Buitenl. Berichten. Ned. Oost-lndië. Uit de Omgeving laag OE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 21 JULI 1928 ONGELUKKEN. lictongeval in de mijn „Maurits". li doode, een gewonde, ermorgen is de 34-jarige gehuwde erker, vader van vier kinderen, F. bij een schietongeval in de mijn fits" ernstig gewond. Bij aankomst in jkenhuis te Sittard bleek hij reeds te eerleden. Een andere mijnwerker, J. a werd eveneens gewond en naar ekenhuis te Heerlen overgebracht. Verdronken. heb baden in het Kanaal bij Co then »rdronken de 21-jarige Koudijs uit Zijn broer werd eveneens bewuste- 'opgehaald, d>ch na ruim een uur t men er in slagen de levensgeesten ien laatste weder op te wekken. Vrijdagavond is het 3-jarig kind van oormali gen tolgaarder J. B. te Maas- r eenig dochtertje nabij de ouder- ffoning te water geraakt en verdron- ji3teren is uit de "Waal voor Tiel op- »ht het lijk van een naar schatting man. Het bleek te zijn van zeke- 8. uit Bloemendaal,. dienende bij de iiale Beserve in Nijmegen bii het ba- ronken. Lijk herkend. It to Eobith opgeviechte lijk i» herkend o lijn van den 17-jarigen F. J. Nose- t, Hamhorn. BRANDEN. rnstige scheepsbrand ie R'dam. do Eotterdamsche Droogdokmaat- nppij to R'dam, ligt het Grieksohe Smschip Kereus, dat van vriesboot jdt verbouwd tot gewoon vrachtechip. vriesboot heeft behalve de gewone latijrereo schotten tusschen de ruimen ,g vele dubbele schotten, van welke de Bsohenruimte zijn opgevuld met in creo- ort gedrenkte kurk. Het werk van deze ïot bestaat dus o.a. uit het verwijderen ui deze isolatie schotten. Gistermorgen toen men met dit werk •ifcig was in ruim IV cn men tegelijkertijd* 'ikele ijzeren binten doorbrandde, schijnt h vonk in het kurk ie zijn gevallen, waar- s I >or dit kurk aan het branden is gegaan, r ïn het gemakkelijk brandbare materiaal Ijantte heb vuur zich snel voort, zoodat in jjrten tijd het geheele ruim in brand Bnd. Er ontwikkelde zich een dikke rook, ->lke zich door het laadhoofd een uitweg lande. Toevallig lag het drinkwaterboot- 1 Maas II in de buurt en personeel van >ze boot heeft het eerst met twee stralen jter gegeven. Inmiddels was ook de fa- iekabrandweer gerequireerd en deze gaf 3t drie stralen op de eigen leiding en met n straal van de fabrieksmotorspuit wa- r. Do sleepbooten Dockyard I en jpkyard VI, 'van de Rotterdamsche oogdokmaatschappij, welke booten een mpleiding hebben, respectievelijk met ee en met drie stralen water. Na dien sschentijd was ook spuit 53 aangekomen gasten van deze spuit gaven met twee g|j'alen water, onder leiding van brand- fester Stoopman. -~In ruim III, dus vlak voor riiim IV, waar m Ie brand woedde, lagen enkele flesschen oniak. Omdat het gevaar voor het jen van deze flesschen lang niet uit loten was, werden deze flesschen zoo e^Oedig mogelijk verwijderd. ïefc zuurstof-snij-apparaten zijn vervol- Jis gaten geboord in de waterdichte lotten tusschen de ruimen III en IV en Jschen de ruimen V en IV, opdat door se gaten water op het vuur zou kunnen iden geworpen. Hoewel op dat oogen- k al een massa water werd gegeven het geheel werd met 14 stralen gewerkt kon nog steeds niet van eenige afne ig van den brand worden gesproken, rsoneel van de afdeeling brandblusch- adelen die met een van de reserve-auto's gekomen heeft met rookmaskers een jderzoek in ruim IV ingesteld. De hoofd brandmeester deed enkele drij- de stoombrandspuiten oproepen. Ach- ieuTolgens verschenen toen de booten avendienst II, Havendienst IV, Maaswer ken en Dokwerken, terwijl op den wal