brieven van een stedelander. Voor Huis en Hof. Uit de Omgeving i VERMIST! TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 27 AUGUSTUS 108S statistieken zijn mooie dingen, doch van de conclusies, welke men er op bouwt, kan wen zulks niet altijd zeggen. Zoo moest ik laatit lachen om een krant, die op grond der gevangenisstatistiek bleek te gelooven in een vermindering der cnmi- ns)jtj1st,moge]|j];i Jat er thans minder ge- 1 detineerden zijn dan voorheen inder daad werden al een paar kleine gevange nissen gesloten en zijn in de groote nog tamers te huur" maar dit heeft andere oorzaken, waarover straks, dan een daling in het aantal delicten. Vermindering der criminaliteit Let, om van het tegendeel overtuigd te worden, eens op de feiten. Uit mijn jeugd herinner ik mij een Haag- echen moord: die op mevrouw Van der Rouwen. 't was een roofmoord, waarvan de dader nog steeds voortleeeft in het ker- sni&spel: .,3 slagen op den kop van Jut". Die moord maakte indertijd een gewel- dige sensatie. Niet alleen was hij dagen- P lang het onderwerp der gesprekken, maar I hij werd ook bezongen in draaiorgelverzen, p ,welke opgedreund werden door des orgel- I draaiers vrouw en onder het publiek ver- I kocht. j\ Ook in Waalwijk moet lang geleden, blij kens een dito vers, dat geïllustreerd werd met een gesohilderd doek in verschillende iafreelen, welke onder Jt zingen der .cou pletten, met een stok werden aangewezen, ieen opzienbarende moord geschied zijn, 'jterwijl deze of gene zich wellicht nog iets dergelijks herinnert. De weilustmoord op leen Haagsch jongetje b.v, en de wandaden !van „goeie Mie", die levenslang kreeg we gens al te hardhandige „behandeling" van pan haar zorgen toevertrouwde kindertjes. Deze jammerlijke dingen wist men zich lieg lang te herinneren; zulk een indruk maakten ze door hun betrekkelijke zeld zaamheid. Maar hoe gaat het tegenwoordig? Geen kweek verloopt, of de couranten hebben een moord te vermelden. De laatste is, terwijl ik dit schrijf, de moord gepaard met zelf moord te Hilversum, doch nadien kan er best nog een zijn voorgevallen zonder dat iemand zich daarover zou verbazen: zoo- Zeer zijn deze droeve dingen aan de orde tvan den dag. Wie weet zich nog te herinneren, welke moord aan dien te Hilversum vooraf ging Ik durf wedden: niemand, tenzij een man van het vak, die gestadig naar de daders loopt te speuren. De Haagsche politie b.v., die nog altijd twee of drie moorden heeft op te helderen. Het groote publiek leest ervan, zegt: „Sjonge, sjonge, 't is wat te l zeggen tegenwoordig", engaat over tot k de orde van den dag. Er is geen bijhouden aan. Een rondwandelend poëet af en toe vinden we immers goedkoope dichtpro- ducten in onze brievenbus, welke terugge haald worden die zoo onverstandig zou wezen zich, als vroeger de orgeldraaiers, door een moord te laten begeesteren, zou spoedig met oud nieuws leuren, tenzij hij zoo pienter mocht wezen één regel blanco r te laten, waarin hij telkens de stad of het [I dorp, waar weer iets vreeselijks plaats greep, dichterlijk kon bijschrijven. En zooals het met de moorden gaat, valt ihet met menig ander misdrijf ook op te merken. Geen krant kunt ge thuis krijgen, of er staat weer een delict in vermeld, dat Öe moeite van een nauwkeurige beschrij- ving waard werd geacht. Het buitenland Jaat ik hierbij buiten beschouwing; 'b is iuf ons eigen land, dat een zoo droevig beeld et. bplevert. Praat mij alzoo niet van vermindering der criminaliteit. Er is eenvoudig geen X Sprake van. t Waarom dan de gevangenissen niet vo1 - Zijn? ■I 't Is vooreerst mogelijk, dat de rechterb il