BUITENLAND. BINNENLAND. Uit de Omgeving 19e Jaargang. VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1928 No. 5952 Do ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling froor Leiden 19 cent pet week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaaL Franco per post f2.95 per kwartaaL Het GefllnBtreerd Zondagsblad is voor de Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling van 50 et. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd [Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAOTt Gowone advortentièn 3P cant par tégjj,'- Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. a Kleine edvertentièn, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen warden aangeboden of gevraagd, htrar en ver huur. koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen. V Schaamteloosheid In een rede, welke Z. H. de Paus bij de voorlezing van het decreet over de deug den der gelukzalige Frajjinetti, stichteres der orde van St. Dorothea, en van Broe der Conrad, Beiersch Capucijn, hield, zeide Hij het te betreuren, dat de vrou wen heden ten dage een droevig schouw spel bieden van een algeheel vergeten zijn van elk schaamtegevoel. Z. H. verklaarde, met droefheid te zien, hoe de ijdelheid zich van de vrouwen heeft meester gemaakt, zoowel van dezulken, die zichzelf tot de mondainen rekenen, als van die, welke verzekeren, dat zij Katholiek willen zijn. iWij vinden schaamteloosheid in dc mondai ne kringen, ergerlijk in de hoogste mate, zooals bijv. bij het optreden van de Indi sche danseres Josephine Baker. Het pu bliek, dat zulk een danseres toejuicht, zoo als bijv. in Den Haag deze week is ge schied, en de godsdienstlooze pers, die haar in recensie en photo verheerlijkt, wekken een zekere walging op bij alle wei denkenden en gezond-voelenden. Maar al valt in kringen „van die, wel ke verzekeren, dat zij Katholiek willen zijn" natuurlijk niet zulk een mondainiteit te constatecren, velen willen toch maar al te veel twee heeren dienenEn juist kan en moet de schaamteloosheid worden bestreden door daaraan geen, volstrekt geen concessies te doen! DUITSCHLAND. Naspel van «een Veemproces. Een avontuurlijk geval. De Duitsche justitie-autonteitcn houden zich bezig met een avontuurlijk geval. In'liet proces indertijd, tegen een luite nant, Boldt, die wegens moord op een onl derofficier ter dood is veroordeeld, werd door getuigen verklaard, dat liet bevel tot het dooden van den onderofficier gegeven was door een luitenant ter zee, Ecker- In Februari kwam men er achter, dat deze Eckermann in Mexico zat. Op verzoek lan den Duitschen vertegenwoordiger, die lerkliarde, dat Eckermann betrokken was bij een niet-politieken moord, liet de Mexicaansche regeering Eckermann ar resteeren ter uitlevering. Onder de Duitsche kolonie in Mexico be gon toen een beweging ten gunste v'an den gearresteerde. Verklaard werd, dal de ar restatie in strijd was met de internationale overeenkomst inzake uitlevering van per sonen, beschuldigd van politieken moord. Er werden dientengevolge nota's gewis seld, met het gevolg, dat de Mexicaansche regeering nog wachtte met de uitlevering en besloot nogmaals met Berlijn in over leg te treden. In dit stadium werd Ecker mann met geweld door een aantal gemas kerde mannen uit de gevangenis bevrijd. Hij vluchte naar Guatemala. Door een toe val werd zijn verblijfplaats ontdekt en het spelletje begon opnieuw. Eckermann bevindt zich nog in gevan genschap in Guatemala. Zijn verdediger heeft thans een request ingediend om de amnestiewet