Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN HET WAPEN VAN Z. D. H. MGR. J, D. J. AENGENENT BUITENLAND. Letteren en Kunst BINNENLAND. T9e Jaargang. ZATERDAG 21 JULI 1d*o No. 5930 e ftzidAelie (Bou/tant )e ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling o0f Leiden 19 cent per week (2.50 per kwartaal, jij onze Agenten 20 cent per week (2.60 per kwartaal, ïanco per post (2.95 per kwartaal. Geïlliistreerd Zondagsblad to voor de Abonné's ver- jjigbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- [(betaling. Afzonderlijk© nummers 5 ct., met Geïllustreerd ondagsblad 9 ct. Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. It OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT I Gowone advortentlên 3P cent per rogöj Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het 3 dubbele van het tarief Berekend. 3 Klelna edvertentiên, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen wurden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 0.50. Van het wapen van Z. D. H. Mgr. Aen- *menb is Jaet .veld, waaropeen groene ijftak, van. goud. Het goud en de olijftak jn beiden symbolen yan vrede. Het hoofd to het wapen is van zwart; en hierop is ingebracht een aan de punten verbreed rieksch Kruis. Door het kruis is aan ïods Rechtvaardigheid voldaan is en Ge- 'echtigheid aan de wereld geschonken. Het Bisschoppelijk wapen is als hart- :hild aangebracht op het wapen van het isdom, dat van zilver is met een rood ruis. Daarom heen de bisschoppelijke em- lemen. De wapenspreuk: Justitia et Pax betee- kent Gerechtigheid, en Vrecle. Gerechtigheid is de juistheid van handelen zoowel wanneer er direct geestelijke als wanneer er stoffelijke belan gen bij de menschelijke daden betrokken zijn. En vrede is de rust van de orde. Uit de beoefening van de Gerechtigheid rijpt als heerlijke vrucht de Vrede. Moge onder het Episcopaat van Z. D. H. Monseigneur Aengenent Diens sociaal, Diens verheven priesterlijk devies vrucht bare verwezelijking vinden! Daarvoor bidden wij om Gods Zegen. ANTI-OORLOGSVERDRAG De onderteekening In Augustus. Daar thans van allelanden bericht i binnengekomen, dat zij accoord gaan let het Kellogg-pact, neemt men te- Wash- ttgton aan, clat, Kellog reeds midden lugustus in staat zal zijn, naar Parijs te Jertrekken om daar met de vertegenwoor digers der betrokken landen het anti-oor- ogspact te onderteekenen. Terwijl het Departement van Buiten- andsche Zaken zich zeer voldaan ver baart over de binnenkomende antwoorden nemen politieke kringen, dat het wel is raar niet de bedoeling is, den huidigen tong der onderteekenaars ui.t te breiden, haar dat wel de toetreding zal worden Pengesfel(| voor de andere landen, door zadel van een unilaterale verklaring, aaruifc wordt afgeleid, dat Rusland zich J het pact kan aansluiten, zonder dat ervoor de kwestie der erkenning aan de de wordt gesteld. Men is van meening. t, mdien ook Sovjet-Rusland het pact h Kellogg wenscht te onderteekenen, de palingen van dit verdrag een omsinge- gspolitiek tegen Rusland niet zouden lfinrron DUITSCHLAND. Telegrafeeren van foto's. e dienst Berlij nL ouden opengesteld. Hefc overbrengen van foto's e.d. langs retorische n weg van Berlijn naar Londen binnen enkele dagen voor het publiek Pend zijn, voorloopig langs de kabel «ijn—Hamburg-^FrankfortKeulen Lon- tTe Proeven zijn uitnemend geslaagd, Itolegrafiseh overgebrachte foto's zijn riden Vaïl or'g'nee*en te onder- 'iigen met het vasteland verbonden. folgens een telegram aan de B. 7. uit «m is daar gistermorgen de beslissing »allen