^KERKNIEUWS. Gem. Berichten. VERMIST! TWEEDE BLAD D5 LEIDSCHE COURANT VRIJDAG tO AUGUSTUS 1929 EEN OPZIENBARENDE GENEZING TE LOURDES. Een Nederlandsche pelgrim. Een corr. van „De Tijd" meldt uit Lour des de volgende opzienbarende genezing van een der vele pelgrims, die aan de Ned. Bedevaart, welke er vertoeft, deelnemen. Mej. Anna Stella van den Brand, afkom stig uit Rotterdam, een onvermogende we duwe met vier kinderen, oud 52 jaren is 15 December 1927 op straat bewusteloos ge worden en een garage binnen gebracht. Zij is daar spoedig weer tot bewustzijn ge komen en naar huis gereden. Te bed ge legd constateerde de geneesheer bronchitis en overspanning van krachten, waarschijn lijk ten gevolge van overmatigen arbeid om in de kosten van het huishouden te voorzien. Zij voelde zich moe, maar niet zwaar ziek. Den eersten Januari 1928 is zij 's morgens half elf in slaap gevallen en des nachts om half drie wakker geworden, over het geheele lichaam verlamd, terwijl het spreken haar zeer moeilijk viel. Als men haar te drinken wilde geven, liep een groote deel van het vocht uit den linker mondhoek. Den volgenden dag had zij in rechter arm en been een zwaar gevoel, de linker arm en het linker been waren geheel ver lamd. In den nacht van 34 Januari trad op nieuw bewusteloosheid aan den dag. Men vreesde het allerergste en de patiënt werd bediend. Den dag daarop was zij weder in st.iat de H. Communie te ontvangen. De zwaarte in den rechter arm was niet erger gewor den. En in den loop van de maand werden de bewegelijkheid rechte en ook de spier kracht aan die zijde weder normaal, zoodat zij uit het bed kon worden gedragen en eenige uren per dag in een stoel kon zit ten. Door dagelijksche massage en elektrische behandeling kwam zij zoover, dat eenige beweging in de vingers mogelijk was. De linkerzijde bleef echter geheel verlamd. Se dert ruim 4 weken is de toestand station- nair gebezen. Tijdens de reis naar Lourdes op 31 Juli en 1 Augustus moest zij met al les geholpen worden. Wij hebben ons da*&r- van persoonlijk in het ziekenhuis, na aan komst eveneens kunnen overtuigen en de inlichtingen ons door de behandelende verpleegsters verstrekt laten hierover geen twijfel. Een hulpelooze vrouw die in een wagentje naar de grot en de processie werd gebracht. Den eersten dag te Lourdes vroeg :.ij om gebaad te worden in de piscine. Doch ondanks haar aandringen, achtte uiea dit ondoenlijk wegens haar zwaar lichaamsge wicht (90 K.G.) en meenden de dienstdoen de religieusen met een afwassching (oen laken omslag) te moeten volstaan. Dit ge beurde drie dagen achtereen. Zondag 5 Augustus meende zij nogmaals en met klem, in vurig geloofsvertrouwen, er op te moeten aandringen „geheel" ge baad te worden. Opnieuw werd het verzoek door de reli gieusen geweigerd, maar door de aanhou dende bede der zieke, gesteund door de Hollandsche verpleegsters, kreeg men ten slotte de toestemming haar geheel in de piscine onder te dompelen. Nauwelijks in het bad voelde zij aanstonds trillingen in het verlamde been en kreeg zij het gevoel den arm te kunnen bewegen. Zij sloeg den arm om den hals van een der verpleegsters, Freule van Rijckevorsel, en begon luide te roepen. Deze, gelijk zij mij vertelde, denkend dat dat afhankelijk ■was van het min of meer hard aanpakken, trachtte haar gerust te 3tellen. De zieke riep echter uit: „Ik kan weer alle lede maten bewegen, ik ben genezen, ik