BEEKMAN HOilMPsorlWITSEiSOfi IOcts REEPE J». speciale aanbieding Voor d/6 sta/ bedoefi (/das niets 6e beta/en Buitenl. Berichten. Ernstig ongeval. To Borger hoeft een ernstig ongeluk plaats gehad bij de in aanbouw zijnde sluis Bij het loggen van de riolen voor een duiker door middel van een lier schoot do staaldraad los, met het gevolg, dat de ar beider H. Schipper uit Nieuw-Weerdinge aan het hoofd werd getroffen. Een gedeel te der hersenpan werd verbrijzeld. S. werd naar het ziekenhuis te Groningen ver voerd. Zijn toestand is zorgwekkend. Branden. Gisterenavond is brand uitgebroken in de boerderij van den heer J. v. d. Vorm te West-IJsselmonde. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat in korten tijd de groote, bij de boerderij behoorende schuur in de asch werd gelegd. Het woonhuis werd nat gehouden in de hoop het te kunnen behouden. Verzekering dekt de sohade. Oorzaak vermoedelijk hooibroei. Te Justeren is de dakpannenfabriek „Suestra" bijna geheel door brand ver nield, meldt het „L. D." Do daken boven niet minder dan 10 ovens zijn weggebrand. Ook een 3-tal elec- trische motoren, alle aanwezige machines, waaronder 3 persen, 1 ventilator, enz. wer den een prooi van het vuur. Van het aan wezige materiaal, grootendeels bestaande uit 120.000 houten plankjes, is niets ge red. Slechts het woonhuis van den stoker- rnachinist, dat inmiddels door toegeschoten hulp, van zijn inhoud ontdaan was, de kan toor-lokalen, werkplaats en machinekamer zijn gespaard gebleven. Opmerking ver dient het echter ook, dat het reddings werk zeer slecht is ter hand genomen. Noch brandweer, noch brandspuit waren aanwezig, zoodat het vuur zijn verniel zucht ongestoord kon voortzetten. Dc aangerichte schade, welke zeer aan zienlijk is wordt door verzekering gedekt. Gisterenmorgen is te Hoogeveen de arbeiderswoning van Gerrit Doldersum aan den Riegshoogtendijk afgebrand. Do bewoners konden zich slechts met moeite redden. Huisboedel en een 70-tal kippen ver brandden. De oorzaak zit vermoedelijk in een lekken schoorsteen. Verzekering dekt de schade. Door onbekende oorzaak is te Tab- bergen de woning van den landbouwer Kamphuis te Haarle afgebrand. Van den inboedel kon niets gered worden. Verze kering dekt de schade. Motorboot in brand. Het. motorschip Altena van schipper E. C. Ouwerkerk van Almkerk, liggende in de Dordsche Kil, geladen met hooi, is gis teren in brand geraakt, doordat bij het aanslaan van den motor de lading vlam vatte. De schipper met vrouw en twee kin deren van 4 en 11 jaar wisten zich te red den door een raam der voorkajuit. Twee drijvende en evenveel rijdende spuiten hebben het vuur gebluscht. Het vaartuig is verzekerd. In een eg gevallen. Dc gehuwde landarbeiders L. H. en J. H. te Linne zijn, na hoogloopende woor denwisseling, met elkander slaags ge raakt, aan het slot van welke vechtpartij eerstgenoemde zijn kameraad in een eg duwde. J. H. werd ernstig aan een der beenen gewond en moest per auto naar huis gebracht worden. De politie stelt een onderzoek in. De postdiefstal van 500 dollar. Omtrent het ontvreemden van het biljet van 500 dollars uit den brief aan de Broe ders Franciscanen te Bleijerheide, meldt men nader aan dc „Msbd.": Dinsdagnamiddag is door de recherche te Renkum op straat aangehouden, naar het politiebureau overgebracht, en aldaar in verzekerde bewaring gesteld zekere" J. L., oud 28 jaren, wonende aldaar. De aan houding geschiedde op