ook op zijn cliënt van krasat te doen zijn. De beslissing is in handen gesteld van den rijksminister van justitie. FRANKRIJK. Lynchpartijen te Cayenne. Slachtoffers van den moord op G a 1 m o t Volgens een mededecling, gistermiddag verstrekt door het Fransche ministerie v. Koloniën, zijn de onlusten in Fransch «Uyana, die volgden op dc vergiftiging ^ai1 den afgevaardigde Galmot, thans be nard en is de orde geheel herstel J, doch ee of drie dagen lang was de menigte 200 opgewonden, dat men r.ien ongerust Raakte over den toestand, .decius riet de 1 bootste moeite slaagde men er in, een j kalmer stemming teweeg te brengen, volgens de mededecling van het depar- meiit werd Galmot op den middag van ea 4den Augustus in hot zieknhuis te Ca- opgenomen. Hij stierf op den avond an dea daaropvolgend en dag, blijkbaar de gevolgen van arsenicumvergiftiging, y kJksehouwing bevestigde deze Jiagnose. Btierf gaf Galmot. uiting aan zijn da* hij .vergiftigd was door een kop bouillon, hem door zijn bediende voorgezet. Dit nieuws veroorzaakte, toen het be kend werd, groote consternatie onder de bevolking van Cayenne, waarbij Galmot zeer populair was. Een gemeenteraadslid, bekend ris poli tiek tegenstander van Galmot, was onvoor zichtig genoeg te kennen te geven, dat hij de smart van de menigte niet deelde. Zon der vorm van proces werd hij door Ie me nigte zoolang gesteenigd, tot hn dood in een zonk. Een ander tegenstander van Gal mot, die toevallig voorbijkwam t'vm die ge beurde, werd neergeschoten. Daarop orga niseerde dc woedende mengte een drijf jacht op de overige gemeente-autoriteiten, die Galmot's tegenstanders waren geveest vier hunner werden ge'yncht. Ten slotre slaagde de politie er in den bediende, lie er van verdqcht wordt Galmot vergiftigd te hebben, te beschermen cu met behulp van de troepen de menig e uiteen ie j.ngen zen der dat echter een schot werd getost. ENGELAND. Luchtaanvallen op Londen. Londen blijkt onverdedigbaar. De laatste dagen hebben in Engeland luchtmanoeuvres plaats gevonden, waarbij het doel der vliegtuigen was, een aanval te doen op de hoofdstad Londen. Het afweer geschut behaalde bij een der laatste nach telijke aanvallen wel is waar veel succes sen. nï'aar de aanvallers slaagden er niette min. theoretisch in honderd bommen over Londen neer te werpen, het ministerie van luchtvaart opnieuw in de lucht te laten vliegen, verschillende gebouwen te vernie tigen en het woonhuis van minister Win ston Churchill in Westerham te bombar deeren. Verschillende voorsteden zouden voorts met den grond gelijk zijn gemaakt. De meeste deskundigen zijn het er over eens, dat het resultaat, der manoeuvres duidelijk heeft aangetoond, dat Londen wijd open ligt voor de vijandelijke aanval len uit de lucht en dat de ontzettende schade, welke de moderne bombardements vliegtuigen kunnen aanrichten, door geen enkel afweersysteem kan worden voorko men, ook al vallen verschillende eenheden van de vijandelijke escadrilles als slacht offers van de aanvallen der gevechts machines. Van militaire zijde wordt reeds de mee- ning uitgesproken, dat tegen het gevaar van luchtaanvallen een krachtige offensieve iuchtstrijdmacht, die represailles' boven vijandelijk gebied neemt, het eenige doel treffende middel zal zijn. De verhouding tusschen offensieve en defensieve lucht strijdkrachten zou naar hun meening 3:1 moeten zijn. Tegen een dergelijke aanbouw- politiek keert zich de liberale „Star reeds bij voorbaat. Indien een waarheid naar aanleiding van de manoeuvres der afgeloo- pen drie