Uit de Omgeving Bij Scheren KERKNIEUWS. Vragenbus. ROELOFARENDSVEEN. HULDIGING MGK. AENGENENT. (Van. onzen correspondent). De versiering van het dorp. Na dagen van voorbereidend werken was dan voor ons dorp de lang verbeidd 11de September aangebroken. Na dagen van werken, ja! Iedereen, die gisteren een kijkje in onze Veen heeft genomen, zal dit gelooven, want de resultaten getuigen ervan. Het dorp binnenkomende zagen we al dadelijk een mooie hooge eerepoort op gericht, gesierd met Dahlia's. Aan den kant vanwaar de straks te vermelden intocht zou plaats hebben, hingen mooi geschilder de spreuken als: „Gezegend hij, die komt in den naam des Heeren" en „Gij zijt pries ter in eeuwigheid". Al dadelijk vielen de vele vlaggen op, waaraan bij de meesten de pauselijke wimpel niet ontbrak. En dan, dicht bij do pastorie gekomen, wees vanaf den weg een „Welkom aan Z. D. H. Mgr. Aengenent" de zaal aan, waar een deel der plechtigheid zich zou afspelen. Heiligers uit Alphen, de burgemeester en kapelaan Bijl, als lid van het huldigings comité. Vóórop gingen de herauten te paard met zadeldek, sjerp en pet van wit en geel, 10 heeren en 10 dames met ver sierde fietsen, een twintigtal bruidjes en wat misdienaars. Achter het galarijtuig volgden de auto's van kerkbestuur, arm bestuur en broedermeesters. Bij de kerk gekomen, diende Mgr. eerst aan een kleine 600 kinderen het H. Vorm sel toe, waarna een Pontificaal Lof werd opgedragen. Daarna had een kinderhulde in den tuin van de parochie plaats. Eerst bood een kleindochtertje van één der kerkmeesters aan Mgr. een bouquet bloemen aan. Daarna zei een zoontje van het hoofd der jongensschool, den heer Zwartelé, een hcilwensch voor Z. D. H. op waarna 2 meisjes, Corrie Volwater en Thea van Akkeren, een samenspraak voor den Bisschop opzegden. Vervolgens zongen alle schoolgaande kinderen van Roelofarends- veen en Nieuwe Wetering een welkomst lied aan den Bisschop, terwijl het muziek korps ..Liefde voor Harmonie" het gezang begeleidde. Na dit alles, dankte Mgr. met een sympathiek, voor de kinderen zeer begrijpelijk speechje, er den nadruk op leggende, dat Z. D. H. daardoor zóó van Z. D. H. MGR. AENGENENT TE MIDDEN VAN DE GEESTELIJKHEID EN DE HULDIGINGSCOMMISSIE TE ROELOFARENDSVEEN. De tuin vóór de pastorie was keurig ver zorgd. Mooie goedgevulde bloembakken prijken op hooge, met de pauselijke kleuren beschilderde pilaren, terwijl een aaneen schakeling van bloemen, de randen der grasperken bezet. De kerk zelf bood een grootschen aan blik. Talloos vele bloemen, keurig ge rangschikt in manden en bakken, gaven aan alles een feestelijk aanzien, fijne vaandels omringden de pilaren, electrisch licht was overal aangebracht, en op het hoogaltaar prijkte een baldakijn. De Pancratiuszaal, het tooneel voor alle mogelijke festiviteiten, was bijna niet te herkennen, zoo mooi zijn de anders kale muren gedrapeerd, zoo feestelijk deden de guirlandes met de oranjelampions en elec- trische lampen ons aan. Wat toch beduidt dit alles? Mgr. Aengenent-, de nieuwe Bis schop en tevens de oud-kapelaan hier in de Veen, zou komen, om aan de kinderen het H. Vormsel toe te dienen, en tevens, om de hulde van de ingezetenen in ont- deze hulde genoot, omdat zij hem gebracht werd door de kinderen van hen, die Z. D. H. zelf ook als kinderen gekend had. In de Pancratiuszaal. Des avonds ten 7 uur, kwamen de be sturen van de R. K. Vereenigingen in de Pancratiuszaal bijeen, tot het huldigen van den nieuwen Bisschop. Al