UIT HET VATICAAN. VERMIST! DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1928 Door Prof. ANDREAS RASETSCHNIG (Rome) ■get Congres der katholieke vrouwen, dat zoo schitterend geslaagd is, heeft ons de overtuiging bijgebracht, dat het Ita- liaansche volk vol vertrouwen de toe komst tegemoet kan zien. 't Was een ge weldig indrukwekkende plechtigheid, al die vrouwen en meisjes bijeen te zien in het Vaticaan, rond den troon van den a- der der Christenheid, om den Paus de ver zekering te geven namens de 200.000 leden van den bond, dien zij vertegenwoordig den, dat zij in waarheid Christelijke vrou wen zijn en dat zij zich niet door den mo- nen wereldschen geest laten verleiden, om mee te doen met die duistere machten, die door 'n schandelijke mode, onkuische dansen, gemeene boeken en f_llmen e rijk van Satan over de wereld willen doen triumfeeren. Want dat is het hwaa van onzen tijd: genieten, geoorloofd of met, in ieder geval genieten, zooveel en zoo lang mogelijk. Het was een ware voldoe ning voor den H. Vader, die met zooveel droefheid de ontbinding der huisgezinnen in zoovele families moet gadeslaan, waar ontrouw en echtscheiding gewone ver schijnselen geworden zijn, waarvoor men geen afschuw meer heeft, dat er thans een machtige Vrouwenorganisatie geschapen is, die een dam wil opwerpen legen dien stroom van heidensche begrippen en ge bruiken, en die door woord, kleeding en voorbeeld den geest van het ware Chris tendom practisch willen beleven. Deze audiëntie had plaats in de groote aula der Zegeningen waar Z. H. eerst al len tot den handkus toeliet. Vanaf den Pauselijken troon hield de H. Vader een redevoering over de groote taak van de katholieke vrouw en moeder in de maatschappij. Zij kan in deze we reld een waar apostolaat uitoefenen door niet mee te doen met de wereld, die zich meer en meer tegen het geloof en de goe de zeden keert. Z. H. beschouwde de stichting van den bond van katholieke jbnge meisjes als een werk der Voorzie nigheid. Wie beter dan de katholieke vrouwen kunnen deze kinderen van Italië opvoeden voor God en de maatschappij'? Aan geheel den bond, aan al de aan wc-, zigen en al hun ondernemingen schenk Z. H. plechtig en van harte den Apostoli- schen zegen, vooral nog aan de leden der' jeugdorganisatie, opdat zij rein zouden blijven, want dan alleen zullen zij sterk 'staan. Met enkele woorden hebben wij reeds vermeld, dat de H. Vader zelf let Congres der Katholieke vrouwen besloten heeft met het opdragen van een plechtige H. Mis in de Vaticaansche Basiliek. De H. Mis zou om 8 uur beginnen, maar om 6 uur reeds begaven zich groote groe pen witgekleede en witgesluierdc meisjes naar Sint Pieter, om een goede plaats te veroveren. Even over 8 uur kwam de H. Vader den Sint Pieter binnen, langs de Sacra mentskapel, waar de Paus ontvangen tferd door Z.Em. Kardinaal Merry dei Val, Aartspriester der Basiliek. Ook het ge- heele kapittel der kanunniken was hieilnj tegenwoordig. Z. H. nam, na een i:ort ge bed, plaats op den kleinen „sedes gesta- toria" (draagstoel) en werd, in de Basi liek komend, begroet door bazuingeschal en het zingen van „Tu es Petrus" uitge voerd door do zangers van Sint Pieter. Maar luidruchtig juichten de vrouwen en meisjes den H. Vader toe, terwijl duizen den en duizenden witte zakdoeqen in dc lucht den H. Vader toewuifden, die vanaf den draagstoel zijn zegen gaf. De draag stoel werd neergezet voor het Pauselijk Altaar, waar Z. H. bekleed werd met de Misgewaden, terwijl de duizenden vrou wen en meisjes een Maxialied zongen. On der de H. Mis, een