KERKNIEUWS. ONDERWIJS. UIT DE PERS. Gem. Berichten. In de gistermiddag voortgezette algem. vergadering deelde de bondssecretaris me de, dat het hoofdbestuur op 1 September j.l. tot den R.-K. Schilderspatroonsbond en Hen Chr. Patroonsbond een schrijven richt te, waarin genoemd bestuur zich bereid verklaarde, met de besturen dier zuster organisaties ever het al o£ niet opzeggen van het landelijk collectief contract van gedachten tc wisselen. Het hoofdbestuur van den Katholieken Bond heeft bericht, gaarne een bespre king te willen houden, echter na de alg. vergadering van dien bond, welke op 19 en 20 September a.s. zal plaats hebben. Of schoon de Chr. Bond nog niet antwoord de, had het bestuur van den Bond -an Ned. Schilderspatroons toch gemeend, op 25 September a.s. een vergadering te moeten uitschrijven van de dagelijksche besturen der drie betrokken patroonsor ganisaties ter bespreking van genoemde zaak. De vergadering hechtte hieraan haar goedkeuring. Daarna bracht do secretaris het jaarver slag uit. In dit verslag wordt geconstateerd dat do toestand der organisatie goed is. Het ledental is langzaam weer vooruit gaande. Bestond verleden jaar de bond uit 47 afdeelingen met 1037 leden en 168 ver spreide leden (totaal 1205 leden), thans zijn ingeschreven 48 afdeelingen met 1076 leden en 150 verspreide leden (totaal 1226 leden). Het verslag werd goedgekeurd, evenals ihet verslag over het orgaan „De Schil der'. Als leden van de commissie van redac tie van het bondsorgaan werden herKozen de heeren H. van der Sluijs en H. Wil mink Mzn. Als plaats voor de volgende alg. verga dering werd Middelburg aangewezen. De begrooting van den Bond voor 1929 werd goedgekeurd met een totaal aan ont vangsten en uitgaven van 20.000 en die van het orgaan „De Schilder" met idem van 5500. Hierna rondvraag en sluiting. GODSDIENSTIG LEVEN IN RUSLAND Voorbeelden van reTTgleuse gezindheid. Pogingentotverheidensching Dom Hdefonse Dirks schrijft aan de „Msb.": In den loop van het jaar heeft de „Bond der godloochenaars" in Busland een enquête gehouden in de middelbare scholen te Moskou, waar jongelui van 12 tot 17 jaar studeeren. De volgende vragen werden gesteld: Gelooft gij in God? Gaat gij naar de kerk? Gaat gij op bevel of vrijwillig naar de kerk? 48.8 pet. der ondervraagden antwoord den, dat zij in God geloofden; 34 pet. dat zij baden; 31.5 pet- dat zij naar de kerk gingen. Wat men voor de kerk overheeft, blijkt hieruit, dat elk jaar de particuliere bijdra gen voor de kerk 300 milïioen roebel be dragen. De heiligdommen te Kieff, waar een be roemd klooster is, gebouwd in de rotsen, en waar zooveel lichamen van heiligen worden bewaard, worden opnieuw pel grimsoorden, zelfs voor de soldaten. De wegen zijn bezet met pelgrims, die te voet de lange route afleggen, 200 a 300 kilome ter soms. Zij kwamen van Polen, Wolhynië Galicië, enz. Een ander bewijs van de godsdienstige gezindheid van het Russische Volk is het volgende: Te Odessa hadden jonge communisten een optocht goorganisoerd, onder leiding van een als priester gekleeden jongen, die ter bespotting een kruis heen en weer zwaaide. Een veertigtal fabrieksarbeiders protesteerden openlijk daartegen en eisch- ten, dat een dergelijke onwelvoeglijkheid zou verboden worden. Intusschen heeft de bond van godlooche naars een anderen funesten maatregel we ten te doen doorvoeren: nl. de uitvaardi ging van, een nieuw decreet om de activi teit der godsdienstige vereenigingen te beperken. Het verbiedt, dat revolution- naire groepen optreden onder een gods- dienstigo