dagen duidelijk aan den dag is ge komen, aldus het blad, dan is het zeker deze, dat tenzij de weslersche wereld te vreden is met een stelsel van wederkeerige vernieling, de huidige gedragslijn moet zijn, dat men den toekomstigen oorlog niet doo- delijk maar onmogelijk maakt". Gisteravond hebben de laatste oefenin gen plaats gehad, waarbij Londen opnieuw 'door bombardementsvliegtuigen werd aangc vallen. Hierbij is een der vliegtuigen op het terrein van de Richmond Athletiek Club neergestort. De piloot kon zich nog bijtijds redden, door met een parachute uit het vliegtuig te springen. GRIEKENLAND. Stemmen-kooperij. Plotselinge uitkeerLng aan de vluchtelingen. De Grieksche regeering heeft, volgens een bericht uit Athene, plotseling beslo ten, den vluchtelingen, die indertijd hun eigendommen in Klcin-Azië en Constanti- nopel hebben moeten achterlaten, een deel der schadeloosstelling uit te betalen. Voor- loopig zal 20 procent van het hun toege wezen schadeloosstellingsbedrag worden uitgekeerd. De uitbetaling van dergelijke enorme bedragen, twee dagen vóór de parlements verkiezingen, die Zondag a.s. plaats vin den, werpt op dit overhaaste besluit der re geering een zonderling licht. De oppositie spreekt dan ook onomwonden van omkoo- ping der vluchtelingen door de regeering, ten einde hun stemmen te winnen. Toen de betreffende kwestie bij zijn regeeringsaan- vaarding ter sprake werd gebracht, ver klaarde Yenizelos nog, dat zulk een maat regel zoo kort voor de verkiezingen ontoe laatbaar zou zijn. DE RIJKSMIDDELEN. In Juli. De Rijksmiddelen brachten in Juli 1.692.872 minder op dan in dezelfde maand van het vorige jaar; over de eerste zeven maanden 4.565.417 minder dan in hetzelfde tijdvak yan 1927. ALGEMEENE REGELING AANVULLEND ONDERWIJS. Voorloopig rapport van de Staats commissie. Verschenen is het voorloopig rapport van de staatscommissie-Van Wijnbergen, ingesteld bij Kon. Besluit van 7 Maart 1927. De commissie heeft" nagegaan, welke be zwaren er in het algemeen aan de tegen woordige regelingen van het aanvullend onderwijs zijn verbonden. Om de naar vo ren gekomen bezwaren te ondervangen, heeft zij een nieuwe algemeene wet ont worpen, die het geheele aanvullend on derwijs kan omvatten. In het Ie hoofdstuk van haar voorloo pig verslag geeft de commissie een uitvoe rig overzicht van den huidigen stand van het aanvullend onderwijs. Aan de hand van verschillende cijfers kan men globaal genomen constateeren, dat van de Nederlandsche rijpere jeugd 575000 personen of wel 64 pet. van het aan tal der geheele bevolking van 1318 ja rigen leeftijd, na volbrachten leerplicht van verder onderwijs blijft verstoken. De commissie is met een vroegere staats commissie ook thans van oordeel, dat het overgroote deel der oudere jeugd geheel onvoldoende voorbereid het maatschap pelijk leven intreedt, en zij is dan ook van meening, dat de gelegenheid oni aanvul lend onderwijs te ontvangen in ruimere male, dan zulks tot dusverre het geval is, za] moeten worden opengesteld, ook e-n vooral ten plattelandc. Het aanvullend onderwijs moet in bij zondere mate de belangstelling Jtrekkeiï der rijpere jeugd en deze gaat over het alge meen slechts uit naar het onderwijs, dat van directe beteekenis is voor het maat schappelijk leven. Het onderricht behoort den gezichts kring te verruimen; dc algemeene ontwik keling te vorhoov'tf cn den leerling te vens gelegenheid ferbjeden zich voor zijn werkkring verder te bekwamen. Do methode van het aanvul'"tide onder richt moet minder schoolsch zijn, dan