Inze Gratis-Ongevallenverzekenng Iedere abonné is ais zoodanig dij onze Ongevallenverzekering aangesloleo n BUITENLAND. BINNENLAND. 19e Jaargang. ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1928 No. 5953 Do ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl) vooruitbetaling ITóör Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal. Bij ónze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaaL Franco per post f2.95 per kwartaaL Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'e ver- Icrijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- hitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct, inet Geïllustreerd (OJldagsblad 9 ct Oit blad verschijnt eiken dag oitgezonderd Zon- en Feestdagen. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 tBXrst DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT! Gewone advertenilën 3P een «per r#gj& Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet 3 dubbele van het tarief berekend. s Kleine edverlentiên, van ten hoogste 80 woorden^ waöin betrekkingen warden aangeboden of gevraagd, huur «n ver huur, koop en verkoop f0.50. Oit nummer bestaat uit vier bladen waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad. V Een juiste waardeering De „Osservatore Rbmano" houdt zich in een hoofdartikel bezig met de Olympische Spelen 1928. Het blad prijst de normale ge- sonde physische oefeningen doch verklaart met betrekking tot de deelneming van de vrouwen aan de Spelen, het feit te be treuren, „dat de zwakke sekse bevangen is door de passie van physieke opvoeding door middel van oefeningen, niet steeds overeenstemde met den vrouwelijken aard en de vrouwelijke roeping". Het artikel besluit met de conclusie: Internationale wedstrijden gelijk te Am sterdam bevorderen in verkeerden zin den nationalistischen trots. De verheerlij king van de overwinnaars, als waren zij afgoden der naties, wordt belachelijk en doet den gemiddelden mensch zich van betere oefeningen afwenden." Wij hebben hetzelfde al meermalen op gemerkt. En niet allen wij, maar ook veel ande ren. 't Is echter goed, het te harhelen door een zoo gezaghebbend blad als de „Osser vatore Romano" te citeexen. In dit citaat worden kort maar duide lijk gesignaleerd eenige excessen, eenige buitensporigheden in de sport-beoefening. 't Is de taak der Katholieke pers o. i. om daarop te wijzen en Jt lijkt ons noo- dig, dit te doen bij herhaling en bij her haalde herhaling. Sport-excessen kunnen een twee voudig verkeerd gevolg hebben: óf zij slee pen anderen mee, die, verblind door verheerlijking daarvan in vele pers-orga nen, het onverstand en de onzedelijkheid daarvan niet meer inzien óf zij stemmen anderen bitter-afkeerig van alle sport beoefening. Zooals bij de beoordeeling van alles, moeten wij ook bij de beoordeeling van de sport trachten ons te stellen op het juiste standpunt, naar waarheid te waardeeren, in het licht van rede en Christelijke begin selen. En bij de beoordeeling van de sport is er dwaling en dwaasheid, helaas, in veler waardeering. V Een edel priester In een artikel in „De Volkskrant" wordt afgedrukt de tekst op het bidprentje van Mgr. dr. Ariens: „Een fijnbesnaarde ziel die, om Christus te brengen overal ging ook al deed het pijn. Een scherpe geest die nooden en kwalen doorzag en blootlegdeEen gevoelig hart dat medeleed met iederen nood van lichaam en ziel en maatschappij Een priester vol zelfverloochening dio alleen onbarmhartig voor zich- ^zelf met al het zijne ook ziehzelven gaf waar hij lijden zag -— trote mis kenning en teleurstellingEen apos tel die onstuimig voortgejaagd werd door Christus' liefde Wij laten hier volgen, wat ,.De Volks krant" hierbij aanteekent: „Dit is in weinige woorden, die elk eene gedachte uitdrukken, zoo