gelezen Mis, geassis teerd door de Pauselijke geheimkape laans, zongen de meisjes het Ivyrië, Sanc- tus en andere liturgische gezangen. Bij het Lavabo der H. Mis assisteerde Z.Em. Kard. Merry del Val. De plechtigheid werd geregeld door de Pauselijke ceremo niemeesters. Na de H. Mis knielde de H. Vader ne FEUILLE T 0 N. Naar het Duitsch van J. ARNEFELDT Vertaald door Jac van Emden 12) O ja, nieuws genoeg. De heoren Graupner maken onzen vader voor een dief uit en er is een belooning van 5000 Mark uitgeloofd voor zijn arrestatie. Vader is niet alleen vermoord, maar onze eer en goede naam hebben wij ook verloren! Je overdrijft, Forberg, zei Mühlfeld, terwijl hij Juliana een arm aanbood en iuet haar den weg naar de Saarstrasse insloeg. Gustaaf rende vooruit, de anderen een heel eind achter zich latend. De assessor probeerde een zoo mild mo gelijke voorstelling van de feiten te geven. De officieels kennisgeving spreekt van een vermiste, niet van een voortvluchtige zei hij. Zij hief de betraande oogen naar hem op- Dn wat zullen de mensclien er van zeggen. Maar wat kunnen de menschen me ook eigenlijk schelen, als ik maar wist, wa er van mijn lieven vader geworden is, voegde zij er aan toe. r;a ...at.z uilen we te weten komen! va if «i U1et; wat WÜ steunende op een Ji ondernemen, zullen we tot een goed einde brengen! ^LJiïfgeI??ft in hem! Een blik van diep flftArcf ra e baar door tranen om- iioerste oogea. der aan den voet van het altaar om geza menlijk met de menigte de 3 weesgegroe ten en de voorgeschreven gebeden na de H. Mis te verrichten. Onder het gezang van Christus regnat, Christus imperat, nam de Paus weer plaats op de Sedes gestatoria, en onder luide toejuichingen werd Z. H. naar de H. Sacramentskapel gedragen. Onder de aanwezigen bevonden zich Z. Em. Kardinaal Merry del Val en tal van prelaten, adviseurs van Vrouwenbonden en leiders der katholieke actie in Italië. Als eigenaardige bijzonderheid dient vermeld, dat de H. Vader na de Commu nie van de H. Mis de H. Communie voor het eerst uitreikte aan de drie jongste le den van de vrouwelijke jeugd, die pas 7 jaar oud zijn. Een' dezer drie meisjes is de reeds bekende pianiste Enrico Vattato van Milaan, die den avond te voren in de Pauselijke Hoogere Muziekschool een pia noconcert had gegeven ter eere van de vreemde dames, dio de buitenlandsche jeugdvereenigingen vertegenwoordigen. In de Aartsbasiliek van Lateranen, de Moederkerk van alle kerken van de we reld, waar Paus Leo XIII groote werken liet uitvoeren, o.a. de graftombe van Inno- centius III deed oprichten, en waar hij zelf wilde begraven worden, werd thans, 25 jaar na zijn afsterven, een grooce ge- denkstonde gehouden. Om tien uur werd een Pontificaal Re quiem opgedragen door den Aartspriester van deze Basiliek, Z. Em. Kardinaal Pompili, geassisteerd door vele kanunnik ken van de Basiliek. Vele Kardinalen, Aartsbisschoppen en Bisschoppen, de geestelijkheid der stad, het corps diplomatique, alle vereenigingen der stad met hun banieren, de families Pecci en Moroni-Vanali, vulden de Basi liek. Onder leiding van Mgr. Casimiri, Ka pelmeester van Sint Jan van Lateranen, werd de Requiemmis van Palestrina uit gevoerd. Na de H. Mis werd de lijkrede gehou den door Mgr. Tardini, algemeen adviseur def Katholieke Jeugd en Hoogleeraar aan het Groot Seminarie van Rome, die tot tekst had gekozen de woorden „Sicut sol refulgens effulsit in domo Dei". Spreker schilderde den toestand der kerk en Maatschappij, toen Paus Leo zijn pontificaat begon. Hij memoreerde de eerste Encycliek van Leo XIII, die