BUITENLAND. BINNENLAND. ONDERWIJS. 19e Jaargang. VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1928 No. 5941 Do ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl| vooruitbetaling Ifoor Lalden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij ome Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal Franco per poet »2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondageblad ia voor de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 cl per kwartaal, bij voor- uitbetaling. A&onderlijke nummers 5 cl, met GedlMtreerd Èondagsblad 9 ct. Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. U Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTI Gewone advertentlën 3P cant per fogo^ Voor Ingezonden Mededeelingen wordt hot a dubbele Tan het tarief berekend. S Kleine «dvertentlën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen wurden aangeboden of gevraagd, huur en vei* huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen. V Over een subsidie. In den Gemeenteraad van Leiden is j.l. Maandag debat gevoerd naar aanleiding van een voorstel van B. en \V., om ook dit jaar wederom een subsidie toe te kennen aan de vereenigingen, welke de aangesloten leden verzekeren voor de kosten (gedeelte lijk althans) van eventueele ziekenhuisver- pleging. In de contributie der aangesloten leden zijn twee klassen: een voer hen, die min der dan 2000 gld. verdienen, de ander voor de inkomens daarboven. De Gemeenteraad heeft ten slotte zonder hoofdelijke stemming het voorstel aange nomen. Maar dit wil niet zoggen, dat het debat er over vruchteloos is geweest ze ker niet als men met kennis van zaken wat dieper kan zien, dan de oppervlakte. In dit debat is' bestreden geworden een opvatting omtrent de Overheidsplicht van subsidieeren, welke, zooal niet socialis tisch, dan toch wel bedenkelijk in die rich ting gaat. Verleden jaar was die opvatting nog te vinden in de verdediging van- dit voorstel door B. en W.; nu niet.meer. Nu echter werd ze, behalve door een vertegen woordiger der S.D.A.P., ook door een lid van den Vrijheidsbond tot de zijne gemaakt. Welke opvatting wij hier bedoelen? Deze: dat een organisatie, die een taak verricht, welke als die organisatie niet bestond door de Overheid, geheel of ten deele, zou moeten worden verricht, daardoor per se aanspraak maakt op subsidie, of beter gezegd, aldus eenige Raadsleden -- op., restitutie Als dit princiep nu 'ns consequent zou worden doorgevoerd! De belasting zou ze ker 'n flinken duw naar omhoog krijgenEn het lofwaardig particulier initiatief, dat uit eigen beweging en met eigen midde len ten bate van de gemeenschap wil wer ken, een gevoelige» knak! Neen: van een organisatie, ak' hier be doeld, moet wil de Overheid zich geroe pen achten om te subsidieeren ook vast staan, dat zij behoefte heeft aan die subsi die; dat zij er zonder die subsidie niet of heel moeilijk kan komen. Bat is een gezond beginsel. En 't lijkt ons niet onnuttig, dat daaraan in het debat van de Raadsvergadering van j.l. Maandag 'ns is herinnerd. Als men eenmaal dit. beginsel heeft aan genomen, dan kan men, natuurlijk, verschil len van meening, als practisch de vraag aan de orde komt, of deze of gene organisatie feitelijk behoefte heeft aan geldelijken steun van gemeentewege. Dit is, zooals van zelf spreekt, heelemaal geen beginsel kwestie. In de Raadszitting van j.l. Maandag gin gen de meeningen uiteen over de vraag, of de hierboven genoemde vereenigingen sub sidie behoeven. Vast stond hierbij, dat zoo wel degenen, die deze vraag bevestigend beantwoordden als die haar ontkenden, sympathiek stonden tegenover, veel waar- deering toonden te hebben voor den arbeid dezer vereenigingen. De vraag liep hierover, of het op den we" der gemeente ligt, om deze vereenigingen die voor hun dadelijke uitgaven blijk baar geen subsidie uoodig hebben gehad en deze hebben gebruikt om te reserve e- ren, te blijven snbsidieerenof dat de ge meente moet wachten tot de tijd, dat be. deelde vereenigingen direct behoefte daaraan hebben, eventueel zal zijn aange broken. Daar waren er in den Baad, die tot het laatste wilden besluiten, doeh deze «aadslcden vormden, klaarblijkelijk een