Uit de Rijnstreek. Uit de Omgeving Gem. Berichten. VERMIST! tweede blad de leidsche courant dinsdag 7 augustus 1928 WEKELIJKSCH OVERZICHT KAASHANDEL. Flinke aanvoer met oploopende prijzen, vooral voor de betere soorten. De aanvoeren waren afgeloopen week, voor den tijd van het jaar, zeer goed, het welk wel hoofdzakelijk aan het koele veer zal zijn te danken, waardoor vele kazen, die van de warmte iets hadden te lijden, than* weer wat hersteld waren. Over het algemeen valt de aanvoer op dit moment wel mee, als men in aanmeraing neemt, dat zeer vele boeren over de opbrengst van de melk hebben geklaagd, hetgeen dan logischer wijze ook een geringere aanvoer van kaas ten gevolge zou moeten hebben, terwijl tot heden toe de aanvoer der maric- ten dit nog niet hebben bevestigd. Bodegraven en Woerden haddfn elf bijna 500 partijen aangevoerd, hetwelk in dezen tijd normaal kan wordei- geacht. Ook op de andere markten was de aan voer goed. De prijzen waren deze week weer goed, hetgeen vrij algemeen ook werd verwacht. Extra beste merken en zwaar gewicht konden van 55 tot 60 noteeren, terwijl de middelmatige soorten van 50 tot 55 konden bedingen. De betere soorten worden nog het beste verkocht hetgeen er op wijst dat deze soor ten direct worden gebruikt en een teeken ia, dat er momenteel wel vraag is, vooral voor de direct bruikbare soorten. De afzet der kaas blijkt thans redelijk to zijn hetgeen de uitvoercijfers over 1ste halfjaar inmiddels reeds hebben bevestigd. Wel blijkt de uitvoer eenigermate bij ver leden jaar ten achter. Hier staat echter te genover, dat de uitvoer van melkproducten belangrijk hooger is dan verleden jaar, hetgeen dan ook de schaal in gunstige zin doet overslaan en de prijsverhooging een gezonde basis blijkt te geven. Er is daarom wel grond voor de veron derstelling dat de prijzen eerder zullen ver- hoogen dan wel zullen verlagen, temeer daar het seizoen toch ook begint te vor deren en dus de grootste productie reeds voorbij is. Dus de komende week zullen de prijzen o.i. niet lager zijn. Ook de min dere soorten, vooral de afwijkende kwali teit, ontmoet thans ook veel belangstel ling. Deze kwaliteit wordt veel-voor de kaasmaalderij gezocht, daar de gebruike lijke soort hiervoor de 40-j- kaas op 't mo ment ook zeer duur is en daarom beter met afwijkende volvette kan worden ge werkt. De prima Boeren Leidsehe kan ook 'n goede prijs gelden, daar deze voor opleg thans kan worden benut en vele handele ren hierin hun wintervoorraad moeten op doen. De soorten Leidsehe, die zich hier voor niet eigenen moeten met belangrijk lagere prijs tevreden zijn, hetgeen de no teering reeds voor zich zelf zegt, als men leest dat deze noteering liep van ƒ42 tot LEIDERDORP. 62 jaar schipper. De bij velen beken de 87-jarige schipper Westerman heeft thans zijn bedrijf overgedaan aan de hee- ren Klaver en Vlasveld. Gedurende 62 ja- en heeft de oude heer W., door weer en wind een geregelde beurtvaart onder houden van Leiderdorp-Zoeterwoude naar Leiden, en nog steeds mag hij zich in een goede gezondheid verheugen. Woensdag a.s vertrekt deze oude krach tige figuur naar Heemstede, waar hem ze ker door allen die hem kennen, nog eenige jaren een welverdienden rustigen ouden dag zal worden toegewenscht. HILLEGOM. Een pechreis. Zondag gingen 29 voetDallers van hier naar Hilversum. Voor die gelegenheid