II i kerknieuws. Rechtzaken. BINNENLAND. LUCHTVAART. ^i'WEEDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" MAANDAG 16 JULI 1928 rt Qoüden Jubileum der Nederl. St. Gregorius- Vereeniging a 8e" |Er heerscht tegenwoordig een groeien- ^geestdrift onder onze kerkzangers, een •even naar beter en hooger, waarvoor r TrV God niet dankbaar genoeg kunnen :e n. D0 zangers hebben alom met de oude c' feror gebroken (wie het nog niet deed, yfct bij zijn tijd ten achter), ze beginnen «h te gevoelen niet alleen als zangers r ook vooral als kerkzangers en wil- als zoodanig: vooruit. Dit streven echter leiding en houvast hebben en [is naast de talrijke gewestelijke St. ;orius-dagen en cursussen, die overi- reeds onnoemelijk veel goeds hebben -naan, door verschillende omstandighe- P «maar al te lang achterwege gebleven: a groote manifestatie van het geheele ®id, waar de zangers uit alle gewesten el- «felar kunnen vinden, kunnen hooren wat ze Nederlandsche kerkkoren op het genblik praesteeren, modeluitvoeringen enen bijwonen om die onderling te be- HQreken en te besluiten, wat ieder voor fijjt' in de toekomst met de hem ten dien- iBtaande middelen kan bereiken, gelukkig zal nu in de Kerkmuziekweek a g» Utrecht bij het gouden feest der St. 5> ilbgorius-vereeniging den Nederland- en zangers zulk een gelegenheid wor-. t geboden. Moge 5t onder Gods zegen onze zangers onvergetelijke dagen xden, niet alleen om het muzikaal ge- t, dat zij er zullen smaken, maar ook en oral om de opwekking, die zij er zullen ]en en om de leering die zij zullen trek- uit voordrachten en uitvoeringen. 'Bij de eerste Nederlandsche St. Grego- *ag in 1880 te Utrecht heeft de tegen- lige (eeuwige jonge) Nestor onzer rkmuzikale beweging, Mgr. Ie Blanc, ien kapelaan en leider van het Kathe- koor, de Nederlanders verbluft doen door zijn uitvoering van het Gre- Sajniaansch en van de Palestrijnsche mu- ek, met name van de missa Papae Mar- 1 I slli: zooiets had men nooit gehoord, dat B^ad men zich nooit kunnen denken, Eet "as een openbaring, een triomf! n ^We zijn nu bijna 50 jaar verder en in yj0[jie 50 jaar is veel veranderd. De stoot, 50 'a^iar geleden gegeven, heeft doorgewerkt: (ipp® Palestrijnsche stijl is op vele koren van land ingeburgerd en vindt, er een voor- ïelijke vertolking; het Gregoriaansch de uitvoering er van hebben intusschen •en algeheele hervorming ondergaan; de J ïodernere richting heeft zich in onze p;ifierkmuziek een plaats verzekerd, en gaat bij de verdere ontwikkeling ervan een 'oofdrol vervullen. Wij staan aan het ein- e van een gewichtige periode in onze jèrkmuziek, aan het begin van een mis skien nog meer gewichtige. Nu meer dan ^oit is dan ook op zijn plaats deze samen- omst van heel kerkmuzikaal Nederland, IPAm de afgeloopen 50 jaar feestelijk te her- Jonken (waar alle reden voor is) en om Bracht en geestdrift op te doen voor de Dekomst. Moge het feest een zegenrijke wer ing hebben tot heil der kerkmuziek en ïr eere Gods. -Bemborg, Dr. H. VBOOM. jd Provinciaal der Paters Montfortanen. |Tot Provinciaal der Nederlandsche pro- rncie van de Eerw. Paters Montfortanen gezelschap van Maria) is benoemd de loogeerw. Zeergel. heer dr. J. H. M. Hup- Jerts. Pater dr. Hupperts werd geboren te Gulpen (Limburg) den 13en Juli 1885. Na volbrachte studies aan de Apostolische school ,,St. Maria" te Schimmert en aan het Scholastikaat te Oirschot promoveerde ïjn Hoogeerw. te Eome in de Godgeleerd- j wei"d achtereenvolgens professor der phdosophie en dér theologie te Oir schot. In de laatste vijf jaren was hij