Uit de Omgeving Uit de Rijnstreek. Marktberichten. Laatste Berichten Telegrammen. BAROMETER, TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den lorgen. van 13 Sept. 1928, medegedeeld oor 't Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. hoogste Barometerst.: 772.5 te Vardö. ,aagste Barometerst.: 758.1 te Isafjord. Verwachting tot den avond van 14 Sept.: Zwakke tot matige Noordelijke tot Oos- elijke wind, nevelig tot licht of half bo- ■olkt, droog weer, weinig verandering in emperatuur. LUCHTTEMPERATUUR 15.— gr. C. WATERTEMPERATUUR: „Dc Zijl": 7 uur 19 gr. en 12 uur 19 gr. O. Leidsche Zweminrichting: 7 uur 20 gr. en 12 uur 20 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS ex.: Van Donderdagnamiddag 7.49 uur tot Vrijdagmorgen 6.02 uur. Inaugurale rede van Dr. A. D. Fokker. Dr. A. D. Fokker, vanwege de Teyler- tichting benoemd tot bijzonder hoogleer- ar in de natuurkunde aan de Rijksuniver- iteit alhier, zal met vergunning van hee- en Curatoren cn in overleg met den rector ïagnificus der Leidsche universiteit het oogleeraarsambt aanvaarden met een re evoering op Woensdag 26 September 1928 es namiddags te 2 uur in het groot-audito- um der universiteit. R. K. Oratoriumvereeniging. Wij vestigen de aandacht op achter- taande advertentie, waarin bovengenoemde- ereeniging de hervatting harer repetities ankondigb in het Patronaat achter do la-rtebrugkerk. Zij, die zich alsnog als lid wenschen aan b sluiten of inlichtingen omtrent lidmaat- chap wenschen, vinden aldaar gelegen- eid. Tevens doch daaromtrent mogen wij iets verklappen worden er plannen evormd om het 25-jarig bestaan der ver eniging in 1929 op waarlijk grootsche wijze e vieren. De Rotowsky's. I Evenals verleden jaar zijn mevrouw en heer Rotowsky bereid bevonden om uunne krachten te geven voor manschappen der herhalingstroepcn door hun viool- en pianorecital met causerie 4e geven op Dins dag is Sept. des avonds 8 uur in de zalen ran de Morschpoortkazerne. De Leidsche Winkelstand. Op de Mare wordt hedenavond een iewe winkel geopend, of beter gezegd, een lieuwe firma gevestigd. In het pand Lange lare 28, waarin vroeger de zaak van v. cl. koek was gevestigd, heeft thans de firma J. van Klaveron haar tent opgeslagen en en winkel in wol-artikelen geopend. Men an het zoo vreemd niet denken, maar alles 'at uit het kroezig schapenhaar wordt ervaardigd, is hier verkrijgbaar: bebe- rtikelen, kousen, handschoenen, pull-overs nz. En alles in dc nieuwste kleuren cn de antrekkelijkste modellen. Het. inwendige n uitwendige der zaak heeft een nieuw anzien gekregen door een welgebouwde talagekast, waarin de goederen op hun oordeeligst zijn uitgestald. Gisteren if rle groentijd van het Leidsch itudentencorps begonnen. Er hebben zich 01 studenten als aspirant-leden van het orps opgegeven, verdeeld over de volgende iculteiten: rechten 61, indologen 2, medi anen 24, wis- cn natuurkunde 9, theologen 3 m letteren 2. Voor het examen politiediploma van den Ned. Politiebond is gisteren geslaagd Ie lieer H. Th. van Klink, agent van politie e klasse alhier. De heer van Klink, die eedf in het bezit was van het gewone di- lorna, verwierf nu het diploma met aan tekening. Bij de Arbeidsbeurs stonden op 12 Sep tember ingeschreven 449 werkzoekenden. Pp denzelfdon datum van liet jaar 