BUITENLAND. BINNENLAND. KERKNIEUWS. LUCHTVAART. ati 19e Jaargang. MAANDAG 13 AUGUSTUS 1928 No. 5949 H - pe ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl) vooruitbetaling iFoor Leiden 19 cent per week I 2.50 per kwartaal. Èii onze Agenten 20 eent per week f2.60 per kwartaal. Franco per poet f2.95 per kwartaal. Bet Gaillnstreerd Zondagsblad te voor de Abonné'e ver- trijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- pitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ot., met Geïllustreerd ^endagsblad 9 et. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. U Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gowone advortentlën 3P cant per Voor Ingezonden Mededeelingea wordt bet s dubbele van het tarief Berekend. a' Kleine advertentldn, van ten hoogste 80 woorden, waSHn betrekkingen warden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f0.50. Dit nummer bestaat uit lwee bladen. V Werk aan den winkel Wij zijn nog in de weken, dat er niet ioo veel aan vergaderingaarbeid wordt gc- f dacht. f Ook nog niet in de kiesvercenigingen. I Maar spoedig zal er rekening mee moe ten worden gehouden, dat wij staan voor een verkiezingsjaa-r. En men zal aan den arbeid moeten gaan. Wij willen alleen deze korte herinnering vandaag geven. De besturen zullen zorg moeten dragen, dat het technisch verkiezings- en propa gandawerk af is: de ledenlijsten, de con tributie-inning en -afdracht, enz.; van héél veel nut zal zijn, als zij zorgen lijsten te hebben van Alle kiesgerechtigde katholie ken in hun gemeente. "Verder zullen de besturen het werkpro gram voor dezen komenden winter in elkaar moeten zetten: Allereerst zal daarop voor komen de bespreking voor en door de le den van het ontwerp-verlciezingsprogram. Terloops zij opgemerkt, dat „Het Volk" blijkbaar zoo geschrokken is van dit pro gram, dat het er nog met geen enkel woord melding van heeft gemaakt"! De -Volklezers mogen er met geen woord kennis van ne men! De bespreking van dit program in de kiesvereenigingen is voorgeschreven; zij kan in vele opzichten de denkbeelden over, de kennis van politiek verhelderen. Dat zal het eerste werk zijn, dat onze actie voor de Kamerverkiezingen in 1929 inluidt! BELGIE. Critiek op het Kellogg-pact. Op het socialistenconprce te Brussel. Op het socialistisch, congres te Brussel heeft Vandervelde een manifest voorgele zen, dat door de politieke commissie was opgesteld en dat, naar hij mededeelde, al daar met eenparigheid van stemmen, met uitzondering van de stem der Engelsche Independant Labour Party, was aangeno men. Het manifest zegt, dat ondanks de belof ten der regeeringen de vrede der wereld nog niet is verzekerddat het kapitalisme agressiever is dan ooit; dat het Kellogg- pact verminkt is door niet goed te praten voorbehouden van sommigen regeeringen en nog in waarde is gekleineerd door het uit sluiten van de Sovjet-Unie en eindelijk dat het pact een doode letter zal blijven, wanneer de arbeiders rich niet vereenigen om de politieke macht eindelijk te verove ren ter uitbreiding van het pact over de geheele wereld zonder uitzondering. JOEGO-SLAVIË. RADITSJ' GROOTSCHE UITVAART. Dertig duizend kransen. Z ij n 1 ij k g ev o 1 g d door 5 O 0.0 O O menschen. Pit Zagreb wordt gemeld: Ter gelegen heid van de begrafenis van Stefan Raditsj was gisteren de geheele stad in zwart gehuld. Duizenden boeren in hun karakte ristieke kleederdrachten marcheerden reeds in de vroege morgenuren naar de stad, terwijl speciale