over de vraag der verbinding van j eiland Bngen met zijn tal van bad- plaatsen met het Pommersche vasteland. Er zal een dijk worden aangelegd van 20 meter breedte, waarover ook een tram zal kunnen loopen. De kosten, die op 18 tot 20 millioen geschat worden, zullen voor twee derden door het rijk en voor een der de door de provincie Pommeren en de be trokken gemeenten gedragen worden. FRAinKRIJK. Ricklin's hooger beroep verworpen. üc Parijsche correspondent van de Msb. meldt: Het hof van cassatie heeft het hoo ger beroep van afgevaardigde Ricklin tegen het vonnis van Colmar verworpen en daar door is aan Ricklin de gelegenheid ont nomen de zaak ten •■t weede male voor de rechtbank te brengen. Tegen wil en dank moet hij wel de gratie aanvaarden, die niet zal uitblijven en daar mee hoopt men te Parijs zich van het auto- venslange gevangenisstraf, heeft gisteren ENGELAND. De steenkoolnijverheid. Toch weer regeeringssteun. Kaar verluidt, is de regeering te rade geworden, onverwijld hulp aan de steen koolnijverheid te verleenen. Er zal finan- cieele steun verstrekt worden, met name ten aanzien van den uitvoer van steenkool. Het besluit is het gevolg van de toene ming van het aantal werkloozen en de slui ting van steeds meer mijnen. Onschuldig veroordeeld. Oscar Slater, die ongeveer 20 jaar gele den wegens moord veroordeeld was tot le venslange gevangenisstraf, heeft gisteren zijn beroep tegen het vonnis van toenter tijd gewonnen, nadat reeds gebleken was, dat hij onschuldig werd veroordeeld. De vijf rechters zijn met algemeen© stemmen tot dc slotsom gekomen, dat wijlen lord Guthrie, de rechter in de zaak van 19 jaar geleden, in zijn opsomming de jury op ver keerde wijze heeft voorgelicht. Kaar van welingelichte juridische zijde wordt meegedeeld, zal de volgende stap zijn, dat de verantwoordelijke minister (die van Schotland) den koning zal verzoeken, Slater amnestie (free pardon) te verleenen. Pas als dat gebeurd is, kan de regeering de vraag van'het aanbieden van een schade vergoeding aan later onder oogen zien. BULGARIJE De broedertwist der Macedoriiërs. Uit Zuid-Westelijk Bulgarije komen de laatste dagen voortdurend verontrustende berichten over bloedigo botsingen tus- sciien de verschillende groepen van het Macedonische comité. Dc Budgaarscho re geering doet al het mogelijke om te vermij den dat de beweging verder om zich heen grijpt. Zelfs het orgaan van het Macedoni sche comité bezwcerv de Macedoniërs het bloedvergieten te staken. Ook aan de Grieksch-Bulgaarsche grens is het tot ge vechten gekomen en de grens is sinds twee dagen gesloten. Er zouden twee generaals zijn vermoord en honderd dooden geval len. RUSLAND Belastinghervorming. Het volkscommissariaat der arbeiders- en boereninspectie heeft den raad van volkscommissarissen voorgesteld, ingrij pende veranderingen aan te brengen in 't stelsel en de heffing van de directe belas tingen. O.m. wordt voorgesteld, van de staatsondernemingen geen inkomstenbelas ting meer te heffen en voorts te komen tot een unificatie var. de overige belastin gen, die van staats- coöperatieve en an dere ondernemingen geheven worden. Ook ten opzichte van de belastingheffing van particulieren worden verschillende wijzi gingen in het thans bestaande systeem voorgesteld, waaronder er zijn, die ten doel hebben, de fiscus krachtiger wapens in handen te geven tegen belastingsontdui kers en nalatigen. De Sovjets gedwongen de boeren te ontzien De Raad van Volkscommissarissen heeft een decreet uitgevaardigd over de uitvoe ring der maatregelen voor