1927 Pedroeg het. aantal ingeschrevenen 523. jBistermiddag is ten huize van M. H. in e Oosterstraat een vijfjarig dochtertje oor een ruit gevallen, waarbij ook oen neg enger zusje werd gewond. De E. H. D. te iulp geroepen, constateerde dat de ver- rondingen niét ernstig waren. Op het Utrechtsche Veo4* bij de Singei ng is gisteren do 21-jarige wielrijdstcr in botsing gekomen met een auto. naar fiets- werd grootendeels vernield. Bij de politie is gisteren gebracht, dc 21- j arige M. F., kostganger van J. in de Pan- •rassteeg, die aldaar uit een ïnungasmcter pen bedrag van 2.90 had gestolen. Ook in de 4e Groenesteeg is een munt gasmeter gelicht bij H. B. en een bedrag !aïl4.90 ontvreemd. De dader is onbe- ker-d gebleven. dft^T Shriek der finna Parmentier aan Lamrnerenmarkt is het 14-jarige meisje W. A. met haar linkerhand tussc-hen de kou senpers bekneld geraakt. Na verbonden te zijn is het meisje naar het Acad, Zieken huis overgebracht. HAARLEMMERMEER. Geboren Jan, zoon van M. de Waal en L. van Herwijnen Jannigje, dochter van A. van Kleef cn M. de Kuijter Jo hanna Alicia, dochter van J. van Staveren en A. K. Huis Aaltje, dochter van K. Duijter en A. Kars Jozua, zoon van W. van Wieringen en J. Geluk Margaretha Pietemella, dochter van H. Leemans cn T, de Groot. Ondertrouwd Johannes Wilhel mus Gijsbertus Westerman, 27 jaar en Elizabeth Kwaak 30 jaar Arie Verburg 40 jaar en Marrigjc Cornelia Lammens, 31 jaar Adrianus van der Vaart 26 jaar cn Lijntje Breure 27 jaar. Getrouwd Willem Hendrik de Jong 24 jaar en Trijntje Wesselius 24 jaar Stefanus Gerhardus Westerman 19 jaar en Neeltje Koopman 13 jaar Gerardus Jo hannes Schouten 30 jaar en Engelina Cor nelia Hemelaar 25 jaar Johannes Jan Verbeek 22 jaar en Elizabeth Verdoes 22 jaar Jozef Carcl Maria Blote 30 jaar en Johanna Catrina Vertegaal 23 jaar. Overleden Pietcr Ketelaar 73 jaar ongehuwd Martinus Johannes Henne- man 77 jaar goh. met J. Bakker. LISSE. Kinderuittocht. ï-n twintig auto's heb ben gisteren de kinderen^ van het St.. Vin- centiushuis een uitstapje gpmaakt en den geheelen middag tot 's avonds 9 uur naar hartelust genoten. De tocht ging over Bloemendaal en den Nieuwen Zeeweg naar het strand, waar dc kinderen getractcerd werden en waar gestoeid werd tot zij moe waren. Toen stegen de uitgaande dame tjes én heertjes weer in ..hun" auto en re den over Noordwijk en Katwijk naar De Vink bij Leiden, waar zij wederom onthaaM werpen en wip en schommel een drukken dag bezorgden. Tot. slot kregen allen een geschenk. Ongeveer 50 kinderen namen aan dezen axdo-tocht deel, iedere auto ver gezeld van oen geleider. Aan de heeren auto-bezitters, die zoo bereidwillig hun wa gen hadden afgestaan een woord van dank voor den vreugdevollen dag aan de kin deren bezorgd, eveneens aan alle dannjs en heeren, door wier medewerking de kin deren van Rt. Vincent.ius zoo leuk en zoo royaal hebben kunnen feestvieren. RUNSBURG. Bloemenhandel. Her is dit seizoen nog niet zoo slecht geweest als dezer dagen het geval is. Vooral Asters zijn laag in prijs terwijl ook voor de andere soorten snijbloemen geen loonende prijs gemaakt wordt. Asters blauw gaan vail 1016 cent, iel Cm rood 1520 cent terwijl witte asters niet meer dan 20—28 cent kunnen opbren gen. Dahlia's varieeren van 1.502.60 voor eerste