KERKNIEUWS. 1 l LandenTuinbouw STADSNIEUWS. VERMIST! TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT. DONDERDAG 26 JULI 1928 Or Pater H. Looymans S. J. f pater Looymans te Batavia overleden, An 'werd in 1854 te Oudenbosch geboren en trad na volbrachte lagere studies in 1873 \A1 in de Sociëteit van Jezus. Eenige jaren - ^a5 Pater Looymans werkzaam op het -giein Seminarie te Culemborg dat des- onder leiding der Paters Jesuieten Na in 1886 priester te zijn gewijd werd uJ thans overledene twee jaren later naar Java gezonden. Van toen af ving een moei- zame missiearbeid voor den ijverigen ipriester aan. Slechts éénmaal in die veer tig jaren heeft Pater Looymans een kort ^verlof in het moederland doorgebracht, pe laatste jaren was Z. Ew. superior te Een ernstige ziekte noopte tot opname in het St. Carolus Borromaeus- ziekenhuis te Batavia, waar hij thans is overleden. Frater Matthias, f Te Grave is in het St. Henricusgesticht „/erleden de Eerw. Frater Matthias, die - gedurende meer dan 25 jaren zijn verdien- stelijken arbeid als lid der Congregatie der Fraters van Tilburg heeft vervuld. Frater Matthias bereikte den leeftijd van slechts 42 jaren. Mère Raymunda. TOÉ Woensdag vierde de eerw. Mère Ray- i I munda haar veertig-jarig kloosterfeest. In Si Ir 1883 trad zij in het klooster bij de eerw. oer zusters Ursulinen te Venray, in 1904 werd -,3, zij overgeplaatst naar Tilburg, als mede- stichteres van het H. Ursula-klooster al- Jaarvergadering „Boeren en Tuinders 'd Onderlinge". L. T. B. Gisteren hield de „L. T. B."-afdeeling van deze bedrijfsvereeniging haar jaarver gadering in het gebouw St. Bavo" te Haar lem. De Yoorz., de heer P. Han, te Amstel veen, opende op de gebruikelijke wijze met een woord van welkom de vergadering, waarna de notulen werden gelezen en on veranderd werden vastgesteld. Na eenige mededeelingen van huishou- delijken aard kreeg de directeur, de heer j Nico van Ommen, te Leiden, de gelegenheid j het reeds in druk verschenen jaarverslag I met balans en exploitatierekening over 1927 nader toe te lichten. Hieruit bleek o.a. dat het jaarlooncijfer voor het Bisdom Haarlem met 603.000 was1 gestegen tot een totaal bedrag van 9.449.400. Voor de geheele bedrijfsvereeniging be- j droeg dit looncijfer 26.985.400. ^eze Afdeeling werden 671 ongevallen in behandeling genomen, terwijl dit voor de geheele Bedrijfsvereeniging bedroeg 2602 ongevallen. In deze afdeeling werd aan premie-onge vallen-verzekering ontvangen een bedrag van 96.970.47, en voor de geheele Bedrijfs vereeniging was dit cijfer ƒ351.84.16. Het voordeelig saldo in het Bsdom Haar lem bedroeg 6.241.15, en voor de geheele Bedrijfsvereeniging 55 565.17, welk over schot bij den aanvang van het volgend boekjaar met onze leden wordt verrekend. De emdafrekeningscijfers voor 1927 wor den m de a.s. jaarvergaderoing van de ge heele Bedrijfsvereeniging vastgesteld. De vergaderng koos daarna een drietal afgevaardigden, en hunne plaatsvervangers voor bedoelde jaarvergadering der Bedrijfs- vereemging, welke op 2 Augustus a s. te Den Haag zal worden gehouden. Vervolgens kwamen aan de orde de ba lans en exploitatierekning der ziekteverze kering, waarbij de directéur eveneens uit voerige toelichtng gaf. Hierbij bleek, dat in totaal aan premie yaa ontvangen een bedrag van ƒ50.368.33, terwijl aan loonuitkeering bij ziekte was' betaald een totaal bedrag van f 37.239.05. In totaal was voor 501 z.g. Spaansche Griepongevallen een extra uitkeering ge daan van 14.202.79. Het verzekerd loonbedrag der Ziektever zekering steeg tot 3.801.394.30. Het daarna uitgebracht rapport der fi- nancieele Commissie was vol lof over het gevoerde beheer en adviseerde tot volledi ge decharge. Vervolgens werd door aftreden van een der leden een nieuw lid aan de Fin. Com. missie toegevoegd. Bij de rondvraag werden verschillende verzekeringsbelangen besproken, en door Voorzitter en Directeur tot aller tevreden heid beantwoord. De Voorz. sloot daarna op de gebruikelij ke wijze de geanimeerde vergadering. GEMEENTERAAD VAN LEIDEN. Vergadering op Maandag 30 Juli des na middags te twee uur. De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een leeraar in de oude talen aan het Gymnasium". 