tegenwoordig milder straffen. Natuurlijk inaak ik hun hiervan geen verwijt; zij han delen naar eer en geweten, terwijl het ook best mogelijk is, dat hun voorgangers te j streng waren. Wie zal bovendien ooit met i juistheid de grenzen eener straf aangeven? D De mensch is hiertoe niet in staat; hij kan [ji slechts gissen enmissen, welke zelf- 1 kennis tot mildheid te leiden vermag. Dit element alzoo buiten beschouwing latend, vallen er twee andere aan te wij zen, welke den teruggang in de bezetting der gevangenissen verklaren. Het zijn: lo. de voorwaardelijke veroordeeling, 2o. de voorwaardelijke invrijheidstelling. Ziehier twee voortreffelijke dingen, nog niet zoo heel lang in toepassing, wat men slechts betreuren kan. Het gaat echter op 't gebied der strafrechtspleging evenals op ieder ander terrein: trapsgewijze gaan we vooruit, soms langzaam, soms vlug, naar gelang de wetenschap vordert en de gees ten bereid vindt. De voorwaardelijke veroordeeling houdt menigeen buiten de kerkermuren, die uit onvoorzichtigheid b.v. ten val gekomen de verkeerdheid van zijn daad al vol doende inziet en heusch de straf niet noo- dig heeft om tegen een herhaling te wa ken. Waarom zoo iemand dan op te slui ten? Het zelfverwijt is hem al straf genoeg, welke straf onnoodig wij streven immers- niet naar vergelding, doch naar verbete ring zou worden verzwaard door hem het odium op te leggen: „gezeten te heb ben". 't Is, helaas, maar al te vaak aldus in onze samenleving, dat pas het feit, in de gevangenis te hebben vertoefd, iemand met den vinger doet nawijzen; zoolang hij daar buiten weet te blijven, staan alle krin gen nog voor hem open, ook al is men be kend met zijn wangedrag. In dit niet 'n re den te meer om er zich in te verheugen, dat, wie niet uit slechtheid, doch door een tijdelijke afdwaling met den strafrechter in aanraking komen, bij middel der voorwaar delijke veroordeeling uit de gevangenis blijven? Dezulken worden een of meer voorwaarden betreffende plaats van ves tiging en te volgen levenswijze opgelegd, waarvan de naleving door een toezichthou der wordt gecontroleerd. Heeft deze geen aanmerkingen hij moet driemaandelijks rapport uitbrengen aan het departement van justitie dan wordt na een of meer jaren de uitgesproken straf beschouwd als te zijn vervallen enis de delinquent voorgoed vrij. Geloof «maar, dat dit instituut zegenrijk werkt en het dus in alle opzichten verheu gend is, daardoor het aantal Rijkb-logeer- gasten te zien dalen. Wie niet voor voorwaardelijke veroordee ling in aanmerking komt het oordeel hierover is aan den rechter en dus zijn straf moet ondergaan, heeft toch de kans, dat hij deze niet behoeft „uit te zitten". Hiervoor zorgt de voorwaardelijke invrij heidstelling, door goed gedrag in de gevan genis en goede voornemens voor het ver dere leven te belooven, nadat twee derde van den straftijd om is. Ook dan worden zekere voorwaarden en een proeftijd opge legd, hetgeen voeren kan tot kwijtschelding van het nog resteerende deel der straf. Wordt aan de voorwaarden niet voldaan, dan kan hernieuwde insluiting volgen, ter wijl bij recidive het nog resteerende straf- deel wederom in aanmerking komt. Door dit instituut, hetwelk tegemoet komt aan 't verkleinen der moeilijkheid om de juiste strafmaat te bepalen ontslag kan nu immers worden verleend op een psychologisch wellicht juister moment dan het einde van den straftijd door dit in stituut wordt weliswaar het aantal gedeti neerden niet kleiner, maar wel de duur hunner verpleegdagen, waardoor insgelijks den schijn kan worden gewekt, dat de cri minaliteit vermindert. Wel mag aangenomen, dat de meerdere zorg, welke tegenwoordig aan de gevange nen wofdt gewijd, en het verlangen der voorwaardelijk begenadigden wat na tuurlijk de betere elementen zijn om hun vrijheid niet weder in de waagschaal te l' ellen, het recidivisme vermindert. Er blijven intusschen, ondanks dit alles, ver oordeelden over, jegens wie de beste maat regelen zonder verbeterenden invloed blij ven. Zij behooren tot de „vaste klanten", die steeds weer opnieuw politie en justitie handen vol werk geven. 