Jit de Omgeving Uit de Rijnstreek. Voor Huis en Hof. Gem. Berichten. YWEEPE BLAD ,,DE LEIDSCHE COURANT'1 VRIJDAG 13 JULI 1928 VOORHOUT. Muziekvereeniging .St. Cecilia". - Gis tra vond 8 uur vergaderden m cafe „Boer- lave" de leden der B. K. Muziekvereem- ine St. Caelilia". De' Voorz, de heer G. Wrtteman, opende vergadering met den Christel;jken groet, alle aanwezigen m het bijzonder de «eren Bulten, burgemeester en kapelaan heitemann een hartelijk welkom toe en Et kort te zullen zijn, want de gebeurte- ,;Ln over het afgeloopen kalenderjaar •ouden uit het jaarverslag van den Secre ts wel blijken. Hii verzocht daarop den Secretaris, den C. p v. d. Hulst Jz., de notulen van de 11 „fjgj vergadering voor te lezen, die onver- kEerd werden goedgekeurd. Muit het jaarverslag van pen penningmees a* den heer O. J. v. d. Horst, bleek dat de «tvangsten hebben bedragen 1419.69 en Me uitgaven 1286.10, hetgeen een batig slot Jlaf van ƒ132.99. Het saldo over 1927 be- Iroeg 103.58*/» zoodat er in kas is een ledrag van 236.31'/,. Bovendien is er nog m kas een bedrag an ƒ97.58 ontstaan uit het verplichte 2 Vents contributie-fonds, voor aankoop van minziek en instrumenten. Een bedrag van HU3U.78 is op de Raiffeisenbank gestort. Tet zeer veel waardeering werd melding iawnaakt over een gift van 50, geschonken e%or de firma P. v. Reisen en Zonen. Do Voorz. dankt den penningmeester Bfcor' diens gehouden beheer en benoemt een missie, bestaand.© uit de heeren v, Kam en v. d. Geer, tot het nazieii van kas en - Het jaarverslag door den secretaris ten k^ehoore1 gebracht, gaf een duidelijk over- sicht over de gebeurtenissen van het alge- «loopen jaar en werd met luid applaus be- ■groct, y Aan de orde komt bestuursverkiezing we gens periodieke aftreding van de heeren Syitteman als voorzitter en v. d. Post als rnningmeester Op voorstel van den heer v. d. Lubbe, —worden beide heeren bij acclamatie herko men, waarop de Voorz. zijn dank uitsprak jvoor het in hem gestelde vertrouwen. 2 De heer Bulten, burgemeester en be schermheer der vereeniging, wenscht den Voorz. geluk met zijn herbenoeming, drukt -"'zijn leedwezen uit niet langer te kunnen ITblijven, wenscht de vereeniging allen bloei ^toe, en zegt, dat hij steeds de belangen van Cecilia in het oog zal houden. Applaus %Vib de meddeelingen van den Voorz. dat besloten is een serenade te bren- aan de heeren Ouwehand en van fgchaik, die Vrijdag (heden) 25 jaar onafge broken in dienst zullen zijn bij de Ned. -Spoorwegen; dat het bestuur der Oranje- :jyereeniging mecjewerkix]g heeft verzocht •om het Oranjefeest op 5 en 6 September "o.s. op te luisteren, en zulks op de bekende a'itoor waarden; dat besloten is een trombone naan fce -koopen, ten dienste van den eersten Daarna werd achtereenvolgens een op- -■wekkend woord gesproken door kapelaan ■Greiteman, door den heer Bolderdijk als di- en door den Pastoor. Van de rondvraag werd door enkele hee ren gebruik gemaakt, alle vragen betrek king hebbend© op huishoudelijke aangele genheden, die door den Voorz. beantwoord -werden. Hierna sluiting. Personalia. Tot onderwijzeres aan de |hr. School alhier is in de vacature van .ej. H. P. Viersen benoemd mej. K. V. F. •chaum uit Boskoop. Onze plaatsgenoot, de heer P. Prins, is te Beverwijk geslaagd voor het onder ijzers-examen. BOSKOOP. Eindexamen Rijkstuinbouwschool. Het einddiploma met aanteekening voor handelscorrespondentie in de achter hun namen aangegeven talen behaalden: A. J. Dijkhuis (F., D., E.), H. J. .Grootendorst (F, D, E.), G. Loef (F., D., E.), A. G. Lün- Ticmaun (E.), C. B. Liiunemann, C. B. van Nes (D., E.), A. H. Schrijver (F., D., E.), D. A. Spek (F., D., E.), en A. Vaandrager (F., D., E.), te Boskoop, J. F.de Bruyn (F., D., E.), te Alphen a. d. Rijn, H. Bosch (F., D., E.), te Woerden, B. J. Hermans (F., D., E.), te Oegstgeest, J. H. v. d. Burg (E.), en C. A. M. Sondermeijer (E.), te Botterdam, J. H. J. v. d. Hoorn (F., D., E.), te Utrecht, L. Edie, te Zeist, S. H. J. Rieuwerts, te Bus- sum, J. Th. A. Braams (E.), G. Brouwer (D.), J. Douglas (F., D., E.), N. H. Bennebroek Evertz, H. G. Mastenbroek (F., D., E.), J. R. C. Mulder (D., E.), N>W. Pel (F., D., E.), W. E. Slijboom (E.), en J. F. v. Turnhout (F„ D., E.), te 's-Gravenhage, A. P. Brui gom (F.), te Delft, K. J. W. Schoone (E.), te Schoorl, K. A. Berkhout (F., D., E.), te Dordrecht, A. H. Krijnen (F., D., E.), te Helder, L. A. v. d. Berg (D., E.), te Zut- phen, H. M. Timmermans (E.), te Ommen, 'J. H. Akkerman (F., D-, E.), te Zuidhorn, C. E. Siertsema, te Hoogkerk en P. J. F. Lom- barts (F., D., E.) te Zundert. Afgewezen 2. NIEUWKOOP. Ontslag gemeente-veldwachter. Door den Minister van Staat, Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland, is aan den heer J. P. van Vuuren op diens verzoek met ingang van 16 September a.s. eervol ontslag verleend als gemeente-veld wachter in het dorp. De heer Van Vuuren heeft deze gemeente ruimte 28 jaren als veldwachter gediend, van 19001905 ter standplaats Noorden en van 19051928 ter standplaats Nieuwkoop en deed dit op een wijze, welke steeds tot algeheele tevreden heid heeft gestemd. Moge hij nog lang zijn welverdiende- rust genieten. Door den burgemeester zijn thans solli citanten voor deze betrekking opgeroepen. Geboren: Bob z. van J. P. Biersma en P. Stadsvoort Alida Antonia d. van J. G. van de Loo en H. Eijs Adrianus z. van A. Kuijf en H J. van den Haak Wil helmus z. van A. van Houten en S. van Koert. HEK. EN GEVELVERSIERING. Eenige plantensoorten die weinig verlangen en veel geven. Een klimplant waar wij niet anders dan plezier van kunnen hebben is de rood Piipkamperfoeli die in de prijscouranten van de kweekers voorkomt onder den naam Lonicera 6emper viscus. In 't bijzonder voor het bekleeden van latwer ken is zij heel doelmatig. In tegenstelling met de gewone Kamperfoelie heeft deze soort buisvormige bloemen. Ze bloeit van Mei tot September met vuurroode trosjes aan de' jonge scheuten, in 't hart der scho- tèlvormig samengegroeide topbladeren. Er zijn echter nog meerdere Lonicera's die warm aanbevolen kunnen worden, o.a. Lonicera flexuosa foliis aureo- reticulatis, een naam waar je van om valt, dat is waar en daarom wellicht minder bekend. Letterlijk vertaald wil deze naam zeggen: .Kortstelige Kamperfoeli met goud geel geaderde blaadjes", 't Is een klimhees- ter uit het verre Oosten. En niettegen staande haar duidelijke klimplantenkarak ter, wordt ze op allerlei andere wijze ook nog doelmatig gebezigd. We hebben haar gezien als kamerplant in bloembakjes, in potten aan stokjes opge leid, als hangplant met haar ranke takken sierlijk naar omlaag hangend, als heester tegen een muur groeiend, als balkonplant, kortom op allerlei mogelijke wijzen, t Merkwaardigst is, alles vindt ze even goed, waaruit wel blijken kan dat hot een sterke plant is. Maar al is ze een gewillige en zeer dankbare plant, daarom is het nog geen vulgaire plant! Integendeel zelden ziet men sierlijker blaadjes, zoo fijn van bouw, zoo keurig geteekend met een net werkje van helder gele lijntjes en vlekjes. Over de behandeling behoeven we weinig te zeggen, die is al bijzonder'gemakkelijk. Hoewel