Gem. Berichten. Geertrui. Om dit. te hegrijpen, moet men weten, dat dit eeuwenoude klooster, het welk misschien wel dateert uit de XlIIe eeuw en waarvan ik al een paar keeren gezegd heb, dat daar de dames-deelneem sters gehuisvest waren, in 1797 tijdens de Fransche Revolutie voor een groot deel verwoest en sindsdien bijna onbewoond ge bleven is. Een klein gedeelte wordt be woond door een gering aantal kloosterzus ters, maar het overige gedeelte, dat nog zeer groot mag heeten, staat leeg, is een bestudeering overwaard en wettigde alles zins een „wandelvoordracht". Het nog bij na gave en ongeschonden kloosterpand met den stillen rijkbegroeiden binnentuin ligt daar zóó idyllisch, zóó weltfremd, zoó droomverloren, dat het een zoet genoegen was, daar doorheen te mogen dwalen met de mijmering, of met dit klooster niet op nieuw vele godzoekende zielen gelukkig konden gemaakt worden. Door deze gangen hangt een nostalgie naar het schoon ver leden, die weeklagend roept om den recht- matigen bezitter. Naast dit klooster staat de abdij thans parochiekerk van Sint Geertrui, die gelukkig nog m gebruik is en waarin wonderschoone 6talles te beschou wen zijn. Deze mooie tweede congresdag eindigde na een genoeglijk avondmaal en een pret- tigen avondkout door den tuin van de abdij met de Completen het liturgisch avondgebed bij uitnemendheid. Wat zijn de gezongen Completen toch altijd mooi! Behoorden de avonden, waar op wij vroeger op Hageveld de Completen zongen, niet tot de schoonste van het heele jaar? Zoo ook hier. Die schuldbekentenis' voor op, die psalmen, dat Canticum van Si meon, dat Salve Regina, hoe schoon, hoe stilmakend hoe vrede-ademend is dat alle maal! Met den zegen van Vader Abt, die onmiddellijk na de Completen gegeven wordt, gingen wij stadwaarts. Een mooie zomeravond was over heel Loven gedaald, maar bij het neerstijgen van den Keizers berg was het ons* toch, als zeiden wij vaar wel een geluk, waartegenover de wereld weinig bieden kan. En we spraken het de Apostelen na: Het was ons goed vandaag, daar ginds te zijn. H. 'A'. ULLEMAN, pr. DE ONTVLUCHTING UIT DE GEVANGENIS TE SCHEVENINGEN. Een der ontsnapten gearresteerd. Hoe de ontsnapping geschiedde. Een der vier uit de Bijzondere Strafge vangenis te Scheveningen uitgebroken ge vangenen, de Belg J. Gendens, is gisteren avond te Voorschoten gearresteerd. Omstreeks 6 uur ontdekte de landbou wer v. d. K„ wonende aan den Leidschen weg te Voorschoten tusschen de Vink en de zilverfabriek, dat een onbekend per soon in zijn hooiberg was. Hij was gekleed in een bruine broek en kiel. Aangezien deze niet een van de gewone bekende zwervers was, liet hij oogenblikkelijk de politie waarschuwen en zond per fiets een jongen naar den chef-gemeenteveld- wachter v. d. Meer, die in het Vernèdepark .woont. Deze vermoedde dadelijk, dat het een van de ontsnapte gevangenen was éh verzocht den jongen even door te rijden naar zijn veldwachter Hilgersen, die aan het andere eind van het dorp woont en dezen mede te deelen, dat hij zoo gauw mogelijk naar de richting Leiden moest rijden. Beide veldwachters begaven zich toen per rijwiel naar de boerderij van v. d. K. Op weg daarheen kwam deze hen reeds tegemoet en deelde den veldwach ters mede, dat de man plotseling de vlucht genomen had, den Leidschen straatweg over, vervolgens over eenige slooten was gesprongen en zich thans in de Boschhui- zerpolder bevond. De chef-veldwachter telefoneerde toen naar de Leidsche politie en de maréchaus- sée te Wassenaar, stelde hen van zijn ver moeden in kennis en verzocht om assisten tie en langs de spoorlijn naar Voorschoten te komen. Hij zelf en de andere veldwach ter hielden toen een wakend oog op den vluchteling, dien zij uit de verte in