B SPORT EN WEDSTRIJDEN. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND De jaarvergadering. Zaterdagavond begon te Arnhem de jaar- lijksche algemeene vergadering van den Nederlandschen Voetbalbond. De heer Kips opende de vergadering. In zijn openingswoord zeide hij, dat heb ge- heele jaar gestaan heeft onder den indruk van de Olympiade. Gelukkig zijn de compe tities op de normale wijze afgewikkeld. Er is dit jaar buitengewoon hard en ook met succes in den N.V.B. gewerkt. Wat het fi guur, dat ons land bij de Olympische Spe len geslagen heeft, betreft, brengt spreker in herinuering den wedstrijd tegen Uru guay. Wij hebben met eere verloren van het elftal, dat het Olympisch kampioen heeft gewonnen. Spreker is volkomen tevreden •ver dit resultaat, dat onzen voetballers *>t eere strekt. De Olympische Spelen zijn ▼olgens den heer Kips een buitengewoon •ucces geweestDe Nederlandsohe sport wereld heeft den goeden naam van onze iport tegenover het buitenland hoog gehou den. Er is door dc Olympische Spelen be langstelling gewekt voor verschillende tak ken van sport in tal van kringen. Voetbal heeft men wel eens eenzijdigheid verweten. Wij hebben thans kunnen costateeren, dat voetballers ook voor andere sporten belang stelling hebben. Na goedkeuring der notulen wordt over gedaan tot de behandeling van het jaarver slag. Gevraagd werd of het bestuur eenige me dezeggenschap heeft gehad bij den bouw van het nieuwe stadion en of het bondsbe- stuur al over het eventueele gebruik van dat stadion onderhandeld heeft. Geant woord werd, dat het bestuur geen medezeg genschap heeft gehad en dat de onderhan delingen met het bestuur van het stadion nog niet zijn geëindigd. Gevraagd wordt wat de regeling van het Interacademiaal voetbal den N.V.B. kost, omdat men van meening is, dat gelden daaraan gegeven onnuttig besteed zijn. Ge antwoord wordt: dat het Interacademiaal voetbal den N.V.B. niets- kost, doch dat het bestuur van meening is, dat eventueele bij dragen voor dat voetbal goed besteed zou den zijn ter wille van de propaganda van voetbal in die kringen. Het jaarverslag werd ten slotte goedge keurd. Nadat de voorzitter de groote diensten van den heer Denis voor het Nederlandsche voetbal uiteengezet heeft, maakt de heer Waijer een opmerking, dat over den heer Denis in den wedstrijd NederlandUru guay minder prettige dingen in de pers heb ben gestaan. Spr. weet dat de berichten onjuist waren en dat de heeren van Heel, Massy en Weber schriftelijk hebben ver klaard, dat zij die mededeelingen niet heb ben gedaan. Op de meening van den heer Waijer, dat .door publicatie van zijn brieven aan de praatjes over den heer Denis een einde gemaakt had kunnen worden, ant woordde de voorzitter, dat de heer Denis naar de meening van het bestuur als sport man te hoog staat om aan dergelijke praatjes waarde te hechten. Nadat de tech nische commissie heeft vastgesteld, dat den heer Denis geen blaam kan treffen, wordt het voorstel, om hem tot eerelid te benoe men, bij acclamatie aangenomen. In de gisteren voortgezette vergadering maakt het rapport der decentralisatie- Commissie een langdurig punt van bespre king uit. Een voorstel uit de vergadering om de commissie uit te noodigen het vraagstuk in haar