ze in de schaduw ook wel groeit, is zij op een lichte plaats het mooist. In volle groei is zij dankbaar voor een regel matige begieting. terwijl eens per jaar een weinig stalmest haar voldoende voedsel geeft. Een klimplant met weer andere aantrek kelijkheden is Tropacolum majus feuillet o n. DE „DUIVEL" VAN BERGEN OP ZOOM Bergen op Zoom, de kleine, maar in me- j nig opzicht zoo aantrekkelijke oude stad, die daar ligt op de grens van Brabant en I Zeeland, heeft een geschiedenis, belang- i rijke geschiedenis van eeuwen achter zich. L Men kan het de stad in haar bouw nog I aanzien, dat zij een groot deel van deze I eeuwen vesting is geweest. Vesting van I belang, die, tengevolge van dc tot haar be- hoorende haven, uitgangspunt was van krijgsverrichtingen op cle Zeeuwsche wate- ren> die ons thans minimaal toeschijnen maar vooral in den vrijbuitersstrijd, die f het eerste gedeelte van den oorlog tegen de Spanaarden vormde, van beteekenis waren. Bergen op Zoom werd omgeven I door hooge wallen, afgesloten door goed bewaakte poorten, het werd, zelfs in vre- destijd, bewoond door een vrij talrijk gar- t uizoen, en het heeft menige, ook inder- daad bloedige belegering doorstaan, j Vreemde krijgstroepen, in dienst van de otaten-Generaal in den Tachtigjarigen Oorlog, zijn er menigmaal binnengetrok ken geheel op het laatst van den oorlog, die in den loop der achttiende eeuw met j I'rankrijk werd gevoerd, is het in vreem- do handen gevallen. Wie Bergen op Zoom, hetzij van den Zeeuwschen, hetzij van den Brabantschcn kant langs den mooien weg van de Wouwsche Plantage, binnenkomt, behoeft niet meer le vragen of Bergen op Zoom eenmaal vesting is geweest. Het ka rakter van vesting is duidelijk in de plaats merkbaarspreekt uit den vorm, uit de straten, maar in het bijzonder uit de om walling, thans plantsoen. Eens, gedurende vrij langen tijd het moet geweest zijn omstreeks het midden dor achttiende eeuw was er een plaatse lijke bevelhebber in Bergen op Zoom, die in alles slechts soldaat, soldaat van den ouden stempel was. Voor hem gold maar één gebod: de miltaire dienst; voor hem was er maar één deugd: gehoorzaamheid tot in het uiterste aan de bevelen van den meerderevoor hem was er maar één middel om gehoorzaamheid te verzekeren: de onmiddellijke bestraffing. De majoor, want dien rang bekleedde hij, werd ge vreesd door de burgers van de goede stad, die weliswaar hun eigene rechten hadden, maar in die vroegere tijden, zelfs in de achttiende eeuw, heel wat meer van het garnizoen en zijn officieren moesten doorstaan dan tegenwoordig het geval zou kunnen zijn. Bijna altijd was hij op de been; slaap scheen hij niet noodig te hebben rust behoefde hij niet, en naar gezelligheid vroeg hij niet. Een huiselijken kring had hij nietuit een huwelijk, dat hem vroeg w-eduwnaar liet, was hem één zoon gebo ren, Alfons genaamd. Het was een knap pe, levenslustige jongen, vermoedelijk gelij kend op zijn jong gestorven moeder, in niets, noch uiterlijk noch innerlijk, weer spiegeling van het stugge, wreede karak ter van zijn vader. Tenzij diegenen in Ber gen op Zoom gelijk hadden, die fluister- beter bekend onder den naam „Oost-Indi sche Kers". De plant is éénjarig en moet dus elk jaar opnieuw gezaaid worden. Eenige korrels zaad zijn evenwel voldoende om binnen weinig weken een slordige schutting, het kaalste hek en de oudste muur te veranderen in een plekje waarop elks oog met welgevallen rust. Slechts moe ten wij in 't voorjaar niet te haastig zijn met zaaien, 't een dochter uit het Zuiden dus nog al kouwelijk, he^ minste