KERKNIEUWS. Gem. Berichten. Buitenl. Berichten. [Alkmaar en Delft van den Bond, de Jonge Garde en^ de Ver. van Nederlandschö Grossiers in uurwerken. De heer Beerends wensebte geluk na mens den Ncderlandschen Bond van Hor logemakers, Mr. J. A. G. M. van Hollen- berg Hubar voerde het woord als verte genwoordiger van den R. K. Nederland- schen Middenstandsbond. Namens den Algemeenen Nederland- schen Uurwerkersbond (bedienden) felici teerde de heer Oostveen den Bond. De lieer Vermeer bood den leden een zilveren bondsinsigne aan. belangloos ver vaardigd door do firma Rogmans te Am sterdam, naar ontwerp van den heer Po- pelier te Tilburg. De secretaris las vervolgens de talrijke ingokomen schriftelijke gelukwcnschen voor. Do notulen van do Bondsvergadering 3927 en het jaarverslag over 1927 werden goedgekeurd met een woord van dank aan den secretaris, den heer Ebeling uit Den 'Bosch. De voorzitter vestigde de aandacht op de werkstukken van do leden, die in de zaal waren geëxposeerd. Onde leiding van den heer J. Schollaert zong een koortje van jonge dames een voor deze gelegenheid vervaardigd bonds lied. Aan de orde werd gesteld de bestuurs verkiezing. De voorzitter huldigde in war me bewoordingen den vice-voorzitter, den lieer Oosterhout uit Breda, die, ondanks zijn wankele gezondheid, zooveel voor den Bond deed. De aftredende bestuursleden, de heeren van Oosterhout (Breda), L. de Vries (Heerlen) en Th. van der Meer (Delft) werden herkozen. De heer C. Verhagen uit Den Bosch bracht verslag uit over de uitgeschreven prijsvraag. De heer Andriessen van de jonge Gar de reikte de prijzen uil. Ie prijs H. van Asseleu, Vinkeveen; 2e prijs (a) 31. P. L. van Dijk, Dinteloord; 2e prijs (b) S. Jong stra, den Bosch. Getuigschriften verwier- von E. Loonen, Oosterhout, L. van Tausch, Sb. Anthonis en een getuigschrift van aanmoediging A. van Staveren, Amster dam. j De voorzitter verwelkomde den voorzit ter van den Bond van Edelmetaalsmeden, den heer van Rossum Duchattel. Tijdens de middagpauze speelde het Til- burgsche carrillon. 1 Aan de gemeenschappelijke lunch wer den de heeren W. Daniels, vertegenwoor diger van de Groothandel uit Rotterdam, qn Ellcnst, directeur van de Rijks vak school voor Kunst cn Nijverheid te Schoonhoven, tot ecreleden van den Bond benoemd. In de voortgezette algemeene vergade ring werd behandeld een herziening van le Statuten en het Huishoudelijk Regie- attent. i Do afd. Limburg werd aangewezen om een plaats in die provincie aan te wijzen :ofc heb houden van de volgende jaarver gadering. Tob lid van den Raad van Toezicht in le Hugacooperatie werd in plaats van den heer G. J. Heetman gekozen de heer van der Eerden uit L i s s e. De heer Pierrot uit Leiden hield een inleiding over de positie van het Huga- zherk. Hierna werd op voorstel van den voorzitter met algemeene stemmen een motie aangenomen, geen fournituren te le veren aan niet bona-fido horlogemakers. 1 De besprekingen over de oprichting van de groep R. K. Juweliers, Goud- cn Zilver smeden moest worden uitgesteld, daar de heer Hendriks wegens ziekte verhinderd was de vergadering bij te wonen. Na afhandeling der rondvraag sprak de voorzitter een kort slotwoord, waarin hij met genoegen wees op de vruchtbare be sprekingen op deze vergadering. Onder leiding van „Tilburg Vooruit" werd een tocht gemaakt naar Oisterwijk, waarna de congressisten aanzaten aan een feestmaaltijd in Hotel „Riche" te Tilburg. Z. D. H. MGR. AENGENENT