WAALS, Haarl.str. 130-136 OPRUIMING van Restanten BINNENLAND. Uit de Omgeving Uit de Rijnstreek. BAD-ARTIKELEN REISARTIKELEN Lk STADSNIEUWS. -H dige straatgevechten zijn geleverd tus- schen de beide richtingen van de Macedo nische revolutionnaire beweging. Te Petritsj alleen werden tot dusver 6 doodcn en 20 gewonden geteld; hoe het in Nevrekop is afgeloopen, is niet bekend. TURKIJÉ. Fraudeerende Sovjetvertegenwoordigers. Exodus uit Constantinopcl De Sovjets hebben een zuiveringsactie ondernomen bij hun eigen handelsvertegen- woordiging te Constantinopel, welke zuive ringsactie tot een ware exodus der Sovjet- ambteare geleid heeft. Nadat de leider der handel&vertegen- woordiging te Angora, Ibrahimof, met me deneming van een groote som gelds spoor loos verdwenen was, zijn uit Moskou contro leurs overgekomen, die ook te Constantino pel een nauwkeurig onderzoek hebben inge steld. Op grond van hun rapport ontvingen verscheidene ambtenaren bevel, zich on middellijk naar Moskou to begeven. De meesten gaven er evenwel de voorkeur aan, hieraan geen gevolg te geven. Tot deze Iaatsten behoorde de handels attaché te Constantinopel. die zonder verlof naar Berlijn is vertrokken. De leider der Russische scheepvaartagentuur te Constan tinopel verklaarde liever zijn betrekking te willen verliezen dan naar zijn vaderland terug te keeren. Een secretaresse van den consul gaf haar betrekking op en trad met een vroegeren officier van het Wrangel-le- ger in het huwelijk. Een andere vrouwelijke consulaatbeambte vertrok in gezelschap van een harer mannelijke collega's naar Parijs, ten einde aldaar in het huwelijks bootje te stappen. Ook die andere ambtena ren, die naar Moskou hadden moeten terug- keeren, gaven cr de voorkeur aan buitens lands te blijven. MEXICO. De onrustige toestand. Volgens een officieel communiqué zijn '43 opstandelingen gedood en 30 gewond in een gevecht met bondstroepen in het zui den van den staat Jalisco. De regeerings- troepen hadden 3 dooden en 1 gewonde. Het belangrijkste gevecht volgde op een aanval van de opstandelingen op de stad 'Ahuijullo, die de bezetting met te verdedi gen tot 't naburige garnizoen, de stad met versterkingen ontzette. AUSTRALIt De Australische arbeidersbeweging. De invloed van Moskon De secretaris en andere leden van het be stuur van het vakverbond in Nieuw-Zuid- "Wales hebben verklaard dat zij er zich toe verbonden hadden, de Australische arbei dersbeweging in de macht van de roode in ternationale te brengen. Deze verklaringen hebben vele commentaren uitgelokt. In het parlement te Canberra heeft do advocaat-generaal, in antwoord op een rede van den secretaris van den Australi- schen vakbond, gezegd, dat het bestuur van dien bond zich ten onrechte uitgaf voor een vertegenwoordiging van de Australische ar beiders. Immers dat bestuur verdedigde Sovjet-Rusland, stelde geen belang in de verdediging van Australië, verzette zich te gen de politiek tot vestiging van industri- eelen vrede en liet zich in zijn politiek door vreemde drijvers te Sjanghai leiden. EERSTE KAMER. Naturalisaties. Dienstplicht wet Wegenfonds. Na de bekende klachten van mr. de Gij- selaar tegen de vele naturalisaties, welke tegelijk aan het oordeel der Kamer plegen te worden onderworpen, was de Klompen- wet het eerste punt, dat de aandacht trok. Na eenige discussie grootendeels her halingen van de Tweede Kamer is do wet rechts tegen links aangenomen. Het restant van de wijziging Dienst plicht is na een kort debat goedgekeurd. Bij de begrooting van het