Gem. Berichten. Buitenl. Berichten, VERMIST! ONGELUKKEN. EEN DRAMA OP DE ZUIDERZEE. zetten. De bemanning van de Yalou Is aan boord gebleven. De bergingsvaartuigen lig gen langszij. De kans dat het schip behouden kan wor den, is niet zeker. In de stuurboordzijde zijn vier gaten ontstaan. Eén hiervan is ge dicht. Het schip zakt nog steeds dieper weg. den Kettingweg te Baarn. De dieven had den weinig moeite in de villa te komen, daar de ramen van een kamers beneden openstonden. Terwijl de bewoners rustig sliepen, namen de dieven o.m. voor een bedrag van ruim 700 aan zilverwerk weg uit de kast, die zich in een andere kamer aan het hoofdeinde van hun ledikanten bevond. Yan de daders is tot nog toe geen spoor ontdekt. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in het kerkgebouw Calvyn te Baarn. De dieven hebben o.m. een offer bus geledigd. Zakkenrollers aan het werk. Een tijdelijk te Amsterdam verblijvend buitenlandsch journalist is in een restau rant van het Nieuwe Stadion een portefeuil le inhoudende 810, 2000 Francs, I en een cheque groot 1710 Yen, ontrold. Een 66-jarige Amsterdammer zijn ïn de Kalverst-raat een portefeuille, inhouden de 330, een rentekaart en een pensioen- kaart, en een portemonnaie inhoudende 127.50 ontrold. Twee rechercheurs hebben op het Ro- kin 3 vreemdelingen, verdacht van poging tot zakkenrollen, gearresteerd. Een 45-jarigen Amsterdammer is ver moedelijk op een tramwagen van lijn 23, op 28 Juli, waarschijnlijk door een ongeveer 45-jarige vrouw, een portefeuille inhouden de 145 ontrold. De gearresteerde veldwachter. Zooals wij meldden, is te Maastricht op het voetbalveld van M.V.V. de 40-jarigc gemeenteveldwachter van Gronsveld H. ge arresteerd. verdacht van knevelarij. Hij had een zekeren M. te verstaan gegeven, dat deze door betaling van 10 van een be keuring zou kunnen vrijloopen. M. had hem een biljet van 10 gegeven, doch had het nummer genoteerd en deed aangifte bij de recherche. Bij het verhoor bekende de veld wachter. Het geld was evenwel gewisseld en grootendeels uitgegeven. De man werd ter beschikking van de jus titie gesteld. Op dit vergrijp staat een straf van ten hoogste zes jaar. Politie-posthuis bestormd. Zaterdagnacht omstreeks twee uur ont stond op de Nieuwmarkt. te Amsterdam een hevige vechtpartij tusschen een aantal Is raëlieten. Een agent, die de vechtenden wilde scheiden, ontmoette hevig verzet. Men trachtte zelfs den agent tegen den grond te gooien. Een andere agent kwam toeschieten en toen gelukte het den agen ten een van de belhamels te arresteeren en over te brengen naar het posthuis op de markt. Nauwelijks waren ze daar binnen gegaan of er vlogen steenen door de ruiten en tegelijkertijd drong een aantal kérels naar binnen, waar een hevige vechtpartij met de drie agenten, die zich daar op dat oogenblik bevonden, ontstond. Verschillen de meubelstukken werden gebroken. Een van de agenten gelukte het eindelijk bij het toestel van de poliiie-telegraaf te ko men en het hoofdbureau en het bureau Warmoesstraat te waarschuwen. Een groot aantal manschappen trok daarop naar het tooneel van den strijd, waar de nog steeds op het posthuis aandringende menigte met de blanke sabel uiteen werd geslagen. Daar op werden de drie agenten in het posthuis ontzet. Een van hen had een hoofdwonde bekomen en moest in het Binnengasthuis verbonden worden. Drie personen werden gearresteerd en voorloopig in verzekerde bewaring opgesloten. Moordaanslag op zijn dochter? Naar de „N. Venl. Crt." meldt, heeft de 20-jarige W. R., thans wonende te Venlo, bij de politie aldaar aangifte gedaan, dat, terwijl zij zich