Gem. Berichten. Buitenl. Berichten. derde blad „DE LEIDSCHE COURANT" zaterdag 18 augustus 1928 BRIEVEN VAN EEÏ Na hetgeen ik de vorige maal in herin nering bracht, zal het duidelijk wezen, dat de katholieken hun Protestantsche land- genooten alles behalve overvallen hebben met hun wensch tot herstel der bisschop pelijke hiërarchie. Een halve eeuw zijn zij doende geweest, dien wensch naar voren te brengen, totdat de Grondwet van 1848 eindelijk de mogelijkheid tot verwezenlij king schiep. Toen in 1851—52 de kans op de herleving van het bisschoppelijk bestuur steeds groo ver werd, trad de internuntius, mgr. Bel grado, met de Nederlandsche kerkvoogden jn overleg over den vorm der komende or ganisatie. Voor de hand lag eigenlijk, dat Utrecht, waar St. Willibrord's zetel een maal Btond, de zetelplaats van het aarts bisdom zou worden, maar men durfde zulks L niet goed aan. Thorbeckr zou zelfs gezegd hebben, zoo brengt de.Zeereerw. heer Com- Imissaris in herinnering: „Aan Utrecht kan niet gedacht worden, want de bisschopsze tel weder te vestigen in die stad, waar de iUnie van Utrecht is tot stand gekomen en waar nu nog in de Universiteit als het ware een residentie van het protestantisme is te vinden, dat zou gansch het land in rep en r roer brengen." Waar zelfs Thorbecke aldus sprak, moest men voorzichtig wezen en zoo werd door I de kerkelijke overheid dit plan naar Rome gezonden en krachtig aanbevolen: er zou- I den bisschoppen gevestigd worden te Haarlem, 's Hcrtogenbosch, Breda en Roermond, terwijl men wat het aartsbisdom j betrof de keuze liet tusschen Haarlem en j Hen Bosch. Dit plan vond echter hier te lande niet algemeen instemming. Zoo deed J. A. Al- I berdingh Thijm „te rechter plaatse" een memorie bezorgen, waarin werd betoogd, dat de historische traditie, welke de Ne derlandsche katholieken ongaarne verbro- I ken zagen, de aanstelling van een bisschop yan Utrecht en een van Haarlem vroeg. I Hit voorstel werd o.a. ook krachtig ge steund door mgr. Van Wykerslooth en te r Rome begon men om historisch© redenen I gaandeweg eveneens tot deze zienswijze F pver te hellen. In de Congregatie der Propaganda Fide t— naar men weet, bestaat dit college, I jevenals andere welke tot taak hebben den I [Paus van voorlichting te dienen, uit kardi- f nalen werden de tegen Utrecht in 't ge- [- ding gebrachte bezwaren gewogen, maar I te licht bevonden, waarop de Congregatie dit advies uitbracht aan den H. Vader: iUtrecht aartsbisdom met de suffragaanbis dommen Haarlem, 's Bosch, Breda en i Roermond. Hit geschiedde 20 December 1852 en I reeds den volgenden avond gaf Paus Pius F XX do beslissing met deze woorden: I „Utrecht, de zetel van St. Willibrord ik F zal aan Europa toonen, dat de Katholie ken van Holland niet van gisteren zijn." Meerderen in den lande niet do Ka- tholieken echter hadden verwacht, dat Rome van deze beslissing en de daarop volgende maatregelen officieel aan de re geering kennis zou geven. Dit geschiedde echter niet, wijl de Katholieke Kerk ge heel vrij was in de vervolmaking harer or- I gamsatie; 't gold een interne aangelegen- heid, welke onafhankelijk van de opinie der wereldlijke autoriteiten kon worden ge- regeld, vooral wijl het zoogenaamde „recht V yan placet" was vervallen. Wel nam de kerkelijke overheid de be- i leefdheid in acht om 't geschiedde door j mgr. Belgrado de regeering officieus me- I dedeeling der plannen te doen. Zulk een I mededeeling pleegt men, al dan niet met I gevoelens van erkentelijkheid voor de be- I toonde beleefdheid, voor kennisgeving aan J te nemen, doch