2o. Benoeming van een leerares (leeraar) in de plant- en dierkunde aan het Gymna sium. 3o Benoeming van negen leden van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. 5o. Praeadvies op het verzoek van Mej. H. M. Poelman, om eervol ontslag als on derwijzeres aan de Meisjes opleidingsschool voor U.L.O. aan de Boommarkt. 60. Praeadvies op het verzoek van me vrouw M. A. van Genderen—de Veer, om ontslag als Regentes van het H. G. of Ar me Wees en Kinderhuis. 7o. Voorstel tot overneming in eigen dom en onderhoud bij de gemeente van: a. eenige strookjes grond aan den Haarlemmerweg nabij de Jan Lievensbraat en de Gabriël Metzustraat; b. een strookje grond aan de Waldeck Pyrmontstraat, Sectie K, No. 3706 ged. c. een strookje grond aan de Stations weg, Sectie L, No. 655 ged.; d. een strookje grond aan de Crone- steinkade, Sectie M. No. 2388 ged. 8a. Voorstel om te besluiten tot het indienen van bezwaren tegen een drietal aanslagen in de plaatselijke inkomsten belasting in andere gemeenten. 9o. Begrooting, dienst 1929, van den Keuringsdienst van Waren in het district Leiden. 10. Voorstel tot het geven van namen aan eenige straten. Ho. Voorstel tot onbewoonbaarverkla ring van het perceel TJtrechtsche Jaagpad No. 39. 12o. Voorstel tot vaststellen: a. van de vergoeding, bedoeld in het le tot en met het 7e lid van art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, over het jaar 1924, voor de besturen van verschillende bijzondere scholen; b. van het door de besturen van ver schillende bijzondere scholen, overeenkom stig het 8e lid van het sub a genoemd wetsartikel over de jaren 1922 tot en met 124 in de gemeentekas te storten bedrag, resp. aan de besturen van verschillende bijzondere scholen alsnog uit te keeren be drag c. van de vergoeding wegens salariee- ring van vakonderijzers, bedoeld in het 9e lid van het sub a genoemd, wetsartikel, over 1924, voor de besturen van verschil lende 'bijzondere scholen. 13o. Voorstel tot vaststelling van de bij drage in het bijzonder vervolgonderwijs, bedoeld in art. 102 der Lager Onderwijs wet 1920, over het jaar 1924, voor de cur sussen in een 4 tal bijzondere scholen. 14o. Idem als voren over het jaar 1925. 15o. Voorstel in zake het toekennen van een bijdrage over het jaar 1928 aan de On derlinge Vereeniging voor Ziekenhuisv.er- pleging en aan de afdeeling Ziekenhuis- verpleging van de Coöperatie „Vooruit". Benoeming van leerkrachten aan het M. 0. Onder toezending van de stukken der sollicitanten naar de met 1 September a.s. openvallende betrekking van leeraar in de Plant- en Dierkunde aan het Gymnasium, deelen B. enW. den Raad in overeenstem ming met het overgelegde advies van den Insp. der Gymnasia mede, dat zij de vol gende aanbeveling aanbieden voor de be noeming van een leerares (leeraar) in de plant en dierkunde aan het gymnasium met ingang van 1 September 1928 (niet in alphabetische volgorde): 1. Mej. Dr. S. R. Bakker, leerares in de plant- en dierkunde, alhier; 2. Docts. C. J. J. van der Maas, leeraar in de plant- en dierkunde te Breda. Den 6en September 1927 benoemde de Raad den heer Drs. A. J. Koster tot lee raar in de Oude Talen aan het Gymna sium voor den cursus 19271928. In overeenstemming me4 den Inspecteur der Gymnasia, geven B. en W. den Raad in overweging, aan den heer Drs. A. J. Koster voornoemd met ingang van 1 Sep tember een vaste aanstelling te verlee- Ten gevolge van het aan mejuffrouw A. E. Revers verleend eervol ontslag moet worden voorzien in de vacature van leera res in Geschiedenis aan de Hoogere Bur gerschool voor Meisjes. In verband daarmede bevelen B. en W. den Raad, na geplëegd overleg met den betrokken Inspecteur