die der lagere school en moet meer aanpas sen aan de geaardheid van den zich zelf bew ust wordenden adolescent. De commissie deelt de opvatting, door den minister van onderwijs bij de installa tie der commissie uitgesproken, dat een heid van regeling ten aanzien van de sub- sidieering uit do openbare kassen voor het aanvullende onderwijs noodzakelijk is. Het in de Grondwet en in de Lager on derwijswet 1920 aanvaarde beginsel van fi- nancieele gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs heeft de commissie eenparig aangenomen als grondslag voor de regeling van het aanvullend onderwijs. Om de aantrekkelijkheid van het on derwijs voor de rijpere jeugd te verhoogen en om te doen uitkomen, dat dit onder wijs iets anders biedt dan de lagere school, beeft de commissie gezocht naar een nieu we, meer passenden naam. De gekozen naam „Cursussen voor maatschappelijke vorming" geeft meer juist de strekking van dit onderwijs aan De oprichting van cursussen wordt in dit ontwerp geheel overgelaten aan het initiatief van particulieren en gemeenten. Griffier van de Staten van Noord-Brabant. De heer Vincent Cleerdin benoem d. In de zitting van de Provinciale Staten is tot griffier benoemd de heer Vincent Cleerdin, letterkundige en hoofdcommies ter provinciale griffie. Hij verwierf 34 stemmen, terwijl nummer 1 van de voor dracht, mr. H. J. M. Locff, burgemeester van Drunen, 2-1 steramen verwierf. Mutaties bij den P. T. T.-dienst. Naar wij vernemen zal de heer G. Ki- veron binnenkort aftreden als directeur van het telegraafkantoor te Amsterdam, in verband met zijn te w achten benoeming tot hoofdinspecteur van de-telefonie te 's-Gra- venhage. De heer Hogerzeil, thans waar nemend hoofdinspecteur van de telefonie zal den dienst met pensioen verlaten. Voorts vernemen wij dat in de plaats van den heer Kiveron de heer \V. A. Horst huis thans directeur van het Rotterdam- sche telegraafkantoor tot directeur van het telegraafkantoor te Amsterdam is be noemd. In diens plaats is de heer van den Briel, directeur van het telegraafkantoor te 's-Gravenhage tob directeur van het tele graafkantoor te Rotterdam benoemd. De lieer Den Heicr, inspecteur der P. en T. te Middelburg is opvolger van den heer Van den Briel als directeur van het Haag- sche telegraafkantoor. Tot hoofdinspecteur van de telegrafie is benoemd do heer Hofker, tot hoofdinspec teur der posterijen de heer Duynstee en tot hoofdinspecteur-directeur der telegra fie de lieer Boetje. Genoemde drie heeren vervulden deze functie tot dusverre waar nemend. Voorts zijn definitief benoemd tob boofd-mgeaienr der telegrafie de heeren; Dr. Kooiman, ir. De Vos en ir. J. D. Tours die tot nu toe den. titel van hoofdinge nieur voerden. Naar wij meenen te weten gaan deze be noemingen met' 1 October a.s. in. „Tel." Centrale Raadsvergadering van de Haarlemsche Hanze. De Jaarvergadering van den Centralen Baad var. de Hanze, Bond van R.-K. Mid denstands ver eenigingen in het Bisdom Haarlem, is in verband met het samen treffen met de Landbouwtentoonstelling te Alkmaar veertien dagen uitgesteld, en zal thans plaats hebben op Woensdag 10 Oc tober 1928. De termijn van indiening van voorstel len wordt dientengevolge verlengd tot 29 Augustus. Een ergernis die tevens een misleiding is. „De Residentiebode" schrijft: Men dcslfc ons mede, dat Dinsdagavond in den Kon. Schouwburg te 's-Gravenhage, twee als geestelijke gekleede personen za ten. Niet alleen dat het opgevoerde stuk allerminst, voor katholieken toelaatbaar was, maar deze twee „geestelijken" zaten in de roolcfoyer met. een dame die alles behalve decent gekleed was, sigaretten te rooken. Dit tooneeltje wekte daar veel opzien en allerlei commentaren natuurlijk tegen de katholieke geestelijkheid werden gehoord. Wij behoeven er intusschen niet op te wijzen, dat hier natuurlijk van katholieke geestelijken geen sprake was. Allereerst bestaat een algemeen kerke lijk verbod, dat katholieke geestelijken niet in schouwburgen of theaters, etc. mo gen komen, wanneer daar voorstellingen worden gegeven waarvoor entree wordt geheven. In dit geval had men, naar wij verne men, tc doen met eon. tweetal geestelijken van de oud-katholieke kerk, die eenige jaren geleden ook het huwelijk voor dc geestelijken invoerde en die blijkbaar meer en meer wegzakt naar een peil, «aar een geestelijk leven moeilijk bestaan kan. Stuitende tooneeltjcs als deze zullen echter helaas meer en meer mogelijk zijn, nu naast de oud-katholieken er nog andere sccten ontstaan als de vrije katholieken, die niet alleen den naam katholiek zich wederrechtelijk toeëigenen en geestelijken diefstal plegen ten opzichte van onze li turgie, maar ook op de openbare straat do kleeding van onze katholieke gcestelijko'u gaan imiteeren. Daardoor ontstaan dergelijke misleiden den ergernisgevende tooneélen, als Dins dagavond in den Schouwburg mogelijk was. De loodgietersstaking. De stakende loodgieters te Haarlem hebben buiten de organisaties om verga derd over de voorstellen der loodgieters patroons o.in. om 1.50 fiefcsengeld per week te betalen. Besloten werd echter op die voorstellen niet in te gaan. De voorstellen der patroons luidden als volgt: le. Het loon blijft zooals liet vóór het conflict was; 2e. Voor het gebruik van een rijwiel wordt door de werkgevers een vergoeding van 25 cent per dag verstrekt, indien het rijwiel wordt gebruikt in dienst van den patroon; 3e. Mocht eventueel in het bouwbedrijf een vacantie-eisch worden ingewilligd, dan zal dezelfde regeling ook van kracht zijn voor het loodgietersbedrijf; 4e. Deze regeling zal Maandag a. s. in gaan. Z. D. H. Mgr. Aengenent. Door hot dochtertje van d$n heer F. Nieuwerkerk, tijdelijk verblijf houdende in villa „Narcis" werd Woensdagavond bij de intocht van Mgr. Taskin aan Mgr. Aenge nent, een chronogram aangeboden luiden de: sis DVX GeLebratVs In eCCLesIa Deo DatVs: vertaald: Mogct g ij zijn de gepre zen leider en in de Kerk de door God ge- gevene. Een chionogram is een zin waarin de Ro- meinsche letters te zamen geteld het jaar tal der gebeurtenis vormen deze zijn met hoofdletters gedrukt. Nieuwe kleederdracht voor Geestelijken? Mgr. II. J. M. Taskin, President van het Groot -Seminarie tc Warmond, heeft aan het eindo van het afgeloopen studiejaar dc zesde-klas-student cn van het Klein Semi narie te Heemstede, die na de vacant ie (d.i. 10 Sopt.), hun studies te Warmond zul len voortzetten, doen weten, dat zij zich geen z.g. statie-jas behoeven aan te schaf fen dit wordt in verband gebracht met eon binnenkort tc verwachten besluit var, den nieuwen Bisschop, waarbij het in ór- toekomst aan de geestelijken van Ha; i Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Naar aanleiding van den dood vin Gal* mot hebben te Cayenne lynvh ••artijen plaats gehad. Spoorwegongelukken in Joego-Slavië. BINNENLAND. Griffier gekozen in de Prov. Staten van Noord-Brabant (1ste blad). Een ongeluk met een mitrailleur in de Harskamp (Gcm. Berichten, 2de blad). De viering veertig jarig priesterfeest mgr. Taskin (Kerkn., 2de blad, L. en K., lste blad) Andere