//óeiuO^VL Buitenl. Berichten. STADSNIEUWS. Botsing tusschen motor en auto. In do nabijheid van Haarlem is do 20- jarige K. H. met zijn motorrijwiel tegen den auto van den lieer S. gereden. In zorg- wekkenden toestand is hij naar het Sfc. Eli- sabothsgasthnis to Haarlem overgebracht. Verdronken. Dinsdagmiddag is bij het zwemmen in het kanaal Wessera-Nederweert bij Roer mond de 16-jarig© H. Tubeo uit Thorn ver dronken. Hoewel hij spoedig uit het water werd opgehaald mocht het niet gelukken de levensgeesten op to wekkon. Kind verbrand. Te St. Michiels Gestel geraakte het drie-jarig dochtertje van den landbouwer v. d. B. ongelukkigerwijze in een pan met kokende soep. De kleine bekwam hevige brandwonden en is tengevolge daarvan overleden. Ernstige va!. Toen gisterenmiddag om 1 uur de 18-ja- rïge arbeider de Krom van Kieuw Borg- yliet, zijn werk aan de in aanbouw zijnde protóstantsche kerk te Bergen op Zoom had hervat, 6choof hij plotseling, toen hij in de gording van het dak bezig was met het dichttimmeren van dat dak plotseling naar omlaag met het noodlottig gevolg, dat hij op een plat dak terecht kwam. Met een ernstige schedelbreuk alsmede ver schillende verwondingen, werd hij opgeno men. Dr. Potter verleende de eerste ge neeskundige hulp. Kadat de Krom voor zien was geworden van de laatste H. H. Sacramenten, werd hij per brancard naar bet Algemeen Burger Gasthuis vervoerd. DE SPOORWEGAANSLAG BIJ AMSTELVEEN. De daders opgespoord. De marechaussee heelt de daders van den spoorwegaanslag in den Legmeorpol- der bij Amstelveen opgespoord. Het zijn vier jeugdige personen; zij hebben een vol ledige bekentenis afgelegd. „Hbld." De bliksem ingeslagen. Boerderij in vlammen opgegaan. Te Burgwerd (Friesland) is de bliksem geslagen in de boerderij van den heer M. Bminsma. De geheele hofstede met inven taris ging in .vlammen op; niet3 kon .wor den gered. Een watermolen afgebrand. Door het inslaan van den bliksem is de watermolen, staande in den polder „Het Munnikenland'' te Westmaas, totaal ver brand. Verzekering dekt de schade. „Tel." Sensationeele jacht op inbrekers. Drie inbrekers gearresteerd. Gisternacht zijn te R'dam de bewoners van het bouwblok dat begrensd wordt door den Goudscben Singel do Ooster straat en de Hugo de Grootstraat getuige geweest van een sensationeele klopjacht op een drietal beruchte inbrekers, die, na een achtervolging van een uur, geluk kig eindelijk alle drie gearresteerd konden worden. Tegen vier uur in den morgen be merkte een surveilleerende agent van po litie, dat de deur van een steenhouwerij in de Oosterstraat vlak bij het pand van Kielburger en Zonen, tailleurs, gevestigd op den Gondscben Singel 55, open stond. Toen hij die deur wilde binnen gaan, werd deze voor zijn neus dichtgegooid. De agent maakte toen onmiddellijk alarm, waar uit verschillende aanwijzingen bleek, dat men hier zeer waarschijnlijk met inbrekers te doen had. Deze assistentie kwam spoedig opdagen en een wilde klopjacht begon, toen de inbrekers er waren er drie zich ontdekt ziende, trachten te vluchten via de tuinen, welke de buren van dtt bouwblok bezitten. Pas na oen uur slaagde men er in de kerels te pakken te krijgen. Eén hunner had zich in een meubelmakerswerkplaats onder een hoop stoelen vulling verborgen, de tweede had zich op het achterplaatsje van een mandenmakerij achter bossen riet verborgen, doch niet dan nadat zij ver schillende keeren waren ontkomen aan him achtervolgers. De derde werd op zijn vlucht gegrepen. Het spreekt vanzelf, dat deze jacht veel sensatie verwekte, de be woners werden voor eeu groot deel uit hun slaap opgeschrikt, de inbrekers bezeerden zich bij hun vlucht over schuttingen en muren, en maakten