Bezoek aan Z. Exc. Mgr. Schioppa. Z. D. H. Mgr. Aengenent, Bisschop van Haarlem, bracht Maandagmiddag een be zoek aan Zijne Excellentie Mgr. L. Schi oppa, om zijn dank te betuigen voor de Bisschopswijding, door Zijne Excellentie verricht. Zijne Doorl. Hoogw. was verge zeld van zijn beide secretarissen, de Zeer- cerw. heeren v. d. Tuyn en Pichot. Gift aan de Gereformeerde armen. Naar het gereformeerd, kerkblad voor Haarlem en omstreken meldt, heeft Z. D. H. Monseigneur J. D. J. Aengenent nog een gift geschonken voor de gerefor meerde armen van Haarlem. Benoeming Jezuïeten. Rectpr St. Canisius-C o 11 e g e Nijmegen. Direoteur nieuwe Convict te Den Haag. De Zeereerw. drs. J.H. Keijsers S.I. rector-directeur van het St. Willibrord-col- lege te Katwijk aan den Rijn is benoemd tofc rector-directeur van hot St. Canisius- college te Nijmegen, terwijl de rector-di recter van het St. Canisius-college te Nij megen, de Zeereerw. heer V. Esser S.J. is benoemd tot directeur van het nieuwe Convict „Huize Katwijk", te Den Haag. Regent Th. F. Ebbinkhuysen. Naar de „N. II. Crt." verneemt, zal de Hoogeerw. Heer Th. F. Ebbinkhuysen na zijn aftreden als regent van het klein seminarie „Hageveld" zijn intrek nemen in Öt. Joseph-huize te Hi 11 eg-om. St. Josephcongregatie van Mill-Hill. Naar de „Msbd." verneemt staat het thans vast, dat de missionarissen van Mill- lljll geen Missiehuis te Venlo openen. Zij hebben te Neeritter voor den tijd van drie jaren een klooster gehuurd. In September zal lifer reeds met de eerste klas woreben begonnen. Men rekent reeds op 30 stu denten. Over drie jaar hoopt men met het Mis siehuis op de Groote Heide gereëd te zijn. ONGELUKKEN. DE GEVAARLIJKE ZEE. Weer twee meisjes te ver gegaan. Eén verdronken, één bewusteloos. Gisterochtend, omstreeks half elf zijn aan het strand te Kijduin twpe jonge da mes, die aan het zwemmen waren, door de sterke zuiging te ver in zee geraakt. Twee mannen, die op heb strand liepen, zagen het gevaar, waarin de 'meisjes ver keerden en begaven zich oogenblikkelijk te water. Het. gelukte een der meisjes op het strand te brengen, zij het dan ook met groote moeite. Zij was echter buiten be wustzijn en werd ter verpleging in het Roode Kruis-Ziekenhuis opgenomen. Het andere meisje, de 19-jarige Cato A., wonende aan de Prinsengracht te 's-Gra- venhage, kon echter niet meer gered wor den. Zij was reeds te ver afgedreven. De Commissaris van Politie 'verzoekt bij aanspoeling van het lijk bericht aan de afdeeling C. van heb Hoofdbureau. Het meisje is gekleed in een zwart zwempak met wit afgezet. Zij had zwart polkahaar, blauwe oogen, dikke neus en een flink postuur. Gisterochtend was zij met een logeetje, een nichtje, gaan zwemmen. Verdronken. Maandagmiddag was de zes-jarige S, wonende te Zwijndrecht, spelenderwijs op den aanlegsteiger aldaar van de veerpont naar Dordrecht geklommen. Bij het ver trek stootte de pont tegen een der ducdal- fen; door den schok viel de jongen te wa ter en verdween door de zuiging bij het afvaren der veerpont, in de diepte. Onmid dellijk werd met dreggen aangevangen, doch eerst na een kwartier werd de knaap opgehaald. Met een zuurstof-apparaat werd nog kunstmatige ademhaling toege past, doch de knaap bleek reeds te zijn overleden. Het lijkje is naar de ouderlijke woning overgebracht. Gistermiddag is de 17-jarige H. Tu- bee, metselaar van beroep, in het kanaal bij Wessein bij het baden verdronken. De jongen was na het eten