Uit de Rijnstreek. Uit de Omgeving 3an zal Het tot rijpheid komende zaad van verdiensten eens kunnen worden uitgewis seld tegen den onvergankelijken prijs van een eeuwig toeven in de oneindige glorie Gods, den, boven alle bezit, rijksten schat van zoete geneugten. Hoeveel hulpmiddelen staan ons nietten dienste, om dit ideaal te bereiken! Hoe on telbare malen worden wij tocb herinnerd aan den schat, welken wij te ontgraven heb ben aan den dorren aardschen bodem, vol van verleidingen, negatie van geloof en ze den, valsche tendenzen, die slechts den stof- vergodenden mensch kunnen aantrekken. Want men behoeft heusch niet met een zeer bijzondere opmerkingsgave te zijn bedeeld, om te constateeren, dat zooveel om ons heen er op gericht is den mensch omlaag te trekken, vèr af van het hooger. doel, waar toe hij is geschapen. Dab telkenmale en in velerlei een aanslag wordt gepleegd op wat der jeugd hoogste glorie is, een reine kin derziel; dat steeds weer een wig wordt ge slagen in den ouden, trouwen geest van rechtvaardigheid en liefde, waardoor de verhoudingen tusschen de menschen onder ling danig schade lijden en een sociale on vrede wordt gesticht, die de maatschappij doet beven op een vulkaan. De wereldbrand heeft uitgewoed, de ver nielende oorlogsmonsters zijn tot zwijgen gebracht, doch niet is ingetoomd de zoo fa tale geest van verwildering, die der wereld is gebleven als een droevige nabloei, als een bron van velerlei zedelijke en stoffelijke ellende, als een droeve figuur, die hand- en spandiensten verleent aan den geest des yerderfs. En in dezen sfeer hebben wij ons een ■weg te banen, door deze zwaveldampen heb ben wij het oog gericht te houden op den horizont van het eeuwig geluk; in deze, het stof vergodende warwinkel, hebben wij het juiste spoor te volgen Wat schitteren, op den breeden weg toch de lokkende vreugdelichten, wat klinkt daar in onze ooren een sirenegezang en een lokkende, harmonieuze uitnoodiging tot den werveldans naar het geluk; wat jagen ons voorbij jeugd en schoonheid, genot en vreug de.... En wij steken de handen uit om er naar te grijpen, het aan ons te binden, er mee van te genieten. En dat is vanzelf sprekend als den mensch geen enkele bin dende en tot ontvluchten nopende eigen schap is gebleven en hij alles heeft over boord geworpen. Dan plukt men de rozen zoolang zij bloeien en ledigt de beker tot den bodem. Als een buiten de oevers getre den stroom, die alles verzwelgt, gaat het den mensch, die zonder eenige beperking volop geniet; hem wordt tenslotte ontroofd elk greintje van wat tot beter inzicht kan voeren en den wilden vaart naar den af grond tegenhoudt. Wat kostelijk goed laten dezulken zich ontrooven, wat een leegte zal over hen komen en wat een stuk hooger le ven wordt in hen platgereden! Wat en hoe zal het einde zijn, na zulk een jacht naar het schijngeluk? Hoe keurig steken daarbij af diegenen, wien het leven een weg is naar hooger leven, wien het ernst is,'zoo veel mogelijk de middelen te benutten die den mensch zijn toebedeeld, om hem te steu nen in den strijd door het leven? Wat staat hij daar, te midden van het lokkende leven, sterk in het bewustzijn dat er een hooger doel is te bereiken, een schat van onver gankelijke verdiensten zijn te verzamelen, die eens zullen staan aan de