tot doel had, dc Kerk terug te brengen in de Maatschappijhij sprak over de veroordeeling van liberalisme, so cialisme en vrijmetselarij. Mgr. Tardini herinnerde aan hetgeen Paus Leo XIII deed voor het huisgezin en de christelijke inrichting van den staat, aan de gedachten van Paus Leo inzake de sociale vraagstukken. Daarna behandelde spreker dezen Paus als geleerde, humanist, dichter, voor stander der thomistische school, als ge schiedkundige, die de archieven van het Vaticaan openstelde voor de geleerde we reld. Aan alle aanwezigen werd een herden kingsplaatje aangeboden met een afbeel ding van het monument van Paus Leo XIII en een herinneringstekst aan de her denking van dezen dag. Toen de geestelijkheid zich had terug getrokken in de sacristie vormde zich een stoet van katholieke vereenigingen, die met alle vlaggen en banieren defileerden voor het monument van Paus Leo XIII, waarin zijn stoffelijk overschot is bijgezet. Vóór het graf werd met de banieren ge groet als teeken van hulde aan den groo- ten Paus. Toen Z. IL de Paus Pius XI verleden Vrijdag terugkeerde van zijn dagelijkschen autotocht door de Vaticaansche tuinen, heeft Z. H. bij het uitstappen uit den auto den voet verstuikt. Den volgenden morgen kon dc H. Vader geen wandeling in den tuin maken en Zondag moest de H, Vader zelfs zijn ka mer houden. Hij is toch jouw vader, fluisterde Mühlfeld, t erwijl li ij haar arm tegen zijn borst drukte, als ik aan hem twijfelde, zou ik mijn heiligste gevoelens te schande maken. Verschrikt en toch gelukkig keek zij hem aan. Stilstil.... Als een ademtocht zoo zacht kwam het over haar lippen; leid me niet in de verzoeking, nu mag ik daar niet naar luis teren. Ze begon sneller te loopen, om haar broer in te halen, maar Mühlfeld hield haar tegen. Eén woord nog, Juliana. Het maan licht heeft me een geheim onthuld; ik heb door je oogen heen in je hart gele zen. Ik weet nu, dat je van me houdt; ont ken het eens, als je kunt Ach, niet nu, niet op dezen vreese- lijken dag. Juist deze dag dwingt mij uit te spreken, wat ik anders nog angstvallig voor me zou hebben gehouden. Ik hoor van jou en jij van mij en wat er ook mag gebeuren, hoor je het goed, Juliana, alleen de dood zal ons kunnen scheiden. Zacht ruischten de boomen, het maanlicht over goot ze met zilver licht en de stille, serene nacht was de zwijgende getuige van Mühl- feld's gelofte. Hoe wonderlijk kan in het menschelijk gemoed het hoogste geluk zich met de diepste smart vermengen! Dat on dervond Juliana Forberg in dit uur HOOFDSTUK VI. De kerkklokken luidden, een fijne ne vel steeg op uit de weiden, zoodat de herfstzon als door een gouden sluier Eerst was de pijn veel verminderd maar enkele dagen later echter was de pijn zoo in hevigheid toegenomen dat de openbare audiënties afgelast moesten wor den. De particuliere audiënties en de be sprekingen over velschillende kerkelijke aangelegenheden gingen echter gewoon door. Intusschen hebben de dokters bericht, Onveilig spoor. Het is weer de tijd van reizen en van spoorwegongelukken. Frankrijk heeft in dit opzicht steeds de mode aangegeven cn houdt nog altijd vast aan zijn traditie, dat de treinen er het hardste rijden en het meest uit de rails slin geren. Doch in den laatsten tijd gaat Beie ren een ernstige mededinger worden. Nog deze week is cr te Dinkelscherben een on geluk gebeurd, waarbij 20 dooden te betreu ren zijn. Nu kan zoo'n ongeluk natuurlijk overal plaats hebben, maar in dit geval schijnt de schuld niet te liggen bij het on derschikte personeel doch bij het Beiersehe spoorwegsysteem