Uit de Omgeving LASTVAÏ CARTERS ËÏIPILLS Uit de Rijnstreek. UIT DE PERS. Voor Huis en Hof.1! NOORDWIJKERHOUT. GEMEENTERAAD. Verbetering van den Delfweg. Politieverordening. Verzoe ken schoolbestuur. De keur- loonen. De raad dezer genie on te vergaderde op Donderdag 2 Augustus, des namiddags te zeven uur. Tegenwoordig alle leden. Voor zitter de Burgemeester. De voorz. opent de vergadering met ge bed. Ingekomen is een adres van het bestuur der Oranje ver eeniging om subsidie. De ■voorz. zegt, dat daarvoor een bedrag op de begrooting is uitgetrokken, zoodat B. en W. daarover naar behoefte kunnen be schikken. Ingekomen is een verzoek van het Schoolbestuur der parochie St. Joseph om een bedrag van 911.— beschikbaar te stellen, voor het aanleggen van waterlei ding en rioleering in do school. De voorz. merkt op, dat dit verzoek eerst gister avond is ingekomen. Intusschen is het met het oog op de vacantie gewensckt dat de .werkzaamheden aanstonds kunnen wor den uitgevoerd. B. en IV. stellen daarom ivoor om de gevraagde medewerking te verleenen. Jhr. Gevers vraagt of de opgave van den loodgieter voldoende i3 gecontroleerd. De voorz. antwoordt dat B. en W. hieraan de noodige aandacht zuil enschenken. B. en IV. stellen voorts in dit verband voor om over te gaan tot rioleering van den Langeveldorweg. De kosten hiervan ■worden geraamd op 1300.Met alge meen stemmen wordt hiertoe besloten. Ingekomen is een verzoek van het Schoolbestuur van de parochie Sirjb. Jo seph om subsidie in de kosten van de be waarschool en wel eene subsidie van 23 ceDt per kind en per week. Het verzoekschrift is vergezeld van eene memorie van toelichting, waarin oma. ir vermeld, dat wanneer aan het verzoek niet geheel wordt voldaan, geen bewaar school zal worden gebouwd. B. en W. stellen voor dit adres te stel len in banden van hun college voor ad- yies. De Keer van Parera meent dat er haast bij de zaak is, daar er anders misschien met 1 September geen bewaax-school zal i zijn. De voorz. zegt, dat het hier een aan- I gelegenheid betreft die kalm moet wor den overwogen. Overeenkomstig het voorstel yan B. en IV. wordt besloten. Aangeboden worden het gemeentever slag en het verslag, in zake .volkshuisves ting over 1927. Aan de orde komt het voorstel van B. en W. om den Delfweg te reconstrueeren. Deze reconstructie zal bestaan in een weg dek van asphaltbeton „Utrecht"' tusschen een kantlaag van klinkers. De weg zal ge middeld 3 1/4 Meter breed zijn. Do kosten gorden geraamd op 17.750 benevens 2700 voor de kant-laag, totaal ƒ20.450. De heer van Parera kan zich hiermede niet vereenigen. Spr. is van oordeel, dat een klinkerweg hier beter op zijn plaats is. De voorz. staat ten opzichte van het idee van den heer Parera niet afwijzend. De kosten van een klinkerweg kunnen vol gens den voorz. worden geraamd op pl.ni. ƒ17.500. Ook het feit, dat het hier een smalle weg betreft, maakt den voorz. eenigzins huiverig om daarvoor een be drag van twintig mille te voteeren. De heer A. H. van Noort zegt, dat men -den weg dan wat breeder moet maken. De voorz. zegt, dat men dan den weg op h Meter zou moeten brengen, dat zou we der 9 a 10 mille meer kosten. Bovendien is de berm niet van de gemeente. Het doel der