creditzijde van het boek des levens, dat de balans inhoudt van zijn aardschen omwandel. Zeker,ook voor zulken mensch zijn de genietingen des levens aantrekkelijk; ook voor hem lijkt het puren uit de bron van genot een aan trekkelijk vermaak; ook hem wordt door de wereld den boordenvollen beker geboden. Doch hij is- sterk, weet te onderscheiden en den maatstaf van het toelaatbare aan te leggen. En veel, zeer veel van het gebodene gaat hij voorbij, in het bewustzijn, dat het hem schade zal toebrengen en slechts met een bittere nasmaak zal loonen. En het zieleproces is ingespannen, het hoogere, het goede in den mensch verdedigt hem tegen den aanval; het schoone en edele ontluikt en bloeit op en hij wint, wint steeds meer gemakkelijk den voor hem ook zoo zwaren strijd. Zien wij zoovelen verzinken in den poel, aan den oever staan er, God lof, nog tal van kloeke strijders, die in het harnas, gesmeed uit het staal van een levendig ge loof, rijkelijk kracht ontvingen om den vijand weerstand th bieden. Zij gaan door het leven met opgeheven hoofd, met onbe vangen blik, met- veerkrachtigen tred, put ten kracht uit een wel onderhouden geloofs leven. Zij zijn geen kwezels, doch genieten wat oorbaar is, waarbij zij blijk geven van een opgewekten geest en een aangenamen omgangsvorm. Dezulken trekken aan, om dat hun humor gezond is en gespeend van dat „bij heb kantje af". Zij kwetsen door woord of daad de zeden niet en houden 6fceeds de goede moraal hoog. Het leven naar buiten is een afstraling van wat. daar binnen zoo welig bloeit aan deugd en koste- lijken burgerzin. Waar noodig, reiken zij helpend de hand, steunen wat strekt tot welzijn van den evennaaste, onttrekken zich niet aan het openbaar leven en verheugen er zich in, als het anderen welgaat. Dat zijn enkele van de eigenschappen, waarmede zij zijn toegerust en, die in vollen maat de sa menleving ten goede komen. Immers onze dagen hebben behoefte aan menschen van karakter^ menschen, die, door hun correcte levenswijze getuigen, dat men niet speciaal onder de wereldlingen vindt de sjoviale, de prettige menschen, doch dat, al staan de inzichten recht tegenover die van het luchtige volksdeel, er ook tal van dezulken zijn, die zich laten leiden door een hooger opvatting van de plaats die ons in het on- dermaansche is aangewezen. Worde steeds het getal van hen, die de maatschappij verrijken mot hun degelijke, godsdiensfcig-zedelijko princiepen grooter, dan zal dit een tegenwicht vormen tegen al les wat anderzijds, wordt gehouden voor het meest ideale. Laten wij ons tot taak stellen ons zelve en de onzen in die richting te vervolmaken. Wand el aa r. BODEGRAVEN. GEMEENTERAAD. Het salaris van den slachthuis directeur. De herziene riool belasting uitgesteld. Onder zeer veel belangstelling vergader de Woensdag de gemeenteraad. Met uitzon dering van den heer Baan Batelaan waren alle leden aanwezig. De heer Oldemans stelt voor de notulen der vorige vergade ring te wijzigen, welk-voorstel met 54 stemmen wordt verworpen. Onder de ingekomen stukken is een schrijven van de afd. der S. D. A. P. dat zij bij geruchte vernomen heeft dat de werk- loosheidscommissie niet meer vergadert; zij wijt dit aan de vacature van het S.D. lid en vraagt aanvulling. De heer Oldemans zegt dat het regl. der comm. elke week