van Venray per rijwiel naar Venlo begaf, haar vader haar achterop reed en uit een groote revolver twee scho ten op haar loste, gelukkig echter zonder haar te treffen. Een ingesteld onderzoek heeft tot resul taat gehad, dat thans de 46-jarige J. R., uit Venray, is aangehouden en alhoewel hij al- los ontkent is hij op last van de Justitie naar het Huis van Bewaring te Roermond overgebracht en daarin voorloopig opgeslo ten. Rijwielhandel uitgebrand. Gisterenavond ongeveer kwart na 10 uur werd te Rotterdam brand ontdekt in de rijwielzaak, annex rijwielstalling van den I heer P. aan de Admiraliteitsstraat. Het vuur greep zeer snel' om zich heen, zoodat in korten tijd de winkel en de daarachter gelegen woonruimte in lichten laaie ston den. Met drie stralen bluschte de brand weer het vuur, doch kon niet verhinderen, dat de geheele benedenverdieping uit brandde. De oorzaak is nog onbekend. Men vermoedt echter, dat zich benzine in den winkel bevonden heeft, te meer waar om wonenden een kleine ontploffing mecnen te hebben gehoord. De eigenaar die zeer overstuur was is ter onderzoek voorloopig overgebracht naar het politiebureau. Een brug, die op haar plaats wordt gebracht. In den loop van deze week zal in ons land weer een hoogst belangrijk sleepkarwei worden verricht, Het gaat er om, een ge vaarte van niet minder dan 700.000 K.G. over het water te vervoeren, den Noord over, de Dorische Kil door, bij den Moer dijk, schuin over naar het Hellegat en dan de Zeeuwsche stroomen over naar Tholen, waar de kolossus, welke 100 Meter lang is, op heb water een breedte heeft van 16 Me ter en die meer dan 15 Meter boven den waterspiegel uit zal steken, behouden moet worden afgeleverd, een riskante onderne ming, welke veel zal eischen van de be kwaamheid, de vakkennis en het doorzicht van hen, die er mee zullen worden belast. De gemeente Tholen heeft indertijd be sloten het veer, dat do verbinding vormt tusschen het eiland en den vasten wal van Noord-Brabant, te vervangen door een brug, welke natuurlijk in velerlei opzicht, een groote verbetering zal brengen. De bouw van de eigenlijke brug is opgedragen aan de firma Kloos te Kinderdijk. Deze heeft de enorme ijzerconstructie voltooid, en de brug zal nu deze week naar haar plaats van bestemming worden vervoerd. Do N.V. De Wit's Bergings- en Transport bedrijf te Rotterdam is met dit belangrijke transport belast. De brug zal worden geplaatst op vier zandbakken, welke twee aan twee worden gekoppeld. Voor dit transport neemt men vier precies even groote bakken, welke elk een waterverplaatsing hebben van 400 ton. Op deze bakken wordt een houtconstructie gebouwd, ten einde het gewicht gelijkelijk te kunnen verdeelen en de brug goed recht te kunnen leggen. Hiervoor is ongeveer 30 ton hout noodig. Deze houtconstructie zal pl.m. 2 Meter boven de bakken uitsteken. De brug zelf is 13 Meter hoog en weegt 670 ton. Twee aaneengekoppelde bakken heb' ben samen een breedte van 16 Meter. Er zal heel wat komen te kijken om zulk een vrachtje, dat bovendien zoo grooten om vang heeft, veilig over te brengen. In de eerste plaats moet de spoorbrug over de Kil bij Dordrecht worden gepas seerd. Daarvoor zal overleg worden ge pleegd met den stationschef te Dordrecht, opdat men voldoende tijd zal hebben om den kolossus door de brug-opening te wer ken. Vervolgens krijgt men de Kil, waar het vaarwater niet bijster breed is, en waar men wel vele sleepen zal ontmoeten. En tel kens zal een oplossing gevonden moeten worden om veilig langs elkaar heen te komen, waa-rbij de tegenkomers dienen te te zorgen, dat zij niet veel golfslag veroor