pas toor der parochie en overste van het mis siehuis te Egmond aan Zee. Naar wij vernemen zal Zijn Hoogeerw. reeds spoedig zijn parochie verlaten om het nieuwe en belangrijke ambt te aan vaarden waartoe hij geroepen werd. Mgr. M. Meulenberg op de Heilig-Land- Stichting. Dezer dagen ontving de Heilig-Land- itichting een bezoek van Z.D.H Mnr M ïeulenberg, Apostolisch Prelect van Ijs- md. Z.D.H. verbleef eenige dagen bij zijne rdegenooten, de Montfortanen, om des te ustiger al do monumenten der Stiehtin" e kunnen bezichtigen. Voor een drietal jaren is deze Aposto- isch Prefect door Z.Em. Kardinaal Van Bossum bij gelegenheid van diens reis naar IJsland aangesteld, waar Mgr. Meu- jenberg in de hoofdplaats van IJsland pastoor was. De Kardinaal bracht onver- W-achts mijter en staf voor hem met zich uit Rome. Sinds heeft Mgr. onder leiding an een Hollandschen architect daar een jjuooie Kathedraal gebouwd. Mgr. Lebouille, Coadjutor van Mgr. Geurts Een bericht uit Bome meldde de benoe- ung van den Zeereerw. heer Eugène Le- Congregatie der Lazaristen, in n° Mee. Geurts, voor het ipostohsch Vicariaat van Yungpingfu. .•aer. Lebouille, geboren te Hoensbroek studeerde do humaniora in het Peminarie te Wemhoutsburg en volbracht Vfdere priesterlijke studies in het 'eederhuis der Lazaristen to Parijs en in 8Siehms te Helden-Panningen, lester gewijd in 1904, vertok hij dat zelfde jaar naar het nieuw opgerichte Vi cariaat van Yungpingfu en heeft sinds dien als ijverig medewrker van Mgr. Geurts, veel bijgedragen tot de ontwikke ling en den bloei van het Vicariaat. In 1926, terwijl Mgr. Geutrs om gezondheids redenen in Zwitserland verbleef, werdYung pingfu door de troepen van Tsjang-so-Lin gebombardeerd en ingenomende missie werd toen ook uitgeplunderd, maar, dank zij de vrijgevigheid der Nederlandsche Ka tholieken en het wijs beleid van Mgr. Le bouille, werd alles weer spoedig hersteld, zoodat Mgr. Geurts, bij zijn terugkeer in 1927, de missie van Yungpingfu in haaar vroegeren toestand terugvond. Thans on dervindt het Vicariaat opnieuw den last van de terugkeerende Noordelijke troepen en verscheidene missieposten zijn vol vluch telingen, vrouwen en kinderen vooral. Vol gens de laatste berichten, 24 Juni afgezon den, waren alle missionarissen, hoewel ver spreid, nog in goeden welstand en ijverig in de "weer om de nooden van den oorlog naar beste krachten te lenigen. Moge het aan Mgr. Geurts gegeven zijn nog lange jaren te steunen op de toewij ding van den nieuwbenoemden coadjutor. De Carmelieten willen een herziening van hun H. Regel. Frater Magennis, generaal-prior der Carmelieten is met alle Provincialen van de Orde naar Rome gekomen met het doel om de Regels hunner Orde te herzien. Zij zijn gezamenlijk in een particuliere audiën tie door den Paus ontvangen, aan wien zij hun plannen uiteenzetten om een nieuw Instituut te stichten dat naast de Carme- lietenkerk van San Martino di Monti zal gebouwd worden. Deze kerk was de titu- lairkerk van Paus Pius XI eer hij tot Paus verheven werd. Het nieuwe instituut zal den naam van den H. Vader dragen en men hoopt, dat het met het gouden priesterjubilé van den Paus voltooid zal zijn. Het Eucharistische Zieken-triduum te Bloemendaal. Alle oefeningen van bovengenoemd tri duüm te Bloemendaal zijn bijgewoond door Kanunnik Caspar Simons, pastoor der St.