vollen omvang te bezien en drie maanden voor de volgende algemeene ver gadering een nieuw rapport uit te bren gen, omdat men van meening was, dat het rapport niet beantwoordde aan de opdracht der vorige vergadering, werd na eenige discussie verworpen. Bij de hierop volgende behandeling van het ontwerp-reglement voor de afdeelings- besturen werd het eerste artikel verwor pen met 35 tegen 29 stemmen, waarmede de geheele decentralisatie-kwestie voorloo- pig van de baan is. Een voorstel om aan art. 1 van het com petitie-reglement toe te voegen: „Het wedstrijdprogramma wordt minstens een wéék voor den aanvang der competitie in zijn geheel vastgesteld en in het O. O. be kend gemaakt", werd verworpen met 38 tegen 18 stemmen. Vervolgens wordt behandeld het voorstel van afd. II om de bondsvergadering in haar oude samenstelling te herstellen, met inachtneming van de stemverhouding in de afdeelingsvergaderingen. Dit voorstel wordt verworpen. De competitie vangt aan op 9 Septem ber a.s. In Verband met oefenwedstrijden voor 6et Nederlandsch elftal wordt Zondag 7, October geen programma voor de eerste klasse vastgesteld. öm den Maaldrift-beker. Ook voor den tweeden Zondag van deze wedstrijden bestond veel belangstelling, jammer echter dat aan de laatste wed strijd, vooral wat spel betrof, veel ontbrak D.V.S.Lugdunum 26. Allereerst werd begonnen met D.V.S.-— Eugdunum. Lugdunum heeft ongeveer hetzelfde elf tal van verleden week, terwijl bij D.V.S. en kele andere gezichten waren te zien. Direct wordt onder goede leiding aange vangen cn speelt D.V.S. heel wat beter dan verleden week. Het terrein is echter oor zaak dat D.V.S. op wat gelukkige wijze het eerste weet te doelpunten (10). Lugdunum heeft dan niet altijd geluk voor doel, maar weet toch na ruim een kwartier spelen ge lijk te maken. Kort daarop is het zelfs- 21, waarna de rust komt. Als opnieuw begonnen wordt, blijkt D.V. S. zich nog niet gewonnen te willen geven en weet keurig gelijk te maken. Geruimen tijd gaat het spel gelijk op, totdat Boman met een forsche kopbal Lugdunum dfi lei ding hergeeft (23). Jammer is het dat in deze periode de rechtsbinnen van D.V.S. er de brui aangeeft waardoor dit elftal geheel gewijzigd wordt (dit was echter niet noodig). Lugdunum komt voornamelijk door meerdere routine in de meerderheid en weet spoedig de lei ding te vergrooten (24). D.V.S. is nu een geslagen elftal en Lugdunum weet de stand nog zelfs tot 26 op te voeren. Jammer voor het goede spel in 't begin van D.V.S., maar niettemin verdiend voor het Lugdu- num-elftal. U.V.S.—R.V.C. 3—2. Direct na het begin gaan 3 kansen voor It.V.C. verloren, maar ook spoedig zien wij hetzelfde voor U.V.S. Er wordt forsch ge speeld, maar scheidsrechter v. d. Burg houdt de teugels strak. Na ruim een kwar tier spelen weet de Bruin met een harde schuiver te doelpunten (10). R.V.C. valt verwoedt aan, maar de U.V.S- achterhoede retourneert alles, totdat B.V. C. een vrije trap krijgt. Deze goed op doel genomen wordt hands geslagen en uit de toegestane strafschop wordt gelijk ge maakt (11). Zelfs weet R.V.C. de leiding te nemen (12). Nog voor rust ontstaat plots een incident. Als de rechtshalf van U.V.S. volgens de scheidsrechter verkeerd aanvalt, treedt deze