vergaderen vraagt, terwijl er ia het heele jaar eens vergaderd is. Weth. Batelaan, voorz. der comm., merkt op dat er geen werk was. Bovendien liep de werkperiode der comm. tot 1 April. Vervulling der va cature is nu niet noodig, aangezien de Raad eerst voor November moet uitmaken of de comm. bestendigd wordt. Als de heer Ol demans zegt dat er van de 15 gevallen slechts 3 ter vergadering kwamen, terwijl er 12 onderling door het moderamen wer den behandeld, ontkent de wethouder dat sterk. Er zijn slechts een of twee gevallen geweest. Op voorstel van den hee<r de Mars wordt besloten adressen, die binnen 4 dagen voor de Raadsvergadering binnen komen niet te behandelen. Aangeboden wordt de gemoenterekening over 1927. Ontvangsten 300222.511/j, uitgaven 245560.761/s, alzoo met een batig slot van 54661.75. Tob gemeentegeneesheer wordt benoemd Dr. D. N. Weeder de opvolger van Dr. v. Bruggen. De heer de Mars stelde voor Dr. Beye te benoemen. De Voorz. be streed dit voorstel omdat Dr. W. reeds tij dens de ziekte en het overlijden van dr. v. Bruggen is werkzaam geweest. Het voorstel de Mars wordt verworpen, echter nadat verklaard is dat B. en W. voelen voor een benoeming om het jaar. Langdurig werd gediscussieerd over de vast te stellen in structies voor het personeel van het slacht huis en de gemeente-ontvanger. De eersten mogen geen andere betrekking bij hun functie uitoefenen, de laatste wel, de heer Beyen wilde dit voor de toekomst wijzi gen. Na enkele minder belangrijke vragen wordt door den heer Beyen gevraagd of de tegenwoordige directeur op een salaris van 2500 zal aanblijven. De heer Olde mans meende, dat deze, omdat hij kapita list is, er gemakkelijk van komen kan. De heer de Ma ars deelde mede, dat oorspron kelijk het salaris 3000 bedroeg maar dat eigener beweging de Dir. 1000 liet vallen toen er een hulpkeurmeester benoemd is. Nu de arbeid zooveel zwaarder geworden is, zou verhooging eigener beweging door B. en W. billijk geweest zijn. Deze zaak blijkt minder eenvoudig te zijn dan wel lijkt. Weth. v. d. Marei verklaart, dat er veel meer aan vast zit en eensklaps wordt de vergadering geschorst en gaat de raad in comité om deze zaak te kunnen afhan delen. Na heropening wordt geen enkel besluit genomen, zoodat het belangrijke, wat achter dit alles school, slechts te raden is. Wel vroeg de heer Oldemans na eenigen tijd, welke emolumenten de Directeur heeft. Deze waren er niet, doch hij kan een par ticuliere practijk uitoefenen volgens zijn instructie en is Rijkskeurmeester. Een voor- stel-Oldemans om bij ontslag van personeel beroep op den Raad open te stellen wordt verworpen met 92 stemmen. Het belangrijkste punt der agenda was do verordening op de rioolbelasting. De inhoud der verordening kan slechts geraden worden, ze wei"d niet gelezen. Echter blijkt nu de grondslag der gevelbreedte te zijn verlaten en gekozen die van de grondslag voor de grondbelasting. Thans moet wor den toegestemd, dat ze niet rechtsgeldig was. De opbrengst wordt, wanneer alle perceelen volgens deze verordening worden aangeslagen, geraamd op 1795.40. Echter hebben velen reeds volgens de bestaande verordening betaald. Deze zullen van de nieuwe worden vrijgesteld. De heer Olde mans klaagt over den korten tijd van voorbereiding en de onvoldoende toelich