meesterlijk een I rijkdom van leven samengevat, omdat I t geschreven is met het hart. Maar hoevele duizenden, die het mo<?s- *en genieten, zullen het niet ten volle kun nen begrijpen, omdat zij Dr. Ariëns niet Hebben gekend en dus- ieder streepje of puntje niet kunnen aanvullen met zoete Herinneringen aan een lieven, trouwen Vr>end. Hoevele duizenden zijn nog onwetend ^an ahes, wat Dr. Ariëns voor hen gedaan, Bestreden en geleden heeft! Heze onwetendheid mag niet blijven be- aan. Een man als Dr. Ariëns sterft niet ie\en blijft spreken en getuigen, ook na den dood. ^De beste apologie, die nu' geschreven n vrorden is de levensbeschrijving an dezon apostel. In den loop van 1928 hebben wij VIJF keer een uitkeering gedaan van 300 gulden ES ES volgens de bepalingen van onze Gratis- =E Ongevallenverzekering aan de nabestaan- den van onze abonné's C. J. VAN HAASTERT Ëj te Voorschoten; J. H. LUDLAGE te Alphen a/d Rijn; J. RUTTEN te Alphen a/d Rijn; C. J. LANDWEHR te Sassenheim; CHR. W. VAN HEEL te Leiden, die ten gevolge van een EE ongeluk zijn overleden. SE «Sociale werkers en propagandisten be hoeven, als onze kloosterlingen, die het ideaal van een heilige volgen, het licht van een voorbeeld. Dit licht, stralend van luister, is het leven van den in Maarssen begraven priester. Dr. Ariëns heeft ons opnieuw de kracht van de liefde bewezen. Met zijn groot hart heeft hij vooral de arbeiders lief gehad, zooale een vader zijn kinderen. Voor hen gaf hij alles; zijn for tuin dat hij al kwijt was in zijn eert-te priesterjaren zijn tijd, zijn talent, zijn leven". Wij hebben voorbeelden noodig, om ons te kunnen heenzetten over hardnekkige tegenwerking en liefdelooze critiek bij goed-bedoeide maatschappelijken arbeid óf om van ons- te kunnen afschudden trage loomheid of lichLgeraakten hoogmoed, welke ons van den socialen arbeid af houdt. Zulke voorbeelden zijn ons gegeven in groote mannen als mgr. dr. Ariëns! ANTI-OORLOGSVERDRAG Letland en Estland bereid tot toetreding. In een tusschen de ministers van Bui- tenlandsche Zaken van Letland en Estland gehouden conferentie werd besloten, stap pen te doen. om de beide genoemde landen aan het anti-oorlogspact te doen deelne men. BELGIE. Het Belgisch Koningspaar en de Congo-missie. „Agentia Fides" verneemt uit Matadi (Belg. Congo): Op den 22sten Juni zijn alle religieu zen van het ziekenhuis te KinJcanda door koningin Elisabeth gedecoreerd, die aldus het werk der missionarissen huldigde en aanmoedigde. De koningin onderteekende gaarne een verzoekschrift voor de oprichting van een meisjesschool te Matadi. In verband met het bezoek der souve- reinen te Matadi, meldt men het volgende typische optreden van den koning: Daar diet quarantaine verbod van de gele koorts eerst 36 uren was opgeheven, had men den koning ontraden zich naar Matadi <e be geven. Ziine Majesteit wees echter ie lere aarzeling af, zeggende: „Het is mijn plicht hulde te brengen aan deze beproefde stad". Om zijn belangstelling in de missies te toonen. gaf ZM. <ien wensch te kennen om zich tegen het. eind van Juli te Stanley ville persoonlijk met de bisschoppen en apostolische prefeeten uit den Congo te onderhouden. Deze laatsten kwamen te Stanleyville bijeen om er de vraagstukken die op hun missies betrekking hebben, te bespreken. I DUITSCHLAND. Om een pantserkruiser. Socialistische inconsequentie Tijdens de vorige regeering-Marx werd het besluit genomen tot den bouw van een pantserkruiser, ondanks heftige oppositie van de zijde der sociaal-democraten. Thans heeft de nieuwe regeering, onder aanvoe ring van den sociaal-democraat Hermann Müller, dat besluit overgenomen. De com munisten hebben een interpellatie aange- i kondigd en ook onder verschillende so ciaal-democraten, die een