- Gilles-parochie te Brussel, een van do grootste parochies van België's hoofdstad, waar óók reeds een ziekentriduum is ge houden en waar tevens het secretariaat van het apostolaat voor de Nederlandseh sprekende Belgische leden gevestigd is. Tevens was ook tegenwoordig Dom. Ie Plus O.S.B. uit Wisques (Frankrijk) een ijverig bevorderaar van het ziekenaposto- laat in Frankrijk. Beiden hebben, aldus de „Msbd.", het triduum meegemaakt en Kanunnik Cas par Simons kon niet nalaten aan het eind van het sluitingslof, Donderdagmiddag, te getuigen van zijn bewondering voor het werk van het Ziekenapostolaat, door pas toor "VVillenborg begonnen. De moord te Heerlen. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad heeft Vrijdag geconcludeerd tot ver werping van het cassatieberoep van den 28-jarigen K. de Vries, mijnwerker te Heerlen, die door de rechtbank te Maas tricht was veroordeeld wegens doodslag tot tien jaar gevangenisstraf en in hooger beroep door het Hof te Den Bosch wegens moord tot vijftien jaar gevangenisstraf. De procureur-generaal overwoog o.m., dat men uit de ter terechtzitting van het Hof gebleken omstandigheden, waaronder het ten laste gelegde misdrijf door requi- rant werd gepleegd, en, gelijk het Hof uit drukkelijk overweegt, uit diens houding ter terechtzitting kennelijk heeft kunnen afleiden, dat door requirant ten deze met groote» onverschilligheid en brutaliteit is gehandeld, alsmede, zooals het in het be streden arrest luidt, dat hij het gewicht van de misdaad niet gevoelde en geen be rouw had. Het arrest werd bepaald op 24 Juli. Een belangrijke beslissing voor het Spoorwegpersoneel. De Cent ra le Bond in het gel ij k gesteld. Een der leden van den Centrales Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel was on geschikt bevonden voor zijne betrekking. Die ongeschiktheid van zijn gezichtsvermo gen was vastgesteld door de Commissie van drie doktoren bedoeld in art. 198 R. D. V. 1926 S.S.-H.S. Bedoelde persoon was van mecning, dat zijn invaliditeit een rechtstreeksch gevolg was van de uitoefening van zijn dienst en vroeg daarom aan de spoorwegdirectie verhoogd invaliditeitspensioen aan. De Directie verleende hem echter, om dat hij ecne betrekking vervulde bedoeld in art. 24(1) b. van de Pensioenwet en den leeftijd van 55 jaar reeds had bereikt, ont slag wegens leeftijd. Ambtshalve werd hem vervroegd ouder domspensioen toegekend en geen verhoogd invaliditeitspensioen. Op advies van het hoofdbestuur van den Centr. Bond ging bedoelde persoon in beroep bij den Centr. Raad van Beroep, waarbij hij werd bijgestaan door den heer A. Ketelaar, hoofdbestuurslid van den Centralen Bond, terwijl mr. B. A. Brouwer het standpunt van de spoorwegen verde digde. Recht doende heeft de Centr. Raad (Js beslissing van 23 Maart 1928 en die van 13 Januari 1928 voor zoover daarbij aan klager is toegekend pensioen op grond van leeftijd vernietigd en kent hem dit toe op REIZEN EN RUSTEN „En 't verlangen naar de verten gloeide als een smisvlam in zijn hart". „Pieter Bruegel", Felix Timmermans. Wanneer de lente het land binnenzweeft, komt de reislust in het bloed. Het reizen en trekken zit in de lucht en voor September komt het er niet meer uit. Zooals een lijster in een kooi verlangen wij naar onze vrije dagen, naar de bosschen en naar de paarse hei, naar deinende groene bergen en naar onbekende verten. Clubjes worden gevormd de geldbeurzen leeggesehraapt en lucht- kasteelen opgebouwd, die wanneer men aan 't rekenen slaat tot nuchtere plan nen slinken, en waarvan sommige helaas nog in duigen vallen ook. Er zit iets aanlokkelijks in het reizen; zoo iets van: 'k smijt alle zorgen van me, en trek er tusschen-uit. De zorgen thuis laten, dat is de grootste weldaad van een vaeantie uitstap. Het