gedaante, dat vergaderingen van geloovigen, van Zondagsscholen worden gehouden, enz. Het verbiedt aan priesters, in de fabrie ken en andere instellingen van den Staat binnen te treden. Het is hun slechts toe gestaan, de ziekenhuizen eu fabrieken te betreden om studenten te bedienen, wan neer ze er om vragen. Het is verboden, godsdienstige biblio theken of leeszalen op te richten. Om kort te gaan: elke godsdienstige club of broe derschap ia verboden. Wel mogen de pries ters boeken en beelden bij de geloovigen brengen. De priesters mogen den kinderen slechte privaat-onderricht in de godsdienst leer geven. Te Solovki, waar zooveel bisschoppen en priesters, zoowel van de orthodoxe als van de Katholieke Kerk, in stilte lijden, zullen groote genaden voor de Kerk wor den afgesmeekt door sterke zielen gelou terd door smart. Solovki, eenmaal een ge zegend oord, geheiligd door de gebeden en goede werken van zooveel monniken, is thans een waar vagevuur. Doch de marte lingen, daar geleden, de voortdurende ge beden, daar gestort- en de offers, daar ge bracht, zullen Rusland doen herboren worden. THERESIA NEUMANN. Het bezoekverboduitzonderingen om ernstige redenen. Op de jongste conferentie van Beiersche bisschoppen, te Freising vergaderd, is be sloten, dat massa-bezoeken aan de gestig matiseerde van Konnersreuth, even-sis vroeger werd bepaald, achterwege moeten blijven. Zoo er echter ernstige redenen voor een bezoek aan Theresia Neumann bestaan, kan men onder overlegging van een attest van zijn pastoor, daartoe verlof krijgen van den bisschop van Regensburg. Dezer dagen ontving Theresia Neumann bezoek van kardinaal Faulhaber. Oud-Algemeen Overste M. Cajetana. t Woensdag is na langdurig lijden in het Moederhuis en Noviciaat der Arme Zustors van het Goddelijk Kind te Amsterdam overleden de oud-algemeen Overste Maria Cajetana-, in d© wereld Margareth» Maria Wubben, in den ouderdom van vier en vijftig jaar. De plechtige uitvaart zal plaats hebben a.s. Zaterdag in het gesticht „De Voorzie nigheid" te Amsterdam. Moeder Cajetana werd 15 Oct. 1873 te Rijswijk geboren en trad 19 Sept. 1894 in de Congregatie der Arme Zusters van het Goddelijk Kind. De jeugdige religieuze, die de onderwijzers-acte bezat, werd aanstonds belast met het onderwijs, dat gedurende haar geheele kloosterleven haar warme be langstelling zou blijven genieten. Ongeveer negentien jaren was zij daarin werkzaam te Noordwijkerhout. Toen Zr. Cajetana dit Huis vertegenwoordigde op het groot-ka pittel harer Congregatie, werd zij 19 Juli 1913 gekozen tot Algemeen Overste. Van toen af bevorderde zij ten sterkste de verzorging van onderwijs en ziekenver pleging in hare Congregatie en behaalden tal van zusters haar actes en diploma's. Moeder Cajetana, bekend om haar groeten tact om met kinderen om te gaan, wijdde veel zorg aan het voorbereidend onderwijs, doch hield tevens het oog gericht op het belang, dat het bezit van middelbare ac- ten voor haar zusters meebracht. Te Amsterdam werd haar zilveren pro- fessicfecst in 1919 dan ook met- begrijpelij- kon luister gevierd. Na het aftreden van Moeder Cajetana als Algemeen Overste in 1924 werd zij belast met de zorg voor het tweede noviciaat in het Moederhuis te Am sterdam. Vocrbeeldig religieus© als zij was, toonde zij zich een ware leidsvrouwe voor de jongere en oudere leden harer Congre gatie. »Tijd". INGEZONDEN MEDEDEELING. R. K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. Pater Mr. W. J. A, J. Duynstee benoemd tot hoogleeraar. Als op volger van Prof. IV. Pompe Tot hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de R. K. Universi teit te Nijmegen, om onderwijs te geven in bet strafrecht, als opvolger van profes sor W. Pompe, is b mcemd de ZeorEerw. Pater rar. W. J'. A. J. Duynstee C.s.s.R., rector van het Retraitehuis te Zenderen bij Almelo. Willem Jacob Antoon Jozef Duynstee werd 0 Septomber 1986 te Sittard geboren, volgde het onderwijs aan de H.B.S. en het- gymnasium te Maastricht en studeerde na gemaakt eindexamen aan de Universiteit van Amsterdam in de rechten. Na zijn pro motie trad hij in het jaar 190S in do Con gregatie van den Allerli. Verlosser. In 1913 ontving mr. Duynstes de H. Priesterwij ding. Ongeveer 6 jaar was hij studentenprefect en professor aan de theologische school der Congregatie te Wit tem, waar hij te vens als consultor van den HoogEerw. Pa ter Provinciaal fungeerde. Daarna werd hij in Juni van het vorig jaar benoemd tot Rector var. het Retraitehuis to Zijderen. Van zijn werken is bekend het boek over „Burgerlijk Becht en Zielzorg", dat in 1919 verscheen en waarvan de tweede druk in 1927 uitkwam. Hij is voorts de schrijver van „De leer der Kuischheid", terwijl hij aan vei-schillcr.de tijdschriften medewerkte. Financiën eri Oeconornie. INTERN. MIJ. VOOR SPREKENDE FILMS. De beteekenis der filmindustrie. Het voorloopig doel der sprekende films. Reeds herhaaldelijk is in den laatsten tijd melding gemaakt van berichten, om trent de oprichting van maatschappijen, ten doel hebbende de fabricage en exploi tatie van sprekende films, van welke nieuwe industrie men groote verwachtin gen koestert. In do voornaamste landen der filmin dustrie: Amerika, Engeland en Duitsch- land, is do sprekende film reeds sedert een tiental jaren een voorwerp van studie geweest, ten einde een zoo practisch en economisch bruikbaar mogelijk procédé te verkrijgen, waardoor deze de bestaande „stomme films" voor een groot deel althans zou kunnen vervangen. Dat deze onderzoekingen met groote moeilijkheden gepaard zijn gegaan is van zelfsprekend, en het is dan ook een ver meldenswaardige gebeurtenis, dat thans een procédé is uitgevonden, waardoor bin nen korten tijd do sprekende film haar entrée in alle landen kan maken. Het pa tentrecht voor deze uitvinding is ver kregen. Do onlangs opgerichte maatschappij, onder den naam Tonbild Syndikat A. G., kortweg genaamd „Tobiscli", is in het be zit gekomen van eenige -zeer belangwek kende procédés, nl. van Tri-Ergon, Pe- tersen-Poulsen, Heinirch J. Kuechenmeis- ter, Messter en nog eenige andere minder belangrijke. Dat men in Nederland niet heeft stilge zeten en met de grootste belangstelling de ontwikkeling dezer nieuwe industrie heeft gadegeslagen, is voornamelijk te dan ken aan de bemoeiingen van den heer Heinrich J. Kuechenmeister zelf, lid der firma H. J. Kuechenmeister Co., die ver schillende vooraanstaande bankiers als de heeren 'P. J. Out, directeur der firma Oycns en Zonen, C Woldringh, directeur der Nederlandsch-Indische Handelsbank en eenige anderen voor zijn procédé heeft weten te interesseeren. Het is dan ook aan bot initiatief der Noderlandsche bankiers te danken, dat Kuechenmeister in staat is gosteld, zijn experimenteel onderzoek voort te zetten en een combinatie tot stand te brengen, welke ten slotte geleid heeft tot de op richting van bovengenoemde maatschappij, met. een kapitaal van Mk. 12 millioen. Niet alleen is ait bedrag op zichzelf niet onbeteekenend, doch de positie der nieuwe maatschappij is nog versterkt, doordat de directeur der Commerzund Privatbank Carl Sobernheim, en de op het gebied