was een Brockway-bus gehuurd. Zoowel in de heenreis als bij het terugkeeren kwam zooveel pech aan de bussen, dat de voetballers te rond half 4 m den nacht thuis kwamen. LISSE. Geboren: Martha Hendrika d. van C. de Jong en C. A. A. Tiising Theresia Maria d». van J. S. Schilder en A. Doeswijk Clementina Maria d. van B. J. Asseler en J. Lagerweij Hermanus Petrus z. van J. J. Noordenneer en G. van Dijk Ca- tharina Johanna d. van P. Mieloo en M. J. van Hoven Jacobus Wilhelmus z. van A. A. van Dijk en A. A. Hoogervorst. Gehuwd: R. Kramer en G. de Regt. Overleden: Johanna Cornelia van Haastrecht, echtg. van J. A. Faas ,43 j. Anna Hester van Ruiten 22 j. Adriana Kamerman 28 j. SASSENHEIM. Bliksem ingeslagen. Zaterdag weid ter hoogte van Klinkenberg een schoorsteen van het huis bewoond door de familie Brussee door de bliksem getroffen. De schoorsteen werd gedeeltelijk afgerukt. De bewoners waren niet thuis. Verder kon niets bespeurd worden. Ook de telegraaf draden langs de spoorlijn werden do®r de bliksem getroffen, doch zonder schade. Geboren: Petrus Johannes z. van J. P. Beelen en P. F. v. d. Geest. Theo dora Christina Maria d. van P. G. Warmer dam en M. Ha v. d. Kamp. Pleuntje d. van B. v. Leeuwen en A. v d. Mik. Adrianus J'ohannes z. v. E. J. v. d. Poel en J. J. P. de Zwart. Clementia Louise Maria 1. van K. Fransen en C. A. M. Ton- naer. Cornelia Agatha d. van Th. C. v. Rijn en C. A. v. d. Laan. Hendrik z. van G. Bloemberg en R. Mooraal. Gerrit z. van R. Zoutman en C. v. d. Boom. Em ma Angelingne Antonia d. van J. L. van Reizen en C. M. Stokman. Klazina Mag- dalena d. van W. v. d. Vlugt en M. H. Rot teveel. Alida Jacoba d. van A. Ie Clerq en J. 't Hart. Over le den: Johannes Bernardus Zandbergen 12 d. Johanna Zwart 75 j. echtger. van A. Luchtigheid. Antonie v. Helvert 81 j. echtg. van J. v. Hol. Ondertrouwd: Jan van Til 34 j. wedr. van P. van Egmond en Hendrika Dekker jd. 33 j. Wouterus Breedeveld jm. 29 j. en Johannetha Allegonda Maria Korpershoek jd. 25 j. Getrouwd: Theodorus Franken jm. 26 j. en Wilhelmina v. d. Willik jd. 25 jaar. Vertrokken: A. G. Verhaar naar Voorhout. L. v. Dijk en gezin naar Hil- lcgom. F. Schalk naar Haarlemmer meer. E. C. v. Vliet naar Haarlem. iT. A. Bekerbrede naar Hillegom. C. v. d. Voet en gezin naar Voorhout. M. M. v. Zeist naar Lisse. Ingekomen: J. C. Hulsbosch van Den Bosch. M. M. Langelaan van Alphen aan den Rijn. R. G. v. d. Zwet en gezin van Lissè. H. Dekker van Leiden. D. de Hertog van Alphen aan den Rijn. J. A. Korpershoek van Leiden. A. Han sen van Amsterdam. E. A. Kiderlin ven Den Haag. A. M. Dole van Zoeter- iwoude. R. Hofstra en gezin van Oegst- geest. N. J. van Hensbergen van Hille gom. Th. J. Jansen van Amsterdam. TER AAR. Geboren: Gerardus z. van G. Overde- vest en K. Hoogervorst Johanna Quirina d. van J. Visser en J. van Smoorenburg Willem z. van J. J. Doelman en C. H. Bijl Johanna Wilhelmina d. van J. Bouw meester en J. v. d. Ham. Overleden: Levenl. dochter van C. Lok en E. Schraverus. WOUBRUGGE. Geboren: Jacobus Adranus z. van H. A. Schrader en P. A. van de,r Meer. G e h u w dJ. J. C. van Leeuwen jm. 23 j. en C. van Goozen jd. 22 j. G e v e st i g d: A. Boszkamp van Phe- sewarden (Dl.) H. Plasmeier van Kag- hanzerfeld (Dl.) M. Mohrmann van Ol denburg. J. Kollen van Meppel. S. G. van Kroon van Katwijk aan Zee. H. van Zanten