ting. De grondslag is beter dan de oude, hoewel het dragen van alle kosten door de gemeenschap billijker was. Scherpe critiek brengt hij uit tegen het tarief, dat inplaats van progressief, regressief is. Hoe grooter pand, hoe kleiner percentage wordt be taald. Hij stelt voor heb voorstel af te wij zen en de behandeling uit te stellem De heer Jongeneel zegt, dat het feit dat B. en W. met dit voorstel moeten komen heel wat behandeling, die hij vroeger on dervond, verzoet. De verordening, die zoo sterk verdedigd is, die zoo billijk was, blijkt nu toch niet goed te zijn. Het motief dat de Prinsenstraat geen eigendom der gemeente is, is geen motief voor deze in grijpende bepaling. Daar moet wat anders achter zitten. De Raad weet nu nog niets. Spr. waarschuwt tegen het heffen van nieuwe belastingen, dat dit voorstel wil. De jaarlijksch terugkeerende last acht hij beslist onbillijk. Dc progressie deugt niet, de toelichting is heel eigenaardig.^ Spr. vraagt de instelling van een commissie van onderzoek. Dc heer Oldemans protesteert dat de cijfers niet ter visie lagen. De Voorz. be weert, dat ze er wel waren, doch dat bleek niet het geval te zijn geweest. De hedr Ol demans concludeert daai'uit, dab de raads leden geen studie konden maken. De heer Jongeneel vreest over enkele jaren herzie ning van de grondbelasting waardoor van zelf deze aanslagen omhoog gaan. De Voorz. zegt, dat alle stukken aan den Raad zijn overgelegd. Er is niets achter gehou den. De Raad weet alles. Andere leden beroepen zich op het schrijven van Ged. Staten, dab de brief aar. den Raad zeer vaag was. De Voorz. ontraadt uitstel om dat de tijd tuss-chen de goedkeuring en de inwerkingtreding tekort is. Tenslotte wordt op voorstel van den heer C. B. Batelaan en gesteund door de wethouders een uit stel toegestaan van 14 dagen, op voor waarde dat dan de heer Jongeneel met afgeronde voorstellen komt. Tot dit uitstel wordt nu besloten. Het uitbreidingsplan der gemeente wordt zonder discussie vastgesteld. De vuilnisbelt aan do Goudsoheweg blijft voor- loopig daar. Binnenkort zal worden be gonnen met de watervoorziening van de Meije. Voortgegaan wordt met de behandeling van de Politieverordening. Afgedaan wordt het hoofdstuk van de weekmarkt. Een voor stel Oldemans-Beijen om vervoeren van paardenwagens door kinderen beneden 14 jaar te verbieden wordt aangenomen. De behandeling der politieverordening zal in de volgende vergadering worden voortgezet. Na rondvraag wordt de vergadering ge sloten. NIEUWKOOP. GEMEENTERAAD. Een motie betreffende de drink water-voorziening. Geen later treinen. De Raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Voorz.: Wethouder A. J'. den Hatrog, loco-burgemeester. Afwezig de heeren C. Breedijk en W. J. Verhage. Na opening met gebed worden de no tulen der vorige vergadering vastgesteld. De directie der Ned. Spoorwegen heeft, afwijzend beschikt op het verzoek om la ter spoorwegverbinding van Uithoorn naar Alphen aan den Rijn uit vrees dat geen voldoende vervoer te verwachten is. Ged. Staten hebben tot 1 April 1930 voor de twee openbare lagere scholen in de gemeente vrijstelling verleend, tot het doen geven van onderwijs in heb vak li chamelijke oefening op grond dat voor het dorp dat geen geschikt terrein aanwezig is en voor Noorden dat de