de gaten hielden. Toen na tien minuten de chef-veldwach ter bemerkte, dat politie en marechaussee langs de spoorlijn waren aangekomen, vond hij het oogenblik gekomen om den Bosch- huizerpolder in te gaan, teneinde te trach ten zich van den vluchteling meester te maken. De veldwachter Hilgersen bleef op den straatweg, teneinde zoodoende te beletten, dat de ontsnapte gevangene daarlangs zou kunnen ontvluchten. Toen de chef-veldwachter zich overtuigd had, dat het breede terrein voldoende was afgezet, had hij ook tevens de zekerheid, dat ontkomen niet meer mogelijk was, om dat dit alleen kon geschieden over een vrij breed water, de Boschhuizerwetering. Hij zag daar aan den kant den vluchte ling verborgen in het riet. Op korten af stand van hem gekomen, haalde hij zijn revolver voor den dag, sommeerde hem op te staan en zijn zakken leeg te halen, waar aan onmiddellijk werd voldaan. Slechts 'n paar ansichtkaarten en eenig scheergereed schap kwamen voor den dag. Inmiddels waren ook de veldwachter Hilgersen en eenige burgers nader geko men, om zoo noodig assistentie te verlee- nen. Gevraagd wie hij was, zeide hij dadelijk te zijn Jo Gendens en uit de gevangenis te zijn ontsnapt. Hij voegde eraan toe, dat hij zonder verzet zou meegaan en verzocht niet te worden geboeid. De politie voldeed hieraan. Op den Straatweg gekomen, trof men daar een particuliere auto aan van den heer Slager uit Breda, aan wien werd ver zocht zijn auto voor het overbrengen, van den arrestant beschikbaar te willen stel- len, waaraan deze dadelijk voldeed. Op het politiebureau te Voorschoten aan gekomen, bleek, dat de gevangouo uitge put was van honger. Wel had hij nog brood uit de gevangenis meegenomen, doch gis teren was hij zo.ider eten geweest. Nadat hem brood en melk was verschaft en hij een sigaartje had opgestoken, kwam hij weer op zijn gemak. Inmiddels was van Voorschoten uit de commissaris van poli tie van de afd. C. te 's-Gravenhage, de heer Kramers, gewaarschuwd, die ongeveer een uur later den gearresteerde met den politieauto uit Den Haag liet afhalen en naar Scheveningen liet overbrengen. Op het politiebureau te Voorschoten heeft G. nog verschillende bijzonderheden meegedeeld over do ontvluchting. Hij ver- klaardej dat de tralies op vier plaatsen waren doorgezaagd en dat hij eigenlijk in de cel had moeten achterblijven. Zijn me de-gevangenen zijn vermoedelijk van bui ten geholpen aan kleeron en geld. Hij was zonder geld en kleeren en had gehoopt door hen te worden geholpen. Dit is niet gebeurd, want reeds kort nadat ze uit cTe gevangenis ontsnapt waren, is hij zijn medegevangenen kwijt geraakt. Nadat de tralies waren doorgezaagd zijn ze boven naar het dak geklommen en met behulp van vier aan elkaar geknoopte lakens heb ben ze zich naar beneden laten zakken op een lageren muur van ongeveer 6 meter hoogte. Daarvandaan hebben ze zich laten afzakken en zijn toen buiten de gevange nis gekomen. Dit was, zeide hij, een zeer moeilijke onderneming. Nadat hij zijn makkers was kwijt ge raakt, is hij den geheelen nacht in de dui nen blijven rondzwerven en heeft hij zich overdag in de bosschen verscholen, waar hij veel van de stortregens te verduren heeft gehad. "Woensdagavond, toen de duisternis was gevallen, heeft hij zijn tocht voortgezet en is toen op den straatweg terecht gekomen. Hij wilde zich naar België begeven. Hij zag echter, dat hij den verkeerden weg was ingeslagen naar Haarlem en is toen teruggegaan. Ter hoogte van de woning van den landbouwer v. d. K. gekomen, kon hij door vermoeienis niet verder en heeft daar een schuilplaats gezocht in den hooi berg. Daar heeft hij zich gisteren den ge heelen dag schuil gehouden met de bedoe ling, als het weer donker was geworden, de