kan gaan loopen'. Diep ontroerd doch met groo te zelfbeheersching om iedere overdrijving ie voorkomen, kleedde' men haar aan en dwong haar weer plaats te nemen in het gebruikelijke wagentje. In "net ziekenhuis aangekomen kon zij de zaal op en neer loo- pen en met haar linkerarm boven het hoofd uitkomen. Wel niet zoo hoog als rechts, daar zij eenige stijfheid in de schouders gevoelde. Zoo weinig mogelijk werd ruchtbaarheid aan het geval gege ven, de grootste voorzichtigheid werd in acht genomendoch deze gebeurtenis kon niet geheim worden gehouden, die plotse linge genezing, wat ook de oorzaak moge zijn, was te opvallend, voor hen die deze vrouw nog kort te voren als hulpeloos had den gezien. Bij de II. Sacramentsprocessie was zij in staat met gestrekte armen het „Paree Do- mine" mede aan t-e heffen. Men moet deze vrouw kennen om te we ten dat haar gemoedstoestand niet in het minst overspannen is, dat zij ook na haar genezing in ieder opzicht geestelijk een normaal mensch is gebleven. Maandagmiddag is zij op het „Bureau des Constatations Medicales" door ver schillende doktoren, waaronder de Neder landsche, dr. Bonke, dr. Beukers en dr. Woltring, onder leiding van dr. Vallet op de meest ernstige wijze onderzocht. Dr. Pe- titpierce, die eenigen tijd president van het bureau is geweest, was mede aanwezig, evenals de Nederl. geneesheer dr. Schoon- hoff, tij lelijk te Lourdes vertoevend. Uit een onderhoud met meerdere dezer geneesheeren bleek ons, dat geconstateerd was dat de vrouw loopen kon, haar arm weder normaal kon gebruiken. Dr. van den Berg die haar te Rotterdam heeft behan deld, zal gevraagd worden nog nadero in lichtingen te verstrekken over den toestand vóór de reis naar Lourdes. Zooals gebrui kelijk is, wacht het genoemd bureau altijd één jaar om haar definitieve uitspraak van genezing te geven. De term waarmede thans de toesiand betiteld wordt, luidt „belangrijke verbete ring in den gezondheidstoestand". Tot zjo- ver de feiten. Gedurende de meerdere jaren dat wij do Ned. bedevaart naar Lourdes volgen heb ben wij ons tot taak gesteld de grootste voorzichtigheid in acht te nemen en er op te wijzen dat de geestelijke gunsten te Lourdes verkregen en zoo eindeloos in aan tal, de hoofdzaak zijn, hoezeer ook dc licha melijke genezing vurig wordt afgesmeekt en massa's wonderdadige inwerking door geen geloovigc in dit opzicht wordt betwij feld. Het blijft onze meening, gesteund door de ons persoonlijk bekende o\ertui- ging van Mgr. Schioppa die de grootste beangstelling voor dit geval aan den dag legt en door de geestelijke autoriteiten en medische specialisten, dat ieder voorbarig oordeel dient vermeden. Maar het in deze dagen te Lourdes ge beurde heeft volgens diezelfde personen een te diepen indruk gemaakt, te zeer zijn stempel gedrukt op deze bedevaart om er niet uitvoerig over te gewagen. En, hoe het zij, zouden wij niet gaarne lof brengen aan Mana, die althans in haar genadeoord eens te meer een genezing heeft zien vol trekken, van waaruit een lijdende landge noot hersteld huiswaarts mag keeren. Dr. G. A. H. Bauduin. President van het Groot- Seminarie te Roermond. Z. D. H. Mgr. Laurentius Schrijnen, Bis schop te Roermond, heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den Hoogeerw. Hooggel. heer Mgr. P. Mannens als presi dent van het Groot-Seminarie te Roer mond en heeft benoemd tot president van dat Seminarie den