zelf. Toen de Beiersehe spoorwegen in rijks- beheer overgingen, heeft Beieren weten te bewerkstelligen, dat er een speciale Beier sehe spoorwegdirectie in het leven werd ge roepen en sindsdien worden de ruim 8000 km. Beiersehe spoorwegen, die van oudsher niet rendabel zijn geweest, beheerd door een veelhoofdig bestuurs-apparaat, dat mil- lioenen verslindt, millioenen, die natuurlijk uitgespaard, moeten worden op de verbete ring van het spoorwegmateriaal. Dit is naar het schijnt een der hoofdfouten van het Beiersehe systeem. De Beiersehe bladen willen dit natuurlijk niet erkennen en loo pen storm tegen het plan-Dawes, dat alle beschikbare middelen zou opzuigen. Uit nadere berichten omtrent de ramp blijkt dat het ongeluk te wijten is geweest aan een technische font. Het station Din kelscherben wordt op het oogenblik ver bouwd en men heeft in verband hiermee dc seinhuisjes' moeten verplaatsen. Bij het ver leggen van de draden, waarmee de wissels en signalen worden bediend, is klaarblijke lijk een fout gemaakt, die men bij de con trole niet heeft opgemerkt. Daardoor was het mógelijk, dat het signaal op veilig stond, ofschoon de "Wissel na het passeeren van den goederentrein niet was overge gaan. Er is nu een commissie benoemd, die niet alleen verschillende spoorwegrampen van den laatsten tijd en hunne oorzaken zal onderzoeken, maar tevens zal hebben na, te gaan, hoe het met dc veiligheid op dc Duitsche spoorwegen in het algemeen staat Nog meer veiligheid. De toe stand op het internationale politieke spoor weglijntje dreigt inderdaad te verbeteren. Na het bevredigende nieuws, dat het anti- oorlogsverdrag deze maand te Parijs*onder- teekend zal worden, kwam deze week dc Britsche minister van buitenlandsche zaken de wereld verrassen mot de heugelijke tij ding, dat Engeland en Frankrijk tot een compromis gekomen waren inzake het vraagstuk van de beperking der bewape ning ter zee. De inhoud van het Fransch-Engelsch vlootaccoord is nog niet met zekerheid be kend, maar uit uitlatingen van Fransche kranten kan men wel opmaken hoe ongeveer het compromis is uitgevallen. Ten aanzien van de beperking van bewa pening ter zee was het voornaamste ge schil of de beperking naar de totale ton- nemaat, dan wel naar de verschillende soor ten van schepen zou geschieden. De Fran sehen verlangden een eenvoudige beperking der tonnage met de vrijheid het acheeps- typc uit te kiezen, terwijl de Engelschen er op stonden, dat van te voren werd vastge steld, hoeveel van ieder schcepstype door de beperking zouden zijn getroffen. De oorzaak van dit verschil was, dat En geland groote schepen heeft en een kolos sale hekel aan onderzeeërs, terwijl Frank rijk integendeel met voorliefde onderzeeërs bouwt, die een gering tonnage hebben. scheen. Nog lag de stilte van den Zon dagmorgen op de straten van Charlotten- burg, maar al spoedig werd ze verbroken door liet geklingel van trambellen, het ge toeter van auto's en het gerammel van ouderwetsclie Jan-Pleziers, beladen met Berlijners, die uitstapjes gingen maken. Dichte drommen voetgangers haastten zich om weg te komen uit de benauwing der groote stad, om heel den kostelijken herstdag te genieten van do klare bui tenlucht. Op velen dezer menschen scheen een landgoed, gelegen op den hoek van de Ber liner- en de Marchstrasse dien dag een buitengewone aantrekkingskracht te oefe nen, ofschoon men er niets van kon zien dan de hooge platanen, ahorn- en kastanje boomen van het pai'k. Hier woont de oude Kommerzienrat Craupner, de vader van een van de hec- ren Craupner, waar gisteren die groote diefstal is gepleegd, werd er verteld. Zou hij er al iets van weten? vroeg een ander en het antwoord luidde: Wat kan 't hem schelen, hij heeft zich al lang uit de zaak teruggetrokken; hij heeft zijn schaapjes op het droge. Nu, zijn zoon en zijn neef zullen door dat verlies ook nog niet failliet gaan, zei de eerste spreker weer; zij hebben zóó veel millioenen, dat zij om dat bedrag, waarmede hun banklooper er van door is, niet zooveel drukte hadden hoeven te maken. 