een bad gaan ne men en verdween bij het overzwemmen van het kanaal plotseling in de diepte. Zijn lijk werd na. een half uur opgehaald. Lijk opgevischt. Het lijk van den 6inds Vrijdag te Pc-s- terholt vermisten landbouwer J. Kuypers is onder St. Odiliënberg uit de Roer opge haald. Door den bliksem getroffen. Te Zijtaard bij Veghel sloeg de bilkseni in de boerderij van den landbouwer A. v. d. Heijden op „Den Biezen". Ook v. d. MA die juist uit de kerk thuis was, werd ge troffen. Zijn toestand is ernstig. Hij is aan de eene zijde geheel lam. De kapitale boer derij werd een prooi der vlammen evenals de groote voorraad hooi zoomede de kost bare landbouwmachines, wagens en ge reedschappen. Een en ander is verzekerd bij den N. C. B. Stoeipartij met noodlottigen afloop. Twee jongens van 16 en 18 jaar waren in het Vondelpark te Amsterdam vriend schappelijk slaags geraakt. Inplaats van een boks- of worstelpartij, werd in dit ge val een tweestrijd op het mes geleverd. De 18-jarige jongeling dreef de baldadigheid zoo ver, dat hij op een gegeven oogenblik zijn tegenstander met zijn zakmes in den arm stak. Er ontstond een lievig bloeden de wond, hetgeen er op wees, dat een slag ader geraakt kon zijn. Dadelijk werd het slachtoffer door den G. G. en G. D. naar het Tesschelschade ziekenhuis vervoerd. Men vreest voor zijn leven. De politie on derzoekt het geval als ook de mogelijk heid, dab de messteek wel eens minder vriendschappelijk zou kunnen zijn toege bracht. In een afgrond gestort Blijkens een telegram uit Aigle (Zwit serland) heeft zekere G. L., een jong- mensch uit Hilversum, die in een pension te Lacomballaz verbleef, toen hij samen met een zevental andere personen den Mont d'Or wilde bestijgen op een steile helling het evenwicht verloren. De jongen storte in een afgrond cn werd dood opge nomen. Auto-botsing. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft te Terschuur, gemeente Barneveld, een botsing plaats gehad tusschen den aulo van den rijwielhandelaar F. te Barne veld en een luxe-auto, dien F. voorbij wou rijden. Do wagen van F. kwam op den kop in een sloot terecht, en de luxe-auto botste tegen een boom. F. kwam met den schrik vrij, doch een dor inzittenden van den luxe-auto, do commandant van het remon te-depot te Milligen, kreeg een ernstige hoofdwonde, welke door een dokter uit Voorthuizen is verbonden. Dcpolitie heeft voorloopig op de wagens beslag gelegd. Overreden en gedood. Heb 4-jarig dochtertje van den spoor wegarbeider J. Giit te Voorthuizen, ge meente Barneveld, is Maandagavond door een auto overreden en gedood. Doodelijke val. Gisterochtend is de timmerman H, J. Kranenburg te Voorburg, ran Feb dak der in aanoouw zijn-de "tfoningien. aan. Ue Oos- t'erdorperdwarslaan gevallen en op ''het hoofd terecht gekomen. Ernstig gewond werd hij naar St. Antoniushove overge bracht, waar hij gistermiddag is overleden. De ongelukkige was gehuwd en vader van zeven kinderen. Watermolen afgebrand. Zondagavond brandde door het inslaan van den bliksem de watermolen, staando tusschen Burgerbrug (Zijpe) en den West- Frieschendijk, tob den grond toe af. Het bij den molen staande huis van den mole naar Wildeboer bleef gespaard. Het vergaan van het Engelsch s.s. „Shonga". De reddersdoor den Engelschen koni.ng onderscheiden. Reuter seint ons uit Londen d.d. 31 de zer: Op voorstel van den president van de „Board of Trade" heeft de koning de zilve ren medaille toegekend aan de bemanning van