WAALS, HaarLstraat 130-136 KERKNIEUWS. SPORT. LUCHTVAART. STADSNIEUWS. SCHOOLCAPES MANCHESTER SCHOOLPAKKEN SCH00LK0USEN Uit de Rijnstreek.p een week op te schorten. In dien tusschen- tijd zal de heer Van IJsselsteyn trachten partijen tot elkaar te brengen. Eventueel zal dan a.s. Donderdag een bijeenkomst van de vertegenwoordigers' der werkgevers en werknemers worden gehouden, onder leiding van den Rijksbemiddelaar. „Tel." Te Amsterdam f 10.000 voor eer» feest in 1932. Ten einde de Amsterdamschc burgerij te doen deelnemen aan de herdenkingsfeesten, ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan der Inrichting voor Hooger Onderwijs in 1932 wordt voor dit doel als eerste termijn op de gemeentobegrooting 1929 een bedrag van 10 000 uitgetrokken. DE HULDIGING VAN Z. D. H. MGR. J. D. J. AENGENENT TE DELFT. Zooals bekend wordt Z. D. H. Mgr. Aen- genent, bisschop van Haarlem, Dinsdag a.s. door de Katholieken van Delft, in wel ke stad hij zijn jeugd heeft doorgebracht, een grootsche hulde bereid. 's Namiddags om 17.47 arriveert Z. D. H. aan het station. Op het Stationsplein wordt hem een kindcrhulde gebracht door de leerlingen van de Ivath. scholen uit het Westerkwartier en den Wippolder. In een open calèche met G paarden bespannen zal Mgr. met muziek voorop naar de St. Hip- polytuBkerk Tijden; op het. voorplein zul len de besturen der R. K. vereenigingen zich met bun vaandels opstellen. Bij het binnentreden van Z. D. H. in de kerk zal door de geloovigen een welkomstlied wor den gezongen. Na een kort Pontificaal Lof zal Mgr. Aengenent zich per auto langs de Choorstraat naar Stads Dooien begeven. Do verenigingsbesturen, welke aan Z. D. H. den Bisschop wenschen te worden voorgesteld, zullen in den tuin van Stads Doelen worden opgesteld. De huldigingsavond in de groote zaal van Stads Doelen begint om half negen. Het programma zal, naar het zich laat aanzien, een even artistiek als feestelijk karakter dragen. Als spreker treedt op de bekende kan selredenaar Pater W. Jonckbloedt C.s.s.R. uit het klooster te Roozendaal. De Pontificale H. Mis op Woensdag ochtend neemt om 9.30 uur een aanvang (niet om 10 uur, gelijk aanvankelijk was bepaald). Na de H. Mis wordt door Mgr. Aenge nent van 12.30 tot 1 uur receptie gehou den, zoowel voor particulieren als afge vaardigden van R. K. Vereenigingen, in de oude Pastorie, Voorstraat 30. In den namiddag vertrekt Mgr. naar Amstelveen. Voor de Missie. Father Lefeber dankt hartelijk anony mus1 die hem door middel van onB blad 100 gld. heeft geschonken. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag, Woensdag en Donderdag a s. geen audiëntie verleenen. VOETBAL. NED. VOETBALBOND. Om den Rijnstreek Beker. De finale om den beker zal gespeeld wor den morgen Zondag 19 Aug. tusschen Al phen I en V. V. A., Amsterdam, 2e kl. N. V.B. Alphen heeft het voordeel van eigen terrein. De Amsterdammers zullen even wel ongetwijfeld trachten den beker naar do hoofdstad te doen verbuizen. Wij mo. gen daarom een spannenden strijd tege moet zien. DIOC. HAARL. BOND. D. V. 0. te Rijpwetering. Morgen komen bij D. V. O. te Rijpwete ring het 2do en 3de elftal van Teijlingen uit Sassenheim op bezoek voor de neder- laagwedstrijden. Dit wil tevens zeggen dat het een paar spannende wedstrijden zul len worden. De D. V. O.