barometer. Laatsté Berichten Telegrammen. Marktberichten. r telegrafisch weerbericht ,1 naar waarnemingen verricht in <*en nw>rffen v. 14 Aug. 1928, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerst.: 766.5 te Vardo. Laagste barometerst.: 745.5 te Stornoway. Verwachting tot den avond van 15 Aug.: Matige, tijdelijk toenemende Zuid-W este- liike tot Westelijke wind. Meest zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen. Waar schijnlijk regenbuien of onweer. Iets koe- Ier. luchttemperatuur 20 gr. C. watertemperatuur: b Leidsche Zweminrichting: 7 uur 21 gr., 12 uur 21, 5gr. 3 uur 22 gr. C. „De Zijl": 7 uur 19 gr. 12 uur 19,5 gr. en nur 20 gr. C. »i licht op voor fietsers e.a.: Van Dinsdagavond 8.56 uur tot Woens- dagmorgen 5.12 uur. hij heden op hartelijke wijze gehul digd. Nadat hij des morgens te 10 uur door c«den burgemeester, mr. A. van dc Sande Bakhuyzen, op diens kamer ten stadhuize ^'in waardeerende bewoordingen was toege sproken en hem de gebruikelijke enveloppe 'Smet gratificatie was overhandigd, werd de jubilaris met echtgenoote en kinderen f'door superieuren en collega's ontvangen in theoriezaal van het politiebureau. De muziek van het corps, onder leiding Jvan den heer Bolderdijk, onthaalde den jubilaris op een vroolijke marsch bij het binnenkomen, waarna de voorzitter der ju bileumcommissie, de heer J. Swart den heer Wielinga toesprak. Spr. zeide, dat deze dag wel een felicita- i tie en een huldiging waard was, omdat de '.jubilaris al die jaren zijn ambt heeft uitge- oefend als in een glazen kastje. Voor zoo ver betreft de 10 jaren, dat spr. met hem iheeft dienst gedaan, kon hij zeggen, dat de tjubilaris zijn taak met nauwgezetheid en f'opgewekten ijver heeft vervuld, doch niet fbevoegd zijnde daarover te oordeelen wilde hij wijzen op de collegialiteit van den ju bilaris, waarin hij voor allen een voorbeeld is geweest. Steeds heeft hij met zijn colle ga's meegeleefd en ondanks zijn somtijds minder goede gezondheid toonde hij zich uSteeds een kalm, bedaard en trouw vriend. Tenslotte overhandigde spr. hem als stoffelijk aandenken een fraaie hangklok, ^waartoe alle inspecteurs, de commissaris -inbegrepen, de hoofdagenten en collega's rhebben bijgedragen. Spr. eindigt dan met den wensch, dat de -jubilaris in de nog resteerende jaren zich dezelfde kameraad en vriend zou blijven betoonen. 1 Hierna nam de inspecteur, de heer L. 'Duval, het woord, om als onmiddellijke chef van den jubilaris te getuigen, dat de heer Wielinga zijn taak steeds naar behoo- ren heeft vervuld. Hij moge zich trouwens overtuigd houden, gezien de aanwezigheid van ^een vijftal inspecteurs en zoovele col lega's dat hij door het corps geëerd is. Spr. uit voorts zijn beste wenschen voor den ju bilaris. De heer Wielinga verklaarde hierna tot dezen dag opgezien te hebben als tot een berg, omdat hij geen spreker is. Spr. zegt dankbaar te zijn jegens God. die hem al die jaren heeft bijgestaan. Dan brengt spr. dank aan de huldigingscommis- sie voor het fraaie geschenk en dankt al- Jen die daartoe hebben bijgedragen. Tevens dankt spr. allen_ voor hun aanwezigheid en speciaal de muziek. Hierna koDden allen den jubilaris per soonlijk complimenteeren. Daarna werd de jubilaris met huisgenoo- ten door den commissaris, den heer Meijer, op diens bureau ontvangen. Des middags gingen zeer velen den ju bilaris ten zijnen huize, Verlengde Onster- straat 57, complimenteeren. Gouden jubileum. Heden *8 een halve eeuw geleden, dat de heer P. L. van Dorp, lid der firma F. van Dorp, Drogisterij en Verfhandel aan de Haarlemmerstraat alhier, als firmant aan deze zaak verbonden werd. Geboren 12 Juli 1862, deed de heer Van l>orp als 16-jarige jongeman zijn intrede in de bekende en gerenommeerde zaak zijns vaders, wijlen den heer F. van Dorp. Hen halve eeuw heeft de heer Van Dorp ona gebroken aan het voortbestaan der zaak mogen werken en aan haar bloei mo gen arbeiden. Een voorrecht, dat aan niet velen te beurt valt. 'V oorheen maakten de beide oudere broe ders van den jubilaris mede deel uit van de n°' D«P, n.l, de heeren: G. J. van van Dorp, Deze firmanten £'™r;,ld' "n den kring hunner fa milie door den dood ontvallen. de firma F. van Dorp ge- Sri.rrFde hCCï;n: P- L- van Dor" Men L Cz Tan D°rp' P' Lz' F' fe?st nn den oudsten fir- Xlen Z°I"ier m"r ™°r>>ii«gaan. Hedenmorgen werd de heer P. L. van Dorp in intiemen kring gehuldigd in do te D«ïïf 0r?niezale„ van café-re,Lu- "t "De Harmonie» aan de Breestraat De jubilaris werd daar namens het per soneel toegesproken door do heeren A. Hor ree en J. v. d. Wijngaard, die beiden ge waagden van de hartelijke bejegening, die het personeel steeds van den jubilaris' mocht ondervinden. Namens heb personeel werd tenslotte een fraaie bureaustoel aan geboden. Hierna bood een der firmanten den jubi laris de omlijste portretten aan van de twee overleden broers ran den heer v. Dorp Tenslotte bood de jongste zoon van den jubilaris-, de heer C. v. Dorp; nog een fau teuil aan. De feesteling dankte in hartelijke woor den voor do hem gebrachte hulde en voor de stoffelijke blijken van waardeering. Op deze bijeenkomst waren verder nog aanwezig afgevaardigden van de Kamer van Koophandel, van de Neutrale Midden- standsvereeniging en het Christelijk Mili tair Tehuis, waarvan de heer Van Dorp vele jaren bestuurslid is. Ook van de zijde der buren winkeliers aan de Haarlemmerstraat, van wie velen de vlag hadden uitgestoken, ondervond de heer v. Dorp hartelijke bewijzen van be langstelling. Zij boden hem als aandenken een rooktafel aan. Vanmiddag weTd in de Harmonie een druk bezochte receptie gehouden, terwijl de dag besloten wordt met een gezamenlijk di- nertje der familie. Comité tot viering van Koninginnedag. Ondanks het feit, dat het mooie zomer weer niet aanlokte tot vergaderen, heeft bovengenoemd Comité gisteravond in Hotel „De Burcht" een der groote vergaderzalen geheel gevuld gehad met afgevaardigden van de vereenigingen, die hun medewerking tot deelname aan de feestviering op 31 Augustus hadden toegezegd. Eveneens waren eenige leden van het Eere-Comité aanwezig, terwijl de Burge meester, de Eere-Voorzitter, wegens een avondzitting van den Gemeenteraad ver hinderd was ter vergadering te verschijnen. Tegenwoordig waren afgevaardigden van 24 vereenigingen, hetgeen dus wel blijk geeft van medeleven met het werken van het Comité. De Voorzitter, de heer L. Quesbroo, doed mededeeling van de werkzaamheden van het Comité en besprak het opgemaakte programma, hetwelk nog deze week in druk zal worden gegeven. In grove trekken biedt het programma het volgende: Opmarsch der deelneemers1 (sters) vanaf de Nieuwe Kaasmarkt naar het feestterrein aan het Rijn- en Schieka- naal. Daarna Vaandelgroet; dan wordt een aanvang gemaakt met de demonstraties Gymnastiek, Athletiek, Korfbal, Handbal, Grensbal, Slingerbal, demonstraties van de verschillende padvindersgroepen, enz. Een en ander zal worden opgeluisterd door het Stedelijk Muziekcorps in afwisse ling met het Politiemuziekgezelschap, ter wijl een zangvereeniging zal trachten de toeschouwers