verharding is op de eerste plaats om de onderhoudskosten te beperken. De grintwegen zijn tegen het tegenwoordig yerkeer niet bestand. Wethouder Oostdam is tegen een klin kerweg, Ook wethouder Warmerdam is van oordeel, dat gezien het feit, dat e enbelioorlijke onderlaag aanwezig is met het asphaltbeton „Utrecht" gerust een proef kan worden genomen. Do heer Geerlings kan zich miet het voorstel van B. en W. wel vereenigen. Al leen is spr. ecnigszins bevreesd, dat de grondslag zal tegenvallen en dan zuilen .wij later in moeilijkheden komen. De voorz. antwoordt, dat inderdaad de mo gelijkheid niet is uitgesloten, dat na aan leg van den weg de onderlaag verzakt en dan is het onvermijdelijk gevolg dat het asphaltbeton breekt. Het risico ter zake /Zou echter kunnen worden ondervangen door van de Maatschappij „Wegenbouw" vijf jaar garantie te eischen. Die garantie zal waarschijnlijk wel worden gegeven. iWordt de garantie niet gegeven, dan iwoidt de weg niet aangelegd. Dat kan als voorwaarde worden gesteld. De heer L. M. van Noort zegt, dat als fer wat hapert aan de onderlaag dit in de eerste 5 jaar voor den dag moet komen. De heer Geerlings zegt, dat hij zich met hetgeen zooeven door den voorz. is ge sproken, wel kan vercenigen. De voorz. zal thans heb voorstel van B. en W. om aan do Maatschappij „Wegen bouw" te Utrecht op te dragen den Delf weg te voorzien van een 5 c.M. dikke laag asphaltbeton „Utrecht", op voorwaarde dat 5 jaren garantie wordt verstrekt, in stemming brengen. Dit voorstel wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren W.t Th. Lange- veld, J. Geerlings, C. v. d. Klauw, J. H. Gevers, A. H. van Noort, L. M. van Noort en de beide wethouders. Tegen stemden de heeren Parera, Pas- schier en E. Oostdam Jzn. Aan de orde komt de vaststelling eener nieuwe algemeen© Politcvcrordening. De voorz. merkt op, dat hij de politie verordening aan alle leden een paar da gen ter lezing heeft verstrekt. Daardoor meent hij ontslaan te zijn san den p.Ücht om hier de verordening te doen voorlezen. D© heer Geerlings zegt, dat hen in de zen drukken tijd geen gelegenheid heeft gehad om van de verordening behoorlijk kennis te nemen. Spr. zou daarom de be handeling willen aanhouden. De voorz. voelt niets voor aanhouden. Indien het voorstel-Geerlings wordt ondersteund, zal hij het evenwel in stemming brengen. Al leen de heer A. H. van Noort steunt het voorstel-Geerlings. Daar het niet voldoen de wordt ondersteund, wordt heb niet in stemming gebracht. Jhr. Gevers maakt de opmerking, dat het volgens art. 29 aan de bestuurder van een rijwiel verboden is zich vast te hou den aan een in beweging zijnd motorrij tuig. Spr. zou dit verbod ook willen uit strekken tot andere voertuigen. De voorz. antwoordt, dat tegen de gevraagde aan vulling geen bezwaar bestaat. De heer L. M. van Noort zou een maxi mum breedte voor de belading van auto's willen vaststellen. Het komt soms voor dat vrachtauto's zoo breed zijn beladen, dat zij een gevaar voor den weg vormen. Jhr. Gevers zegt dab hierin althans wat de doorgaande wegen betreft is voorzien door het motor- en rijwielregle ment. De voorz. zegt, dat B. en W. zullen over wegen in hoeverre de politieverordening ter zake aanvulling