Wegenfonds ook eemge herhalingen van klachten uit de andere Kamer. Ter zake van den Zeister Weg heeft de Minister van Waterstaat een concessie ge daan: een kleine commissie van deskundi gen zal den Minister nog van advies dienen. En daarom bleef een motie-Polak uit, welke den Wegenraad die er nog niet is in deze kwestie had willen mengen. UIT DE SIGARENINDUSTRIE. Bemiddeling van mr. Aalberse. De „Meier. Crt." verneemt dat de Rijks bemiddelaar, de heer Aalberse, de vertegen woordigers van patroons- en werklieden- organisaties in de Sigarenindustrie tegen Dinsdag 17 dezer heeft uitgenoodigd hem in het Departement van Arbeid inlichtingen te verstrekken betreffende het dreigend conflict in deze industrie. Tevens zou par tijen zijn verzocht in afwachting van deze conferentie, geen maatregelen te nemen die het conflict zouden kunnen verscherpen". LISSE. Begrafenis S. Vermolen. Op een eenigs- zins plechtige wijze en onder overgroote be langstelling werd de vrij plotseling overle den heer S. Vermolen, in leven gemeente veldwachter, ter aarde besteld. De overle dene werd grafwaarts gedragen door de agenten vaD politie van Lisse, Hillegom en Sassenheim. benevens eemge rijksveldwach ters, allen in uniform. De doodkist was be dekt met twee kransen, een van den bur gemeester en een van de gemeente Lisse. Achter de familie volgden een zeer groot aantal personen, o.a de burgemeester met sijn echtgenoote en dochter, de wethouders de gemeente-opzióhter en verschillende raadsleden. Ook was aanwezig de oud- Rijksveldwachter Nijboer, die vroeger in Lisse geplaatst was thans te Vlissingen, en de Voorz. van de afd. Lisse Openbaar Personeel. Dit een en ander kan voldoende blijken, dat Vermolen was een algemeen geacht, zeer gezien politieman. Dat hij ruste in vrede. N00RDWIJK. Concert. Begunstigd door prachtig zo merweder en voor vele toehoorders gaf gis teravond de harmoniekapel „Crescendo' een concert in do muziektent op het Lin- denplein. De verschillende nummers werden keurig uitgevoerd. Het was een succesvolle avond en de toehoorders hebben genoten Dank zij het uitstekende toezicht der politie heerschte er tijdens de uitvoering een keuri ge orde. Gevonden voorwerpen Alhier werden als gevonden voorwerpen aangegeven: 3 beursjes met inhoud 1 badpak 1 kerk bank 1 sjaal 1 paraplu ie 2 rijwiel- belastingmerken 1 bankbiljet 1 hoor nen bril 1 badhanddoek 1 kluwen haakkatoen 1 strandschopje en 1 kin dermuts. Inlichtingen over deze voorwerpen wor den aan het Politiebureau te Noordwijk- Binnen verstrekt uitsluitend des Zaterdags van 121 nur. N00RDWIJK AAN ZEE. Vijf vliegtuigen op zee gedaald. Gister middag te 12 uur daalden alhier in zee voor het Oranjehotel een 5-tal marine- watervliegtuigen, gemerkt W. no. 53, 61, 62, 66 en 67. Op 10 Meter afstand van het strand werd geankerd. Nadat do inzitten den met de boot van Zeebad waren afge haald en eenigen tijd alhier hadden ver poost, vertrokken zij te 2 uur weder onder zeer groote belangstelling van badgasten en ingezetenen. OEGSTGEEST. Diefstal. Bij den heer van Sch. aan den Rhijngeesterstraatweg is dezer dagen een bedrag aan geld ontvreemd. De poli tie had de daders, twee jongens uit Lei den, spoedig te pakken. Uit. piëteit voor de ouders zullen we de namen maar niet vermelden. Zwemdemonstratie. Het bestuur der zwemvcrceniging Poelmeer had voor ge- noodigden een zwemdemonstratie uitge schreven. De demonstratie, bestaande uit polospel en hindernisbaan werd gehouden om te laten zien, wat leden-zwemmers op het gebied der zwemsport