nog veerde de handbrandspuit no. 44. Res- gi«ctievelijk hebben deze spuiten met 3, 4, 2 en 1 stralen water gegeven, zoodat ten ^otte met 28 stralen werd gewerkt. if,- brand nam toen snel in hevigheid af. v.pfc bluschwater steeg hooger en hooger ic- het ruim, zoodat de Nereus meer en h er achterover ging hellen. Tengevolge i de enorme hitte in het inwendige van schip is de zijwand van de Nereus, ter Jgte van ruim IV, verbogen. Dm 1 uur was men den brand geheel «ster en konden al vele slangen wor- i ingenomen. In den loop van den mid- is het aantal stralen geregeld vermin- ra, De woninigem van J. Rooband en Co- D^a en gewoond door vier gezinnen te zijn een prooi der vlammen gewor- Assurantie dekt de schade. De oor- is niet bekend. De verontreiniging van de Luntersche Beek. Enka niet de schuldige? De voorzitter van de commissie van toe- t op het Rijks instituut voor zuivering Afvalwater deelt naar aanleiding van over deze aangelegenheid gepubliceerde lekten en beschouwingen het volgende Pe:.. Deeds voor de oprichting der Sstzijdefabriek te Ede veroorzaakte het al wat er van Veenendaal ernstige ver- hng. )e aanmerkelijke uitbreiding der indus- gepaard met de bevolkings-toename deze plaats, hebben de grens der zin- tuigelijk opvallende verontreiniging in stroomafwaartsche richting verschoven. Het is dus geenszins een verrassing, dat in droge en warme perioden ook nog te Amersfoort de gevolgen van den huidigen toestand zich zeer hinderlijk doen gelden. De loozingen van de kunstzijdefabriek mogen dus zeker niet voor den ondervon den overlast verantwoordelijk worden ge steld. Stelselmatige rioleering en gemeenschap pelijke zuivering van de industrieele en huishoudelijke afvalwateren van Veenen daal welke verbeteringen zoowel tech nisch als financieel doorvoerbaar zijn zullen herhalingen van dit euvel afdoende kunnen voorkomen. Uit den trein gesprongen. Een Duitsch dienstmeisje, dat Donder dag uit Ouderkerk a. d. IJsel was vertrok ken, is tusschen Winschoten en Winscho terzijl uit den trein gesprongen. Ze is gis termorgen te Winschoterzijl gevonden en op geneeskundig advies over de grens ge zet. De doodgewaande deed zelf open! Donderdagmorgen trad, zoo vertelt de „Tel.", bij een begrafenisondernemer in de buurt van de Westerstraat te Amsterdam een ongeveer 35-jarige man binnen, die den doodgraver vertelde, dat zijn vader overleden was. De ondernemer, die dacht, dat hij de opdracht tot begraven zou krij gen informeerde en toen de man hem een cn ander vertelde, zeide hij tevens dat hij naar Den Haag moest om eenige familie leden van het treurige feit in kennis te stellen. Geld had hij niet bij zich: de dood graver zou wel zoo vriendelijk zijn hem 3.50 voor een retourbiljet voor te schie ten. Wat gebeurde. Doch achteraf scheen de begrafenison dernemer het geval niet te vertrouwen. Hij begaf zich naar het sterfhuis in de Keizers straat, waar tot zijn ontzetting de dood gewaande zelf opendeed. De zoon had hem namelijk een onjuiste historie op de mouw gespeld. De politie stelt thans een onderzoek naar den dader in. Deze is spoorloos ver dwenen. St. Bureaucratius. Bij den grooten hooibrand die Donder dagmiddag te Culemborg plaats greep, werd de hulp ingeroepen van den heer Kronenburg, die zich haastte met zijn autobrandspuit te komen helpen blusschen. Na afloop van den brand werd de heer K. door kommiezen bekeurd omdatde auto-spuit niet voorzien was van een volg nummer. Boschbessenoogst op de Veluwe. De boschbessenoogst op de Veluwe is dit jaar voor velen een