in 't gegeven geval werd I door de regeering moeite gedaan, te ver- L krijgen, den aartsbisschoppelijken zetel te l Zwolle te vestigen in stede van te Utrecht, r Die moeite bleek echter vergeefsch. II Toen de plannen van Rome bekend wer- 3en de pauselijke breve Ex qua die I arcano verscheen 24 Maart 1853 in D e T ij d werd de „Aprilbeweging" ontke- l' tend, welke uitging van den kerkeraad te i" [Utrecht. Op allerlei petities meest lagen ideze in de consistoriekamers ter teekening i werden protestantsche handteekeningen tl 'geplaatst; in 14 dagen tijds niet minder dan 200.000Ook de Oud-Roomschen slo ten zich hierbij aan; him „Oud-bisschoppe- lijke Clerecy" verzocht den koning „een Peto uit te spreken tegen de invoering ider door Rome vastgestelde nieuwe hiërar chie in Nederland, als zijnde uitsluitend ge grond op de willekeurige en eigenmachti ge vernietiging van het oudste kerkgenoot schap in Nederland". Verbeelding is een lastige kwaal Noch de aanmaningen] van bezadigde [Protestanten o.a. van de Algemeens Sy nodale Commissie der Ned. Herv. Kerk, die in een herderlijken brief verdraag zaamheid, rust en bezadigdheid aanbeval Bi Af0*1 c^rcu^a^re van Thorbecke d.d. Maart aan de Commissarissen der pro- y vmciën om tot kalmte aan te sporen; noch j6 j "fce uiteenzetting der regeering in - 8 bladen van 11 April om do ware betee- s enis van het herstel der hiërarchie te door een rooversbende overvallen. Nederlarjdsch vice-consul en zijn vrouw de dupe. Losprijg van een half mill io e n drachmen. 1 xSSTi e.Cn tefegram uit Athene is de l ziin vr! j vice-consul te Salonikimet cpt roovers te Grevena gevan- b VriihJ^n°men', vice-consul is later in 1 gesteld. Zijn .vrouw moest echter STEDELANDER. doen kennennoch de kalmeerende artike len in de Katholieke en Thorbeckiaansche pers vermochten de storm te doen bedaren. 13 April vergaderde de Tweede Kamer, waar de debatten een weerklank gaven der woelingen in den lande. De slotsom was de aanneming eener motie met na tuurlijk alle Katholieke stemmen tegen waarin werd gecischt, dat over eenige uit drukkingen in de Pauselijke stukken en over het nalaten eener officieele vooraf gaande mededeeling (welke nooit beloofd was) „krachtige vertoogen" bij het Hof van Rome zouden worden ingebracht. Intusschen bracht de koning zijn jaar- lijksche bezoek aan Amsterdam, Een mons terpetitie met 50.000 handteekeningen werd er voorbereid, welke 15 April Z. M. ten pa- leize werd aangeboden; ds. B. ter Haar hield er een hartstochtelijke toespraak bij. De regeering had voor den koning als ant woord ontworpen: „dat de invoering van een bisschoppelijk bestuur, als uitvloeisel der grondwettelijke vrijheid, geen goedkeu ring of erkenning behoefdedat door die invoering niemands rechten werden ge krenkt, zoodat er geen grond voor bekom mering bestaat." Willem II maakte echter van deze aan wijzing geen gebruik; Z. M. gaf een neu traal antwoord over „treurige oogenblik- ken", „kinderlijke liefde van zijn volk" en „den band tusschen het Huis van Oranje en het Vaderland", in welke houding Hij volhardde ook na een hernieuwde toe spraak van den teleurgesteld en Ter Haar. Achteraf beschouwd heeft de koning er wel wijs aan gedaan, zich boven het geschil te stellen, maar de regeering zag daarin een afkeuring van haar beleid, weshalve het ministerie-Thorbecke ontslag vroeg, hetwelk 19 April werd verleend. Dit was olie op de hooggaande golven der Aprilbeweging en toen het nu volgende kabinet-Van Hall werd aangekondigd als zullende bevrediging schenken aan de ver bolgen gemoederen, toen geraakte