hoeft geen groote reis te zijn, het hoeft geen dure reis te zijn een fiets tocht door bosch en wei werkt reeds als een goed glas bier: je ziet al de zorgen en soesa verguld, of beter in hun juiste afme tingen. Thuisgekomen, bruingebrand en moegetrapt, begin je weer met frisschen moed aan den dagelijkschen arbeid. Het rei zen is een jaarlijksche versnapering op het alledaagsche eten. Met mate genoten, kan het geen kwaad. Te veel lif-lafjes werkt slecht op de maag en doet op den duur verlangen naar boerenkool met spek. Me nigeen, die twee, drie weken er tusschen- uit kneep, heeft de wonderlijke ervaring op gedaan, dat, terwijl hij ten aanschouwe van een machtig Alpen-panorama in een „üraht 3eilbahn" omhoog slierde, plotseling de ge dachte voelde opwellen: ,,'t is welletjes, 'k wou da 'k maar rustig aan mijn werk zat". Het moet een verzetje blijven en niet uit groeien tot een soort tweedo levensdoel. Er zijn heusch menschen, die een heel jaar krom liggen om vijf dagen naar het buiten land te reizen. Betrekkelijk komt het er weinig op aan, waarheen de vacantis-uittocht plaats heeft. Per se de grens over willen, is, hoe breed het ook klinke, een beetje bekrompen. Ik zie al smalende monden; „hij heeft geen centen en nou is-ie jaloersch". Precies! Maar met St. Paulus zou ik „in onwijsheid" kunnen spreken en kunnen pochen op bui- tenlandsche reizen, zoo prachtig en paradij selijk, dat niet ik, maar alle smalers scheel zagen van jaloezie! Nogmaals, het komt er minder op aan waarheen, dan hoe. Reizen is een kunst. Sommigen is het rei zen aangeboren, anderen moeten 't leeren. Maar men kan gerust verklaren, dat „heele volksstammen" er nooit achter komen. Wie over de Moerdijk davert en in ernst de schrandere opmerking maakt: „Allemachies wat een water", of wie zijn spijt betuigt niet in Parijs geweest te zijn, .,want ik had er graag een mantel gekocht", had even vroo- lijk op honk kunnen blijven. Hun zegt het reizen: niks. Een open oog voor de zomersche weelde der natuur, wat kunstzin en de kleinste reis wordt een paradijs. Zaak is het, eerst een stevig reisplan in elkaar te timmeren, passend in den aange meten tijd en ook eenigszins in overeen stemming met het jaargetijde. Tegenwoor dig heerscht er een rage waarmede voor al reisvereenigingen behept zijn om ha-rtje-zomer naar Italië te trekken. Het pleizier op zoo'n reis1 lijkt mij erg vochtig- op-de-huid. Einde Mei reeds voelt de koud bloedige Noorderling zich in Italië als in een Turksch bad de beroemde heefce luchtbaden, waarin je zoo overmatig kunt. transpireeren. Het plannen-maken op zich is bovendien een amusante bezigheid, waarvan niemand zich met een gekocht vereenigingsplan moet berooven. Zelfs een reis op de kaart uitstip pelen geeft dubbel pleizier. Je vraagt bij de reisbureaux gidsen aan over een reeks van zomer-plaatsen en doet zelf een keus, ge steund op de ervaring van anderen en de belangelooze inlichtingen der reisbureaux. Laat het plan vooral niet overdadig zijn! Je voelt je achter zulk een stapel toegezon den reis-prospecti als een kind, dat in een weiland bloemen plukt. Alle bloemen moe ten geplukt, eer is het niet tevreden. Hier nog een daar staat nog een mooie en ten slotte heeft het geen handen meer om alle bloemen vast te houden. „Wanneer ik nu een halve dag korter in Puffeldorp blijf", redeneert de aspirant-reiziger, „kan ik nog juist in een paar uur Doedelslad bekijken Wie te veel ziet, ziet niets. Van een over laden reis komt men thuis met een mengel moes van vluchtige indrukken, haastig tus- schen twee