van- en de Commis sie van Toezicht op het Middelbaar Onder wijs, ter benoeming tot leerares in Geschie denis aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes aan: lo. mej. L. Warnsinck, leerares aan de Godleindeschool te Hilversum 2o. mej. A. E. Smelt, leerares aan de Gemeentelijke Hoogere Burgerschool te Hilversum. B. en W. geven den Raad in overweging tob eene benoeming over te gaan en bij eventueele benoeming van mej. Smelt te bepalen, dat de benoeming voorloopig voor den tijd van één jaar geschiedt. Ontslag onderwijzeres. Aangezien tegen inwilliging van het verzoek van mej. H. M. Poelman om ont slag als onderwijzeres aan de openbare op leidingsschool voor meisjes, aan de Boom- markt geen bezwaar bestaat, geven B. en W. den raad in overweging haar met in gang van een nader te bepalen datum, eer vol ontslag te verleenen uit genoemde be trekking. Ontslag Regentes H. B. Mevrouw M. A. van Genderende Veer verzoekt met het oog op haar vertrek uit de gemeente ontheffing van haar functie van Regentes van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis alhier. Vergoeding bijz. scholen. De vergoeding krachtens het bepaalde bij artikel 103, 4e lid der L.O.-wet wordt berekend over het gemiddeld aantal leer lingen volgens den maatstaf van artikel 28 der wet en bedraagt per leerling van de bijzondere scholen het gemiddelde be drag per leerling van de kosten over dat dienstjaar der overeenkomstige openbare scholen. Uit de in de Leeskamer ter inzage ge legde stukken zal blijken, dat de gemid delde kosten per leerling (met uitzondering van de kosten van salarieering van vak- ondrewijzers) over 1924 hebben bedragen voor het gewoon lager onderwijs 15.42 en voor het uitgebreid lager onderwijs 2624 per leerling en per jaar. In deze bedragen is voor administratiekosten etc. een bedrag van 0.50 begrepen. Tevens vestigen B. en W. de aandacht van den Raad op artikel 101, 8e lid, der wet, waarbij bepaald, wordt, dat de vergoe ding om de drie jaren verminderd wordt tot het bedrag, hetwelk noodig is tot goed making van de over die drie jaren ten be hoeve -van de bijzondere scholen werke lijk gemaakte kosten als bedoeld in het vijfde lid van het evengenoem.de artikel, na aftrek van de volgens de gemeentelijke ver ordening verschuldigde schoolgelden. Aan gezien de vergoeding voor het eerst over het jaar 1922 is verleend en daarna over het jaar 1923, zal derhalve thans bij de vaststelling van de vergoeding over het jaar 1924, afrekening over de eerste perio de van drie jaren moeten geschieden. Te dien einde zijn de door de schoolbesturen overgelegde rekeningen met daarbij be- hooronde bescheiden onderzocht. Dit zeer veel tijd vergoude onderzoek, waarbij elke uitgaaf aan de wettelijke bepalingen moest worden getoetst, is thans beëindigd. Ver schillende uitgaven welke door de bestu ren in het belang van het onderwijs noo dig werden geacht, zijn door die besturen welwillend uit de rekeningen geschrapt, omdat die uitgaven o. i. volgens de wette lijke bepalingen niet voor vergoeding in aanmerking konden wórden gebracht. Na deze verlaging van de -schoolrekeningen bleek, dat de voor vergoeding wel in aan merking komende kosten van instandhou ding van do bijzondere scholen over do jaren 1922, 1923 en 1924 een aanzienlijke som minder hebben bedragen dan hetgeen aan de besturen wegens vergoeding over de jaren 1922 en 1923 en aan voorschot op de vergoeding over 1924 in totaal is uitge keerd. Immers zal, blijkens den mede ter inzage gelogden staat, door de besturen in totaal niet minder dan 34885.71 1/2 in de gemeentekas moeten worden terugge stort, waar tegenover slechts staat ecno som van 3860.48 wegens alsnog aan ver schillende besturen uit te keeren vergoe ding. Toch zou het onjuist zijn, uit het groote overschot te concludeeren, dat de gemeen telijke vergoeding te hoog zou zijn inte gendeel blijken verschillende besturen en in het bijzonder de besturen van de scholen