buitenland. ^bTnnenland.^" Uit de Omgeving 19e Jaargang VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1928 No. 5976 Of ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week. f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent por week. f2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar togen betaling van 50 et. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzondcrlijko nummers 5 ct., met Geïllustreerd "9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Medcdeelingen wordt het dubbele van liet tarief berekend. Kleine advertentiën, van ton hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen. VAN HET VATICAAN. EEN NIEUWE ENCYCLIEK. Over de Oostersche ^Cerk. Een B. T. A.-telegram uit Rome meldt d-d. gisteren: Er is een nieuwe Encycliek „Rcrum Orientalium" verschenen, (over de Ooster sche Kerk). De Encycliek vat allereerst samen alles, wat sinds het Concilie van Lyon tot het Pontificaat van Benedictus XV gedaan is om tot de eenheid der Roomsche Kerk te rug te brengen de kerken, welke zich van haar hebben afgescheiden. Zij wijst vervolgens op het heerlijke werk van Benedictus XV voor de Oosterlingen en herinnert aan de instelling en het suc ces van het Oostersch Instituut te Rome. De Encycliek spoort de congregaties, welke priesters naar het Oosten uitzen den, aan om mannen te vormen, die in staat zijn de ware rechten der Kerk en haar een heid te verdedigen. De H. Vader spreekt van de noodzake lijkheid om de bedienaren der altaren te gen de huidige dwalingen betreffende de eenheid te harden en spoort de bisschop pen aan om op de groote seminaries, spe ciale cursussen aan de universiteiten een specialen leerstoel betreffende de Ooster sche aangelegenheid te stichten. VOLKENBOND. DE RIJNLAND-ONTRUIMING. Geen ongunstig verloop der besprekingen. Bemiddeling van C u s h e n d u n. Gistermorgen is weer een conferentie ge houden tusschen Duitschland en de Locar- no-mogendheden, die bij de bezetting van den Rijn betrokken zijn. Het resultaat wordt in welingelichte kringen als bevre digend beschouwd. In zake de kwestie of men een recht op de ontruiming van het Rijnland kan laten gelden, werd in zoo verre toenadering verkregen, dat volgens berichten uit Franschen bron Duitschland eventueel bereid zou zijn, een tegemoetko- menden houding van Frankrijk' te compen- seeren. De Duitsche vertegenwoordigers wezen evenwel den Franschen eisch tot in stelling van een militaire controle vastbe raden van de hand, waarbij zij gesteund werden door lord Cushendun, die zich be ijverde, tusschen de Fransche en Duitsche staatslieden bemiddelend op te treden. In een officeel communiqué wordt ge zegd, dat de discussies zijn voortgezet. Daarbij bleek, dat eenige punten nog ver dere overweging behoeven. De besprekin gen zullen daarom Zondagmorgen worden hervat. De welvaart van het kind. Een verzoek vande Unie van R. K. Vrouwenbonden. In de Volkenbondscommissie voor de be vordering van de welvaart van het kind is gisteren ter sprake gekomen de vraag of het niet gewenscht is over te gaan tot de benoeming van een vrouwelijke assessor in de commissie. Op verzoek van lord Cushen dun is deze kwestie aangehouden. Dit on derwerp is bij den Volkenbond aanhangig gemaakt door een brief van het bestuur der internationale unie van R. K. Vrouwen bonden van 1 Juni jl. De brief is onderteekend door de dames F. Steenberghe—Engeringh en M. Rommè. In dit schrijven deelen onze landgenoo- ten mede, dat het bureau der internatio nale unie in een vergadering te 's-Graven- hage zeer in het bijzonder den wensch heeft uitgesproken om in direct contact to kun nen komen met de volkenbondscommissio in het belang van de bescherming van het kind. Het schrijven brengt in herinnering, dat 58 R. K. vereenigingen bij de internationa le unie zijn aangesloten, die tot 27 verschil lende staten behooren en een totaal van 25 millioen personen vertegenwoordigen, fal- looze afdeeligen en groepen zijn practisch werkzaam in het belang van het kind. Het bureau der internationale unie, van meening, dat de denkbeelden der