den opkoop van graan over het loopénde jaar, waarin iede re toepassing van 'bulitfilgewone maatrege len wordt verboden en de prijs voor het op te koopen graan met 10 a 20 kopeken per pond wordt verhoogd. Verder wordt het volkscommissariaat voor den handel verplicht, de tijdige voorziening der boeren met industrieproducten te verzekeren. CHINA. De strijd tusschen Noord en Zuid. Het formeele einde van den oorlogstoe s tand. Uit Peking wordt gemeld, dat de Feng- tien-gedelegeerden met de vertegenwoordi gers van de nationalisten een overeenkomst hebben gesloten. Men zal een manifest publiceeren, waar in wordt verklaard, dat Mantsjoerije onder de nationalistische regeering staat. Naar verluidt zal dit het formeele ein de zijn van den oorlogstoestand. Schermutseling in Tsinanfoe. Volgens een telegram uit officeuse Ja pansche bron, afkomstig uitTsinanfoe, heeft aldaar een schermutseling plaats gehad tusschen een detachement Japansche sol daten en een afdeeling soldaten van liet geregelde Chineesche leger, die door do Japanners ontwapend moesten worden, omdat zij de Japansche spoorwegzone wa ren binnengedrongen. Nadcie détails zijn onbekend. Het verdrag van 1896 opgezegd. De Nankingregecring heeft volgens een bericht uit Shanghai Japan thans definitief medegedeeld, dat het in 1896 tusschen J'a- pan en China gesloten verdrag opgeheven is en ook voor de Japanners de nieuwe bepalingen voor de buitenlanders in China zullen gelden. Men verwacht, dat Japan zich hiermede niet tevreden zal stellen er er op zal wij zen, dat dit verdrag nog voor tien jaar gel dig is, aangezien geen onderhandelingen tot wijziging van het verdrag binnen zes maanden voor den afloop hebben plaats ge had. AMERIKA. De opstand in Nicaragua. Meer dan honderd rebellen geven zich over. Te Somoto hebben zich meer dan hon derd rebellen aan de mariniers der V. S. overgegeven, waardoor het totaal aantal dergencne, die zich dc laatste maand heb ben overgegeven, tot 5'48 is gestegen. Miltairen en politie. Botsingen te Santiago de Cuba. Kaar uit Havanna (Cuba) gemeld wordt, is het in de stad Santiago de Cuba tot ernstige botsingen gekomen tusschen mi litairen en politie. Enkele soldaten hadden de politie gescholden, waarop een handge meen ontstond. Een poluic-agent werd daarbij gedood en een ander ernstig gewond. In de stad werd in verband met deze voorvallen de staat van beleg afgekondigd. EGYPTE. Het Parlement voor drie jaar ontbonden. In Egypte heeft do koning het parle ment voor drie jaar ontbonden. In een particulieren brief aan den ko ning verklaart dc minister-president Mah- moed Pasja, dat de regccring geen andeien uitweg heeft kunnen vinden om den te- genwoordigen toestand meester te worden dan door den koning de ontbinding van het pariemeent aan te bevelen en in het belang van het herstel van regelde too- standen de macht uitsluitend aan de regee ring te brengen. In het land heerscht groote opwinding De poorten van het Parlementsgebouw zijn verzegeld. Examen Ned. R.-K. Kerkn-.uziekschoo! „St. Caecilia" te Utrecht. In het eindexamen, dat dit jaar na drie jarigen cursus voor hot eerst aan de Ked. R.-K. Kerkmuzieksehool te Utrecht werd afgenomen, zijn geslaagd en hebben het Laureaat der school verworven de heeren M. Bakker uit Arnhem, J. Goos uit. 