tot gemeenschapszang te be wegen. Wat betreft tijd van aanvang, entree prijs en derg. geeft het binnenkort ver schijnend programma volledige inlichtin gen. Na afloop dezer demonstraties wordt een optocht gehouden door een groot ge deelte der stad. Des- avonds worden op drie plaatsen avondconcerten gegeven en wel op de fees telijk verlichte Korenbeurs, op de Lam mermarkt en in „Musis Sacrum", zoodat, daarbij gevoegd het Schoolkinderfeest des morgens, de geheele dag gevuld is en er dus van den vroegen morgen tot den laten avond een opgewekte feeststemming zal heerschen. Tot controleurs van de finantieele opera ties' van liet Comité werden benoemd de heeren Teleng, J. Ginjaar en J. Slegten- horst. Het lag in de bedoeling van deze verga dering na de as. feestviering een vaste vereeniging te vormen, opdat men in de toe komst verzekerd zij van geregelde feestvie ring op Koninginnedag. Nadat de voorzitter de aanwezigen op wekte veel propaganda te maken en de stad op 31 Aug. een feestelijk aanzien te geven door zooveel mogelijk vlaggen uit te han gen en oranje te dragen, sloot hij te half elf deze druk bezochte en uitnemend ge slaagde vergadering. Clichéfabriek „lllustra". Misschien zullen sommigen onzer lezers zich wel eens hebben afgevraagd hoe toch wel een portret of een foto in de krant kan worden afgedrukt. Zij weten, dat iedere pa gina van de krant in lood gegoten wordt en begrijpen dus dat hetgeen van het portret zwart afdrukt haut-relief in dat lood moet staan, terwijl de lichte partijen lager lig gen. Zij hebben wel eens van een cliché ge hoord. dat van een foto moet worden ge maakt, maar hoe zulk een cliché wordt ge maakt weten zij niet. Naar aanleiding van de vestiging der clichéfabriek^ „lllustra" in Leiden, welke inrichting wij gisteren in werking aan schouwden, willen wij onzen lezers in t kort mededeelen. hoe een cliché wordt gemaakt. Op een gevoelig gemaakte glasplaat wordt het beeld overgebracht, waarna de glasplaat in verschillende baden een be werking ondergaat, om het beeld op de plaat te versterken en vast te leggen. Het gaat in een zilverbad, wordt ge zwart enz., totdat het beeld op de glasplaat geschikt is om op zink of koper te worden overgebracht. Hiertoe wordt het zink of koper bestre ken met een laagje eiwit, dat gedroogd wordt en waartegen de glasplaat geduren de vijf minuten wordt aangeperst. Hier door wordt het beeld van de. glasplaat in het eiwit op de zinken of koperen plaat gedrukt. Op deze zinken of koperen plaat wordt dan het beeld bestreken-met een soort verf, die het beeld onaantastbaar maakt voor inbijtende stoffen. Dan gaat die plaat in zwavelzuur indien het een zinken plaat is. een koperen plaat wordt in een andere bijtende vloeistof ge dompeld. Deze vloeistof bijt dan datgene uit wat bij de afdruk in de krant wit blijft, zoodat het eigenlijke beeld naar boven komt en de rest lager komt te ligen, daar dit door het zwavelzuur is weggevreten. Na deze volledige bewerkingen is het eigenlijk© cliché klaar en kan dc drukker, die zorgen moet, dat de afdruk in de krant komt, voor de rest zorgen. Men begrijpt, dat dit slechts het zeer algemeene verloop van de wijze waarop een cliché tot stand komt. Want zeer veel fij- nigheden en zeer veel vakkennis en routine is er noodig om het cliché door een goede afwerking bruikbaar te maken, zoodat een scherpe afdruk wordt verkregen. Hiertoe is „lllustra" met de meest mo dernste machines en do laatste uitvindin gen uitgerust, die deze nieuwe chichéfa- briek maken tot een uitstekend