de Nederlandsche reddingbooten van Wijk aan Zee, IJmuiden en Nieuwediep, die in Februari j.l. met gevaar voor eigen leven bij hooge< zeeën de bemanning van heb bij IJmuiden gestrande s.s. „Shonga" hebben gered. De Olympische Spelen en de zakkenrollers Een zeven-en-dertig-jarige Duitscher is op de overdekte tribune in heb Nieuwe Stadion te Amsterdam oen kalenderboek je, inhoudende 90 Mark en een passe-par- tout ontrold. Een inwoner van Bloemendaal is op de overdekte tribune in het Nieuwe Stadion een portemonnaie, inhoudende 10.ont rold. Een achttien-jarige deelneemster aan de Olympische Spelen is op de deelnemers- tribune een portemonnaie, inhoudende ƒ26.ontrold. Een zes en vijftig-jarigen Amsterdam mer is in het Nieuwe Stadion een porte feuille, inhoudende 10.ontrold. Een inwoner van Bloemendaal is ver moedelijk in de schermzaal van het Nieu we Stadion een portefeuille, inhoudende 300.aan Hollandsch- en Fransch geld en een legitimatiekaart van het N.O.C. ontrold. Een acht en vijftig-jarigen Amster dammer is op het Stationsplein een porte monnaie, inhoudende ƒ90.ontrold. Een vijf en vijftig-jarigen Amsterdam mer is op het Stationsplein een portemon naie, inhoudende 22.en 2.aan post zegels ontrold. Een rechercheur heeft terzake van poging tot zakkenrollen gearresteerd twee Italianen, die in heb bezit waren van ver- valschte paspoorten. «Tijd". Een der intieme vanenuen "van ur~. «fcnin Malmgrèn heeft dezer "dagen voor de Stock holmsche radio een lezing over den geleer de, die op zoo tragische wijze om heb leven is gekomen, gehouden, waarin, hij verschil lende bijzonderheden meedeelde en o. a. verhaalde, hoe dr. Malmgrèn reeds vroeger bijna zijn leven in de arctische wildernis sen heeft verloren. Hij deed toen als meteoroloog dienst op heb verwijderde Paartetjocko-observato- rium in een der meest afgelegen districten van Lapland, waar men dagen ver van de bewoonde wereld verwijderd was. Eens bleven door het verzuim van den bezorger dr. Malmgrèn en zijn collega dr. Hofling zonder levensmiddelen. Na eenigen tijd, toen de honger zich deed gelden, lootten de beide vrienden, wie van hen beiden den langen en gevaarlijken toch naar de dichtst bijzijnde nederzetting zou ondernemen om levensmiddelen te gaan halen. Het lot wees Malmgrèn daarvoor aan en hij begaf zich naar zijn kamer om zich voor den tocht voor te bereiden. Toen hij echter weer terugkwam, was zijn vriend reeds vertrokken. Vijf dagen lang wachtte Malmgrèn, zon der eenig voedsel te hebben. Toen begreep hij, dat een of ander ongeval zijn vriend moest hebben getroffen en, hoewel hij zelf door den honger verzwakt was, trok hij er toch op uit. Zijn krachten lieten hém ech ter in den steek lang voordat hij zijn doel had bereikt. Hij begaf zich zelf daarom in de sneeuw om op hulp of op den dood te wachten. Terwijl hij in de sneeuw lag, schreef hij op een stuk papier zijn laatste groeten in de hoop, dat de een of ander dit stuk pa- pier zou vinden en het op de plaats van bestemming zou bezorgen. Gelukkig kwam er op het laatste oogenblik een reddings expeditie. Malmgrèn zelf werd zoodoende gered, doch zijn collega Hofling had het leven verloren. Later onderscheidde Malmgrèn zich als lid van de Maud-expcditie en van de Nor- ge-expeditie. Al zijn collega's prezen zijn moed en uithoudingsvermogen, doch niet minder zijn groote bescheidenheid, waar door ieder van hem hield. Er is thans een oproep verspreid om een fonds voor Malmgrens moeder