dadelijk bij het binnentreden van Mgr. was er vreugde onder de aanwezigen, omdat reeds toen velen een herkennings- knikje van Z. D. H. mochten ontvangen. Nauwelijk had de Bisschop dan ook plaats genomen in zijn zetel onder het baldakijn, of het speciaal voor deze gelegenheid ver vaardigde welkomstlied klonk zóó welge meend uit aller borst, dat het ieder warm. om 't hart werd. Toen nam de reeks van toespraken een aanvang, nu en dan afgewisseld door een nummer van het R. K. Zangkoor of een nummer van de vioolclub. De zeereerw. heer Onel, pastoor van de parochie, opende DE PLECHTIGE ONTVANGST VAN DEN BISSCHOP. NAAST MONSEIG- hr-ult DE ZEEREERW. HEER J. M. HELLEGERS, VAN ALPHEN, TERWIJL TEGENOVER HEM DE BURGEMEESTER J. M VOSTERS EN KAPELAAN N. BIJL ZIJN GEZETEN. vangst te nemen. Dagenlang is de naam van Monseigneur op aller lippen geweest, dagenlang is onder leiding van een feest comité, met als hoofdleider den heer Van Harte veld, gemeente-secretaris, van aller lei bedacht om dezen dag tot een onverge telijke te maken, en 't was dan ook met een zucht van verlichting, dat, ondanks het onweer van 1.1. Zondag, het weer zich Maandag en Dinsdag nog zoo goed hield. De feestelijke intocht. Omstreeks half één werd Mgr. Aenge nent verwacht bij het pontveer van Van Staveren en het was dan ook daar, dat Z. D. H. uit zijn eigen auto stapte, en daar verwelkomd werd door den heer Vosters, burgemeester van Alkemade, waarna de hooge bezoeker overstapte in een galarij tuig, bespannen met vier paarden, terwijl in hetzelfde rijtuig plaats namen: Deken de rij van sprekers. Z.E. herinnerde aan het feit, dat 31 jaar geleden, de nieuwe Bisschop als pasgewijd priester, tot kape laan van Roelofarendsveeh was benoemd, een uitverkiezing, die door ieder van de nieuwgewijde priesters begeerd was. Dit feit werd nog belangrijker, daar de Veen ook de eenige standplaats van Mgr. is ge bleven, omdat deze reeds na ruim een jaar, tot professor in Warmond werd be noemd. Spr. kan dan ook de verzekering geven, dat zijn parochianen er trotsch op gingen, Mgr. in hun midden als kapelaan te hebben gehad. De tweede spreker was de heer Van Harteveld, die, als lid van het huldigings comité en leider der feestelijkheden, na mens allen in de zaal aan Mgr. een harte- i lijk welkom in de Veen toeriep, terwijl de spreker ook herinnerde, aan den tijd, dat I Mgr. kapelaan was in deze parochie. Vervolgens nam de heer Burgemeester het woord. Deze legde er den nadruk op, dat samenwerking van geestelijke en bur gerlijke overheid immer gewenscht is, waarom spr. van zijn kant de toezegging deed, waar het algemeen belang dit eisch- te, steeds bereid te zijn te onderhandelen met de geestelijke autoriteiten. Een andere spreker was de heer Zwar telé, die als voorzitter van de Pancratius- vereeniging sprak, en in het kort een en ander in Monseigneurs herinnering wakker riep van de in diens kapelaans tijd reeds bestaande vereeniging. De heer Jac. van Berkel sprak als secretaris van het college van collectanten en de heer Nic. v. d. M'eer huldigde Mgr. namens den L. T. B. Deken Heiligers van Alphen herinnerde nog even aan het feit, dat Mgr. behalve in Roelof- arendsveen ook nog 3 weken in Langeraar geweest was, wat begrijpelijker wijze nogal den lachlust der aanwezigen opwekte. Toespraak van den Bisschop. Aan het slot van den avond stond Mgr. Aengenent op. In woorden zóó uit het hart gegrepen, sprak Z. D. H. over zijn blijd schap van vandaag, nu allesde menschen