richting naar Delft op te gaan. Het resultaat der geluidproeven. In aansluiting aan het reeds medege deelde vernemen wij dat de geluid- en zaagproeven hebben uitgemaakt, dat ge bruik is gemaakt van een goede qualiteit ijzerzaag, die in iederen ijzerhandel voor een paar kwartjes te koop is. Dit zaagje is buigzaam, en kan zeer makkelijk bin nengesmokkeld worden, evenals de span boog. Men kan de zaag ook zonder boog gebruiken, maar dan gaat het werk niet zoo snel. Het doorzagen der stangen bleek het werk van een oogenblik. Binnen een kwar tier was er Woensdag meer gedaan dan bij de ontvluchting. Wanneer echter met kracht wordt gezaagd, is het geluid tot op grooten afstand hoorbaar. Yan de geluid dempende werking van vet moet men zich niet een te groote voorstelling maken. Men moet evenwel niet vergeten dat het stormweer van Dinsdag een grooten in vloed moet hebben gehad op de hoor baarheid. Een tweede mogelijkheid is dat het plan reeds lang te voren gemaakt was en dat er bij tusschenpoozen een paar streken zijn gedaan, zoodat de staven al vernield waren, en men op een storm- achtigen avond heeft gewacht om uit te breken. Het vermoeden bestaat voorts dat buiten iemand klaar stond die hun aan kleeren en geld heeft geholpen, ter wijl bij de politie de meening veld wint, dat een der bewakers betrokken moet zijn bij het gebeurde. Het onderzoek strekt zich in deze rich ting uit en is nog in vollen gang. Uit de controleklokken blijkt, dat de ronden ieder kwartier gedaan zijn; de 15 minuten die er tusschen elk bezoek van den bewaker verloopen, zijn voldoende gebleken voor de ontsnapping. Het is te verwachten dat maatregelen zullen worden beraamd om dergelijke ont snappingen in het vervolg te beletten. Het komt ons voor, dat de inrichting van het gebouw ze echter gemakkelijk maakt. Is men eenmaal op het dak, dan kan men zonder al te veel moeite afdalen tot 4 Me ter hoogte. Men heeft eraan gedacht om den muur te voorzien van glasscherven of prikeldraad. Iemand heeft zelfs de mo gelijkheid geopperd van electrische dra den, maar dat vindt men te veel oorlogs maatregel. Ook een gracht zou niet hel pen. Uit het oude Huis van Bewaring trachtte men wel door een riool naar bui ten te komen! Ook zou wellicht doeltreffende zijn het patrouilleeren van gewapende militairen langs den buitenmuur zooals vroeger ge daan werd, en speciaal op nachten, die voor uitbrekers zoo gunstig zijn door slecht weer. Ten slotte zou er geregelde controle moeten geoefend of alle staven steeds intact zijn. Indien dit cp bepaalde tijden werd nagegaan, zou een systems tisch werken, zooals nu mischien heeft onmogelijk zijn geweest. ONGELUKKEN. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een auto door den trein gegrepen en vernield. Omstreeks kwart voor vier, gisterenmid dag, kwam een two-seater den Zwarten weg nabij Aalsmeer afrijden. De auto werd bestuurd door den loondorscher K. Lausen uit Haarlemmermeer. Hij wilde dt_ overweg, welke onbewaakt is, overste ken, doch bemerkte te laat den trein, die omstreeks 15 uur 25 uit de richting Uit hoorn aldaar moet passeeren. De auto werd gegrepen en tegen een seinpaal geslingerd. Het voorste gedeelte van den wagen werd vernield en L. kwam er wonder boven wonder zonder eenig letsel vanaf. BEDOLVEN ONDER ZAND. De lijkjes der twee te Schiermonnikoog vermiste jongens gevonden. De twee zoontjes van schipper J. Teerd- stra te Schiermonnikoog, die, zooals wij gisteren meldden, sedert Woensdag ver mist werden, zijn dood in een zandkuil ge vonden. Blijkbaar hadden zij een diepen kuil in het duin gegraven en zijn zij zoo bedolven. De „Tel." meldt nader: Woensdagmiddag om 2 uur waren de jongens van huis geaan en niet meer terug- gebeerd. Wel was de