zaken, omdat een sterke deining wel eens noodlottig voor het convooi zou kunnen worden. Na Willemsdorp gaat de sleep de ruimte in, maar ook dan zal groote voorzichtigheid een eerste eisch zijn, want als een van de bakken op een plaat vaart en blijft zitten, is het mis, omdat dan bij het vallen van het water de gestrande bak hooger komt dan de andere drie en de brug zal gaan ver schuiven. Zoo zal er tot het laatste toe spanning in de reis blijven. Is men eenmaal in de Eendracht, dan wacht men op hoog water,, waarbij men de bakken lange de pjilers legt. Bij vallend water zakken de bakken en de brug wordt op haar definitieve ligplaats opgevangen. Ook; het plaatsen van de brug op de bak ken is een interessant karwei. Op de werf wordt de brug eerst een eind opgevijzeld. Daarna laat men haar schuiven naar een 6telling, welk© daartoe speciaal in het water is geheid. Bij laag water worden de bakken onder de stelling gebracht. Bij het rijzen van het water komt dan de houtconstructie op de bakken onder tegen de brug en zij drukt haar dan mee omhoog, tot de brug geheel is van de stel ling, waarna de sleepreis een aanvang kan nemen. De reis staat onder leiding van den heer N. de Wit. Vier sleepbooten gaan mee tot Willemsdorp en twee zullen de rest doea Tot het einde van de Dordtsche Kil zaleën boot van den Rijkswaterstaat het convooi begeleiden. Lage waterstand Waal. Het verkeer op en over de Waal voor Nijmegen ondervindt nog steeds de gevol gen van den lagen waterstand. Het in de vaart aan den grond zittende schip kon nog niet worden vrijgemaakt. Zondagmid. 1 dag stonden doorloopend veertig tot vijftig p auto's te wachten, totdat zij konden worden overgezet door een der twee dienstdoende motorponten. De scheepvaart op de Waal hersteld. Aan den slechten toestand voor do scheepvaart en het auto-verkeer, welke sinds een week aan de Waal bij Nijmegen heerscht, ten gevolge van het vastloopen van een met steenkool geladen Rijnaak, is thans een eind gekomen. Gisteren kwam het overladen van steenkool in een andere aak gereed. Een sleepboot is er voorts in geslaagd, de gestrande aak vrij to sleepen. Beide aken zijn daarop stroomopwaarts ge bracht en even boven de stad buiten do vaargeul voor anker gelegd. Jeugdige staaksters. Gistermorgen zijn te Hengelo op de Kon. Weefgoedei-enfabriek een 30-tal meisjes van 14—16 jaar in staking gegaan op de afdee- jm ling spoelerij. De directie had. een loonsver- Jr laging aangekondigd van 12 pet., welke zij niet wenschen te aanvaarden. ONGELUKKEN. Treinbotsing in Engeland. Tusschen vacantie-trein en 1 o c o m o t i e f. Bij een botsing tusschen een vacantie- trein en een locomotief te Manchester werd een man van het treinpersoneel ge dood, terwijl 25 reizigers lichte verwondin gen bekwamen. In het Noorden van Yorkshire is een autobus over den kop geslagen, waarbij 40 inzittenden gewond werden. Acht"blinde passagiers omgekomen. Uit Guernsey (Wyoming) wordt gemeld: Een goederentrein, waarbij eenige tank wagens met petroleum waren, is hier gis teravond ontspoord. Dientengevolge ont stond brand in de vernielde tankwagens en deze breidde zich zoo snel uit, dat acht personen, die verborgen onder d© wagens meereisden, niet konden ontkomen en ver brandden. De brandende petroleum liep weg tot aan de Platte-rivier, waarvan hol oppervlak over eenige mijlen IengtE~~-ir j brand staat. De vulkaan Mayon in eruptie. Uit Manilla wordt gemeld, dat de vul kaan Mayon weer in hevige eruptie is ge komen, die gepaard ging met zware aard schokken. Het heet, dat deze uitbarsting de hef tigste is sinds 1900. Er heeft zich een nieu we