minderheid. Wij respecteeren beide meeningen. Maar, hoewel wij erkennen, dat ook die der meer ei' eid kan worden verdedigd, sluiten wij ons aan bij die der minderheid. Intusschen is de aandacht van B. en W. an ermaal op dit geschilpunt gevestigd. En ^at is, ep de tweede plaats, het nut van het a-l Maandag gevoerde debat. BELGIE. Kamervoorzitter gaat heen. Wegens de socialistische obstructie-methoden. In verband met de voortdurende obstruc tie-methoden, die de socialistische linker vleugel bij de behandeling van het regee- ringsontwerp in zake de reorganisatie van het Belgische leger heeft toegepast, heeft de voorzitter der Kamer, Brunet, bij den vice-president" der Kamer zijn ontslag als Kamerpresident en als afgevaardigde voor Charleroi ingediend. Tevergeefs heeft Bru net voortdurend getracht zijn politieke vrienden er toe te brengen, meer eerbied voor het parlementair régime te toonen. Het nieuws van zijn thans gedanen stap verwekte in de wandelgangen der Kamer groote sensatie, aangezien Brunet bij alle partijen in hoog aanzien staat. De liberale linkerzijde heeft dan ook reeds een schrijven aan hem gericht, waarin zij hem haar levendige sympathie vertolkt en hem verzoekt op zijn besluit terug te komen. De premier, Jaspar, heeft eenzelfden stap gedaan. ENGELAND. Herriot op de Pressa. De Fransche minister van Onderwijs, Herriot, heeft gisteren de Pressa te Keu len bezocht. De „Kölnische Zeitung" publiceert een artikel van Herriot's hand, waarin de mi nister o. m. zegt: Zooals men weet, ben ik overtuigd aan hanger van den vrede en van de goede ver standhouding tusschen onze beide volken. Thans, als minister v. Openbaar Onderwijs zal ik met alle kracht er naar streven, om Durtschland en Frankrijk op cultureel ge bied nader tot elkaar te brengen. Twee landen als de onze, die zooveel voor de wetenschap, de litteratuur en de kunst ge presteerd hebben, moeten bij den aanvang dezer nieuwe acra samenwerken, om den opbouw niet slechts van een nieuwe poli tiek, doch tevens van een nieuwe ethiek ter hand te nemen, die aan de weder ver zoende menschheid steeds grooter doel- eindcu zal moeten aanwijzen. In een gisterenavond te zijner eere ge geven diner hield Herriot een rede, waar in hij in het bijzonder op de noodzakelijk heid van geestelijke toenadering tusschen de volken wees. DUITSCHLAND. Vrijhandel of protectie. Baldwins politiek ongewijz i gd. In het Lagerhuis heeft Baldwin gister de met spanning afgewachte verklaring over de houding der regeering ten aanzien van de protectie der Engelsche industrie, afgelegd. Deze kwestie is, 'zooals men weet door de redevoeringen van Churchill en Joynsón Hicks weer in het brandpunt der belangstelling komen te staan. Aanleiding tot het debat was een vraag van een La- bourlid, in hoeverre genoemde redevoerin gen de politiek der regeering vertegenwoor digen. Baldwin zeide, dat de rede van Chur chill minder pittig maar meer welsprekend de politiek verkondigde die hij, Baldwin, in zijn verkiezingsprogram van 1924 had neergelegd. De stortvloed van verdere vragen kon den premier niet tot nadere uiteenzettin gen bewegen, doch van betcekenis was het antwoord, dat hij gaf op de vraag of de regeering een koninklijke commissie zou willen benoemen ter bestudeering van de vraag, of de bescherming der industrie ook toegepast zou kunnen worden op de ijzer en staalindustrie, ten einde vast te stellen, welken invloed de buitenlandsche concur rentie op deze industrie in Engeland heeft en de mate, waarin die concurrentie ver oorzaakt wordt door lagere loonen en lan gere wedstrijden in de eocnurreerende lan den. Hierop antwoordde Baldwin, dat deze geheel e kwestie in 1925 door een regeerings commissie zorgvuldig is onderzocht, en dat de regeering vasthoudt aan de toen geno men beslissing, de Safeguarding of In dustries-wet niet toe te passen op de ijzer en staalindustrie. De regeering, vervolgde Baldwin, is dan ook niet van meening, dat het eenig nut kan hebben op het oogenblik een nieuwe commissie in te stellen. Hij voegde hieraan evenwel toe, dat de voorstellen der regeering voor de verlich ting der plaatselijke belastingen voor de industrie aanzienlijk zullen bijdragen tot