geouttil- leerde inrichting, waar het beste werk zal kunnen worden geleverd. Een indringer? Mej. R., woonachtig op de Oranjegracht, is bij de politie komen vertellen, dat zij in den nacht van Zondag op Maandag plotse ling werd gewekt doordat een man voor haar bed stond. Toen deze haar angst be merkte, riep hij haar toe: „niet schreeuwen, anders hooren de buren ons". Met een zoet lijntje heeft de vrouw daarop den in dringer het huis uit weten te krijgen Voor het examen Duitsch M. O. akte A. is te 's-Gravenhage geslaagd de heer J. W. Veenhof, alhier. Gistermiddag is de 10-jarige J. de W. in den Ouden Rijn nabij de Schrijversbrug te water geraakt. Het ventje werd door den brugwachter M. v. Lieshout met een dreg bewusteloos op den wal gehaald, waar deze onmiddellijk kunstmatige ademhaling ging toepassen en met succes. De knaap is later per auto naar de ouderlijke woning vervoerd. Wij vestigen hiermede de aandacht op de door het Muziekgezelschap „Orpheus" te geven 3 abonnementsconcerten waarvan de eerste Donderdag a.s. plaats zal hebben in „Zomerzorg". Voor verdere bijzonderhe den verwijzen wij naar de annonce heden avond in dit blad. Wetenschappel. Berichten. Een nieuwe onzichtbare straal. Vermeerdering der veilig heid ter zee. Naar de „Daily Telegraph" uit South ampton verneemt, hebben den laatsten tijd ter hoogte van Nantucket geheime proefne mingen plaats gehad met een nieuwen on- zichtbaren straal, welke waarschijnlijk in hoogst belangrijke mate zal bijdragen tot vermeerdering van de veiligheid ter zee. Door de ontdekking wordt „de afstand, waarover het mcnschelijb oog zien kan, twintig maal vergroot". De straal heeft des nachts dezelfde waar de als overdag, en fyigdt bovendien het voordeel, dat hij zijn inaeht behoudt, wan neer het mist. De uitvinding, welke Britsch is. werkt ongeveer op dezelfde manier als- televisie. Het door den straal opgevangen beeld wordt weergegeven in een soort spie gel op de commandobrug. De uitvinding wordt voornamelijk door Britsch kapitaal gefinancierd. Men ver wacht, dat zij in de naaste toekomst vervol maakt zal zijn. De nieuwe White Star line zal van de uitvinding gebruik maken, evenals de twee onlajigs gebouwde groote Duitsche stoom schepen. Van deskundige zijde wordt aan de „Dai ly Telegraph" geschreven: De uitvinding schijnt zich ontwikkeld te hebben uit een „geheim" van de admirali teit, waarvan de wetenschappelijke advi seur van dit departement, prof. J. C. Mc. Lennan, voor het eerst gewag maakte 1919. Hij deelde toen mede, dat het na on derzoek mogelijk gebleken was onder ze kere omstandigheden gepolariseerd licht of ultraviolette en infra-roode uitstralingen te gebruiken voor geheime seinen. Vooral met laatstgenoemd uitstralingstype waren, zelfs bij mist, voortreffelijke resultaten bereikt over aanzienlijke afstanden. Later gingen er geruchten omtrent een volmaakt middel tot uitbreiding van het gezichtsveld op zee in duisternis of mist, maar het geheim was toen nog het uitslui tende bezit van de admiraliteit. De nieuwe „life ray" gelijk de straal ge noemd wordt, in tegenstelling tot de blijk baar apocryphe „deathray", waarover zoo veel te doen geweest is, is onzichtbaar voor het bloote oog. Speciale apparaten moeten op schepen worden aangebracht, zoowel voor het projecteeren als voor het opvan gen van den straal opdat de ontdekking van praclisch nut zal zijn voor de scheep vaart. Zoo de nieuwe vinding beantwoordt aan de verwachtingen, dan zal zij veel ertoe bij dragen, het gevaar, waaraan de scheep vaart is blootgesteld