R. K. vereenigingen in haar bedoelingen niet ver tegenwoordigd worden door de thans in hmetie zijnde assessoren der Volkenbonds- commissie, heeft derhalve de hoop uitge sproken, dat de Volkenbond aan een groep vereenigingen van dit belang een plaats in de commissie zal willen verleenen. Het eigen draadlooze station. In de derde commissie voor de ontwape- I Wngskwestie werd gisteren besproken het denkbeeld van de oprichting van een eigen draadloos station te Genève ten dienste van den volkenbond. Het denkbeeld was ontstaan in den vol kenbondsraad, toen van Fransche zijde er op werd aangedrongen, dat ter verhooging van het veiligheidsgevoel middelen moes ten worden gevonden, die waarborgen, dab het volkenbondssecretariaat in tijden van crisis ongestoord met de staten van den volkenbond in verbinding kan blijven. De verkeerscommissie heeft toen het denkbeeld van de oprichting van een sterk draadloos station te Genève bestudeerd- .Eerst was de Zwitsersche regeering wei nig genegen hiertoe mede te werken, waar zij er militaire inmenging en een eventueele beschuldiging van schendng der Zwitser sche neutraliteit van vreesde. De Zwitser sche regeering heeft echter ten slotte den volkenbond willen ter wille zijn, zoodat een gemeenschappelijk plan van volkenbonds deskundigen en Zwitsersche autoriteiten aan de derde commissie kon worden voorgelegd. Van de verwezenlijking daarvan zal ech ter waarschijnlijk niet veel komen, daar de Engelsche delegatie wederom met finan- cieele bedenkingen aankwam, zoodat het niet waarschijnlijk is, dat eenstemmigheid hiervoor kan worden verkregen. Ook Britsch-Indië en Japan waren door den verren afstand van Genève weinig enthousiast voor een denkbeeld, dat hun weinig van nut kan zijn, doch hun jaarlijk- sche lasten zou verhoogen, voorloopig is het denkbeeld naar een subcommissie ver wezen. iPANJE Feesten en arrestaties te Madrid. Primo's eerste lustrum. Gisteren was het 5 jaar geleden, dat Primo's dictatoriale regeering aan het be wind kwam. De herdenking van dit lustrum is in de Spaansche hoofdstad luisterrijk gevierd. Het is onmogelijk te ramen, hoe veel menschen aan de feesten deelnamen, omdat vrijwel de geheele bevolking van Madrid op straat was, terwijl duizenden uit de provincie waren gekomen. Het feit evenwel, dat <le optocht door de stad van het Retiro-park naar heb koninklijk paleis, die om half elf begon, om vier uur nog niet geëindigd was, geeft een goed denkbeeld van de menigte, welke daaraan deelnam. Vroeg in den morgen gaf de regeering een communiqué uit over het ontdekte complot, welks aanstichters door de justi tie vervolgd zullen worden. Namen worden niet genoemd De regeering hoopt, dat het gebeurde een les zal zijn en, zoo zegt het communiqué, dat het de burgers zal aan moedigen, hun plicht te doen zonder vrees voor intimidatie. Men noemt een aantal namen van per sonen, die bij het complot betrokken heeten te zijn, o.m. van eenige aartsbisschoppen en generaals, doch waarschijnlijk is dit niets dan fantasie en er bestaat geen grond 'voor het gerucht, dat de opstandige beweging, van grooter beteekenis zou zijn geweest dan andere pogingen van derge- lijken aard, welke ontdekt zijn sedert Pri mo aan het bewind kwam. Het lijdt, geen twijfel, dat de afwezigheid van den koning aan de tegenstanders van het huidige ré gime een buitengewoon gunstige gelegen heid heeft gegeven om een staatsgreep op touw te zetten. Ook in Zuid-Spanje hebben talrijke ar restaties plaats gehad. Zoo z.ijn in de tot Spanje behoorende voorstad van Gibraltar La Linca" genaamd, vijftig personen in hechtenis genomen, meeiendeels vrijmet selaars. Te San Roque in de provincie Cadiz en te Algeciras werden honderd per sonen gearresteerd. De inhechtenisnemin gen duren nog altijd voort. ROEMENIE. Roemenië's petroleum-schandaal. Staats terreinen aan particu lieren verkwanseld. Naar uit Boekarest wordt gemeld, zijn aldaar m verband met het bekende pe- troleumschandaal 30 personen door den rechter van instructie verhoord, van wie er vijf na afloop van het verhoor in hechtenis zijn genomen