priesterjubilea (Kerkn., 2de blad). lem's diocees geoorloofd zal zijn in plaats van de bekende statie-jas met kniebroek den langen pantalon met gekleede jas te dragen. Zooals bekend wordt de statie-jas alleen gebruikt in de bisdommen Haarlem en Utrecht, daar de geestelijken der an dere bisdommen ook op straat in toga loo- pen de mogelijk af te schaffen kleeder dracht is een eenigszins gewijzigd over blijfsel van dc kleedij der hoogere standen uit ongeveer de zestiende eeuw. „Haagsch Persbureau". Pater Frans Prinzen S.J, t Dinsdag werd bij de familie te Helmond naar „De Morgen" meldt, de tijding ont vangen van het overlijden van den zeor- ccrw. pater Frans Prinzen, in leven missio naris te Zika-Wei bij Shanghai (China). De overledene was te Helmond geboren den len October 1854, zoodat. hij den leef tijd van 74 jaren bijna bereikt had. NOORDWIJKERHOUT. Eerste Plechtige H. Mis. Zondag 26 Augustus zal dc weleerwaarde pater Redemptorist Adrianus Petrus Ver- steege voor het eerst in de parochie zijner familie cenc plechtige H. Mis opdragen. Hij is de eerste priester, voortgekomen uit de nog jonge St. Jozefsparochie. Hij werd geboren 21 Mei 1902 en ging school bij de F-crw. Zusters der St. Victorparochie. Hij begon zijn priesterstudiën aan het Klein Seminarie te Roermond den 20sten Sep tember 1915, trad in het noviciaat den Sen September 1921 te 's-Hertogenbosch, werd daar gekleed den 28sten September 1922 en den daaropvolgenden dag geprofest. Den 30sten September d. a. v. vertrok Zijn Eerwaarde naar Wittem, waar hij zijn priesterstudiën voltooide en den 28sten September 1927 door Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen priester gewijd werd in do kloos terkerk der Eerw. P.P. Redemptoristen aldaar. Den 29sten September droeg hij daar zijn eerste H. Mis op. Als toeziend priester, volgens kerkelijk voorschrift, fungeerde zijn parochieherder, de zeereerw. heer pas- toor H. Quant. Twee zijner broers, Theo en Henk, waren daarbij misdienaars. Zaterdag 25 Augustus zal zijneerw. per trein van 17.59 aan het station te Noord- wijkerhout arriveeren. De parochianen zul len voor een feestelijke ontvangst zorg dragen. Auto's, ruiters en versierde fietsen zullen zooveel mogelijk in optocht naar het dorp voorop gaan. Bij de plechtige Mis treden pastoor Quant en pater Philippona op als assisten ten cn Petrus Franciscus* Versteege als ceremoniarius. Geboren: Petrus Cornclis Antonius z. van C. W. H. Vermeulen en Q. G. van Noort Elisabeth Theresia d. van J. r. d. Weijden en J. E. Smit Johan Johan nes Adrianus z. van A. Duivenvoorde en G. van Roode Hubertus Mattheus z. van J. Ruigrok en A. C. van der Helm Johannes Adrianus' z. van N. Duivenvoor de en J. Hoogervorst Cornell's Gerardus Theodorus z. van M. van der Togt en M. J. van Gijlswijk Cecilia Margaretha d. van J. A. Schenk en M. Duivenvoorde Johanna Hendrika Maria d. van Th. G. van Haaster en G. C. Ruigrok Nicolaas Hendrikus z. van N. van den Berg en A. P. van den Berg Alida Theodora d. van H. van der Voet en W. van der Voort Gornelis Johannes z. van J. van Veen en C. Broekhof Hermanns Laurentius z. van J. Hoogkamer en J. P. Koster. Ondertrouwd: Jacob Smit 31 j. en Agnes Yda Lammers 27 j. Hendrikus Hubertus van Hooijdonk 25 j. en Maria Cornelia de Clercq 30 j. Philippus Jo hannes Pijpers 24 j. en Antonia Maria Waasdorp 24 j. Overleden: Gerard Martinus Fran sen 21 j. Petrug Hendrikus Hoogervorst r' innd. Petrus* Oosldatn. *><'!iti?. \an A. P. Krjjrisr.burg, 64 j.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1