Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 -.: POSTBUS No. 11 Mgr. Dr. ARIËNS f BUITENLAND. BINNENLAND. KERKNIEUWS. SPORT. 19e Jaargang. ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1928 No. 5948 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl] vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal. Rij ome Agenten 20 cent per week 12.00 per kwartaal Franco per poet t2.95 per kwartaal Het Geaiuetreerd Zondageblad la voor de Abonné'a ver- kriigbaar tegen betaling van 50 cl per kwartaal, bij voor* uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cl, met Geïllustreerd Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT» Gewone advertentlön 3P eont per refo Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele ran het tarief berekend. s Kléine tdvertentlên, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen wtirden aangeboden of gevraagd, huur en ver buur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad. j Op den dag, dab heb stoffelijk overschot f van dezen grooten doode, op het kerk hof te Maarssen, onder grooten toeloop van zijn vrienden en bekenden, is ter aarde besteld, is heb niet te onpas nog even aan zijn persoonlijkheid te herinne ren. De vroegere kapelaan te Enschede, de latere pastoor van Steenderen in Gelder land en van Maarssen bij Utrecht, om Van zijn hoogere waardigheden te zwijgen, yr&s een persoonlijkheideen figuur op zich Zelf. Zijn kijk op heb leven en op wat de tijdsomstandigheden vereischten was een afzonderlijke, een in menig opzicht afwij kende van de algemeen gangbare. Zijn karakter, zijn lichamelijke gesteld heid, zijn afkomst zijn opleiding tot Pries ter, zijn studie te Rome en langdurig ver blijf in de Eeuwige Stad, in internationaal gezelschap en onder de warmbloedige Ita lianen, hebben op zijn opvattingen en_ le vensvisie een zeer sterken invloed uitge oefend. Hij was anders dan de anderen in deze lage Janden; hij zag de dingen anders, voelde de omstandigheden anders aan en was daardoor in de keuze der middelen en wegen, om de nooden des volks te leni gen en wanverhoudingen op te heffen, ook anders. Een man op zichzelf. Wat uiter aard tot wrijving, uit meenigsverschil ge boren, in zijn.naaste en meer verwijderde omgeving aanleiding moest geven. Op zichzelf heeft hem dit persoonlijk het meeste leed gedaan. Hij was uiterst teer van ziel, niet lichtgeraakt maar fijn gevoelig. Fijngevoelig vooral wat betrof zijn eigen optreden tegenover zijn mede- menschen, zij mochten al vóór- of tegen standers van zijn plannen en actief optre den zijn. Deze trek van zijn wezen maakte hem uiterst voorzichtig, deed hem ieder woord wikken en wegen, deed hem veel raad vragen links en rechts, en dit wekte wel eens den schijn alsof hij zelf in twij fel rondliep. Wat in onderdeelen bij de uit voering van zijn groote taak en roeping wel eens het geval kon zijn, doch dat in de hoofdlijnen de, beginselen rakende nim mer heb geval was. Dr. Ariëns heeft een moeilijk leven ach ter zich in ons goede vaderland. De heete zon van het schoone Italië had de laatste resten van Hollandsche kilheid uit zijn bloed weggebrand. Aan Rome's grootheid en Roomsche glorie had zijn ziel zich volgedronken. In breede scharen wa ren in Colosseum en Catacomben de mar telaren aan zijn geestesoog voorbij getrok ken. Hij had gestaan in den Marmertijn- schen kerker en op de plaats waar - de Apostelen Petrus en Paulus hun leven hadden gegeven voor Christus, en op de plaats waar hun heilig gebeente rust: on der den geweldigen koepel van den St. Pieter. En daar, bij een laatste bezoek, voor hun vertrek naar Holland, daar staande met de vrienden, spraken zij af: „Wij Ro meinen, laten wij ons volk groot maken Zoo zijn ze hier gekomen: Dr. Ariëns. Dr. Gijsbert Brom en anderen, hun zielen'da verend van geestdrift. Deze Romeinen, hier in 't koude Holland waar in 18S0 en daarna, nog alles moest opgebouwd waar niets en niets nog was. Dr. Ariëns kwam terecht in Enschede. Temidden van een fabrieksbevolking, waar