Onder hen bevinden zich een grootgrondbezitter cn drie plaatsvervan gende burgemeesters De gearresteerden worden ervan beschuldigd, staats-petroleum terreinen aan particulieren verkwanseld te hebben. MAROKKO. De gevangen vliegers. Reine en Serre, de Fransche vliegers, die in het begin van Juli bij een landing op Marokkaansclr gebied (Rio de Oro) in han den van een vijandigen stam zijn gevallen, bevinden zich nog steeds in gevangen schap. In de pers gaan reeds sinds gerui- men tijd stemmen op, die vragen hoe het mogelijk is, dat de beide' vliegers nog steeds niet zijn bevrijd. A olgens de Matin is er nu een Fransche missie over hun bevrijding gaan onderhan delen. De Marokkaansche icotc;s eischen een losgeld van een millioen peseta's en de vrijlating van een-en-twintig Marokkanen, die in FraDSche gevangenschap verkeeren. AFGHANISTAN Verzet tegen koning Amanoellah. Groote sensatie is in Afghanistan ge- wokt door de arre?latie van Hazrat Sahib, een man van buitengewoon hoog aanzien in het rijk. Deze moet openlijk in verzet zijn geko men teg9n de invoering van eenige hervor mingen, welke, zooals men weet, onlangs door koning Amanoellah werden aangekon digd. CHINA. Rooversbedrijvigheid. Volgens een bericht uit Moekden heeft een Ohineesche roovorsbendo in Mantsjoe- rije een trein overvallen. Het kwam tot. een gevecht met het treinpersoneel, waarbij 4 man gedood werden. Den roovers viel een rijken buit in handen. Bovendien hebben zij 6 Ohineesche kooplieden meegevoerd. De overheid heeft troepen ter achtervol ging van de bende gezonden. Koninklijke Besluiten. Hooger onderwijs. Bij Kon. Besluit is benoemd tot lid van het college van curatoren der Rijksuniver siteit te Utrecht mr. A. I. M. J. Baron van AVijnbergcn, lid van do Tweede Kamer der Statcn-Generaal te Utrecht. Uit het grafisch bedrijf. Het pensioenfonds in werking. Naar wij vernemen heeft de pensioen- commissie uit het grafisch bedrijf besloten met ingang van 1 Januari 1929 het pen sioenfonds in werking te doen treden Het zal in eigen behea» worden genomen. De premies worden var. de loonen afgetrokken Binnen eenige maanden zullen een direc teur en een administrateur wordèn be noemd. Het conflict in het loodgietersbedrijf. De bouwvakpatroons sluiten nie t uit. Over de gecombineerde vergadering van de afdeelingsbesturen der bouwvakpatroons organisaties verneemt „de Voorwaarts", dat er uitvoerig is gesproken over de stag natie, die op de Amsterdamsehe bouwwer ken is ontstaan door de staking der lood gieters. Aan het verzoek der loodgieters patroons om de bouwwerken stil te loggen, zal niet worden voldaan. AVanneer de bouw vakpatroons er al iets voor voelden, wat zij, naar het blad verneemt, niet doen, dan nog zou het denkbeeld niet te verwezen lijken zijn. doordat, er dan contraetsmoci- lijkheden met de bouwvakarbeidersbonden zouden komen. Voor afschaffing van de Geldersche tollen. Geen algeheel® opheffing. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Arnhem en omstreken had zich onlangs tot het provinciaal bestuur ge wend met verzoek om medewerking tot opheffing der verschillende tollen in deze provincie. Ged. Staten van Gelderland hebben thans geantwoord, dat in geen geval een verzoek tot opheffing der tollen in alge- meenen zin kans van slagen heeft, maar dat, indien de Kamer en belanghebbenden met voorstellen komen om bepaalde tollen op te heffen, het provinciaal bestuur in beginsel bereid is tot onderhandelen over afkoopen enz. De tol van Muiden. Naar wij vernemen heeft de heer C. B. te Blaricum, die eiken ochtend dezen tol passeert in zijn auto, den tolgaarder een bedrag ter hand gesteld, waaruit voor do eerstvolgende veertien dagen het tolgel,* voor den heer Fforis Aros is betaald. De heer B. meent dat. de wantoestand te Mui den inderdaad uitstekend gedemonstreerd is, zoodat allc-aütomobilisten den heer \ros zeer dankbaar mogen zijn voor zijn optre den doch dat het nu welletjes is, aan gezien het te betreuren zou zijn als bij doodslag het gevolg zouden wezen, iets dodoslag het gevolg zouden wezen, iets wat niet