school één leerkracht telt. Ingekomen is de rekening van het elec- triciteitsbedrijf over 1927het batig saldo bedraagt ongeveer 2300. Aangeboden wordt het jaarverslag van de gemeente over 1927, waaruit de voorz. de voornaamste bijzonderheden mededeel de. Ingekomen is een verzoek van eenige der ingezetenen, om 400 subsidie voor het bezoeken van de Nijverheidsavond school te Woerden. Wordt gcrenvoyeerd naar B. en W. voor praeadvies. De voorz. lichtte vervolgens den Raad in, over de pogingen welke B. en W. on vermoeid in het werk stelden, om de drinkwatervoorziening tob stand te bren gen, zij het dat deze weinig vrucht ople verden. Do Raad, aanvankelijk genegen om door te gaan, en te besluiten, tot het aan gaan van een overeenkomst met de N.V. Bodegraafsche Waterleiding, besloot aan te nemen, en wel met alg. st. een motie; De Raad der gemeente Nieuwkoop, overwegende, dat reeds op 17 Febr. 1926 in beginsel besloten is, tot centrale drinkwatervoor ziening in deze gemeente over to gaan; dat elk jaar het polderwater slechter van kwaliteit wordt en dezen zemer ab soluut bedorven en onbruikbaar is; dat naar zijn meening een aannemelijke offerte aanwezig is, van de N.V. Bode graafsche Waterleiding; Geeft den uitdrukkelijken wensch te kennen le. dat B. en W. binnen een maand een voorstel overleggen, waarop de Raad be sluiten kan tot onmiddellijke invoering van een centrale drinkwatervoorziening over te gaan. 2e Ged. Staten uit te noodigen in het belang van de volksgezondheid daaraan geen moeilijkheden in den weg te leggen. Op praeadvies van B. en W. wordt vastgesteld de vergoeding aan de bijzon dere scholen over 1926. en deze bepaald op 15.14 per leerling. Op praeadvies van B. en W. wordt be sloten een regeling aan te gaan met de gemeenten Woerden en Zegveld, waarbij B. en W. in staat worden gesteld de nood- slachtplaats in de gemeente Zegveld, stiande in het dorp Meije onder die ge meente aan te wijzen voor de bewoners van het Meije-gedeelte onder deze ge meente als gelegenheid voor de keuring van gestorven en in nood gedoode dieren. In verband hiermede wordt goedgevon den, dat aan de voorwaarde van de ge meente Woerden voor het toekennen van een subsidie ad 25 per jaar wordt vol daan. Voor het controleeren van de gemeente rekening over 1927 wordt een commissie benoemd, welke zal bestaand uit de hee ren Zwart, Verhaar en Stam. Rondvraag. De heer Stam klaagt over wanordelijkheden welke in heb Dorp des Zondags voorkomen, na afloop van ge houden voetbalwedstrijden. De heer Verwer over het niet op tijd verwijderen van de kenmerken inzake be smettelijke veeziekten. De heer Van Leeu wen over het liet to snel rijden van een ra eikauto des Zondags door kerkgangers. De heer Splinter informeert naar de bedrijfsvaardigheid van de motorspuit te Noorden, in verband met het dozer dagen uitrukken naar een brand te Zevenhoven. De heer Verhaar vraagt, inlichtingen over het vullen van gaten in den weg in het Zuideinde. De heer Stam vx-aagt pogingen in het werk te stellen dat de Ziendeweg voor heb vrije verkeer wordt opengesteld. De voorz. beantwoordt de verschillende sprekers en zegt, waar gewenscht, onderzoek toe. Hierna sluiting. (Dit verslag is ons veel te laat toege zonden. Wij zullen maatregelen nemen, om in den vervolge onzen lezers spoedig, zooals