behoeft. De heer Langeveld wil een algeheel kampeerverbod, behoudens vergunning van B. en W. De voorz. merkt op, dat bet thans verboden is dat personen van bei derlei kunne gezamenlijk zonder toestem ming van B. en W. kampeeren. Aan uit breiding van dit verbod ia naar spreker s meening geen behoefte. Van padvinders en dergelijke die kampeeren, heeft naar spr.'s ineening niemand last. De politieverordening wordt daarna bij acclamatie aangenomen. B. en W. stellen voor aan de N.V. Wer- ninHs Betonmaatschappij te Leiden op te dragen het maken van een sceptitank aan de haven bij Schippersloot voor de som van 2560. De lieer van Parera kan zich met het voorstel van B. en W. wel ver- eenigen, doch zou Itegelijkertijd nog en kele verbeteringen aan den weg willen zien aangebracht, die nu zonder beteeke- nende kosten tot stand kunnen komen. De voorz. wil hieromtrent met den gemeente- opzichter overleg plegen, doch kan geen bepaalde toezegging doen. Het voorstel van B. en IV. wordt hierna aangenomen. Voorstel van B. en W. tot wijziging der overeenkomst met Noordwijk tot levering van drinkwater aan Noordwijkerhout. De voorz. merkt op, dat de overeen komst nog moet worden aangevuld met een bepaling waarin nader is omschreven, op welke wijze wordt aangegeven het be lang dat ieder der beide Gemeenten bij uitbreiding van de prise-d'eau heeft. Ged. Staten zijn van oordeel, dat dit belang moet worden bepaald naar heb aantal ku bieke meters water dat in het laatstver- loopen jaar door ieder der partijen is af genomen. Bij acclamatie worde voorgedra gen wijziging aanvaard. Op het verzoek van heb bestuur van de St. Josephschool om beschikbaarstelling van gelden voor de inrichting van een vijfde schoollokaal voor meisjes wordt gunstig beschikt. B. en W. zullen op die aanschaffing eenige controle uitoefenen, want achteraf is gebleken dat de vorige aanschaffing niet al te gunstig is geweest. B. en IV. stellen voor de verordening op het grondbedrijf te wijzigen. Gedeputeerde Staten zijn van oordeel, dat of het grondbedrijf moet worden op geheven, öf enkele veranderingen in de verordening dienen te worden aange bracht. Die veranderingen komen in hoofdzaak hierop neer, dat in de verordening wordt neergelegd, wat onder de boekwaarde der eigendommen is te verstaan. Onder boek waarde is te verstaan, niet alleen de aanscliaffings- maar ook de verbeterings- kosten en de bijschrijving van rente. De rente moet kunnen worden bijge schreven bij de boekwaarde. Bij de tegen woordige verordening kan de eerste slechts worden afgeschreven van het re servefonds. Het reservefonds bestaat uit de op den grond gemaakte winst. Is dus het reservefonds uitgeput, omdat een paar jaar geen winst is gemaakt, dan moet de rente uit de gewone middelen der ge meente worden voldaan. De voorgedragen wijziging voorkomt zulks doordat de boekwaarde alsdan met de bij te schrijven rente wordt verhoogd. Voorts zijn B. en W. van oordeel, dat den administrateur van het grondbedrijf, de heer Pijnenburg, daarvoor een tegemoet koming van f 50 per jaar toekomt. De heer Geerlings is niet tegen hand having van het grondbedrijf, maar wel is hij er tegen dat dit 50 per jaar moet kosten. Spr. meent dat de ambtenaar, die deze