in duisternis en mist, op te heffen. Ook voor de luchtvaart zal zij van groote waarde kunnen zijn. SJEF VAN DONGEN TE ROTTERDAM. Luide ovaties tier menigte. Hedenochtend is Sjef van Dongen, die medegeholpen heeft aan de opsporing van generaal Nobile en de zijnen, te Rotterdam teruggekeerd. Aan het station werd hij verwelkomd door een enthousiaste, menigte, die hem lui de ovaties bracht. In het gebouw van dc Spitsbergen Cv. deelde de heer Dressel- huys hem mede dat een studiefonds bijeen is gebracht, groot genoeg voor drie uitkee- ringen van 2300 jaarlijks ten einde hem in staat te stellen de theoretische kenniB op te doen, welke zijn practisohe ervaringen zullen moeten aanvullen om verder te ko men in dc wereld. Gesproken werd nog door den Italiaan- sehen consul en door den loco-burgemeester van Rotterdam. Van Dongen heeft vervolgens bedankt. Vanmiddag vertrekt hij naar Arnhem, waar hem een grootsche hulde wacht. Werktijdenbesluit Dc Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid, overwegende, dat het wenschelijk is, dat ten aanzien van het inhalen van vor- zuim ontstaan door het niet-werken op R. K. Feestdagen, een algemeene regeling wordt getroffen: heeft goedgevonden tot wederopzegging to vergunnen, dat in alle gemeenten dei Rijks in ondernemingen waar in fabrieken of werkplaatsen arbei ders werkzaam zijn, die op 6 Januari, 19 Maart, Donderdag in do week volgendo op die, waarin Pinksteren valt; 29 Juni; 15 Augustus; l November en 8 December in die onderneming geen arbeid verrichten, door die arbeiders, telkens in een tijdvak van 2 achtereenvolgende weken bestaande uit de week, waarin een van bovengenoem de data valt en de daarop volgende week in afwijking van het bepaalde bij artikel 24 der Arbeidswet 1919 op allo werkdagen, met uitzondering van den Zaterdag, arbeid wordt verricht gedurende ten hoogste tien uren per dag, onder voorwaarde dat: lo. de arbeidstijd van de betrokken arbei ders- in zijn geheel gelegen is tusschen 6 uur des voormidags en 7 uur dos namid dags of in de gevallen, waarin krachtens het werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1920 ruimere tijdgrenzen zijn toegestaan, tusschen de daarvoor aangege ven tijdgrenzen; 2o. in zoodanig tijdvak door de betrokken arbeiders in totaal niet langer arbeid wordt verricht dan gedurende 9G uren; 3o. naast de arbeidslijst een geschrift is opgehangen, waaruit duideijk blijkt, welke werktijdregeling door de betrokken arbei ders in zoodanig tijdvak zal worden ge volgd 4o. indien het districtshoofd zulks heeft geëischt, het hoofd of do bestuurder der on derneming of een door dezen daarmedo be last persoon, als bedoeld in art. 75 der ar beidswet 1919, met inachtneming van de door het districtshoofd daaromtrent gestel de voorschriften aan het districtshoofd me dedeeling doet van de onder ten 3e bedoel de werktijdregeling. Verdronken. Hedenmorgen omstreeks 9 uur is de 14- j^arige^H. Dertmond bij het zwemmen in het Zuiddiep bij Rotterdam verdronken. Hoe wel dadelijk pogingen in het werk zijn ge steld om de levensgeesten op te wekken, kon mon niet anders dan ten slotte den dood constateerén. Door een ruit naar omlaag gestort. De 19-jarige A. v. Viegcn te Veenendaal, die gistermiddag door een ruit viel en 6 iüeter naar beneden stortte, is in den at- geloopen nacht aan de bekomen verwon dingen in het ziekenhuis overleden. Brand in een verfwinkel. Vanmorgen is de verfwinkel en het woonhuis van den schilder «Toosten aan de Gronausche straat te Enschede afgebrand. Niets werd gered, doch