krater geopend, 500 vt. onder den ouden gelegen. De lava vloeit in de richting van het station van Liborg, welks inwo ners de vlucht hebben genomen. Kasjmir door overstrooming bedreigd. Kasjmir wordt bedreigd door een gewel dige overstrooming. Tengevolge van een aardverschuiving heeft het water in de Shyok, een zijrivier van den Indus, een meer gevormd van ongeveer 900 Meter breed, bijna 15 K.M. lang en 7 1/2 Meter diep. Langs den geheelen bovenloop der rivier zijn wachtposten uitgezet om onmid dellijk te waarschuwen, wanneer het tot een doorbraak mocht komen. Men neemt echter aan, dat, wanneer de door de na tuur geschapen dam midden Augustus nog niet is doorgebroken, er geen doorbraad: meer zal volgen. Lek var» de „Monte Cervantes" gerepareerd De duikers van den ijsbreker „KraEsin" hebben het lek van de „Monte Cervantes" gerepareerd en een voet diep water uit het scheepsruim gepompt. Een omgeslagen zeilboot gevonden. Drie slachtoffers. Gisterenmidag werd door een Harder- fwijker vissclier drijvende gevonden tus schen Elburg en Harderwijk een klein zeil bootje, dat omgeslagen was. In het tuig ?at gekneld het lijk van een jongeman. De visscher steldo zoo spoedig mogelijk de politie van het gebeurde ïn kennis. Uit het ingestelde onderzoek bleek, dat in de boot gevonden was het lijk van den heer 3L Wayer, bouwkundig teekenaar te Zwolle, di9 jl. Vrijdag in gezelschap van de heeren Hoekstra en Henkema, beiden eveneens uit Zwolle, een zeiltocht naar (Amsterdam ondernamen. Van deze beide personen is nog geen spoor gevonden. Uit Zwolle wordt aan het „Vad." aan gaande dit drama op zee nog het volgen de gemeld: Vrijdagmiddag tegen zeven uur zijn drie jonge menschen uit Zwolle weggezeild in ©en sloepje, de Magda. Het lag in de be doeling langs de kust naar Amsterdam te varen. Het waren H. Waayer, 25 jaar, tee kenaar bij gemeentewerken, B. Hoekstra, 21 jaar, hoefsmid en J. A. E. Enkema, 29 paar, timmerman. De beide eersten waren ongehuwd, de laatste gehuwd en vader van leen kind. De Magda is een sloep van 4 meter lang en vrij zwaar getuigd, voor zee beslist te zwaar. Oorspronkelijk zou ook medegaan H. Padberg, maar deze kon Zaterdag geen .Vrij krijgen. Hij zou daarom het gezelschap Zondagmiddag bij de Oranjesluizen ont moeten. Padberg was daar op tijd, maar de IMagda verscheen niet. Gisterenmiddag ging hij daarom op onderzoek uit, doch het eenige wat men van de Magda gezien had, was, dat ze Zaterdag om drie uur van Kampen naar zee was vertrokken. Gisterenmorgen waren de visschers "VV. O", en R, L. van Harderwijk met de Hk 77 aan het visschen tusschen Harderwijk en Elburg, toen zij omstreeks 500 M. uit den ,wal een stuk zeil en den zijkant van een boot boven het water zagen uitsteken. Toen zij er bij kwamen bleek het te zijn het sloepje Magda, dat op zijn zijkant lag in borsthoog water. Tot hun ontzetting ontdekten zij bij het ovcreindtrekken van de sloep daarin het lijk van een jong- ïnenscli, dat met zijn voet bekneld zat tus- Ischen het tuig en een bank van de boot. Zij brachten het lijk over aan boord van 'de Hk 77, pompten de sloep leeg en brach ten deze naar Harderwijk. De sloep was volledig getuigd, terwijl de touwen blijk baar door een niet ervaren zeiler waren yastgemaakt. Te Harderwijk werd gister avond het lijk geïdentificeerd als dat van H. Waayer. Vermoedelijk is het ongeluk gebeurd om streeks elf uur gisterenmorgen tijdens een zware onweersbui, die boven dat deel van de Zuiderzee woedde. Ook het horloge van den drenkeling is Stil blijven staan op half twaalf. Ook wijst het erop, dat het ongeluk gebeurd moet £ijn door een plotselinge