's-Her- togenbosch en J. Smit. uit Leiden. Behalve directeur en leeraren Pater Dr. Caecila Huigens O.F.M., Pater Dr. Sassen O.P., Pater J. van Lieshout O.E. S.A. en de heeren Joh. W'innubM, Phons Dusch, mcj. I-Teymans en den heer Jari Kjcland, hadden als gecommitteerden van het bestuur dor school zitting in de exa mencommissie dc heeren J. C'. W. van dc Wiel 'te Heemstede, Hub. Cuypers te Am sterdam en llcjiri Hermans te Maastricht. In de kapel der school v.erd aan de drib genoemde heeren alsmede aan de hoeren Piet Jacobs uit Grocsbeek en Simon Lem- mens uit V enray-Oostrum door Pastoor Beukers, voorzitter van bet bestuur der school met volmacht van Z. D. H. TVIgr. Tl. van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht de kerkelijke zaugersv/ijding toe gediend. Geen retourcommissies bij leveranties! Voorkomen is beter dan genezen. In hèt verslag van de Algemecne Re kenkamer over 1927 wordt o.m. het vol gende gezegd: De talrijke gevallen, in den laatst en t ijd aan het licht gekomen, dat ambtenaren van gemeente-bedrijven z.g. retourcommis- sies hadden aangenomen van leveranciers, leidden ook in verband met een artikel in het Tijdschrift van de Kederlundsche Maatschappij voor Kijverheid en Handel van 15 Kovember 1927 tot een schrij ven van de Rekenkamer aan den Raad v. Ministers. Zij vreesde, dat liet euvel van de retourcommissies, indien het inderdaad zoo verbreid was als de schrijver fan het genoemde artikel meende, ook wol in den Staatsdienst zou zijn doorgedrongen, al mocht daarvan naar buiten nog weinig zijn gebleken, en zij achtte hot daarom ton zeerste gewenscht, dat naar maatregelen werd uitgezien ter beteugeling, kan het zijn: voorkoming van dit misbruik. Als bestrijdingsmiddelen gaf zij aan: lo. zooveel mogelijk gebruik maken van open bare inschrijving of voor zooveel de wer ken of leveringen zich daartoe niet leen den, het voor zooveel mogelijk ver plicht vragen van prijsopaaf aar ver schillende leveranciers; 2o. een verbod in alle bestekken en aanbeSltedings- of leve ringsvoorwaarden op te nemen) aan aan nemers en leveranciers betreffende het ge ven of aanbieden van geschenken, in wel ken vorm ook, aan personeel van dc be trokken int ell in gen. Aan zulk oen verbod zou kracht bijgezet kunnen worden, door op overtreding als straf te stellen uitslui ting van levering aan de Kederlandsehc Staatsdiensten en het openbaar maken van den naam des overtreders. Voorts zou het wellicht aanbeveling ver dienen, in verband met het bedoelde euvel, de bepalingen van de artikelen 177 en 362 van het Wetboek van Strafrecht aan te vullen. De voorzitter van den Raad van Minis ters deelt in een noot hierbij mede, dat deze zaak nog bij de Regeering in onder zoek en in overweging is. Te weinig of geen controle. Ook geen behoorlijke boekhouding. De Rekenkamer wijdt in haar jongste verslag uitvoerige beschouwingen aan de onregelmatigheden bij het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Bij een op ver zoek van den minister ingesteld onderzoek nadat de zaak tegen den referendaris- titulair K. in handen der Justitie was ge geven bleek de Kamer, dat ten minste Dit nummer bestaat uit vier bladen waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Onlusten in Bulgarije. Instemming met het Kellogg-pact. Het Egyptische parlement voor drie jaar ontbonden. BINNENLAND. Verschenen is het verslag van de Alge- meene Rekenkamer betreffende haar werk zaamheden over 1927. Verschillende punten van critiek (1ste blad). LEIDEN. De Jaarverslagen van verschillende on derwijsinrichtingen (lste blad). 