hond, die hun verge zeld had, thuisgekomen, zoodat reeds- aan stonds vermoed werd dat de kinderen een ongeluk gekregen hadden. Vrijwel de ge- heele bevolking van het eiland trok er 's avonds en 's nachts op uit om hen te zoeken. Men slaagde er evenwel niet in de jongens te vinden. Nadat ook den gehee len nacht van Woensdag op Donderdag nog gezocht was zonder resultaat, besloot de burgemeester telefonisch een politiehond van den vasten wal te laten komen. Gistermiddag echter trokken twee leer aren van de Zeevaartschool er nogmaals op uit. Zij beklommen het Witduin en ontdek ten daar een gat, dat klaarblijkelijk nog voor kort was gegraven. Met een stok stiet- ten zij op een hard voorwerp, dat bij nader onderzoek 'n klompje bleek te zijn. Spoe dig nu kwam ook een voetje bloot. Men deed de vreeselijke ontdekking dat de klei ne hier hun graf hadden gevonden. In te genwoordigheid van politie en geneeshee- ren werden de beide lijkjes daarop opge graven. Vastgesteld werd dat de kinderen door verstikking gestorven waren. Vermoe delijk zijn zij bij het spelen onder het zand bedolven geraakt. De verslagenheid op het eiland^ is algemeen. De kinderen waren 8 en 10 jaar oud. Door den bliksem gedood. Gistermorgen is de 20-jarige De Vries aan de Witinarsumervaart onder Bolsward waar hij in een hok voor het onweer een schuilplaats- had gezocht, door den bliksem Tragisch ongeval. Woensdagavond is te Eindhoven in de St. Jorisstraat een tragisch geval voorge komen. De ongeveer 55-jarige A. van Gent zou deelnemen aan het Rozenkrans gebed voor de zielerust van zijn overleden zuster, die gisteren zou begraven worden. Voor het gebed begon wilde hij het lijk van zijn zuster nog eenmaal zien. Nauwe lijks was de kist geopend of de man, die zeer gezond van huis was gegaan, zeeg in een en was kort daarna overleden. Plotseling sterfgeval. g Te Waalwijk is plotseling aan bloeduit storting overleden mej. v. d. W., een moe der yan een zestal jeugdige kinderen. Aan bloedvergiftiging overleden. De Duitecher H. te Hoensbroek is het slachtoffer van een kwakzalversmiddel ge worden. Daar hij zich bij het scheren vaak de huid openkrabbe, had hij in Duitsch- land een watertje gekocht, dat de eigen schap van desinfectie zou bezitten. Hij heeft zich daarmee na het scheren inge spoten, met het gevolg, dat na eenige uren zijn gelaat opzwol en sporen van bloedver giftiging vertoonde. Een ontboden genees heer constateerde inderdaad, dat het prae- paraat vergiftigde bestanddeelen bevatte. H. it' aan de gevolgen der bloedvergiftiging overleden. Tegen een rijwiel geloopen. Woensdagavond is op de Hooftskade te 's-Gravenhage een 84-jarige doove man te gen een transportrijwiel aangeloopen. De oude man bekwam verschillende ernstige kwetsuren en werd in zorgwekkenden toe stand naar het ziekenhuis overgebracht. Moedige redding. Aan het strand te Kijkduin, onder de ge meente Terheide, geraakte Woensdagmid dag de 20-jarige N. uit Botterdam bij het zwemmen in zee in de strooming en werd onverbiddelijk, ondanks zijn uiterste pogin gen om naar het strand té komen, mede in zee gesleurd. De heer P. Remmert, amb tenaar aan het post- en telegraafkantoor te Loosduinen, die juist met zijn echtge- noote op een der golfbrekers stond, zag het gevaar, waarin zich de jongeman bevond. De heer R ontkleedde zich snel en begaf zich in zee. De heer R., een uitstekend zwemmer, was spoedig den drenkeling ge naderd die intusschen een 150 meter in zee was gedreven. OmJiem aan het strand te brengen ging echter niet dadelijk zoo gemakkelijk, daar hij zich aan zijn redder vastklemde en deze zich eerst vrij moest maken, om hem daarna met een kunstgreep vast te grijpen, waarna de moedige redder het genoegen smaakte de zee haar