Hoogeerw. Hooggel. heer Dr. G. A. H. Bauduin, tot dusver pro fessor in het kerkelijk recht aan hetzelfde seminarie. Dr. Bauduin was tevens Kanunnik-Theo loog aan het Kathedraal Kapittel. De nieuwe president werd geboren te Maastricht den 22 Mei 1880, priester gewijd te Boermond 29 Maart 1884. Vervolgens vertrok dr. Bauduin naar Leuven, studeer de aan de Hoogeschool, waar hij in 1888 promoveerde tot doctor in het kerkelijk recht. In hetzelfde jaar werd hij benoemd tot kapelaan te Maastricht, terwijl 19 Sep tember 1891 zijn benoeming volgde tot pro fessor aan het Seminarie te Roermond. Den 29 November 1909 benoemde Z. D. H. de Bisschop den professor tot Kanunnik. „Tijd." Priesters van het H. Hart. Met dc zorg voor het tweede Juvenaat op Berkendonk langs den grooten weg HelmondDeurne is belast pater A. v. 't Westende, conrector van het Juvenaat te Bergen op Zoom. De bouw wordt ovor en kele weken begonnen. P. van 't Westendo blijft voorloopig te Bergen op Zoom ge- stationneerd. 30 Augustus vertrekt Pater N. Hoogen- boom uit Warmenhuizen naar Zuid-Suma- tra. Vier Zusters van het Allerheiligste Hart van Jezus van Moerdijk en een Zus ter Franciscanes van Roosendaal (Chari- tas) gaan mee naar hetzelfde missiegebied. Pater G. Cobben uit Sittard vertrok Zon dag j.l. naar Finland. Pater A. Wijnhoven uit Rotterdam gaat in September naar Brazilië. Pater B. Vije uit Lonneker en Br. Gerardus v. d. Peet uit Heiloo volgen eerst den medischen missie-cursus te Rotterdam en gaan na afloop, in November, naar Congo. Pater U. v. d. Kooy, Dr. phil. et theol., is benoemd tot professor aan het Gr. Semi narie te Liesbosch-Princenhage. De paters A. Neger, J. Vernooy en M. Vereyken tot leeraar aan het Juvenaat te Bergen op Zoom. Zijn toegelaten tot hun eerste H. Pro fessie 23 novicen 18 fraters en 5 broeders, zijn toegelaten tob het Noviciaat 32 fra ters-postulanten, 8 postulant-broeders. Een nieuw Redemptoristen Klooster te Nijmegen. Woensdag 1.1. verlieten de paters Re demptoristen Vaals, om zich te gaan vesti gen in het nieuwe klooster bij Nijmegen. Eenige dagen te voren werd in het Re demptoristenklooster het afscheid gevierd van paters en studenten, waarbij de eerw. geestelijkheid en verschillende genoodig- den aanwezig waren. Retraite voor Universiteits- en Hoogeschoolstudenten. Van Dinsdag 4 tot Vrijdag 7 September en van Donderdag 20 tot Zondag 23 Sep tember worden in heb retraitehuis „Loyo la" te Vught retraites gegeven voor Univer siteits- en Hoogeschoolstudenten. Opening 8 uur 's avonds; sluiting 's mid dags 2 uur. Degenen die aan een dezer re traites wenschen deel te nemen, worden verzocht zulks te melden aan de Directie van genoemd retraitehuis. ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Een wesp in het oog. Woensdagmiddag reed de heer N. uit Amsterdam met zijn auto in den Velser- polder in de richting Velsen. Plotseling kwam er een wesp voor zijn gezicht en toen hij wie wilde wegjieraen, raakte hij het stuur kwijt, zoodaf" de auto in een droge sloot terecht kwam. Door den schok vloog de heer N. met het hoofd door de voor ruit, waardoor hij verscheidene bloedende wonden opliep. Na een boerderij binnenge bracht te zijn. verleende een arts uit Vel sen de eerste hulp. De heer N.. die zeer veel bloed verloren had, werd daarna naar het St. Antonius- ziekenhuis te IJmuiden overgebracht. De gehavende auto werd later per kraanwa gen naar IJmuiden vervoerd. Motor