-mcnschen hebben nog iets goed te maken, daar zij in een vriendschappelijken wedstrijd onlangs het onderspit moesten delven. Of zij er in zul len slagen om revanche te nemen dient af gewacht. De voorhoede van D. V. O. zal echter schot vaardiger moeten zijn dan dit tc Roelof arendsveen tegen D. O. S. het ge val was en beter samen moeten spelen. Het programma voor morgen luidt als volgt: 2 uur: D. V. O. II—Teijlingen III. 4 uur: D. V, O. ITeijlingen II. WIELRENNEN. Wielerbaan Rijswijk. Op Zondag 20 Aug. a.s. vinden op de wielerbaan Rijswijk de officieuse slv-itings- wedstrijden plaats. Dien dag worden twee hoofdnummers verreden, t. w.: 4 Km. nch- tervolgingsrace, 1 Km. puntenwedstrijd en 40 Km. achter levende gangmaking tus schen Piet van Kempen (de Nederland- sehe zesdagenkoning), R. Blanchonct (Frankrijk) tevens uur wereldrecordhouder en Nic. Frantz (Luxemburg) winnaar van de Tour de France in 1927 en 1928. Achter de groote motoren starten: Be- noit (België) gangmaker Bossou; J. Mine ra (Italië), gangmaker Manera Sr., C. Blc- cmolen (Nederland), gangmaker Slesker, Leene (Nederland) gangmaker Ceuvre- HET KATHOLICISME IN OOSTENRIJK De vredesverdragen hebben, aldus het „Haagsch Persbureau", niet slechts de po litieke kaart van Europa belangrijk gewij zigd. doch ook de positie van de Katholie ke Kerk heeft daardoor een geheel ander aanzien verkregen. Als Katholieke mogend heid was het Habsburgsche Keizerrijk als het ware een wig tusschen de Mohammo- daansche en Schismatieke Staten in het Oosten, en volgens de bepalingen van oude verdragen oefende het een protectoraat over dc Katholieken in Albanië uit, terwijl het meermalen als beschermer van het Christendom in den Balkan optrad. Even als in de zeventiende eeuw Keizer Ferdi nand II met behulp van de Jezuieten den strijd aanbond tegen de Reformatie en het Katholicisme in de Donaulanden herstelde, zoo bood ook de Oostenrijksche Regeering de Nationale Kerken van Roemenië, Tran- sylvanië en Boekovina de behulpzame hand en maakte deze Kerken, welke met Rome vereenigd waren, als het ware tot een bol werk tegen heb Orthodoxe Schisma in het Oosten. Het Habfcburgsche Huis was zoozeer ver eerd met den titel van Apostolische Majes teit, welke den Koning van Hongarije door den Paus was toegestaan, dat na het ver vallen van de wereldlijke macht van den Paus in 1870 noch Keizer Frans Joseph, noch een lid zijner familie een officieel be zoek aan Rome bracht en wanneer een ont moeting tusschen de twee landen Oosten rijk en Italië noodzakelijk bleek, had deze steeds elders plaats. En wanneer het anti- clericaljsme in de openbare lichamen van Bestuur de Kerk bedreigde, vond de laatste in het Koningshuis een warm verdediger. Ontelbaar is het aantal Kerken en Onder wijsinrichtingen, welke hun stichting aan de Koninklijke familie dankt. Het twaalfde internationaal Eucharistisch Congres, in 1912 te Weenen gehouden, in tegenwoordig heid van den Keizer, den Kroonprins en de gansche Koninklijke Familie, alsmede van Regeering en Leger, uitte zich dan ook duidelijk als een manifestatie van het Ka tholicisme in do Donaulanden. Geep won der, dat dan ook in 19181919 tegelijk met de ineenstorting van liet Keizerrijk ook de positie der Katholieke Kerk in niet, ge ringe mate verzwakte, terwijl in de nieuw gevormde staten, waar het Socialisme tijde lijk de overhand kreeg, zooals in het tegen woordige Oostenrijk en Hongarije en in Tsjecho-Slowakije, waar een anti-katholieke politiek gevoerd werd, door innerlijken strijd groote verwoestingen werden aange richt. In Joego-Slavië en Roemenië kwamen de Katholieken door inlijving als nieuwe burgert' tusschen de Schismatieken en als gevolg van de daardoor ontstane geschillen moest ook hier het Katholicisme een veer laterf. In weerwil van de door de Heilige Stoel gedane pogingen om met laatstge noemde