voor U. L. O. voor de instandhou ding van hunne scholen meer noodig te hebben, dan zij aan vergoeding van de ge meente ontvangen. Het groote overschot is echter te verklaren uit het feit, dat in 1927 tengevolge van ee;n voor de besturen gun stige Koninklijke beslissing wegens sala rieering van vakonderwijzers, administra tiekosten etc., en de kosten wegens brand- assurantie van de schoolgebouwen een extra bedrag van 37.648.83 werd uitge keerd. Verder kan thans ook de vergoeding we gens salarieering van vakonderwijzers als bedoeld, bij artikel 101, 9e lid der wet over 1924 worden vastgesteld. Te dier zake heeft de gemeente in dat jaar uitgegeven voor de scholen voor gewoon lager onder wijs voor nuttige handwerken gemiddeld 95.24 (per wekelijksch lesuur per jaar) en voor lichamelijke oefening 133,92 en, voor de scholen voor uitgebreid lager on derwijs voor lichamelijke oefening 129.33 en voor wiskunde 160.50. Bijdrage voor het bijzonder vervolg onderwijs over 1924. Naar aanleiding van de ingediende aan vragen om toekenning van een bijdrage, als bedoeld in artikel 102 der Lager On derwijswet 1920, ten behoeve van het bij zonder vervolgonderwijs, over 1924, bren gen B. en W., voorzooveel noodig, in her innering, dat bij Koninklijk besluit, d.d. 1 Februari 1926, 110. 24, is uitgemaakt dat de gemeentelijke bijdrage over een bcpaajd jaar moet worden berekend naar de netto- kosten van het openbaar vervolgonderwijs, welke over datzelfde dienstjaar, i. c. 1924, ten laste van de gemeente zijn gebleven. Aangezien over het dienstjaar 1924 een totaal bedrag van 7.068.59 1/2 voor reke ning van de gemeente is gebleven en het openbaar vervolgonderwijs werd gevolgd door gemiddeld 172 leerlingen kwam over 1924 derhalve per leerling gemiddeld een bedrag van 41.09 ten laste van de ge meente. Op grond van een en ander geven B. en W. den Raad met verwijzing naar de in de Leeskamer ter inzage gelégde stukken, in overweging de bijdrage in het bijzonder vervolgonderwijs, bedoeld in artikel 102 der Lager Onderwijswet 1920, over het jaar 1924, vast te stellen in totaal op 5.999.14. Bijdrage voor het bijzonder vervolg onderwijs over 1925. Naar aanleiding van de door enkele be sturen van bijzondere scholen ingediende aanvragen om toekenning van een bijdra ge ten behoeve van het door hen geduren de 1925 gegeven vervolgonderwijs, deelen B. en W. den Baad mede, dat blijkens de bij de stukken in de Leeskamer gevoegde berekening, over het dienstjaar 1925 ter zake van het openbaar vervolgonderwijs 6.907.71 ten laste van de gemeente is ge bleven. Aangezien het openbaar vervolgonder- UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Vrijdag 27 Juli 1928. Hilversum, 1060 M. 12.302.00 Lunchmuziok door het Trio Groenoveld. 5.30—7.15 Concert door het omroep-or- kest. Margaretha Blitz-Diemar, zang. 7.157.45 Boekbespreking door D. HnnS over do krant, van W. N. v. d. Horst. 8.15 Aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen. Concert o. 1. v. Prof. G. Schneevoigt. Sam Swaap, viool. In de pauzo een praatje over de telefoon, door I. G. Pater, Hoofd der persdienst van P. T. T. 10.30 Persbor. Huizen, 340,9 M. Na 6 u. 1870 M. 12.30—1.30 KRO Lunchmuziek door heb Trio „Winkels". 4.005.00 NCRV Gramofoonmuziek. 5.00—6.45 Concert. Movr. R. A. v. d» HorstBleekrode, piano. II. v. d. Horst Jr., collo, H. Hermann, viool. 7.007.30 KRO. Gramofoonmuziek. 7.30 VPRO-uitzending. H. Ehrenfeldt, fluit. L. Wijngaarden, viool. F. Belinfanto cello. H. Troostwijk, piano. Spr.Ir. F. Eyken: De Olympische spelen. M. Bever-» sluis: Moderne dichtkunst (Het leven iri droom). Declamaties door M. Beversluis. Daarna persber. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Sonaten voor cello en piano. 12.50 Orgelconcert. I.202.20 Orkestconcert. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Tuinpraatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Niouwsber. 7.05 Orkestconcert. 7.20 Cinema-praatje. 