van Alkemade. J. H. en M. Griffioen van Aphen aan den Rijn. Vertrokken: M. C. Koek naar Den Bosch. M. Blom naar Den Haag. D. Roos naar Soest. M. G. van der Nagel en Wed. G. KorsmanBroekstra naar Am sterdam. M. Groeneveld naar Sassen- heim. J. H. van Tol en G. van Luiing naar Haarlemmermeer. ONGELUKKEN. NOODWEER BOVEN MIDDEN- LIMBURG. De te velde staande oogst vernield. Voor tienduizenden schade aangericht. Zaterdagavond omstreeks zes uur is zoo als wij gisteren reeds berichtten, in Midden- Limburg een zwaar onweer komen opzetten vergezeld van hevige stortregens en hier en daar ook van hagelbuien. Uit Belgische richting kwam een soort tornado opzetten, die op verschillende plaatsen ernstig heeft huisgehouden. Te Heithuizen werd de zware as in den graanmolen van den heer Coenen over een breedte van 15 c.M. verschoven. Ook de wo ning van den heer C. werd ernstig bescha digd. Twee gemeentewerklieden, die juist huiswaarts keerden werden door den wind opgenomen en een tiental meters het veld ingeslingerd. Zij bekwamen echter gelukkig geen letsel. De veranda van het hotel „het Anker" werd losgerukt en meters ver over de straat gesleurd. Van een groot aantal woningen werden schoorsteen en pannen afgeslagen. Te Baexem werd een 100-tal zware popu lieren, waaronder exemplaren van twee tot drie meter omtrek doorgebroken en ont worteld. Hier werden zelfs in enkele wonin gen deuren uit de paneelen gerukt en rui ten vernield. De zoon van den landbouwer K. werd met zijn twee paarden waarmede hij van den akker naar huis keerde ondersteboven geworpen. Te velde staande roggemijten woeien uit elkaar en werden over de akkers in wijden omtrek verspreid. Te Roggel stortte een nieuwe, pas onder dak gekomen woning in. Van een graanmo len werden de wieken afgerukt. Oogstmijten en korenschoven werden ook hier wijd in het rond verspreid. In Neer werden vele daken ernstig be schadigd. Aan den op het veld staanden roggeoogst werd eveneens veel schade ver oorzaakt. De bevolking werd overal door een a- nischen schrik bevangen. Velen zochten zelfs hun heil in den kelder. Na ruim twintig minuten was het nood weer afgedreven. De tram Deurne-Roermond, die Zaterdag avond om 11 uur in Roermond moest aan komen, arriveerde eerst aldaar te 1 uur, wijl men onderweg overal de rails moest vrijmaken van al hetgeen door den storm daarop was terechtgekomen. Noodweer te Budel. Ook Budel heeft zijn deel gehad van den orkaan van Zaterdag. Het was zóó donker, dat men geen 30 M. voor zich uit kon zien. Groote schade is aangericht op de akkers, waar honderden korenschoven wegwoeien en veel veldvruchten verloren gingen. Boo- men werden met tientallen ontworteld. Da ken en ruiten moesten het danig ontgelden. Het electrisch laagspanningsnet werd ver nield. Verscheidene schepen dreven honder den meters af en kregen schade. Een schip uit Rotterdam sloeg tegen de brug bij sluis 18 en bekwam ernstige averij. Te Tubbergen. Men meldt uit Tubbergen aan de „Msbd." Zaterdagnamiddag ontlastten zich boven deze gemeente twee hevige onweersbuien. In Albergen werd een pink getroffen, te Geesteren sloeg de bliksem in een rogge- mijt en in een molen. Op de boerderij van Elferink te Tubbergen werden twee leden van het gezin door den bliksem getroffen en ter aarde geworpen. Gelukkig bleken bei den geen letsel te hebben bekomen. Vijf koeien werden