tegen een auto gereder». Woensdagavond ongeveer 9 uur is de motorrijder Schouffour uit Rotterdam in volle vaart tegen een auto gereden, op den rijksstraatweg te Haarlem-Noord. Op de duo zat een 13-jarig meisje uit Haarlem. De motorrijder kreeg een beenbreuk en inwendige kneuzingen. Het meisje werd met een dubbele beenbreuk opgenomen. Beiden werden in de Maria-stichting opgenomen. Een vrachtauto omgeslagen; één doode Gisteravond reed een vrachtauto van de Verkade's fabrieken met een vrij snelle vaart in de richting Utrecht op de Utrecht- scheweg te Buurschoten. Naast do vracht auto reed een ander vierwielig motorrijtuig De vrachtauto wilde de laatste passeeren, week daardoor uit naar links, waardoor zij van den grindweg afgleed en omsloeg. Een passagier uit Utrecht, werkzaam bij de firma Verkade, werd uit den zwaar beladen wagen geslingerd en kreeg die op het li chaam. De dood trad onmiddellijk in. De vermoedelijke oorzaak van het onge val ligt in het te zwaar naar achteren la den van den wagen. Door een auto aangereden. Gisteren werd te Mijdrecht een pl.m. 80- j'arige koopvrouw, die plotseling van een erf den weg opliep, door een auto aangere den. Zwaar gewond werd zij naar de rijks klinieken te Utrecht overgebracht. Haar identiteit heeft men nog niet kunnen vast stellen. Scheepje gezonken. De opvarenden gered. Gisterenmiddag is op reis van Sneek naar Lemmer op het Heegermecr tengevol ge van den krachtigen wind en zwaren golf slag het met steen geladen tjalkscheepjo „De Drie Gebroeders" eigenaar do Gebrs. Frankema, uit Lemmer gezonken. Het vaar tuig werd gesleept door do stoomboot „de Telegraaf" uit neek. De opvarenden van dc tjalk zijn door de stoomboot gered. Locomotief ontspoord. Geen persoonlijke ongelukken. Ten gevolge van het breken van de kruk as is de locomotief van den sneltrein Leeu wardenGroningen, die te 4.37 uit Leeu warden vertrekt, bij het station Visvliet ontspoord. De machinist wist door onmid dellijk te remmen een ernstig ongeluk te voorkomen. De passagiers moesten over stappen in den trein, die te 4.33 van Gro ningen vertrekt en nu ten gevolge van de versperring niet verder kon. Zij bereikten met een vertraging van anderhalf uur de plaats van bestemming.Do reizigers van den Groningschen trein stapten over in de wa gens van den ontspoorden trein en werden met een locomotief uit Leeuwarden van Vis vliet gehaald. Verdronken. De 11-jarige A. van der Nadort te Rot terdam is gisteravond te zes uur bij het spelen in de Delftshavensche Schie gevallen en verdronken. Hij is spoedig opgehaald, maar kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Door een paard doodgetrapt. Te Oudega is het 8-jarig zoontje van J. H. door een paard zoodanig tegen het hoofd getrapt, dat het ventje aan de ge volgen is overleden. Acythyleenketel gesprongen. In de smederij van Andricssen aan de Lange Baanstraat te Rotterdam is gister- midag door onbekende oorzaak plotseling een acethyleenketel, die op de binnenplaats stond, uit elkaar gesprongen. Alle ruiten der smederij zijn gesprongen. Het deksel van den ketel is geheel vernield, terwijl het afdakje, dat zich boven den ketel be vond, werd weggeslingerd. Geen der zich in d© smederij bevindende arbeiders kreeg letsel. Schoorsteen op het hoofd. Te Wieringen had een arbeider, werk zaam op den baggermolen „Wieringen", het ongeluk een vallenden schoorsteen op het hoofd te krijgen. In bewustcloozen