soort, Pompon-Dahlia's 3045 cent, Zinnia's £040 cent, Gladiolussen 20 35 cent, Montbretia's 1016 cent, Scn- biosa 20—35 cent, Liliputters 2—4 po/ 100 bos. SASSENHEIM. Kor.inginnefeest. Onder begunstiging van prachtig zomer weer zijn de Koninginnefeesten alhier op uitstekende en prettige wijze gevierd. Den eersten dag waren het de kinder feesten, die de algemeene belangstelling trokken en waarvan wij gisteren reeds mel ding maakten. Vanaf twaalf uur konden de etalages door het publiek bezichtigd en beoordeeld worden. Vrijdag a.s. zal de uitslag van de becordeeling door «het publiek worden be kend gemaakt. Inmiddels was op het feestterrein, gele gen aan de Rusthollaan het lunapark in volle gang en werd cr begonnen met ver schillende spelen, zooals ringrijden per fiets e.a. Des avonds te 8 uur werd een reclame- optocht- gehouden waarbij speciaal winke liers, met mooi versierde wagens reclame maakten voor hun zaak. Met muziek werd deze optocht opgeluisterd. Verder 'werd op het terrein een concert- gegeven. De uitslagen dor verschillende spelen luiden: .Ringrijderij voor dames van 16 jaar cn ouder, le pr. Rens Rceuwijk, 2c pr. G. Buurman, 3e pr. To Witteman, 4e pr. Ma rie van der Voort, 5o pr. Annie Reeuwijk, Ge pr. Maric Sluimers, 7e pr. Annie Berg man, tic pr. Marie Rip, 9e pr. Hilda van Dorsten, 10e pr. Jo Witteman, 11e pr. Ger- da Buyn, 12e pr. Glazina van der Wel, 13e pr. Maria Meyer. Voor het mooist versierde rijwiel (da mes): le pr Annie Bergman, 2c pr. Marie Rip, 3e pr. Jo Witteman, 4e pr. Lena van Steyn, 5e pr. Jacoba van der Berg, 6e pr. Maria Ammerlaan. Vogelschieten. Vogel A.: Romp, J. W. X. Bakker, kop K. W. van Breda, le vleugel J. W. N. Bakker, 2c vleugel L. Guldemoml, staart A. van Zonneveld, vlaggetje Dr. P. le Grand. Vogelschieten, vogel B.: Romp W. Gul demoml, kop C. Gouverneur, le vleugel C. Verschoor, 2e vleugel M. J. van Breda, staart 'J. van «Ier Meer, vlaggetje C. Gul- demond. Muiltje loopen: Adr. Hoogstraten le pr., Lena de Ridder 2e pr., Rika Kattenberg 3e pr., Pina v. d. Kwaak 4c pr., Ester Ha- i oman oe pr., Gouda v. d. Plas Ge pr., Jo im.gewoning 7e pr., J. Zoutman Se pr., Ncellje v. cl. Hulst 9e pr., Dirje Vos 10e pr. Naar den trein: X. Huig le pr., C. v. Steyn 2e j iH. v. V eelen 3e pr., Th. v. Kesteren 4e pr.. H. Vrijburg 5e pr., F. Wiering Ge pr., M. v. d. Bosch 7e pr., J. v. d. Slot 8e pr., D. Drost Wz. 9e pr., M. v. Hare 10e pr., P. v. d. Burg 11e pr., Roos v. Kesteren 12e pr. 1 Stoelendans: Lena v. Leeuwen le pr., Jo Le Chergo 2e pr., Marie Satter 3e pr., Cor- rie ploeg 4e pr,, Bertha Beijk 5c pr., Willy dc Boer 6e pr.*, Ali Bakker 7e pr., Mario v. Tholl 8e pr., Alie Gocdcmans 9e pr., Mario v. d. Geest 10c pr., Katrine. Bisschop llo pr., Jaan v. Kesteren 12e pr., Annie Ber- bee 13e pr., Appolonia Zeestraten lie pr., Mina Hoogstraten 15e pr., J. Vijverberg 16e prijs. WARMOND. Gemeenteraad. Vrijdag 14 September 's avonds 7 uur, komt de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. De agenda bevat o.m.: Rioleeringswerken. Voorstel om de grintweg vanaf Burgemeester Ne- derburghlaan tob Jachthaven Visch to voorzien van sproeiphalt. Benoeming admi nistrateur waterleidingbedrijf. ALPHEN AAN DEN RIJN. Koninklijke deelneming. Omtrent het motorongeval van Dinsdagmiddag verne men wij nader, dat. in den