't Is met het oog op dezen, dat bij de wetgevende _,~cht een ontwerp aanhangig is om voor wit een zeker aantal malen veroordeeld zijn geworden en dus onverbe terlijk mogen worden geacht na hun straf tijd nog een flinken „bewaartijd" toe te kennen om hen tegen zichzelf en de maat schappij tegen hen te beveiligen. Zoodra dit ontwerp wet zal zijn gewor den, zal 't goed van pas komen, dat de strafgebouwen hier en daar minder dicht bevolkt zijn. Door overplaatsing kan men dan allicht een of meer secure inrichtingen voor die hardnekkige heeren leeg krijgen, zoodat de nieuwe maatregel het Rijk ten minste niet op groote bouwkosten komt te staan. Het gevangeniswezen kost toch al geld genoeg Ik bezig daar juist met opzet het woord secuur, want de zoo pas gepleegde ont vluchting uit de Scheveningsche zieken-ge- vangenis leert, met welke snaken men te doen heeft: zij staan voor niets en weten de meest doeltreffende maatregelen te ver ijdelen. Het strafstelsel moet humaan zijn, na tuurlijk, maar het worde daardoor toch niet wekelijk. In de gevangenissen zijn al veel verzachtingen ingevoerd laatstelijk door minister Heemskerk de „afwijkingen" van het strenge régime, welke de gevange nen zich kunnen waardig maken maar nu de goede elementen door de boven aan gegeven voorwaardelijke maatregelen zich of geheel, of spoedig buiten de kerkermu ren kunnen houden, wordt het toch wel tijd om de vraag onder 't oog te zien, of de ver zachting aan het systeem nog verder moet worden doorgevoerd, speciaal wat den ko menden „bewaartijd" betreft. De recidivis ten, welke „bewaring" verdienen, berge men dan ook zoo op, dat de maatschappij werkelijk tegen hen beveiligd blijft. Binne'h de muren mogen zij zooveel „afwijkingen" genieten als paedagogisch en psycholoisch noodig en nuttig worden geacht, men hou- de hen ook binnen, zoo4at de inrichting der „bewaarplaatsen" ontvluchting men- schelijkerwijze gesproken onmogelijk make. Slaagt men erin, de heeren hardnekkige- recidivisten op die manier binnen de per ken te houden, dan zal hen dat wellicht voor verder afdwalen afschrikken, hetgeen en hiermede ben ik tot mijn uitgangs punt teruggekeerd aan de daling der criminaliteit ten goede zal komen. AJO. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. (1e helft September). September: de r is weer in de maand en dit zegt ons dat de Zomer ten einde spoedt. Wat volstrekt niet zeggen wil, dat de ar beid in den hof is afgeloopen; integendeel: er is nog zeer veel, en van allerlei, te doen. Om te beginnen in den moestuin: Wilt ge in 'i voorjaar bloemkoolplanten hebben, zoowel voor den bak als voor den kouden grnd dan met ge thans zaaien. Zooveel mo gelijk moet ge soorten zien te krijgen, wel ke laag bij den grond blijven, z.g. kortbeen; vooral voor den bak is dit aan te bevelen. Zaai vooral niet vóór dezen tijd, ongeveer begin 2e week dezer maand; het gebeurt n.l. wel eens, dat in de te vroeg gezaaide plantjes, te vroeg kleine kooltjes komen, ge hebt er dan niets aan; het schadelijkst is dit voor hen, die op de bakken of onder glas telen. Men zaaie thans de bloemkool