bijeen te brengen, die in de rustige Stockholmsche voorstad Aeppelviken woont. Zijn moeder heeft den wensch te kennen gegeven, dat dit fonds gebruikt zal worden voor het bouwen van een kerk in Aeppel viken en op groote schaal komen thans gif ten voor dit doel binnen. Een andere oproep is gepubliceerd door het studentencorps te Upsala, waartoe Malmgrèn heeft behoord, om een gedenk- teeken te zijner gedachtenis op te richten en een fonds te stichten tot bevordering van de wetenschap, waaraan Malmgrèn zijn leven heeft gewijd. uvershroomingen in het Amoer-gebied. De overstroomingen in het [Amoer-dis- trict (Rusland) duren nog steeds voort. Meer dan vijftig dorpen staan thans onder water; het spoorwegverkeer naar de stad. Blagówesjtsjensk is door overstrooming van de spoorbaan gedeeltelijk gestremd. Ook in het kustgebied komen overstroo- mingen voor, waardoor de spoorlijnen van de mijnen bij Soebsjan blank zijn komen te staan. Een noodlottige brand. Vier slachtoffers. Bij een brand in een boerenwoning in de nabijheid van St. Etienno (Frankrijk) zijn de bezitter, zijn twee kinderen en een pleegkind in do vlammen omgekomen. Hevig onweer boven Wilna. Elf personen door den bliksem gedood. Boven heb gebied van Wilna heeft zich een geweldig onweer ontlast, dat groote schade heeft aangericht. Vijf en veertig personen werden door den bliksem ge troffen; elf hunner werden gedood. Noodweer in Italië. Tijdens een lievigen storm in het Lago Maggiore dictrict werden tal van perso nen gewond en een gedood. Er vielen ha- gelkorels als duiveneieren en aan den oogst werd groote schade toegebracht. Massa-ziekte bij de Londensche politie. Meer dan 100 man aangetast. Een „geheimzinnige ziekte", om in den stijl der Engelsche bladen te blijven, he?fb een aantal leden van de Londensche poli tie aangetast. De ziekte, aanvankelijk op het bureau Bowstreet uitgebroken, is thans ook naar het bureau Rochester-row overgeslagen en heeft meer dan 100 politiemannen aange grepen. Men denkt, dat het massa-euvel is toe te schrijven aan voedselvergiftiging. Alle ziektegevallen vertoonen een merkwaardi ge overeenstemming. Een 14 dagen geleden was het, dat de ziekte zich in Bow-street openbaarde en op het einde der vorige en in het begin van deze week hebben mannen van Ro chester-Row zich ziek gemeld. Het voedsel, dat de ziekte vermoedelijk verwekt heeft, is, naar men denkt, in de politie-cantines verstrekt en een buiten- landsch merk van geconserveerde vleesch- spijswordt er sterk van verdacht, de „ziekteverwekker" te zijn. De ziekte, die veel overeenkomt met een lichten vorm van dysenterie vertoont, begon met een 50 man in Bow-street aan to tasten. Een paar dagen later werden 24 man van het bureau Harrowroad ziek, ter wijl ook verscheideno beambten -vs-j? de bureaux Notting Hill en Huntcr-st-r«ot „uitvielen". Van degenen, die het eerst waren aan getast, zijn er nu verschillende weer op hun post. Xnoeierij met spoorkaartjes. Op groote schaaL De controleurs van de spoorwegen te Breslau hebben in samenwerking met de recherche een groote knoeierij in spoor wegkaartjes ontdekt, welke sinds jaren moet zijn gedreven. Tegen tien medeplich tigen, die betrapt zijn, is reeds een ver volging ingesteld. De leider van de „on derneming" is iemand uit Breslau, ge naamd Tsjemik, hij isgisteren gearres teerd. Zijn voornaamste medeplichtige is een spoorwegbeambte geweest, die men echter nog niet heeft kunnen uitvinden. Tsjemik had voor