groote tegenvaller ge weest. In den bloeitijd beloofden de struik jes een goeden oogst, doch de nachtvorsten blijken ook hier hun nadeeligen invlced te hebben gehad, waardoor in geen ;arcn de opbrengst zoo min was. Door de Ko ninklijke Houtvesterij waren ruim 4500 vergunningen tot plukken uitgegeven en Maandag 9 Juli trok des morgens vroeg een leger van plukkers en pluksters het Koninklijk Achterpark in. Teleurgesteld kwamen reeds velen voor den middag met ledige trommels en bussen terug; de enke len, die volhielden, wisten nog eenige ou den bij elkaar te scharrelen, doch de lust tot. plukken verging al heel spoedig. In gewone omstandigheden werden aan heb station aldaar des avonds meer dan twee waggons verladen naar Rotterdam, om vandaar verder per boot naar Londen te worden doorgezonden en thans bcdro<g do geheele voorraad van vier orkoopers te zamen een en twintig mandjes. Verschei dene handelaren kunnen dan o.fc aan de aanvragen hunner afnemers niet voldoen. Deze week was gedurende twee dagen het gemeentelijk „Berg en Bosch" voor vrouwen en kinderen opengesteld. Den eer sten dag wisten de vlijtigsten nog eenige ponden te verzamelen en daar de prijzen opliepen van dertig tot veertig cent per pond, zagen dezen hun moeite nog beloond. Voor vele gezinnen is deze schrale oogst een leelijke streep door de rekening. Met het verzamelen dezer bessen immers wordt meermalen een daggeld van boven de 10 gemaakt, terwijl gedurende den oezsUyd dikwijls van ƒ200 tot 250 in het laadje komt. En wanneer er dan eenigszins op een dergelijke bron van inkomsten wordt gerekend, is de mislukking een ware ramp te noemen. ONGELUKKEN. Vreesefijk auto-ongeval bij Bayonne. Vijf personen levend verbrand. Op den straatweg van Bayonne naar Pau is een auto, waarin zich vijf personen bevonden, omgeslagen en in bi-and gevlo gen. Vier der inzittenden kwamen in de auto om; hun lijken zijn geheel verkoold. De vijfde persoon, wiens kleeren in brand waren gevlogen, wist nog uit de auto te komen, doch stierf eveneens op eenigen afstand van de plaats van het ongeluk. De identiteit der vijf mannen is nog niet vast gesteld. Een auto met slapende menschen gekanteld. Een merkwaardig auto-ongeluk is dezer dagen aan een Franschman overkomen, die met zijn familie op een steden weg bij Perosa reed. Zijn vrouw en kinderen, die achterin zaten, waren door den langen duur van den rit in slaap gevallen en het zelfde overkwam ten slotte den Fransch man zelf, die aan het stuur zat. De auto reed een eindweegs door, botste toen te gen een mijlpaal en stortte 3 M. omlaag in een droge rivier waar het voertuig kan telde. De Franschman kroop er, ongedeerd, het eerste uit en ging toen zijn schreeu wende vrouw en kinderen helpen tot zijn groote blijdschap constateerde hij, dat zij er eveneens met den schrik waren afgeko men Eruptie op de Philippijnen. Paniek onder de bevolking. De vulkaan Mayo in de provincie Albay is aan het erumpteeren. Door den gewel digen krater worden geweldige rookkolom men en lava uitgestooten. De bewoners van het omliggende gebied zijn in paniek weggevlucht. De handel is geheel stilge legd. Ontsporing in een tunnel. In een tunnel in het New-Yorksche dis trict Bronx is gister een electrische tram ontspoord en tegen den tunnelwand gedeel telijk verpletterd. Onder de passagiers ontstond een gewelig paniek waardoor 24 lieden, de meesten vrouwen en kinderen, verwondingen opliepen. Botsingen op zee. Ter hoogte van Kaap Roca zijn ten ge volge van mist het Spaansche schip „Sera- fin Ballcsteros" en