de verlaging der productiekosten in de ijzer- en staalindustrie, terwijl het plan der regeering om de verlaging der spoor wegvrachten voor steenkool, ijzer en staal reeds in December a.s. van kracht te doen zijn, eveneens zal leiden tot verhooging van liet concurrentievermogen der ijzer en staalindustrie. SPANJE Spanje en het Kellogg-pact. Primo de Rivera heeft verklaard, dat hij zich op 25 Augustus naar Parijs zal begeven, om het Kellogg-accoord te on derteekenen. dÓEGO-SLAVIË. Belgrado wacht af. „P a p i r e n"-b eslissingen Zagreb? Hoewel men in politieke kringen te Bel grado van meening is, dat de besluiten, door de Kroatcn te Zagreb genomen, te gen den staat gericht zijn en op hoogver raad neerkomen, is men in rogeerings- kringen zoowel als in de pers, geneigd de beteekenis dezer besluiten niet al te hoog aan te slaan. Men geeft er de voorkeur aan te gelooven, dat de beslissingen van Zagreb niet meer dan papieren besluiten zullen blijven. Wanneer de Kroaten ech ter zouden pogen er uitvoering aan te ge ven, zullen zij op grond van de wet tot- bescherming van den staat vervolgd wor den. RUSLAND. De broodkaart in eere hersteld. Naar uit. Omsk gemeld wordt zijn al daar in verband met het snelle verbruik van de graanvoorraden van het vorig jaar de broodkaarten weer ingevoerd, waardoor men de consumptie van het brood tot den nieuwen oogst hoopt te rcglementeeren. De toezegging is gedaan dat bij den nieuwen oogst- de distributiekaarten zul len .worden afgeschaft. MEXICO. NA DEN MOORD OP OBREGON. Het proces begonnen. Hoewel het hoefd der politie mededeel de, dat het proces tegen Torral wegens den moord op Obregcn eerst over ver scheidene dagen zou kunnen aanvangen, is het civiele verhopr reeds'Woensdag be gonnen in de kleine .rechtzaal to San An gel, het voorstadje* van Mexico, waar het restaurant zich bevindt, dat het tooneel was van den moord. Een aantal verdachten en getuigen werd verhoord, o.m. de ouders van Torral en de moeder van Manuel Trejo van wien Torral de revolver ge leend heeft, evenals de zuster van de moeder-overste van het klooster Espiritu Santo. Allen bevestigden hun reeds vroe ger afgelegde verklaringen; nieuwe feiten kwamen niet naar voren. Een protest van het episcopaat Het episcopaat heeft een krachtig ver toog gericht tot president Calles, waarin .wordt geprotesteerd tegen de beschuldi gingen, ingebracht tegen de geheele R. K. kerk, welke 90 pet. van het Mexicaansche volk omvat, nu een of meer individueele leden van die kerk laakbare daden hebben begaan. Kerkelijke gebouwen voor profann doeleinden. De Mexicaansche stad Cuautla kan er zich op beroemen, het oudste spoorweg station der wereld te bezitten. Want dit station is de oude kerk der Franciscanen van San Diëgo, die uit de 17e eeuw stamt. Ten tijde der opheffing der kloosters door Juarez in de zestiger jaren der vorige eeuw werd ook deze kerk geprofaneerd. De staatsspoorweg kreeg dit onbeheerde gebouw om het te veranderen in een sta tion. Aan het gebouw zelf werd weinig veranderd, toren en gewelven bleven on veranderd, alleen de geheele inwendige meubileering, waarbij kostbare kunstwer ken, werd verwijderd. Het hoofdschip dient als opslagplaats voor vrachtgoederen. In een der kapellen is het bureau geves tigd. Ondanks de profaneering maakt het inwendige toch nog een imposanten won derbaren indruk, met zijn machtigen koe pel en de massieve gewelven. De West galerij, liet vroegere priesterkoor, toont nog heden onder het stof van zeventig ja ren de sporen van talrijke schilderingen. Hetzelfde lot der profaneering trof later nog honderden kerken en kloosters. Zoo b.v. werd de heerlijke kerk van St. Augus- tinus in Mexico-city, in een nationale bibliotheek veranderd. Boven den hoofd ingang van het gebouw is in een prachtig relief een voorstelling van den H. Augus- tinus aangebracht. In een der voorsteden van Mexico staat de geprofaneerde kerk van Santiago Flahteloleo, een der eerste kerken van het land. Hier werd Juan Diego gedoopt, een Indiaan, aan wien de Moeder Gods in Gua- deloepc verscheen; en naar deze kerk voerde na de verschijning Juans eerste weg. Ondanks deze historische beteeke nis, schrikken dp .liberalen'' er