Staten een Concordaat aan té gaan, waarbij de rechten van de Kerk wettelijk zouden worden beschermd, bleek zulks tot heden niet mogelijk. Van de totale bevol king van het tegenwoordige Oostenrijk is slechts 7 pet. niet-Katholiek, 3 pet. bestaat uit Protestanten en Israëlieten en 1 pet. uit vrijdenkers. Op enkele uitzonderingen na wordt het getal der laatsten bepaald door den invloed, welken het socialisme in het Bestuur der groote steden en in fabrieks- centra uitoefende en alwaar door een spe ciale propaganda de Kerk als bondgenoot van het kapitalisme werd voorgesteld. Deze beweging is niet zonder uitwerking geble ven en sedert 1918 neemt het getal, dat zich van de Kerk afzondert, toe. In 1927 keerden zich 37000 leden van de Kerk af. De geestelijkheid doet al het mo gelijke om dezen stroom te keeren en in de groote steden treden leeken in grooten geta le als helpers van de priesters op. In Weenen gaf Pater Engelhardt eenige maanden ge leden een geschrift uit, getiteld: „Nieuwe Methode van Zielsverzorging in groote steden", waarvan'de oplaag in twee weken uitverkocht was. De inkomsten van Kerken en Kloosters in het voormalig Keizerrijk be liepen ongeveer vijf qiilHoen dollar per jaar Meer dan de helft van dit bedrag bestond uit. Oostenrijksche waarden, welke door de depreciatie van het geld tot nul werden ge reduceerd. De aan Kerken en Kloosters be- hoorende vaste goederen werden voor een appel en een ei verkocht, zoodat spoedig zoowe] de Geestelijkheid als de Kerkelijke Instellingen in nood kwamen te zitten. Dc nood steeg zoo hoog, dat slechts' met be hulp van Amerikaansche Katholieken den meest, critleken tijd kon worden doorleefd, terwijl Kloosters welke gedurende meer dan zeven of acht eeuwen het centrum van beschaving en kunst geweest waren, hun schatten aan de markt moesten brengen. Zelfs de Kardinaal-Aartsbisschop van Wee nen, Mgr. Piffl, leefde in armoede en kon slechts de kleederen van zijn overleden voorgangers dragen. gebroken; Tarrasch—Euwe remise; Capa- blanca verliest van Spielmann; Mieses Réti remise; Marshall verliest, van Bogol- jubow: TartakowerNimzowitsch remise. De sland luidt: Bogoljubow 4Euwe 4; Capablanca, Nimzowitsch 3»/s; Tarrasch, Tartakower, Spielmann 3; Rubinstein 2'/s*; Marshall 2*; Réti 2; Yates 1 Mie ses P/a. Botsing van vliegtuigen. Twee dqo den, één gewonde. Het godsdienstig en zedelijk onderwijs was in het Oude Keizerrijk het eerste nummer op het program van het openbaar onderwijs en hoewel de Katholieken welis waar uit principieel oogpunt op stichting van speciaal Katholieke scholen voor de jeugd aandrongen, werd het gemjs daar van door de Kerk bijna niet gevoeld. Toen na de eerste verkiezingen in de nieuwe Re publiek het socialisme in de meerderheid kwam, schafte de Socialistische Minister Glöckel de bepalingen af, waarbij de jeugd verplicht werd geregeld ter Kerk te gaan en de Sacramenten te ontvangen of deel uit te maken van de groote nationale processie, welke op Saoramentsdag in Oostenrijk werd gehouden. Deze bepaling is tot heden van kracht gebleven. Door aan de Middelbare Scholen het recht van vereeniging te ver leenen, hoopte de Minister van Onderwijs ook de socialistische denkbeelden onder de schooljeugd te propageeren, doch deze kwam hiertegen in verzet door zich in So ciaal-Katholieke Vereenigingen en Congre gaties te vereenigen. Het oude Oostenrijk bezat een groot aan tal Katholieke Vereenigingen, waaronder die voor oprichting en onderhoud van Ka tholieke scholen met 120.000 leden en de Pius-Vereeniging met 150.000 de eerste plaats innamen. Verder