het land in een rustig afwachtende stemming. Bij de in Mei d.a.v. gehouden Kamerverkiezing 't was wèl een rumoerig jaarver kreeg het ministerie een voldoende meer derheid. - Inmiddels was reeds een wisseling van nota's met Rome aangevangen, welke ech ter geen verandering in de zaak bracht, zoodat de regeering den minister van R. K. Eeredienst Lighten veld naar Rome zond als buitengewoon gezant (de gewone had voor onbepaalden tijd verlof gekregen om den Paus het misnoegen van Nederland te kennen te geven!) ten einde te trachten mondeling gedaan te krijgen hetgeen schriftelijk niet mocht gelukken. Tot verdere geruststelling der gemoede ren werd een „ontwerp van wet tot rege ling van het toezicht op de kerkgenoot schappen" ingediend, welk ontwerp een schepping van Van Hall zóó weinig noodzakelijk was, dat Lightenveld zelfs schriftelijk intrekking ervan mocht belo ven als de Paus de gevraagde concessiën wilde doen ten aanzien der bisschopszetels Haarlem en Utrecht, minstens omtrent laatstgenoemden. Hier kwam echter niets van in. De Paus antwoordde: „Utrecht en Haarlem zijn een fait accompli; daarop kan ik niet terug komen." Toen begon in Nederland weer de strijd om dat ontwerp. De bisschoppen zonden gezamenlijk een verzoekschrift aan den ko ning en aan de Tweede Kamer, zich be roepende op de Grondwet; die request werd ondersteund door 743 adressen der Katholieken, waartegenover de protestan ten er 425 indienden. Natuurlijk werd de wet toch aangeno men; met 41 tegen 27 stemmen in de Tweede Kamer, met 22 tegen 16 in de Eer ste. En toen was het Protestantsche Ne derland gerust.... hoewel de bisschoppe lijke hiërarchie er ongerept door bleef. De wet bepaalde, dat hoofden van kerkgenoot schappen zich niet mochten vestigen in een of andere plaats, vóór die residentie door de regeering „geschikt' 'was geoor deeld. Tegen deze kleinigheid had Rome geen bezwaar; de Paus stond den bisschoppen toe, hun residentie te kiezen buiten de bis schopsstad, waarop nog in het zelfde jaar door den koning „geschikt" werden ver klaard: „Huize Garra" bij het seminarie te Haaren voor mgr. Zwjjsen, die Aarts bisschop en bisschop van 's Bosch tegelijk wa-shet seminarie Bovendonk te Hoeven voor mgr. van Hooijdonk, bisschop van Breda; Roermond voor mgr. Paredis en Sassenheim voor mgr. Van Vree, Haarlems eerste bisschop. Deze „geruststellende" toestand bleef gehandhaafd tot in 1868 mgr. Schaeoman tot Aartbisschop van Utrecht werd be noemd. Onderhandelingen met de regee ring hadden toen ten gevolge, dat als „ge schikte" vestigingsplaatsen voor het epis copaat werden erkend: Utrecht (1868), 's Hertogenbosch (1870), Haarlom (1871) en Breda (1872). 't Heeft sindsdien heusch nooit moeite of last veroorzaakt, geachte Aprilbewegers. AJO. in handen der roovers achterblijven. Voor haar invrijheidstelling wordt een losprijs van 500.000 drachmen geëischt. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. ONGELUKKEN. AUTO IN EEN RAVIJN GESTORT. Vier Nederlanders gewond. Ruim een week geleden vertrokken uit Amsterdam de heer en mevrouw Fortuin met hun auto, waarin nog de heer Oud uit Amsterdam en een dame van gezelschap, zuster Beets, hadden plaats genomen, naar Zwitserland, me.ldt de „Tel.". Te Luzern liet men den eigen auto achter eö huurde een andere om daarmee over Interlaken en Aigle den tocht naar Genève voort te zetten. Even voor Interlaken, nadat de Brünig-pas reeds gepasseerd was, moest bij een bruggetje gestopt worden voor een auto, die van den anderen kant kwam. In- stede voorzichtig te passeeren, reed deze wagen regelrecht