speler ongepast op en wordt uit het veld gezonden. Dit voorvalletje wordt nog in de rust, die spoedig aanbreekt, voort gezet. Na rust is ook de linksback van U.V. S. vervangen en speelt de Bruin midvoor. R.V.C. speelt soms wel wat al te forsoh, maar ook U.V.S. bezondigt zich er aan, waardoor de wedstrijd zelfs het aankijken nauwelijks waard is. Laat het genoeg zijn met te zeggen, dat beide doelen om beurten in gevaar verkeer den, dat U.V.S. gelijk maakte en zelfs ook nog de leiding wist to nemen, in iedeir geval een goedo praestatie. ZWEMMEN. Over het Kanaal. J Een geslaagde en een mislukte poging. Miss Ivy Hawke is erin geslaagd het Kanaal over te zwemmen. Zij vertrok Za terdagavond van kaap Grisnez in Frankrijk en is gistermiddag in de nabijheid van Kingsdown aangekomen. Zij had 19 uur en 10 minuten gezwommen. De Engelschman Frank Perks, die even na haar zijn poging begon en haar spoedig voorbij was gezwommen, moest vijf m>jl buiten de Engelsche kust zijn poging opge ven. ZEILEN. Internat, wedstrijden te Antwerpen. Zaterdag werd te Antwerpen met de driedaagsche internationale zeilwedstrij den op de Schelde aangevangen. In de zesmeterklasse werd flink strijd geleverd. De race ging over de route Ant werpenBath en terug. Aanvankelijk lag de Kemphaan, A. J. Pluygers (De Maas) in derde positie achter de Ciss en Uilenspie gel, die merkbaar een voorsprong hadden. Daarna zakte de Kemphaan naar de laat ste plaats, doch leverde flink strijd tegen het Deensche jacht Hi-Hi,. een strijd die ten slotte ten gunste van het Nederland sche jacht uitviel. In de afdeeling platbodems van 8,5 tot 11,5 zeileenheid werd de Friso, eig. B. San ders (De Kaag) overwinnaar, doordat Jet ty, eig. L. Huybrecht (Antwerpen) nabij Austruweel, dus even voor de eindstreep, averij kreeg toen dit jacht een aanmerke- lijken voorsprong had. Bij de 8-meterjachten werd de Hollan- dia, eig. Doedes en De Wit (Kaag) over winnaar. Voortdurend ging de Hollandia gelijk op met het Franscbe jacht L'Aile VI, doch op den terugweg wist het Hollandsche jacht de leiding te nemen en zijn voor sprong langzamerhand te vergrooten om ten slotte onbedreigd te winnen. De resultaten waren: 8 meter klasse: 1. Hollandia, eig. Doe des en De Wit (De Kaag), 4 uur 36 min. 9 sec.2. L:Aile VI, eig. Herriot (Yachtclub de France), 4 uur 40 min. 26 sec. Platbodems, 8,511,5 zeileenheid: 1. Fri so, eig. D. Sanders (Dc Kaag), 5 uur 34 sec.2. Zwier, eig. E. Bloem (Société Royale Nautique Anversoise), 6 uur 48 min. 23 sec.; Jetty, eig. L. Huybrechts (Royal Yachtclub de Belgique) opgegeven. 6 meter klasse: 1. Uilenspiegel, eig. Syn dicaat Uilenspiegel (Royal Yachtclub de Belgique), 4 uur 52 min. 15 sec.2. Ciss, eig. W. R. en J. Murdoch (Royal Yachtclub de Belgique) 4 uur 54 min. 21 sec.; 3. Ubu, eig. Syndicaat Ubu (Royal Yachtclub de Belgique), 4 uur 59 min. 14 sec.4. Antigon eig. Carlier en Passelocq (Royal Yachtclub de Belgique), 5 uur 1 min. 57 sec.; 5. Kemp haan, eig. H. J. Pluygers (De Maas), 5 uur 2 min. 26 sec.; 6. Hi-Hi, eig. W. Vest (De nemarken), 5 uur 3 min. 24 sec. De uitslag van de tweede race in de zes meterklasse om het Schelde-juwcel luidt als volgt: Ciss (België), heen 2.42.6, terug 2.31.30, totaal 5.13.3G; 2. Ubu (België), 