administratie bijhoudt, dit in den kantoortijd doet en hij behoeft daarvoor niet apart bezoldigd te worden. De heer van Parera zou het grondbedrijf willen opheffen. De voorz. verklaart zich tegen opheffing van het grondbedrijf. Alle overzichtelijk heid gaat daarmede teloor. "Wat de bezol diging van den adminstrateur aangaat, do administratie van het grondbedrijf is al lerminst van eonvoudigen aard. Het is een op zich zelf staande administratie, die theoretische kennis vereischt. De admi nistrateur is te Leiden boekhoudles wezen halen. Met kantooruren moet men ook niet al te veelschermen, want er wordt hier op het kantoor dagelijks een uur langer gewerkt dan overal in de omge ving. Spr. zal het voorstel van B. en IV. thans in omvraag brengen. Dit voor stel wordt, aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren J. Pas- schior, C. v. d. Klauw. Jhr. Gevers, A. H. v. Noort, E. Oostdam Jzn., L. M. v. Noort en de beide wethouders. Tegen stemden de heeren IV. Th. Langeveld, J. Geerlings en J. IV. van Parera. B. en W. stollen voor om de verorde ning tot heffing yan keurloonen in den INGEZONDEN MEDEDEELING. SPOI werking. Verwijd Jen d 7 giftige j lichaam, welke vaak zpur er oorzaken. Zij zijujvolgafTS dok| gesteld en kunnen doj gebruikt. Bij Apd 75 ct. en f f MEINDËk :ht \cr Pillen, uit het bmg ver lept samen- fong worden de kokertjes o Haag. 5 keuringskring „Lisse" aldus tc wijzigen: Het keurloon van een eenhoevig dier en van een rund wordt gebracht van 5 op 4. Heb keurloon voor varkens bedraagt 1.50. Dit keurloon wordt thans op 1 te ruggebracht voor die slagers die 10 of meer varkens per week in één slachthuis doen keuren- Ingekomen is in dit verband een schrij ven van hot bestuur van de Voreeniging St. Marcus te Sassenheim, waarin ver zocht wordt de voorgedragen wijziging omtrent het keurloon der varkens niet te aanvaarden, daar de grootere slagers daardoor eenzijdig worden bevoordeeld. De voorz. meent, dat in dezen keurings kring de keurloonen in verhouding tot elders laag zijn, dat er voorts in elk op zicht reden is voor de slagers om over den Keuringsdienst tevreden te zijn. Het adres van St. Marcus kon, naar de meening van den voorz., gerust voor ken nisgeving worden aangenomen. Overeen komstig het voorstel van B. en IV. wordt besloten. In de begrooting 1928 worden enkele administratieve wijzigingen aangebracht als uitvloeisel van vroeger genomen be sluiten. Bij de rondvraag vraagt de heer A. H. v. NooTt waarom geen betonmuurtje langs de keien op den Gooweg wordt geplaatst. Er is hiervoor toch een bedrag uitge trokken. De voorz. zegt, dat B. en IV. meenen, dat met dit muurtje niet veel zal worden bereikt. Daarom hebben zij de uit- getrokke gelden niet verwerkt. De heer Passchier vraagt medewerking voor het N. H. Schoolbestuur, opdat in de vacantie de noodige verbeteringen kun nen plaats hebben. De voorz. zegt, dat de gevraagde medewerking is verleend. De heer A. H. v. Noort vraagt toezicht van de politie bij Schippersloot, opdat de jongens niet zoo met steenen gooien. De voorz. zal de politie waarschuwen. De heer Geerlings vraagt of de ge meente bij de reconstructie van den Delf weg enkele meters van den z.g. „Eigen- weg" ook wil reconstrueeren