op den auto met Neder landers in, met het gevolg, dat deze tegen en door de brugleuning werd gedrukt en onderstboven in een ravijn van verschei dene meters diepte 6tortte. Weldra toege schoten hulp bevond, dat zuster Beets er het ergst aan toe was: zij had een ernsti ge bekkenfractuur bekomen. Van mevr. Fortuin werden twee ribben gekneusd; de heer Fortuin, die onder den wagen lag, had hevig bloedende wonden aan arm en oor; de heer Oud, de vader van het Twee de Kamerlid, kwam er met enkele schram men af. De gewonden zijn in het zieken huis te Interlaken opgenomen. NEDERLANDSCHE BAGGERMOLEN VERGAAN. Negen opvarenden verdronken. Blijkens een Lloyds-telegram uit Algiers is de Nederlandsche baggermolen no. 10, toen hij op weg was van Port de Bouc naar Bougie, waar hij de La Manche moest vervangen, gisteren tijdens een storm bij Kaap Carbon gezonken. De negen opva renden zijn omgekomen. De molen was eigendom van de firma Ackermans en van Haaren te Havre. HET MITRAILLEUR-ONGELUK TE HARSKAMP. Waarom er geen doktershulp was. In het bericht omtrent het mitrailleur- ongeluk in de Harskamp, werd o. a. gemeld dat „een dokter niet te bereiken bleek". Van welingelichte zijde verneemt het „U. D.", dat dit als volgt is te verklaren: Voor mitrailleur-oefeningen in groot verband is steeds een officier van ge zondheid in de Harskamp gedetacheerd. Zodtlra echter oefeningen in klein verband plaats hebben, gaat de officier van gezond heid naar zijn vaste standplaats terug en wordt de geneeskundige dienst in het kamp „verhuurd" aan een burgergenees- kundige. Dit is een maatregel van het Rijk die op zuinigheidsoverwegingen heet te berusten. Het spreekt vanzelf, dat, wan neer de burger-geneeskundige zijn prac- tijk afrijdt, hij maar niet elk oogenblik te bereiken is. En dit is dan ook oorzaak geweest, dat de gewonde soldaat eerst in het hospitaal te Arnhem definitief kon ge holpen worden. Draad van een loskraan gebroken. Eén dood e, ééngewond e. Gistermorgen omstreeks half twaalf wa ren eenige arbeiders avn de werf „Voor uit", te Spaarndam, bezig plaatijzer te los- ren eenige arbeiders van de werf „Voor daar ge mkerde schuit. Op een gegeven moment brak de draad, met het noodlottig gevolg, dat de 50-jarige arbeider, Koster, wonende op het Havenplein, te Spaardam, er onder geraakte en doodelijk werd ge troffen. De ongelukkige was gehuwd en laat een groot gezin achter. Ook de 24-jarige ongehuwde arbeider, 5T. Stam, uit Haarlem, bekwam ernstige in wendige kneuzingen. Overbrenging naar het gasthuis te Haarlem, werd noodzake lijk geoordeeld. Twee ziekenauto's waren spoedig ter plaatse. Het lijk van Koster werd naar zijn woning vervoerd, terwijl Stam in het gast huis te Haarlem werd opgenomen. De poli tie van Haarleramerliede was spoedig ter plaatse, om een onderzoek naar de oorzaak van het ongeval in te stellen. Auto door de tram geramd. In de Plantage middellaan, tusschen Plantage Kerklaan en Plantage Parklaan te Amsterdam, wilde gistermiddag de chauffeur van een vrachtauto met zijn wa gen over de rails zwenken, om naar den an deren kant van de straat te gaan. De man gaf het teeken, dat hij ging over steken te laat; in elk geval kon de be stuurder van een met vrij groote snelheid naderenden tramwagen van lijn 21 de tram niet meer bijtijds tot stilstand brengen. Het gevolg was dat de tramwagen met een harden slag, die ver in den omtrek te hoo- ren was, op den vrachtauto inreed, welke omver werd 'gedrukt. Gelukkig had de chauffeur zich bijtijds van zijn wagen kun nen verwijderen; de auto zelf bleek slechts geringe schade