de kerk en zooveel andere dingen, hem her innerden aan zijn arbeid van 31 jaar terug, toen Z. D. H. als pasgewijd priester hier iq. de Veen zijn priesterlijken arbeid begon en hoe Mgr. gesticht was geworden door den vromen godsdienstzin van de Veen- ders. Men voelde het: de Bisschop kon noode scheiden en telkens weer opnieuw sprak Mgr. over wat 31 jaar geleden hem getroffen had hier in deze plaats. Tcnslott toch moest er een einde aankomen en 't was met den wenseh dat de parochianen van Roelof a rends veen steeds hun Bisschop zouden beschouwen als één der hunnen, dat Mgr. zijn toespraak eindigde. Na het zin gen van: „Aan U o Koning der Jieuwen", ontvingen alle aanwezigen den Bisschop- pelijken Zegen, waarna Mgr. de zaal lang zaam, voetje voor voetje verliet, telkens stilstaand en omziend naar bekende ge zichten, en informeerend naar den wel stand van zijn oude vrienden. Om 10 uur verliet Mgr., onder luide toejuichingen van de parochianen, Roelofarendsveen, om zich naar Alphen te begeven, waar Z. D. H. de gast was van den Deken. Nog dient vermeld, dat de weleerw. heer A. Weber, oud-kapelaan dezer paro chie, thans woonachtig te Sawar in Hon garije een telegram van gelukwensch aan Mgr. had doen toekomen. Dit is wel een bewijs van kapelaan Webers medeleven met zijn oude parochie. ALKEMADE. Geboren: Theodorus Cornelis z. van P. van der Meer en A. Th. van der Wereld Tbccdojus Jcsephus z. van C. L. Borst en M. van Haastrecht. Ondertrouwd: Petrus Hendrikus van der Geest jm. 28 j. en Maria Wilhel- mina Elisabeth Ludlage jd. 25 j. Johan nes Wolvers' jm. 22 j. en Cornelia Adriana van Haest-recht jd. 25 j. Getrouwd: Cornelis Bartholomeus l'Ami jm. 23 j. en Maria Vcrmeij jd. 22 j. N00RDWIJK AAN ZEE. Koninginnefeest. Gistermorgen werd alhier het feest in gezet met koraalmuziek van den toren der groote kerk. De harmoniekapel Crescendo verzorgde dit muzikale gedeelte. Zeer velen verzamelden zich in do Hoofdstraat om hier van getuige te zijn. Daarna open de de heer C. v. Zeist, voorzitter van de Oranjevereeniging dezen dag. Spreker me moreerde in 't kort wat er aan de op richting der vereeniging voorafging, nu ongeveer 12 dagen geleden. Als men ziet wat er nu reeds tot stand werd gebracht dan mag men zeggen dat er gewerkt is, waarvoor spreker hulde brengt aan de overige bestuursleden. Het is heden wel niet de juiste dag ter herdenking van den verjaardag van H. M. de Koningin, maar toch wil men het vieren.. Een volgend jaar zal de O. V. de herdenking doen plaats hebben op 31 Augustus. Spreker hoopt dat men dezen dag waardig zal vieren in dank aan God, die de Koningin in gezond heid spaarde. Hij sprak den wenseh uit, dat we nog jaren haar zegenrijk bestuur mogen ond ei-vinden. Crescendo speelde hierna het Wilhelmus .De voorzitter deelde verder nog mede dat de zang wegens on- overkomenlijke bezwaren moest worden uitgesteld tot s avonds zeven uur. 0EGSTGEEST. Ver. v. Bloembollencultuur. In een ge houden bestuursvergadering van de Afd. Oegstgeest en Omstreken van de Algem. Vereeniging voor Bloembollencultuur is besloten om de tentoonstellingscommissie niet te ontbinden, naar aanleiding van het succes met de bloemententoonstelling in dit voorjaar gehouden. De commissie is nu opgedragen om voor bereidingen te maken voor eene voorjaars tentoonstelling. In vergadering met de commissie is be sloten om een tentoonstelling te houden van vervroegde bloembollen en andere ge wassen in de tweede helft van Februari 1929 in