alles is verzekerd. Inbraak in een goudsmidswinkel. Uit Groningen wordt gemold: In den afgeloopen nacht hebben ongewenschte gasten een bezoek gebracht aan den goud en zilverwinkel van de firma Kielstra in de Pollesetraat. Op onverklaarbare wijze zijn de dieven aan de achterzijde binnen gekomen. Uit een tweetal vitrineB werden gouden ringen, horloges en kettingen ont vreemd tot een bedrag van eenigo duizen den guldens. Door den kelder hebben zij liet huis weer verlaten. Weer een inbraak in het Gooi. In den afgeloopen nacht is ingebroken in de villa van de familie Doyer aan den Utrechtschen weg te Hilversum. De dader is door verbroking van een ruit op zijde van het huis binnengekomen, Hij heeft, zon der dat de familie er iets van bemerkte, alle kamers- doorsnuffelt, echter zonder iets te vinden. In de huiskamer vond hij ten slotte een kistje, inhoudende ongeveer 500, hetwelk hij zich toeeigende. De poli tie meent in verband met verschillende om standigheden, dat er geen verband bestaat tusschen deze inbraak en de serie inbra ken van den laatsten tijd in het Gooi. OEGSTGEEST. Ruiter-ongcluk. Hedenmorgen omstreeks half 12 reed de milicien van het Ge Regiment Veldartillerie J. S. met twee paarden, waarvan hij er een bereed, op den Rijnsburgerweg te Oegst- geest, toen beide paarden schrikten voor het opwaaiende zeil, waarmede een partij bloemkool langs den weg was bedekt. Het paard, dat bereden werd, maakte een zij sprong, juist op 't oogenblik toon een met hout beladen vrachtauto van G. Verheul uit Waddinxveon passeerde. Daarbij kwam het dier met zijn linkerdij in den ijzeren punt van do vrachtauto toTecht. Het lichaamsdeel werd geheel opengescheurd. Binnen een half uur was het paard dood gebloed. Het cadaver is naar het slacht huis te Leiden overgebracht. Parachutespringer verongelukt. KIEMENSEA DONAU, 13 Aug. (V. D.). Gisteren werd in de gemeente Gncixen- dorff door Duitschers een vliegdemonstra- tie gehouden. Daarbij is de parachute springer Leopold Kreisinger neergestort. Hij was op slag dood. Twee matrozen verdronken. KIEL, 13 Aug. In den nacht van Zon dag op Maandag is in de monding van de rivier Schwentinc dc motorboot „Alice" met, 20 matrozen aan boord, die naar hun schip werden teruggebracht, omgeslagen. Hoewel het bootje slechts plaats bood aan 12 personen, waren cr tegen den wil van den eigenaar 20 aan boord gekomen. Een paar van hen hadden op hel dak van do kajuit plaats genomen. Daardoor kante'dc de boot en de inzittenden geraakten te water. Twee van de matrozen verdronken, bioscopen. Trianon: Goedgekeurd. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. Luxor: Niet afgekeurd voor volwassenen CORRESPONDENT IE. G. H. L. Tot onzen spijt heden niet kunnen plaatsen. do overigen konden zich zwemmende red den. Noodweer in Denemarken. Aanzienlijke materieclc schade. KOPENHAGEN, 14 Aug. (V. D.). - Een noodweer, dat in den nacht van Zon dag op Maaudag gewood heeft in Dene marken, heeft aanzienlijke materieele selva- de aangericht. Van alle kanten komen be richten binnen over branden in boerderijen en woonhuizen en schade aan telefoon- en lichtleidingen. Alleen reeds in de omgeving van Hjörring werden 10 boerderijen door don bliksem getroffen en in dc asch ge legd. Er is veel vee omgekomen. Een vliegtuigwrak op den Oceaan. NEW-YORK, 14 Aug. (V. D.). Naar uit St.