zijn doeleinden een uit gebreide organisatie in elkaar gezet. De spoorwegbeambte wist hem geregeld hoe veelheden spoorwegkaartjes, welke de rei zigers bij het verlaten van de stations hadden afgegeven aan de controleurs, inl handen te spelen. Deze werkte hij dan bij, ging met zoo'n kaartje naar het station van afgifte en wist onder verschillende voorwendsels z.g. zijn geld terug te krij gen. Daar- liij, of zijn helpers en helpsters, hiervoor steeds kaartjes over lange trajec ten gebruikten, ontving men steeds vrij groote bedragen. Dezer dagen echter liep dit spelletje te> Leipzig mis: een jong meisje, medeplichti ge van Tsjernik, kreeg aan heb loket ruzie met een beambte, die niet spoedig genoeg naar haar zin heb geld uitbetaalde: ei* ont stond een oploopje, de politie kwam erbij te pas en nam de juffrouw in arrest. Een der spoorwegcontroleurs, die op de hoogte was van het feit, dat er geknoeid moest worden met spoorwegkaartjes, kreeg het aangeboden spoorwegkaartje in handen, en kwam al spoedig tot de overtuiging, dat het v.ervalscht was. Dit was natuurlijk het begin van hob einde van Tsjernik's oplichtingen. De juiste omvang daarvan is echter nog niet vastgesteld kunnen worden. Brutale inbraak bij een gevangenis directeur. In den nacht van Zondag op Maandag vond in het bureau van den gevangenis directeur van Melun (Frankrijk) een bru tale inbraak plaats. Het gelukte drie in- brekers, die over bovenmensclielijke kracht moeten hebben beschikt, de ijzeren tralies door te zagen en een brandkast met ruim 100.000 francs in een auto weg te sleepen. De brandkast werd op een af stand van 7 K.M. vernield en van zijn in houd beroofd. Bandieten-overval. Vijf gewapende bandieten deden dezer dagen in een der drukste straten van de stad Winnipeg een overval op twee bank- Ioopers. Zij vluchtten, nadat zij zich van twee geldtasschen, die ongeveer 5000 pond ster ling bevatten, hadden meester gemaakt. - fc-r* 'J Makkelijke verdienste. De conservefabrikant W. N. had bij een drukker te Rotterdam meuwe etiquetten besteld voor zijn azijnflesschen. Deze flea- schen, waarvoor de klanteu statiegeld be taalden, konden, eenmaal leeg, weer bij zijn fabriek worden ingewisseld tegen 15 of 20 cent per stuk. Eenige dagen geleden kreeg hij een aantal leege flesschen, die waren teruggenomen, in handen en merkte tot zijn verbazing dat er het nieuwe eti- quet op zat, dat hij wél besteld, doch nog niet gebruikt had. De politie bracht aan het licht, dat een knecht van den drukker een partijtje etiquetten gestolen had en dat aan een waterstoker had gegeven. Deze waterstoker, die veel leege flesschen in huis had, beplakte ze met de etiquet ten en leverde ze dan bij de conservefa- brik in tegen statiegeld, zoodat hij er een reëel winstje uit maakte. Woestelingen. Gisternacht kwam een luxe auto uit de richting Enkhuizen in woeste vaart Hoog- karspel binnengereden- Even later hoorde men een geweldigen knal. Het bleek, dat de auto, waarin chauffeurs van een auto- busonderneming te Hoorn waren gezeten, een telegraafpaal finaal ondersteboven had gereden- De auto lag geheel en al uit elkaar, de wielen lagen een eind ver der. Van de inzittenden was .er een be wusteloos, een had een gat in zijn wang, de derde had zijn schouder gekneusd en de vierde bleek met den schrik te zijn vrijgekomen. Later is het viertal met een, anderen auto naar Hoorn vervoerd. DE SCHIPBREUK VAN DE ITALIA. De Zweedsche reddingsexpeditie ten hove