met de achtervolgers voldoende lawaai om de buurt te alar meeren. Het bleek intusschen, dat de man nen zich, vermoedelijk via een aangren- zonden tuin toegang hadden verschaft tot het pand van Kielburger en voor een waarde van een paar duizend gulden hun élag geslagen hadden. Stapels costuumstof yaren door hen al klaar gelegd in de steenhouwerij en in het pand van de kleer makers. Een en ander is door de politie in beslag genomen. Do gearresteerden zijn de los-werkman W. M. de varensgezel P. F. S. en de slagersknecht A. v. d. D., die allen goede bekenden zijn van de politie. Zooals men weet werd in den l&atsten tijd bij den Goudscben Singel herhaalde lijk ingebroken en is Kielburger blijkbaar een graag-bezochte zaak van de heeren inbrekers. Deze inbrekers zijn thans in verzekerde bewaring gesteld. Onvrijwillige gevangenschap. Een verversknecht zou even een ruit in zetten in het Huis van Bewaring te Maas tricht. In cel 13 nam hij de maat maar. toen hij de ruit in den winkel zou halen, bleek de deur gesloten. Roepen, beuken, trappen, het hiep allemaal niet. Bij het eten uitdeelen werd hij overgeslagen, cel 13 was immers leeg! Eindelijk om 4 uur des middags hoorde hij iemand -door de gang loopen. „Laat mij er toch om Godswil uit, ik ben de glazen maker", riep het knechtje. Maar men ge loofde dat maar zoo dadelijk niet, eerst moest men nog even op het bureau kijken. Eindelijk werd Lambert vrijgelaten. Lambert heeft het ruitje nog niet ge maakt. Voorloopig heeft hij genoeg van cel 13. Inbeslagneming van gemeentegelden. Door den deurwaarder Tomlow te Roer mond, werden Dinsdagmorgen, naar de „L. K." meldt, ten verzoeke van den heer Chr. Sliepen te Posterholt en ten laste der ge meente Posterholt, alle de zich in de ge meentekas bevindende gelden, tot een to taal bedrag van 37.07, in executoriaal beslag genomen, zulks ter uitvoering van een arbitraal vonnis omtrent levering van electriciteit door Sliepen aan de gemeente. Tegenvallen voor lotelingen. Te Roosendaal doet zich voor het eerst het geval voor, dat van de lotelingen voor dienstplichtigen van de lichting 1929 ver moedelijk niet één der lotelingen een z.g.n. „vrij" nummer zal kunnen trekken, als ge volg van het hoogo aantal voor den dienst afgekeurden. Van het totaal aantal ingeschrevenen (196) werden nL niet minder dan 94 afge keurd. Het aantal overigens vrijgestelden bedraagt 44. Waar nu het vorige jaar het aandeel van dienstplichtigen voor Roosendaal in het contingent 61 bedroeg, is de kans zeer groot; dat van Roosendaal dit jaar alle 58 o verblij venden zullen moeten dienen. Mocht dit jaar het contingent voor Roo sendaal weer 61 man bedragen, dan zullen volgens art. 28 van de Dienstplichtwet nog 3 voorloopig wegens broederdienst vrijge stelden ook volgens het lotingsnummer voor den dienst worden aangewezen. NA DE RAMP DER ITALIA. Nobile in zijn vaderland terug. Overal geestdriftig begroet. Generaal Nobile en zijn metgezellen hebben Dinsdagmorgen vóór zonsopgang den Italiaanschen bodem bereikt. Niette genstaande bet vroege uur had zich op het eerste Italiaansche station een groote me nigte verzameld en de enthousiaste ver welkoming bracht Nobile en de anderen voor de vensters van hun slaapwagens. Ve len brachten den Poolreizigers bloemen. Mussolini had den prefect van Bolzano opdracht gegeven, zich naar het station aan den Brenner te begeven, ten einde den geredden den eersten groet van het fascis tisch Italië te brengen. Aan alle stations herhaalden zich de geestdriftige tooneelen en te Trent© be reikte heb enthousiasme zijn hoogtepunt. De politie en de militie hadden hier moei te, de menigte te beletten, den wagon van Nobile binnen te gaan. De bemanning