loop van den avond, namens H. M. de Koningin aan den burgemeester dezer gemeente, nogmaals telegrafisch inlichtingen zijn verzocht om trent do toedracht van het ongeval en den toestand van den getroffene. Aanrijding. ln dc Emmalaan wilde gisteren een auto-bestuurder tusschen twee wagens dcor passeeren. De ruimte bleek evenwel te gering, zoodat een der wagens geladen met dakpannen over de vlakte tuimelde, en de inhoud voor het meeren- tleel werd verbrijzeld. Voor de bestuurder een schadelijk auto-tochtje. Schilders-actie. Alhier is opgericht een comité, samengesteld uit de Patroons en Gezellenbonden in het schildersbedrijf, ten doel hebbende propaganda te maken voor werkverruiming en het verrichten van schilderswerkzaamheden gedurende do wintermaanden. KOUDEKERK. Fiets ontvreemd. Van den heer V., opzichter bij de brugbouw.alhier, is dezer dagen uit het café de Bruin een rijwiel ontvreemd. Personalia. Dc heer W. A. van Be- zooijen, hoofd der O. L. school alhier, is benoemd tot hoofd -aan dc nieuw te ope nen L. School to Voorburg. De heer van Bezooijen heeft, deze benoeming aangeno men on tevens bedankt voor zijn benoe ming tot hoofd der O. L. School no. 2 aan het. Oosteinde te Delft. Geboren: Gerard05 Maria z. v. C- J. de Hollander en A. IJdo. Paul z. v. D. Vlaanderen en N. Langliput. NIEUWKOOP. Rijksweg Amsterdam— Rotterdam. Commissarissen van doyAssociatie tot den aanleg en heb beheer .yan den straatweg van Gouda naar Bodegraven hebben do bijzondete aandacht vau den Minister van Waterstaat gevestigd 00 do bezwaren, die Burgemeester en Wethouders der gemeen te Nieuwkoop hebben ontwikkeld tegen do richting van. den ontworpen wég Amster damRotterdam. Hierbij staan voor de Associatie groote belangen op het spel, want indien vastge houden wordt, aan de richting achter het dorp Nieuwkoop om, dan wordt genoemde straatweg geheel vermeden en wordt hij getraceerd via het Meije-dorp door den Polder Nieuwkoop cn Noorden, gelijk ook Nieuwkoop wil, dan zal hij voor ongeveer de helft den straatweg opnemen, wat een voordeel is voor het Rijk en een groot belang voor de Associatie. ZEVENHOVEN. Personalia. Tot tijdelijk onderwijzer aan de bijzondere school alhier is be noemd de heer A. van den Berg, alhier. Verd. vérklaarde zelf, dat. hij hot dier op zij van den weg heeft gesleept om te voorkomen, dat hij door andere auto's op nieuw zou worden overreden en dat hij naar huis is gegaan omdat het al laat in den avond was en hij den hond niet op de fiets mee kon nemen. Den volgenden mor gen is hij er met een stuk brood heen gegaan, maar hij had toen ook geen gele genheid hem mee te nemen en toen hij den daarop volgenden morgen zijn knecht stuurde met een wagen, was hij doodge schoten. Eisch 14 dagen' gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde verd. tot 50 boete subs. 50 d. hechtenis. Vergif ingenomen. Zaterdag werd te Amsterdam een win keltje geopend in baby-artikelen. Heden morgen werd evenwel door middel van een briefje op de deur verklnard, dat de winkel wegens ziekte gesloten was. Iemand ontdekte, dat zoowel do ongeveer 50-jarige vrouw en de 20-jarige dochter, die den winkel dreven, ernstig ziek waren. De ge neeskundige dienst constateerde een ern stig geval van vergiftiging. Zij werden naar het O. L. Vr. Gasthuis