treinen talloozen aan voerden uit de meest afgelegen streken des lands. De laatste twee dagen defileer den 200.000 menschen langs de baar van den gestorven leider in het boerenpaleis. Aan de begrafenis nam ongeveer een half millioen menschen deel, de heele na tie vertegenwoordigend; 30.000 kransen, waaronder een martelaarskrans uit door nen, werden door de boeren voor den lijk stoet uitgedragen. De Ivroatischte boerenleider Matsjek hield vóór de uitvaart een rede, waarin hij de woorden van Raditsj onderstreepte, dat de haat verdwijnt, terwijl de liefde blijft. De volgende spreker. Pribitsjewitsj, wccs °P de eensgezindheid van de Kroaten en de Serviërs uit de Westelijke provincies welke eensgezindheid door niets verstoord kan worden Hij zeide, dat Raditsj, als hij uauu bhiven lereD- het groote ideaal zou e j en verwezenlijkt van de vereeniging oer boeren en Kroatië, Servië en Slovenië en eventueel ook Bulgarije tot een groote n&Ue van de Adriatische tot de Zwarte 'f' Dalmatie> de Herzegowina, Bosme. Montenegro. Slovenië en de Woj- wodina prezen Raditsj' deugden als leider en leeraar en zeiden, dat zijn geest blijft leven en het Kroatische volk zal leiden in den strijd voor gelijkheid. Geen verbittering tegen B e 1 g ra d o. De H. Mis werd opgedragen door den aartsbisschop van Zagreb en vijf bisschop pen. Ten slotte werd het lijk uitgedragen naar de begraafplaats, waar het werd bij gezet tusschen Raditsj' neef Paul Raditsj en een der andere slachtoffers van den aan slag in de Skoepsjtina, dr. Bazaritsjek. De plechtigheid verliep in de grootste orde, en van verbittering tegen Belgrado was geen spoor te merken. De teraardebestelling was om vijf uur in den namiddag ten einde. Geen incident was voorgevallen. Onder de enorme hoe veelheid kransen werd die van den koning zeer opgemerkt. POLEN. De Poolsch-Litausche betrekkingen. Ontspanning merkbaar. Nadat Litauen het Poolsch voorstel had aanvaard om vóór het begin der zitting van den Volkenbondsraad, op 30 Augustus nog eens onderling de bestaande geschil len te behandelen, is het misbaar dat Kow- no en Warschau den laat sten tijd tegen el kaar maakten, merkbaar geluwd. De toorn van Litauen scheen zich op eens meer tegen Duitschland te richten, dat bij monde van zijn gezant te Ivowno de Litausche regeering tot matiging en tege moetkoming had aangemaand. Het offi- cieuse blad Lietuvos Aidas ging zelfs zoo ver de Wilhelmstrasse te beschuldigen, in samengaan met. den Quai d'Orsay en het Foreign Office „Litauen onvoorwaardelijk aan de Poolsche expansiezuoht te willen uitleveren." Met het territoriale geschil over het gebied van Wilna is men, nu Woldemaras het te Warschau gunstig ontvangen denk beeld om Polen en Litauen te vcreenigen tot een federatieven staat, waarvan het betwiste gebied een autonoom onderdeel zou vormen, met nadruk van de hand heeft gewezen, nog niet veel verder naar een op lossing toe. Niettemin schrijft de Litau sche pers de regeering te Warschau het plan toe, het denkbeeld alvast voor Polen te verwezenlijken en Litauen tot toetre ding uit te noodigen. Zij beweert dat Pil- sudski morgen op het congres van de Poolsche legioensoldaten te Wilna, die in de grondwet vast te leggen ingrijpende wij ziging van den staatsvorm in federatieven zin zal aankondigen. De officieuse Lietuvas Aidas verzekert dat Litauen geen enkel Poolsch voorstel, waarmee de onafhankelijkheid des lands is gemoeid, in overweging kan nemen. Wel is het bereid op den grondslag van gelijk stelling te onderhandelen over een Poolsch- Litausche overeenkomst met welke uitla ting het blad blijk geeft van eenige toena deringsgezindheid, vooral zoo men haar beschouwt in verband met de uiting in hetzelfde blad dat de regeering te Kowno „bereid is tegemoet te komen aan alle po gingen om de positie der Litauers in Po len te verbeteren." Litauen zal m.a.w. aan het aan Pilsudski toegeschreven plan niets in den weg leg gen. Vragen van Kamerleden. Opruiming van vruchtboomen in het land van Maas en Waal. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Bulten, heeft aan den minister van Water staat de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend: 1. dat op het einde van Mei 192S bijna honderd personen in het Land van Maas en V aal, met name in de plaatsen Druten, Deest, Afferden en Winssen, van den dijk stool van het polderdistrict Maas en Waal n bevelschrift hebben ontvangen tot oprui ming van tal van boomen, vooral vrucht- boomen, langs den voet van den dijk staan de, en wel binnen 35 dagen; dat vele van die boomen reeds jonge vruchten droegen en bij nakoming van het bevel dus niet. tot rijpheid konden komen dat het overgroc.te gedeelte der aange schrevenen zijn arbeiders en kleine land bouwers, van wie de opbrengst van deze vruehtbcomen een gedeelte van hun in komsten beteekent; dat de opruiming dezer boomen voor de betrokkenen in ieder geval kapitaalverlies en waardevermindering der eigendommen beteekent, omdat geen schadevergoeding wordt toegekend en dat daardoor reeds moeilijkheden over op deze eigendommen lustende hypotheken dreigen te ontstaan 2. Is de minister bereid door zijn bemid deling to trachten, da/b deze maatregel niet doorgevoerd wordt, of, zoo die doorvoering noodzakelijk mocht blijken, althans te be werken, dat aan de betrokkenen een be hoorlijke schadevergoeding wordt toege kend? Uit de Goudsche aardewerkindustrie. Staking in het zicht. In de Goudsche aardewerk-industrie is het, naar „Voorwaarts" meldt, niet pluis. Onderhandelingen tusschen ue werkgevers- en werknemersorganisaties over de ar beidsvoorwaarden hebben tot geen resultaat geleid. Komt er geen gunstige wijziging in de situatie, dan staat het vast, dat tegen Maandag over 8 dagen, dus 20 Augustus, de staking wordt geproclameerd. Loodgietersstaking. Er zijn momenteel loodgietersstakingen te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag ea Haarlem en bij De Schelde to Vlissingen. Vrijdagavond hebben de stakende lood gieters to Haarlem een vergadering gehou den, welke buiten de organisatie om was belegd. Met slechts 7 stemmen tegen werd besloten, den vacantie-eisch te laten ver vallen en daarvoor in de plaats te stellên een eisch om verbooging van het loon met 5 cent per uur. Hierover zou Zaterdag morgen met de patroons geconfereerd wor den. In een Zaterdag gehouden vergadering van stakende loodgieters te Haarlem heeft men medegedeeld, dat de patroons den eisch tot loonsverhooging niet hebben in gewilligd. Echter hebben zij het voorstel gedaan om den arbeiders 2.50 per Aveek als fietsengekl toe te kennen. Dit aanbod zou gelden gedurende een tijdvak van 2 jaar. De loodgieterspalroons hebben bo vendien toegezegd, dat, indien aan de bouw vakarbeiders de vacantieweek werd toege staan, ook zij zullen overwegen tob invoe ring daarvan voor het loodgietersbodrijf over te gaan. Dinsdagavond zal men op nieuw een vergadering beleggen, waarin de partijen over deze voorstellen een beslis sing zullen