neergeslagen, waarvan een dood bleef liggen. De regen kwam bij stroo men neer, zoodat in een kort oogenblik de straten blank stonden. De laatste jaren is nog niet zulk een onweer boven deze ge meente geweest. Nader vernemen we nog, dat de mooiste den van huize „De Eesch- hof" door den bliksem getroffen is. z Door den bliksem gedood. Te Deurne werd een koe van slager v. Goch door het hemelvuur getroffen en ge dood en te Milheeze werd een koe van land bouwer W. bij het melken op dezelfde wijze gedood. Bij het korte, doch hevige onweder, dat Zaterdagavond boven de gemeente Bu del woedde, werd de 34-jarigo landbouwer H. Somers door den bliksem getroffen. Hij was op slag dood. Verdronken. Zondagavond is te Oudkarspel een vier jarig zoontje van den heer C. Biersteker verdronken. Het knaapje werd reeds enkele uren ver mist en eindelijk vond men het naast de woning, onder een vaartuig. Trap van een paard. Zaterdagmiddag kreeg de 15-jarige O. te Merum bij Roermond in de weide een trap van een paard tegen het gelaat. In zorg- wekkenden toestand werd hij naar het hos pitaal te Roermond overgebracht. Brand. Zaterdagavond omstreeks negen uur is een zware binnenbrand uitgebroken in een pakhuis aan de Lulofsstraat te 's-Graven- hage van de Centr. Handel-Mij. in bouwma terialen. Waarschijnlijk is de brand ont staan in een schaftlokaal. De brandweer was spoedig t~r plaatse en heeft het vuur met drie stralen aange tast. De leiding was daarbij in handen van den eersten brandmeester, den heer de Ja^ ger. Men was het vuur vrij spoedig mees ter, maar kon niet verhinderen, dat een ge deelte van het pakhuis, waarin zich veel brandbare stoffen, alt' zakken, enz., bevon den, uitbrandde. Een der agenten-brandwachts is bij het blusschingswerk bij het overklimmen van een hek blijven haken aan prikkeldraad en tengevolge daarvan gevallen. De man be kwam vermoedelijk een kaakfractuur en is door den Geneesk. Dienst naar het zieken huis aan den Zuidwal overgebracht. Weer een liefdesdrama. Zaterdagavond is te PTolten de vier-en- twintig-jarige dienstbode van „De Holter Berg" in de Dorpsstraat na een heftige woordenwisseling door haar vroegeren min naar uit Stadskanaal met een drietal revol verschoten vermoord. De moordenaar richt te daarna het wapen op zichzelf en ver wondde zich niet levensgevaarlijk. Reeds den vorigen Zondag had de bakkersknecht 't meisje, dat zich niet wilde verloven, met den dood bedreigd. De politie bracht haar toen naar huis. Daar nu geen politie aan wezig was durfde het meisje niet naar huis. Toen zij zich nog even op Btraat bevond, sprak de bakkersknecht haar aan en kort daarop klonken vijf schoten, waarvan drie het meisje in hoofd en borst troffen. Kort daarop overleed zij. Do moordenaar is naar het ziekenhuis te Almelo vervoerd. Inbraak. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken ten kantore van den steenkolen handel Joh. Dessing en Co., te Gouda. Nadat men zich, door middel van een valschen sleutel toegang tot het perceel had verschaft, is een deur opengebroken, die van den gang toegang geeft tot het kantoor. Uit de lade van een kassa is een bedrag van ruim 13.ontvreemd. Ook de brandkast is geforceerd geworden, maar deze bevatte slechts de boeken van de firma. „Msb." De Olympiade en de zakkenrollers. De pickpockets vinden in het drukke Olympiade-gewoel te Amsterdam