werd ijverig gewerkt aan de uit breiding van de Katholieke Pers. Deze laat ste beweging, welke onder leiding van den Jezuitenpater Victor Kolb stond, leidde tot oprichting van aanvankelijk bescheiden nieuwsbladen, waarvan er enkele tot „groo te pers" uitgroeien. De ineenstorting van het Oude Rijk bracht ook hier gevoelige verliezen, doch onder leiding van de Bis schoppen werd aan het herstel hiervan krachtig gewerkt. In de zes bisdommen werkt thans de Ka tholieke Volksbond met 250.000 en daar naast de Katholieke Boerenbond met. 256.000 leden, terwijl de gezamenlijke vakvereeni- gingen ruim 93.000 leden in zich vereenigen. Jongelieden, die reeds zelfstandig zijn, heb ben zich in 982 organisaties van uiteenloo penden aard vereenigd. Hun ledental be draagt 102.600. Sedert de vestiging der Be- publiek nemen ook de vakvereenigingen in ledental toe. Inplaats van een tweetal groo te dagbladen, welke ophielden te verschij- neji, komen nu nieuwe periodieken, zooals „Neues Reich" en „Sohönere Zukunft" uit Dc Duitsch-Oostenrijksche Katholieken, die tijdens het Keizerrijk het grootste aan tal zetels in het Parlement bezetten, hebben na eenige jaren van inzinking zelfs in de huidige Republek die meerderheid herwon nen. Deze bedraagt evenwel slechts twee zetels (73) tegen de 71, waarover do Socia listen beschikken. Deze1 meerderheid is toe te schrijven aan den invloed, van den Bonds kanselier Mgr. Seipel, aan wien het te danken is,.dat 21 leden der kleinere partijen zich bij do Katholieke Sociale Partij aanslo ten. Bij de laatste \erkjezingen behaalden deze ruim twee millioenstommen tegen an derhalf millioen socialijtisehe. Van deze meerderheid zal het in de tóékomst afhan gen, of Oostenrijk weder naar een Katho lieke Regeering terugkeert, ofwel met den rooden vloed medegesleurd wordt. Mocht dit laatste gebeuren, dan enllen ook de laat ste overblijfselen van Overheidsbemoeiing met het Christelijk Onderwijs en daarmede ook de huwelijkswetten verdwijnen, terwijl een volkomen scheiding tusschen Kerk en Staat te wachten staat. Tegenover dit ge vaar staat, evenwel het. eigenaardige ver schijnsel, dat juist in intellectueele kringen en meer onder de geleerden die aan de openbare universiteiten een leerstoel bezet ten, een sterke neiging naar het Katholicis me merkbaar is. Waren het onder de vroe gere R-egeering juist de anti-clericalen, die de colleges leidden, terwijl slechts een en kele Katholiek voor het hoogleeraarsambt in aanmerking kwam, onder den sterken druk van het socialisme is hierin gaande weg verandering gekomen, zoodat het. geen zeldzaamheid meer is. dat een geloovig Ka tholiek in de plaats van een anti-clericaal wordt aangesteld. Het aantal studenten verenigingen, dat dertig jaar geleden aan de Weensche Universiteit slechts uit twee bestond, is sedert de vestiging van de Re publiek belangrijk vermeerderd. Katholieke schrijvers en schrijfsters, zooals Handel- Mazetti, Max Keil, Oberkofler en Paula Groger nemen de eerste jdaatsen in en daar naast komen ook bekeerlingen als' Herman Bahr en J. A. Lux de rijen versterken. Het. Katholicisme staat evenwel in den huidigen staat tegenover veel machtiger tegenstanders dan voorheen, en de Kerk is daartegen veel armer, om eenige propagan da te kunnen bekostigen. Ontegenzeggelijk is de toekomst onzeker en de Katholieken hebben de handen vol om hun tegenwoor dige positie te handhaven. De eventueele gevolgen van voor- of achteruitgang zullen zich evenals voorheen vèr over de grenzen van Oostenrijk doen gevoelen, daar Weenen nog steeds het. intellectueele