last van den offi cier van justitie te Maastricht en houdt verband met het volgende: J. L., is beëedigd postbeambte, doch niet in vasten dienst der P. en T.hij gaat nu en dan kantoorhouders vervangen. In de tweede helft van de maand Mei ver ving hij den kantoorhouder te Bleijerheide. Op den '24en Mei bereikte het kantoor Bleijerheide via het hoofdkantoor Kerkra- de, een aangeteekenden brief uit Ameri ka, bestemd voor den Eerw. Broeder Eva- ristus van de Arme Broeders van den H. Franciscus te Bleijerheide. De kennisge ving van het aangeteekende stuk ontving adressant, die later den brief deed afha len door een schooljongen. Broeder Evaris- tus bemerkte al aanstonds, dat de brief aan de rechter-boven-klep geschonden was. De brief was niet van lakzegels, doch van stempels op de rugzijde voorzien. In den brief bevond zich nog een andere brief, die bestemd was voor het klooster der Congreatie te Aken. Vermeld zij nog, dat geregeld ieder jaar een dergelijke brief uit Amerika wordt ontvangen. De geadresseerde verbaasde zich over de schending van den brief, ging er mee naar den kantoorhouder en de brief werd volgens de bestaande voorschriften ge opend. Zooals reeds opgemerkt, bestond de inhoud slechts uit den voor Aken be stemden brief. Van de bevindingen werd aangifte ge daan bij de Posterijen en eenigen tijd la ter werd L. door de politie verhoord. Dit verhoor moet geen aanleiding gegeven heb ben om tegen L. handelend op te treden. Het vertrouwen in L. bleek nog van dien aard, dat hij voor enkele dagen denzelf den kantoorhouder weer heeft vervangen. Intusschen was door de politie op het kan toor o.a. een potje met dextrine in beslag genomen. Deze dextrine werd te Maas tricht door den heer van Wageningh schei kundig onderzocht met het verrassende resulta-at, dat de -dextrine van dezelfde samenstelling bleek als die, waarmede de geschonden brief is dichtgeplakt. Een ver dere bezwarende omstandigheid moet nog zijn, dat de ambtenaar ten kantore te Iverkrade met zekerheid verklaart, dat de brief niet geschonden was, toen hij hem overgaf met bestemming voor het kantoor Bleijerheide. Dc inhoud van den aangeteekenden brief heeft bestaan uit twee biljetten van 500 dollars: een ervan zat in den geslo ten brief en was bestemd voor Aken. De verdachte ontkent iedere medeplichtigheid en houdt zich van den domme. Heden werd hij voor het verder onderzoek naar Maastricht overgebracht. Intusschen zet de politie haar nasporingen nog voort. INGEZONDEN MEDEDEELING. K0REVAARSTR. STEENSCHUUR DflSVIES-, HEEREN-, KINDERKLEEDIN6 SPORT-COST. - Gewone pant, en plus four. COLBERT-COST. - Nieuwe dessins en modellen REGENJASSEN en DERISE SAISORS. SPECIALE REISJASSEN, v/atertflGht en zeer licht in gewicht. ZEE ONZE ET&LAGE3 =7^= INGEZONDEN MEDEDEELING. fiatu' Eich Grondverschuiving in een spoorbaan. Een reiziger meldt aan de „N. R. Crt.": Onder Zuidhorn bij Groningen, ter plaatse waar men bezig is de oude spoor baan door een nieuwe te vervangen, heeft gisteren in de morgenuren een grondver schuiving plaats gehad, waardoor de rails allen steun kwamen te missen. Géén en kele trein kon er passeeren en de reizigers moesten overstappen. De passagiers van den trein, die om 8.44 uur uit Groningen vertrekt, kwamen met een uur vertraging te Leeuwarden aan. Een en ander veroor zaakte nog al wat strubbelingen. Het is een geluk, dat het ongeval niet is gebeurd terwijl er een trein over dezo gevaarlijke