiteelen en de kleine hoekjes tusschen de versieringsribben wer den wit gepleisterd, waardoor iedere kleur afzonderlijk uitkwam en de vormen duide lijk bleven. Het geheel is een groot decoratief mozaïekwerk. Met weinige middelen was liier veel bereikt. Het geheel is een groot decoratief mozaïekwerk geworden. De kloostermop pen leenden er zioh uitstekend toe. De geheele versieringsvorm en de beschilde ring bleef in de tails van de baksteenen afhankelijk. Op voortreffelijke wijze is zoowel de vorm als de kleur tot een de coratief geheel verwerkt, men begreep zijn werk, doordat men de materialen kende. Welk een groot verschil bestaat er tus schen deze beide gewelven; beide zijn ty- peerende voorbeelden van eenvoudige ver sieringskunst, van goede toepassing van juiste opvatting; het eene schoon door en het andere schoon zonder detail. In de 15de eeuw is het vieringsgewelf overgejileisterd en opnieuw beschilderd. Van den ouden toestand is bij de restau ratie niet meer blootgelegd dan noodzake lijk was, om een goed geheel te verkrijgen. Daardoor konden om het middenstuk nog fragmenten van deze laatsten beschilde ring behouden blijven. Het is een distel- vormige bladversiering, met verschillende kelk- en lamoetvormige bloemen, afgewis seld door meer natuurlijke distelbloemen en rechte stelen met knoppen. In de tegen over liggende vakken zijn de groote hoofd lijnen der versiering en bloemen gelijk vormig; met houtskool werden de groote hoofdlijnen voorgeschetst en daarna met het penseel de detailvormen geteekend. Hierdoor ontstond het groote verschil dor vormen," die nog te meer uitkomen door de eenigszins slordige uitvoering. Veel beter is de kleurverdeeling; door de bla deren afwisselend groen en grijs te maken en de bloemen geel, bleef het geheel zacht ya-n klem. Ontdekte figurale beschildering) Beneden op dit gewelf, boven de raalbogen, zijn nog figurale bescl ringen. Boven den koorboog was de het paradijs afgebeeld: Van Adam is het borstbeeld over. Aan de zuidzijde men Johannes de Dooper en den H. I rentius. Johannes de Dooper is gekleed een dierenhuid; voor zijn voeten bevi zich de kop en achter hem de staart het dier. In de linkerhand houdt hij boek, waarop een lam ligt en een k rechtop staat. Laurentius heeft in rechterhand een rooster als zinnebeeld zijn verbranding (258 n. Chr.) en in de kerhand vermoedelijk een lantaarn, draagt een witte monnikspij. Van het gezicht zou men kunnen zeggen, dat impressionistisch geschilderd penseelstreken 'voor den omtrekvorm het gelaat en enkel kleine toetsen voo oogen, neus en mond waren voldoende een zachte gelaatsuitdrukking te vei gen. Het was niet de bekwaamheid van schilder maar de wilskracht, die hen vrijheid gaf deze figuren te schilde Beter is aan de noordzijde de engel toekond, die aan de H. Barbara een b roikt. Deze beide figuren en inzondeil de engel zijn veel beter van teekeninl omtreksvorm. De grijze figuren k« door het over de schouders hangende kere haar en den nimbus duidelijke'

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 10