het Fransche stoom schip „Else" tegen elkaar gebotst. Het Spaansche schip zonk, doch de bemanning werd door het Fransche schip gered en naar Lissabon gebracht. Op dezelfde plaats ongeveer liepen de Engelsche stoomsche pen „Delta" en „City of Chios" op el kaar. Door een haan gedood. In een dorpje in de Russische Karpathen is een kind van achttien maanden het slachtoffer geworden van. een.... haan. Terwijl het kind lag te slapen werd het aangevallen door een grooten haan„ die het beide oogen uitpikte en voorts ernstig aan het gezicht verwonde. Het kind is aan de bekomen verwondingen overleden. Geval van zwarte pokken bij Berlijn. Te Stargard heeft men bij een arbeider zwarte pokken geconstateerd. De ziekte werd onmiddellijk naar het stedelijk zie kenhuis overgebracht, terwijl de chauffeur en de behandelende geneesheer onverwijld werden ingeënt. Tegen een uitbreiding der ziekte zijn maatregelen genomen. Groote scheepsbrand te Hamburg. De gisteren in Hamburg aangekomen Engelsche vrachtboot „Rabycaetle", met een groote lading terpijntijn aan boord, is in brand geraakt. Het schip lag heden avond brandend op stroom. De geheele Hamburgsche brandweer tracht het vuur meester te worden. En intern, inbrekersbende gearresteerd. Vijf-en-twintig man achter slot en grendel. De recherche te Leipzig is er na. een maandenlang onderzoek in geslaagd een internationale inbrekersbende in te reke nen, die sinds ongeveer een jaar in talrijke buitenlandsche en Duitsche steden, werkte. De chef van de recherche te Leipzig wist te Antwerpen drie leden der bende, die uit 2 leden bestond, 2 te knippen, waar na ook de overigen gearresteerd werden. Een der medeleden, meestal een vrouw, speurde een gelegenheid voor een diefstal na. De inbrekers werkten gewoonlijk in clubjes van drie tot vier man. Op rekening van de bende staan: te Leipzig 35 inbraken, te Chemitz 19, te Dresden 5, te Pauen 3. Rapporten over in braken, waarvan het aantal nog niet vaststaat, zijn ontvangen uit Maagden burg, Berlijn, Halle en Hannover. De in brekers hadden het voornamelijk voorzien op sieraden, zilver en pelswerk. Hun voor naamste afzetgebied was België. Buit, wel ke de bende in het buitenland gemaakt had, werd naar Duitschland gezonden. De gearresteerde zijn allen Russen en Polenzij waren voorzien van valsche pa pieren. Mislukte vlucht uit een gevangenis. Twee bewakers gedood. Een gevangene in de gevangenis van Bronx, die een revolver had weten mach tig te worden, trachtte gisteravond te ont snappen. Hij schoot twee bewakers' dood en joeg zich ten slotte zelf een kogel door het hoofd, toen hij bespeurde, dat de deur gesloten was, zoodafc hij niet kon ontsnap pen. Met traangassen tegen inbrekers. Een agent slachtoffer in plaats van de boosdoeners. Terwijl Zondagnacht de Place de la Bastille te Parijs vol vroolijke vierders van „Quatorze juillet" was, liad de politie in een nabijgelegen straat een hoete ontmoe ting met inbrekers. Reeds Vrijdagavond was gepoogd, door den zijmuur van een juwelierszaak heen te breken, en reeds was een gat gemaakt, waardoor een man kon heenkruipen en den winkel bereiken. Er werd een wacht bij het huis ge plaatst;, en Zondagavond schenen de ben- degenooten het oogenblik gunstig te ach ten om hun slag te slaan. Zij belandden in den kelder en moeten daar verder over hun plan de corapagne hebben beraad- raadslaagd. De overval vond een uur later plaats. De politie was nu op haar post en op een gegeven oogenblik ontspon zich tus schen agenten en inbrekers een hevig