nacht vorstje beteekent voor het jonge plantje een onherroepelijken dood. Overigens biedt de cultuur niet de minste moeilijkheid. De O. I. Kers is inderdaad een zóó fraaie plant, als de bloemtuin u maar weinig heeft aan te wijzen. Reeds haar sierlijke, ronde, glan zend groene bladeren zijn het beschouwen alleszins waard, bovendien brengt zij een verrassende overvloed voort van de mooiste zwavelgele, oranje, helroode of donker bruine bloemen, die den geheelen zomer het oog verkwikken. Naast de klimmende variëteiten van de O. I. Kers hebben wij ook verscheidenheden die niet klimmen en als perkplant worden gebruikt. De behandeling is 't zelfde en 't effect evengoed schoon. Een eveneens éénjarige klimplant die zeer te waardeeren is, is Humulus j a- ponicus of wel „Japansche Hopplant". De eischen dezer Japansche schoone zijn ook zoo weinig omslachtig mogelijk; in ?t voorjaar zaait men haar ter bestemder plaatse in den vollen grond, de zaden kie men snel en weldra ontwikkelt de jonge plant zich op een reusachtige wijze, 't Is een der best geschikte klimplanten voor prieëlen, tuinhuizen, waranda's, enz. te meer aanbevelenswaardig, omdat ze snel groeit en haar dichte heldergroene bla derdos zelfs tegen de grootste zomerhitte bestand zijnde, niet verkleurt, noch ooit door insecten wordt aangetast. Als éénjarige is ook niet te versmaden, Mina lobata. Haar bloemen zijn kruis vormig en staan in trossen op gevorkte bloemstengels, de levendige kleur der bloe men teekent zich fraai af tegen het don kere gebladerte. De bloemknoppen zijn helderrood, maar gedurende den bloei ver andert die kleur en gaat bij volkomen ont wikkeling van oranje-geel tot geel-wit over. Het is een kenmerkende eigenschap dat de bloemtrossen der Minalobata geduren de den geheelen zomer aanblijven en zich steeds verder ontwikkelen, daar de toppen doorgroeien en voortgaan nieuwe boemen te schenken terwijl de oudere en eerst ont loken bloemen, na een geruimen tijd ge bloeid te hebben verwelken. In 't voorjaar zaait men het zaad in pot ten die in een bak of in de kamer een warm plaatsje krijgen. De jonge planten aanvan kelijk elk afzonderlijk in een potje gezet, worden in 't laatst van Mei in den vrijen grond uitgeplant op een zonnige stand plaats. Tegen fijn lat- of draadwerk opge leid, ontwikkelen de planten zich weldra tot haar'volle schoonheid. Ten slotte willen wij nog de aandacht vestigen op een éénjarige klimplant, die, hoewel reeds zeer lang in onze culturen aan wezig, toch heel weinig wordt aangetroffen n.l. Cobaea scandes. Deze plant is herkomstig uit Midden-Amerika. waar zij als vaste plant groeit. Hier kweeken wij haar echter als éénjarig. Vroegtijdig in 't voorjaar uitgezaaid in een warme bak of binnenkamer, ontkiemt zij weldra; daarna ■wordt elke jonge plant afzonderlijk in een potje gezet. Naarmate de planten grooter worden, brengt men ze over naar een lichte koele plaats. Als geen nachtvorsten meer te vreezen zijn wordt ze op een zon nige plek in den vollen grond uitgeplant. In vereeniging met haar sierlijke en over vloedige bladerdos, prijkt zij gedurende den geheelen zomer, met een talrijke me nigte groote bekervormige, violetkleurige, paars-blauwe bloemen. De plant is hoogst doelmatig voor een effectvolle maskeering van pilasters, of een afhangende versiering van balcons of balustrades. In de prijscouranten van kweekers en zaadhandelaren, komen de hier beschreven planten voor. onder de aangeduide weten schappelijke namen. M. den, dat het eens anders met den plaats majoor was geweest; tenzij de herinnerin gen Alfons