nog bijna iederen dag weer slachtoffers. We laten hier weer een „behoorlijk" lijstje volgen. Een 60-jarige vrouw is' in de Ten Kate- straat een portemonnaie inhoudende pl.m. 27 ontrold. Een 33-jarigen Duitscher is vermoedelijk op een bijwagen van lijn 16, een portefeuille inhoudende 10, een paspoort en een kaart voor de Marathontribune, ontrold. Een inwiner uit Santpoort is bij het ver laten van het Stadion een portefeuille, in houdende pl.m. 20 en cenige papieren ont rold. De geledigde portefeuille werd later UIT DE RADIO-WERELD. Programma's .voor Woensdag 8 Augustus» Hilversum, 1060 M. 12.302.00 Lunchmuziek door het Trio F. Courtel. 2.304.00 Aansluiting van het Rurhaoa te Scheveningen. Kindermatinee. 4.00—5.00 Cursus „Maak het zelf", door mevr. Scliaako Verkozen. 6.007.45 Concert door het AVRO-kwar- tet met medew. van J. Ordeman, tenor (v. d. Vlaamsche Opera). 8.15 Aansluiting van het Kurhaus to Scheveningen. Solistenconcert. Het Resi dentie-orkest o. 1. v. Frof. Georg Schnea- voigt. 10.30 Persber., solistcnconcert m do Studio: Theja Schwartz, piano. Bella, viool. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1950 M.) (Uitsluitend K.R.O.-uitzendingcn). 12.301.45 Concert. 5.00—6.00 Kinderuurtjo. 6.006.30 Causerie door A. Oven to Amersfoort: Toepassing der Landarbei- derswet. 8.00 Concert uit „Artis" te Amsterdam» Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Plechtigheid bij het Menin Gato- monument. 12.20 Balladeconcert (sopraan-tenor). 12.50 Dansmuziek. I.202.20 Orkestconcert. 4.20 Licht klassiek concert (sopraan, hoorn, piano). 5.35 Kinderuurtjo. 6.20 Dansmuziek. 6.40 Tuinpraatje. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Lezing: Gallipali today. 7.35 Pianoduetten van Dvorak. 7.45 Muziek. 7.50 Vaudeville. Dansorkest en variëté- astisten. 8.50 Pianoconcert door M. Cole. 9.20 Nieuwsber. 9.35 LezingOrdeal bij Camera. 9.50 Nieuwsber. 9.55 Symplionieconcert. II.2012.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s", 1750 M. 12.50—2.10 Klassieke kwartetten. 4.05—5.05 Concert. 8.05—11.20 Orkestconcert. Daarna frag menten van „Als ik Koning was", opera- comique van Adam. L a n g e n b e r g, 469 M. 12.301.10 Mechanischo muziek. 1.252.50 Tuinconcert door de militaire- kapel. 6.207.15 Concert door het Stedelijke orkest van Elberfcld. 8.35 „Plakatc", hoornspel van Ophüls. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Königswusterhausen', 1250 M. (Zeesen). 12.20—5.20 Lezingen. 5.206.20 Orkestconcert. 6.208.05 Lezingen. 8.50 Heine-Schumann. F. Roloff, decla* matie. C. Bronsgeest, bariton. 10.5012.50 A. Guttmann's Ufa, sym- phoniker. H. Rottenstedt, tenor. Hamburg, 395 M. 4.35 Moderne serenaden voor orkest. 5.20 Werken van Max. Heidrich. 6.20 Orkestconcert. 8.20 „Der Damcnkrieg", klucht in 3 actenl Scribe. Brussel, 509 M. 5.20 Dansmuziek. 8.3* Gramofoonmuziek. 