uitgesloten is. De burgemeester van Muiden heeft gis teravond in overleg met Rijkswaterstaat besloten toestemming te geven tot het ver keer in beide richtingen langs den weg. die om Muiden heengaat, waardoor de tol vermeden wordt Nederlandsche Jaarbeurs. Het Algemeen Bestuur van de Neder landsche Jaarbeurs heeft den datum van do eerstvolgende Voorjaarsbeuis vastge steld op 19 tot en met 23 Februari 1929. De gewone audiëntie van den minister van Financiën zal op Maandag 17 Sep tember a.s. niet plaats hebben. HILLEGOM, Tegen een boom gebotst. Gistermid dag kam de heer P. Lomracrse Fzn. in een 2 persionsauto van Haarlem gereden. Het schijnt, dat hij bedwelmd is geraakt door een teveel aan gassen, die uit den motor van deji auto ontsnapten. Ooggetuigen ver klaren althans, dat de wagen een 50 M. slingerde en toen tegen een boom opreed. Dit gebeurde ter hoogte van de z.g. AYor- telenbuurt. De heer L. was het bewustzijn kwijt en kwam met het gezicht en met de handen door den schok door de voorruit. Hij ontving daardoor glassnijwonden aan beide handen en aan het gezicht. Ook klaagde hij over pijn in de borst, terwijl ook het linkerbeen beschadigd werd. De heer L. werd een woning binnengedragen, waar dr. van Aalst de eerste geneeskun dige hulp verleende. Daarna werd hij per auto naar zijn wo ning aan de AVeeresteinstraat vervoerd. In zekeren zin is het ongeluk nog goed afge- loopenhet had heel wat erger kunnen zijn. LEIMUIDEN. Monseigneur Aengenent, kindervriend. Al lang van tc voren, waren zij er vol van De Bisschop zou komen te Leimuiden, om tc vormenDe Bisschop, en dan nog wel 'n nieuwe Bisschop, waar zij thuis en op school zccveel goeds over hoorden ver tellen. A'ol eerbied en bewondering zagen de kleine Bewaarschoolpeuters naar hun grooter.? broertje». en zusjes, die moesten gevormd worden. A'ol stille aandacht luis terden zij naar de opgesmukte verhalen over den Bisschop, die de grootcrc hun de den, hoewel deze zelf Monseigneur echter nog nooit gezien hadden. Daar kwam de groote dag! Vroolijk wap perden vele kleurige wimpels, ter verwel koming van den hoogen gast. De kleine kleuters der bewaarschool stonden in twee rijen geplaatst, de meisjes in 't wit en de jongsl es met 'n wit kieltje. In elk handje lied Je Ferw Béwaarschoolzuster *n groetr rose gladiool gegeven. Monseigneur naderde. Daar gingen de kleine handjes omhoog en dc blijde ge zichtjes waren opgetogen naar den Bis schop geheven. Met hun bloemen wuifden zij heen en weer cn onbevangen bleven de glinsterende kinderoogjes op den mooien paarscn Bisschop gericht. Z. D. H. vond 't schijnbaar alleraardigst. Hij ging naar de kleine kleuters toe en elk kind moest hem n handje geven, terwijl Monseigneur zoo hier en daar informeerde hoe of de kleinen toch wel heetten. „Ik heet Kassie", riep 'n kleine baas. De menschen, die vanaf den weg, dit aardige tafereeltje, de forsche, sympathieke ver schijning van Monseigneur Aengenent, te midden der geestelijkheid van Leimuiden en omstreken, voorovergebogen over do kleine, in 't geheel niet verlegen, peuters, gadesloegen, moeten ongetwijfeld in hun hart, 'n plaatsje hebben ingeruimd voor dqzen Kindervriend. Onwillekeurig moest men denken aan 'n ander, ons zoo dierbaar schouwspel, waar vele jaren geleden, dc Goddelijke Kinder vriend, na de vermoeienissen van deé dag, r.iet toestond, dat de apostelen de kinde ren terugzonden, maar hen naderbij deed komen en daarbij de beteckenisvolle woor den sprak: „A\Tecrt hen niet. Laat de klei nen tot Mij komen, want hun behoort het Rijk der Hemelen." NOORDWIJK. Aanrijding. Op den hoek Huis ter DuinstraatHoofdstraat had alhier oen aanrijding plaats tusschen een auto, be stuurd door den heer H. alhier, en een wielrijrlster mej. Sch. alhier. Mej. Sell, be kwam schaafwonden, terwijl haar rijwiel totaal werd vernield. Mond- en Klauwzeer. Onder het vee van den landbouwer H. alhier is mond- cn klauwzeer uitgebroken. NGORDWIJKERHOUT. Koninginnefeesten. De jaarlijksche Koninginnefeesten wer den Dinsdag ingezet met kinderfeesten, gehouden door de verschillende scholen. Nadat de Muziekverecniging St. Jeanne d'Arc dc kirderen der scholen van „Dc Voorzienigheid" had afgehaald, en de kin deren der Protcsta-ntsche en der St.