te hebben opgeloopen. De bestuurder van lijn 21 was er minder goed afgekomen; hij liep eenige schram men aan zijn linkerhand en linkerwang op, tengevolge van het breken der voorruiten. Yan den tramwagen was bovendien het voorbalcon eenigszins ingedrukt, terwijl voorts de koplamp en het stootblok ver wrongen waren. Het verkeer ondervond door deze bot sing eenige stagnatie; de belangstelling van het publiek was zeer groot. Auto-ongevaL De bekende abbó Vorage uit Frankrijk, te Kerkrad© met vacant ie, reed aldaar met een auto tegen een paal van de electrischo leiding. Een Fransche jongen, die naast hem zat, bekwam hoofdwonden door glas scherven van de voorruit. Het ongeval liep betrekkelijk goed af. Slag van een molenwiek. Het 4-jarig zoontje van den molenaar G. Bos te Buinen heeft een slag van een wiek gekregen. Zijn toestand is levensge vaarlijk. Bliksem Ingeslagen. Te Didam sloeg de bliksem tijdens een hevig onweder in do boerderij van B. Het gebouw brandde totaal af. B. en zijn vrouw werden tegen den grond geslagen, waarbij eerstgenoemde een tijdelijke ver lamming kreeg. Te Didam sloeg de bliksem tijdens een bliksem Donderdag in de zoning yan den •t'' -i~ HET BANDITISME OP CORSICA. Het einde van een Corsicaansch bandiet. De tweede aanrander van mej. Miek Janssen neergelegd. In een Fransch blad hebben we, aldus het „Vad.", thans het bericht gelezen, dat de tweede bandiet, die betrokken was bij den overval op den toeristen-auto, waarin o.a. mejuffrouw Miek Janssen zat, cn dien de politie niet in handen had kunnen krij gen, bij het uitoefenen van zijn „beroep", den dood gevonden heeft. (Ook in ons blad heeft dit bericht ge staan. Red.). Uit het levensbericht van den thans overleden misdadiger blijkt wel ten duide lijkste, dat aanvallen op reizigers in Cor sica niet zóó sporadisch voorkomen, en het reizen er niet zóó veilig is, als men van ze kere zijde het publiek wil wijsmaken. Framjois Paul Perfettini, 37 jaar oud, was bij verstek reeds ter dood veroordeeld, voorts tot dwangarbeid en later had hij am nestie gekregen. In April j.l. nog had Perfettini onder be dreiging met een revolver in Porticchio eon Engelschman van geld en juweelen be roofd en ook stelde men op zijn rekening het drama te Lavan, op het einde van Mei, waarbij een heer van 60 jaar, Mancini, met zijn beide dochters den dood vonden. En daarna had de aanval op den toeristen auto, waarbij mej. Janssen betrokken was, plaat-shij was toen in gezelschap van een jongeren collega, Battcsti, dien men echter al spoedig op heb spoor wist te komen. Per fettini wist zich in veiligheid te brengen. Het was aan toevallige omstandigheden toe-te schrijven, dat deze zwerver van het struikgewas neergelegd kon worden. Een gendarme, die vier jaar in Servië had doorgebracht, bracht zijn vacantia door te Vezzani, en werd op een voetpad, dat van een boerderij leidde naar Vezzani, aangesproken door Perfettini. Deze wilde zijn hand leggen op het revolverzakje van den gendarme, waarop de gendarme, mee- nende dat hij bedreigd werd, zijn revolver trok, en tweemaal op Perfettini schoot, die onmiddellijk dood ineenzeeg. Het verhaal in de Fransche krant was geïllustreerd met het portret van Perfetti ni. Mejuffrouw Miek Janssen deelde aan het „Vad." mede, dat zij in het portret den man herkend heeft, die, toen Battisti zijn snoode plannen wilde volvoeren, geroepen heeft: „Ne fais pas sa, ne fais pas ^a!" Zij was er nog van ontroerd. Hot portret had zij overigens ook gezien bij den com missaris van politie. Zij wist toen nog niet, dat de man zes moorden had