buiten, volstrekt niet onder glas: hetzij vóór den bak of op een warm plekje in den hof. Niet te dik zaaien, bij een ruimen stand verkrijgt men stevige gedrongen plantjes. Over het zaaien van sla schre ven we al: hoe en waar gezaaid moet wor den. Thans iets over het in den bak zetten. De oude aarde, welke zich in den bak be vindt, moet geheel verwijderd en door nieuwe zuivere bladaarde vervangen wor den, want het voedsel in de aarde is door de vruchten of groenten, die er gedurende den zomer in gegroeid zijn, geheel uitge haald. Men plaatse één plantje onder het midden van elke ruit, en er mag niet over gegoten worden. Wij hebben hier op het oog: kropsla of ook koude sla geheeten, omdat ze koud behandeld wordt, d. w. z. gedurende den winter vorstvrij gehouden tegen de vorst moet de sla goed gedekt worden. Spinazie: ofschoon men van de in Aug. gezaaide spinazie op den kouden grond gedurende het najaar nog wel zal kunnen snijden, zal men toch tot de erva ring komen, dat het met de spinazie is gedaan, wanneer het kouder wordt en het gaat vriezen. Men kan ze ook onder glas telen. Hiervoor wordt een bak gereed ge maakt op dezelfde wijze als is aangegeven voor de kropsla, dus gevuld met nieuwe zuivere bladaarde. De in Aug. gezaaide spinazie zal nu goed zijn om er jonge plantjes uit te zoeken: hoe jonger, hoe be ter. Deze worden nu op den bak geplant, 3 a 4 c.M. van elkaar; vervólgens legge men de ramen er op en dan goed hoog luchten. Wordt de groente gedurende den winter goed vorstvpj gehouden, dan kan men er den geheelen winter van profitee red De grootste bladeren plukke men er telkens af. We loopen nu over naar den bloemhof. Pot nu uw Pelargonium zonal op in kleine potjes. Ik bedoel de plantjes, ver kregen uit de begin Augustus genomen stekjes. Zijn de wortels der plantjes al wat lang, dan korte men ze wat in. De potjes komen in een bak onder glas, nadat ze be goten zijn; vervolgens steeds matig begie ten, en bij mooi warm weer de ramen hoog op lucht zetten. Men kan ook nu nog Zo- nalen stekken: zet de stekjes dan onmid dellijk onder glas; ook kan men ze thans- nog afzonderlijk in een potje plaatsen. Ook is het nog de tijd om andere bloemen te stekken, als Agratum, Abritelon, Lobelia, Verbena, enz. enz. De genoemde kunnen ongeveer koud, d. w. z. vorstvrij, overge houden worden. Evenwel verdient het de voorkeur om ze, zoo mogelijk, in een bak te plaatsen, waarin gestookt wordt. Raadzaam is het, om in de le helft dezer maand uw palmen reeds naar binnen te brengen. Wel kan het in dezen tijd overdag nog- wel warm zijn, doch de nachten zijn al tamelijk koud; Jt kan zelfs gebeuren, dat het '8 nachts al een weinig vriest, wat na- deelig is. Ook hevige wind is voor de pal men niet goed; de bladeren hebben dan veel te lijden. Silenes en Vergeet-mij- niet. Als men goede en stevige planten van beide soorten wil hebben, dan moet men ze niet laten staan, zooals ze na het zaaien zijn opgekomen, want veelal staan ze te dicht opeen, zoodat zich de planten niet goed kunnen ontwikkelen, zwak en tenger blijven en hoog optrekken. Daarom is het aan te raden, de plantjes nu te verspenen of te verplanten. De grond wordt eerst een steek omgespit en gelijk geharkt, waarna men de plantjes in dezen verschen grond zet op afstanden van 3 k 4 c.M.; bij droog weer een weinig begieten! De Silene's en Vergeet-mij-niet worden gelijk behandeld, maar kan men de eerste zoo plaatsen, dat men ze tegen den winter kan bedekken, dan is dit aan te bevelen, omdat ze tegen strenge vorst niet bestand zijn. Kent u de Stevia Serrata folius variegata? Deze plant verdient warme