treinen opgedaan en zonder echt plezier genoten. Ook voor de kunst van het reizen geldt het woord van Goethe„In der Beschrankung zeigt sich der Meister". Ideaal zou het eigenlijk pas zijn, zonder reisplan op stap te gaan, zooals die mijn heer, wien de treklust in het hoofd sloeg, die z'n koffers pakte, naar 't station wandel de en aan de met groote oogen verbaasde juf frouw een kaartje van 10 vroeg waar heen, dat kwam er niet op aan. Zooals de witte wolken langs den hemel trekken, zoo geheel zonder doel door het zomersche landschap te peddelen, in Pommeren belan dend terwijl je in stilte gehoopt had op Parijs: dat is je reinste romantiek. Maar idealen zijn nu eenmaal niet om te bereiken en wij „gewone" menschen, die niet zwem men in oceanen van tijd en geld, wij maken plannen. Een goed voorbereid plan waar borgt ons in de enkele weken vaeantie, waarover wij beschikken, het grootste ge not voor het minste geld. Afwisseling van stad en land geeft de meeste voldoening, en wel, wiskunstig uit-ge- puzzeld, in de verhouding 1: 3. In steden valt veel minder te genieten dan op den buiten tenzij het pijpestelen en oude vrouwen regent. Dan zijn zelfs de musea niet te versmaden. Draaf ook niet van stad op stad,-maar verblijf in de gunstigst gele gen plaatsen een dag of drie en ruk dan in naar een volgende „nederzetting". Neem pension (da's goedkoop) en maak van daar uit toeren in de omgeving. Gezochte „Som- merfrischcn" in Nederland zijn, onder tal van anderen, Bergen en Schoorl in Noord- Holland, het eiland Walcheren, Ginniken, Oisterwijk, Valkenburg, Nijmegen, Velp, Nunspeefc, en tal van plaatsen in den Ach terhoek zooals Denekamp, Lochem enz. Het tempo van het reizen is natuurlijk naar ieders smaak verschillend. De jonge lieden zullen er een wedstrijd in wie-het- verst-tippelt aan verbinden, de ouderen leggen het wat bedaarder aan. Maar ook bij hen, wanneer zij 's avonds rondom de „table d'höte" geschaard zitten, hoort men de openhartige verklaring: Zooals ik van daag gezwoegd heb, is mij nog nooit overko men! Ik heb géén beenen meer.... In een hangmat tusschen twee boomen wiegend, houdt geen mensch een week uit. Luieren is het. doel niet van de vaeantie, maar ont spanning. Voor het maken van een plezierige reis, is het gezelschap een zaak van groot belang Met een nurks op tournée gaan, die alles afkamt, is even verschrikkelijk als iemand, die lijdt aan poëtische stuiptrekkingen. Al leen is niet te prefereern (je schrijft brie ven vol om toch maar uiting te geven aan al het genotene). maar met een reisvereeni- ging is evenmin ideaal. Reisvereenigingen nemen de laatste ja ren een groote vlucht-, maar mij lijkt het toe, dat zij het doel van reizen voorbijstre ven. Misschien zullen vereenigings-enthou- siasten beweren, dat ik niks-niemendal er van af weet, en dan geef ik volmondig toe nog nooit bij een reisvereeniging aangeslo ten te zijn geweest. Maar een groote me nigte bijeen vernietigd iedere mooie stem ming. Stel u voor een stil ruisehend beuken woud en daarin het kakelende en kwette rende gezelschap. Ik herinner me nog le vendig de reisvereeniging die te Parijs een bezoek bracht aan het graf van Napoleon met een lawaai en pret, alsof ze in een Jan- Pleizier naar Kraantje-lek kwamen gereden Wanneer gij of ik een prachtig punt hebt ontdekt en stil wilt staan bij het golvend uitzicht over verre bosschen. stoort de club zich daaraan niet, en je moet de stroom vol gen, meegesleurd als een koe aan een touw. En ervaring doet men evenmin op, de ge heele reis wordt voorgekauwd opgediend. Ja, 