niet voor terug, om de kerk in een belastingkan toor te veranderen. De doopvont bleef gespaard en kon voor de St. Annakcrk ge red worden. Het College de Nimas, dat in het jaar 1548 door den Franciscaan Petro de Ganto als opvoedingsgesticht voor jonge meisjes gesticht was, werd verkocht en in een sociëteit herschapen. Het beroemde instituut van Santa Cruz, in het jaar 1536 door bisschop Zmnarraga gesticht, werd tot kazerne ingericht en de daarbij behoorende kerk tot bazar. Nog erger was het lot der groote kerk van San Francisco, die tot een der voornaamste kloosters van Amerika behoorde. Nadat zij drie eeuwen lang het Katholicisme gediend had. werd zij aan de Protestanten ovorge- geven. Nu is zij gelukkig weer in het bezit der Katholieken en wel in handen der Jesuieten overgegaan, die ze gedeeltelijk weer herstelden. Deze treurige lijst kon nog verlengd worden om te bewijzen, dat de politiek van Calles, die vijandig gezind is tegen over de kerk, slechts een voortzetting van het werk van Benito Juarez is, den be- ruchten indiener van die „Reformatiewet", die voor het grootste gedeelte de oorzaak is der tegenwoordige Mexicaansche tra gedie. DE GOUVERNEUR VAN CURASAO. Mr. Brantjes vraagt ontslag. Mr. N. J. L. Brantjes, gouverneur van Curasao, heeft tegen 1 September a.s. ont slag uit zijn functie aangevraagd. Naar door het departement, van Kolo niën werd medegedeeld zou deze ontslag aanvrage mede verband houden met den minder gunsHgen gezondheidstoestand van mevr. Brantjes. Mr. Brantjes is sedert 14 October 1921 gouverneur van Curasao. Toen zijn voor ganger, de heer Helfrich in 1921 ontslag nam, voelde mr. Brantjes, toenmaals ad vocaat-generaal bij het gerechtshof te Am sterdam, den drang in zich diens werk voort te zettou. Dit streven werd met suc ces bekroond en fi Juli 1921 volgde zijn be noeming. Onder moeilijke omstandigheden aanvaardde de nieuwe gouverneur zijn ^mbt. Financieel en economisch heeft Curasao reeds een geheel ander aanzien gekregen. Sedert eenige jaren behoeft Nederland geen subsidie meer te geven. Werkloosheid is er niet meer, werkkrachten uit Venezuela en Suriname stroomen de kolonie binnen. Ten deele is deze opbloei toe te schrijven aan het opnieuw ter hand nemen, na twin tig jaren, van de ontginning der fosfaat- mijnen op Santa Barbara, voor het groot ste deel echter aan de kolossale vlucht, welke de petroleum-raffinaderij der „Ko ninklijke "heeft genomen. Bovendien heeft de Mexican Eagle Cy., een onderdeel der Bataafsche, een raffinaderij op Aruba op gericht. Do petroleum-industrie, welke de ruwe olie uit Venezuela betrekt, brengt de kolonie dan ook groote voordeden. De ha ven van Willemstad is thans naar tonnen- maat de achtste der wereld. AARTSHERTOG ALBRECHT. Ontvangst door het R.-K. Huisvestings comité. Het bestuur van het R.-K. Hongaarseh Kindercomité, hetwelk officieel op Zon dag a.s. 5 Augustus Z.K.H. Aartshertog Albrecht met gevolg zal reoipieeren, deelt omtrent het programma het volgende mede Om 2 u. 13 zal Z. K. H. Aartshertog Albrecht met gevolg aan het Centraal Station te Amsterdam aankomen om zich te begeven naar gebouw Bellevue, waar een intieme receptie door het hoofdbe stuur en genoodigden zal plaats hebben. Om 3.30 uur zal dc officieele bijeenkomst worden gehouden, waar Z. K. II. de pleeg ouders zal bedanken voor alles, wat zij deden voor het zqo zwaar geteisterde Hongarije. Jef van Dongen. De heer Jef van Dongen, thans onder weg van Spitsbergen naar Nederland, is door de vereeniging „Nederland in den reemde" uitgenoodigd na zijn terugkeer in ons land eon voordracht te houden voor de leden van genoemde vereeniging over zijn Pool-avonturcn. Een socialist over de Koningin-Moeder. De heer Jan van Zutphen zegt in „Het Volk", dat do socialisten onbevangen de zeventig-jarige koningin-moeder om haar warm mcnschelijk voelen, haar mensehelijk doen vooral, erkentelijk kunnen zijn. Hij schrijft verder: „Tijdens een bezoek aan de Hygiëni sche tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, trok het da- denrijk werk van het Koperen Stolen- fonds haar aandacht zóódanig, nrm haar zóó in beslag, dat zij het leeuwen deel van den tijd van haar rondgang