-Johns op New l'oundland gemeld wordt heeft het stoomschip „Seapool" do wrak stukhen van een vliegtuig gesignaleerd op ongeveer 95 mijlen afstand van Belle Isle. Do brand bij Hamburg. WILHELMSBURG, II Aug. (V. D.). Betreffende den grooten brand te Wilhelms burg bij Hamburg wordt gemeld, dat de brand in den loop van den nacht gebluscht werd. Het nablusschingswerk zal nog wel den geheelen dag in beslag nemen. Men neemt aan, dat brandstichting de oorzaak van don brand is geweest. De crimineole politie stelt een nauwgezet onderzoek in. Een ernstige bonzine-ontploffing. Een loopjongen gedood. HALBERSTADT, 14 Augustus (V. D.). In een drogisterij alhier heeft een cru .tige bcnzine-explosie plaats gehad. Een assis tent was met een loopjongen in don kel der bezig eeu'vat benzine af te tappon. Na atloop hiervan streek do assistent con lu cifer aan. Do loopjongen, die het gevaar hiervan inzag, liep met de benzine-flesch weg, doch hij viel en de benzine liep naar alle richtingen. De gussen, die zich ont wikkeld hadden, ontbrandden onmiddellijk. Do jongen js aan de bekomen kwetsuren in hot ziekenhuis ovorleden. Do assistent werd niet levensgevaarlijk gewond. De brand, die ontstond, kon gelukkig spoedig gebluscht worden. LEIDEN, 14 Aug. Vette Varkens. Aan gevoerd 373 stuks. 341 Zwaar soort 72—76 cent en 32 licht soort 70—72 cent per Kg. levend gewicht. BODEGRAVEN, 14 Aug. Kaas. Aan voer 403 kaaspartijen, waaronder 381 mot. rijksmerk, zijnde 17860 stuks, wegende 142.528 K.G. Met rijksm. Ie srt. 0.600.60, id. 2e srt. 0.500.51. id. zwaardere 0.C3. Zonder rijksmerk 0.49—0.53. Handel vlug. ROTTERDAM, 14 Aug. Vee. Aanvoer 182 paarden, 50 veulens, 1118 magero run deren, 047 vette runderen, 315 nuchtere kalveren, 227 vette kalveren, 189 schapen of lamineren, 70 biggen, 6 bokken of gei ten, 412 graskalv., 19 overloopers. Votto koeien le Itw. 0.500.53, 2e kw. 0.45—0.19, 3e kw. 0.32—0.30, Ossen 0.50—0.51, 0.41—0.47, 0,11, Stieren 0,13—0.51, 0.39—0.40, 0.3.',, Kal veren 0.72 1/2—0.77 1/2, 0.65—0.70, 0.52 1/2— 0.57 1/2. Melkkoeien 200425, Kalf koeien 210—415, Stieren 120—400, Pinken 100 - 160, Vaarzen 170—220, Werkpaarden 200--- 315, Slachtpaarden 1Q0175, Hitten 100 175, Veulens 75120, Fokkalvercn 1827, Biggen 1210, Overloopers 2038, Bokken 1210, Biggen per weck 1.401.80, Gras- kalveren 4075. Kooien en ossen langzame handel, prijzen van gisteren. Stieren flau we handel, prijshoudend. Vette kalv. rede lijke handel, iets lagere prenijzen. Melk- ou kalfkoeion tamelijke handol, goed prijs houdend. Paarden kalinc handel, prijzen «stationair. Nuchtere fok- en slachtkalve- ren slechte handel, lagere prijzen. Biggen iets meer vraag, hoogero pjrijzen. Gras- kalveren flauwe handel, onveranderlijke prijzen. Jong vee stille handel, onverander de prijzen. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn 59.4 V/a Londen 12.10i3/](. New-York 2.491 /.2 Farijs 9.741/„ Brussel 34.701/2 Zwitserland 48.021/j Milaan 13.041 /2 Madrid 41.60 Oslo 06.55 Kopenhagen 66.571/., Stockholm 66.771/2 Weenen 35.20 Praag 7.391/2 BEURSOVERZICHT. Do affaire wat1 heden weer van beperk ten omvang. De stemming was over 't alge meen iets minder gunstig dan gisteren, met uitzondering van Kou Oi^e. die opnieuw hooger waren. Kunstzijde nog steeds in re actie, Enka's weer meer dan 5 pet. lager. Ook v. Berkels waren weer aangeboden en verloren een 5-tal punten. Margarine Unies goed op peil. Philips minder geanimeerd en eenige pets. in reactie. Rubber»- in tegen stelling met gisteren aan den luien kant. Tabakken onregelmatig. Suikers goed prijs houdend met geringe affaire. Scheopv. bui- ton de belangstelling. Amerikanen zeer stil Prolongatie 3s/t—4'/, pet.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 3