'maar de taal. Het is niet mijn be doeling onaangenaam te zijn, maar ronduit gezegd en niet verzwegen: wie zich niet in de moderne talen kan uitdrukken, behoort geen buitenlandsche reizen te maken. Het omgekeerde: wie moderne talen verstaan, verdienen naar het buitenland te gaan, is er even goed bezijden. Voor het reizen in het buitenland wordt toch op de eerste plaats vereischt een ontwikkelde kunstzin, eenig verstand van kunsthistorie en van de Europeesehe geschiedenis en eenig inzicht in den gemoedsgesteltenis en in de eigen aardigheden van het volk, dat men „be reist". Die kennis doet men niet zoo maar een-twee-drie uit een Baedeker op, maar vereischt een goed-gefundeerde algemeene ontwikkeling. Menigeen, die wereldver maarde kunststeden bezocht zooals Floren ce en Venetië, zou wanneer hij openhar tig voor zijn meening uitkwam en niet mee praatte met anderen verklaren: „alsmaar ouwe rommel, maar de wijn is er goed". Heusch, voor 50 pet. der reizigers komt het resultaat van hun kostbare buitenlandsche reis hierop neer, dat zij er zich op beroe men: ik ben hier geweest en daar geweest, om dan met een air van diepzinnige opper vlakkigheid te pochen: „en wij hebben alle musea bezocht" (lees: doorgehold). Op deze wijze reizen is geld in 't water gooien. Misschien dat sommige lezers eenigszins verbitterd zijn over onze mecning, die hier rond en royaal wordt neergeschreven. Maar 't loopt werkelijk spaak. Reizen wordt een mode, waarbij het echte, bestudeerde rei zen wordt nageaapt. „Als je niet gereisd hebt, ben je geen vent" is een nieuwe leuze, zonder dat daarbij rekening wordt gehou den met ieders persoonlijk temperament en aanleg en met de verschillende levensom standigheden. En nu de punt. In dit artikeltje is de lof van het reizen bezongen, zij 't in iedere zin een toontje la ger. Laat niemand zich door die mineur toon ontmoedigen (ik geloof wel niet, dat een der lezers zoo onverstandig zou zijn). De hoofdopzet van dit schrijven was de on juiste meening aan de kaak te kijk te zetten als zou pleizierig reizen, ongeveer gelijk zijn aan buitenlands reizen een verkeerd denkbeeld, voortspruitend uit onze verafgo ding voor alles wat over de grenzen, komt een verkeerd denkbeeld omdat het groo te sommen gelds verslindt en daarvoor velpn niets in ruil geeft, dan watbluf. HANS SAXE. grond van invaliditeit en voorts vernie tigd de beslissing van 21 Januari 1928 mee opdracht aan verweerster omtrent klager's aanspraak op verhoogd invaliteitspensioen nader te beslissen. Deze beslissing van den Centralen Raad van Beroep is voor het spoorwegpersoneel van zeer groot belang en verleent belang rijken steun' aan een destijds door dezen Bond gedaan verzoek om in dergelijke ge vallen aan het betreffende personeel pen sioen uit te keeren als hadden zij den maximum leeftijd bereikt (65 jaar). VLIEGER DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Op een non-stop vlucht Washington-Mexico Zijn lijk in een moeras gevonden. Uit Mount Holly (New-Jersey) wordt ge seind: Bij het zoeken van bersen hebben drie personen in een moei. 2 K.M. af stand van Ghats worth het u„ lijk ver- UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Dinsdag 17 Juli. Hilversum, 1060 M. 12.302.Lunchmuziek door het Trio Groeneveld. 6.7.15 Dincrmuziek door het Trio Ver- hey. 7.157.45 Gramofoonmuziek. 8.9.Solistenconcert. Kees Heerkens, piano. Mich. Busch, cello. 9.05 Populair conecrt door het Omrocp- orkset o.l.v. Nico Treep. 10.Persber. 10.45 Dansmuziek door Ted Staves and his band, uit het Casino te Scheveningen. Huizen, 340.9 M N a 6 u u r 1870 M. (Uitsluitend K.R.O.