2.47.45, 2.40.45,5.28.303. Kemphaan (Hol land), 2.51.29, 2.41.0, 5.32.29; 4. Uylenspiegel (België) 2.48.35, 2.4.42, 5.33.17; 5. Antigone (België), 2.50.23, 2.43.59, 5.34.226. Hihi (De nemarken), 2.49.13, 2.50.20, 5.39.33. De stand luidt thans: 1. Ciss, 26 p.; 2. Uylenspiegel, 18 p.3. Ubu 16 p.4. Kemp haan, 10 p.5. Antigone, 9 p.6. Hihi, 9 p. Door den uitslag van gisteren is het Schcldejuweel dus voor Holland verloren gegaan, daar Kemphaan maximaal 24 pun ten kan behalen, terwijl Ciss er reeds 26 heeft. De race der Achtraeterkla&se werd gean nuleerd en heden zal voor de beker over gezeild worden. SCHAKEN. Het tournooi te Kissingen. De uitslagen van de Zaterdag gespeelde zevende ronde zijn; Bogoljubow wint van Rubinstein. Yates— Tarrasch afgebroken. Euws—Oapahlanca AUTOMOBILISME. CONCOURS VAN KOETSWERKEN TE NOORDWIJK AAN ZEE. Het terrein niet geschikt. Mooi Nederlandsch fabrikaat. Zaterdag werd te Noordwijk aan Zee het jaarlijksch concours van koetswerken gehouden, georganiseerd door de Kon. Ned. Automobielclub. Vorig jaar werd het concours gehouden op het terras van het Huis ter Duin, voor dezen keer was het parkeerterrein bij het Palace-hotel uitgekozen, doch dit leende zich al erg slecht voor dit doel. Het wat- ten eerst e veel te klein, zoo klein, dat men nau- wolijks gelegenheid had de wagens aan alle zijden te bekijken, en bovendien ontbrak er de gftelligheid, die deze concoursen gewoon lijk kenmerkten en die in niet geringe mate tot de attractie ervan bijdraagt. En ook dat vond uitsluitend zijn oorzaak in het gemis aan ruimte om zich te bewegen. Het aantal en de kwaliteit der ingeschre ven koetswerken was volkomen bevredigend en zoowel in de afdeeling in serie vervaar digd werk, als in de afdeeling niet in serie vervaardigde carosserieën was menig mees terstukje van koetswerkbouw te bewonde ren. Amerika mag nog wel steeds be schouwd worden als het land, dat de caros- serie van zijn in serie vervaardigde auto's het degelijkst en meest comfortabel weet af te werken, al valt ook bij het Fransche werk een sterke vooruitgang waar te ne men. En van het niet in serie vervaardigde werk het is steeds aangenaam dit te mogen constateeren behoefde het werk van de Nederlandsche constructeurs in geen enkel opzicht onder te doen voor dat van de vreemdelingen. Hetgeen dan ook wel tot uitdrukking komt in den uitslag zooals die door de ditmaal uit vier personen be staande jury werd vastgesteld. Aan de heeren Lawton-Goodman, Storm de Grave en Bij 't Vuur die ook het vorige jaar de jury vormden, was ditmaal een Belg, de heer Fr. De Wolf toegevoegd. We laten hieronder de bekroningen in de verschillende afdeelingen volgen. Waar geen eigenaar is vermeld, zijn de wagens inge schreven door den handel. Afdeeling I (koetswerk niet in serie ver vaardigd). Klasse A. Open koetswerk. Ie pr. Torpedo fabr. Sala Milaan op Isotta Fraschini, van mevr. Eilbracht te Wasse naar; 2e pr. Torpedo Van Rijswijk op Ex celsior. Klasse B. Gesloten koetswerk. Ie prijs remise. Spielman—Mieses remise. Nimzo- witsch verliest van Marshall. Réti wint van Tartakower. PAARDEN. Een Nederlandsch succes te Aken. Zaterdag is te Aken het ruiterfeest be gonnen. In het jachtspringconcours heeft de ritmeester De Kruyff