van hij eenmaal met andere woorden ge tuigde: da.t de stoomwals van het moder ne kapitalisme niet alleen hunne lichamen maar ook hun zielen had geplet. Daar is de jonge kapelaan zijn levens loop begonnen en daar heeft de ploeg van veel leed de voren getrokken, die Jan Too- rop in den kop van Dr. Ariëns heeft ver eeuwigd. Thans ziet do grooto doode het volle glonelicht van Gods grootheid, waarvan hij in Rome de afstraling eenmaal waar nam. Deze Romein heeft in een lang leven ian harden arbeid zijn volk inderdaad groot gemaakt. Hij is zijn devies trouw ge neven tot in den dood. Het volk van Ne derland blijft hem dankbaar gedenken. A. H. J. ENGELS. Onze nieuwe drukkerij Vandaag is aangekomen de groote rota tiepers voor onze nieuwe drukkerij. De bouw aan de Papegracht is, geluk kig, zoover gevorderd, dat met het op stellen dezer nieuwe machine die in alle opzichten onze vorige pers verre overtreft en een aanmerkelijke verbetering voor de courant beteekent -r- spoedig kan worden begonnen. Wij naderen dus al dicht bij den tijd, dat onze courant, gehuisvest in het nieuwe ge bouw, weer op volle kracht zal kunnen werken en den lezers het nieuws geven zoo veel en zoo vlug als zij kunnen verlangen ANTI-OORLOGSVERDRAG Genève in kennis gesteld. Ontstemming in Frankrijk. Groot-Brittanië heeft door een docu ment, officieel aan den Volkenbond en aan al zijn leden het bestaan en het karakter van internationaal standpunt uit van het pact van Kellog bekend gemaakt. Door dit afzonderlijk optreden van Groot-Brittannië is Frankrijk zeer ont stemd. De mededeeling aan den Volkenbond diende door Brian! te gescheiden, van wien het plan is uitgegaan. Briand zou haar hebben gedaan niet in den vorm van een ontwerp, maar na onderteekening, als een voldongen feit, overeenkomstig de pre cedenten dienaangaande. JOEGO-SLAVIË. NA HET OVERLIJDEN VAN RADITSJ. De begrafenis van a.s. Zondag. Vrees voor botsingen. Naar de correspondent to Belgrado van het „Berliner Tageblatt" meldt, staat het vrijwel vast, dat zoowel de Kroatische boe renpartij, onder leiding van Troembitsj, als de partij der onafhankelijke democraten van Pribitsjewitsj, die te zamer. de z.g. boerencoalitie vormen, na het overlijden van Stephan Raditsj besloten hebben, een staatsinrichting te verlangen, die aan het Kroatische volk binnen zijn historische grenzen autonomie op wetgevend, uitvoe rend en financieel gebied verschaft. Voorts besloot de boerenpartij een zes- weeksche volksrouw t© proclameeren. Te Zagreb zijn ook thans nog overal rouwvlag gen uitgestoken, terwijl de trams en taxi's met rouwfloers zijn behangen. In geheel Kroatië vinden demonstraties plaats. In Dalmatië, Bosnië, Herzegowina en Siowe- nië is reeds een oproep tot de boeren ge licht, om aan de teraardebestelling van Baditsj deel te nemen. Men verwacht, dat bij de begrafenis op Zondag a.s. 500.000 boeren tegenwoordig zullen, zijn en ge vreesd wordt, dat het daarbij tot botsin gen met de politie zal komen. Koning Alexander wil aanwezig zijn. Koning Alexander van Joegoslavië heeft den wensch te kennen gegeven, de teraarde bestelling van Stephan Raditsj bij te wonen. GRIEKENLAND. Regeeringsleening voor roovers. Ter vrijkooping der gevangen Griekse.he politici. Daar de families der door roovers ont voerde politici Melas en Milonas niet in staat zijn, de zes millioen drachmen, die als losprijs geëischt zijn, te voldoen, heb ben zij zich tot de regeering gewend om dit bedrag voor te schieten in den vorm van een leening, daar de termijn van vrijkoo ping, door de roovers gesteld, afloopt en de bandieten daarna niet voor Meia's leven instaan. De regeering heeft- daarop aan het filiaal te Janina van de Nationale Bank order gegeven, het bedoelde bedrag aan de familie u;t te betalen, die het aan de mo vers zal doen toekomen. De vervolging der bandieten is gestaakt in afwachting van Melas' vrijlating. CHINA. De vereeniging van Noord en Zuid. Ge en verzet van Japan. De hoop, dat men er in zal slagen, het