centrum der Donau-Staten gebleven is en Oostenrijk als tijdens de Turksche oorlogen nog steeds dc sleutel van Centraal Europa is. Viering Koninginnedag. Door de Commissie, door B. en W. uit- genoodigd, tot het organiseeren van het jaarlijksche kinderfeest op Ivoninginne ver jaardag, is het feestprogramma samenge steld. Oudergewoonte zal des morgens in de Stadsgehoorzaal en in den foyer etn bij eenkomst zijn vóór de schoolkinderen. Gymnastiek, zang, poppenspel en gooche len zullen elkander afwisselen, de kinde- Ten zullen op tractaties onthaald worden. Het muziekgezelschap „Per Aspera ad Astra" zal zijn welwillende medewerking verleenen. Vóór de uitvoering zullen de kinderen een wandeling door de stad maken, opge luisterd door muziek. De verzamelplaatsen voor de kinderen zijn: Plantsoen, Lange- brng, Pieterskerkhof, v. d. Werffstraat, Sohool Oude Vest 35 en School Maresingel. Ernstige val. Gistermiddag is het. 2-jarige zoontje van den heer Lange Mare 70, in de ouder lijke woning uit de 2de verdieping van 9 Meter hoogte op de binnenplaats gevallen. Met een schedelbreuk en gebroken been werd het ventje opgenomen en naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand was heden vrij gunstig. Voor heb examen teekencn N. O, zijn te 's-Gravenhage geslaagd voor Nb de heer A. I. M. Rosdorffvoor Ne de heer A. Vis en voor Nk de heer G. Visschers, allen al hier. Voor het examen hoof akte is te 's-Gra- venhage geslaagd mej. S. D. J. Oussoren, alhier. De heer dr. P. J. van der Schaar, alhier, is bestemd voor uitzending naar Nei.wndië als gouvernements-arts. Door de marechaussee is uit Elstschot bij Arnhem de minderjarige jongen P. IJ. F. aangehouden, die reeds meermalen de ouderlijke woning is ontloopen. Gisteren is de 8-jarige J. V., wonend in de Agnietenstraat, to en hij met zijn vriendje uit de Korte Agnietenstraat zon der uit te kijken hard de Haarlemmer straat opliep, door den 57-jarigen J. A. H., die daar per rijwiel reed, aangereden. Het ventje bekwam een diepe wonde boven de knie en werd in heb Acad. Ziekenhuis ver bonden. Programma van het concert in het Kooi- park op Dinsdag 21 Aug., des avonds' te 8 uur: No. 1 Prins Hendrik-marsch, Geijp. 2. Festival Ouverture Lentner. 3. Loreley pa raphrase, Nesvadba. 4. Traumbilder Fan- taisie, Lumbeij. 5a. „O Sole mio", di Capna 5b. .,La Czarina", Goume. 6. Maritano, wals Dellingor. 7. Parkconcert-marsch, Geijp. Gemeentelijke Aankondiging Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den, gezien het verzoek van: a. Gebrs. van Hoeken's Houthandel om vergunning tot het uitbreiden van do stoom-houtzagerij in de Waard; b. de N.V. De Graaf en Co.'s Handel maatschappij om vergunning tot het op richten van een ondergrondsche bewaar plaats voor benzine in het perceel Oude Vest No. 17 met bovengrondsche aftapin richting-vóór dat perceel; c. ,de f if ra a Trip, en van der Wiel om vergunning; tot het uitbreiden van de on dergrondsche bewaarplaats voor benzine met bovehgrondsche aftapinrichting in en op het perceel Hansenstraat. Geletyop de artt. 6 en 7 der Hinderwet, geven kennis aan het publiek, dat genoem de verzoeken met de bijlagen op de Se- cretarie dezer gemeeijèe ter visie gelegd zijn; alsmede dat op. Zaterdag 1 Septem ber e.k. des voormiddags te half elf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven £m bezwaren tegen deze verzoe ken in £e brengén, terwijl zij er de aan dacht op vestigen, dat niet tot beroep ge rechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebe- 6luur of een zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. LEIDEN. De Zondagsdienst der huisartsen wordfc waargenomen door de geneesheeren: De Graaff, Jasperse, Kist en Niemer. De dienst te Oegstgeest wordt waarge nomen door: Dr. Timmermans, Teleph. 