van vloeibare steenkool zoo bekende indus trieel H. J. Briickmann, zich bereid heb ben verklaard respectievelijk de functie van president en vice-president van deze jonge onderneming te bekleeden. De Nederlandsche combinatie, welke de bezitster is van het Kuechenmeister-pro- cédé heeft onder den naam van Internatio nale Maatschappij voor Sprekende Films in het kapitaal deelgenomen voor Mk. 4 a 5 millioen, waarvoor zij een overwe genden invloed heeft gekregen bij het Ton bild Syndikat A. G., daar de deelnemin gen zoowel van de Commerz und Privat bank, als van Tri Ergon en anderen een veel geringer bedrag vertegenwoordigen. Het is niet oninteressant de beteekenis der filmindustrie en den omvang hiervan eens nader te bezien, alvorens over te gaan tot bespreking van de sprekende film in het bijzonder. Het is moeilijk zich een juist beeld te vormen van den omvang der filmindustrie, daar officieele cijfers hieromtrent ont breken. en men derhalve is aangewezen op vrij ruwe schattingen. Met terzijdestelling der theaters, waar in plaats is voor minder dan 800 a 1000 be zoekers wordt aangenomen, dat over de geheele wereld verspreid circa 25.000 thea ters bestaan. Met een gemiddelde van 2 3 voorstellingen per dag kan het dage- lijksch bezoek gesteld worden op ongeveer 20 millioen mcnschen. Aannemende1 een gemiddelden entrée- prijs van 0.400.50, wordt derhalve door deze theaters in totaal per dag 10 a 12 milioen ontvangen, zoodat bij stabiel be zoek het bioscoopbedrijf een bedrag van ongeveer 3.5 milliard"- incasseert. Dit bedrag dient nog aanzienlijk te wor den verhoogd met de gelden door de kleine theaters in totaal ontvangen, zoodat de film als zoodanig inderdaad van groote economische beteekenis is De mogelijkheden, welke deze industrie dan ook biedt, zijn oorzaak geweest dat men talrijke proeven tót vereenvoudiging en rationaliseering dezer industrie heeft genomen waarvan ten slotte de sprekende film een der grootste resultaten is gewor den. De vier procédé's welke alle de fabri cage der sprekende films beoogden, zijn door Kuechenmeister vrijwel tot één pro cédé samengesmolten, hetwelk ontegenzeg gelijk het voordeel heeft van practisch eenvoudig en goedkoop te zijn, terwijl bo vendien dit procédé reeds tb..industrïe- fahig" is. Wol bezitten de andere procédé's goede eigenschappen, doch b.v. dat van Tri-Er gon heeft het nadeel een zeer breeden filmband te vereischen terwijl het Deen- schc patent Petersen-Poulsen bestaat uit twee evenwijdig loopende banden, waar van de een voor de stomme film, de an dere voor de vertolking van de muziek en het gesproken dient. In dit verband mag ook worden gewe zen op het feit dat kleinere theaters, welke zich de groote onkostén, verbonden aan het engageeren van een eerste-klas orkest, niet kunnen veroorloven, thans door de sprekende films i.j staat zullen worden gesteld een groot deel van het pro gramma door uitstekende muziek te doen begeleiden. Doel van de sprekende film is voorloo pig althans de verzorging van het variöté- program, do kleinere nationale films, na tuurverschijnselen, waarbij de geluiden van onweer, watervallen e.a. in de werke lijkheid opgenomen, ook door de film wor den .weergegeven, terwijl naderhand ook de muziek van het hoofdprogramma met behulp van de sprekende film zal worden ten gehoore gebracht. Hot Tonbild Syndikat A. G. heeft door de verschillende proceclè's de beschiking verkregen over ongeveer 600 patentrech ten en zal dus op het vasteland van Europa feitelijk een monopolistisch karak ter verkrijgen, waardoor iedere