BUITENLAND. BINNENLAND. LUCHTVAART. T9e Jaargang. DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1928 No. 5940 fco ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi] vooruitbetaling (Voor Leiden 19 cent pet week f2.50 per kwartaal. Rij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal. Franco per post f2.95 per kwartaal. (Het Geïlluatreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver» krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct, met Geïllustreerd n!t blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN ^EL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 oIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTI Go wo no advertontl#n 30 conf por r ogo^ Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet 3 dubbele van het tarief berekend. 3 Kleine advertenilèn, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen nDrden aangeboden of gevraagd, huur ea ver» huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen. V Onze Uitgaven. Op heb Sobriëtas-Congres te Nijmegen hield heb Tweede Kamerlid de heer Henri Hermans een rede over heb matigheidspro- bleem. Hij gaf daarin 'n paar sprekende voor beelden, dat de gemakzucht de levensver- sobcring tegenhoudt en daardoor de menschheid arm maakt. De onmatigheid breidt zich uit op elk gebied van het men- schelijk bestaan. Aan de voorbeelden, die de heer Her mans gaf, ontleenen we den titel hier bo ven. Do groote verbruikscoöperatie „De Volharding" in Den Haag had aange boden het brood zes centen goedkoo- per te leveren, indien heb niet aan huis werd bezorgd, maar afgehaald aan den winkel, en indien werd afge zien van heb dividend. Maar de proef van die coöperatie is volkomen mislukt. Men bleef thuisbezorging ver langen-. Van een andere groote coöperatie is mij bekend, dat zij het brood zelfs 40 pot. goedkooper zou kunnen leve ren, indien het werd afgehaald. Zij lieefb haar plan echter niet kunnen uitvoerende verbruikers werkten niet mee. Uit de rede van genoemden eminenten ten leider der arbeidersbeweging willen wij hier vervolgons nog een passage citee- ren, waarin met schrik-aan jagende cijfers wordt aangetoond, wat ons volk uitgeeft aan genotmiddelen. De uitgaven aan alcoholische dran ken, alléén voor Nederland, worden nog geschat op ruim 20Q millioen gul den per jaar, dat is ruim 50 millioen meer dan alle, uit openbare kassen betaalde onkosten 'voor liooger, ïu'd- delbaar en lager onderwijs: dat is veel meer dan noodig om al onze ar beiders en kleine zelfstandigen eeii royaal ouderdomspensioen te verschaf fen; dat is nog 25 of 30 pet. meer, dan de som, die maar .één keer noo dig was om al onze steenkolenmijnen met 3500 arbeiders in exploitatie te brengen. Bij de productie en den ver koop van alcohol zijn 25000 arbeids krachten werkzaam. Het kapitaal, dat erin gestoken is, kan bij benadering niet worden vastgesteld. Aan tabak, sigaren en sigaretten wordt ia 0ns landje uitgegeven 152 millioen gulden per jaar; een bedrag, dat de laatste jaren telkens met eer.i- ge mïllioenen, tot zelfs tien millioen, gestegen is. De filmindustrie is reeds de derde industrie ter Wereld. Zij is zelfs de eerste voor wat betreft de gemaakte winsten. In heel de wereld zijn er bijna 100.000 bioscoopzalen, waaronder er zijn, d,e een mm;,,,,, gulden cn meer hebben gekost. In „ns kleine and je zijn 2/0 bioscopen en 45 film- verhuurkantoren. Men heeft bere kend, dat één film in zijn snelle reis om de wereld door 100 millioen men- schen wordt gezien. De belastingopbrengst der open bare vermakelijkheden steeg in onze grootste steden van andere plaat sen hebben wij geen gegevens in de laatste