390. SCHAKEN. Het tournooi te Kissingen. Een nederlaag van Capablanca. Pe uitslag van de gisteren gespeelde zes 'c ronde luidt: RubinsteinYates af- Bij een botsing tusschen vliegtuigen te Digby in Lincolnshire (Engeland) zijn twee legervliegers gedood en één-zwaar gewond. BIOSCOPEN. Trianon. De gala-voorstelling als inzet van de feestweek ter gelegenheid van het een-ja rig bestaan is een groot succes geworden. Er heerschte in het geheel bezette thea ter een gezellige sfeer, een feestelijke stemming, waarin liet publiek al aanstonds werd gebracht, door de overvloed van prachtige bloemstukken, die de directie van bevriende zijde had ontvangen en die allen in de hal een plaats hadden gevon den. Er waren voor dezen avond uitnoodigin- gen verzonden aan den burgemeester, die wegens uitstedigheid verhinderd bleek, aan wethouders en raadsleden, aan hoof den van gemeentelijke diensten en enkele trouwe bezoekers van liet theater. Maar ook het publiek had zich niet on betuigd gelaten en was in grooten getale naar het Trianontheater gekomen. Het begon met de gebruikelijke spee ches, bloemcnaanbiedingen en huldebetui gingen, voor welk werk was aangezocht de heer Piet Holthuis, conferencier. Met een onvervaard flux de bouche, stak deze op zeer geestige wijze een aantal speeches af, leidde alles in, hield het publiek bezig en dit alles op zulk een wijze, dat telkenmale de zaal van het lachen daverde. Zoo werden de kapelmeester, de heer Gregoire en de operateur de heer Chau- dron, plechtig door den conferencier, alles namens de directie, in de bloemetjes ge zet, terwijl de laatste eveneens nog een enveloppe met inhoud in ontvangst had te nemen. Het groote succes van dezen avond wa ren wel de vijf Terek-kozakken, die in hun nationale costumes een drietal liede ren zongen, zóó fijn en zóó roerend, dat het ademloos luisterende publiek na ieder lied, een stormachtig applaudisseeronde menigte werd en den Russen zulk een langdurige en luide ovatie bracht, dat zij aan een toegift niet konden ontkomen. Deze toegift werd het prachtig gezon gen lied van de Wolga-trekkers. Ook de Terek-kozakken werden na liun op treden met een bloemkrans gehuldigd. Na de pauze ging het mooie Fransche meester-filmwerk „De Schaakspeler". Tien acten lang leefde het publiek mede met de hartstochtelijke dagen en de roeri ge tijden van don Poolschen Vrijheidsoor log, en de grootheid, rijkdom en pracht van het Russische hofleven. Want de opsta'nd wordt onderdrukt en op het hoofd van den leider Vorofski een prijs gesteld. Baron v. Kempelen, zijn vriend, verbergt hem ech ter in een van zijn menschelijke automa ten, nl. in de schaakspeler en hierin wordt Vorofski, inplaats van over de grens naar het paleis van Catharina de tweede van Busland vervoerd, die zich met den auto- matischen schaakspeler wil meten. Het geheim van den inhoud van den automaat is haar intusschen reeds lang verraden en bij het schaakspel pleegt de machinemensch majesteitschennis, en zal op bevel van de Keizerin worden gefusi- lecrd. Het verdere verhaal laat dan zien hoe Vorofski toch gered wordt. Wij zullen natuurlijk niet te veel op alles vooruitloopen, maar de schitterende en tourage der hofhouding en paleizen en het prachtige spel der Fransche artisten ma ken een vergelijking met filmwerken „Ben Hur" en „De groote Parade" niet te zeer gewaagd. De schitterende muzikale illustratie