zooals Bloe- mendaal dit bij kruispunten ook doek De voorz. zegt, dat B. en IV. dit zullen over wegen. Daarna wordt de openbare vergadering gesloten en overgegaan in geheim comité. STOMPWIJK. De feestelijkheden te Stompwijk, Onder begunstiging van schitterend weer werden Donderdag 2 Augustus de feestelijkheden te Stompwijk voortgezet. Des morgens trokken de kinderen in optocht onder de vroolijke tonen dor Fan- faro „Juliana" naar het feestterrein, waar direct met de verschillende spelen werd begonnen en de kinderen zich. vol ijver bekampten, terwijl zeer velen vol belang stelling en spanning de verrichtingen der kleinen volgden; terzelfdertijd had een ringrijderij op fietsen voor dames en hee ren plaats. Ook des middags te 2.30 uur werd wederom in optocht naar het terrein getrokken, waar de groote ringrijderij met auto's plaats vond, waaraan niet min der dan 40 paren deelnamen en welke ringrijderij groote belangstelling trok. Te gelijkertijd werden de kinderspelen voort gezet. De uitslagen der verschillende spelen en der ringrijderij met fietsen en auto's wa ren als volgt: le Klasse. Meisjes. Ballen dragen: le pr. Corrie van Steen, 2e pr. Mientje de Hollander, 3e pr. N. van Bohecmen, 4e pr. £Tootje Borst, 5e pr. Tootje Kerkvliet. 2e Klasse. Meisjes. Ballen-wedloople pr. A. Groeneweg, 2e pr. M. Belt, 3e pr. Jo Lexmond, 4e pr. S. van Geijlswijk, 5e pr. C. Kerkvliet, 6e pr. C. de Hollander, 7e pr. Jansje van Santen. 3e Klasse. Meisjes. Blindemannetje, le pr. A. Groeneweg, 2e pr. C. Verhagen, 3e pr. M. Lexmond, 4e pr. C. Marwijk, 5e pr. J. Hagen, 6e pr. S. Disseldorp. 4e Klasse. Meisjes. Muiltje loopen: le pr. C. Turkenburg, 2e pr. A. Bolleboom, 3e pr. T. Olsthoorn, 4e pr. S. van Leeuwen, e pr. M. Juffermans. 5e Klasse. Meisjes. Tomietjc kruien: le pr. R. Luijten, 2e pr. B. van der Voort, 3e pr. N. Lelieveld, 4e pr. J. de Haas, 5e pr. A. v. d. Helm, 6e pr. S. Bolleboom. 6e Klasse. Meisjes, 't Draaiende touw: le pr. Gr. v. d. Poel, 3e pr. J. Kempen, Se pr. M. Oudshoorn, 4e pr. C. Stijnman, 5e pr. C. Janson, 6e pr. J. de Groot. 7e Klasse. Meisjes. Op zoek: le pr. A. Beekman, 2e pr. M. v. d. Bcscli, 3e pr. J. .Waaijer, 4e pr. AL Vogelaar, 5e pr. M. Jan- eon. le Klasse. Jongens. Ballen dragen; le pr. Bram v. d. Meer, 2e pr. Jan de-Groot, 3e pr. Cor Caspers, 4e pr. Wim Hagen, 5e pr. Andries Kuijpers. 2e Klasse. Jongens. Bollen-wedloopr le pr. Theo Boonkamp, 2e pr. Gerard "Waaijer, 3e pr. Jan v. Marwijk, 4e pr. Adriaan v. Maren, 5e pr. Piet Janson. 3e Klasse. Jongens. Blindemannetje: le pr. Jan v. d. Poel, 2e pr. Leo v. d. Meer, 3e pr. Thomas de Hollander, 4e pr. Nico Juf fermans, 5e pr. Theo Kooter, 6e pr. Jacob Verhagen. 4e Klasse. Jongens. Tonnetje kruien: le pr. D. Turken burg, 2e pr. A. Boon, 3e pr. C. v. d. Haar, 4e pr. J. v. d. Bosch, 5e pr. A. Wensveen, 5e pr. J. Olsthoorn. 5e Klasse. Jongens. Zakloopen; le gr. "B. v. d. Geest, 2e pr. P. Kempen, Se pr. C. Verhagen, 4e pr. G. Verhagen, 5e pr. L. Janson, 6e pr. D. Borst, 7e pr. S. Belt. 6e Klasse. Jongens. Hardhoepelenle pr. B. Disseldorp, 2e pr. N. Stijnman, 3e pr. A. v. Leeuwen, 4e pr. N. v. Maren, 5e pr. IV. Hagen, 6e pr. J. IVensveen. 