plek reed, anders waren de gevolgen niet te overzien geweest. Een uitvinding. De heeren P. Cram en K. de Boer, bad meester van het badhuis Meidoornetraat te den Haag, en opzichter der algemeene begraafplaats te Hilversum, hebben een toestel uitgevonden, waarbij het mogelijk js om uit een gezonken onderzeeër naar boven to komen. De manschappen kunnen zich in dat toestel op zee in de richting begeven waarin zij willen; het kan niet omslaan of zinken. Het toestel is geen be lemmering voor de vaart onder water. Bovengenoemde heeren zullen op Maan dag 16 dezer, des namiddags te 7 uur, een demonstratie geven van de werking van dat toestel bij de zweminrichting het Pias huis te Loosdrecht, waarbij de directeur dier inrichting bereids zijn terrein ter be schikking heeft gesteld. De demonstratie zal plaats hebben met een miniatuur-onderzeeër van 1.50 M. lang, welke tot zinken wordt gebracht, waarna 'het toestel binnen den kortst mogelijken tijd aan de oppervlakte komt. Het ligt in de bedoeling der lieeren Cram en de Boer hun uitvinding aan de re geering aan te bieden. ONGELUKKEN. ERNSTIG AUTO-ONGELUK IN DEN HARZ. Op onbewaakten overweg door trein gegrepen. 8 dood en en 25 gewonden. Gistermiddag heeft in het Zuidelijk deel /van den Harz een ernstig autobus-ongeluk plaats gehad. Schoolkinderen uit Wolfen- büttel maalden in gezelschap van hun ouders in twee autobussen een uitstapje. Toen de beide wagens een onbewaakten. overweg van de lijn WalkenriedBraun- lage wilden oversteken, waar het uitzicht zeer slecht is, zagen de inzittenden tot hun ontzetting plotseling een trein aankomen. De eerste autobus, waarin uitsluitend schoolkinderen gezeten waren, slaagde., er nog in, voor de locomotief langs te komen, doch de tweede met de ouders kwam met de machine in botsing, die door den schok uit de rails liep en langs den berm omlaag stortte. De autobus werd geheel vernield. Acht inzittenden werden op Blag gedood en 25 zwaar gewond. De machinist van den trein bleef ongedeerd, de chauffeur van de autobus kwam om het leven. WERVELSTORM IN LITAUEN. 30 boerderijen volkomen vernield. Een bijna drie uren durende wervelstorm, gepaard met wolkbreukachtigen regen, heeft in Litauen groote schade aangericht. Ongeveer 30 boerenhoeven in Noord-Li- tauen zijn volkomen vernietigd. Zij werden door den storm letterlijk in elkaar gedrukt en de brokstukken werden honderd meter ver weggeslingerd. In de omgeving van het dorp Pailsis wer den ongeveer 200 H.A. bosch door den storm vernield, waarbij de sterke eiken stammen als lucifershoutjes geknakt wer den. Groote stukken land staan onder water. De oogst is in vele streken volkomen ver nield. In Kowno werden heele straten onder water gezet. Heb natte element drong de kelders binnen en deed groote hoeveelheden waren verloren gaan. De door storm en regen aangerichte schade bedraagt 'vele millioenen lita's. De massa-vergiftiging op een Rijntocht. Thans 3 dooden en 23 zieken, Van de personen, die tijdens een Rijn- tocht ziek zijn geworden en vergiftigings verschijnselen vertoonden, zijn er te Miin- chen tot dusver drie overleden, o.w. de Zweedsche Afrikareiziger Sven Alinder. In de ziekenhuizen te Miinchen liggen nog 23 zieken. Velen hunner bevinden zich nog in levensgevaar. De oorzaak der vergiftigigs- verschijnselen is nog niet bekend, daar het onderzoek van Mainz uit plaats heeft. Ontploffing bij schietoefeningen. Hongaarscb generaal gedood. Bij