van het orchest onder de beproefde leiding van den heer Gregoire en de prachtige zang van het Poolsche vrijheidslied, dat de Terek-kozakken telkens als begeleiding zongen, maakte deze film zoo mogelijk nóg mooier, nóg spannender. Do feestavond is een groot succes ge worden en bezoek aan Trianon in deze feestweek is dan ook in alle opzichten aan te bevelen. Casino. „De laatste dagen van St. Petersburg" en „Weenen, hoe het weent en lacht" zijn de twee hoofdfilms, die de directie van Ca sino deze week op haar programma heeft staan en die waard zijn door velen gezien te worden. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 13 Aug. tot en met. Zondag 19 Aug. waargeno- L men door de apotheek van den heer C. B. - Duyster, Nieuwe Rijn 18, telefoon 523. INGEZONDEN MEDEDEELING. - - De eerste film verplaatst ons in den tijd, die aan de Februari-revolutie van 1917 en 1 de October-revolutie van Trotzlri, Lenin c.s. vooraf ging. Do Russische regisseur fj1 Pudowski heeft door tal van sublieme re- JT" gievondsten en sober beheerscht spel hier Rj* een meesterwerk geleverd op 't gebied van Ljt( filmkunst. We zien een boerenzoon uit jou het district Twer werk zoeken in St.-Pe- fer, tersburg. Hij wordt aangenomen in een ïas groote munitiefabriek, waar juist een F d werkstaking is uitgebroken en verraadt in fer zijn domheid den aanstichter van de sta- Ife king, voor welk verraad hij een belooning D ontvang. Dat Judasgeld brandt hem. in (e I den zak. Hij dringt in dollen overmoed het [e fabriekskantoor binnen en tracht door ge- (sbi weid van de directeur gedaan te krijgen, feid dab de gevangen genomen stakingsleider |lei vrijgelaten wordt. De politie rekent nu ook pQ' hem in. Tijdens den oorlog wordt hij naar T< 't front gezonden. In 1917 zien we hem te- 'as> rug in St.-Petersburg, waar hij, aan den ïet kant van de bolswiki meevechtend, ge- 3re< wond wordt. Deze film, waarvau o.a. de ronddoling Iei van den jongen boer na diens verraad een der prachtigste deelen is, vond in de pers o.a. ook in „De Maasbode" een gun- ln stige beoordeeling. ;e^ De tweede hoofdfilm is van geheel anderen PL aard. Geen groot gebeuren houdt ons hier in spannig, maar we worden geboeid door Ti de eenvoudige, natuurlijke ontwikkeling IN van het liefdeleven tusschen Fifi, de doch- jjjc ter van den Weenschen koetsier Gruber en |gnj Pepi, een kellner, alsmede door dat van grc( Adèle, de dochter van generaal von Wagh- £5.7 ner en den knappen luitenant Otto Huter, den zoon van een gepensioneerd hoofdamb- j tenaar van het ministerie. r< Na allerlei verwikkelingen, die de film Cor heel aardig voor ons uitbeeldt, stappen la- Ken ter twee gelukkige paren in het liuwe- foot lijksbootje. Een leuke, humoristische film. feosl Ook het voorprogramma is goed ver-fokk zorgd, zoodat we volwassen personenflt, c een gang naar Casino ten zeerste kunnenfkagc aanbevelen. Zij zullen zich dien gang nictPe he beklagen. Icoti SifTna KOUDEKERK. (Het GEMEENTERAAD. P»» j«n 0 Oneenigheid met een dominee. "3^S25 Het heffen van bruggeld op Zorv^,^ dag. Aankoop van grond. dgeke De gemeenteraad kwam Donderdagmid*>e Vq dag 1.30 uur in openbare vergadering _het bijeen. jQk 4 Tegenwoordig alle leden, behalve de 1.89,5 heer Oppelaar. Voorzitter de Burgemees-me ter. Na opening der vergadering met Se'ev< bed, worden de notulen der vorige verga'Pezer dering gelezen en goedgekeurd. De Voorz. uit den wensch, dat de heerfzoeL- Oppelaar, die herstellende if, spoedig weer ptges in deze zaal zal kunnen verschijnen. 41 to Eenige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2