toestand en met zware hoofdwonden word het on gelukkige slachtoffer opgenomen en naar het hospitaal te Den Helder overgebracht. Zijn toestand is zeer ernstig. Door een aap gebeten. In een tent te Venray heeft zich een miniatuur-drama afgespeeld, waarvan de heer V. uit Horst het slachtoffer is gewor den. Al eenigen tijd staat te Venray een tent. waarin een tweetal apen is onderge bracht, die over bijzondere eigenschappen moeten beschikken. Dit beweren althans de exploitanten van deze apenonderneming, die de lieve beestjes tegen tien cents por persoon laten bezichtigen. Ook de heer V. behoorde tot de nieuwsgierigen. Veel ple zier heeft hij van zijn dubbeltje echter niet beleefd. Nog voor de heer V. kon consta- teeren welke nu de bijzondere eigenschap pen van de diertjes waren, had een der wonderbeesten hem zeer kwaadaardig op verschillende plaatsen in het gelaat gebe ten, hetgeen voor den bezoeker reden was schreeuwend naar buiten te loopen. Do UIT DE RADIO-WERELD. -Ï Programma's .voor Zaterdag 11 Aug. Hilversum» 1060 M. 12.302.00 Lunchmuziek door het Trio Courtel. 2.00i.00 Aansluiting van het Theater Tuschinsky to Amsterdam. Het Theater-or kest o. 1. van Max Tax. Optreden van solis ten. „The Ramblers", dana-orkest o. 1. v. Theo Uden Masman. 4.00—5.30 Aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen. Thé dansant door Jack Raymond's en Casanova et ses Argentines. 6.00—7.45 Concert door het A. V. R. O.- kwartet, met medew. van Lotto Kanno Blooker, zang. 8.00 V. A. R. A. Concert. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1950 M.) Uitsluitend K. R. O.-uitzendingen. 12.301.30 Concert door het Trio „Winkels". 5.30—7.00 Gramofoonmuziek. 7.458.15 sprekor Prof. Dr. P. J. M. v. Grinsven, van het Seminarie Haaren: Do Christelijke ascèse bij den H. Paulus. 8.15 Concert. Hot Amstordamsch salon* orkest en Ch. Dekker, accoordoonvirtuoos# Mej. G. Hogenbirks, sopraan. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 1.20—2.20 Het Gorshom Parkington kwin tet, 2.50 Athletiek-wedstrijd EngelandArno» rika. 5.50 Kinderuurtje. 6.35 Ballade-concert. 7.20 Causerie over het omroepprogramma! 7.35 Pianoduetten van Dvorak. 7.45 Proofwodstrijd EngelandWesü Indië. 7.55 Rex Evan's cabaret, Dans-orkest ent solisten. 8.20 Promenadeconcert. 9.50 Nieuwsberichten. 10.05 (Vervolg) Promenadoconcert. 10.50 Nieuwsberichten. 10.5512.20 Dansmuziek. „R a d i o-P aria", 1750 M. 12.50 Gramofoonmuziek. 4.055.05 Dansmuziek. 8.35 Causerie. 8.5011.20 Concert. Langenberg, 469 M. 12.20 Uitzending uit den Rijksdag. Reda van den Rijkskanselier H. Muller. 1.25—2.50 Orkestconcert. 6.207.15 Orkestconcert. 8.50 Concert door het Philhannonisch om kest van Berlijn. 9.50 Concert door het Werag-orkest. Wow ken van Beethoven. Daarna tot 1.20 Dan» muziek. Königswusterhauaeiï, 1250 M. (Zeesen). 12.205.20 Lezingen. 5.206.20 Orkestconcert. 6.208.05 Lezingen. 8.50 Concert i. d. Staatsopera Berlijn. Grondwet-viering. 10.5012.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 5.20 Vocaal Concert. Zangkoor. 6.20 Concert „op verzoek". 8.45 Concert i. d. Staatsopera Berlijni Grondwet-viering. Brussel, 509 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Orkestconcert, 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50 Hr. Sylvain-Hamy piano-recital. 