daaraan wijdde, 'k Zag toen een echt zorgelijk doorploegd vrouwengezicht inct klare belangstellende oogen. Ik hoorde toen echte warme belangstelling in haar stem, en de innerlijke zucht om alles goed te weten, sprak uit haar op merkzaam vragen Bij herhaling werd ze door haar ge leide aangespoord tot verder gaan; doch Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. De Fransche minister Herriot op tft Keulsche Pressa. Het proces tegen den moordenaar van president Obregon is begonnen. De Britsche vlieger Courtney en drie metgezellen in zee terecht gekomen, doch gered door het mailschip „Minewaska". (Luchtvaart 2de blad). Een groote petroleumbrand in Amerika (Buitenl. Berichten, 2e blad). BINNENLAND. De gouverneur van Curacao, mr. Brantjes, heeft ontslag aangevraagd. (1ste blad). De bestrijding van het mond- en klauw zeer. (L. en T., 1ste blad). Onze Geïllustreerde pagina De photopagina geeft o.m. photo's van: De aankomst van gouverneur Rutgers te Paramaribo; begrafenis mr. A. E. J. Baron van Voorst tot Voorst;- opening gebouw „Zonlicht" te Arnhem; de Olympische Spelen. zij ging niet, zij bleef desondanks zien en vragen Medegevoel en menschelijkheid, maar ook verstandige vrouwelijke zachtheid uitten zich sober en waarachtig in haar stijgende, intensieve belangstelling. Uit al dit vragen werd mij duidelijk, dat die vrouw een zorgelijk, moeizaam loven achter zich had. Dat stoncl bij haar op het gelaat gegrift, even sterk en droevig als dit door mij zoo menigmaal gezien werd bij moeders van het- arbeidende volkmaar óók bleek mij hare belang stelling voor de daad, die door het K. S. F., dat is door de diamantbewerkers, voor de t.b.c.-bestrijding werd verricht en bij haar vertrek gaf zij haar respect daarvoor duidelijk te kennen." Dc heer Van Zutphen herinnert er aan, dat in een tijd, toen voor bestrijding der tuberculose geen belangstelling bestond, de koningin-moeder het sanatorium Oran- je-Xassau-oord stichtte. „Zulk een daad stemt dankbaar en zoo kunnen wij, socialisten, de vrouw, die door mcnschclijkheid gedreven dit deed, bij haar zeventigste jaar, daarvoor hulde brengen. „Het Volk" sluit zich bij deze hulde gaarne aan. Onderwijs en onderwijzers. Het Nederlandsch Onderwijzers-Genoot schap hield te 's Hertogenbosch een alge meens vergadering. De voorzitter, de heer H. J. Bon, hield een openingsrede, waaraan wij het volgen de ontleenen: Spr. wees op twee verbeteringen in het belang van het onderwijs en onderwijzers: de leerplicht is gelukkig weer verlengd en het zevende leerjaar is verplicht geworden; de andere verbetering betreft de samen stelling van ljet georganiseerd overleg. Laat ons hopen, dat deze tegemoetko ming de voorbode zij van meer tegemoet komingen. Laat ons hopen, dat de minister zal komen tot de erkenning van het veel to lage onderwijzers-salaris. Een derde maatregel, die voor het on derwijs van belangrijke beteekenis is, had reeds genomen kunnen zijn: het initiatief- ontwerp Zijlstra is nog niet door de Kroon bekrachtigd. Zal de regoering aan de Ko ningin adviseereil, hot ontwerp niet te be krachtigen? Wij kunnen niet aannemen, dat de Regeering daartoe zal overgaan. Maar waarom zoo lang getraineerd? Spr. bracht een woord van hartelijke» dank aan het Kaïnerlid Zijlstra. Aan zijn doorzetten zullen wij een betere verhou ding van aantal leerlingen en aantal on derwijzers te danken hebben. Moge ook het ontwerp-Zijlstra een voorbode zijn van verdere samenwerking van links en rechts, om den toestand te scheppen, dat hot on derwijs gelijkelijk èn op de openbare op de bijzondere school zóó gegeven kan worden, dat het voor dc jeugd zoo vrucht dragend mogelijk zal wezen. Wat het afgeloopen jaar ons niet ge bracht hoeft? Nog steeds bestaat er een hiaat tus schen Arbeids- en Leerplichtwet, al is dat dan ook door het herstel van do vroegere leerverplichting tot kleiner proportie te ruggebracht Nog steeds is het aantal leer lingen per onderwijzer te groot. Nog steeds is de vrijdom van betalen van pensioen premie niet hersteld, terwijl de verslechter de regeling der pensionneering gehand haafd is gebleven. Nog steeds zuchten de

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1