op Voltigeur den tweeden prijs behaald. INTERNATIONALE SPELEN VOOR DOOFSTOMMEN. De voetbalwedstrijden. Zaterdagmiddag om 2 uur zijn te Am sterdam de tweede internationale spelen voor doofstommen aangevangen met den eersten wedstrijd van het voetbaltournooi. Het Olympisch Stadion was slecht bezet. Groote openingen gaapten op de tribunes, maar uit het feit dat er nog ruim 600 men- schen waren, blijkt toch wel, dat niet voor ledige tribunes gespeeld werd. Dc eerste voetbalwedstrijd ging tusscheu de elftallen van Tsjecho-Slowakije en Oos tenrijk. Hoewel de Tsjechen aanvankelijk in de meerderheid waren wisten zij dit niet in doelpunten uit te drukken. Tegen de rust waren de Oostenrijkers meer in den aan val, doch dank zij heb goede doelverdedi- gen van Ravesie ging de rust in met den stand 00. De Oostenrijkers waren in de tweede helft sterker, doch doelpunten bleven uit. In een verlenging van tweemaal 71/2 minuut wist de Oostenrijksche linksbinnen Linderheim uit een doelworsteling te sco ren in de eerste helft, waarna Fige den stand op 02 bracht. Gisteren werd de wedstrijd Engeland België het eerst gespeeld. Een eenzijdige wedstrijd, die in een 120 zege van Enge land eindigde. In de tweede partij ging hot tusschen Nederland en Frankrijk. Het resultaat was hier een 32 zege voor de Nederlanders. De wielerwedstrijden. De uitslagen luiden: Wedstrijd over 1 K.M. (dooven): 1. CalT- lon (Frankrijk), 2. Fraiture (België), 3. Mar ly (Frankrijk). Wedstrijd over 5 K.M. (dooven): Ciillon (Frankrijk). 2. Marly (Frankrijk), 3. Frai ture (België). 40 K.M. koppelwedstrijd voor amateurs (hoorenden): 1. Slesberk-Hoevens, 2e Gebr. Krens, 3. Lorié-Heslinga, 4. Geluk-Kreigs- man. De zwemwedstrijden. Onder vrij groote belangstelling namen des s' avonds om zeven uur de Olympische zwemwedstrijden een aanvang voor onge veer 400 belangstellenden. De uitslagen luiden: 4C0 meter vrije slag voor heeren: 1. H. Reuschke (Duitschland) in 7 min. 2 1/5 sec., 2. E. Rummland (Duitschland) in 7 min. 5 4/5 sec., 3. S. J. Burge (Engeland) in 8 min. 30 sec. 500 meter vrije slag (heeren): 1. Rumm land (Duitschland) in 28 min. 19 4/5 sec., 2. H. Reuschke (Duitsch'.nnd) in 28 min. 50 4/5 sec., 3. J. Bachelon (Frankrijk) in 32 min. 58 1/5 sec. 50 meter rugzwemmen (dames): 1. V. R. Krassner (Hongarije) in 45 3/5 sec., 2. L Lehmann (Duitschland) ia 49 2/5 sec, 3. T. Cond. Int. fabr. Van Rijswijk op Excelsior; 2e prijs idem op Minerva fabr. D'Ieteren frères, van den heer Van de Wansem te Den Haag; 3e prijs idem op Packard, fabr. Van Rijswijk. Klasse C. Transformables met ten hoog ste 4 zitplaatsen: le pr. Cabriolet fabr. Schutter en Van Bakel op Packard van mevr. Vonck te Scheveningen; 2e prijs Ca briolet fabr. d'Ieteren frères op Excelsior van den heer W. I. Tio te 's-Gravenhage; 3e pr. Cabriolet Sport fabr. Schutter; 3e pr. Cabriolet Sport fabr. Schutter en Van Ba kel op Hudson van den heer W. G. J. Eschauzier te Den Haag. Klasse D. Transformables met meer dan vier zitplaatsen; le prijs Mercedes Cabrio let fabr. Van Rijswijk; 2e pr. Cabriolet fabr Schutter van Bakel op Mercedes-Benz, van den heer Paul E. Dentz-te Amsterdam; 3e prijs Minerva Cabriolet fabr. Van Rijs wijk van de A damsche Rijtuig Mij. Klasse E. Koetswerk