9.20—10.50 Symphonieconcert in de Kuw saai, Ostende. verwondingen waren nogal aangekomen eB V. moest zich onder geneeskundige behai* deling stellen. Ongeval met een trawler. Dinsdag overkwam den IJrauider stoort trawler Yin. 71 nabij Egmond een ongeval dat goed is- afgeloopen. Plotseling werd hot schip lek, doordat het slikdekscl sprong De stoom en het water spoten met geweld in de machinekamer, waar do machinist feuilleton. Naar het Duitsch van J. ARNEFELDT Vertaald door Jac van Einden. 17) Sterren moet men niet willen pluk ken; men moet zich alleen om hun schit tering verheugen, mompelde hij. Het was goed dat ik ook den blijden schijn ontvlucht ben, voor ik me tot een dwaas heid heb laten verleiden, want wat men toen aanmatiging en misschien waanzin genoemd zou hebben, zou nu een misdaad heeten Zou Aurelia het ook zoo noemen 1 peinsde hij verder cn in de plaats van het lichtblonde meisje met de viooltjesblauwe oogen verscheen hem het beeld van een weelderigen vrouwengestalte met zwart haar, donkere oogen en een rooden, lok- kenden mond. Intusschen zat Selma onder het terug rijden naar Charlottenburg na te denken over Gustaaf's afscheidswoorden: Om dat we geen kinderen meer zijn, freule von Kirchdorf! Wat was het een mooie tijd geweest, teen ze het nog waren! Wel had Gustaaf torberg de gymnasiast, haar eigenlijk 11^ a m'n meer een volwassene ge- lesen, als hij met zijn zusje, haar speel- onrW €.?bter ook een paar jaar nan* ze^' meegekomen was had «Ui4j 8 va? haar ^ootouders, want hij WW zoo iets ernstigs over zich ge had en hij wist zoo verbazend veel. Toch hadden ze ook vaak in den tuin of in het park in Charlottenburg heerlijk met hun drietjes gespeeld, of Gustaaf had hun voorgelezen of mooie verhalen verteld. Als het hem echter gelukt was om tot de schilderijen van haar grootvader door te dringen, dan was hij steeds voor haar verloren geweest! De levendige belangstelling van den jongen voor kunst en kunstgeschiedenis had hem de bijzondere gunst van den Ge- heimrat doen winnen, terwijl oom Eduard het absoluut niet zetten kon, dat de bank looper zijn zoon had laten studeeren en zijn dochter naar een hoogere burger school had gestuurd. Hij vond bovendien den omgang van zijn nichtje met de doch ter en den zoon van een banklooper ten oenen male ongepast. En ofschoon de oude heer zich van de opmerkingen van zijn zoon weinig aantrok, Forberg zelf, die blijkbaar iets van het standpunt van den jongeren patroon gehoord had, scheen cr aan leiding in te vinden om on der allerlei voorwendsels de bezoeken van zijn kinderen aan het landgoed in Charlottenburg zooveel mogelijk achter wege te doen blijven. Destijds hebben we al opgehouden kin deren te zijn, zei Selma in zichzelf, toen ze met haar herinneringen zoover geko men was. De Forbergs waren toen al met den geescl „standsvooroordeel" uit het paradijs verdreven! Er was een scheiding van langere duur ontstaan, toen Selma op een kostschool iu Zwitserland geweest was. Den eersten Zondag na haar thuis komst had haar grootvader den jongen Dr. Forberg en zijn zuster aan tafel genoodigd en nog eenmaal scheen 't, als of de onschuldige, gelukkige verhouding uit hun kinderjaren herleefd was. Gus taaf Forberg noemde Selma weliswaar Freule" en zij sprak hem met „Mijnheer" aan, maar ze babbelden toch met elkaar als van ouds, plaagden elkaar en zochten al hun lievelingsplekjes op om duizend herinneringen op t© halen. Maar bij elk bezoek dat Gustaaf in Charlottenburg bracht, werd zijn houding stijver en terug houdendcr; do