aanbeveling, want ze bezit vele goede hoedanigheden: ze is zuiver witbont, blijft volkomen constant, kweekt uiterst gemakkelijk voort en stoort zich aan weer noch wind. Ze voldoet zeer goed als alleenstaande plant, maar beter nog, wanneer 4 5 bij elkaar worden ge plant en dan b.v. omgeven door een of an der donker gewas. De plant wordt 60 k 70 c.M. hoog; voor rand om heestergroep zal ze ook voldoen. Tusschen sierjj>Janten, als Achyrantus, Perilla, enz., treedt ze sterk op den voorgrond. Geplant als rand om een perk Coleus, Hero en Verschaffelti vol doet ze uitstekend. VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. De raad dezer ge meente vergadert Woensdag 29 Aug. a.s., des namiddags 8 uur. Agenda: 1. Inge komen stukken. 2. Aanbieding gemeento- begrooting 1929. 3. Benoeming onderwijze res. 4. Wijziging gemeenterekening 1926. 6. Voorloopige vaststelling gemeentere kening 1927. 6. Vaststelling uitbreidings plan. 7. Voorstel inzake overeenkomst met het rijk betreffende vernieuwing Vinkbruk. 8. Idem inzake aanleg van ka bels, enz. in particulieren grond. 9. Idem betreffende het adres van J. C. van der Peet en H. H. van der Ster. 10. Idem betreffende een verzoek van H. de Graaf tot aanleg van een straat. 11 Wijziging algemeene politieverordening. 12. Beslui ten comptabiliteit. 13 Vaststelling suppl. kohier Honderbelasting 1928. 14. Onthef fingen schoolgeld. FEUILLETON. - 8 t 1 Naar het Duitaeh van J. AENEFELDT Vertaald door Jac van Emden. - 89) Uit het onderroek was gebleken, dat het vat 's avonds kort voor den sluitings tijd van het kantoor in de gooderenloods van het station Friedrichstrasze was be- zorgd, voorzien van het firmastempel van iir. Holmich en begeleid door alle papie- I ?\.T0Ï cen overzeesche zending ver- eischt. De beambte die het had aangS- nomen wist zich nog te herinneren, dat net vat door een kruier was gebracht, die, zooals "ij "'de, in opdracht van Dr. Hel- ®'°h kwam- Hij wist zelfs nog, dat het haar °p man was geweest met grijs Una "t. ,Pnar sP00rwegarbeiders wisten ÉSalr-i jJ j 6, dak de kruier met sterk Saksisch dialect sprak, dat het vat op een hun a "las sebraoht on dat de kruier j hêLnVerzocht. hem bii het "fMon to ai- j,0. |lfjrl zij hem verwonderd vroegen, 1 maar "am' dat Dr' Holmich ditmaal I groote n V,a' Verz°nd in P'aat» van een ill antTi- j ^i zooals anders, had hij g. NI er haa°'t een nabestelling en dat 1 Hipr tl u b,J de levering, i i' Bij all.L ,C.cbter abe aanwijzingen op. li i Averil en kruiers in Ber- iflWi er wa, Cen onderzoek ingesteld, maar Jl dn besrbr enkele kruier onder, die aan M escbnJving antwoordde en niemand UIT DE RADIO-WERELD. Programma*' voor Dincdag M Aug. Hilversum, 1060 M. 12.30-2.—- Concert door het Trio F. Courtel. 6.-7.45 Concert door het. Omroep-orkeel o.l.v. Nico Treep. Mia v. d. Eynde, s&ngerm 8.Concert in den Dierentuin te Den Haag, door de Kon. miltaire kapei oLt. den heer C. L. Boer. 10.15 Persber. 10.30—11.30 Dansmuziek door Ted Sta tee and his band van het Caeino te Sohere- ningon. In de pauze: Hawaiian-muziek door Lu- vain and partner. Huizen, 340,9 M. N a uur 1870 If (Uitsluitend K. R. O.-uitzendingen). 12.301.30 Lunchmuziek door het Trio „Winkels". 6.7.Gramofoonmuriek. 7.45 Gramofoonmuxiek. 8.9.15 Rode door den heer Dr. H. B. Holsboer: De 1-jarige manu facturieracar- sus a.d. Hooge Textielschool te Enschede. 8.30 Uitz. v. d. gecomb. feest verg. der jubileerende St^Gregoriusver. en de Li turg. Ver. in het Aartsbisdom met medew. van de heeren Phons Duseh en Jan Niê- land. 1. Opening door den Hoogeer*. Heer H. J. Kcopmans, president k. Semina rie te Culemborg. Daventry, 1800 M. 10.35 Kerkdienst- 11.20 Gramofoonmuriek. 