7.35 H. Heyner, bariton. 7.45 Lezing: The Universities. 8.05 Vaudeville. Dans-orkest en variëté- artisten. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Causerie. 9.35 Nieuwsber. 9.55 Concert door de militaire kapel. R. Goodacre, alt. M. Stotesbury, viool. Mi litaire kapel. II.05 Een verrassing. 11.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s", 17 5 0 M. 12.502.10 Orkestconcert. 4.05—5.05 Concert. Orkest en A. Loca- telli, viool. Mme. Paix Seailles, piano. L. Radisse, cello. 8.5011.20 Orkestconcert. Mme. Panthes piano. Langenberg 469 M. 1.252.50 Orkestconcert. 6.207.15 Kamermuziek. 8.35 Concert door de Ver. van voorma lige militaire muzikanten. De Borgischa kwartetver. „Ohligs". Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Königswusterhauscn, 1250 M. (Z e e s e n). 12.05—5.30 Lezingen. 5.306.20 Orkestconert. 6.20—8.05 Lezingen. 8.50 Orkest 0. 1. v. E. Mörike. C. Brons- geest, bariton. Hamburg, 390 M. 4.35 Concert. Trio (piano, viool, cello). 6.20 Orkcstconcort. 8.20 „Snide Nörig", plat-Duitsche klucht van Schurek. Daarna dansmuziek. Brussel, 509 M. 3.20 Klassiek concert i. d. Kursaal Os- tende. 5.20 Gramofoonmuziek. 5.50 Trioconcert. 6.507.50 Trioconcert. 8.3010.35 Orkestconcert. FEU I L L E T 0 N. Naar het Duitsch van J. ARNEFELDT Vertaald door Jac van Einden I4) En toen hij hoorde dat beide kinderen van den looper een uitstekende opvoeding hadden gehad, trad hij op de heeren Graupner toe en sprak fluisterend met hen. Deze zeiden Schmidt en ook Gotte- schalk, weer aan hun werk te gaan; alleen Kummer bleef. Ik wil den man niet beschuldigen, maar de zaak is verdacht en we zullen on ze maatregelen dienovereenkomstig moe ten nemen, zei de commissaris nu hard-op. Het is niet waar, verzekerde Kummer; - Forberg is een eerlijk man. Er kan hem alleen een ongeluk zijn overkomen of hij is aangerand. Ik wil dat niet tegenspreken, maar het is toch ook niet onmogelijk, dat de zaak zich anders toegedragen heeft, ant woordde de commissaris. In de stad wordt nu op aUe plaatsen, die maar even ver dacht zijn, naar hem gezocht; zijn signale ment moet jn alle richtingen getelegrafeerd worden en in de eerste plaats is het noodig huiszoeking bij hem te houden. O, lieve Hemel, zijn vrouw, zijn kinde- ren! nep Kummer uit. Zijn ze nog niet op de hoogte? vroeg de commissaris. Dat kunnen ze nog niet zijn; hij komt iederen ochtend om acht uur uit Friede- nau in de stad en gaat eerst om 6 uur des avonds, na kantoortijd weer naar huis. En waar eet hij 's middags? vroeg de commissaris. Hij brengt zijn boterhammen mee en gebruikt zijn hoofdmaaltijd pas 's avonds thuis, antwoordde Kummer. Maar dat is toch bijzaak. Neemt u mij niet kwalijk, in een inge wikkeld geval, zooals dit hier waarschijn lijk is, is niets bijzaak, hernam de commis saris. Waar is het huis van Forberg in Friedenau? Ik wil er dadelijk heen. Zonder dat de fimilie iets weet? riep Kummer uit; dat gaat niet; het kon voor zijn vrouw wel eens noodlottig wor den. Ik denk niet dat zij zoo teer besnaard zal zijn en wie weet, of het haar wel zoo onverwacht komt, gaf de commissaris ten antwoord. U kunt niet veronderstellen Ik veronderstel voorloopig alles en niets. Forberg kan verongelukt, hij kan overvallen en beroofd zijn, maar hij kan er ook vandoor zijn en een deel v$n zijn buit thuis verstopt hebben. Het is onze taak, hem te vinden, dood of levend en den hee ren Graupner hun geld terug te bezorgen. Ik verzoek u, ons daarbij niets in den weg te leggen. Integendeel, u kunt op onze volle me dewerking en op onze warme dankbaarheid rekenen, verzekerden de beide neven én drukten den commissaris de hand ten af scheid. III. Het huis van de familie Forberg in de Saarstrasze in Friedenau, dat door den banklooper Schmidt met den weidschen naam „villa" betiteld was, was in werke lijkheid een bescheiden, maar zoowel van binnen als van buiten mooi en goed onder houden huis met één verdieping en nog een paar