concurren tie is uitgesleten. Dc trust zal aan de internationale film producenten het recht tot vervaardiging der sprekende films verstrekken tegen be taling van een patentrecht, terwijl de in strumenten, benoodigd voor het opnemen, tegen vaste prijzen, waarin natuurlijk de winst reeds verdisconteerd is, vanuit een centraal punt direct aan de filmproducen ten en de bioscooptheaters zullen worden geleverd. liet plan bestaat, de vervaardiging der instrumenten aan verschillende fabrieken op dit gebied werkzaam op te dragen. Het instrument voor toepassing van 't Kue- chenmeister-procédé zal circa 2500 kos ten, dat van Tri Ergon daarentegen 10.000, waaruit het economisch meer bruikbare van Kuechenmeister's procédé blijkt. Duidelijk blijkt verder de positie der maatschappij uit de opname van dr. Hen- DE PASTOORS EN HET DANSEN. Hoog spel? Het zeer belangrijk fchrijven over het dansen, door de gezamenlijke pastoors der stad Utrecht vorige week uitgevaardigd, trok ook de belangstelling der „N. Rott. Crt.". En, zooals dat in dergelijke omstan digheden meer voorkomt, het blad zegt er niet ronduit zijn meening over. maar laat er een beetje mee lachen. Onder de rubriek „Kerknieuws" bevatte het een uitvoerige beschouwing. De schrijver besluit zijn hier en daar spottend artikel met deze tirade: „Intusschen speelt de Utrechtsche gees telijkheid hoog spel, want bij dezen kruis tocht is een deel van haar prestige de inzet" We gelooven, dat de geestelijkheid van Utrecht in deze haar prestige niet zal ver liezen. De geestelijkheid heeft met haar ernstige waarschuwing haar plicht gedaan; zijn er katholieken, die zich er niet aan willen storen, dan moeten zij dit voor hun eigen geweten verantwoorden. De vraag, of de Utrechtsche geestelijk heid hoog spel speelt, beantwoordt het „Huisgezin" aldus: „Ja, wordt in de „N. R. Crt." beweerd in verband met den bekenden brief der Utrechtsche pastoors tegen den moder nen dans Och, als de Utrechtsche geestelijkheid hoog spel speelt, dan doen dit ook de bisschoppen, en dan doet dit ook de Paus-, want zij allen denken over de moderne dansen precies eender als de Utrechtsche pastoors en schromen evenmin dit te zeg gen. Volgens den schrijver in de ,.N. R. Crt" vindt men de tegenstanders van den mo dernen dans- alleen „onder de geestelijk heid en haar onmiddellijken aanhang", en zijn alle overigen voorstanders van de moderne dansen. Voor buitenstaanders wekt de uitdruk king „onmiddellijke aanhang" de ge dachte aan een beperkten kring. Dit is onjuist: men kan er, duidelijker, voor lezen: alle trouwe zonen en dochte- ren der Kerk. Wie ten aanzien van den .modernen dans den wil der kerkelijke overheid weerstreeft, schiet ten aanzien van een belangrijk punt in gehoorzaamheid aan de Kerk te kort. Het is zoo en niet anders. Nu is men in vrijzinnige kringen al heel gauw klaar met de veronderstelling, dat de geestelijkheid niet op de hoogte is: ze staat immers buiten de wereld en buiten het leven. Dit is nog de meest welwillende ver onderstelling; anderen gewagen van een gril of van machtswellust. De zaak is toch zoo eenvoudig. De geestelijken, die niets van het le ven of de wereld zouden weten, zijn in werkelijkheid de beste meuschenkenners en hebben telkens weer gelegenheid, de menschelijke ziel en haar zwakheden te peilen. Als de geestelijkheid den modernen dans verbiedt en er een onverbiddelijken oorlog tegen voert, dan doet ze dit, om dat die onophoudelijk een directe en in direct© aanleiding tot zondigen is. Daarom doet de geestelijkheid met haar waarschuwing en haar