overgebracht. Beide vrcuwen hadden vergif ingenomen. De maatschappelijke omstandigheden der beide vrouwen liet veel te wenschen over. Zij hadden phosphor in chocolade gemengd De toestand van de moeder is ernstiger dan die van de dochter. Beide vrouwen zullen vermoedelijk in het leven blijven. De politic stelt een onder zoek in deze zaak in. Aan de gevolgen overleden. De 32-jarige H. K. uit de Gabriël Metsu- straat te 's Gravenhage, die dezer dagen, to fiets gezeten, op den Leidschen Straat weg werd aangereden en met een hersen schudding naar hot ziekenhuis werd ge bracht, is daar aan do gfcvolgen overleden. Een benauwd avontuur. Do Ainsterdamschc brandweer heeft vandaag een paar jongens het leven gered. Zij waren met z'n drieën in een der bui tenwijken aan het varen op een vlotje, dat lek bleek. Toen de jongens het niet meer. harden, konden, vluchtten zij op een stuk opgespoten terrein, waar zij spoedig in wegzakten. De brandweer werd gewaar schuwd en deze verschoen binnen enkele minuten. In allerijl werden ladders gelegd met planken er op en zoo kon men dc drie jongens bereiken. Zij waren reeds tot aan liet onderlijf in den modder weggezakt. Het, reddingswerk werd door vele belang stellenden gadegeslagen. Boerderij afgebrand. Te Doornenburg bij Nijmegen is afge brand do boerderij van R. Hendriks. Ver zekering dekt de schade. BUITENLAND. Hooge officieren in Rusland gearresteerd. LONDEN, 12 Se-pfc. -(V.D>). Dc Sovjet- regeering heeft naar uit Moskou gemeld wordt, een aantal hooge officieren van het Roorle Leger te Odessa en Kiew laten ar resteeren. Deze officieren worden ervan beschuldigd anti-bolsjewistische cellen in het leger te hebben gevormd, tegelijkertijd zouden talrijke arrestaties van vooraan staande personen te Moskou, Leningrad en Charkow hebben plaats gehad. Hugo Stinnes jr. BERLIJN, 12 Sept. (V.D.). De Hugo Stinnes Corporation, de moeder maat schappij van het Stinnes. Concern deelt mede, dat de heer Hugo Stinnes in ver band met het tegen hem hangend onder zoek al zijn functies in dc directies en ra den van beheer van binnen- en buitenland- sche maatschappijen ter beschikking, heeft gesteld. BIOSCOPEN. Ca6ino: Goedgekeurd voor volwasencn. Trianon: Afgekeurd. Luxor: Goedgekeurd. zen en dertig schuren werden een prooi der vlammen. Ook het beroemde Au- drassi-slot werd door don brand verwoest. De schade wordt op 2 millioen kronen ge raamd. Een wapendepot in Portugal ontdekt. BERLIJN, 13 Sept. (V.D.). Volgens be richten uit Lissabon heeft do Portugeeschc politie in het dorp Bcja een wapendepot ontdekt; 36 bommen cn veel ander oor logsmateriaal werden in beslag genomen. Elf personen werden goarrestoord. Ongeluk met oen gasroservoir. DORTMUND, 13 Sept. (V. D..) Op dé Hibornia-mijn bij Wanno Eikel werden 2 schilders, die bezig waron aan een gasro servoir, door een ontploffing weggeslin gerd. Zij werden overdekt met brandwon den opgenomen en overleden spoedig daarna. GOUDA, 13 Sopt. Veo. Aangevoerd: 2294 stuks. 