begaan. Het zal wel een raadsel blijven, waarom deze niets ontziende moordenaar juist mej. Jans sen heeft willen sparen. Zeker heeft het feit-, dat zij den moed en het overleg had om met Battisti en Perfettini als niensch tot mcnsch te spreken er veel toe bijgedra gen. Maar zulke ruwe kerels1 landbouwer B. te Riele te Gietelo, gem. Voorst. In een oogenblik was de geheele boerderij afgebrand. Het vee kon worden gered. Tragisch. In de Plantage te Schiedam werd gister morgen een ongeveer 40-jarige tob dusver onbekende vrouw aangetroffen, die zich onwel gevoelde. Op medisch advies werd ze overgebracht naar het gemeente-zieken huis, alwaar ze bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Treinongeval. Van den trein uit België, die gisteren avond om 8.20 uur uit Roosendaal was vertrokken, is op de brug over don Moer dijk de koppeling tuschen het eerste en hot tweede personenrijtuig gebroken. De voorzijde van het tweede rijtuig, een Bel gische le en 2e klass-D-wagen, werd ern stig beschadigd. Deuren en ramen werden vernield. Persoonlijke ongevallen hadden echter niet plaats. Het treinverkeer on dervond ongeveer eon half uur vertraging. Aanrijding. Te Son is de wed. S. door een motorrij wiel aangereden. De vrouw werd tegen den grond geslingerd en zoodanig gewond, dat opname in het ziekenhuis noodzakelijk bleek. Haar toestand is zorgwekkend. Lijk opgevischt. Gistermorgen is in de Maas, te Maas tricht, het lijk gevonden van een dertien- jarigen jongen, die op Belgisch gebied bij het baden verdronken was, genaamd L. Jockin. De ouders hebben het lijk herkend. Tasch met 1270 verloren. Donderdag heeft de 16-jarige kantoorbe diende J. D. wonende in de Yan Lennep- 8traat te R'dam, aan do Boompjes een aetetasch verloren, inhoudende een porte feuille inet 1270 en eenige kwitanties. D., die in dienst is bij do N.V. Rotter dam soho Sleepdienst, directeur J. H. v. K. had de tasch aan de frame van zijn fiets bevestigd. Toen hij de Boompjes cpreed, van de Reederijstraat komende, was de tasch er nog. Eenige honderden meters ver der, bemerkte hij het verlies. De tasch werd niet terug gevonden. Aan kwado trouw wordt niet gedacht. een gevaarlijk nummer. Zich zelf In brand gestoken. 't Is gebeurd Donderdagavond, zoo ver telt het „Centr." in de zweminrichting aan de Liesbosch te Jutfaas na afloop van do diverse wedstrijden. Het begint reeds te donkeren, cn de polo-spelers hebben een deel van den wedstrijd ten einde kunnen brengen door de verlichting van het naastgelegon ker misterrein. Plots ziet men iemand den 10 meterto ren beklimmen. Sckefp teekent zijn figuur zich af tegen het helle licht van een dor caroussels. Boven op den toren ontdoet hij zich van zijn kleeding, en stort daarop benzine. Dan trekt hij het pak weer aan, gaat recht op staan op den rand van den toren, een vlammetje als van een lucifer is te zien, dan.... duikt de figuur in hot bassin. Nieuwsgierig hebben velen dit toonoel- tje gadegeslagen, zonder te weten wat het te beteekenen heeft. En nadat de megafoon eenige onver staanbare woorden over het water heeft geslingerd, blijven overal groepen en groepjes menschen staan. Oolc in do omgeving van don toren is men druk aan 't gesticuleeren. De zwemmeester ront heen on weer, figu ren schuifelen over de tribune, men weet niet wat er zal gebeuren. Na lang wachten zien we ten slotte weer een figuur den hoogen teren beklim men. Weer ontdoet hij zich van zijn klee- ren, weer wordt een hoeveelheid vloeistof er overheen gegoten, en weer trekt hij het pak aan. We zien slechts een zwarte figuur, kun nen