type Weymann: le prijs Sedan op Italia, fabr. d'Ieteren frères Brussel, van den heer Oostra te Rotterdam In deze klasse waren slechts 3 wagens in geschreven en werd slechts één prijs uitge reikt. Afdeeling II (Seriekoetswerk). Klasse A catalogusprijs tot ƒ3000; le prijs Cond. Int. fabr. Fiat Turijn, type Weymann op Fiat; 2e prijs- Sedan op Essex; 3e prijs Ca briolet Spider fabr. Mathis op Mathis. Klasse B. Catalogusprijs van 3000— 5000; le pr. Cond. Int. Fiat op Fiat; 2e pr. Sedan Hudson op Hudson; 2e pr. Cabriolet Nash. Klasse C. Catalogusprijs van 5000 tot ƒ7500: le prijs Cond. Int. Stoewer op Stoe- wer; 2e prijs Cabriolet Steyr op Steyr; 3e pr. Sedan Hupmobile op Hupmobile. Klasse D. Catalogusprijs van 7500 tot 10.000 le prijs Cond. Int. Daimler-Benz op Mercedes-Benz; 2e prijs Cabriolet Graham- Paige op idem; 3e prijs Cond. Int. Auburn op idem van den heer G. E. van der Werft' Jr. te Amsterdam. Klasse E. Catalogusprijs- van 10.000 tot 12.500: le prijs Towe-Sedan fabr.Fisher op Cadillac; 2e prijs Sedan Fisher op La Salie van den heer Th. Wijlacker te Rotterdam; 9e pr. Cond. Int. Lorraine Dietrich. Klasse F. Catalogusprijs boven 12.500; le pr. Sedan Imperia) fabr. Fisher op Ca dillac van L. D. Baron van der Goes van Dirxland te Den Haag; 2e prijs- Allweather fabr. Glazer Dresden op Horsch; 3e prijs Sport Phaeton op Lincoln. De gouden medaille doqr de K.N.A.C. beschikbaar gesteld, voor den fabrikant van het beste Nederlandsche koetswerk is toegekend aan dé firma B. T. van Rijswijk' en Zn. te 's-Gravenhage. Roest (Nederland) in 56 3/5 sec. 100 meter schoolslag (dames): 1. L. Doerksen (Duitschland) in 1 min. 46 1/5 sec., 2. V. R. Krassner (Hongarije) in 1 min. 54 1/5 sec., 3. I. Lehmann (Duitschland) in 1 min. 58 1-/5 sec. _200 meter vrije slag (dames): 1. V. R. Krassner (Hongarije) in 3 min. 33 2/5 sec., 2. L. Doerksen (Duitschland) in 4 min. 3 1/5 sec. De uitslagen van gisteren luiden: ƒ00 M. vrije slag voor Heeren: 1. Reusch ke' (Daitschland) in 1 min. 9 1/5 sec.; 2. Tal- mone (Frankrijk) in 1 min. 10 3/5 sec.; 3. Rummland (Duitschland) in 1 min. 231/5 sec. 100 M. rugzwemmen voor Heeren: 1. Gehring (Duitschland) in 1 min. 35 3/5 sec.; 2. Rehbaum (Duitschland) in 1 min. 35 3/5 sec.; 3. Wolter (Nederland) in 1 min. 49 2/5 sec. Schoonspringen: 1. Sachsenweger (Duitschland) met 94 pnt.2. Reens (Ne derland) met 41 pnt.; 3. Both (Nederland) met 39 pnt. 100 M. schoolslag voor Heeren: 1. Seitz (Duitschland) in 1 min. 30 1/5 sec.2. Heint- ze (Daitschland) in 1 min. 35 4/5 sec.3. Burge (Engeland) in 1 min. 37 4/5 sec. 200 M. schoolslag voor heeren: 1. Seitz (Duitschland) in 3 min. 27 sec.; 2. Heintze (Duitschland) in 3 min. 31 sec.; 3. Rumm land (Duitschland) in 3 min. 37 1/5 sec 4 X 103 M. vrije estafette voor Heeren: 1. Duitschland, in 5 min. 27 sec.; 2. Frank rijk, in 6 min. 27 sec.3. Nederland, in 7 min. II4/5 sec. 3 X 100 M. wisselslag voor Heeren: 1. Duitschland, in 4 min. 27 sec.; 2. Frank rijk, in 5 min. 3 1/5 sec. Van m'n Boekentafel. Twaalf liederen. Voor zang en piano, gecomponeerd door Hubert Cuvpers Uitgave van de Wed. J. R. van Ros- sum, Utrecht. Wij hebben pas in onze gewone rubriek de teksten van de Maria-liederen van Pater Bergé gepubliceerd, aangezien