zij mogen verlangen, een uitgeleid Ra ads ver slag te geven. Red.) ALPHEN AAN DEN RIJN. De Post. Lijst van onbestelbare brie ven en briefkaarten, van welke de afzen ders onbekend zijn, terugontvangen in de tweede helft der maand Juli 1928. Brieven binnenland: Raad van Arbeid te Utrecht Juffr. llika H. v. Gulk Schiedam A. Groeneveld, Alphen-Rijn P. L. H. p. a. Klaassen Co. Alhier. Briefkaarten binnenland: E. Visser, Rot terdam. Briefkaarten buitenland: Fam. A. Staug, Berlinei-straat 18 Ida Böhm, Mün- chen. Gevestigd: Maria Luiten van Ha- zerswoude. N. A. de Rijk van 's Gra- venhage. A. F. van der Pouw van Gou derak. J. C. Boekestein en gezin van 's Gravenhage. C. Oostenbruggen en ge zin van Maarssen. P. van der Velden en gezin van Schiedam. H.' W. J. Lode- wijks en gezin van Leiden. J. D. van Iperen van Lexmond. L. Kwakernaak en gezin van Essen (Duitschland). P. Smits en gezin van Nieuwerkerk a. d. IJssel. Engelina M. van Geel van Nieu werkerk a. d. IJssel. Vertrokken: Johanna B. Luiten naar Hazerswoude. C. A. Bijl naar Hil versum. B. Bekkers en gezin Laren (N. H.). Willemijntjo naar Boskoop. G. W. Roest naar 's Graveixhage. Teuntje M. Hilibrands naar s' Gravenhage. II. Roos naar Aalsmeer. HAZERSWOUDE. Geboren: Adrianus Egbertus z. v. J. L. van Bennekom en L. M. Odijk. Ondertrouwd: S. P. Mens 27 j. en W. Loomaxxs 22 j. Gevestigd: Albert van Harskamp van 's Gravenzande. Pieter Cleton eix gezin van Zalt-Bommel. Vertrokken: Gerrit van der Bijl en gezin naar Hazerswoude. Jacoba Kraan naar Rijxxzaterwoude. Willem Hoger- vegt naar Woubrugge. Teuntje Schellin gerhout naar Amstelveen. Geboren: Gerritje d. v. A. Hogenes en van A. v. d. Ent. Roelof z. v. K. Wesselink en D. Bol. Gehuwd: Willem Lekx, 25 j. en Jan na Jacoba van Veen, 26 j. ALKEMADE. Gevestigd: C. van Hameren van Leidexx. J. van der Luit van Haarlem mermeer, C. J. van Schagen vaix Rijnza- terwoude. J. Th. Klein van Katwijk. A. J. M. Halvemaan van Leiden. Weel. E. Hofbauer geb. Takacsey van Hongarije J. J. vaix der Meer van Kerkrade. G. Reijngoud van Haarlemmermeer Ph. Clement gehuwd met A. Raaphorst uit Haarlemmermeer. A. M. C. Wort- man van Oegstgeest. N. Bijl uit Ouder Anxstel. J. G. van der Meer vaix Amster dam. A. M. Kuypers gehuwd met B. Klerks van Leimuiden. J. B. Veenswijk van Noordwijkerhout. P. J. Straathof van Deventer. C. van Asselt van Lisse. Vertrokken: M. Heikamp naar Amsterdam. P.'J. van Es en gezin naar Uithoorn. H. Olijerhoek naar Voorburg. A. Weber naar Hongarije. P. A. Stratalxof naar Leimuiden. G. Neder- stigt naar Nieuwkoop. J. C. Vrijburg en echtgenoote naar Haarlemmenneer. Th. van Zanten naar Woubrugge. A. P. van Hengstum naar Schalkwijk. M. J. Cozijn xxaar Amsterdam. A. C. van der Voorn naar Voorburg. J. M. van der Zwet en C. M. van der Zwet naar 's Hertogenboscb. A. Verschoor naar Den Haag. P. de Jong naar Leiden. C. A. Halvemaan naar Leiden. W. P. Bosman naar Uit hoorn. M. E. Bakker naar Wassenaar. J. Verwey gehuwd met N. M. Laarman naar 's-Gravenhage. M. Los gehuwd met D. van der Maarl naar Haarlemmer meer. M. C. Zeil naar Heerlen. C. H. Krebbers naar Rotterdam. HOOGMADE. Wilhelmina-Vereeniging. Donderdag avond hield deze vereeniging haar jaarver gadering in café Hillebrand. De vergadering was vrij goed bezocht en had een vlug ver loop. De