verbod niet© meer dan haar plicht, en zou ze dezen verzaken, indien ze haar stem niet ver hief. Voor katholieken is- d© zaak zoo een- Job voudig en zoo natuurlijk mogelijk". rd Gelukkig intusschen, dat ook niet allo vrijzinnigen er zoo sceptisch over denken als het liberale blad. Wij kennen wel libe ralen, die niet minder bezorgd over do dansmanie denken dan deze pastoors en die met belangstelling den krachtigen strijd er tegen gadeslaan. En als de „N. Rott. Ort." meent, dat de geestelijkheid niet op de hoogte is(l), laat zij dan eens kennis nemen, wat haar eigen geestverwanten over den gruwel van don modernen dans hebben gezegd. Geneeshee- ren. litteratoren, enz. van onverdacht vrij zinnigen huize hebben er schande van ge sproken. Ja, er zijn er, die dat modern© dansen nog heelwat feller gegeeseld heb ben dan de Utrechtsche pastoors. Laat de „N. Rott. Crt" b.v. nog eens1 nalezen, wat de heer H. Borel over doze moderne schaamteloosheid schreefDan zal zij zien, dat de bezwaren, zelfs niet al leen van Christelijk standpunt, geweldig zijn. DE BURGEMEESTERS-BENOEMING TE ROTTERDAM. De A.-R. Rotterdammer schrijft? „De opvatting schijnt geweest te zijn, dat in dit geval geen rechtsche mocht wor den benoemd. De benoeming, gesteld dat deze zou af komen, kan echter niet anders dan als hoogst partijdig worden gekwalificeerd. Immers, zijn onze informaties juist, dan heeft geen enkele bespreking plaats gehad met iemand, wien ook, van het Rotterdam- sche stadsbestuur. Is dit het geval, dan vinden wij zulks onbehoorlijk in hooge mate en kan niet ge zegd worden, dat het belang der groote gemeente Rotterdam in dezen volkomen is gekend geworden. Het is nu eenmaal zoo, dat zelfs het be- bestuur van een groote gemeente als Rot terdam feitelijk niets geen invloed kan uit oefenen op wie straks voorzitter van den Raad en eerste burger van d© stad zal zijn. Maar hieraan kan in allen gevalle tege moet gekomen worden door het vriend schappelijk overleg, hetwelk do regeering oefent met meerderen uit dat stadsbestuur. Het is ons ten eenenmale onbegrijpelijk, weder aangenomen dat de ens verstrekte mededeelingen juist zijn, hoe dit aan mi nister Kan is ontgaan. Wij achten dit een der voorna? mste voorwaarden om te ko men tot een vruchtbare samenwerking en dit vooral in een gemeente als Rotterdam, waar de partijen vaak zoo scherp tegen over elkaar staan. Maar gelukkig mag van alle aangenomen, dat zij het belang der ge meente vooistaan en daarom juist ZOU zulk een bespreking nut hebben kunnen afwer pen. Dat wij, weder als onze voorstelling juist is, de aangenomen houding tegenover den waarnemend burgemeester, Mr. a.. Jong, ook evenzeer onbehoorlijk achten, 1 spreekt vanzelf. Zooiets kan men blijkbaar alleen verwachten in de kringen van het; openbare leven. Overal elders zou men ver standiger tactiek in toepassing hebben ge bracht." pre nel, directeur der Ufa-film, in de nieuwe trust en de vestiging van de Internationale Maatschappij voor sprekende films ten kantore der firma Oyens Zonen te Am sterdam. Dc z.g. „Movie tone" in Amerika, welke reeds eenige jaren in bedrijf is gesteld, heeft echter het groote nadeel een veel duurder patentrecht te vereischen, terwijl het instrument tot toepassing van de spre kende film zooveel kost, dat b.v. in Lon den nog slechts één theaterdaarmede is ingericht. Waar hiertegenover het zooveel goed- koopere procédé van bet Tonbild Syndi kat A.G. staat, is ongetwijfeld de belang stelling ook van Amerikaansche zijde voor deze jongen trust zeer groot en zullen onderhandelingen over een mogelijk sa mengaan met het Duitsche in de toekomst wellicht nieuwe perspectieven kunnen openen. ONGELUKKEN. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Auto in botsing met een trein. Langdurige stagnatie in het verkeer. Tengevolge van de afsluiting van den Rijksweg HengeloEnschedé is al het ver keer tusachen die plaatsen voorloopig op den grintweg HengeloTwekkeloEnsche dé aangewezen. Op dien smallen bochtigen weg bevindt zich even buiten Hengelo een onbewaakte spoorwegovergang van de locaallijn Hen geloBoekelo, waar het uitzicht door hoo rnen en struiken wordt belemmerd. Hier had gistermiddag een aanrijding plaats tus- schen een vrachtauto en een goederentrein uit Hengelo, meldt de „Tel." De chauffeur, die den trein op het laatste moment zag, wilde nog stoppen, doch de wagen schoot zoover door, dat hij eerst met de voorwie len op de rails tot staan kwam en door den trein bij den radiateur werd gegrepen en opzij geworpen. De beide inzittenden be kwamen geen letsel, doch de auto werd van voren zeer beschadigd. De trein stopte 100 meter voorbij den overweg en kon zonder veel vertraging verder gaan. De vrachtauto van de firma Pelle te Enschedé was met steenkool geladen en moest ontladen wor den waardoor veel stagnatie in het verkeer ontstond. Een lange file auto's stond langs den weg en ongeveer een uur na het on geval kon het verkeer weor normaal ge noemd worden. Een vrachtauto door een tram gegrepen. Op den onbewaakten overweg aan den Dalweg in de kom van Zeist werd gister- I middag vijf uur een vrachtauto van de |T3 stoomwasscherij De Hoop te Amersfoort gegrepen door een tram-trein van de voor- malige O. S. M. De voorzijde van de auto werd vernield, doch de chauffeur wist zich door een zijraampje uit de cabine to red den. Het ontbreken van uitzicht was oor- zaak dat do tram niet was opgemerkt. Overreden en gedood. Op den Rijksweg onder Lent is gisteren het 7-jarig dochtertje van den warmoeze- nier Th. van Kempen onder een auto ge raakt, die bestuurd werd door den han delsreiziger J. uit Hilversum. Het kind was onmiddellijk dood. Den bestuurder treft geen schuld. Ernstige aanrijding. De motorrijder V. uit Helmon heeft te Mierlo Hout juffrouw W. B. uit Mierlo aangereden. Do juffrouw werd zwaar aau hoofd en rug gewond; de motorrijder bles seerde zich aan den arm. In het Gasthufs te Helmond, waarheen de juffrouw overge bracht werd, constateerde men hersen schudding en kwetsuren aan de rugge- graat. De juffrouw was vergezeld van vijf kinderen. Door den schok, waarmee zij aangereden werd, sloegen twee kinderen uit den kinderwagen. Drie kwamen in een nabijgelegen sloot terecht, maar bekwa men geen letsel. Noodlottige val. Te Maastricht in het Aldenhofpark werd Donderdagmorgen aan den voet van den muur van het Jezuiëtenkloosfcer liet lijk gevonden van den gepensioneerden lading- meester Loumen uit Sittard. Het lijk toon de kneuzingen en gebroken ledematen, zoo dat men veronderstelt., dat de ongelukkige van den hoogen muur is gevallen. Hoe hij daar is gekomen, weet men niet. Gistermiddag te halfeen is de 64-jarige gehuwde J. van der Steen, wonende Stein- straat 20 te Vlaardingen, toen hij bezig was een met haring geladen wagen te los sen op den stoomlogger Vlaardingen 194, liggende in de Koningin Wilhelminahaven te Vlaardingen, van den wagen gevallen en met het hoofd zoo ongelukkig op de stee- nen terecht gekomen, dat de dood bijna on middellijk intrad. Het lijk is naar de wo ning van het slachtoffer vervoerd. 3-1

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6