vuurgevecht. Om de in den kelder achter gebleven mannen te kunnen overrompelen, nam men zijn toevlucht tot Iraanverwek- kende gassen. Het. resultaat van deze ope ratie was echter, dat een der agenten „ge gast" werd, terwijl de inbrekers kans za gen, op het dak te vluchten en vandaar via aangrenzends perceelen weer op straat te I komen en te vluchten. In den kelder vond men later een complex inbrekersuitrustig en de politie weet met stelligheid, dat bij de ontvluchten twee haar zeer goed be kende individuen moeten zijn. Geheimzinnige moord te Weenen. G r u w e 1 ij k e vondsfcin den „T i e r g a r t e n". Een geheimzinnige moordaffaire houdt op het oogenblik de aandacht van het pu bliek geboeid. Gisteren zag men uit den „Lainzer-Tier- garten" plotseling vlammen opstijgen. Nu herinnerde men zich, dat men kort tevo ren een aantal revolversohoten had ge hoord, waaraan evenwel geen aandacht, was geschonken. Bij het ingestelde onder zoek vond men het lijk van een jonge, ele gant geklecde vrouw, blijkbaar eén buiten landsche, die door vijf schoten om het le ven gebracht en vervolgens met. benzine overgoten was, waarna do moordenaar het lijk in brand had gestoken. Een vinger was afgesneden, blijkbaar om een ring te be machtigen. Ook de handtasch der vermoor de ontbrak. Naar verluidt, hebben sommigen kort voor de schoten werden gehoord, een huur auto voor den „Tiergarten" zien voorbijrij den, w!aa,rin een jonge vrouw gezeten was anderen daarentegen mcenen, dat. zich in den auto ook een heer heeft, bevonden. De politie staat tot dusverre voor een raadsel en is er zelfs nog niet in geslaagd de identiteit der vermoorde vast te stel len. „De man met de kattepooten". Eigenaardig insluiper eindelijk gegrepen. Sedert meer dan een jaar maakte de po litie jacht op een insluiper, die in den volks mond den naam „De man met de katten- pooten" had verworven. De man dook in alle wijken van Berlijn op. Bijna altijd liep hij bij zijn nachtelijke zjrerftochten door de dakgoten, vanwaar lïjl onhoorbaar slaapkamers binnendrong, vooral van jongemeisjes en vrouwen, die hij een geweldigen schrik op het lijf joeg. Meestal draaide hij de electrische lampen in de slaapkamers los, zoodat, als de slaap sters door het gestommel, dat hij opzettelijk veroorzaakte, wakker werden, zij geen licht konden opsteken. In het algemeen waren zij, uit den slaap wakker geworden, sprake loos van schrik als zij den vreemden man in de kamer gewaar werden. De geheimzinnige innsluiper ging dan bijv. aan tafel zitten en begon rustig een appel te veroberen, hetgeen hij met tergen de langzaamheid deed. Daarna verdween hij weer, zonder verder eenig onheil te heb ben aangericht, op geruischlooze wijze door het venster. Een andermaal vond hij een geldstuk op tafel, ging dit zitten wisselen, liet het wis selgeld achter en nam het groote geldstuk mee óp zijn verderen tocht door de dakgo ten. Ook is heb gebeurd,, dat hij een ontbijt, dat voor den volgenden ochtend gereed was gemaakt, kalm ging zitten oppeuzelen zon der een woord te spreken, een buiging maakte en verdween. Den laatsten tijd had hij zijn tactiek ge wijzigd. Terwijl hij tot nu toe zijn slachtof fers steeds gewekt, had door het een of an der voorwerp hardhandig te verschuiven, waagde hij het thans tot. onmiddellijk voor het bed van zijn slachtoffers te komen, waar hij een groote electrische zaklantaarn ont stak en het schelle licht recht in het gezicht der slaapsters liet schijnen, tot zij wakker werden. Eenige malen bleef de verraste ook bij dit