7e Klasse. Jongens. Ter haringvangst: le pr. D. Sclieffers, 2e pr. C. Janson, 3e pr. J. Hagen, 4e pr. L. v. d. Bosch, 5e pr. L. Olsthoorn. Bingrijderij met fietsen. Meisjes: le pr. Q. Onderwater, 2e pr. J. Winters, 3e pr. M. Vogelaar, 4e pr. B. Belt. Heeren: le pr. J. Olsthoorn, 2e pr. A. Poel, 3e pr. L. Janson, 4e pr. C. v. Zan ten. Bingrijderij met auto's: le pr. G. van Veen en echtgen., 2e pr. C. J. v. d. Bosch en echtgen., 3e pr. G. Hilgersom en mej. Onderwater, 4e pr. Burg. IV. Keijzer en mevr. Somers, 5e pr. J. Kapteijn en mej. Gr. Onderwater, 6e pr. C. Olsthoorn en mej. M. Olsthoorn, 7e pr. G. v. d. Helm en mej. AI. de Hollanders, 8e pr. C. van Veen en mej. AI. Borst. Na afloop te ca. 8 uur werden door Burg. Keijzer de prijzen uitgereikt. Alvorens met de uitreiking te beginnen, aldus de Burg., voel ik mij verplicht op den ver jaardag van H. AI. de Koningin-AIoeder een woord van hulde en dank aan H. AI. te brengen voor alles, wat zij gedaan heeft voor het Ned. Volk; hij verzoekt allen even op te staan en het Wilhelmus te zin gen, waarna een driewerf Hoera op Hare Majesteit wordt uitgebracht. De Burg. wenscht vervolgens de prijswinnaars geluk met het behaalde succes en reikt dan met eenige hartelijke en toepasselijke woorden de prijzen aan de winnaars uit, terwijl hij op het einde dank brengt aan allen voor de medewerking. Hierna gaven allen zich over aan de verschillende attracties, waarbij een ge zellige en prettige drukte heerschte. Te ongeveer half elf werd een werke lijk schitterend vuurwerk afgestoken, het welk door vrijwel alle bewoners vol aan dacht en spanning werd gevolgd. Hiermede waren de feesten beëindigd. Zeer zeker kan het bestuur der Harddra- verijvereeniging met trots en genoegen op deze dagen terug zien, daar alles een keurig en aangenaam verloop had en een en ander als schitterend geslaagd mag heeten. HILLEGOM. Ondertrouwd: J. G. van Ameron- gen en C. de Bree. Gebor en: z. van AI. J. Weijers en Jansen. d. van G. de IVagt en Schip per. d. van G. van Werkhoven en Alink. d. van A. M. Versteegen en Spierings. Overleden: A. Koster wed. H. IVeijers vr. 82 j. NOORDWIJK. Electrisch luiden. Dezer dagen is aan de St. Jeroenskerk de nieuwe electrische luidinstallatie voor drie klokken in gebruik genomen en zoo hebben wij onze Hokken reeds meerdere malen electrisch hooren luiden. Het gelui der klokken Hinkt nu waaldijk schoon en de meest geoefende hoorder zal tevreden zijn. Een groote ver betering bij de oude handbediening en wederom een mooi succes voor de leveran ciers: de bekende firma op dit gebied J. A. Elderhorst Zonen te Zoeterwoude, WARMOND. Geboren: Antje, d. van D. G. Uit den Boogaard en Ingetje van den Ban. Jo hannes Antonius Leonardus, z. van Chr. van der Drift en J. Sikking. Gijsbert Wilhelmus, z. van P. F. van Geer en A. M. de Haas. Petrus Wilhelmus, z. van P. O. J. Heemskerk en H. J. Nijsen. Jo hanna Cornelia d. van C. Slingerland en A. H. Vermeij. Gehuwd: J. W. Lubbers 34 j. en J. AI. van Scliagen 29 j. Overleden: C. Wilbrink 65 j. J- A. de Vroomen echtgenoot© van Jac. Kroon 60 j. Gevestigd: H. v. d. Weerhof en ge zin van Leiden. E. Amersfoort van Hil versum. J. B. Schuit© van Voorhout. AI. Schrier van Oegstgeest. AI. Devora- kovo van Bussum. J. C. de Heij van Haarl.meer. Chr. Komen en gezin