dergelijke merk waardige weerhaanpolitiek niet kunnen volgen, heeft het besluit verontwaardiging De afdeeling Chemnitz der sociaal-demo cratische partij heeft een motie aangeno men, waarin het een ernstige benadeeling van de partij wordt genoemd, dat sociaal democratische ministers hun toestemming tot dezen bouw hebben gegeven. Verlangd wordt, dat dp ministers uit heb kabinet zullen treden. Men verwacht, dat andere plaatselijke afdeelingen beslui ten in gelijken rullen nemen. Tntussehen heeft-'het, rïikswoernïinisterie de N.V. Deutsche Werke te Kiel den bouw van den pantserkruiser opgedragen. JOEGO-SLAVIË. Anti-ltaliaansche incidenten te Spalato. Rome protesteert te Belgrado. Te Spalato hebben jongelieden een be tooging gehouden vóór een Italiaansch ca fé waarin zich de consul en de vice-consul van Italië bevonden. Een der betoogers wierp een stoel naar den vice-consul. Deze werd licht aan den arm geraakt. Xndat de betoogers door de politie waren teruggeslagen, konden de Italianen hun auto bereiken. Den Italiaanschen gezant te Belgrado is opgedragen, bij de Joego-Slavische rceee- ring een formeel protest in te dienen en genoegdoening te vragen. RUSLAND. Wijziging van den dienstplicht. Boeren en arbeiders mogen alleen wapens dragen. Naar de Times" meldt, heeft de Soviet- regcering de wet op den militairen dienst plicht gewijzigd. Volgens de nieuwe wet zijn dienstplichtig alle burgers tusschen de 19 en 40 jaar, doch slechts arbeiders en boeren mogen wapens dragen. De andere klass.-n moeten in vredestijd een speciale belasting betalen, in plaats van het ver richten van militairen dienst, terwijl zij in oorlogstijd verschillende werkzaamheden achter het front to vervullen zullen heb ben. De arbeiders en boeren van 1921 jaar moeten voorloopige oefeningen mee maken, daarna moeten zij van twee tot vier jaar actieven dienst deen. Na afloop van dezen diensttijd moeten zij tot hun 28ste jaar slechts gedurende enkele perio den in actieven dienst komen, om vervol gens tot hun veertigste jaar bij de reser ve te worden ingedeeld. De bevoegdheden van den volkscommis saris van Oorlog worden aanmerkelijk uit gebreid. Aan personen, die middelbaar cf hooger onderwijs hebben genoten worden bijzondere voorrechten verleend, voor het verkrijgen van leidende' functies in het roode leger. Het aantal recruten, dat elk jaar moer opkomen, zal worden vastge steld door de volkscommissarissen van Oor log en Arbeid. CHINA. Een onzekere toestand. De interventie van Japan. Baron Hayasji, die uit Moekden te To kio is teruggekeerd, heeft in een persge- sprek zijn indrukken weergegeven omtrent den huidigen toestand in China, ter verkla ring van Japans jongstp stappen in Mand sjoerije. Overal is de toestand volgens Hayasji zeer onzeker en instabiel. Tsjang Jsoe-Liang, de hecrscher over Mandsjoe- -'ijr, is ziek en zijn positie in Mandsioeriie s niet veilig Tsjang Kai Sjek zit te ban king verre van vast in het zadel en koes tert vrees voor Feng Joe-Sjiang. Nanking tracht Mandsjoerije tot zich te trekken ten einde zich tegen Feng te versterken en hoewel Japan geen bezwaar heeft tegen een vereeniging van Mandsjoerije met een geheel vereenigd Zuid-China, heeft het toch zeer ernstige bezwaren tegen een bondgenootschap tusschen Mandsjpoerijs en een der Chineesche partijen, waardoor Mandsjoerije in den burgeroorlog betrok ken zou kunnen worden. De Japansche re geering meent het recht te hebben, de iegeering van Mandsjoerije aan te raden, de ontwikkeling der gebeurtenissen af te wachten, alvorens zij zich met Nanking verbindt. Baron Hayasji verklaart, dat de opzeg ging van het handelsverdrag geen invloed heeft gehad op het optreden van Japan in Mandsjoerije. Bij dit optreden wordt Ja pan uitsluitend geleid door den