12.20 Trytels Trio en A. Brough, Varit«&. I.202.20 Orkestconeert- 4.20 Orkestconcert- 5.20 Lezing. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gramofoonmuriek. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Gramofoonmuriek. 7.20 Lezing: The hillr of London. 7.35 Beethoven's cello-sonaten. 7.50 De „Roosters". (Om 9.50 Nieowsher). 10.50 Nieuwsber. 10.55 Lezing: James Cook-Capt. ~mrt geous. e II.1012.20 Dansmuziek „R a d i o-P a r i1 7 5 8 M. 12.502.10 Orkeetconcert. 4.055.05 Orkestconcert. 9.05—11.20 Symphonieconoert. Daarna ,.L'Attaque au Moulin", van Bnussen Zangspel. Langenberg 469 If. 12.301.10 Mechanische muziek. 1.252.50 Orkestconeert. 6.20—7.15 De Original Wiener SehwsJ- benSchrammeln. 8.35 Goethe-avond. Met. mede*, van de leden v. d. opera en het Werag-orkset. Ojt „Er «in und Elm ire", zangspel. Königewusterhauien, 1286 M. (Zeetsn), 12.205.20 Leringen. 5.206.20 Concert- 6.208.05 Lezingen. 8.25 Ouw. Egmont- Beethoven. 8.35 Causerie; Goethe. 8.50 „Erwin und Elmire", zangspel van Goethe. 10.35 „Satyros", Goethe. Daarae tet !LM Dansmuziek. Hsmburg, 896 M. 4.35 Voorlering. 6 20 Populair oonoerfc. 8.20 „Die Fabrik", concert. 1. Maeehmen. 2. Arbeiterseele. 3. Finale aus einer Fn- brik. Daarna dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.20 Gramofoonmuziek. 5.50 Orkestconcerb. 6.50 Orkeetconcert. 7.20 Pianoooncert. 8.20 Concert i. d. Dierentuin, Antwerpen. 10.35 Sluiten. kon zich herinneren op den aangegeven datum een vat aan het Station Friedrich strasze te hebben bezorgd. Was het wer kelijk een kruier geweest, dan moest hij uit Berlijn zijn verdwenen en hij hield -zich op een handige manier verborgen, waar voor hij dan natuurdijk zijn reden moest hebben. De autoriteiten helden echter over tot de meening, dat de moordenaar zich als kruier had vermomd, zooals hij ook gebruik had gemaakt van den welbeken den firmanaam van Dr. Helmich om zijn slachtoffer, zonder verdenking op te wekken, als vrachtgoed naar een zeeha ven te verzenden en vandaar naar Ame rika te laten verschepen. Maar wie was de moordenaar en wat had hij met de buit gedaan? Opnieuw werden alle verdachte perso nen, die tot een dergelijke daad in staat werden geacht, aan een verscherpt toe zicht onderworpen. Er werd weer een be looning uitgeloofd, thans op de ontdek king van den moordenaar. Lokvogels van de politie poogden verschillende leden van het misdadigersgilde tot verraad tegen over een hunner beroepsgenootcn te ver leiden. De nummers van de gestolen aan deden werden nogmaals aan alle banken en bankiers opgegeven, in de hoop, dat de moordenaar zich door een verkoop van 'Tn óf meer stukken zou verraden. Maar j\ maatregelen bleven zonder uitwer- l.'V- Blijkbaar had men met een zeer sluwen en voorzïchtigen misdadiger te doen, die zijn daad geheel alleen, zonder eenigen medeplichtige, had gepleegd. Dergelijke misdaden zijn naar de een parige meening van alle deskundigen het moeilijkst aan den dag te brengen. Vele op deze wijze bedreven misdaden zijn ongestraft gebleven, andere werden slechts door een toeval opgehelderd. HOOFDSTUK XIII. Het verblijf van Dr. Forberg in Ame rika duurde langer dan hij bij zijn vertrek liad gedacht. Zijn moeder, die inmiddels geheel hersteld was, wist nu ook waar hij was en wat de aanleiding tot zijn reis was geweest. Het eigenlijke doel der reis, ni. om het lijk van zijn vader naar Europa terug te brengen, bleek niet meer te verwezenlij ken. Hij had zich ermede tevreden moe ten stellen, het in vreemde aarde een waardige rustplaats te