Mandsjoerijsche probleem op vreedzame wijze op te losten, groeit. Tijdens een bij eenkomst der Jap&neche regeeringsparfcij legde de premier, baron Tanaka, namelijk een verklaring af, waarin hij opnieuw Ja pans wensch naar vriendschap met China vertolkte. Japan, zoo zeide hij, juicht eiken stap toe, die de unificatie van China be oogt en derhalve zal het ook een voorstel aangaande een compromis tusschen de auto riteiten van Mansjoerije en nationalisten toejuichen, mits dit de rechten en belangen van Japan niet in gevaar brengt. In verband met deze verklaring wordt thans verzekerd, dab Japan niet met wa pengeweld het tot stand komen van een compromis zal beletten, hetwelk als vrijwel onvermijdelijk wordt beschouwd. MEXICO. NA DEN MOORD OP OBREGON. Veertien nonnen vrijgelaten. Drie in arrest gehouden. Volgens een draadloos bericht uit Mexi co zijn veertien van de zeventien nonnen, die eenigen tijd geleden in verband met den moord op Obregon gearresteerd wa ren, weer op vrije vooten gesteld. Tevoren moesten zij zich schriftelijk er toe ver plichten, de nieuwe wet op religieus gebied te zullen erkennen. Stad door bandieten overvallen. Naar uit New-York wordt gemeld, heeft een groot aantal bandieten in Mexico op den landweg nabij Puente de Ixtia ongeveer SO automobilisten overvallen, meest Mexi canen en Spanjaarden. Zij plunderden bug slachtoffers uit en roofden hun automobielen. Hierop deden zij een overval in de stad Puente de Ixtia, plunderden het station al daar en een juist binnenkomenden trein uit, welks' locomotief zij loskoppelden en onbe zet in woeste vaart verder lieten rijden, met het doel, een anderen trein te doen ont sporen en uit te plunderen. De locomotief derailleerde echter spoedig, zonder schade aan te richten. Het in Puente de Ixtia gestationneerde garnizoen gelukte'iier., fna'eerl gevecht van twee uren, de bandieten te verdrijven en een deel der automobielen terug te krijgen. De automobilisten werden allen ongewond teruggevonden. In het gevecht werden tal van bandieten gedood of gewond; ook eenige soldaten werden gewond. Koninklijke Besluiten. Rechte rljjkemacht. Bij Kon. besluit is aan mr. J. de Vries van Doesburgh, op zijn verzoek, met in gang van 8 September 1928, eervol ontslag verleend, uit zijne betrekking van officier van justitie bij de arrondissementsrecht bank te 's Gravenhage, onder dankbetui ging voor de vele door hem in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten, en zijn benoemd: tot officier van justitie bij de arrondis sementsrechtbank te 's Gravenhage mr. W. L. Luycken Glashorst, thans advocaat- generaal bij het gerechtshof te Arnhem; tot advocaat-generaal bij het gerechts hof: te Arnhem: mr. W. M. Visscher, thans in gelijke betrekking te 's Hertogenbosch; te 's-Hertogenbosch: mr. F. Couvée, thans substituut-officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te Breda. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot rechter in de arrondissementsrecht bank te Almelo mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon, thans substituut-griffier bij gemelde rechtbank tot kantonrechter te Haarlem mr. P. H. F. Bijl do Vroe, thans kantonrechter te Purmerend, tevens belast met de waarne ming der werkzaamheden van kantonrech ter te Hoorn; is bepaald, dat niet zullen worden ver vuld: de vacature van kantonrechter te Haar lemmermeer, opengevallen door het over lijden van mr. J. H. ten Bokkel Huinink de vacature van kantonrechter te Pur merend, opengevallen door de benoeming tot andere functiën van mr. P. H. F. Bijl de Yroe; zijn aan mr. P. H. F. Bijl de Yroe, kan tonrechter te Haarlem, met ingang van 1 September 1928, opgedragen de werkzaam heden van kantonrechter te Haarlemmer meer zijn aan mr. H. C. Hooft Hasselaer, kan tonrechter te Zaandam, met ingang van 1 September 1928, opgedragen de werkzaam heden van kantonrechter te Purmerend; is benoemd tot griffier bij het kantonge recht te Delft mr. J. R. H. Mulder, thans griffier bij het kantongerecht te