drie jaren met gemiddeld 1G pet. De betaalde entré's stegen in denzelfden tijd zelfs met 20 pet. Alleen aan belasting op de openbare ver makelijkheden wordt on ons land op gebracht een som van ƒ5.140.000. De excessen van de sport zijn in ons land gelukkig nog niet zoo ernstig als m een ander land, waar één boks- partij 4 1/2 millioen gulden heeft op gebracht, maar ieder kan nagaan, dat zij jaarlijks groote kapitalen verslin den. Ditzelfde is ook het geval met de danspaleizen, die men thans in de groote steden aantreft in bijna iedere straat, met de snoepwinkels en met de modemagazijnen. En dan komen nog de millioenen, uitgegeven voor de grofste onzedelijk heid. Somber is dan ook het beeld, dat de spreker geeft van het oeconmische leven, bezien in het licht .der Christelijke begin selen, welke ons als ideaal een waarachtige volkswelvaart voorhouden. Algemeen verschijnsel is de voort durende toename van het speculatief element in het bedrijfsleven. Hieraan vooral valt too te schrijven het snel schatrijk worden van weinigen, het geen natuurlijk gepaard gaat met het even snel verlies van groote en zeer vele kleine vermogens. Wij leven anders, maar niet beter, schijnbaar rijker, maar in werkelijk heid armer dan in den besten tijd der middeleeuwen, toen de volkswel vaart nog niet uit statistieken, maar onder leiding van hoogere beginselen werd gecontroleerd en toen de arbeid van een dag soms minder kon opbren gen dan thans de arbeid van een mi nuut. Wat van onze ontzaglijke rijkdom men over het algemeen aan de meest primaire levensbehoeften van voeding, kleeding en huisvesting door het over- groote deel des volks wordt bosteods is belachelijk gering. Nemen wij hierbij dan nog in aan merking het peil van onze volksont wikkeling, het aandeel van het volk aan onzen rijkdom van culturcele- goe deren, dan meen ik inderdaad van een betrekkelijke massa-verarming te kunnen spreken. En zijn rede, waarin hij, zooals gewoon lijk, de kern van de werkelijke verhoudin gen in het leven had opengelegd, besloot de heer Hermans aldus: Drankbestrijders, en alle andere werkers op sociaal gebeid, slaat de handen ineen. Geeft de wereld wat zij het meest behoeft tegen een onder gang als die van het heidensche Rome: zelfbeheersehing, wilskracht en solidariteit. Wij mogen deze aanmaning in practijk weten te brengen beginnend bij ons zelf ENGELAND. Geen crisis in het kabinet. Er was buitengewoon veel belangstel ling voor den kabinetsraad, die gisteren werd gehouden, in verband met de geruch ten over geschillen in den boezem van het kabinet naar aanleiding van de jongste rede van Joynson Hicks over de bescher ming der industrie. Een groote menigte verzamelde zich dan ook in Downing- street, maar er werd niets vernomen, dat als een bevestiging der geruchten zou kunnen worden opgevat. Men meent te weten, dat Joynson Hicks doel en beteekenis van zijn rede uiteen heeft gezet, waarna het incident als ge sloten werd beschouwd. Er was geen sprake van, dat de minister berispt of zijn houding gelaakt zou zijn. Geloofd wordt, dat de po litiek van het kabinet met betrekking tot de bescherming der industrie ten doel heeft de onveranderde handhaving van het hui dige systeem, behoudens een latere kleine wijziging in de technische détails der be schermende maatregelen. Lock-out in Lancashire afgewend. De dreigende uitsluiting in de katoen spinnerijen van Lancashire is afgewend, doordat de arbeider door wien de moeilijk heden ontstonden, zich weer bij een vak bond heeft aangesloten. De stakers in de fabriek, waar het werk werd neergelegd omdat bedoelde arbeider niet was aange sloten, zullen Maandag