nemen. Devotie der Italiaansche Olympiade deelnemers. De Spaarndammerstraat te Amsterdam beleeft iederen dag een aardig tooneeltje iu de omgeving van de kerk van de H. Maria Magdalona. Zonder mankecren toch komen dagelijks de Italiaansche sportnien, soms met twintig man, soms met minder, een bezoek brengen bij het Allerheiligste Sacrament. Wanneer het door de spelen in het Stadion wat laat geworden en de kerk reeds gesloten is, laten zij toch hun bezoek niet na, maar verzoeken dan door aan de pastorie aan te schellen toegang tot de kerk te krijgen, wat hun natuurlijk niet wordt geweigerd. Steeds brengen zij ruikers bloemen mee om het beeld van den PI. Antonius, voor wien zij groote waardeering schijnen te hebben, te versieren. Na het bidden van eenige Ave's verla ten zij dan weer het kerkgebouw om zich verder voor de Olympische Spelen te gaan trainen. Dit herhaalde bezoek maakt een groo- ten en goeden indruk op de omwonenden en is een mooie getuigenis voor het ge loofsleven der Zuiderlingen. Mgr. Dr. Ariëns. t Zaterdag heeft te Maarssen de plechti ge uitvaart en begrafenis plaats gehad van mgr. dr. Ariëns. De belangstelling uit alle deelen van het land was groot. Te kwart voor tien begonnen de Lau den en daarna de plechtige Uitvaartdienst De H. Mis werd opgedragen door den tegenwoordigen pastoor der Parochie, den zeereerw. heer dr. W. van Koeverden, met assistentie van twee vroegere kapelaans van mgr. Ariëns, den zeereerw. heer pas toor R. W. J. Peters uit Rijsscn en den weleerw. heer kapelaan A. van Hofslot uit Renkum. Als ceremoniarius fungeerde de zeereerw. heer Prof. J. A. M. Prein van het Klein-Seminarie te Culemborg. De kerk was geheel met geloovigen ge vuld. Onder de aanwezigen merkten we op: mgr. B. A. de Wit, vertegenwoordiger van Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering, die in het zingen van de Lauden, welke te 10 uur aanvingen, voorging. Verder: Z.Exc. Ch. Ruys de Beerenbrouck, oud-Minister Aalberse, Mgr. Dr. Poels, de professoren Gerard Brom, Molkenboer, Titus Brands- ma en Overmaat: een zeer groot aantal geestelijken uit de stad Utrecht en Pro vincie; de Kamerleden Suring, Engels en Hermans. Minister 81otemaker de Bruine was vertegenwoordigd door den heer De Brey, inspecteur Volksgezondheid. Nog werden opgemerkt burgemeester Bergsma uit Enschedé, met de wethouders Winkels en Nijkamp, burgemeester Eggink uit Maarssen, G. W. de Jong, lid Ged. Staten van Friesland, de heer Ploeg S. D. A. P.- lid uit Utrecht en bekend drankbestrijder. Sobriëtas was vertegenwoordigd door de heeren Suring en Terwisga van Scheltinga torwijl de heer P. Dieges den Aarts. Dioc. Bond vertegenwoordigde. Voor het R. K. Werkliedenverbond waren aanwezig do heeren de Bruin en Nijkamp. Het zangkoor zong Gregoriaansche ge zangen. Na de H. Mis hield Mgr. Prof. Dr. J. H. J. Hoogveld een indrukwekkende lijk rede. En hierna had de plechtige begr/Te- nis plaats. ONTZETTENDE VLIEGRAMP TE TE HEERLEN. VLIEGMACHINE TEGEN DE TOESCHOUWER S-TRIBUNE. Vier dooden. De bestuurder in arrest gesteld. Gisterenmiddag werd to Heerlen een vliegdemonstratie gegeven. Van een der machines, do K. L. E. N. N—Daimler D 572, bestuurd door den piloot Gesper uit Bonn, werkte do motor niet regelmatig. Na een kort onderzoek ging de piloot niettemin de lucht in voor het geven van een demonstratie in het uitwerpen van postzakken. Toen de machine eenmaal bo ven het terrein gecirkeld had, weigerde de motor. De vliegmachine ging in glijvlucht naar