prooi te ontnemen en den drenkeling behouden aan het strand te brengen. BRANDEN. Boerderij afgebrand. Woensdagavond is brand ontstaan in de kapitale boerderij van den heer Chr. Haa- nen, te Weert. Een stier, twee vaarzen en 6en vijftal varkens, kwamen in de vlam men om. Het huis bleef gespaard; de gc- heele schuur met den daarin geborgen oogst, landbouwmachinerieën, en akkerge reedschap, werd een prooi der vlammen. De brandweer kon geen dienst doen, we gens gebrek aan water. De verbrande goe deren zijn gedeeltelijk verzekerd. De oor zaak is onbekend. Werkplaats uitgebrand. Gistermiddag te ongeveer 1 uur brak brand uit in de reparatie-werkplaats van lederwaren en autobekleederij van de fa. Gebr. v. Eeden, aan de Arnhemschestraat te Amersfoort. Het geheele perceel met. inhoud brandde uit. Het aangrenzend perceel, de repara- tiewcrkplaaty van den piano- en orgelhan- del R. v. d. Burg kreeg zeer veel water schade. Een vleugel en twee orgels zijn to taal yeinieJd; De oorzaak is onbekend. Een café verbrand. Door onbekende oorzaak is gistermorgen het café Halfweg, gelegen aan den rijks straatweg te Heemskerk, geheel uitge brand. De brandweer wist het aangren zende woonhuis van de gebroeders Been- jes te behouden. De schade wordt door verzekering gedekt. Diefstal van een beurs met geld. Woensdag ging de 70-jarige kantoorloo- per, P. J. v. d. H., voor de firma B. en Zoon van den Schiedamsche Dijk te Rot terdam op het vrachtgoederenkantoor van het Station D. P. geld betalen. Hij moest ruim 100 gulden terug ontvangen en be merkte, toen hij het geld natelde, dat hij een dubbeltje te weinig had ontvangen. Daarom ging hij naar het loket terug en legde zijn beurs even naast zich. Toen hij het ding weer wilde opnemen, bleek het verdwenen. De politie werd gewaarschuwd. Deze, wetende dat er voornamelijk loopjongens op dit kantoor komen, zond eenige recher cheurs naar verschillende kantoren, waar voor deze jongens werkzaam zijn. Bij het kantoor van een firma in de W. van Haemstedestraat werd de 16-jarige T. A. B. aangehouden. De jongen ontkende iets van den diefstal af te weten, doch bleek bij fouilleering de bewuste beurs bij zich te hebben, al het geld zat er nog in, behalve oen dubbeltje, dat de knaap aan een vriendje had cadeau gegeven. De Inbeslag genomen woningen te Apeldoorn. De beide woningcomplexen, van de wo ningbouwvereniging „Beter Wonen" te Apeldoorn, het eerste nabij den Oud-Beek- bergerweg in bod staande op 581.700 en het tweede aan den Asselschenweg gelegen; in bod staande op 490.500 zijn in de tweede veiling verkocht (199 woningen) voor 637.000 en (94 woningen) voor 618.500 te zamen 1.255.500 aan de bouwvereniging „De Goede Woning". Smokkelen van koffie. Dinsdagnacht stieten Duitsche beambteTï onder Kohlberg, een gehucht vlak aan Kerkrade gelegne, op een uit mannen en vrouwen bestaande smokkelaarsbende. De beambten, achtervolgden de vluchtende smokkelaars en konden een vrouw achter halen, die een groote hoeveelheid koffie bij zich droeg. Een der smokkelaars had do koffie tijdens de vlucht weggeworpen. In het geheel werd op 42 K.G. beslag ge legd. Met een mes gestoken. In een café aan de Vrohenstraat te IJmuiden heeft zekere J. de R. in be schonken toestand den Dastelein met een mes in de hartstreek gestoken. De wond was gelukkig niet ernstig, want de getrof- feenn kon nog zelf bij de politie aangifte doen. De dader is gearresteerd. De R- had het mes, waarmede hij den kastelein stak juist van de justitie terugontvangen, die het als bewijsmateriaal in een andere zaak tegen de R. onder zich had. Aangename verhoudingen! In den gemeenteraad van Schaesberg (Limburg) gaat het den laatsten tijd alles behalve stichtend toe. De vorige zitting had het