bezorgen. Hij was toen nog een paar weken in New York ge bleven om de stad te leeren kennen en had daarna op raad van den Geheimrat Graupner en met introductie van dezen de voornaamste steden in het Oosten en Westen der Vereenigde Staten bezocht. Gedurende dien tijd had hij een leven dige briefwisseling met zijn ouden vriend en begunstiger gevoerd. De belangstelling van den Geheimrat voor den jongen ge leerde, die een open oog voor land en volk en een verrassend helder oordeel toonde te bezitten en die bovendien een levendigen en bocienden stijl had, nam toe met eiken brief, dien hij van hem ont ving. Voor Selma waren deze brieven nog iets meer; voor haar waren ze een ge beurtenis, waarnaar ze het verloop van den tijd afmat. Ze las ze haar grootvader voor en wist ze altijd een poosje in han den te krijgen om ze nogeens op haarx ge mak over te lezen, en uit tal van passa ges en uitingen meende ze te ontdekken, dat de brieven eigenlijk veel meer voor haa-r dan voor den geadresseerde bestemd «aren Het was op een mooien, zachten voor jaarsdag tegen het einde van April, toen Dr. Forberg die den dag te voren in Ber lijn was teruggekeerd, zijn eerste bezoek bij den Geheimrat bracht. De oude heer ontving hem met groote blijdschap, bijna zooals cen vader zijn terugkeerenden zoon ontvangt en vertelde hem «dadelijk, dat hij den geheelen dag beslag op hem legde. Selma begroette hem verlegen, met weinige woorden en een handdruk, ging toen met een stil, gelukkig lachje op de veranda naast haar grootvader zitten en keek naar buiten, naar het jonge teere groen en de zachtgeklcurde voorjaars bloemen. Verstolen liet zij haar mooie blauwe oogen op den bezoeker rusten tot dat zij de zijne ontmoetten; dan liet ze do donkere wimpers zakken, mot een die pen blos op haar gezcht. Gustaaf leek haar sedert zijn vertrek flinker en mannelijker te zijn geworden. De onzekerheid van optreden en de eenigszins linksche manieren van VToeger hadden plaats gemaakt voor een vrije en gemakkelijke houding. Zelfs zijn stefh scheen een dieperen klank te hebben ge kregen. Er verliepen uren, terwijl Gustaaf van zijn ondervindingen in de Vereenigde Sta ten vertelde en de Geheimrat hem op de hoogte bracht van allerlei wat er gedu rende zijn afwezigheid was gebeurd. Hij zei o.a. hoezeer hij het betrenvde, dat er nog steeds geen spoor van den moorde naar van zijn vader ontdekt waa. En nu verslapt de politie in haar pogingen, voegde de Geheimrat er aan toe. Maar ik zal de zaak met nieuwe kracht opnemen, verklaarde ForbeTg, e* met steun van mijn vriend Mühlfeld, die weer in Berlijn is, hoop ik ondanks allej licht in do zaak te brengen. Terwijl hij dit zeide, keek hij peinzend naar het jonge groen daarbuiten. Dus u blijft nu in Berlijn, vroeg Selma. Ik hoop althans nu eindelijk de kam te zullen krijgen, om mijn proefjaar aas een der gymnasia te volbrengen. Wilt u dus bij het onderwijs gaan? vroeg de Geheimrat. Ja, wat moet ik anderi? antwoordde Gustaaf met een lichten zucht. Nu, naar verschillendo uitlatingen ÏA je brieven te hooren zou ik zeggen dat een werkkring op het gebied van kunst en kunstgeschiedenis je meer zou aan trekken. De Geheimrat keek den jongen man onderzoekend aan, maar deze ant woordde met een schouderophalen. Ik moet zoo gauw mogelijk een be trekking zien te krijgen, die Maar van kunst gesproken, wiel de Geheimrat zichzelf in de rede vt»r het donker wordt moet ik je toeh even mijn schilderijenverzaraeling laten si en. Ik heb een paar nieuwe aanwinsten, waar* voor ik je oordeel graag zon hooren. (Wo»dh

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5