procédé sprakeloos. Donderdagavond was hij opnieuw de kamer van een slapend jongmeisje binnengedrongen, dat niet door schrik was' verlamd, toen zij zoo plotseling wakker werd, doch integendeel luidkeels om hulp begon te roepen, waarop haar ouders kwamen toesnellen. Dezen zagen nog juist den indringer door het raam wegzwe ven. Er ontspon zich nu een wilde jacht over de daken, waarbij de achtervolgde het ongeluk had zijn voet te verstuiken, zoodat hij gegrepen kon worden. Hij bleek een 27-jarig huisknecht te zijn, die zich blijkbaar in zijn beroep een on- hoorbaren tred eigen had gemaakt. Bij zijn verhoor door de politie weigerde hij te spreken; evenals tijdens zijn nachtelijke expedities zegt hij ook nu geen woord en maakt slechts nu en dan een gebaar. Te recht twijfelt men er dan ook aan, of de man wel normaal is. De vergiftigde limonade. Email van de emmers deoorzaak Er is nu licht ontstoken over de geheim zinnige vergiftiging waarvan een deel van liet personeel van een groot warenhuis te Newcastle op een warmen dag na heb drinken van limonade het slachtoffer was geworden. Gelijk men weet, had men eerst aan een vergissing van den apotheker gedacht, die de ingrediënten voor de li monade in kristalvorm had geleverd. Heb is nu echter gebleken dab de vergiftiging veroorzaakt was door antimoniumverbin- dingen in de limonade en dat deze stof er in was gekomen doordat heb zuur inge werkt had op het email van de emmers, waarin de limonade in het groot bereid en verdeeld was. De analyst waarschuwt dat het onraad zaam is limonade, van vruchtenzuur be reid, in email vaatwerk te bewaren. Een merkwaardige diefstal. Uit de schilderijencollectie van den Weenschen maecenas Weinzinger. de groo te houtkooper, die zich ook als sportman naam gemaakt heeft, o.a. op de Olympi sche Spelen van 1912 te Stockholm, is een Ruysdael, een landschap met waterval, gestolen. Het doek wordt op een waarde van ongeveer 35000 gulden geschat, en men begrijpt niet hoe heb verdwenen kan zijn. Een doodkist voor een bruid. Een doodkist als huwelijksgeschenk heeft onlangs te Graz tot een, strafvervolging aanleiding gegeven. Een vrijgezellenclub aldaar, „Het Gelukkige Leven" gehectenr heeft tot voornaamste stelregel, dat. allo leden ongetrouwd moeten blijven. Over treding heeft onmiddellijk royement ten gevolge. In weerwil van deze bepaling was een der leden gehuwd zonder er do club in te kennen. Enkele dagen later vervoegd® zich een man met een doodkist aan het huis der jonggehuwden; het vrouwtje wa3 alleen thuis en opende den aan haar echt genoot gerichten brief, dien de man met do doodkist bij zich had: „Wij wenschcn u het beste", zoo luidde de brief. „Maar bedenk dat de eenige goede vrouw een doode vrouw is." (Get.) „Het bestuur van Het Gelukkige Leven". Een oogenblik stond de vrouw als ver steend. Toen zond zij den man met de kist verontwaardigd weg en diende oen klacht wegens aantasting van haar eer in tegen den voorzitter van de club. Do rechtbank stelde haar evenwel in het ongelijk, p grond dat de handelwijze der club, hoewel niet van goeden smaak getuigend, haar eer niet aantastte. De ziektegevallen op de „Insulinde". Ook op andere schepen dezelfde ziekte. Aneta seint uit Batavia d.d. 20 dezer: Het Bataviaasch Nieuwsblad heeft een onderhoud gehad met het hoofd van don Dienst der Volksgezondheid, den heer van Lonkhuijzen, die mededeelde, dat men ook op andere schepen dan de Insulinde den laatsten tijd te kampen heeft gehad met gevallen van angina, terwijl deze ziekte reeds geruimen