deze onder zooveel wat ons, ofschoon goed bedoeld, als poëzie wordt geboden een gunstige uit zondering maken. Deze liederen bezitten zonder twijfel eenige letterkundige ver diensten. Nu heeft Hubort G'uypers deze lie deren gecomponeerd voor een zangstem met pianobegeleiding, waardoor de practi- sche verdienste ervan nog veel grooter wordt. De geest van eenvoud en innige devotie, welke door Pater Bergé in zijn lie deren was gelegd, wordt door de muzikale bewerking nog versterkt en verinnigd. Cuy- pers heeft de teksten op zich in laten wer ken, er zich geheel vertrouwd mee gemaakt, stemming en woo. jinelodie diep aangevoeld ten einde er een fijne muzikale interpretatie van te geven, die geheel G'uypers'' is. Men herkent hem weer als den man van diepe muzikaliteit en van meesterlijke schrijftech niek. De melodieën voor de zangstem zijn steeds argeloos eenvoudig en van een ge voelige bewogenheid. Een enkele maal ont dekt men bekende en geliefde motieven uit zijn andere werken, maar dan steeds eenigszins anders rythmisch gebouwd. Het zijn juist deze motieven die zijn romantisch- innige persoonlijkheid zoo volkomen goed karakteriseeren. Eigenaardig is ook hoe hij soms de melodie van de zangstem besluit met ce dominant of de septime van d grondtoon, waardoor men juist dat vragend droomerige van stemming verkrijgt, dat verwachten van iets heel moois-. Door da begeleiding wordt dit dan muzikaal afge« sloten, maar de stemming wordt nog verin» nigd. De piano-begeleiding is altijd heel karak. teristiek en heeft op zichzelve iets te zeg. gen. Zij is meer dan enkel maar begeleiding en verraadt altijd een gedachte die gedicht en melodie inniger van sfeer maakt. Bij het eerste lied „Nazareth", dat een dichterlijke vertolking van de aankondiging geeft, hoort men van den beginne tot het einde fijne klokken-motievep, terwijl na de slotseptino van de melodie de begeleidende klokjesmo- tieven heel hoog en ver verzweven. De tocht der drie Koningen naar Bethlehem wordt in de begeleiding geaccentueerd door een marsch De zang „Simeon" dijdt uit tot een statig koraal, doordat de piano-partij g&. heel is gebouwd op de Gregoriaansche me-' lodie van het „Stabat Mater". Stabat Ma. ter-motieven, maar rhythmisch gevarieerd,1 vindt men terug in „Onder het kruis", zoo wel bij zangstem als begeleiding. Zoo is in 'de piano-partij van „Pinksteren" het Veni Creator verwerkt.. Dit alles bewijst Cuy- pers' contrapuntiseh meesterschap naast.- zijn innig muzikale fantasie. Een opmerking nog over het laatste der liederen. De vier# laatste verzen: O heimwee naar uw lieflijk aangezicht, Madonna mijn koninginne, Dat eens, omglansd van eeuwig goud en licht, W' U zien en eindeloos beminnen. Aan een minder fijngevoelig componist zouden deze regelen <le middelen aan hand doen, om alle hulptroepen van spél. takel op te roepen. Hoe fijn is daarentegei Cuyper's opvatting. Er is< een transparant» schoonheid van fijne accoorden, die de he melsche innigheid van heb eindelooze be minnen vertolken. Wij besluiten. Onder de Maria-liederes die in congregaties en elders worden gezon gen, zijn er talloos vele die banaal of zelff hoe goed ook bedoeld, eenvoudig drakerü zijn. Laat men nu eens studie maken va- den dichterlijk