niet bedrogen die hem zijn va der voorstelden met hem bloempjes pluk kend in de nabijheid van hun huis, vroo- lijk, opgewerkt, zingend. Alfons was opge voed ver weg van Bergen op Zoom, bij een tante in het vorstelijk Haagje. Hij had er een prettige jeugd doorgebracht, maar aan die onbezorgde jeugd kwam een ein de, toen hij, op bevel van zijn vader en een zoodanig bevel viel zelfs vanuit de verte niet te trotseeren den militairen rok aantrok. Als vaandrig zou hij ge plaatst worden onder de directe bevelen van zijn vader, te Bergen op Zoom. De plaats-majoor reisde hem tot Dordrecht tegemoet, een onderneming van beteeke nis in die dagen. Geheel den langen weg, dien zij beiden gingen door het bloeiende Brabantsche landschap, in een dier onge makkelijke voertuigen, die vroeger het eenig middel van communicatie waren, sprak hij bijkans niet. Het breede voor water van den Moerdijk gingen zij over, zonder dat een woord tusschen hen gewis seld werd of gemeenschappelijke gedach ten hen vereenigden. Maar toen langza merhand dc grijze toren van Bergen op Zoom in de verte voor lien opdoemde, sprak de plaats-majoor kort: „Voortaan sta je onder mijn commando over zaken van dienst praat ik niet met je". De weing vloeiende bijnaam, dien men den plaats-majoor £af, was die van den „duivel". Maar in Alfons zag men niet den zoon van den „duivel". Men zag er in den vroolijken jongen pretmaker met de mooie zwarte guitige oogen. De meis- ONGELUKKEN. SLACHTSOFFERS VAN HET VERKEER Ernstig auto-ongeluk. Op den weg naar R ijsbergen (N. B.) na bij den Roskam is gisterochtend een auto ten gevolge van het springen van een voor bind tweemaal over den kop geslagen, van de vier inzittenden liep de chauffeur enkele kleine hoofdwonden op en kreeg een passagier, die achterin had gezeten, de heer "NV. den Beste uit Sliedrecht, ver moedelijk een wervelbreuk. Per zieken auto is de lieer Den Beste, die met een zware hoofdwonde bewusteloos in het gras lag, naar het ziekenhuis to Breda ver voerd. Zijn toestand is hoogst ernstig. De auto is zwaar gehavend. Autobus tegen een boom gereden. Gisteravond omstreeks tien uur is op den Enschesche straatweg te Hengelo een vrij ernstig auto-ongeval gebeurd. Een auto passeerde een autobus en haalde daarbij te vlug naar rechts uit, waardoor de autobus, om een botsing te voorkomen, ge noodzaakt was het stuur om te gooien, hetgeen ten gevolge had, dat het voertuig tegen een boom op reed. De bus werd grootendeels vernield, waarbij vier inzit tenden gewond werden door de glasscher ven. Een heer brak door den schok eeni ge ribben. »Tel". Van zijn motor geslingerd. De motorrijder K. uit de Dahliastraat te Assen reed met zijn zoontje op de duo op den Groningerstraatweg nabij Ubbena. Van den weg van Zeijen af kwam een auto, bestuurd door den burgemeester van Kantens (G.). K., die noch de signalen van den auto hoorde noch het voertuig zelf zag, door de hoogopgaande rogge aan den kant van den weg, reed in vólle vaart tegen de auto op. Hij werd er afgeslingerd en bleef, he vig aan hoofd en handen bloedend, lig gen. Zijn zoontje werd van de duo geslingerd en kwam aan den anderen kant van de auto op zijn hoofd terecht, doch heeft slechts enkele kneuzingen aan den arm en dc knie gekregen. De auto was slechts weinig bescha digd, terwijl de burgemeester van Kantens alleen een schaafwondje aan de hand be kwam. Autobotsing. Woensdagavond omftreeks half zes zijn op den Roterdamschenweg nabij de Zweth te Delft een vrachtauto van de fa. Van der Lugt uit Botterdam en een vracht auto van den heer J. van der Wal uit