300.000 Mark is anders geen peule- schil, die wil een rijk man ooi: niet graag kwijtraken. Nou ja, maar het is ook geen klei dat Z. H. binnen eenige dagen weer ge heel en al hersteld zal zijn. De H. Vader heeft dan ook weer een veertigtal pelgrims uit Chicago in audiën tie ontvangen, die onder leiding van Dr. Weldon een bedevaart naar Lourdes en Rome ondernomen hadden. De H. Vader hield een korte toespraak en schonk allen zijn bijzonderen zegen. Uit wat het Journal weet te vertellen, blijkt, dat de Engelsche those in zoover heeft gezegevierd, dat Frankrijk de beper king naar scheepstypen heeft aanvaard op voorwaarde, dat het aantal dier categorieën beperkt was. Krachtens deze voorwaarde is in de overeenkomst bepaald: het aantal ty pen zal vier of vijf zijn, te weten: slag schepen, kruisers, hulp&chepen, duikbooten en vliegtuigmoederschepen. Daartegenover zou Frankrijk vrij gelaten worden bij zijn legerorganisatie, zoodat het zijn bewapening te land kon regelen, zoo- als het dit wenscht. Zooals gezegd, is dit nog slechts een ver moedelijk compromis- tusschen Frankrijk en Engeland, dat eerst ook door de andere zee mogendheden zal moeten worden aanvaard, wil 't van kracht worden. Amerika schijnt op dit punt nogal optimistisch gestemd te zijn, zoodat men mag aannemen, dat het wel lukken zal. Dat zou dan al weer een stap verder be- teelcenen op den goeden weg. Men hoopt, dat de algemeene ontwapeningsconferentie thans spoediger zal kunnen worden gohou- den dan verwacht werd. In tweeën geschoten. Aldus herstelt Europa zich langzamerhand van de gevolgen van den oorlog. Overal is ech ter niet die vredeswil voorhanden, welke noodzakelijk is om tot eenheid te komen, getuige de parlementaire strijd in Joego slavië, welks Landdag door de revolver schoten van den razenden Rasjitsj in tweeën blijkt te zijn geschoten. Woensdag j.l. kwam namelijk de Skoep- sjtina weer te Belgrado bijeen, voor het eerst na den aanslag van 20 Juni. Doch op een enkele uitzondering na was de oppositie niet verschenen. De Kroaten kwamen n.l. op eigen houtje te Zagreb bijeen in het gebouw van den vroegeren Kroatischen Landdag. In deze vergadering is een motie aange nomen, waarin aan de Skoepsjtina te Bel grado het recht wordt ontzegd besluiten te nemen die voor het geheele land gelden; waarin wordt verklaard, dat men niet ten gunste van Servië indertijd afstand had ge daan vfin zijn staatkundige en. nationale in dividualiteit en waarin wordt aangekondigd dat men vastberaden den strijd zal begin nen voor een nieuwo organisatie van den staat, waarbij alle nationaliteiten een ge lijkgerechtigde positie zullen innemen. Zoo alleen zal de eenheid van den staat behouden kunnen blijven. Men wil dus geen verbreking van do staatseenheid, maar een herziening van de constitutie en hoe onverzoenlijker men te Belgrado is, hoe ingrijpender die herziening zal worden verlangd. Dat is in korte woor den de samenvatting van de Kroatische persstemmen. Voor den vrede en de rust in ons wereld deel is het zeker te hopen,, dat in dit Kroa- tisch-Servische conflict aan