en muzikaal zoo superieurei bundel van Bergé-Cuypersdat zal het is nerlijk godsdienstig leven verhoogen doe den glans der schoonheid. God diene krijgt verhoogde waarde wanneer men He: dient in schoonheid. Door tekst en muzie worden Moeder en Zoon hier op waarlij^ dichterlijk-gevoelige wijze gehuldigd. H hopen van harte, dat de dichter, de con™ nist en niet minder de uitgever van deze ook uiterlijk goed verzorgden bundel ve genoege-n zullen beleven. En dan ma: gauw een nieuwe uitgave, versierd met a i twaalftal houtsneden of teekeningen, c dat ook de grafische kunst haar aan<k krijge aan deze Maria-hulde. N. J. SWIER.SH INGEZONDEN STUKKE/ Zangdag op de Raaphorst, 22 Augustus Wat is er prettiger, opwekkender en zonder dan zingen, vooral samenzingi Hoeveel meer geldt dit niet van sameni gen buiten, buiten in de vrije open lui buiten tusschen groen en onder hooge h men? Zingen op een buitengoed als prachtige Raaphorst? Daartoe bestaat gelegenheid op Woe da, 22 Augustus. H.M. de Koningin he welwillend dien dag dat landgoed besct baar gesteld voor het houden van een zi dag, georganiseerd door de Afdeel( 's Gravenhage van de Ned. Vereen, v. Volkszang, daartoe bijgestaan door commissie uit de inwoners' van Wassero! personen, wier namen ei C het welslagen van den dag zijn. I^e Van 3—5 en van 6.30—8.30 uur zal eri* zongen worden, doch reeds om 2 uur is J *iet toegang opengesteld, zoodat men rui schoots gelegenheid heeft om rond te w-j thee delen, en zich te verpoozen in het zoo m fnaai zoo weinig kunstmatig aangelegd buife-f g°ed. Door reductie op den retourprijs heefl - 1,1 Haagsche Electr. Trammaatschappij ?ger gemakkelijk gemaakt ook uit den Haag1 van Leiden toe te stroomen, n.l. in plaats1 jf, 50 ct,: 35 ct.; aan den conducteur beti met tegelijk den toegang tot de Raapho (15 ct. voor volwassenen, 10 ets. voor kir fe' ren); het kaartje is dan tevens toegang ls- za wijs en geeft recht op een gratisprogran die n aan het hek. De zang zal geleid wor> £en door den heer Arnold Spoel, en bege' Verst, door mevr. de RidderSpaan en het ziekgezelschap Excelsior uit Wassenaa^p0e naar wij vertrouwen zal door elk bezotëndru] medegezongen worden. R. Wai De 22ste Augustus zal een dag van geloov spanning, en een versterkend luchtbadj^ en tevens een opvoeding tot den zang. a het goed en zuiver zingen, het zingen jC'('re goede liederen. Men zal in zijn herinne? Het medenemen een aantal melodieën, diefcje van voortdurend genot kunnen geven, enjnoefen programma zal het blijvend bezit ver«Brn)o fen van een aantal goede teksten b melodieën. Men neemt dus nog wat -vPis naar huis; daar kunnen die liederen va- gezongen worden. BMoeld, Dergelijke zangdagen zijn een prflfj op Weu gelegenheid om in het groot ingang tfli die dwa vinden, hetgeen de Vereeniging voor. Volkszang beoogt: meer doen zingen,-I doen zingen, betere liederen doen Niet alleen ieder, die een heerlijk# gewekten dag buiten wil doorbrengen,' ook ieder, die belang stelt in de verbet1 van den volkszang, kome Woensdag 22 op naar de Raaphorst, en steune zoo<k weging! Dr. C. H. PH. MEk AN" n t 3 Uitgesproken: J'. War naar, aannemer, te k.e^°r I cur.mr. H. R. Goudsmit, te Leiden COn k

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 8