den arbeid hervat ten, zoodat de uitsluiting niet doorgaat. OOSTENRIJK. De Anschluss-beweging. Te Klagenfiirt heeft een groote betoo ging van de Duilsche en Oostenrijksche jeugdbonden voor de aansluiting van Oos tenrijk bij Duitschlaftd plaats gehad. Von Trotha, de voorzitter van den groot- Duitschen jeugdbond, hield daarbij een toe spraak, waarin hij op de saamhoorigheid van alle Duitschers wees. JOEGO-SLAVIË. KROATISCHE LANDDAG BIJEEN. In verzet tegen Belgrado. De Skoepsjtina onbevoegd verklaard. Gistervoormiddag elf uur zijn te Zagreb in het gebouw van den vroegeren Kroati- sehen Landdag de. afgevaardigden der op positie, bestaande uit Kroaten en onafhan kelijke democraten, bijeen gekomen. Vrijwel alle parlementaire vertegenwoordigers der Kroaten en de vertegenwoordigers der libe rale Serviërs en Slow enen uit het gebied aan gene zijde van de Save woonden de plechtige zitting bij. De heele stad was met vlaggen getooid en een reusachtige menschenmenigte, die reeds uren voor de opening bijeen wat' ge stroomd, juichte de afgevaardigden en in het bijzonder Pribitsjewitsj toe. Na de opening der zitting werd een motie ingediend, waarin de geheele ontwikkeling der politieke situatie gedurende den laat- sten tijd uiteen wordt gezet. Op grond der ontstane situatie werd voorgesteld de vol gende besluiten te nemen: le. Het rompparlement, dat op 1 Augus tus 1928 te Bigrado is bijeen gekomen, is niet bevoegd voor den geheelen staat be sluiten te nemen. Alle to nemen besluipen, in het bijzonder de financieele verplichtin gen, die door dit rompparlement aan het volk zullen worden opgelegd, worden door ons voor de bevolking der "Westelijke ge bieden, in het bijzonder voor het volk der Kroaten, nietig en niet-bindend verklaard. 2e. Wij constateeren, dat de koninkrij ken Kroatië en Montenegro en alle naties individueel, die verspreid in den Nationa- len Baad vertegenwoordigd waren en die toegetreden zijn tot den staat der Ser viërs, Kroaten cn^S' wenen, geen afstand Van hun hnfóL'scrie," politieke en na tién ale individualiteit hebben gedaan ten gunste van een der staten, waarmede zij zich ver- eenigd hebben, doch ten bate der geheele politieke eenheid. Wij constateeren, dat het verdrag van 11 December 1918 (de vereeniging van Joego slavië) en de grondwet van 28 Juni 1921 uitgebuit zijn voor de vestiging der hege monie van het vroegere koninkrijk Servië, zulks ten koste der overige landen en ge bieden. Wij verklaren daarom, dat krachtens den wil van het volk het huidige politieke sys teem ten gevolge van de bekende gebeur tenissen ineen gestort is1 en dat wij een vastbesloten strijd beginnen voor een nieu we organisatie van den staat, die volledige gelijkgerechtigdheid aan alle nationaliteiten individueel zal waarborgen. Verdere beslui ten in die richting zullen in ccn volgende zitting genomen worden, als Stephan Ra- ditsj aan onzen arbeid kan deelnemen. 3. De coalitie van Kroatische boeren en onafhankelijke democraten doet een beroep op alle politieke partijen en groepen in de Westelijke gebieden van den staat, zich met haar te vereenigen in den strijd om ge lijkheid en gelijkgerechtigheid. Zij geeft uiting aan de hoop, dat het Joegoslavische volk de overwinning mogelijk zal maken van de groote beginselen, die alleen in staat zijn de eenheid van den staat te red den. De vergadering nam de voorgestelde motie aan. Na het einde der zitting bracht de me nigte den afgevaardigden langdurige ova ties. Bijeenkomst van de Skoepsjtina. Ook de Servische Agrariërs afwezig. De Skoepsjtina is gisteren voor het eerst na de noodlottige zitting van 20 Juni weer te Belgrado