zolderkamers onder het tamelijk hoo- ge dak. Aan de voorzijde stonden een paar lindeboomen, waaronder zich kleine, goed verzorgde bloemperken en een paar ban ken bevonden; aan den achterkant strekte zich een tamelijk groote tuin uit, waarvan het grootste deel als boomgaard en moes tuin in gebruik was. Langs de randen van de groentebedden stonden bloemen en er waren stamrozen, die voor den tweeden keer in het jaar met heerlijke bloemen prijkten in schitterend rood, zacht rose, wit en teer geel. Een jonge man in een grijs pak, tegen de nog warme stralen van de September- zon beschut door een stroohoed, was bezig, met een tuinschaar ieder verwelkt blaadje en elk verdroogd takje van de rozen te verwijderen. Hij was juist met zijn werk klaar, sneed nog een paar rozen af en ging daarmee om het huis heen naar den voor tuin, waar op een van de banken een jong meisje in een lichte zomerjurk zat te hand werken. Hij ging naar haar toe en gaf haar de rozen. Dank je wel, Gustaaf, zei Juliane Forberg vroolijk. Jij bent nog eens 'n lieve broer! Wil je nu ook wat peren en een paar perziken plukken, dan zetten we ze voor vader in een mandje op tafel, daar houdt hij zooveel van. Gustaaf Forberg knikte en wilde naar den moestuin terugkeeren, maar Juliana hield hem nog even terug. Neem de rozen mee en vraag Moeder, of zij ze in mijn vaasje wil zetten en water geven, ik heb nog maar een paar steken aan mijn kleedje te doen, dan is het klaar; ik wil het liever niet uit de hand leg gen. De jonge man nam de rozen en ging er mee in huis. Juliana boog zich weer over haar werk en borduurde zoo ijverig, dat zij er een kleur van kreeg. Op de Btraat, waarlangs de enkele hui zen, allen door tuinen omgeven, op eeni- gen afstand van elkaar lagen, was geen mensch te zien. Men hoorde af en toe de hooge stemmen van kinderen, die in een naburigen tuin speelden, het kakelen van een kip, die de wereld mededeelde, dat zij juist een ei had gelegd en daartusschen heerschte dan voor korten tijd weer een diepe droomerige stilte. Heb streepje zonneschijn aan den over kant van de straat werd smaller, een licht windje stak op en speelde in de blonde krullen van het jonge meisje. Eindelijk was do laatste steek gedaan. Juliana knipte het draadje af en hield het kleed in de hoogte, om met blijde voldoe ning het kunstige borduurwerk te bekijken; daarop vouwde zij het voorzichtig op, pak te haar naaigereedschap in een naast haar op de bank staand doosje en maakte aanstalten om naar binnen te gaan. Op den drempel bleef zij staan en keek nog eens omu Op straat hoorde zij de voet stappen van een man; hij bleef voor het huis staan en scheen het met studie te be kijken. Dat was niets bijzonders, want er kwamen dikwijls genoeg Berlijners naar Friedenau, om de snel opgekomen wijk in oogenschouw te nemen en Forbergs mooie kleine bezitting, die de heele familie zoo lief was, mocht gezien worden. Ook de persoon van den onbekenden had volstrekt niets bijzonders; het was een tamelijk groote man met een baar deloos gezicht in een eenvoudig donker blauw pak en met een slappe vilthoed op. De vreemde stak do staat over en kwam op het meisje toe. Hij nam beleefd den hoed van het grijzende haar en vroegi; Neemt u mij niet kwalijk, juffrouw, is dit de villa van mijnheer Forberg? U doet ons huisje te-veel eer mefc deze benaming, antwoordde Juliane glim lachend, maar dit huis hoort van mijn vader en die heet Forberg. O, dus u bent de dochter van me neer Forberg, zcide de man, terwijl hij nog eens een buiging maakte. Wilt u zoo vriendelijk zijn, mij bij uw vader aan te dienen? Vader is nog niet thuis, antwoordde het jonge meisje en de ander, die haar met zijn halftoegeknepen oogen zeer scherp op nam, was niet in staat ook maar de minste onrust of onzekerheid bij haar waar te nemen. O, dat spijt mij; ik moet hem over een gewichtige zaak spreken. Kan ik hier op hem wachten? (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5