-Jo- sephscholen zich bij den stoet hadden aan gesloten ging het met muziek voorop in optocht door het dorp. Voor het huis van den burgemeester werd eerst door de bin- - Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Een nieuwe Pauselijke Encycliek. Gunstig verloop van de Rijnland-besprt- kingen te Genève. Kapitein Koppen gisteren te Weenen aangekomen. Vandaag naar Constantino- pel. (Luchtv., 2e blad). BINNENLAND. Het programma van de opening der Staten- Generaal. (Binn., 2de blad). Tot hoogleeraar aan de R. K. Universi teit te Nijmegen is benoemd de Zeereerw. pater Mr. W. Duynstee C.s.s.R. (Ondorwijs, 2de blad). De jaarvergadering van den Ned. R. K. Boeren- en Tuindersbond. (L. en T., 2do blad). Kerkdieven voor de rechtbank. (Recht zaken, 3de blad). Ongelukken op onbewaakte overwegen. (Gem. Ber., 2de blad). Onze Geïllustreerde pagina De photo-pagina van heden geeft nog een tweetal aardige kiekjes van den intocht van Mgr. Aengenent te Roelofarendsveen; verder het nieuwe gebeuren op luchtvaart gebied; dc postverbindingen Indië en Moe derland; Prinses Juliana in den stoet der V. V. S. L.Briand tijdens zijn scherpe rede ter Volkenbondsvergadering. deren met begeleiding der muziek het AVilhelmu8 gezongen, waarna men verder trok naar het feestterrein. Daar aangeko men werden de kinderen onthaald op cho colade en limonade, waarna aan do ver schillende spelen werd begonnen. Nadat ceri groep aan een spelletje had deelgenomen ging het naar de centrifugaal baan, waar allen een gratis rit maakten. In deze, voor hier nog nieuwe attractie, hadden allen veel pret. Ook van de zijde van de talrijke moe ders ondervond deze vermakelijkheid veel belangstelling. Na afloop der rit worden allen nog eens getracteerd. Omstreeks 7 uur w&s alles afgeloopen. De R.-K. Harmonie St. Jeanne d'Arc luisterde het feest op met voor deze gele genheid passende muziek. Op den tweeden dag der Oranjefeesten werden op het feestterrein 5s middags te 4 uur de vermakelijkheden geopend. Om 8 uur gaf de Christ. Muziekvereeniging „De Harpe Davids" een mooi concert in de ge meentelijke muziektent, dat veel belang stelling trok. Honderden waren om do tent geschaard om te luisteren naar de zeer goe de muziek. Inmiddels had in Hotel het Rechthuis de officeele ontvangst plaats van de door den R.-K. Middenstand uitgenoodigde jury leden, door den te houden etalage-wed strijd. Deze jury, bestaande uit de hceren Ovcrmeer, v. d. AVerf cn Zandvoort uit Noord wijk, werd door den burgemeester, ah cere-\c.c rzitter der feestcommissie van harte welkom gehceteu. Spr. hoopte, dat do jury cv in moge slagen om do deelne mers tevreden te stellen. Alsnu word be gonnen met de keuring. AVij moeten vooraf zeggen, dat de jury geen gemakkelijke taak had te vervullen, want alle winkeliers had den hun beste beentje voorgezet. Nadat door deze leden der feestcommissie en door de jury alles was bezichtigd werd de uit slag bekend gemaakt. Hierbij werd ci;s verzocht to melden, dat do feestcommissie zich wat betreft het toekennen der prijzen bij de uitspraak der jury geheel had neer gelegd. De uitslag was als volgt: le urijs Jac. Uitendaal, groente en fruit; 2e pr. II. Zwaan, tabak cn sigaren; öe pr. Jac. v. Dam, fijne vleeschwarcn; 4e prijs H. S. van Hensbergcn, banket- cn suiker werken; 5e prijs B. Verschoor, tabak en si garen Ge prijs H. Buschman, galanterieën, 7e prijs P. Mens, Manufacturen. Het was den gehcelen avond een gezel lige drukte; alles was op de been o*n do mooie etalages te bezichtigen. Op het feestterrein hadden de verschillendo at tracties veel aftrek. OEGSTGEEST. Vrachtauto in brand. Vanmorgen om kwart voor 9 uur is in „do Pan" dc Ford- vrachtauto \an den schipper v. d. Berg uit Leiden in brand gevlogen. Hoewel om standers onmiddellijk hulp verleenden, kon niet worden voorkomen, dat het voorste gedeelte van den wagen geheel uitl><

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1