der „Italia" blijkt zeer vermoeid, doch verheugd te zijn. Nobile kon nauwelijks spreken en moest zich her haaldelijk do tranen uit de oogen wis- schen. Reeds toen de trein Verona bereikt had was zijn wagon met bloemen gevuld. De bladen publiceeren geestdriftige ar tikelen over de daden der bemanning van de „Italia", waarin gesproken wordt over de „leeuwen van de Poolzee". Triomfale intocht te Rome. Generaal Nobile en zijn metgezellen zijn Dinsdagavond om 1 uur te Rome aange komen. Aan heb station waren o.m. de voorzit ter der Kamer, een aantal afgevaardigden, de onderstaatssecretarissen van Biunen- landsche Zaken en van Marine, een verte genwoordiger van den minister van Lucht vaart, de gouverneur van Rome, als ver tegenwoordiger van Mussolini, een verte genwoordiger der fascistische partij, een aantal hoogleeraren en een groot aantal leden van het Italiaansche aardrijkskundig genootschap. Voor het station had zich een onafzien bare menigte verzameld en de manifesta tie, die de bevolking den Poolvaarders bracht, had het karakter van een ware ze gepraal. Ontroerende tooneelen van enthousiasme speelden zich af. De menig te maakte alle ordemaatregelen illusoir en Nobile en zijn makkers werden in triomf onder hartstochtelijke toejuichingen naar hun rijtuigen gedragen. Dergelijke mani festaties speelden zich later ook voor de woningen van de Poolvaarders af. Prof. Behounek over eenige duistere voorvallen. De correspondent van het „BerL Ta- gebL te Kopenhagen seint aan zijn blad nog eenige bijzonderheden omtrent een in terview, dat hij met den overlevenden Tsjecho-Slowaksche professor Behoimek heeft gehad. Over de ïtalia-catasbrofe zelf verklaar de Behounek, dat het luchtschip, hetwelk noch door storm, noch door een zich vast zittende ijslaag iu zijn bewegingen belem merd werd, tot 't laatste oogenblik volko men in de macht van den bestuurder was, toen eensklaps de ramp zich voordeed. Heb luchtschip stortte door gasverb'es in razende vaart neer en sloeg terwijl men de motoren nog snel had kunnen stop zetten tegen het ijs, waarbij de com mando-gondel werd afgerukt. De gondel werd, zooals men weet, ver splinterd, waarbij echter merkwaardig ge noeg, de instrumenten en ook de radio-in stallatie onbeschadigd bleven. Op de vraag van den correspondent, wanneer en waarom de vele centenaars proviand, de tent, de slaapzakken, enz. van de plaats, waar zij zich bij den start van het luchtschip bevonden, naar den commandogondel waren gebracht, ant woordde prof. Behounek, dat zij bij de ca tastrofe zich niet in den gondel bevonden, maar tevoren als ballast waren weggewor pen. Door deze fout, ooi juist de belangrijk ste dingen als ballast weg te werpen, meent de cox-respondent, kwam men in de gelukkige positie, dat men na de catastro fe juist 't noodzakelijkste op het ijs had. INGEZONDEN MEDEDEELING. Een vreemde geschiedenis was dit met de radio. Prof. Behounek gaf toe, dat den dag na de catastrofe de zender zoowel als de ontvanger der „Italia" weer function- n eerden. Maar, terwijl, volgens den correspondent, reeds van officieele Italiaansche zijde toe gegeven is, dat er dagenlang een geheime verbinding tusschen de radio-groep en de „Citta di Milano" bestaan heeft, verklaar de prof. Behounek, dat sinds 8 Juni, dus op den dag, dat de „Citta di Milano" openlijk mededeelde, dat zij verbinding met Nobile gekregen had, de verbinding werkelijk was tot stand gekomen. Weliswaar had men van den eersten dag af op het ijs alle telegrammen van de „Citta di Milano" opgevangen, doch deze had niet de uitzendingen van de Nobile- groep gehoord. Rapport over bet Italia-drama. Samenstellingder commissie van onderzoek. Nobile en Viglieri zullen aan