weerskanten onvoorzichtigheden cn overijldheden zullen worden vermeden. Het schot op Obregon. Het schot waarmede Torral in Mexico den pas „gekozen" president Obregon doodde, heeft natuurlijk een heftige opschudding in het land verwekt. Calles beschuldigde eerst de Katholieken als zoodanig van den moord. Daarna verdween op een zeer geheimzin nige wijze do minister van arbeid Morones en er liepen hardnekkige geruchten dat deze socialistenleider meer van den moord af wist. Hoe de vork precies in den steel zit, nigheid, wanneer je bedrogen wordt door iemand, wien je je volle vertrouwen hebt gegeven. Ik hoor, dat Forberg al meer dan vijf-en-twintig jaar bij Craupner in be trekking is. En op zijn ouden dag wordt hij een dief. Misschien heeft hij een ongeluk ge kregen. Onzin, misschien is hij nu al onder weg naar Amerika. De aandacht van het groepje pratenden werd nu in beslag genomen door een fraaie luxe auto, die bijna geruischloos kwam aanrijden en voor het hek stilhield. Een heer stapte uit en verdween tus schen de boomen. Dat was Eduard Graupner, die zal den ouden heer ook heel wat te vertellen hebben. Nou, doe hem de groeten van ons en goed succes, mijnheer Graupner! riep een grappenmaker vrij luid, waarna het vroo- lijk troepje verder trok. Inmiddels liep Eduard Graupner de door reusachtige kastanjeboomen om zoomde donkere laan door naar het oude, met klimop begroeide huis. Vóór het huis strekte zich het frissche groen van een grasveld uit. Een zoete geur van reseda's en violieren, die in rijken overvloed in de bloemperken stonden, vervulde de lucht. Toen de tegenwoordige „Geheime Kom merzienrat" Graupner veertig jaar gele den met zijn vrouw het huis in de Ger- traudtens!rasse betrok, had hij het land goed in Charlottenburg gekocht oi daar de zomermaanden met haar door te bren zal men wel nooit te weten komen, want de bekentenisson van de Moxicaanscho misda digers stroken altijd wonderwel inet do wenschen der regecring, evenals do vorkic- zingen steeds uitvallen ten voordcelo van do partij, die aan het bewind is. Do moor denaar van Obregon zou hebben verklaard, dat niemand anders dan hij met zijn plan nen op de hoogte was, doch dat hij des niettemin eenige indirocto medeplichtige^ had. In do duistere speloftken der Mexi- caanscho kloosters, die broeinesten van sa menzweringen, vol verraad,, boosheid, bom men, vorgif, dolken, revolvers en allerlei moordtuig, had een dier zwarte nonnen hem ingefluisterd, dat hij den godsdienstoorlog een heel eind op weg zou helpen, indien hij Obregon van kant maakte. Verschrikkelij ke toestanden heerschen daar in Mexico Niet alleen dat de bisschoppen natuurlijk op last van den Paus revoluties op touw zetten tegen een regeering, die niets an ders beoogt, dan het welzijn van den staat, maar zelfs nonnen hitsen onnoozelen aan om te sluipmoorden! .Schrikkelijk, schrikkelijk. Intusschen zijn 17 kloosterzusters gear resteerd en als ze niet schuldig bevonden woren aan medeplichtigheid aan den moord, dan zullen ze wel schuldig staan! aan het heimelijk overtreden van do lands wetten. Het is immers reeds een misdaad dc H. Mis bij te wonen! Het laatste Bcuter-telegram luidt als volgt: „De bladen melden, dab do advocaat-ge neraal van Mexico, die do strafvervolging tegen Toral, den moordenaar van generaal Obregon, leidt, een communiqué heeft ge publiceerd, waarin hij verklaart dat do moordenaar en een groep personen, dio het zij rechtstreeks hetzij indiroct deelname» aan den moord, deel uitmaken van oen ter roristische organisatie, die ondor leiding staat van de