bijeengekomen. De zitting was zeer kort, doch maakte diepen indruk door de volkomen kalmte, die scherp afstak bij de rumoerige bijeenkomsten waaraan men den laatstcn tijd gewoon was geraakt. Het huis was slechts half gevuld, daar niet al leen de Kroaten afwezig waren, maar ook de Servische agrariërs'. Laatstgenoemden gaven na de zitting een communiqué uit, waarin wordt gezegd, dat zij te Belgrado bijeengekomen zijn en den strijd in de Skoepstina zullen voortzetten. Zij wilden echter de parlementszitting van heden niet bijwonen, als sympathiebetuiging met de Kroaten en ten einde te protesteeren tegen het kabinet en den voorzitter van de Skoepsjtina, dien zij hoofdzakelijk verant woordelijk achten voor de noodlottige ge beurtenissen. De zitting werd dus gehouden zonder dat een enkel lid der oppositie aanwezig was. Nadat de notulen der vorige zitting wa ren voorgelezen en na lezing van de ko ninklijke decreten, bevattende het ontslag van het kabinet-Woekitsjewitsj en de be noeming der regeering Korosjets, hield de voorzitter een korte rede, waarin hij de misdaad veroordeelde en hulde bracht aan de gedood* afgevaardigden. Hij legde daarbij den nadruk op hun toewijding aan de zaak der nationale eenheid van Joego slavië. Daarna ging het huis ten teeken van rouw tot morgen uiteen. AMERIKA. Vlootconferentie in den Herfst? Optimisme te Washington^ De zegsman der regeering te Washington zeidc met betrekking tot de Fransch-Brit- sche overeenkomst aangaande de maritie me ontwapening, van meening te zijn, dat als de overeenkomst aanvaardbaar zou blijken voor de andere zee-mogendheden, er een goede kans zou zijn voor het in den herfst opnieuw bijeenroepen van de mari tieme ontwapeningsconferentie te Genève. Volgens een bericht van de Associated Press wordt de overeenkomst voor de Ver. Staten aanneembaar geacht, Dc zegsman der regeering had blijkbaar tegen het com promis geen bezwaren. MEXICO. DE MOORD OP OBREGON. Verklaringen van den moordenaar. Zeventiennonnen gearreste erd Wij lezen in de „Times" het volgende: De bekentenis van José de Leon Torral, clie Obregon heeft vermoord, is in zijn te genwoordigheid te Mexico voorgelezen aan een groep van vijftig personen, onder wie politie- en rechterlijke ambtenaren, persvertegenwoordigers en dc fotografen. Torral, die volkomen onaangedaan was, gaf o)i kalme wijze antwoord op alle vra gen, die hem werden gesteld. Tijdens het verhoor werd het denkbeeld geopperd, dat Torral aan geestesstoornis zou lijden, doch de moordenaar antwoord de hierop kalm, dat de gevangenisdoctoren hem volkomen toerekeningsvatbaar hebben bevonden, In het politie-rapport over de door Tor ral bekende feiten wordt gezegd, dat men de daad niot kan toeschrijven aan den in vloed van eenige partij of groep van per sonen. Volgens het rapport heeft hij uitsluitend gehandeld op grond van zijn ovex-tuiging, dat het een stap naar de bevrijding van de Roomsch-Katholiekc kerk in Mexico zou zijn, wanneer hij Obregon zou vermoorden, en Torral .verklaarde, het met deze con clusie eens te zijn. Hij zeide, dat hij niet door.een priester of door iemand anders tot zijn daad was gebracht en dat niemand iets geweten heeft van zijn plan, hetwelk hij acht dagen voor den aanslag had be raamd. In weerwil van dé ontkenning van Tor- ral, dat iemand bij zijn plannen is betrok ken geweest, heeft de politie de moeder- ovei-ste van het Espiritu Santo-klooster er van beschuldigd Torral het denkbeeld te hebben bijgebracht, dat door de vermoor ding van Obregon het godsdienstvraagst.uk in Mexico zou worden opgelost. De politie zegt, dat de moeder-overste zich in tegen woordigheid van Torral