wensch, Mandsjoerije buiten den C'hineeschen bur geroorlog te houden. Tsjang Hsoe-Liang heeft Hayasji be loofd de overeenkomst met Nanking te la ten rusten en de onderhandelingen op te schorten. Mongolen-inval in Mandsjoerije. Chin. Ooster-s poor weg opgebroken. Uit Charbin wordt gemeld, dat Mon- goolsche cavalerie den C'hineeschen Oos- terspoorweg tusschen Barim en Oenoer heeft bezet, de rails opgebroken en de te legraafdraden vernield. De trans-Siberi sche treinen werden aangehouden. Men is geneigd te geloven, dat een deel der Mongalcn in opstand is gekomen te gen de regeering van Mandsjoerije. Ande ren daarentegen meenen, dat Sovjet-Mon- golië den oorlog heeft verklaard aan den staat Barga, ingevolge een Mongoolsch ul timatum, waarbij de vereeniging der ge noemde twee staten werd geëischt, maar dat. door Barga werd verworpen. Het lot van honderden vreemdelingen in de vacan- tieoorden is ongewis. Er zijn Gjiineescho troepen ea pantsertreinen naar het be dreigde gebied gezonden. UIT DE GEMEENTERADEN. Gouda. In de gehouden raadsvergadering onder voorzitterschap van wethouder Donker, 1. b., lokte het voorstel tot. aanleg en verhuur van voetbalterreinen aan 3 vereenigingen (Gouda, O.N A. en D.O.N.K.) langdurige dis cussie uit. waarbij zoowel het financieele als het principieele bezwaar ter sprake kwam. Met 11 tegen 3 stemmen (2 A R. en 1 C.H.) werd het voorstel aangenomen. Het voorstel betreffende de clectrici- teitsvergunning voor ,.de Meije" werd zon der hoofdelijke stemming aangenomen. DE RAMP IN DE MIJN „HENDRIK". Ontploffing na een instorting? De Directie van de «Staatsmijnen deelt het volgende mede: Het onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing, die op 13 Juli j.l. in Staatsmijn „Hendrik" plaats vond is thans afgeloo- pen. Zoowel het Staatstoezicht op de mij nen als de «Staatsmijnen hebben daarover een verslag uitgebracht aan den minister van Waterstaat. Met. zekerheid ie vastgesteld, dat de ontploffing niet is veroorzaakt door het schieten, daar er ter plaatse niet is ge schoten op den dag van het ongeval. Het staat vast, dat de ontploffing is ontstaan door de benzinelamp van den sehietmeester. Dezo lamp werd bij de op ruimingswerkzaamheden gevonden met be schadigde gaaskappen. Door dit defect was de beveiligende functie van de gaaskappen te niet gedaan cn kon de vlam van de lamp het ter plaatse aanwezige ontplofbare luchtmengsel tot ontploffing brengen. De aard van de beschadiging wijst er met stelligheid op, dat de lamp zich gedu rende eenigen, zij het ook korten tijd moet hebben bevonden in een stroom van een ontplofbaar luchtmengsel van eenige me ters snelheid. De eenige plaats, waar dit het geval kon zijn, was de monding van den luchtkoker, die in de bovengalerij van den post was opgehangen en waarin een ven tilator de lucht van den post wegzoog. De lamp van den sehietmeester moet zich dus eenige minuten in of dicht bij de monding van den luchtkoker hebben bevonden. De vraag hoe in de bovengalerij van den post een ontplofbaar luchtmengsel heeft kun nen zijn. valt niet met volstrekte zeker heid te beantwoorden. Het meest waarschijnlijk wordt intus- schen geacht, dat kort voor de ontploffing een instorting in den onder de genoemde galerij zich bevindenden pijler heeft plaats gehad, die plotseling mijngas heeft vrijge maakt, voldoende om in de bovengalerij een ontplofbaar luchtmengsel te vormen. Om dit weg te zuigen was eenigen tijd noo dig en gedurende dezen tijd moeten de sehietmeester en zijn helper ter plaatse zijn aangekomen en moet de lamp voor of in de monding van den luchtkoker Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Rumoer in Duitschland om den bouw van een pantserkruiser. Onzekere toestand in China. BINNENLAND. Het onderzoek voor de mijnramp te Heerlen (1ste blad). Herziening van de telefoontarieven In voorbereiding. (1ste blad). Het Curatorium der R. K. Handelshoo- geschool te Tilburg heeft dr. J. G. C. Vriens te Utrecht toegelaten als privaat-docent, om onderwijs te geven in tropische cultuur (lste blad). HAGEL-RAMP KWAKEL N. N. te Leiden. Ter eere van den H. P. Canisius 2.50 N. N. te Oegstgce8t. Ter navolging 0.50 A. M. D. G. 2.50 Een tuinder Langeraar 10.