Tholen. Notariaat. I j Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Alkmaaj, ter standplaats de gemeente Zijpe, S. W. We gener S-leeswijk, thans notaris te Leeuwar den. Commissie voor de wapenfabricage. Nederland vertegenwoordigd doorprof. Rutgers. Naar het Corr. Bur. meldt, zal Nederland in de commissie nopens do wapenfabri cage, welke op Maandag 27 Augustus a.s. te Genève zal bijeenkomen, vertegenwoor digd worden door prof. mr. V. H. Rutgers, vertegenwoordiger van Nederland in de Voorbereidende Commissie van de Ontwa- penings-conferentie. De gasbedrijven. Te Beverwijk. In de op 24 Juli gehouden raadsvergade ring heeft de Raad aan B. en W. verzocht de namen der leveranciers, dio steekpen ningen gaven, openbaar te maken en daar bij de bedragen te noemen, die de voorma lige directeur der lichtbedrijven, de heer F. J. M. J. Donkers, heeft ontvangen. Thans deelen B. en W. den Raad mede, dat zij aan dit verzoek niet zullen voldoen, aangezien zij dan gebruik zouden moeten maken van de gegevens, die de justitie on der geheimhouding aan hen verstrekt heeft. B. en W. zijn wel bevoegd om in beslo ten zitting deze feiten mede te deelen en geven daarom den Raad in overweging om een formeel besluit te nemen, waarin nauwkeurig wordt omschreven, welke ge gevens, ondanks de door de justitie gestel de voorwaarden, gepubliceerd zullen wor den. Op deze wijze meenen B. en W. hun ne verantwoordelijkheid tegenover de ju stitie geheel aan den Raad over te dragen. Burgemeesters-benoeming. Tot burgemeester van den Bommel, een gemeente in Zuid-Holland, van ruim 2000 zielen is benoemd de heer D. Brouwer, thans ambtenaar ter secretarie van de ge meente Haarlemmermeer, wonende te Hoofddorp. De heer Brouwer is 36 jaar oud en zoon van den predikant der Gerefor meerde gemeente te Zwartsluis. Hij heeft zijn opleiding in de gemeente-administratie ontvangen bij den burgemeester tevens se cretaris der gemeente Vleuten c.a. en was vervolgens- als zoodanig werkzaam te Zwartsluis, Woubrugge, Aalsmeer en Haar lemmermeer. Hij is in de groote gemeente Haarlemmermeer op verschillende afdeelin- gen werkzaam geweest. De heer Brouwer behoort tot de anti-rev. partij. Opstalrechten in de Haarlemmermeer. Ten aanzien van deze kwestie, die Woens dagmiddag in opènbare zitting van Ged. Staten van Noord-Holland werd behandeld, is het polderbestuur in het gelijk gesteld. Naar wij vernemen zullen belanghebben den in beroep gaan bij de Kroon. Mgr. J. D. J. Aengenent. Z. D. H. den Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 21 Augustus de kerk der Paters Capucijnen te Charlois consacreeren, Woens dag 22 Augustus te Delft in de St. Hippo- lytuskerk een Pontificale H. Mis opdragen en Donderdag 23 Augustus de parochiekerk van St. Anna te Amstelveen plechtig inwij den. Veertigjarig Priesterfeest Mgr. Taskin. Het veertig-jarig priesterfeest van Mgr. H. J. M. Taskin, president van het Groot- Seminarie te Warmond, wordt gevierd op Woensdag 15 Augustus a.s. 's Avonds te voren zal do hoogeerw. heer Jubilaris plechtig worden ontvangen aan de grens van het dorp het Warmonder- hek. Daar arriveert Mgr., in gczehchap van de professoren van het Seminarie, een Co mité uit de studenten en een Comité uit de ingezetenen van Warmond, te ongeveer 7 uur. De zeereerw. heer pastoor Oudc- jans zal den Jubilaris toespreken. Met de Harmonie en een aantal ruiters voorop wordt dan een tocht gemaakt naar de school en verder door het dorp naar het Seminarie, bij welks ingang een eerepoort zal zijn opgericht. Nadat hier een toespraak is gehouden, en een feestlied ie gezongen, is de feestviering buiten dc muren van het Seminarie geëindigd. Den anderen dag, Woensdag, is er van half twee tot half vier receptie voor geeste lijken en leeken. Installatie nieuw-benoemde Kanunniken. Z. D. H. do Bisschop van Haarlem zal Maandag 20 Augustus de nieuw-benoemdo Kanunniken van het Kathedraal Kapittel installeeren* Het professoraat in de Philosoptiie en Sociologie te Warmond. Het K. I P. meldt: Z. D. H. Mgr. IJ'. D. J Aengenent, Bis schop van Haarlem, heeft benoemd als zijn opvolger tot professor in de philosophic en sociologie aan het Groot Seminarie te Warmond, den Weleerw. heeac P. Heekee, Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Morgen wordt de Kroatische boerenleider Raditsj begraven. De koning wil eraan deel-; nemen. Veertien gearresteerde nonnen in Mexico weer vrijgelaten. BINNENLAND. Benoeming van een hoogleeraar aan het Groot-Seminarie te Warmond. (Kerkn., 1st* blad). Een nieuwe Veiligheidswet (2de blad). HAGEL-RAMP KWAKEL N. N., Oegstgeest 2.50 Van een armen drommel uit Hoog- made 2.50 P. G. H. 5.— kapelaan te Heemstede. De nieuwe hoogleeraar werd 8 Januari 1900 te Hoorn geboren. Op 10 Juni 1922 werd hij priester gewijd. Achtereen volgons werd ZijnEerw. benoemd op 29 Juli 1922 tot kapelaan te Velsen (Wijkeroog) en op 12 Augustus 1921 tot kapelaan te Alphen aan den Rijn. Sinds 19 Februari 1926 is Z.Ecrw. kapelaan te Heemstede. Priesters uit het Bisdom Haarlem naar d? Universiteit. Behalve de reeds gisteren door ons ver» melde ecrw. heeren subregent Hen- n i n g, leeraar v. d. L u g t en kapelaan Greit. emann is door Z.D.H. den Bis-» schop voor de studio aan de Universiteit aangewezen de welecrw. heer Steur, pas-gewijd priester. Laatstgenoemde zal aan de Universiteit te Nijmegen verder siu- deeren in de Theologie. Vertrek van Regent Ebbinkhuijsen. Gisteren heeft regent Ebbinkhuysen zijn intrek genomen in het St. Jozef-huis te Hillegom. Twaalf en een half jaar is zijn Hoogeerw. Regent geweest van het semina rie „Hageveld", gedurende welken tijd het bestuur van het seminarie naast de gewone, ook heel bijzondere zorgen heeft geëischt. Gekomen te Hageveld in 1915, had hij in het begin van zijn bestuur te kampen met de moeilijkheden, welke de wereldoorlog ook voor ons land bracht, welke moeilijk heden voor een inrichting als Hageveld van zeer grooten omvang waren. Toen deze tijd was doorgemaakt, kwamen voor den regent nieuwe en veel grootcro zorgen. Het getal der studenten steeg ieder jaar, zoodat het „Hageveld" te Voorhout to klein werd en Mgr. Callier besloot een nieuw seminarie te bouwen in Heemstede. Dat do bouw en inrichting van het nieu we Bcminarie, de verhuizing uit Voorhout naar Heemstede voor den Regent beteo- kende een zeer zorgvollen en moeilijken tijd, zal wel niemand betwijfelen. Do laatste jaren voelde de Regent zijrt werkkracht verminderen, zoo zelfs, dat hij op medisch advies zich gedwongen zag den laatsten tijd volkomen rust te nemen. Wijl er geen merkbare verbetering in zijn ge zondheidstoestand intrad, heeft de Regent besloten ontslag te vragen uit zijn bestuurs functie. Moge het den Regent gegeven; worden in een kalmer en Tustiger omge ving herstel te vinden voor zijne gezondheid, en nog vele jaren getuige te zijn van den bloei van „Hageveld". „N. H. Crt." Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal Woensdag a.s, geen audiëntie verleenen. VOETBAL. .JlOC. HAARL. BOND. Seriewedstrijden D.O.S. (R'veen) Op het D.O.S.-terrein worden morgen weder 2 wedstrijden gespeeld, n.l. 2 uur D.O.S. II—D.V.O. II en 4 uur: D.O.S. I D.V.O. I. Uit den aard der zaak is er voor een ontmoeting D.O.S.D.V.O. altijd zeer veel animo en altijd worden beide elftal len aangemoedigd door de vele supporters van beide zijden. De Ver. D.O.S., die kan bogen op een één-jarig bestaan komt hier tegenover haar nog zeer jeugdige buur D. V.O., die evenwel een niet te onderschatten tegenstander is. We hopen dan ook, dat er morgen op het D.O.S.-terrein een aantrek kelijke wedstrijd zal worden gespeeld, en dat de sterkste dan winne. R. K. Sportvereeniging A.V.V. Morgen zal alleen het 3e elftal van A. V.V. in actie zijn. Dit elftal speelt te 2 uur een vriendsch. wedstrijd tegen V.V.P. T uit Den Haag. Dit belooft een mooie en span nende wodstrijd te worden, die door de A. V.V^Junioren nog lang niet gewonnen fc; daar V.Y.E. een flink elftal heeft.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1