van 's-Gravenhage. C. Plomp van Woerden. C. J. Schleper van Almelo. C. v. d. Haart van Sprang-Capelle. P. G. Cor- nclissen van Haaksbergen. P. v. d. Heij den van Leiden. M. G. Schölvinck van Arnhem. P. v. Vliet van Bergschenhoek. F. Th. Arnoldussen van Nijmegen. G. de Bee van Lisse. G. de Hoog en gezin van Amsterdam. Vertrokken: A. H. AI. v. d. Hoe ven naar Leidschendam. Th. A. Beu- gclsdijk naar Sassenheim. J. W. v. Loon en gezin naar Opsterland. W. Oh. J. v. d. Meer naar Delft. K. Aarts naar Leeuwarden. G. A. Driesen en gezin naar Leiden. P. J. v. Krijssen van Lei den. C. Elstgeest naar Leiden. A. B. C. Haverkort naar 's Gravenhage. N. A. AI. Verhaar naar Alkemade. ALPHEN AAN DEN RIJN. Geboren: Cornelia, d. van J. van Eist en J. Bruines. Maria Johanna., d. van J. Vrisekoop en M. J. v. d. Voort. Maagje Johanna., d. van N. Meikamp en A. van Harten. Nicolina Magdalena, d. van W. Samson en J. L. Golez. IVil- helmina, d. van J. Kruger en M. v. d. Neut, Willem, z. van C. den Ouden en T. Verkaik. Geertrui, d. van A. Rijne- velt en J. Houtman. Alaagje, d. van A. Rodenburg en N. v. Braak. Gehuwd: A. A. v. cL Spek jm. 27 j. en M. C. v. Donk jd. 25 j. J. Bos jm. 27 j. en P. de Vries jd. 29 j. L. v. Wijk jm. 23 j. en E. AI. Hassink jd. 25 j. W. Noordenbos jm. 27 j. en G. R. Hassink jd. 26 j. Overleden: J. Vendrig echtgoEcete van .IV, Idenburg 5§ j. V/AAR DE HEER BEELAERTS ZICH HET btST THUIS VOELT. De Volkskrant schrijft: Men zou er bijna een prijsraadsel van kunnen maken: met wie houdt onze mi. nister van Buitenlandscbe Zaken zich het liefst op 1 In zijn eenvoud zou men geneigd zijn op die vraag te antwoorden: met diplomaten en staatslieden vermits deze heeren ont zettend waleker, wil men, uitgeslapen zijn, en in hoffelijkheid van manieren door nie mand kunnen worden overtroffen. Toch geeft jhr. mr. Beelaerts van Blok land aan ander gezelschap de voorkeur. Lang zou men kunnen gissen aan welk, er zijn zooveel achtbare kringen van men- schen, in wier midden het goed moet zijn beurs- en bankmenschen, kooplieden en grootindustrieelen. Toch gaat de voorkeur van onzen mi nister niet dien kant uit. Laten wij het maar zeggen: het best op z'n gemak voelt Zijn Excellentie zich on der.... sportmenschen. Aan het feestmaal van het Olympisch Comité gisteravond heeft de minister deze opzienbarende onthulling gedaan. Hij voelde zich zoo thuis, verklaarde hij ff letterlijk, nu hij niet zat te midden van politici, maar te midden van sportmen- schen. Verstaat het wel, politici, die tot dus ver meende, dat de heer Beelaerts van Blokland in uw kring zich prettig en ge lukkig voelde. De minister had hij is het compli- j mentjes maken gewoon kunnen zeggen cm de sportmenschen een pleizier te doen dat hij zich óók in hun kring op zijn ge mak voelde: dat ware al mooi geweest en j voor sportmenschen een heele onderschei ding. Neen, Zijn Excellentie zei uitdrukkelijk, dat hij het eerst thuis was nu hij niet on- i der collega's maar onder sportmenscheil verkeerde. Was dit voor de politici al niet aange naam, nog bonter maakte de minister het door, na de op zich zelf al min of meer krenkende tegenstelling, te verklaren, dat onder de sportmenschen twee deviezen gelden:' l'honneur en