-uitzcndingen). 12.301.30 Concert door het Trio „Win kels". 6.-7.Gramofoonmuziek. 7.308.Cursus Kerklatijn door Leo Speet. 8.8.30 Spr.: A. J. Loerakker, voorz. v. d. R.-K. Landarbeidersbond en lid van de Tweede Kamer: Het belang van de Land- arbeiderswet voor ons platteland. 8.30 Concert. Het Nederlandseh vocaal ensemble o.l.v. Jan Nelissen. Evert Haak, organist. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Het Celtic Harp Trio. 1.202.20 Orkestconcert. 3.054.10 H. R. H. de Duchess van York doopt het nieuwe schip „H.M.S. York". 4.20 Orkestconcert. 5.20 Yacantiepraatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Tenniswedstrijd EngelandWales. 7.20 Maandoverzicht. 7.35 Pianomuziek van Bach. 7.45 Lezing: Engenis for the road and the air. 8.05 Concert door de miltaire kapel. 8.20—8.50 Lezing: The psychology of Food and Dress. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Muzieklezing. 9.55 Nieuwsber. 10.Maggie Teyte, sopraan. M. Meyer, piano. 10.5012.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s", 1750 M. 12.502.10 Werken van Mendelssohn cn Schmitt door orkest. 4.055.05 Orkestconcert. 9.0511.20 „La Favorite", opera van Donizetti. Langenberg, 469 M. 1.252.50 Orke8tconcerfc. 4.355.05 Pianoconcert (4-handig). 6.207.15 Kamermuziek (Piano, fluit, fagot). 8.35 „Woyzeck", tooneelstuk van Bucliner 9.20 Concert door het Klein Worga-or- kest. 10.50 Sluiten. Königswusterhausen 1250 M. (Zeesen). 12.205.20 Lezingen. 5.206.20 Orkestconcert. 6.208.05 Lozingen. 8.30 „Woyzek", tooneelspel van Buchner. 9.2010.20 Concert. Klein-orkest. Hamburg, 395 M. 4.35 Trioconcert. 6.20 Dansmuziek. 8.20 „Ingeborg", comedie in 3 acten v. Götz. Daarna dansmuziek tot 11.20. B r u s 8 e 1, 509 M. 5.20 Gramofoonmuziek. 5.50 Orkerstconcert. 7.20 Cellconcert. 8.2010.35 Concert in de dierentuin te Antwerpen. minkte en met brandwonden overdekte lijk van den Mexicaansche vlieger Emilio Carranza gevonden. Naast den ongeluk kige lag zijn vernield vliegtuig, dat met een boom in botsing was gekomen, waar door de beide vleugels waren beschadigd. Carranza was Donderdagochtend om kwart over zeven uit Roosevelt Field voor een non-stop vlucht nnar Mexico-City op gestegen. Klaarblijkelijk is zijn toestel reeds een paar minuten na het vertrek door den bliksem getroffen. Het stoffelijk overschot van den om het leven gekomen vlieger is naar Mount Holly overgebracht, waar het gebalsemd zal worden. De ter aarde bestelling zal waarschijnlijk te Mexico-City plaats vin den. Bert Acosta gestraft. Wegens roekeloos vliegen. Bert Acosta, die één der deelnemers is geweest aan comm. Byrd's transatlantische vlucht van vorig jaar met de „America", is door het departement van Handel met 1000 dollar boboet wegens heb uitvoeren van acrobatische vliegtoeren boven Cur- tus Field op Long Island, en boven Chi cago. Acosta had den laatsten tijd zeer de aan dacht en den wrevel der autoriteiten op zich gevestigd door do halsbrekende luchtacrobaticën, die hij boven verschil lende plaatsen uitvoerde, en onlangs be leefde hij zelfs een „narrow escape", toen zijn vliegtuig op Long Island to pletter viel. Drie passagiers, die met hem waren opgestegen, werden daarbij licht gewond. Reeds eenige weken geleden is Acosta in New-Jersey een etmaal opgesloten ge weest omdat hij de burgerij don doodschrik op het lijf had gejaagd door zijn roekeloos vliegen, waarbij hij in verschillende dorpen rakelings over den nok der huizen vloog.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5