tijd te Batavia heerscht maar de gevallen verliepen op ongevaar lijke wijze. Men droeg van geen enkel doo- delijk of ernstig geval kennis, toen de In sulinde na de kustreis te Soerabaja ge heel ontsmet is. Dc heer van Lonkhuijzen acht. de ernsli- go beschuldiging aan het adres van den Lloyd over onvoldoende ontsmetting on verdiend. Naar zijn meening zou het voor val zonder ontsmetting precies hetzolfdo verloop hebben gehad, omdat de oorzaak van de ziektegevallen gezocht moer wor den in levende bacillendragers, zoodat cok van officieele deskundige zijde er geen on- kole reden is om niet heb volste vertrou wen te stellen in de maatregelen vac de maatschappijen ter verzekering van de vei ligheid van den overtocht. SASSENHEIM. GEMEENTERAAD. Een gemeentelijke zweminrichting Verkeersverordeningen. De raad dezer gemeente vergaderde gis terenavond te 7.30 uur. Voorzitter de bur gemeester. Afwezig de lieeren v. d. Voet en v. Zonneveld. De Voorz. opent de vergadering. Weth. Warnaar wenscht den burgemees ter geluk met zijn spoedig herstel en hoop te, dat hij nog lange jaren onder Gods zegen tot heil der gemeente zal mogen werkzaam zijn (applaus). De voorzitter dankte voor rlc vriende lijke woorden en voor de talrijke bewijzen van sympathie bij zijn ziekte ondervonden. Medegedeeld werd, dat een der aanvra gers voor een landarbeidsplaatsje, E. de Boer, zich heeft terugtrekken. Verder, d'tt B. en W. er in geslaagd zijn een leening van 50.000 te slujten voor de Woning- bouwvereeniging bij de Bank voor Ge- meentecrediet tegen 4 3/4 pet. in 50 annuï teiten. Van Ged. Staten was goedgekeurd terug ontvangen het besluit tot aankoop van den grond van den heer Koningsbruggen. Be sloten werd de betaling te doen uit de ge wone middelen. Een schrijven van het Electriciteitsbe- drijf was ingekomen, medcdeelend dat aan onderwijzers en onderwijzeressen een cur sus zal gegeven worden in electro techniek. Ruim 100 onderwijzers hebben zich voor den cursus aangegeven. Een locaal voor do O. L. School zal worden beschikbaar ge steld. Voorts is ingekomen een schrijven van dc Mij. tot Bevordering der Bouwkunst, en den Bond van Architecten. Een cereraad is ingesteld om uitspraak te doen in de oneenigheid, welke hccrschte onder de ar chitecten, die medegedongen hadden in de prijsvraag voor het Raadhuis. De gemeen te staat buiten deze kwestie. Het uitvoe rige rapport zal bij de leden rondgaan. Een adres is ingekomen van verschillen de ingezetenen, waarin aangedrongen wordt op de stichting van een zweminrich ting. De voorz. vond het overbodig, dat dit adres is ingekomen, omdat de raad zelf een groot voorstander van een zwemin richting is. Dc heer Speelman stond paf, dat de inzenders zoo weinig bekend zijn met do daden van het gemeentebestuur. Het moest hun toch bekend zijn, dat do Raad heb terrein, genaamd „Frankrijk" voor zweminrichting bestemd heeft. Dit terrein komt echter pas in Augustus vrij van huur. Het adres werd voor kennisge ving aangenomen. Medegedeeld werd, dat de opbrengst der Personcele Belasting wordt geschat op 9300.Bovendien heeft de gemeente in de toekomst nog een voordeeltje van f 10.000 uit de Plaats. Inkomstenbelasting (ingevolge de wet op de N. V.'s) in het verschiet. Rekening en verslag der Gemeentebe drijven, gas-, water-, grond- en woningbe drijf. Sommige leden bepleitten soepeler bepalingen bij den aanleg van leidingen in nieuw-aan te leggen straten. De voorzit ter gevoelde er weinig voor. Ook andere le-

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 9