8.50—10.35 Concert in Verviers. in een der toiletten gevonden. Een inwoner uit Santpoort is bij het ver»» Marathontribuno een plaatskaart ontrold!» Een 24-jarigen Duitscher is, vermoedelijk in het tramhuisje op het Stationsplein eeni portefeuille, inhouden 75 R.M. ontrold. Bovendien zijn uit een slaapzaal var* feuilleton. Naar het Duitsch van J. ARNEFELDT Vertaald door Jac van Emden 34) Is er een andere verklaring te vinden voor de verdwijning van Forberg met een groote som geld dan dat hij er vandoor is. Er zijn nog genoeg andere mogelijk heden, hernam de oude heer. Forberg kan verongelukt of het slachtoffer van een misdaad geworden zijn. Het kan zijn, maar erg waarschijn lijk is het niet, zei de bankier. Welke aanwijzingen heb je dan? vroeg de Geheimrat kort. drankF°rberg S™dS cenigen tiid aan de Dat.is «et waar! wilde Selma ver ontwaardigd uitroepen, maar een blik van De" feide:ad" h"" he' ZWiiBen °P „.T .M:'? ouden Forberg dronken! Hij v.6. de niatigheicl in persoon. °'as hii' maar hi' is het inter niet meer geweest. bertdSn8ermea dat het 200 is> dan is ongeluk! 7'waarschiinlÜker dat hij ver- roofd i. a 'V"1 va,st"k gelokt en be roofd is, dan dat hij er met het geld van door zou z„n, hernajn [le Kommefzienrat om aan tT ",let itdst aanleiding was de drank uit wanhoop aan ae drank geraakt is, zei zijn zoon. wanhoop, waarover? Over den ellendigen toestand, waarin hij door zijn eigen zucht tot groot doen en door zijn zwakheid tegenover zijn kinderen is geraakt. Hij moet al lang boven zijn in komen geleefd en zijn spaarduitjes opge teerd hebben. De villa, die hij in Friedenau heeft laten bouwen.... Maar oom, wie heeft u dat wijsge maakt? Het is een klein bescheiden huisje, viel Selma hem in de rede. Eduard Graupner lette niet op haar wooruen. De studie van zijn zoon, ging hij voort, diens reizen, de opvoeding van zijn dochter, het heeft allemaal 'n hoop geld gekost. Forberg zat dik onder de schulden. O, wat onrechtvaardig en onedel om een vader te verwijten, dat hij zijn kinde ren een goede opvoeding geeft, riep Selma. De bankier keerde haar demonstratief den rug toe, en zei tegen zijn vader: Vindt u het niet beter, vader, dat we ons in ons gesprek niet laten storen door de ongepaste opmerkingen van een opge wonden meisje? Ga in den tuin of naar je kamer, Sel ma, en wacht daar tot ik je laat roepen, zei de oude heer. Selma gehoorzaamde zij het na een lichte aarzeling en ging de kamer uit. Het mag van Selma ongepast zijn, zich in ons gesprek te mengen, ging de oude heer voort, zoodra hij met zijn zoon alleen was, onjuist kan ik haar opmerkin gen niet vinden; ze heeft volkomen mijn meening weergegeven. Vader! riep Eduard, van zijn stoel op springend, gaat u nu partij trekken voor iemand, die ons heeft benadeeld! Telt'ons verlies heelemaal niet bij n mee? Ik zou mijn leven lang een slecht koop man zijn geweest, als jullie verlies mij on verschillig liet, zei de oude heer, hoewel Graupner zoon het verlies kunnen lijden. Maar zelfs in den tijd toen dit nog niet het geval was, zouden noch mijn vader, noch mijn broer en ik ons door boosheid en er gernis hebben laten verleiden tot onrecht vaardigheden, zooals jullie die gisteren hebt begaan en op het punt staat, weer te begaan. Zijn zoon wilde hem in de rede vallen, maar hij wenkte hem te zwijgen en ging voort: Je verwijt Forberg dat hij zijn zoon heeft laten studeeren, hoewel je weet dat de jongen die hoogst begaafd en ijverig is kosteloos op het gymnasium is geweest en een toelage uit een fonds heeft gehad, terwijl hij aan de universiteit uit een beurs heeft gestudeerd en zijn zakgeld zelf met lesgeven heeft verdiend. Dat weet ik allemaal en ook, dat mijn vader buitengewoon mild is geweest voor dezen jongen man, antwoordde Eduard Graupner, maar niettemin blijf ik erbij, dat de oude Forberg boven zijn stand heeft