Zomerzorg. Met de ruimte van de laatste tentoonstelling, is tevens beslag ge legd *op twee derde van de biljartzaal. Nieuwe soorten. Bij het passeeren van de Terweeweg trof ons de schoone aanblik van een lceurcollectie z.g. vuurpijlen, (Kniphofia) genaamd, in eigendom behoo- rende aan den heer G. Lubbe Thz. Het kwam ons ter oore dat dit bijna alle nieuwe soorten zijn, door kruising verkre gen. Het vorig jaar behaalde de heer L. met vuurpijlen een 20-tal bekroningen. Dit jaar zijn hem voor deze collectie toegekend 20 bekroningen door de Ned. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkun de en door de Alg. Ver. voor Bloemb. Cul tuur te Haarlem 6 bekroningen. VOORHOUT. Verkeersongeval. Gisterenmiddag reed de heer K., bloemist, uit Sassenheim op den hoek 's-GravendamschenwegJa- <-oba van Beierenweg alhier, in de aldaar staande afscheiding, doordat hij vermoede lijk met een te groote snelheid zijn bocht J INGEZONDEN hibucüEELINOEN. géén Pijn en naschrijnen of stukgaan der huid, indien men vóór het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 ot. nam. waardoor hij zijn draai niet sterk g°- noeg kon nemen. Persoonlijke ongelukken kvsnen geluk kig niet voor. Alleen is een gedeelte hek werk, alsmede een gedeelte haag hiervan de dupe gewerden, daar zoowel liet hek als de heg vernield was. Persor.aüa. De heeren 't. j. G. Heij- meijer en >r. J. Ch. Bics, verbonden aan de R. K. Landbouwwinterscaool irer, zijn geslaagd voor het examen sociologie, het welk hun te Haarlem is afgenomen. Mgr. Olav Smit. Mgr. Olav Smit, die thans te Bussum vertoeft, zal binnen enkele weken naar zijn missiegebied terugkeeren. 77 „Schaamt u niet bedelaar te zijn voor Christus en voor de zielen". (Paus Pius XI). „Een mooie tekst", zeide verleden week een Geestelijke tegen mij. „Een mooie tekst Maar je hebt eigenlijk zoon aanmoedi ging niet meer noodig". Of bloos je nog wel eens, als je hier of daar vraagt Hij meende het goed met mij, hoor. Maar waarlijk, als je zoo iedere week terugkoml, zou de een of ander wel eens kunnen, gaan denken, dat het waarlijk een liefhebberij tje is, een aangenaam tijdverdrijf. Nu ik kan u zeggen: Ze kunnen de zaak ten alle tijde van mij overnemen. En laten ze mij dan maar naar de Negertjes in Afrika sturen, 't Is om van to watertan den! Ja, noem het maar een lolletje, als je :'e studie gemaakt hebt altijd met aat heerlijke vooruitzicht: Afrika, Indië, Au stralië, en dan eerst jaren voor de klas te moeten staan en dan.... ik zou bijna zeggen: een nachtmerrie: „Mijnheer, ziet u, ik ben van het Missie huis in Hoorn. „Mevrouw, u hebt misschien wel eens in de krant „Goeden avond. Zoo, aan de boterham? Ja, ik ben van HoornDure tijden. Veel belasting. Der kommen der zoo veul. 't Houdt niet op. Ja, we zullen er eens etnstig over denken!!??? Ja, vrienden, denkt er eens echt ernstig over. Maar niet te lang denken, hoor. Doen! FATHER LEFEBER, Missiehuis, Hoorn. Directeur. Postrek. 120937. U weet dat u door een gift van hon derd gulden, ineens of bij gedee'ten gege ven, mede-Stichter(es) van dit Missiehuis wordt. Financiën eri Oeconomie. Kerkelijke leeningen. De Rotterdamsche Commissiebank be richt, dat bij haar de inschrijving is open gesteld op een 8 pet. tienjarige Eerste Hy pothecaire Goud-obligatieleening van 21.000 ten laste van de St. Josephsver- eeniging te Langenbrücken in Baden. In het prospectus wordt gezegd: De St. Josephs Vereeniging te Langen- bruecken werd op 27 Januari 1927 opge richt, met