— N. N. 1.— Wie volgt? opgehangen, waarop de ontploffing is ge volgd. De slotsom van het onderzoek is, dat de ontploffing het gevolg is van een noodlot- tigen samenloop van omstandigheden. R. K. Handelshoogeschool te Tilburg. Dr. J. G. C. Vriens privaat docent In verband met de Indische studierichting waaraan bij het onderwijs aan de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg bijzondere aandacht zal worden gewijd, heeft het Cu ratorium dr. J. G. 0. Vriens te Utrecht toe gelaten als privaat-docent om onderwijs te geven in tropische cultures. Dr. Vriens dio in 1890 aan de Universi teit te Amsterdam promoveerde op een dis sertatie over ,De dampspanning van Kopcr- kaliumchloried en zijn oplossingen", werd na eenige jaren leeraarschap in 1900 be noemd tot directeur van het Chemisch In stituut, instelling tot opleiding van schei kundigen, en handelslaboratorium te Rot terdam. In 1903 ging hij naar Indië als chef van de achtste afdeeling (Proefstation voor Deli-tabak) aan 's Lands Plantentuin te Buitenzorg, werd in 1906 directeur van het. Deli-proefstation te Medan, en in 1913 technisch adviseur der A.V.R.O.S. (Alge- mcene Vereeniging van Rubberplantors ter Oostkust van Sumatra) welke behalve rub ber ook andere cultures omvat, als thee, oliepalmen, koffie, cocos, enz. Zijne talrijke publicaties op het gebied der cultures zijn te vinden in de mededeelingen van het Deli- proefstatioTi, waarvan hij de redactie voer de van 19061913, alsmede in de Mededee lingen der A.V.R.O.S. over de jaren 1914— 1916. Na zijne repatrieering werd hij in 1921 benoemd tot lid der «Staatscommissie ter bevordering van de personeelsvoorziening voor den Indischen Dienst alsmede tot ver tegenwoordiger van het Inlichtingsbureau voor den Indischen Dienst van het ministe rie van Koloniën. Ook op het gebied der Katholieke mis siën heeft dr. Vriens groote verdiensten, door den Paus erkend door de benoeming tot Commandeur in de Orde van den H. Gregorius den Grooten. Rinds 1919 is hij voorzitter der Indische Missievereenicing. De telefoontarieven. Verlaging overwogen. Overeenkomstig de desbetreffende toe zegging van den minister van Waterstaat bij do behandeling in de Tweede Kamer van do begrooting van Posterijen en Tele grafie voor het dienstjaar 1928 wordt thans bij het hoofdbestuur der posterijen en te legrafie eene herziening van de telefoon tarieven voorbereid. De strekking van deze wijziging is erop gericht om de kosten voor eerste aan schaffing van een telefoon, het z.g. entree geld, lager te stellen, do interloeale ge sprekken voor bepaalde afstanden goed- kooper te maken en voorts een wijziging in het locale tarief aan te brengen. Wat dit laatste betreft is de doelmatigheid van 'n zuiver gesprekkentarief, ter vervanging van het thans bestaande abonnementsta rief, in beschouwing genomen. De dreigende staking te Gouda. Opschorting van het ultimatum Gisteren heeft de Rijksbemiddelaar, de heer Van IJsselsteyn, geconfereerd met de vertegenwoordigers der partijen, betrokken bij het dreigend conflict in de Goudsche aardewerkinduslrie. De arbcidersvertegen- woordigers zullen, zulke naar aanleiding van het door den bemiddelaar gedane voorstel, aan de werknemers voorstellen liet ultimatum dat a.s. Maandag afloopt*

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1