bun supe rieuren rapporten overleggen betreffende hunne ervaringen in het Noordpoolgebied. Deze rapporten zullen vervolgens aan Mus solini ter hand gesteld worden. Hetzelfde zal door Mariano gedaan worden, zoodra deze er toe in staat is, en Zappi zal inlich tingen verstrekken over zijn groep en den dood van Malmgren. Nobile en zijn metgezellen weigeren ver klaringen af te leggen aan de pers en ma ken bekend, dat ieder direct of indirect aan hen toegeschreven rapport als ver- valscht dient te worden beschouwd. Naar vernomen wordt, zal admiraal Cag- ni aan het hoofd staan van de commissie van onderzoek naar den „Italia"-tocbt, waarin zitting zullen hebben twee officie ren van de luchtvaart, twee van de marine een geneesheer en een. lid van het Aard rijkskundig Genootschap. ONGELUKKEN. DE SPOORWEGRAMP IN BEIEREN. Het doodental tot 20 gestegen. Volgens de laatste mededeelingen, die met betrekking tot de spoorwegramp bij Dinkelscherben ontvangen werden, is het aantal dooden gestegen tot 20. Treinbotsing in Frankrijk. Eenige gewonden. Uit Chalons-sur-Marne wordt gemeld: De trein van Bazel naar Boulogne is giste renmorgen in botsing gekomen met een mi litairen trein. Er zijn eenige gewonden. Het parket heeft den machinist en den stoker van den trein BazelBoulogne in staat van beschuldiging gesteld, omdat zij niet op de signalen hebben gelet. Door vergiftige gassen bedwelmd. Drie slachtoffers. Een loodgieter, die bezig was met het verrichten van wei-kzaamheden in de kel ders van het kasteel „Saintry" te Grez- Doiceau (Frankrijk)) werd door vergiftige gassen bedwelmd en keerde niet meer te rug. Een student, die met vacantie op het kasteel vertoefde, begaf zich eveneens in de kelders met liet doel den loodgieter te redden, doch ook hij kwam niet weer bo ven. Een metselaar onderging hetzelfde lot. Gedurenden den geheelen ochtend heeft men vergeefs getracht de slachtoffers boven te brengen. Opnieuw gevaar bij den Monserrate. W egendooraard- rerschuivingen onbegaan.'baar De zware regens te Santos hebben ge leid tot nieuwe aardverschuivingen van den Monserrate, waardoor verscheidene wegen onbegaanbaar zijn geworden. De brandweer tracht de neerstortende aarde te verwijderen en de wegen zooveel moge lijk begaanbaar te maken. Rijke vondst in een wrak, Edelsteenen ter waarde van millioenen geborgen. Havas verneemt uit Lorient, dat Ita liaansche duikers er in geslaagd zijn, uit het wrak van heb tijdens den oorlog ge zonken stoomschip „Elisabethville" een kist met .diamanten en andere edelsteenen ter waarde van vijftig millioen francs te bergen. Helsch lawaai in New Bedfords gevangenis Dezer dagen is het te New Bedfoid in Massachusetts, opnieuw tot ernstige bot singen gekomen tusschen stakende textiel arbeiders en politie. Tweehonderdvijftig stekels, die yopt de fabrieken aan het pos ten waren, werden, zooals gemeld, gearres teerd en naar de gevangenis overgebracht. Een meilfgte van tienduizend stakers om singelde de gevangenis en dreigde deze te zullen bestormen. De nationale garde werd gealarmeerd ten einde de politie te ver sterken en deze slaagde er in, de menigte met de bajonet uiteen te drijven. Den ge heelen nacht bleef het een helsch lawaai in de gevangenis, waar de arrestanten, die in groepen van zes man in cellen waren opgesloten, liederen zongen, waarbij zij als begeleiding op de celdeuren roffeldpn. Politie-agent doodgeslagen. Zaterdagnacht, is te Newcastle een poli tie-agent doodgeslagen. De agent, genaamd Leggett, had een vrijen dag en was 's avonds naar een feestelijke bijeenkomst gegaan. Toen hij daarvan terugkwam en door een dichtbevolkte straat ging, waar hij den vorigen dag dienst had gedaan, kwam plotseling een man op hem af en viel hem aan. Leggett kreeg een paar sla gen op het hoofd en viel ter aarde. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar schedelbreuk werd geconstateerd. Kort daarna overleed hij. De aanvaller, een zekere Cornelius Armstrong, die vlak in de buurt van de misdaad woont, werd gearresteerd. Vreeselijk familiedrama in Hongaarsch dorp. In het dorpje Körmend aan de Oosten- xijköch-Hongaarsche grens heeft een her bergier uit jaloezie eerst zijn vrouw en zijn zes kinderen vermoord en daarna de band aan zichzelf geslagen. De man. die zijn been afhakte. Naar de Oostenrijksche bladen melden, heeft de bondspresident den ingenieur Emil Marek, nadat hij 't grootste gedeelte van zijn kerkerstraf van 7 maanden had geboet, gratie "Verleend. (Marek hakte zich destijds, zooals men weet, een been af, om zich in het bezit te stellen van verzeke ringsgelden). Tegen het nachtelijke rumoer. De Parijsche politieprefect, de heer Chiappe, heeft een maatregel genomen, waardoor het voortaan aan automobilisten te Parijs verboden zal zijn, oimoodig van hoornsignalen gebruik te maken. Daarvoor heeft hij in de eerste plaats een strenger toezicht op de snelheidsvoorschriften ge last en bevolen, dat bij bet naderen der kruispunten de automobilisten zoo lang zaam moeten rijden, dat het gebruikma ken van de hoornsignalen overbodig wordt. De politie-motorbrigade zal op de na^ leving der voorschriften, die een eind moe ten maken aan de slapelooze nachten van do Parijsche bevolking, toezien. De uren, waarbusschen onnoodig toete ren verboden is, liggen tusschen één en vijf. Een muizenfokkerij. Te Rayleygh, in Essex, bestaat, naar wij in een Engelsch blad lezen, een muizenfok- kerij die eenig in haar soort mag heeten. Daar worden 50.000 muizen gehouden. De muizen worden naar de laboratoria van de universiteiten en geneeskundige scholen gezonden ten behoeve van onder zoekingen op kankergebied. Zij vertoonen een groote verscheidenheid van kleur, van zuiver wit tot gitzwart. De muizen zitten in kooien die op ein- delooze rijen staan. Etiketten vermelden bijzonderheden over de verschillende fa milies die er in opgesloten zijn, zoodat do muizenfokker Tuclc dadelijk het gewensch- t© materiaal kan leveren. Het voeden van de muizenbevolking kost eiken dag vijf uur tijd en geschiedt door drie mannen. Een gedeelte vaxi de fokkerij heet de „kraamkamer". Daar worden dagelijks ongeveer 310 muisjes gebo ren. Het één-richtingsverkeer te Londen. De gemeenteraad van de Londensche City heeft in zijn jongste vergadering be raadslaagd over de rapporten van een poli tic-commissie en de commissie voor de straten over heb én-r ichtings-s tel se 1 tot re geling van het verkeer, dat sedert Pa- schen in de City is ingevoerd. De commissies rieden eenstemmig aan, het ministerie van transportwezen te ver zoeken de voorloopige voorschriften op dit stuk voor de City in te trokken, aangezien het stelsel voor Londen's drukste punten' niet. geschikt is. Behalve over de gevaren voor voetgan gers, is er in de pers ook over geklaagd, dat de winkels er schade van leden. Sir William Thomas verklaarde dat de neringdoenden inderdaad ernstige verlie zen erdoor geleden hebben. Dat het aantal ongelukken op stra-at er niet was toe genomen, was enkel te danken geweest de waakzaamheid van da politie, De toestanden op de voornaamste verkeers wegen waren chaotisch. De menschen zou den oogen in hun rug moeten hebben, als men het éénrichtingstelsel bleef toepas sen. Men meende, dat er groote verlichting verkregen zou worden, indien op de druk ke uren 25 pet. van de bussen uit de stra ten van de City verdwenen. Het zou aan bevelingswaardig zijn, den dienst van de bootjes- op