25.000 aan ontvangsten onverantwoord waren gebleven door dezen ambtenaar. Daarbij werd vastgesteld, dat een behoor lijk© boekhouding had ontbroken en weinig of geen controle werd uitgeoefend. Do Re kenkamer meent in het midden to moeten laten wie van do meerderen van de ambte naren voor het verzuim van controle aan sprakelijk moet worden gesteld. liet wordt zeer absoluut noodzakelijk geacht, dat af doende-maatregelen voor het vervolg wor den getroffen. Voorts verzocht de Kamer den minister nauwkeurig de vraag te over wegen of het geen aanbeveling zou ver dienen den verkoop van publicaties voor taan weer aan den boekhandel op tc dra gen. Deze zal daarvoor wel is waar provi sie moeten genieten, maar het is nog de vraag of de kosten van een goed admini stratie, van verzending enz. bij verkoop in eigen beheer, niet nog hooger loopen dan zulk een provisie. De minister kon zich in hoofdzaak met do opvatting van de Re kenkamer vereenigen. Hij is van oordeel, dat de directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek onvoldoende controle had uitgeoefend en had deen uitoefenen. In een kantteekening merkt do minister van Binnenlandsche Zaken cn Landbouw nog op, dat thans vanwege den directeur van het Centraal Bureau voor de Statis tiek afdoende controle wordt uitgeoefend. Het overleg met den directeur over de uit gifte in eigen beheer cn het verkoopen van overige publicaties is nog gaande. Niet betaalde college-gelden. Het onvoldoende toezicht te Leiden. In het Verslag van de Algemeene Reken kamer, lezen wij, dat heb voortgezet onder-* zoek betreffende betaling en verantwoor ding van inschrijvingsgelden bij do Rijks- Universiteit te Leiden over de laatst voor gaande jaren aan het licht heeft gebracht, dat een bedrag van ruim 10.000 voor een gedeelte niet door de studenten betaald en voor een ander gedeelte niet in do schat kist gestort is. Een deel van de achterstal lige betalingen is inmiddels ingevorderd, terwijl ook overigens maatregelen zijn ge nomen om de schade voor het Rijk te be perken. Op vragen van de Rekenkamer aan den minister van Onderwijs, i.z. scherper toe zicht op het bijwonen van colleges en een betere regeling van de taak der pedellen, antwoordde de minister o.a. het volgende: Aan de Rijks Universiteit te Leiden hebben curatoren onvoldoende toezicht uitgeoefend op het innen der college- en examengelden. Dienaangaande bestond de minder goede praktijk, dat de pedellen met deze taak wa ren belast, terwijl bovendien ten onrechte de meening bestond, dat de pedellen wel aan den rector-magnificus, doch niet aan den secretaris van curatoren verantwoor ding schuldig waren. Thans is in dit opzicht verbetering in do administratie gebracht. De werkzaamheden der pedellen zullen voortaan gecontroleerd en de administratie gecentraliseerd worden. Ten aanzien van de controle op do in schrijving en hetaling der collegeldcn is thans een regeling getroffen, waardoor alle colleges ten minste tweemaal' per jaar ge controleerd zullen worden. De burgemees ter van Leiden stelde ambtenaren der ge meente-politic voor die controle beschik baar. Voortsi kan de minister mededeelcn, dat wijziging van dc instructie der pedellen in voorbereiding is genomen. Uit de Sigarenindustrie. Zooals reeds uit enkele persberichten be richt is, hebben dc vertegenwoordigers der patroons, evenals die der 4 samenwerkende werkliedenorganisaties Dinsdag 17 dezer, in verband met het dreigende conflict in de sigarenindustrie, een bespreking gehad met den Ilijksberniddelaar ia het district, den heer Prof. Mr. P. J. M. Aalberse. In deze bespreking betoogden dc verte genwoordigers der werkliedenorganisaties, dat hun voorstellen tot positieverbetering, door de werkgevers zijn beantwoord bkM

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1