schietoefeningen der artillerie op het oefenterrein te Hajnasker (Hongarije) had gisteren een ontploffing plaats. Hierbij werd generaal Csoergy zoo zwaar gewond, dat hij kort daarop overleed. Onder de ge wonden bevindt zich een luitenant-gene raal. wiens kwetsuren echter van minder ernstigen aard zijn. Spoorwegongeluk. Gisteren is er, volgens een telegram uit St. Sebastiaan, bij Ormaiztegui (Spanje) een spoortrein ontspoord. Drie dooden; twee gekwetsten. Bijna verbrand. Dinsdagavond j.l. ontstond in een hoedon- winkel in <le Mönckebergstrasse te Ham burg brand door het overkoken van wrijf- was. Twee man van het personeel snelden naar den kelder om water te halen ten einde den brand te blusschen. Door de snelle uitbreiding van het vuur was hun de terugtocht naar den winkel afgesneden, en daar de kelder slechts een uitgang naar den winkel heeft, was hun toestand hache gen op Zoom. Integendeel. Do „duivel" had het een keer waargenomen, dat offi cieren, gaande op nachtelijke ronde, een schildwacht hadden gewekt. Den volgen den dag deed hij bekend maken, dat krachtens zijn bevel het aan iederen bur ger, die een schildwacht slapende aan trof, vrijstond dezen te dooden, maar dat het voor den militair in zoodanig ge val een verplichting was. Toen ook dat niet hielp, deed hij bekend maken, dat een iedere militair, die deze verplichting niet uitvoerde, zelfs, desnoods met eigen hand, door hem zou worden gestraft. Al- fons hoorde, staande tusschen zijn mak kers, het .voorlezen van cien order onbe wogen aan. Maar dienzelfden avond volg de hij zijn vader op diens ronde. Hij volg de hem door de straten, reeds stil en ver laten de straten, waarin de weinige wan delaars zich snel verwijderden, als zij .den bekenden, eentonigen tred, zwaar, plomp, van den plaats-majoor hoorden. De commandant wist wel, dat zijn zoon ach ter hem liep, maar hij wilde met hem niet spreken over dienstzaken. Het afwerende in zijn innerlijk kwam in zijn houding tot uiting. Maar Alfons hield ditmaal vol. Naast zijn vader loopende, zonder dat de ze hem zelfs had gegroet, vroeg hij zijn overplaatsing. Redenen kon hij niet opge ven redenen waren er voor hem geen an dere dan die, welke hij aan zijn vader niet zeggen wilde. En deze weigerde, bruusk, kortaf, gelijk men dat van hem gewoon was. Nog dieper zonk het hoofd van Alfons; nog somberder werden zijn oogen. Maar geen van zijn kameraden; geen van de meisjes, die vroeger zoo gaar ne met hem verkeerd hadden, trok zich. hem aan. Hij was immers maar de zoon van den „duivel", en daarmede was het niet goed omgaan. Weer eenigc maanden later was het kermis in Bergen op Zoom. Kermis, dat beteekende in den loop der achttiendo eeuw nog heel wat anders dan het tot in den aanvang der twintigste eeuw voor ve le steden, en daaronder ook Bergen op Zoom, heeft beteekend. Kermis, dat betee kende ongebonden pret; het zien van vele merkwaardige dingen, die anders den kleinstedelingen niet onder de oogen kwa men dat beteekende het verteren van geld, moeizaam gespaard in voorafgaande weken. Garnizoen en burgerij namen aan de kermisdrukte luidruchtig deel. Op een avond kwam een kleine groep officieren van den Zeeuwschen kant de stad bin nen. Reeds van verre hadden zij de lok kende geluiden van de kermisvreugde ge hoord. Zij haastten zich voorwaarts; daar was pret, daar waren de schoono Bra- bantsche meisjes; daar was Jiet. bier en de wijn. Maar plotseling hield een