beneden en vloog tegen een berghel ling op, waartegen de tribune was opge bouwd. Drie personen werden op slag ge dood. Het zijn mevrouw Scliobbe uit Heerlen en de heeren Debeye uit Schin- nen en Meek uit Brunssum. Een viertal personen werd zwaar gewond, waarvan er inmiddels een is overleden. De vliegmachine is totaal vernield. De piloot is slechts licht gewond en is in ar rest gesteld. Enkele uren na het ongeluk was de justitie uit Maastricht ter plaatse. Nadere bijzonderheden. Het vliegterrein, waarop de vliegdag gehouden werd, is een weiland, niet bijster groot, doch vlak aan den Schelsberg bij Heerlerheide. Het is omgeven door een heuvelachtig terrein. De dag was georganiseerd door enkele personen uit Heerlen, waaronder de heer Meulenberg. die in Duitschland een avia- teursbrevett behaald heeft. Een 1200 tot 1500 menschen bevonden zich op het veld, terwijl eenige duizenden een gratis staan plaats gezocht hadden op het omringende heuvelachtige terrein, vanwaar men een goed gezicht, op het vliegveld had. Aan de eene zijde bevindt zich op het vliegveld een heuvel, die het comité tot tribune in gericht had cn waarop zich een paar hon derd personen, gezeten op stoeltjes, be vonden. Er werd met drie kleine vliegtui gen gevlogen. Tegen 5 uur was de Duit- sche Dietrich D 572 met Siemensmotor D.P. II A No. 121, toebehoorende aan den fabrikant K. Giebeler uit Bonn, en be stuurd door den vroegeren oorlogsvliege nier Gesper. eveneens uit. Bonn, opgeste gen. Kort d'aroa was de machine weer gedaald, omdat door een defect het vlieg tuig geen voldoende hoogte kon krijgen. Nadat de machine was nagezien startte de vlieger opnieuw. Weer kon de piloot geen voldoende hoogte krijgen. Vlak boven het geboomte aan het einde van het ter rein trok hij de machine nog eenigszins op om op 40 a 50 nieter hoogte een wijde bocht te maken. Men meende dat de piloot ging terugkeeren. Dit was ook het geval, doch op een eenigszins vreemde wijze. Achter het publiek om zocht hij Het vliegterrein weer op. Op zeer geringe hoogte en in plaats van elders te dalen, streek hij over het achter de tribune ge legen veld om te trachten dwars over deze tribune op het vliegveld neer te komen. Het publiek elders op het terrein had aan vankelijk niets gemerkt, doch zij die op de tribune waren, bespeurden hot gevaar dat achter hen opdoemde. Juist werd bene !en de tribune afgeroepen, dat zij die nog een possagiersvlueht mede wilden maken, naar voren en naar beneden moesten komen. Daarom waren reeds eenige personen opgestaan. „Bukken! bukken!" werd er plotseling geroepen. Op dat oogenblik raakte de vleugels van het vliegtuig het publiek. De machine kwam hierdoor nog een meter dichter op de heuvel-tribune, schuurde met den romp nog even over den grond om dan aan den rand van den heu vel naar beneden te storten en over den kop te slaan. Een doodschc stilte en vlak daarop een angstig geschreeuw deed zich hoeren. Op den rand boven op den heuvel lag een bloedende massa, terwijl onder aan den voet van den heuvel eenige personen, die aan den passagiersvlucht mede wilden doen en daarvoor naar beneden waren ge komen, roerloos neerlagen. Vreoselijke verwarring. Op de tribune zelve zaten en lagen tus schen een gewirwar van tafeltjes, omge vallen stoeltjes en gebroken glaswerk Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Grootsche uitvaart van den Kroatische»» boerenleider Raditsj. Hevige stormen in Amerika. BINNENLAND. Vreeselijk vliegongeluk bij