bezoeken werden steeds zeldzamer en hielden eindelijk heelemaal op ook Juliana kwam nog slechte zelden cn verontschuldigde zichzelf en haar broer met drukke bezigheden. Ze zou misschien eveneens weggebleven zijn, als Selma zich niet zoo sterk aan haar ge hecht had dat ze haar niet losliet. Het voornaamste onderwerp van ge sprek tusschen haar en Selma was altijd Gustaaf Forberg. Juliana hield veel van haar begaafden broer, zij was trotsch op hem en sprak graag over hem, maar toch probeerde ze dikwijls het gesprek op iets anders te brengen. Waarom voedsel te geven aan een neiging, die zonder uit zicht was en blijven moest, zelfs als ze door Gustaaf beantwoord zou worden. Ju liana had zich- dan ook verlicht gevoeld, toen ze meende te ontdekken, dat haar broer verliefd was op de mooie Aurelia Gabler. Die was haar wel niet bijzonder sympathiek, maar hier was ten minste hoop op vervulling van zijn wenschen daar niets dan strijd sender kans pp auo- ces, niets dan verdriet en bittere teleur stelling. Juliana had het zelfs gewenscht ge vonden zich over Gustaafs neiging voor Aurelia een woord tc laten ontvallen, maar evenmin als Selma zich bewust was van den eigenlijken aard van haar ge voel voor Gustaaf Forberg, begreep ze dat haar antipathie tegen het meisje, dat ze niet eens kende, jaloezie was. Nu opeens was het als een openbaring over haar gekomen. Dc schrik over het ongeluk, dat haar jeugdkameraden over komen was, de verontwaardiging over het liefdelooze gedrag van haar oom, dc angst en zorg voor hun lot hadden licht gebracht in de onbestemde duisternis ha^ rer gevoelens, al had ze nog in den waan verkeerd, dat dit alles slechts een uit vloeisel was van haar medelijden met het onverdiende lot van haar oude vrienden. Aan het ziekbed van mevrouw For berg waren haar de schellen van de oogen gevallen. Een onweerstaanbare, machtige aandrift van teedere liefde voor deze vrouw was plotseling in haar hart omhoog geklommen; ze had voor haar willen nederknielcn en haar den lieven heiligen naam geven, die haar lippen nog nooit uitgesproken hadden, den naam „moeder", waarmee do man, dien ze liefhad, haar noemde. Ja, nu wist ze het, ze had hem lief, hem altijd lief ghadze hield van hem, innig en hopeloos. Hopeloos, niet omdat zij de kleindochter van den rijken ban kier en hij de zoon van diens bankloo- per sas, niet omdat smaad eo schande hem nu ten deel gevallen waren dal alles zou zij getrotseerd Rebben en van haar grootvader goedschiks of kwaad? schiks dc vervulling van haar harte- wensch verkregen hebben maar omdat hij niet van haar hield, omdat zijn hart een ander behoorde. We zijn geen kinderen meer, frouïf von Kirchdorf! Welk een trotsche afwij zing had in die woorden gelegen! Maar met deze gedachte rijpte eej heldhaftig besluit in haar ziel. Hij is on gelukkig, dacht zij, hij zal nog heel wa smaad en verdriet te dragen krijgen. A, zou de heelo wereld hem ook afvallen'j ik zal hem trouw blijven. Als ik werke lijk van hem houd, zal ik kunnen geven zonder iets terug te ontvangen! Het vroolijko- droomerige jonge mcisji was opeens een hclddr-denkendc, ernstig» vrouw geworden en de Gcheimrat ver. moedde weinig welk een innorlijk verscEi er was tusschen zijn aanvallige klein dochter die eenige uron tevoren waj weggegaan en de dicp-voclende jongi vrouw, die nu voor het oude huis uit he rijtuig stapte. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5