verder niet onderscheiden. Weer komt de figuur naar voren, weer een vlammetje als een lucifer.... De pij pen van do broek vatten vlammen, en in een oogwenk zien we als het ware een groote brandende fakkel boven op den to ren staan. Een angstig gilletje weerklinkt;' dan duikt de fakkel naar beneden, en komt sis send in het water terecht, waar de vlam men natuurlijk spoedig gedoofd zijn. Als we do figuur uit het water zien krui pen, ontdekken we, dat het trainer Mey- gen is, die, als wo goed hebben verstaan, het nummer brandende toorts had uitge voerd I Naar het ons voorkomt: een vrij ge vaarlijk nummertje I ONGELUKKEN. Mijnongeluk In Oostenrijk Vierdooden, twee gewonden. In de mijn Reegraben van de Alpinen Montangesellschaft to Leoben is gistermorr gen in de Bichardschacht een liftkooi om laag gestort. Vier mijnwerkers werden ge dood, twee zwaargewond. Hevige stormen in Frankrijk. Versoheidene personen omgekomen. In verschillende deelen van Frankrijk hebben hevige stormen ongevallen veroor zaakt, waardoor verscheidene menschen om heb leven zijn gekomen en groote scha de is aangericht. In het dorp Ooucharbin in het departement Isère sloeg de bliksem in een transformatoren-station, waardoor in verscheidene huizen, die hiermede ver bonden waren, brand uitbrak. Do bcwoy nors trachtten de electrischo leiding weg to rukken, waarbij echter velen hevige schokken kregen'n vrouw werd door don stroom gedood. De machinist van een trein kreeg even eens een doodelijken schok, doordat zijn locomotief met een electrische leiding in aanraking kwam. Een man, die stond te visschon, werd doer den bliksem getroffen en gedood. Ook is veel vee door den blik sem getroffen. Het arrondissement Brive is door een cycloon geteisterd, die gepaard ging met stortvloeden, waardoor groote schade werd berokkend aan den oogst. Uit het over stroomde land moesten vele auto's door spannen ossen gered worden. Elders werd een theater door den storm geheel ver nield, vijf minuten nadat de voorstolling was afgeloopen, zoodat niemand werd ge wond. In het departement 'Ain is groote scha de aangericht door enormen hagelslag. Veel pluimvee is hier om het leven geko men. Een cycloon In Zweden. Een cycloon, gevolgd door een hevige hagelbui, heeft groote schade aan den oogst aangericht in de Zweodsche provin cie Smaland. In weerwil van de hitte ble ven do groote hagelsteencn 24 uur lang lig gen het land zag er uit, alsof het winter waB. Spoorwegongeluk. Een Reuter-tclegram uit Londen meldt d.d. gisteren: De passagiers-trein Cambridge—Londen is in botsing gekomen mot een lorrie op een overweg bij Hitchin. De stoker van de brein-locomotief en de bestuurder van do lorrie werden gedood. De machinist van den trein werd ern stig gewond. De trein derailleerde. Eenige passagiers werden gewond. Ernstig auto-ongeluk In Polen. Woensdagavond heeft in de buutr van Posen een ernstig auto-ongeluk plaats ge had. Een autn, die uit de richting van Gne- sen kwam, wilde voor een uit tegenoverge stelde richting komenden auto uitwijken. De stuur inrichting weigerde echter, zoo dat de eerste auto in volle vaart tegen een boom reed en geheel vernield werd. Van de inzittenden werden er twee op slag gedood, terwijl twee andere ernstig gewond werden. Typhus te Parijs. Ondeugd el ij ke water voorziening. Wanneer het warm 's komt te Parijs elk jaar typhus voor, wclko hoofdzakelijk aan het slechte water woidt toegeschreven. Volgens do plaatselijke statistiek treedt de besmettelijke piekte yooraJ. de laatste we-

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 9