het doel aan de Barmhartige Zusters in de Parochie te Langenbruecken een geschikte woning te geven, om vanuit dit gebouw de ambulante ziekenverple ging aan te vangen, een bewaarschool te houden en een naai- en huishoudschool in te richten. Door deze bezigheden kunnen de Ee.rw. Zusters in hun levensonderhoud voorzien. De leden van de Vereeniging, waarvan de ZeerEerw. Heer Pastoor van de Parochie steeds Voorzitter is, verplich ten zich door iaarlijksche bijdragen, in dien noodig, de Eerw. Zusters te steunen. De Vereeniging heeft op een geschikt terrein, hetwelk haar bij oprichting door de Vroede Vaderen van Langenbruecken werd geschonken, eon zeer ruim woonhuis opgetrokken. De Gemee"tera?-d van Lan genbruecken hee't op 9 Maart 1928 dit be zit geschat, op M. 60.C00.— Voor den nieuwbouw zijn restvorderin- gen gebleven en de vereeniging wenscht ter voldoening dezer schulden bovenge noemde leening aan te gaan. Vraag: Ik heb uit een groene crêpe georgette japon vetvlekken met gezuiverde benzine willen verwijderen maar nu zijn het kringen geworden. Wat kan ik daar nu tegen doen? Antwoord Tracht de kringen te verwijderen door ze vlak boven de stoom te houden die met kracht uit de tuit van een ketel met water komt. Strijk daarna de vochtige plek onder een doekje droog. Vraag: Hoe kan men vetplekken uit een korenblauwe japon krijgen, daar ze met grauw papier en een heet ijzer er niet uit gaan? Antwoord Probeert U eens de vlek met be ."ie (vuurgevaarlijk) of tetra (ver* krijgbaar l.<:j den drogist) te verwijderen, maar maak vooral de plek niet te nat daar er dan kringen ontstaan. Is het goed was baar en bestand tegen zeep dan kunt Ui vlek plaatselijk met wat zeepsop (gema* van Lux bijv.) trachten te verwijde^ Daarna spoelt u de vlek met wat schc water na en strijkt deze onder een doe! droog. Vraag: Hoe kan men petroleumvjj ken uit een stoffen japon verwijderen? 1 Antwoord Petroleum verda® langzamerhand waardoor ook tevens vlek verdwijnt. Wilt U dit echter bespoq gen, strijkt U dan de vlek, waarover e doekje gelegd is, met een niet a,l to waf ijzer. Wetenschappel. Berichten De Septembervlieg, die een heel gezin vergiftigt. Het voertuig voor cholera en typhus. Zooals wij reeds berichtten, heeft zij te Rotterdam in een gezin in de Slacb huisstraat een geval van vergiftiging vod gedaan, waarbij een zestal personen do( heb gebruik van soep vergiftigd werde Een jongetje van 5 jaar viel als slachtoffe Wie waren hier de bacteriën-overbrej gers? Het is te verwonderen, dat dei vraag in onzen tijd gesteld moet wordei doch het is een feit, dat nog te velen daaj op geen juist antwoord weten te geven. Tot deze laatsten richten wij dan n< eens het reeds tallooze malen herhaale „Doodt de vliegen", want zij zijn. cè schuldigen. Wij hebben hieromtrent oi licht nog eens opgestoken bij een arts, d| een speciale studie van bacteriologie heel gemaakt. Om onze lezers een juist beef van heb dreigend gevaar te geven wist h niet beter te doen, dan in korte trekke de anatomie eri de ontwikkeling van d vlieg te bespreken. Nu weet iedereen, ds een vlieg behalve kop en romp ook poe ten heeft. Het zijn deze laatste, welke d; bacteriën bevatten, die in grooten getak op uw voedsel worden overgebracht. Wanj neer men de poot van een vlieg door ee: sterk vergrootend glas beziet, ontwaar men ongeveer vorm en grootte van eei ongepelde garnaal. Duidelijk onderschef den zich dan de drie deelen: bovenbeen onderbeen en voet. De voet bestaat uit vijf