raadslid Lommen zich tegenover den burgemeester, den voorzitter, zeer on vriendelijk uitgelaten en dezen o.m. ver gast op de spreuk: „Van oorlog, pest en den burgemeester van Schaesberg, verlos pns, Heer!" De burgemeester kwam in de zitting vaü gisteren met een lang betoog op de speech van den heer Lommen terug en lang niet malsch. Hij beschuldigde het raadslid van verdraaiing en verkrachting der waarheid en noemde hem een man met communisti sche allures, een bekenden pamfletschrij ver en laag sujet. Als een marskramer, al dus de voorziter, loopt die man langs de deuren, nu eens hier dan eens daar, zijn diensten als' raadslid voor het particulier belang aanbiedend, zonder het besef te hebben, dat hij daarmede zijn onbedui dendheid voor het algemeen belang ten duidelijkste aantoont. Ook zeide spreker nog buiten een eventueel antwoord op het houden en nog te leveren betoog van den heer Lommen, krijgt die man van heden af op zijn vragen en gezegden in den raad van mij als voorzitter nooit meer een ant woord. En de burgemeester hield woord ook. Tn den loop van de zitting van gisteren stelde de heer Lommen verschillende vragen, welke echter door den voorzitter totaal genegeerd werden. Op het betoog van den voorzitter beloof de de heer Lommen de volgende zitting te zullen antwoorden. Drie jaar in een brievenbus. Een inwoner van Helmond, de heer P. J. ontving dezer dagen een briefkaart terug, welke hij in Mei 1925 in een brievenbus had gestopt. Bij onderzoek bleek, dat deze briefkaart meer dan drie jaren in eene brievenbus achter een fctuk metaal heeft vastgezeten en door geen enkele postbode bij de lichtingen is opgemerkt. Bij gelegen heid, dat de brievenbus werd gerepareerd, werd de kaart ontdekt. Met een „Niet bezorgd" is zij aan den afzender geretourneerd. Financiën en Oeconomie. 5 pCt, Obligatieleening. Op Dinsdag 21 Augustus 1928 is openge steld de inschrijving op de 5 pet. Ie Hypo thecaire 15-jarige Obligatieleening groot 1.000.000.ten laste van de Yereeniging der Broeders van Liefde te Venray en Stratum (Gem. Eindhoven), (in stukken van 1000.500.en 100.tot den koers van 100 pet. bij de Nederlandsche Land- bouwbank te Am^erdam, Lentjes en Droe- DE NIEUWE DUITSCHE HANDELSVLOOT. Twee nieuwe groote stoomschepen Onder groote belangstelling zijn 0p en 16 Augustus j.l. de „Europa" en „Bremen", die thans de grootste tche der Duitsche handelsvloot zijn, van st geloopen. Het is wel een ongekende beurtenis in de geschiedenis van het reldverkeer, dat in twee dagen tijds, t voor rekening van een zelfde ondernen gebouwde groote schepen, te water wer gelaten. Elk der beide schepen n 46.000 ton. Zij bieden elk plaats voor j personen. In de Lente van 1929 zullen van Bremen uit hun eerste reis naar Vereenigde Staten ondernemen. Om de beteekenis van deze gebeur^ juist te beoordeelen, diene men er reken] mee te houden, dat Duitschland door] Verdrag van Versailles vrijwel zijn gehe vloot heeft verloren. Thans, tien jaar de onderteekening van dit verdrag, kleedt Duitschland met een totaal vaal millioen bruto Reg. tonnen de plaats in de wereldscheepvaart. De sche vloot bedraagt weer 70 pet. van fcterkte in 1914. Duitschland staat vóór Italië en Frankrijk, maar achter] geland (20 millioen ton), de Vereeq Staten (14.5 millioen ton) en Japan (i lioen ton). Terwijl zich voor rekeninjl Engeland op 30 Juni j.l. schepen voq totaal van 1.2 millioen ton in bouw ji den, lagen op hetzelfde tijdstip 87 so( met een totaal van 407.000 ton voor sche rekening op stapel. Bij den bom nieuwe schepen bekleedt Duitschland tweede plaats vóór Nederland (173.000 Italië (154.000 ton), Frankrijk (125.000 Rusland (115.000 ton), Japan (111.000 Zweden (101.000 ton) enz. Dr. Schurman, de Ambassadeur