van fyen den tred in daar stond een schildwacht, geleund op het geweer, en hij sliep, sliep zóó vast, dat zelfs de duivel, do echte dui vel dan, hem niet zou hebben kunnen wekken. Even verstarde geheel de groep. Maar jong, stoutmoedig drong cr een van hen naar voren, en schudde den schild wacht wakker. „Pas op voor den „dui vel", beet hij hem toe, „maar vertel hem niet wie je gewekt, heeft". Meteen spoed den zij zich voorwaarts, en geen hunner durfde omzien of wellicht de plaats-ma joor daar achter de wallen had gestaan, hen gadeslaande teneinde hen morgen aan hun verplichting te herinneren. De plaats majoor immers zag allesMaar hel feest wenkte en lonkte, en de vreugde bracht elk ander gevoel al spoedig tot zwijgen Nauw waren zij verdwenen of met loo- men, sloomen tred kwam een andere mi litair nader. Het was Alfons, diep in zijn kraag gedoken. „Wel vriend", zoo sprak hij den schildwacht aan, „zoudt gij niet gaarne naar de kermis gaan. Bedenk, het is maar weinige dagen, en de feestvreug de is gauw voorbijBeschroomd zag de soldaat hem aan. Dat was toch immers de zoon van den commandant. Kon deze er op uit zijn om hem tot ongehoorzaam heid uit tc lokken 1 Maar Alfons bood hem aan om zelf in zijn plaats to wacht te houden. Nog vroeg hij zich af of hij wel op Alfons kan rekenen, maar hel en fel klon ken in de verte de feesttonen. De soldaat was jong, liet bloed bruiste hem in de adereneen korte groet en hij ging heen. Alfons nam het geweer in den arm; een tonig klonken zijn stappen heen en weer. Op een oogenblik stond hij stil, legde het oog te luisteren. Daar hij minder dan iemand anders behoefde er aan te twijfe len naderde zijn vader. Hij deed de ronde, terwijl ieder ander feest vierde. Iets was er in Alfons, dat hem, bijna tegen zijn wil, dwong om stil te staan. De hand had hij op het geweerhij steunde er op om zich een onbeweeglijke houding te geven." De plaats-majoor naderde. Zijn oog fonkelde. Daar was er een, beneveld door den wijn. Hij zou hem leeren wat de dienst beteekende. „Werda!" klonk het grimmig van zijn lippen. Geen ant woord. „Werda"klonk het nog eens. En toen ook ditmaal geen antwoord volgde, greep de hand naar het pistool, het schot ging af. Bloed bedekte het_ gras. De plaats-majoor vroeg en keek niet verder. Hij vervolgde zijn ronde. Het schot was, te midden der feestvreugde, nauwelijks ge hoord. Den volgenden ochtend vroeg, nog voor dat de dienst een aanvang nam, werd er met een heftigheid, die men zich andets niet zou hebben veroorloofd, op de dem van het commandantshuis gebonst. Lcn soldaat stond er voor. Stotterend, schich tig, vertelde hij den majoor, aldoor ver mijdend hem in de oogen te zien, dat men, in de onmiddellijke nabijheid van de poort, zijn zoon dood gevonden had Een schot, midden in het hart, had hem ge troffen. Men wist niet van wien. Niets vertrok er in het gezicht van den plaafs- majoor. Niets, schoon toch in dezo onbe wogen hersenen een wereld van gedach ten moet zijn omgegaan. Hij greep zijn hoed, hij legde zijn zwaard aan en nam zijn pistool, en ging naar de aangeduide plek. Maar niet, als anders, met harden, stevigen tred, verradend het gewicht en tegelijk dc wreedheid van zijn persoon lijkheid, Neen, hij ging met loomen stap, moede, als ware hij gebroken. En dege nen, die hem tegenkwamen, in dien vroe gen ochtendstond, vroegen zich vol verba zing af of wellicht de plaats-majoor, tegen zijn gewoonte in, aan het