in dien zin zou hebben uitgelaten. De moeder-overste en zestien nonnen uit haar klooster zijn eenige dagen geleden gearresteerd. De moeder-overste ontkent evenwel alle schuld. VAN HET VATICAAN. De toestand vap den Paus. Z. H. de Paus heeft zijn dagelijkschc wandeling in de Vatieaansche tuinen nog niet hervat. Intusschen gaat de H. Vader voort, tal rijke audiënties te verleenen. Maandag ontving hij 25 nieuwgewijde priesters van het Zuid-Amerikaansche college te Rome. Nieuw ziekenhuis te Zaandam. De Gemeenteraad van Zaandam heeft met algemecne stemmen besloten tot den bouw van een nieuw gemeentelijk zieken huis op een terrein in de Westzijde, over eenkomstig do plannen door dr. J. L. C. Wort-man in overleg met den Geneeskun digen Dienst en den directeur van Open bare Werken opgemaakt. De totale kosten worden begroot op 546.370. Er is gere kend op 112 bedden in het hoofdgebouw, met inbegrip van de kinderboxen, en' 25 bedden in de barakken voor besmettelijke ziekten'. Wat de exploitatie aangaat, worden dc voordeelen, die door de concentratie wor den verkregen (thans zijn de gebouwen voor de inwendige ziekten en de chirurgi sche afdeeling op grooten afstand van elkaar gelegen) geschat op 25.477; de nieuwe lasten worden op 33.057 begroot, zoodat de exploitatie na do reorganisatie in de eerste jaren 7580 meer kost dan thans. Het voornaamste nieuws. JU ITENLAND. De Skoepsjtina is gisteren bijeengeko men, doch de oppositie was niet aanwezig. De Kroaten hielden te Zagreb een eigen Landdag. In Mexico zijn 17 nonnen gearresteerd in verband met den moord op generaal Obregon. De Engelsche vlieger Courtney, die een maand geleden op de Azoren landde, heeft thans zijn Oceaanvlucht voortgezet. (Lucht vaart, 1ste bldd). Een Fransch vliegtuig bij Schiphol in den modder. Geen ernstige ongelukken. (Luchtvaart, lsto blad). BINNENLAND. De sluiting van het vierde nationaa| Sobriëtas-congres (2do blad). De daders van den spoorwegaanslag bij Amstelveen (Gem. Berichten, 2de blad). Een sensationeels jacht op inbrekers te Rotterdam (Gem. Berichten, 2de blad). Enkele levensbijzonderheden van Ko ningin Emma (2de blad). Wij geven het volledig advies van B. en W. van Nieuwkoop aan Waterstaat inzake den te leggen Rijksweg (2de blad). BODEGRAVEN. WELEER W. PATER ALPHONSÜS VAN BENTEN O.CARM. die hedenmorgen in de parochiekerk van Bodegraven zijn Eerste Plechtige H. Mis heeft opgedragen. Bij het H. Misoffer, hedenmorgen om IQ uur, assiteerden als presbyter-assistens do zeereerw. heer F. Keet, pastoor te Bode graven, als diaken de weleerw. pater C. Hooyschuur O.Carrn., als sub-diaken do weleerw. pater J. Bouman O.Carm., als ceremoniarius de eerw. heer H. Agteroff, theologant te Warmond. De predicatie werd gehouden door den weleerw. heer W. v. Benten, broer van den neomist, kapelaan te Loosduinen. Gezon gen werden de vierstemmige Mis van Hal- Ier en de driestemmige Priestercantato van Loots. Op het altaar stonden bloemstukken van De Han<e, de Volksbond, de Vrouwen bond, de heeren Veneentianen, en de naai- krans van de St.-Elisabethver. Van 2—3 werd receptie gehouden iu het Zusterhuis eni om 4 u«r vwi er con plechtig Lof. Morgen plaatsen wij een uitvoeriger ver slag. COURTNEY HERVAT ZIJN OCEAANVLUCHT. Van de Azoren naar New York. Uit Horta (Azoren) wordt gemold: De Engelsche vlieger kapitein Courtney, die hier op 28 Juni aan boord van zijn Dornier Wal-watervliegtuig uit Lissabon arriveer de, heeft gistermiddag zijn vlucht over den Oceaan voortgezet. Hij wil via New Found- land naar New York vliegen. De weersom standigheden waren uitsteken^.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1