de rivier te doen herleven. Ten slotte werd heb rapport, waarin af schaffing van het één-richtingsstelsel ge vraagd wordt, goedgekeurd. Koudegolf in Brazilië. Een hevige koudegolf trekt over Brazilië Voor het eerst sedert vele jaren is sneeuw, in Curytiba in den staat Parama. DE KEURINGSDIENST VAN WAREN. Aan het verslag van de werkzaamheden van den Keuringsdienst van Waren voor het. district Leiden, gedurende het jaar 192 is het volgende ontleend: In de vacature van analyst, die op 31 December van* heb vorig jaar bestond, werd voorzien door de benoeming van Me juffrouw J. J. Glaser. Den bediende A. Hollebeek werd op zijn verzoek ontslag verleend; in zijn plaats werd benoemd J. Blote. Op 31 December 1927 was liet personeel dus als volgt samengesteld: Dr. J. J. van Eek, Directeur-Scheikundige. Mej. H. S. J. Fuhri Snethlage, Scheikundige. \Y. H. v. d. Heide, Hoofdkeurmeester. W. F. v. d. Broek, Keurmeester. cl. Meer, Keur meester. K. Wést, Keurmeester. W. Im- mink, Keurmeester. I. Snoek, Keurmeester. Mej. M. A. Christiaanse, Analyst©. Mej. J, J. Glaser, Analyste. CP. W. Schneider, Boekhouder. Mej. F. G. M. de Kruijs, Klerk. J. Blöte, Bediende. Als volontairs waren gedurende het ver slagjaar werkzaam de dames M. \V. Brie- jer, S. H. den Older en A. Zuidhoff. Afgezien van enkele inconvenienten van meer ondergeschikten aard, blijft heb gebouw waarin de Keuringsdienst sedert Maart 1926 is gehuisvest, geheel aan de gekoesterde verwachtingen voldoen. Een bezwaar alleen blijft ontbreken van een installatie voor centrale verwarming. Slechts zij opgemerkt, dat sedert de openstelling van het voor het gebouw ge legen park, dat niet zelden door de jeugd als speelterrein wordt gebezigd, herhaal delijk vensterruiten worden stukgegooid, terwijl dc deksels der aan de voorzijde ge legen kolken van stevige afsluitingen' moesten worden voorzien, daar deze kol ken door de jeugd volkomen werden ge dempt met heb grint uit de wandelpaden van het park. De bestaande verordeningen op den Keuringsdienst van Waren en op de Keu ring van Waren bleven onveranderd. Het aantal Koninklijke Besluiten tot toepas sing van de artikelen 14 en 15 der Wa renwet werd vermeerderd met een „Kaas- besluit" van 17 December 1927 Staatsblad No. 396. In de wijze van werken van den dienst en werd meer door waarschuwingen dan geen ingrijpende veranderingen gebracht. Er werd meer door waarschuwingen dan door gerechtelijke vervolgingen getracht aan de bestaande misstanden een einde te maken. Op te merken valt dat over heb alge meen de grove knoeierijen, die in vroeger jaren zoo herhaaldelijk in den levensmid delenhandel werden aangetroffen, niet meer of zelden voorkomen, terwijl ook af keuringen wegens het verkeeren in on deugdelijken toestand (bederf) minder vaak noodig zijn en in den regel slechts kleine partijen betreffen. De vooi'tduren- de aanwijzingen, die door de opsporings ambtenaren aan winkeliers worden gege ven omtrent heb doelmatig bewaren van bederfelijke artikelen, schijnen langzamer hand te gaan doorwerken, waardoor onge twijfeld veel onnoodig bederf en verlies wordt voorkomen. Over het algemeen valt over de medewerking van de zijde der ge- controleerden niet te klagen. Slechts in twee gevallen werd verzet ondervonden, één maal van een melkverkooper die, toen hij op het punt stond melk af to leveren, de melkbus leegstortte en éénmaal op de veemarkt bij de inbeslagname van een hoeveelheid z.g. onbeheerde, niet aange- zuurde marktveemeik. In beide gevallen werd proces-verbaal opgemaakt tegen de betrokken personen. Het verslag geeft vervolgens uitvoerig© tabellen over de verrichte werkzaamheden. 2-4

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6