Voorz., de heer C. W. Lieverse, opende de vergadering en heette allen har telijk welkom. Spr. deelde mede, dat er weer toestemming was verleend, om, even als andere jaren, feest te vieren, wat toch zeker wel tot ieders genoegen zal zijn. Door den secr., den heer A. Colijni, werd het jaarverslag uitgebracht, waaruit bleek, dat er 6 bestuurs- en 3 leden-vergaderingen gehouden waren en de vereeniging 80 da mes- en 170 heeren-leden telt. Door den penningmeester werd rekening gedaan, waaruit bleek, aan ontvangsten f 627.84, aan uitgaven 614.10.5, batig saldo 13.73,5. Bestuursverkiezing had. daarna plaats wegens het bedanken van de heeren Th. Bosman, L. J. Borst, H. Th. Elstgeest en P. Zwetsloot Bzn. Door het Bestuur waren eenige Candida- ten gevraagd en gesteld. Gekozen werden de heeren J. P. v. d. Voorn, J. C. v. Tol, J. Witteman en C. v. Schagen. Vervolgens werd medegedeeld, dat op 11 en 12 Sept. feest wordt gevierd. De regeling der verschillende spelen werd aan het bestuur overgelaten. Van de rondvraag werd druk gebruik ge maakt, waarna de Voorz. de bijeenkomst sloot, RIJNSBURG. Bloemenhandel. Met het frisschewecr kunnen de tamelijk goede prijzen der bloe men zich gemakkelijk handhaven. Gladio lussen vooral gaan graag weg en brengen van ƒ0.70 tot ƒ1.10 op, terwijl buitenge wone soorten betaald worden met 2.10 tot 3.50. Centuria 0.25 tot 0.33, Mont- bretia O.70 tot 0.80, Margrieten 0.30 —0.55, Godesia gepeld 0.901.20, Bosgo- desia ƒ6—8.—, Anjers ƒ0.30—0.48, Primu- linus 0.450.70, Dahlia's 4J.30, Pom pon Dahlia's 0.901.30, Zinnia's 0.80 1.20, Asters in meerdere kleuren 0.45 0.7a KALENDER DER WEEK: N. B. Als niet anders wordt aangegeven heeft in deze week iedere H. Mis Gloria, geen Credo. De gewone Prefatie. ZONDAG 5 Aug. Tiende Zondag na Pinksteren. Mis: Cum Clamarem. 2e ge bed en laatste Evangelie van O. L. Vrouw, ter Sneeuw. Credo. Prefatie v. d. Aller- heil. Drieëenheid. Kleur: Groen. Wat wij zijn en wat wij hebben danken wij niet, zooals die akelig trotsche Pari zeer meent, (Evangelie) aan ons zelven, maar aan den éénen Geest, die zijne gaven uitdeelt zooals Hij wil (Epistel). Daarom aan God alle eer en glorie. (Alleluja-vers). Ons passen de nederige gevoelens van den tollenaar. In het bewustzijn onzer schuld, doch lxet lxart vertrouwvol tot God verhe ven, moeten wij ons H. Offer brengen (Of fertorium). Want dan alleen verwerven wij ons Gods barmhartigheid, maken wij ons deelgenooten aan de liemelsche goederen (Gebed), geven wij glorie aan Gods H. Naam (Stilgebed) en maken wij ons offer tot een offer van gerechtigheid, dat God van ons zal aannemen. (Communio). Als de tollenaar gaan wij dan gerechtvaardigd naar huis en God zal de afgebeden hulp (Graduale en Postcommunio), welke wij iederen dag noodig hebben, ons niet ont houden. MAANDAG. 6 Aug. Feest van de ge daanteverandering des Heeren op den berg Tabor. Mis llluxerunt. 2e gebedl (alleen in stille H.H. Missen) v. d. H.H. Xystus en Gezellen, Martelaren. Credo. Prefatie van Kerstmis. Kleur: Wit. Schoon van gestalte is Hij (Christus) boven alle menschen. Bevalligheid ligt uitgespreid op zijne lippen. (Kerk. Get.). DINSDAG 7 Aug. Mis v. d. H. Cajeta- nus, Belijder: Os Justi. 