geledingen! waarvan het onderste gelid twee klauwei! en twee z.g. zuignappen bezit. Aan de op pervlakte van deze zuigmappen treft men talrijke (pl.m. 1000) kliertjes aan, welke eet kleverige stof afscheiden. Nu is het ook duidelijk, waarom een vlieg met het groot ste gemak steile en hoe glad ook gepolijst voorwerpen beklimmen kan, waarop zij zich al plakkend voortbeweegt. De opper vlakte dezen zuigmappen nu kan duizen den bacteriën verbergen. Als voorbeelc geven wij 1 zuigmap met 0.0093 vierk. oppervlakte. Deze laatste is voor een bacil 0.0000022, zoodat iedere poot dus 2 x 930? bacilleii dragen tan. Wij tunnen <jerhal« een vlieg vergelijken met een vliegma- chine van reusachtige afmetingen, bemani, met talrijke bataljons vijandelijk dio uiterst strijdlustig zijn. Evena\a vlinder ondergaat de vlieg vier gedaante verwisselingen voordat zij tot volkomei ontwikkeling komt, n.l. het ei, de larve, d< pop en het volwassen insect. Moeder vliel legt haar eitjes gewoonlijk in hoopjes val 120 a 140 stuks, bij voorkeur op uitwerpse len van mensch of dier en bij gebrek aar deze op vochtige plaatsen of kleedingstuk- ken, b.v. hemden of ander ondergoed Deze leveren een zeer geschikten vochtig heidsgraad op voor de larven, welke er na enkele dagen uit voortkomen. Vleeschvlie-j gen, welke donkerblauw tot groen ge kleurd zijn, leggen haar eieren bij voorkeur; op vleesch. Niemand zal zoo dom zijn om te gelooven, dat het groote aantal vliegen,! dat. hij soms in zijn kamer aantreft, ook claar geboren werd. Natuurlijk komen die uit een of andere substantie, zooals boven aangegeven, in de buurt. Weliswaar vliegt een vlieg gewoonlijk niet verder dan 500 W., doch zij houdt ook van reizen in mogelijke vervoermiddelen. Onder gun stige omstandigheden legt de moeder-vlieg verschillende malen eieren (120 a 140) per keer. Alvorens zij sterft-, heeft zij dus tal rijke nakomelingen; worden deze met rust gelaten, dan is het te voorzien dat door een vlieg na slechts vijf generaties twee milliard insecten tot ontwikkeling komen. Natuurlijk komt een groot aantal larven niet tot ontwikkeling, doordat oorspronke lijk gunstige factoren verdwijnen, b.v. door een regenbui kunnen alle larven ver drinken, enz. De najaarsvliegen, dus die, welke wij in de komende dagen aantref fen, leggen thans ce eieren, welke in het voo:jnar tot ontwikkeling zullen komen. Rechtsstreeks doet de huisvlieg ons geen kwaadzij bezit een te zachte slurf om daarmede onze huid te kunnen doorboren. Daarentegen strijkt ze gaarne neer op al les wat onrein en bedorven is, dus met bacteriën besmet om even daarna onze huiskamer of keuken binnen te vliegen eri tallooze bacteriën op ons voedsel over te brengen. Dat hierdoor ziekten kunnen ont staan is buiten kijf, en het Rotterdamsche geval van gisteren herinnert er ons we derom aan, dat de vlieg toch heusch niet zoo onschuldig is als sommigen wel mee- nen. In epidemie-tijden is de vlieg het meest geschikte voertuig voor cholera, ty phus en para tvphusbacillen. Het is derhalve niets buitensporigs, wanneer men van zijn winkelier, bakker, kruidenier of banketbakker eischt, dat hij zijn waar tegen vliegen beschermt middels afdekking, b.v. met mica glaspapier. Ko men vliegen in grooten getale voor b.v. op mesthoopen dan is begieting dier rnertt door middel van petroleum en het steeds keeren der mesthoopen een geschikt mid del om de zich daarin bevinden larven te d< oden.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 8