windvlaag, daar men geen zeilen gereefd had. Ofschoon da delijk een onderzoek is ingesteld naar de beide opvarenden, heeft men dezen niet kunnen vinden. Het is dus bijna, volkomen zeker, dat ook deze zijn omgekomen. Eer» ernstige aanvaring. Een Fransck stoomschip -zwaar beschadigd. Zondag zijn in de Wielingen, ter hoogte Van Cadzand bij Vlissingen, twee zeilsche pen met- elkaar in aanvaring gekomen. Het Engelsch stoomschip „Bedarcra-g" is met den boeg tegen het van Antwerpen komen de Fransche stoomschip „Yalou" gevaren. Er ontstond een groot gat, waardoor het .water naar binnen stroomde. Om zinken te yoorkomen, is het schip onder den Zuidwal aan den grond gezet. Het voorschip staat yoor een gedeelte onder water. De „Yalou" had to Antwerpen ijzer gela den. Het was op weg naar Rotterdam om bij te laden. Er is met een Belgische ber gingsfirma een -contract voor de berging afgesloten. De Bedarcrag, die eveneens schade kreeg kon evenwel de reis naar Antwerpen voort- Noodlottig ongeval. Een meisje door een trap van een paard gedood. Heb anderhalfjarig dochtertje van den heer Ovenbeeke te Nieuwenhoorn zat Za terdagnamiddag op den weg vóór de wo ning, toen een wagen, met een paard be spannen, passeerde. Het paard trapte te gen haar hoofdje, waardoor de schedel ge broken werd en zij onmiddellijk dood was. „Tel." Doodelijke val. Te Venlo is de ongeveer 70-jarige S., ïn een logement aan do Maaskade, van een trapje gevallen, meldt de „L. K.". De onge lukkige brak den nek en was bijna onmid dellijk dood. Door den stroom gedood. Doordat zekere J. H. L. te Rothem in aanraking kwam met den electrisch'en draad, kreeg hij den stroom door het lichaam. De man werd dood opgenomen. Auto botsing. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft te Terschuur, gemeente Barneveld, een ernstige autobotsing plaats gehad. Al daar wilde namelijk de rijwielhandelaar Fluit, uit Barneveld, met zijn benzinewa gen een luxe-auto voorbijrijden. De wagens raakten echter elkaar, waardoor eerstbe doeld benzinevoertuig op den kop in een sloot terecht kwam, terwijl de luxe-auto togen een boom opbotste. Een der inzitten den hiervan de commandant van het Re monte-Depot te Milligen, aan wien deze wagen toebehoorde, kreeg een ernstige hoofdwonde, die door een geneesheer uit Voorthuizen is verbonden. De politie heeft voorloopig op de wagens beslag gelegd. Te ver in zee» Drie Duitsche meisjes hebben zich Zon dagmiddag bij het baden aan het stille strand t© Scheveningen te ver in zee ge waagd, met het gevolg, dat zij in levensge vaar kwamen te verkeeren. Men slaagde er echter in het overmoedige drietal weer be houden op het droge te krijgen, zij het dan ook in bewusteloozen toestand. Zij werden naar den Centralen Post van den G. G. D. gebracht, waar men er in slaagde de levens geesten weer op te wekken, zoodat allen, na eenigen tijd in observatie te zijn gehou den, weer naar huis konden gaan. Vergiftiging door ijs. Zondag zijn in de Indische buurt t© Am sterdam gevallen van een bacterieele infec tie, door het eten van ijs, geconstateerd. Het ijs was gekocht in een winkeltje. Den Geneeskundigen Dienst zijn ruim 50 lichte gevallen bekend; vijf kinderen, die ernstige darmstoornissen hadden, zijn in ziekenhui- opgnomen. Direct gevaar bestaat er niet. De nog aanwezige voorraad ijs is in beslag opgenomen. Direct gevaar bestaat er niet. derzocht. HOTELDIEFSTAL TE AMSTERDAM. Voor 30 mille aan juweelen ontvreemd. In het Amstelhotel te Amsterdam is een belangrijke diefstal ontdekt. Daar logeert een Engelsch echtpaar, dat Zondagavond laat thuiskomende, tot de ontdekking kwam, dat