Reeuwijk met groote snelheid tegen el kaar gereden. Persoonlijke ongelukken vie len niet voor. De zwaar beschadigde voer tuigen werden met behulp van bergings wagens resp. naar Delft en Rotterdam vervoerd. Door een beer aangevallen. Een oppasser levensgevaarlijk gewond. Men meldt ons uit Harlingen: Gisterenavond bij het transport van vier beren, behoorende bij het variété-ge zelschap Faveur te Rotterdam, die in den schouwburg alhier eenige voorstellingen hadden gegeven en per trein naar Leeu warden zouden worden vervoerd, wist een der beren bij de goederenloods te ontko men, dooh werd door den Duitschen oppas ser gegrepen. De beer viel daarna don op passer aan, die door hem levensgevaarlijk gewond werd. De man is naar het Alg. Zie kenhuis alhier vervoerd. Men vreest voor zijn leven. De beer werd doodgeschoten. Glazenwasscher doodgevallen. De glazenwasscher W. Verbarcndsen te Rotterdam is gistermorgen toen hij op een ladder aan het werk was bij een huis aan den Heemraadssingel, doordat de ladder uitgleed van 6 meter hoogte gevallen. Hij kwam terecht op een stecnen stoep en raakte buiten bewustzijn. Hij bleek een schedelbreuk en een hersenschudding te hebben bekomen. Naar het ziekenhuis ver- jes te Bergen op Zoom vonden lmm een goeden kameraad, en de officieren, met wie hij omging, benijdden hem die voor keur wel, maar werden door zijn inne mende manieren, zijn prettigen omgang toch voor hem gewonnen. Ondanks het sombere van zijn vader, ondanks het moeilijke in den omgang tusschen beiden, scheen de wereld Alfons toe te lachen Totdat op een morgen, een morgen nog wel vol heerlijken voorjaarszonneschijn, dof tromgeroffel weerklonk op het oogen- blik, dat de dagelijksclie dienst een aan vang stond te nemen. De officieren keken elkaar aan, want geen hunner begreep wat dit kon beteekencn. Een groote me nigte volk verdrong zich voor de poort van de kazerne. Langzaam naderde een kleino militaire groep, een baar in het midden houdend, waarvan een zwart kleed afhing. Daarachter de plaatsmajoor zelf, opgewonden, gelijk hij maar zelden was. Met een snijdenden lach trad hij zijn officieren tegemoet. Hij had dien nacht als gewoonlijk op een ongewoon uur zijn ronde doende, een der schildwachten sla pende aangetroffen op dc wallen nabij de Wouwsche Poort. En dat nog wel in een tijd, dat bijzondere voorzorgen waren be volen in verband met den dreigenden op- marsch van Fransche legers uit. het Zui den. De „duivel" had geen oogenblik ge aarzeld; hier diende streng te worden op getreden. Het pistool was hem in de hand geweest, voordat hij het zelf wisthet was afgegaan, voordat hij zich goed tijd tot na denken had gegeven. „In den hemel of in de hel kan deze man, die zijn plicht ver zaakte, over zijn lot nadenken", grauwde UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Zaterdag 14 Juli. Hilversum, 1060 M. 12.302.00 Lunchmuziek door het Trio Groenevold. 2.004.00 Aansluiting van het Theater Tuschinsky te Amsterdam. Het Theater orkest o. 1. v. Max Tax. Jazzband, en so listen. 4.00—5.00 Concert door de stafmuziek der Kon. Ned. Marine o. L v. L. H. F. Lei- stikov. 6.007.45 Concert door het Omroep-or- kest. Bram van der Stap, bariton. Eng. Veen a. d. vleugel. 8.00 V.A.R.A. Zomer-avondprogramma. Huizen, 340.9 M- N a 6 u u r 1870 M. (Uitsluitend K.R.O.-uitzendingen). 12.30—1.30 Concert door het Trio Winkels 5.30—7.00 Gramofoonmuziek. 7.45—8.15 Spr. Mr. Dr. L. N. Deckers:' Betorsi-maatrcgelen. 8.15 Concert. Het mannenkoor „Kunst en Vriendschap", o. 1. v. L. C. Keereweer. Hans Stroener, piano. Orkest. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. I.20—2.20 Het Carl ton-Octet. 3.50 Wedstijden (1000 Yards) in Bisley Camp, Brockwood. 4.35 A. Gregory, sopraan. Het Mason Sextet. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.50 Nieuwsberichten. 7.05 Ivy St. Helie, imitaties en zang. 7.20 Omroep-causerie. 7.35 Tianomuziek van Debussy. 7.45 Lezing: The Olympic games. 8.05 Ph. Monkman, Leddie Cliff met Jack Clarke, H. B. Hedley en G. Myddle- ton. 8.20 „Vive la France", Fransch program ma voor Engelsche luisteraars. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing: Ierland in de vacantie. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 „Something in the Air", schets van H. Simpson. 10.55—12.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s", 1750 M. 10.5011.Concert. 12.50—2.10 Gramofoonconcert. 4.055.05 Dansmuziek. 8.5011.20 „Le Fiance de Margot", Plan- quette. Marsch-aria's, declamaties en tot slot dansmuziek. Langenberg, 469 M. 1.252.50 Orkestopucert. 6.207.10 Orkestconcert. 7.107.30 Duitsche atletiekwedstrijden. 8.30 Vroolijke avond. „Hoppla, wir mar sen", raket-revue van Kurt Reisz. Daarna tot 1.20 Dansmuziek. Z e c s e n, 1250 M. 12.205.20 Lezingen. 5.206.20 Orkestconcert. 6.208.05 Lezingen. 8.50 „Halbzeit 1:1", hoornspel. 10.5012.50 Operettemuziek. Hamburg, 395 M- 5.20 Vocaal concert. 6.20 Vroolijk concert. 8.15 Duitsche kamermuziek. Daarna tot II.20 Cabaret. Brussel, 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 7.057.50 Trioconcert'. 8.35 Gramofoonmuziek. 9.2010.35 Concert in de Kurzaal van Ostonde. voerd, bleek de ongelukkige bij aankomst reeds overleden. Doodelijk ongeval. Te Zetten-Andelst (Bet.) is de 26-jarige sprceuwcnjager A. C. bij het ontijdig af gaan van een oud jachtgeweer zoo ernstig gewond, dat hij aan de gevolgen is over leden. Verdronken. Gisteravond is de 21-jarige bankwerker G. Smeets te Eindhoven en geboren te Maastricht, bij het zwemmen in den z.g. IJzeren Man verdronken. hij don officieren tegemoet. Zij waren verstomd. Wel begrepen zij, dat overtre dingen van dezen aard streng dienden te worden gestraft, maar er was toch nog al tijd zoo iels als een krijgsraad, en er was toch nog zoo iets noodig als oen vooraf gaande vonnis, vooral waar men niet in tijd van oorlog leefde. Maar zij waren gewoon hun commandant niet tegen te spreken zij beten de lippen op elkander, maar zij zeiden niets. Den „duivel" ontging dit stille spel niet. Opnieuw die snijdendo lach. Hij merkte wel, zoo zeide hij, dat de heeren het met hem eens waren, en hij beval hun aan in gelijke gevallen op gelijke wijze te handelen. Met woedenden stap ging hij verder. Er heerschte stilte in do groep, en onwillekeurig wendde menigeen zijn blik naar Alfons, die daar plotseling, als ver laten, tusschen hen in stond. Hij perste de lippen stijf op elkander. „Mijn vader is een streng militair", stootte hij uit en was weg. Maar van dien dag af gevoelde hij het, dat men hem meed dat zijn vriend schap met de overige officieren een for- meole verhouding was zonder meer, en dat deze verandering van het garnizoen op de burgerij was overgegaan. Niet meer als tevoren lachten de meisjes hem togen; geen enkele bleef hem trouw. Men zag in hem niet meer den schoonen Alfons, maar den zoon, ja den in denken mede plichtige van den gevreesden „duivel"! Zoo verliepen de dagen, de weken, de maanden. Het dreigend oorlogsgevaar was voorbij; ontspanning keerde terug. I» alle garnizoenen aan de Zuidelijke grenzen werd de dienst slapper. Maar niet in Bei*

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5