2e gebed v. d. H. Donatus; 3e tot den H. Geest (om Gods zegen te vragen over de retraite der pries ters van ons Bisdom). Kleur: Wit. Do H. Cajetanus zette Christus' woor den: „Zoek eerst het Rijk Gods en zijne gerechtigheid in daden om. Hij stichtte de Orde der Theatijnen, die alle zorg voor het aardsche afleggen en leven van de vrijwillige gaven der geloovigen. De H. Bisschop Danatus wordt aangeroepen als Patroon tegen lxét onweer. WOENSDAG 8 Aug.. Mis v. d. H.H. Cy- riacus, Largus én Smaragdus, Martelaren Tinxete. 2e gebed A Cunctis (om de voor bede der Heiligtn af te snxeeken); 3e (naar keuze v. d. priester); 4e tot den H. Geest. Kleur: Rood. DONDERDAG 9 Aug. Feest v. d. Vigi lie v. d. H. Laurentius; 3e v. d. H. Rorna- nus; 4e tot den H. Geest. (In de kerken waar de H. Bavo Pati'oon is, Credo). Kleur: Wit. Of: De H. Mis v. d. Vigilie: Dispersib. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Bavo; 3e en 4e als boven. Kleur: Paars. Om aan. het jwy^ningsvarsohil oudor het volk over de plaats van het graf v. d. H. Bavo een einde te maken, opende Erem- boldus, Abt van een klooster in Gent, de graftombe, waar lxet lichaam volgens som migen moest rusten. Hij vond het lichaam van den Heilige en stelde het ten toon aan, het samengestroomde volk. Daaraa wex-d het in een mooiere kist gelegd en naar de St. Bavo-kerk overgebracht. Van daag wordt van deze verheffing de ge dachtenis gevierd. VRT.TDAG 10 Aug. Mis v. d. H- Lauren tius, Diaken-Martelaar: Confessio. Kleur:1. Rood. Tot Paus Xystus II, »P llaai' martelplaats, sprak de djaien Laurentius: „Waar gaat. gij heen, Vader, zonder uw zoon? Waar snelt gij heen, heilige pries ter, zonder uwen dienaar?" De H. Xystus antwoordde: „Ik verlaat u niet mijn zoon; u wacht nog grooteren strijd voor het ge loof in Christus. Na drie dagen zult gij, de leviet, mij, den priester, volgen". Heden vieren wij de vervulling van dat woord. Levend is Laurentius geroosterd. Door zijne wonderlijke standvastigheid, be keerde hij den H. Romanus, van wien gis teren de gedachtenis. ZATERDAG 11 Aug. Mis. v. d. Allerh. Maagd Maria op Zaterdag: Salve (Misfor mulier van Pinksteren tot den Advent). 2e gebed v. d. H.H. Tiburtius en Susanna, Martelaren 3e tot den H. Geest; 4e voor den Paus. Prefatie v. d. Allerh. Maagd (in vullen: En U om de vereering). Kleurt Wit. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles in bovenstaande kalender, behalve DINSDAG. Mis v. d. Z.Z. Agathangelus en Cassianus, Martelaren: Salus autem 2e gebed v. d. H. Cajetanus; 3e v. d. H. Donatus. Kleur: Rood, DONDERDAG. Mis v. d. Z.Z. Joannes van Alverna, Vincentius van Aquila en Novellonus van Faënza, Belijders: Confi- teantur. 2e gebed v. d. Vigilie; 3e v. d. H. Romanus. Kleur: Wit. ZATERDAG. Mis v. d. Z. Ludovica vaty Savoye, weduwe: Cognovi. 2e gebed v. d, H.H. Tiburtius en Susanna; 3e A Cunctis J 4e voor den Paus. Kleur: Wit. Amsterdam ALB. M. KOK, Pr, ZEGWAART. Geboren: Elizabeth d. v. D. Vos hol en A. van Zetten. Hendrika d. v. J. Brinkers en S. H. Mostert. Jacobus Leonardus z. v. E. Verboom en C. G. J. van Exel. Ondertrouwd: D. Wijting 25 j. en M. E. Ooms 25 j. Overleden: P. H. Buitendijk 9_3- zoon van S. Buitendijk en M. A. Slin gerland. Z0ETERMEER. Geboren* Alida Maria d. v. C. Reeuwtk en E .van Rutten. Gehuwd: J. Dogtorom 27 j. to Zeg- waart en M. Bos 22 j. alhier,

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6