uit de appartementen juweelen waren gestolen. De dame en de heer hadden deze juweelen in hun kast bewaard en niet, zooals het gebruikelijke verzoek van de di rectie is, in de safe van het hotel gedepo neerd. De gestolen voorwerpen zijn een vlinder van diamant, een diamanten hanger van lichtgroene steenen, een hanger voor stellende een gouden zon omgeven door edelgesteente, eenige ringen bezet met saf fieren en paarlen. alsmede eenige broches bezet met diamanten, robijnen en emerald. Hoe en door wien de diefstal is gepleegd is nog niet aan het licht gebracht. Inbraken. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in een bewoonde villa aan FEUILLETON. Naar het Duitsch van J. ARNEFELDT Vertaald door Jac van Einden. Ze hadden inderdaad een blind ver trouwen in uw vader, dat meneer Kummer helaas gedeeld heeft^ klouk het 'schamper. Het was steeds gerechtvaardigd, zei de oude kassier met bevende stem. Tot hij de groote meneer wilde spe len in zijn eigen -villa wilde wonen en zijn kinderen in levensomstandigheden groot brengen, waarin ze niet thuis hooren, ant woordde de bankier snijdend. Door de hulp van mijn al te goedi- gen vader, viel Eduard Graupner hem in de rede, ja, dat weet ik, maar dat wa ren alleen de eerste schreden, die hem op liet hellende vlak hebben gebracht. Maar we hebben het druk; hebt u ons anders nog iets te zeggen? Ja, dat heb ik, antwoordde Gustaaf Forberg, terwijl hij vlak voor den bankier ging staan, Ik zweer u, dat ik niet zal rusten, voor ik het raadsel opgelost en U ons geld weer terugbezorgd hebt, yiel Graupner hem in dc rede. Of mij dat mogelijk zijn zal, zal van de oplossing van het raadsel afhangen, maar oplossen zal ik het cn dan zult u be schaamd erkennen, dat u tegen een eer lijk man een zwaar en onvergeeflijk on recht heeft gepleegd. Daar zullen we het op wagen, ant woordde de bankier. Maar Forberg hoorde het al niet meer; met opgeheven hoofd had hij de kamer verlaten. Kummer volgde hem en toen zij buiten waren, vroeg hij, terwijl hij hem vertrou welijk de hand op den schouder legde: Zoudt u den Gehcimrat in Charlot- tenburg niet gaan opzoeken en hem vra gen, een goed woordje te doen, waarde doktor? Een goed woordje? Bij wien en waarvoor? vroeg Gustaaf, terwijl hij de hand van den ouden man verontwaardigd wegduwde, genade hebben we niet noo dig, wc verlangen recht! Beste Gustaaf, ik moet je toch iets zoggen, dat je misschien ook wel zult heb ben opgemerkt; je vader had in den laat- sten lijd een gewoonte aangenomen Welke? vroeg Forberg, toen Kummer ophield en naar woorden scheen te zoeken om den ander zoo min mogelijk te kwet sen. Het was niet zoo erg en het kwam ook niet vaak voor, anders had ik hem niet zulke groote sommen toevertrouwd, maar toch Wat dan, wat? drong Forberg aan. Hij had liet vroeger nooit gedaan en zal dus ook wel niet veel hebben kunnen verdragen, ging Kummer voort, maar een paar keer hebben we toch bemerkt, dat hij niet heelemaal nuchter was. Niet nuchter, mijn vader niet nuch ter, riep Forberg uit. Zoo oud als ik ben, heb ik zoo iet-s nog nooit bij hem op gemerkt. Het is niet waar! Neen jongen. Het is de waarheid zuchtte de kassier. Ik hechtte er geen gewicht aan wilde het hem niet laten merken, dat het mij ook opgevallen was en ik ben er zwaar voor gestraft.. Als ik met hem er over gesproken had en op zijn gemoed had gewerkt,, zou het ongeluk mis schien niet gebeurd zijn. Wat bedoeld u daarmee? Dat hij misschien weer een beetje onder den invloed was en daardoor het slachtoffer van een schurk geworden is. Ik zou het u niet gezegd hebben, maar omdat u, hem zoeken wil, moet