der-., eenigde Staten te Berlijn, die te Ham op de scheepswerf van Blohm en Vos dooprede van de „Europa" hield, brac! deze rede hulde aan de Duitsche ret en meende een nieuw tijdperk in de ont keling der Duitsche scheepvaart te ar voorspellen. Toen den volgenden da? Bremen, op de scheepswerf der „Dt. mag", de „Bremen" te water werd ge'ii herinnerde Rijkspresident von Hinden er aan, dat, net zeventig jaar geleden, eerste voor het transatlantische ver bestemde schip van den „Norddeut Lloyd" te Bremen van stapel was gek en toen eveneens met den naam der was gedoopt. Zoowel te Hamburg j! Bremen woonde een enorme menigtt plechtigheid bij en beide malen wal een indrukwekkend schouwspel, toenc het gejubel der duizenden toeschouwer reusachtige schepen in het water giet Dat het te water laten van der? Oceaanreuzen niet zonder gevaar ii men inzien, als men weet, dat zoo?: „Bremen" als de „Europa" toen 25 stapel liepen, meer dan 32 inillioeti gram wogen. Steeds bestaat de mof heid, dat het schip doorbreekt, sidJ. een© kelffc ""Ji jp kot.jsr/df Aiioa ging center naar wenoc^ hun enorme gewicht liepen b^cchepj zonder het minste bezwaar van^^ weldige hoeveelheden metaal zij,^}, bouw der beide schepen noodig^ zoo, bij voorbeeld, alleen 50 millm' staal. Om deze hoeveelheden te traiv teeren waren 3330 spoorwegwagons n& Voor elk der beide schepen zijn bijns millioen klinknagels besteed, om de platen aan elkaar te klinken. Elk krijgt vier schroeven, die elk 17.00C zullen wegen. Op elk der beide schepen zullen, gezegd, 3200 personen, met inbegrip bemanning, kunnen worden onderge Om de bevolking van deze drijvend den tijdens den tocht over den Occ voeden, zullen, voor elk schip en vo reis, 98.500 pond vleesch, 4300 pond en 44.000 pond meel aan boord wok nomen. Met dit meel zal aan boord t trische ovens brood worden gebakt „Bremen" en de „Europa" zullen van Bremen naar New York in 6 afleggen, of in één dag minder, da- voor de reis noodig zijn. Elk schip 1 klassen hebben en wel een eerste i tweede klas, een derde kajuit voor ten en een derde klas voor emit Voor de veiligheid is zooveel moge- zorgd. Beide schepen hebben dubb dems en waterdichte schotten, zoo zullen kunnen blijven drijven, zelf' door beschadiging van den buit eenige afdeelingen onder water loopen. Alle reddingsbooten zijn fi: tors voorzien en hebben zooveel pi" zij in geval van nood, alle passi ook de bemanning aan boord men. Vier dezer reddingsbooten zien van draadlooze telegraphie. een nieuw systeem kunnen alle booten in een minimum van tijd worden gelaten. De beide schepen worden zoo mogelijk ingericht. Bekende Duit chitecten en kunstenaars zooals F. A. Breuhaus (Dusseldorp), Pi Paul (Berlijn), Dr. Rudolf Schroder (Bremen), Dr. ir. Paal (Bremen), zullen aan deze inric medewerking verleenen. Elk schi] over een groot zonnedek, waai hartelust aan sport zal kunnen daan. Bovendien bevindt zich boord van de „Bremen" als van pa" een groot zwembad. Iets nieB,f restaurant, waarin de passagiert carte" zullen kunnen eten. In alle der beide schepen wordt alleen of sche kachels gekookt, waardoor een maximum aan reinheid wordt H ge da ka hij be: gei wa tak Eui aan zett ben in d Daai dus land ande "woor roetc ontm als tners niet in <ii mens Jiciiti Gelo< Eu h »eg 1 aan 2 schier. en vr maar dien saerts te 's-Hertogenbosch en ac toren. ^ICJJ De storting op de toegewezen wisseling der voor conversie <j J9 aj 4 pet. en 5 pot, obligaties met vtf zijn van rente zal plaats hebben op! p_ j 3 September 1928, ten kantore vaJV ving tegen afgifte der toegewezen! Werj ties. onopgc Prospectussen en inschrijvm^f mar, di zijn bij de bovengenoemde kan van de krijgbaar. juis

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6