moeder-overste van een kloos ter". Belachelijker nonsens hebben wij nog nimmer gelezen BRIEVEN VAN EEN WANDELAAR. L. Wat staafc dat cijfer vijftig boven dezeif brief daar mager; 'b i3 met zichzelf verle gen! En toch heeft het iets to zeggen; toch 6preekt het van. een verleden en wenscht het zich momenteel beschouwd te zien als een mijlpaal. En, al is hot dan niet in gou den letter afgedrukt, het wil toch demon- strecren, dat ook, al is eenvoud do opzet geweest van deze brieven, er alle ruimte is, om over de meerdere of mindere waarde vau het geschrevene even te praten. Voor schrijver van de wandelbrievon is het een moment en een handeling van blije voldoe ning het 50-cijfer boven dezen brief te kun nen plaatsen, want al heeft zijn arbeid dan niet een halve eeuw in beslag genomen, doch slechts een povere vijftig weken, ei* ligt een groote mate van voldoening in. Zoo nu en dan de zedenmeester te hebben ge speeld, den lezers enkelo stukken in do hand tc hebben gegeven, ter overweging en nadere uitwerking, dat heeft zijn vreugde cn geeft den schrijver voldoening. In onzen zevenden brief hebben wij zoo wat onze bedoelingen uitgestippeld, een soort geloofs belijdenis afgelegd en de belofto afgelegd met een soort van vrijmoedige openhartig heid de dingen te bezien en conolusiën lo trekken. Juist omdat wij ons op liet stand punt hebben gesteld, dat ook eens aan lce- kenpen dingen mogen ontvloeien, die inl den benauwden tijd, welke wij beleven, recht hebben op onze aandacht. Immers op godsdienstig en zedelijk terrein liggen zoo tal van voetangels en klommen, duar neer geworpen door belagers, die onverschillig zijn voor wat den mensch siert en wat hem stempelt, in den volsten zin des woords, tot een kind Gods, levende in het verlangen, het perspectief van do eeuwige belooning to kunnen bereiken. Dat gaat als van zelve, als men zich maar weet te onthouden van! grove afwijkingen en in zich aanwakkert naar Gods gebod te leven in den eenvoud des harten en in biddend opzien naar den Hemel, waar de eeuwige vreugde wacht. Wanneer door ons leven loopt do gouden draad van een vroom en redelijk Geloofa- cn Godsvertrouwen, wanneer wij ons weten! te richten naar heb kompas van ons geloof, gen. Toen reeds was het verweerd en met klimop begroeid en beiden handen naar een veel defitger woning in de Wil- dige in overeenstemming met liet uiterlijk eenvoudig en in stijl in te richten. Zelfs toen zij al lang van de Gertraudlcnstrasso aar een veel deftiger woning in de Wil- helmstrasse waren verhuisd, vonden zij het prettig, dat in Charlottenburg alles bij het oude bleef. En zoo was hot ook ge- blo ven, toen do oude Kommerzienrat na den dood van zijn vrouw uit do zaak was getreden en zich geheel pp zijn erfdeel, zooals hij het landgoed te Charlottenburg noemde, had teruggetrokken. Hij woonde daar reeds eenige jaren met een ouden knecht en een jeugdige kleindochter, Scl- ma von Kirchdorff, een kind van zijn oud ste dochter, die met een officier getrouwd was geweest en haar op jongen leeftijd overleden echtgenoot spoedig in den dood was gevolgd. Gcheiinrat Graupner, een nog flinke e!} kra(c(htige grijsaard zat reeds goruimen tijd vóór de komst van zijn zoon in de tuinkamer, dio op het grasveld vóór het huis uitzag. Je gaat zeker naar de kerk? vroeg de Gcheimrat, terwijl hij zijn oogen vriende lijk op liet meisje liet rusten, dat, in een eenvoudige zwart zijden japon tegenover hem zat. Ja, antwoordde Selma, tcnvijl zij haar grootvader een kopje thee inschonk. 'Vordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5