kermisvermaak had deelgenomen. Niet lang bohoefde hij te gaan om de .plek te bereiken, waar zijn zoon ter aar de lag. Men had niets veranderd. Nog wa -w; lijk. Door het spoedige ingrijpen vaf brandweer kon het vuur spoedig gebluscht, zoodat de twee mannen ij worden bevrijd. Zij hebben blikken doorgebracht, doch bleken, het vuur gedoofd was, geen letsel to h opgedaan. Jury-leden met gewetensbezware Tegende doodstraf. Voor de assizen te Lewes zou gistei^00 behandeling van een proces wegens beginnen ,toen twee gezworenen be: maakten van de jury deel uit te mak< dat zij tegèn de oplegging van de do< waren. De rechter ontsloeg hen daaroj hun plicht. Hetzelfde gebeurde .met vrouwelijk jury-lid die dezelfde bede gen had. Een humane slachtmethode. Met40a50Voltstroomine|j paar seconden verdoofq In het abattoir te Frankfurt heeft men een nieuwe methode bep| om slachtvee door middel van elect? te verdooven. De methode, door den Müncheneri j J nieur Weinberger uitgevonden, berujl de aanwending van stroomen van spanning ter sterkte van ongeveer 40$i 5 Volt, die in weinige seconden de slacl ren volkomen verdooven. Onmiddellijk na de behandeling het dier in slaap te vallen en deze wordt na ongeveer 5 seconden zoo diej men het dier zonder pijn kan laten, bloeden. Het 'heele proces verloopt zoo rusl kalm, dat men den indruk krijgt, dat] inderdaad de meest perfecte verdool methode wordt toegepast, die alle vrienden bevredigt. Het leegbloeden van het dier gesc op volkomen wijze, hetgeen voor do' baarheid van het vlecsch van grex is, want hoe beter dit uitgebloed, minder spoedig het bederft. De proefnemingen zullen later voortf 1 worden om te onderzoeken, of een de lijke methode ook in het grootbedrijf .J toegepast worden. j Vadermoord. Met ernstige hoofdwonden is de 76-jr boer Britten te Onsdorf (Saarbrücken)^ in huis gevonden. Als verdacht hem te hebben vera* zijn zijn 40-jarige dochter en zijn 15-ju kleinzoon in hechtenis genomen. Een prinselijk oplichter. Volgens de bladen is te Boedapest] teren iemand in hechtenis genomen, voorgaf prins Louis van Bourbon te hi De prins had een Amerikaanschen had sedert tien dagen zijn intrek hotel genomen. Bij zijn verhoor zei de dat hij tot de Spaansche linie van he| van Bourbon behoorde. Daar men vj de, dat hij vroeger meermalen te Bot heeft vertoefd en daarbij diefstal pit vond men het raadzaam hem niet vr laten. Het is mogelijk, dat men hier indeTi met een prins van Bourbon te doen I' j di© ook al in Frankrijk en België meti strarechter in aanraking is geweest, a j ren de voetstappen zichtbaar, die de „i vel" er zelf in den afgeloopen nacht I achtergelaten. Hij bukte zich, hief T hoofd van den grond om als om zich overtuigen, dat men hem niet bedroi had. Iets ontsnapte er in zijn treklij toen greep hij, als in dienzelfden nat naar het pistool en schoot het af op zi zelf. Naar fcet verhaal wil, zijn vader zoon begraven in eenzelfde graf. Eent de harde, ruwe steen bedekt hun bei lichamen. Maar waar, dat weet niein» Alleen in verlaten nachten, dat de den winter kaal geworden boomen toppen schudden, en dat het in de I vol is van klagende geluiden, spookt menschel ijle© duivel op de plaats, zijn zoon viel. Dan is er voor dengene, het hooren kan cn hooren wil, fees! druisch in de vertedan klinkt er j schot, en onmiddellijk daarop een akeli gillende lach. Maar zien, zien doet E niets

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6