geleefd en zich in schulden heeft ge stoken. Forberg schulden; dat geloof ik niet. Hij had een credietsaldo op zijn rekening, dat, zoolang ik aan het hoofd van de zaak heb gestaan, regelmatig toenam. Dat geld heeft hij lang geleden al opgenomen. De oude heer schudde het hoofd. Het is mij onbegrijpelijk. Och vader, er zal in deze zaak nog wei meer zijn, dat u onbegrijpelijk voor komt! Ik begrijp heel goed hoe pijnlijk het voor u moet zijn, aan de ontrouw van een man te gelooven, dien u jaren lang uw ver trouwen hebt geschonken, dien u met wel daden hebt overladen. En, indien shrdl shrdl hrdlaTz ,w nagelaten, voltooide de oude heer den zin. Jullie hebt het oude beproefde perso neel wel heel spoedig opgeruimd. Hadden we er maar meer opgeruimd, dan zou ons dit verlies en u deze teleur stelling bespaard zijn gebleven. De verantwoordelijkheid rust voor een groot deel op Kummer. En die zal dus ook zijn ontslag wel krijgen, zei de Kommerzienrat. Eduard knikte bevestigend en de oude heer ging voort: Het zal den ouden man verdriet doen; gelukkig dat hij volgens contract zijn volle salaris als pensioen krijgt. De Geheimrat wachtte even en ver volgde toen ernstig: Een ding meen ik van jou en Julius te mogen verwachten, nl. dat je niet toelaat dat er ook de minste smet op den onbevlekten naam van Graup ner Zn. wordt geworpen. Het gaat niet alleen om koopmanseer en zelfs niet om eer alleen, het gaat om gerechtigheid, bil lijkheid en menschenliefde; pas op, dat jullie niet door een vergrijp daartegen je naam meer bederft dan je door niet stipt op tijd te betalen zou doen. Ik waarschuw jullie, bega geen misdaad aan Forberg en zijn kinderen. Dus u houdt hem voor onschuldig? Ik houd hem niet voor een dief; of hij zich misschien door onvoorzichtigheid en nalatigheid zich in het ongeluk gestort heeft. Het gesprek werd nog eenigen tijd voort gezet, maar vader en zoon voelden lioa langer hoe sterker dat ze als vertegen* woordigers van tweeerlei lcvensbeschou* wing tegenover elkaar stonden. Nauwelijks had Eduard afscheid geno men of Selma stak het hoofd om de deur» Is oom eindelijk weg? vroeg ze. Ja kind, wat wil je dan? Vraagt u dat nog, Grootvader? Ik ga naar Friedenau, naar Forberg; ik heb al laten inspannen. Maar Selma, niet zoo haastig; lateri we er eerst over praten, kind. Wat valt er over te praten? U kunti toch onmogelijk gelooven dat Forberg zoo'n schurk is, als oom Eduard beweert. Neen, dat geloof ik zeker niet, ant woordde de oude heer met nadruk. Welnu, dan is hem een ongeluk over komen en dan hebben zijn vrouw en kin deren hulp noodig. Ik wacht niet langer* anders zouden ze misschien denken, dat u en ik ook al die afschuwelijke dingen ge looven, die er over deze zaak verteld wor den. En met een vluchtig „tot ziens Groot- vadertje'' rende ze, zonder een toestem ming of een weigering af te wachten, de deur uit. Enkele minuten later hoorde de Gereimrat haar rijtuig reeds wegrollen. Hij schudde bedenkelijk het hoofd. Ze is me weer te vlug af geweest, ik had' haar misschien niet moeten laten gaan ert eerst afwachten, hoe de zaak zich vorder zal ontwikkelen, overlegde hij bij zichzelf. Of eigenlijk neon, het is goed zoo, laat de jeugd haar enthousiasme maar; het is voor ons oudoron hoel goed, ons af en toe maar eenB te laten mee alee pen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5