Heerlen. TIJ. dens een vliegdemonstratie scheert een vliegtuig over de toeschouwerstribune en dood vier personen. (Luchtvaart, 1ste blad) Een ernstig motorongeluk op de Rijs- wijksche Wielerbaan (Gem. Berichten, 2de blad). HAGEL-RAMP KWAKEL 2.50 gesticulcerende, schreeuwende en kermen de menschen. Minstens 20 waren er ge wond en velen gchcol in do war. Een vijf tien meter van do plaats van hot gebeurde stonden do waarnemende burgemeester van Heerlen, de heer Schreuder, leden van het comité en enkele Duitschers. Dczo laat sten snelden naar de machine, draaiden haar om over den kop en trokken den vliegenier Gcspcr uit deu stuurstoel. Hij was korten tijd bewusteloos, doch bleek slechts onbeduidende wonden te hebben opgeloopen. Van alle kanton kwam hot publiok toe- loopen. Do talrijke politie on marechaus- sées te paard wisten op bezadigde en tactvolle wijze het veld wóder vrij te ma ken. Toen kon het andere vliegtuig, dat zich nog in de lucht bevond, dalen. Van de gedooden was vooral mevrouw Schobbe vreeselijk verminkt. Zij was door den propeller getroffen en nagenoeg in tweeën gesneden. Eerst drie weken gele den was zij in het huwelijk getreden. Belgisch militair vliegtuig te Best geland. Over den kop geslagen. Zaterdag is te Best een Belgisch mili tair vliegtuig geland (nummer onder don vleugel O. Ij. No. 50). Het kwam in een aardappelveld terecht, botste bij het voor uitschuiven togen prikkeldraad en sloeg over den kop. De piloot, die de eenige in zittende was, werd niet ernstig in het ge zicht gewond. Een houten verbindings- balk van het toestel is gebroken, evenals de propeller. Watervliegtuig neergestort. Volgens berichten uit Beaumaris in den staat Ontario, is een verkoerswatervliog- tuig na uit het Ontariomeer to zijn opge stegen, van een hoogte van 160 M. op de rotsen neergestort. Do bestuurder en een reiziger werden gedood, 5 personen wer den zwaar gewond. Aanbesteding van twee luchtschepen. Dezer dagen opende de onderstaatsse cretaris Robinson te Washington de aan biedingen, welke zijn ingekomen op de in schrijving van hot ministerie van marine voor de ontwerpen en don bouw van twee bestuurbare luchtschepen van het stijve systeem, welke elk een inhoud van G.800.000 kubieke voet hebben. In totaal waren er tien aanbiedingen in gekomen. De onderstaatssecretaris docldo mede, dat hot onderzoek der aanbiedingen verscheidene weken in beslag zou nemen. Het congres hoeft voor den bouw der beide luchtschepen 8.000.000 dollar toege staan met do bepaling, dat wanneer er slechts één luchtschip wordt gebouwd, de kosten niet meer mogen bedragen dan 5.500.000 dollar. Ballonsport op de „Nenijto". Tweo ballons gestart. Volgens programma zouden Zondagmid dag tusschen 4 en 5 uur vier ballons op hei Nenijto-terrejn te Rotterdam omhoog gaan, doch na veel uitstel en wachten in verband met hel dreigende weer, stegen ten slotte om half 7 twee ballons op, n.L, de „Rotterdam I", bemand mot mevr. Pct- tum en sergeant-majoor v. d. Griendt, en do „Belgica III" onder leiding van do Bel gische luchtvaardcrs v. d. Beuden en Augillcs. De „Belgica III" is na een voorspoedige reis gedaald onder Nieuwerkerk a.<i. IJsel en behouden cergekoincn. Dc ballon was gevolgd door een auto en daarin heeft men liet omhulsel en den mand geladen, en naar de Nenijto vervoerd. Do beide lucht reizigers zijn met denzelfden auto naar Rotterdam teruggekeerd en met don avond trein naar Brussel vertrokken.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1