efficiency. Met andere woorden, sportmenschen zijn mannen van eer en brengen wat voor den dag. Het is niet te hopen, dat de heeren, met wie de minister krachtens zijn ambt dagelijks moet omgaan, diplomaten en staatslieden, de tegenstelling ook hier doortrekken:' alsof bij hen de eer'zoek zou zijn en ze niets van beteekenis weten te bereiken. Deden ze dit, dan had de heer Bee laerts in de diplomatie geen leven meer, en zou hem. weinig anders overblijven dan ook sportman te worden. DE LEEUWENBEK. Een oude bekende tuinplant. Als ouderwetsche planten zich nog steeds in de tuinen handhaven, al is heb ook waar dat zij zich met een bescheiden hoekje moeten tevreden stellen, dan bewijst dit reeds voldoende dat zii sneer dan gewone verdiensten hebben- En inderdaad er is van het Leeuwenbekje mets dan goeds te vertellen, al hebben talloos vele gewassen getracht haar te verdringen. Het is een plant die men buiten bij de' boeren, in de hofjes, en in sommige stads, tuintjes regelmatig aantreft. Vroeger kende men alleen Leeuwenbek* ken met donker roode bloemen, tegeriW woordig leveren deze planten in haar kleu ren ook al een verscheidenheid op, welke' men 6chier eindeloos zou kunnen noemen. 'Als men een twintigtal bloemen afsnijdt en! in een opvolgende Heurenreeks naast el kaar legt, ontdekt men meestal 15-18 ver schillende tinten. Onwillekeurig vraagt men zich af van waar die groote verscheidenheid van Henr? Is dit toeval of toeleg van den kweeker? Alen kan haar in dit geval gerust op re kening van het eerste stellen. Niet onmo gelijk is? het dat vroeger enkele variaties het gevolg waren van een voorbedachte- lijke kunstmatige kruisbevruchting, ma af over het algemeen gaat het met deze bloe men als b.v. met de hyacinthen. Het zijö insecten, die de onwillekeurige bewerkers van hybridatie zijn, die het stuifmeel van de ééne bloem op den stempel eener andere brengen. Zoolang nu alle in elkanders nabijheid staande planten bloemen van één kleur zijn, zullen de nakomelingen daarvan doorgaans geen verschil in dit opzicht op leveren, maar anders wordt het, wanneer verschillende planten verschillend geHeur- de bloemen hebben, al is het maar dat er slechts twee kleuren voorhanden zijn. Dan' begint, door de kruisbevruchting, in de vol gende generatie zich reeds merkbaar meer verscheidenheid te vertoonen, welke in latere jaren nog voortdurend toeneemt, aangenomen natuurlijk dat men Zelf van de uitgebloeide exemplaren zaden wint. Hoe zoo'n kruisbevruchting tot stafl^ komt kunnen wij waarnemen als op «erl echt zomerschen dag de zon helder schÖflk en bijen en hommels overal om de bloemen heen vliegen. Deze laatste vooral bezoeken de Leeuwenbekjes bij voorkeur. Op 't eerste gezicht zouden we zoo zeg gen dat zoo'n groote hommel niet in de bloem zou kunnen. Maar als we even op letten zullen we zien dat het hun weinig moeite kost. Ze wringen kop en voorpooten tusschen de boven- en onderlip, duwendeze laatste naar beneden en dringen zoo in de bloem, die zich achter hen weer netjes sluit. Hebben zc de honig, die zich op den bodera ervan bevindt, genoten, dan gaan ze er even gemakkelijk weer uit, om op de wijze een andere bloem te bezoeken.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6