u het weten, het zou een vingerwijzing kunnen zijn. Ik dank u, ant-woorde Gustaaf, de hand van den ouden man zoo stevig druk kend, dat het hem pijn deed. Nu moet ik weg, ik stik hier! Het gesprek was in een wachtkamer ge voerd, vanwaar een deur naar het privé- kantoor leidde. Kummer ging weer naar binnen. Forberg haastte zich op straat. Het was intusschen donker geworden. De lantaarns branddenin de winkel-éta lages straalde het licht, op het smalle trottoir verdrongen de menschen zich en liepen tegen den in gedachten verzonken man op, die hun zwijgend den weg ver sperde. Half tegen zijn wil voelde Gustaaf zich vooruit geduwd. In zijn eerste opwinding had hij zich tot taak gesteld, zijn vader te zoeken en diens onschuld aan het licht te brengen en hij voelde dit ook nu nog als een plicht, waaraan hij zich met al zijn krachten moest wijden. Hij had er echter geen idee van, hoe hij het zou moeten aanpakken en voelde zich .als verlamd. Daar hij jaren lang zich bijna uitsluitend aan zijn studie had gewijd en maar heel weinig met het praktische leven in aanraking was geko men, haden de gebeurtenissen van van daag hem volkomen overrompeld en bijna het verschrikkelijkste was cle toespeling- van den ouden Kummer geweest. Zijn va der een drinker! Nooit had hij, noch zijn moeder of zuster zoo iets gemerkt, want dan zouden ze dit voor hem verzwegen hebben en toch kon het geen laster zijn. Een vriend was heb geweest, die hem le gen zijn zin deze mcdedeeling gedaan had, liet was op de meest welwillende wijze gebeurd en hij mocht die niet veront waardigd afwijzen; het was hem alsof een inwendige stem zei, dat hier de oplossing van het raadsel school. Wat moet ik doen! mompelde hij. Tot wien moet ik mij wenden? Hij voelde zich opeens als verloren in cle groote, dichtbevolkte wereldstad. Zou ik naar de rechtbank gaan en naar Mühlfeld vragen? De raad van zijn zuster schoot hem te binnen en hij sloeg de richting in van de nabijgelegen Spittel- markt. De klok van de St. Petrus kerk sloeg juist zeven uur en het viel hem in dat de assessor allang niet meer op zijn bureau zou zijn. Hij is natuurlijk al naar Friedenau en zal intusschen van Juliane wel alles ge hoord hebben. Misschien is hij alweer in cle stad, zette Gustaaf zijn alleenspraak voort, dan zal hij waarschijnlijk naar het hoofdbureau van politie zijn gegaan; het beste is dus, dat ik daar ook maar heen. lo«v>. Onderweg flitste hem echter een andere gedachte door het hoofd. Gabler! riep hij uit, en sloeg zich voor zijn voorhoofd. Wat dom, dat ik niet dadelijk aan hem gedacht heb! Als iemand inlichtingen geven kan, is hij het! Haastig sloeg hij de Probstrasze in en ging naar het Nikolaïkirchhof. Hier woonde sedert eenige jaren een ver familielid en oud schoolkameraad van zijn vader, die vroeger in de kleine stad in West-Pruisen, waar zij beiden vandaan kwamen apotheker geweest was, maar nu, daartoe in staat gesteld door een erfenis, in Berlijn rentenierde en verscheidene huizen bezat. V. Een helder licht straalde uit de met wingerd omrankte, geheel onbedekte ven sters van het kleine huisje aan het Niko laïkirchhof en Gustaaf Forberg zag, hoe de rentenier Traugott Gabler in zijn huis jas aan de gedekte tafel zat en met veel smaak zijn avondmaal nuttigde. Toen hij aanbelde, opende Gabler zelf de deur en toen hij den jongen man herkende, riep hij verheugd uit: Jij daar, beste Gustaaf! Hoo later op den avond, hoe schooner volk! Dat vind ik aardig van je, da£ mij in mijn eenzaam- heim komt opzoeken. Kom binnen, kom binnen (Wordt vervolgd). St-J*

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6