ontvangen. Nobile een dapper en nobel man. De draadlooze dienst te Stockholm meldt* De leden van de Zweedsche expeditie tot hulp aan Nobile c.s. zijn Maandag door den koning van Zweden ontvangen. Kapi tein Thorberg gaf Z.M. een overzicht van het reddingswerk en Lundborg van zijn wederwaardigheden op het ijs. In ruimeren kring hoeft Lundborg Maan dagavond over het gebeurde gesproken. Hij zeide niet te kunnen beoordeelen of Nobile zijn expeditie in alle opzichten we tenschappelijk heeft voorbereid en uitge voerd, „maar wei weet ik, ging Lundborg voort, dat Nobile een dapper en nobel man is." Onder de Aanwezigen waren de moeder van Malmgrèn, de eerste-minister Ekman en andere leden der regeering, prins Co- lonna, de gezant van Italië te Stockholm, Sven Hodin en een groot aantal andere mannen van aanzien. Malmgrèn. Eenige levensbijzonderheden De correspondent van het Hollandsch Nieuwsbureau te Stockholm schrijft! Van Dongen. De moeder van Sjef van Dongen, die te Arnhem woonachtig is, heeft van haar zoon een telegram ontvangen, meldende, dat lnj .zich per s.s. Wilna heeft ingescheept naar Tromsö en hoopt binnen zes a acht dagen in Arnhem te arriveeren. ONGELUKKEN. EEN NIEUW SPOORWEGONGELUK IN BEIEREN. Veertien dooden en 20 gewonden. Een nieuw spoorwegongeluk heeft in Beieren de gemoederen in beweging ge bracht. Twee treinen zijn dicht bij een station in de buurt van Munchen op elkaar ge- loopen. Volgens een bericht, dat gisteravond om half negen bij de spoorwegdirectie te Munchen werd ontvangen, bedraagt het aantal dooden 12, dat der ernstig gewon den eveneens 12, terwijl het aantal licht gewonden met 23 opgegeven wordt, doch vermoedelijk nog wel zal stijgen. Het rijksverkeersministerie heeft ter stond telegrafisch aangevraagd, wat de vermoedelijke eorzaak van dit nieuwe on geluk is en zal gemeenschappelijk met do spoorwegcommissie een nader onderzoek instellen. Nader wordt uit Berlijn geseind: Volgens de laatste berichten zijn bij heb nieuwe spoorwegongeluk in Beieren 14 dooden en 20 gewonden te be treuren. Ten gevolge van verkeerden wis selstand reed de stoptrein niet rechtuit doch op het spoor van den goederentrein. Op de eerste lijst van slachtoffers ko men geen Tiamen van buitenlanders voor. Sommige der om het leven gekomen reizi gers zijn zóó verminkt, dat het tob dus verre nog niet mogelijk was hun identiteit vast te stellen. De sneltrein kwam via Frankfort a. d. M. uit de Palts, zoodat het meerendeel der reizigers ongetwijfeld uit. de Palts, Wurtemburg en Tessen afkomstig was. De Duitsche bladen bevatten scherpe commentaren in verband met de ramp, waarbij zij er op wijzen, dat bet. aantal spoorwegcatastraphen in Duitschland en vooral in Beieren, een schrikbarende hoog te heeft bereikt. De laatste twaalf maan den zijn niet minder dan zes ernstige spoorwegrampen te betreuren, t.w.: Munchen-Hoofdstation, treinbotsing op 13 Augustus 1927: 19 gewonden. BerlijnMunchen. D.-trein op 14 De cember 1927, 7 gewonden. Plattling, treinbotsing op 19 Februari 1928, 20 gewonden. Fiirth, ontsporing D-trein Munchen Keulen, 24 dooden. Munchen-Hoofdstation, treinbotsing op 15 Juli 1928, 10 dooden. Dinckelscherber, treinbotsing op 31 Juli 1928, 14 dooden. Trein in nood. In hét overstroomde Amoer-gebied be vindt zich een trein met 350 personen, die op een spoorwegbrug boven de rivier Se- ja opgehouden wordt en niet verder kan, in het hoogste gevaar.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6