296 slachtvarkens, vette 3738.5 cent Londenscho 2732 cent en Zouters 35^36.5 cent; 741 magere varkens 2540, 1070 biggen 10—17, 10 runderen 250—375, 41.' nuchtere kalveren 1217, 4 graskal veren 3041, 104 schapen f 23—30, 28 bokken 2-5. Kaas. Aangevoerd 298 partijen. Jtf kwal. met Rijksmcrk 5559, 2e soort id. 5054, le kwal. zonder 'rij'ksmerk 50— 54, zware 63. Handel matig. ALPHEN a. d. RIJN, 13 Sept. Kaas. Aanvoer 36 partijen. Met rijksmcrk 1ste soort 58, idem 2e soort 5054, zwaro 62. Handel matig. VOORSCHOTEN, 12 Sept. Veiling V. L. V. Kippeneieren 7.80—6.70, Eenden eieren 7.40 per 100 stuks; hanen 6075 cent, kippen 7080 cent, duiven 2022 cent konijnen 2650 cent per stuk. ST0MPWIJK, 12 Sept. Eierenveiling. Aangevoerd 537G eieren. Kuikeneieren 5.60—6.kippeneieren 7.75—8.50 en Ecndeneiecrn 7.507.75 per 100 stuks. KATWIJK a. d. RIJN, 12 Sopt. Groen- tenveiling. Eigenheimors per kist van 25 Kg. 0.70—1.10, peen per 100 bos 6.10— 9.bloemkool I per 100 stuks 11.50— 16.90. Aanvoer: 320 maal 25 Kg. groote aardappelen, 1800 bos peen, 34300 bloem kool. VEUR, 12 Sept. Groentenvciling. Eng. komkommers le soort 8.2e soort 4, 3e soort 1.—, wankl. kornk. 1.50, stek 10 cent, gele komkommers le soort 9. 2e soort 6.—, 3e soort 4.stek 50 cent kropsla 6.50, 2o soort 2.50, stoofsla 2, bloemkool 11.2e soort 3.uitschot 1.tomaten (mid.) 7.50, gr. ronde 6, 2e soort 6.20, 3o soort 2.10, bonken 3, rijp 4.—, peen 10—, andijvie 4.50, spinazie 10.postelein 4.rabarber ].-. VEUR—LEIDSCHENDAM, 12 Sept. Vrije veiling. Op de heden gehouden vrije veiling in café „Het Eiland" werden aan gevoerd: Kippeneieren 7.75S.30 Een deneieren 6.056.70 en kuikeneieren 5.75—6.10 per 100 stuks; kippen 1.00— 1.70, hanen 0.801.50, duiven 1127 cent, konijnen 1.00—1.80 en jonge hanen. 35 50 cent por stuk; Zoete kaas (R.M.) 50—60 cent en Leidsche kaas 4050 cent per pond. TER AAR, 11 Sopt. Velling „St. Phocas". Princesseboonen 2.553.80, snijboonen 1.75—2.60, stek 76 cent per 10 kg.; Augur ken: fijn 12.2017.60, fijn basterd f 4.70 —5.00, basterd 3.60—3.80, grof 2.40— 2.55, stippel 2.252.35, komkommers 0.80—1.25. ALPHEN a. cl. RIJN, 12 Sept. Groenten- veiling. Per 100 Kg.: Spinazie 10.20—12.10 Snijbooen 2630, Pronkbooncn 2635, Postelein 7.208.10, Tomaten A 8ll^ Uien 6.10; Per 100 bos: Peen 1212.fl), Kroten 2.60—3.40, Andijvie 2.30—3.00; Per 100 stuks: Rapen f 1.00—4.20, kom kommers 0.40, Bloemkool I 12.1022.50 Bloemkool TI 1—7, Savoyekool 10.50— 12.—, Roodelrool 7.50—0.30, AVittekool 7.808.30, Meloenen 1531; Per 100 pong: Pruimen 1014. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn 59.441/., Londen 12.0931/.,., New-York 2.491/.,"" Parijs 9.74 Brussel 34.G71/« Zwitserland 48.02 Milaan J3.04 Madrid 412'2 Oslo 66.511/., Kopenhagen 66.521/X Stockholm 66.74 Weencn 35.15 Braag 7.39.".^ BEURSOVERZICHT. Van gisteren. De stemming was heden gunstiger dan gisteren, wat allereerst tot uitdrukking kwam in het koersverloop der Indus- trieelen, die druk vorhundcld werden. Voor Anions on Ned. In'd. Gas werd groote be langstelling aan den dag gelegd. Kunst- zijde-aandcelen mccrendeols hooger. Ook Jiirgens-aandeclcn goed van toon. Een vaste stemming bestond voor Rubbers, waarvan A.'dam Rubbers ouder bcurstijd enkele pets. avanceerden. Tabakken trok ken geringe belangstelling, doch waren niet onverdeeld gunstig. Suikers bijna ge heel veronachtzaamd. Scbeepv. verwaar loosd. Op de Olieafd. waren Kon. iets hooger. Mijnwaardcn een stille markt. Do Amerikaansche afd. had een verlaten voorkomen. Prolongatie 4 1/4 pet. 3—1 Berichten, opgenomen in een gedeelte onzer vorige oplage. BINNENLAND. PROF. DR. VENING MEINESZ NAAR NEW YORK. Met het stoomschip „Voendam" der Hol landAmerika lijn is, naar wij vernemen, naar New York vertrokken het lid dei- Rijkscommissie voor Graadmeting en Wa terpassing Prof. Dr. F. A. Vening Meinesz, 0111 op verzoek van het Gcophysisch Labo ratorium van het Carnegio-Tnstituut slin- gcrwaarnemingen te gaan uitvoeren in de Golf van Mexico cn de Caraibische Zee. De kosten hiervan worden gedragen door de Academie van Wetenschappen te Washington, terwijl de Amerikaansche Marine een duikboot ter beschikking heeft gesteld, die prof. Vening Meinesz te Washigton zal afhalen. Hij zal voor de waarnemingen gebruik maken van het naar zijne denkbeelden geconstrueerde slinger toestel der Nederlandscho Graadmeting- commissie, waaraan na de reis niet dc" K. XIII nog een aantal verbeteringen zijn aangebracht. Voor deze waarnemingen be staat groote belangstelling bij de Coast and Geodetic Survey waarschijnlijk zal op de reis een Amerikaansch geodeet op de hoogte van de uitvoering der waarnemin gen worden gebracht. In den loop van De cember zal prof. Vening Meinesz naar Nederland terugkeeren. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Onnoodige dierenkwelling. Voor den politierechter heeft heden terecht gestaan A. M. A. te Zoeter- m eer, wiens hond op S Aug. door een auto was overreden tengevolge waarvan het dier beide voorpooten brak. A. heeft don hond, die niet meer loopen kon, daar na onder een heg gesleept en hem er laten liggen. Den volgenden avond heeft dc on bezoldigd rijksveldwachter 'v. d. Graaf, bij wien toen aangifte werd gedaan, dat het dier nog altijd onder de heg lag, het af gemaakt. Volgens verklaring van een U-jarigen jongen heeft A. den hond gedurende 21 uren niet geholpen cn geen eten gegeven. Medelijdende buurtbewoners hebben het dier af en toe water gebracht. Brand in gemeentelijke bureaux. ROME, 12 Sept. (V.D.). Te Sestri Le- vanto (provincie Genua) heeft een hevige brand gewoed in de gemeentelijke bureaux die ondergebracht zijn in bet historische Giustiniani paleis. Hoewel een totale ver woesting kon worden voorkomen, bedraagt dc schade toch meer dan IOO.OOO lire. DE VLIEGTOCHT NAAR INDIë. De reis van kapitein Koppen. Het postvliegtuig voor Indië, bestuurd door kapitein Koppen, dat hedenmorgen te 6 uur van Amsterdam is vertrokken, is te 9.50 Holl. tijd te Neurenberg aangekomen en om 11 uur Holl. tijd. van Neurenberg naar Boedapest vertrokken. Het auto-ongeval bij Garderen. Naar wij vernemen was de toestand van mevr. RidderIluysscn van Katiendijke, die gisteren bij heb auto-ongeval bij Garde ren werd gewond, hedenmorgen vrij gun stig. Autobotsing in Polen. WARSCHAU, 13 Sept. (V.D.). Tusschen Warschau eu Garwolin h een autobus met eon uit de tegenovergestelde richting ko mende auto in botsing gekomen. De auto viel van den 4 M. h'oogen dijk cn werd zoo goed als geheel vernield. Van de 16 in zittenden werden 7 personen ernstig ge wond. De overigen kregen lichte verwon dingen. Groote brand in Tsjecho-Slowakije. PRAAG, 13 Sept. (VD.). Te Trebisov in Tsjecho-Slowakije heeft een brand ge woed, die zicli tengevolge van den sterken wind snel uitbreidde. Wegens gebrek aan water ging het blusschingswerk met groote moeilijkheden gepaard. Veertig woonhui-

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 3