weten te praesteeren. Onder begunstiging van heer lijk zomerweer heeft e.a. plaats gehad. De belangstelling was buitengewoon groot. We merkten o.m. op Burgemeester van Griethuizen, Dr. Stuurman, een 5-tal raads leden en de heer Planjer uit Leiden. De spannende polowedstrijd werd met belangstelling gevolgd, terwijl bij de hin dernisbaan heerlijk gelachen werd. Allen waren vol lof over de goede hoedanigheid der inrichting. ROELOFARENDSVEEN. Personalia. De heer J. van der Meer Jz. is geslaagd voor het eind-examen H. B. S. Hij was leerling van de R.K. H. B. S. te Rolduc. ALPHEN AAN DEN RIJN. Rijden zonder licht. De politie maak te gisteren niet minder dan 7 maal proces verbaal op tegen verschillende wielrijders voor het rijden zonder licht; de slachtof fers hadden zich verlaat op het Zangcon cours te Boskoop. Bekroond. Behalve een door- de tus- schenklasse van de Chr. Zangvereeniging „Hosanna" op het te Boskoop Woensdag j.L gehouden zangconcours behaalde 1ste prijs in de 3e afd. met 363 punten, verwier ven zij ook eene eere-prijs benevens een extra-prijs, beschikbaar gesteld door H. M. de Koningin voor het hoogst aantal be haalde punten. Aanrijding. In wijk Hoorn werd gis termiddag een bakkerswagen door een auto aangereden, doordat de bestuurder onverwacht den weg overstak. Door bemid deling van de politie werd de schadever goeding geregeld. Wilhelminavereeniging. De feestelijk heden der Wilhelminavereeniging zijn thans vastgesteld op 21 en 22 Augustus a.s. Het programma luidt als volgt: 21 Aug.: Voetbalwedstrijd, Ringrijderij met paard entilbury, volksspelen. 22 Aug.: Groote Windhondenrennen en springconcours achter het kunsthaas, Volksspelen, Bioscoop, tot slot groot vuur werk. AARLANDERVEEN. Verknoping. Het gebouw in de Dorp straat alhier, voorheen Handels-Drukkerij van wijlen den heer E. A. Prins is verkocht aan den heer W. v. d. Berg alhier, en zal worden ingericht voor verlof- en melk zaak. Bloempjesdag. Met toestemming van den Burgemeester wordt a.s. Dinsdag of Woensdag door een zestal jonge dames aan de ingezetenen een „autobloempje" aangeboden. De gelden zijn bestemd om patiënten van het Verplegingsfonds per ziekenauto naar de ziekenhuizen te ver voeren. Men mag verwachten, dat door middel van het auto-bloempje het fonds flink gesteund zal worden. Ieder ingeze tene koope e-en bloempje, om zoo gezamen lijk elkanders lasten te dragen. BOSKOOP. De Harmonie. Op het gehouden con cours alhier behaalde de R. K. Harmonie „Sfc. Caccilia" een le prijs in het verplich te nummer derde afd, en een le prijs in de marschwedstrijd. Hiermede is genoemd corps thans overgegaan in de 2e afd. Een mooi succes. INGEZONDEN MEDEDEELING. KINDERZWEMPAKKEN, allen n K05 kleurenII. U.OZ 0.70 2.25 1.40 0.25 0.525 0.85 0.23 DU1KHELMEN 0.70 0.24 0.49 DAMES-BADCOSTUUMS. DAMES-BADCOSTUUMS met los rokje, zeer aardige gar neering BADSCHOENTJES, alle kleuren JONGENSZWEMBROEKEN JONGENSZWEMPAKKEN. HEERENBA0C0STUUMS DAMESBADMUTSEN. WITTE BADHANDDOEKEN, vanaf GEKLEURDE BADHAND DOEKEN, vanaf ECHT FIBRE KOFFERS, mot fl n en koperen slot -XTl. £..OU GR00TERE MAAT 45 cjffmefc 0 gg 7.25 0.30 2.40 1.85 0.725 2 koperi EXTRA OROi met bihn' MANICURI vanaf DAMESTASSCI beugel RIETKOFFERS jn allo afn$tin- gen, ij'vanaf THERlAsFLEêSCHEN ALLE EAtMDE COLOGNES. J BoldoaU*)) 4711 TOMPOUCES iu groote ver scheidenheid, vanaf DAMES- EN HEERENPYAMA vanaf TE MAAT. 70 cM. uxouitvqorïng EN mot bi linen- ISIS OtöZE PORTIEK: sfvm Verkoop van eenige rekken DAMES- en KINDERZOMERJtfPONNEN Moderne Gestreepte Damesjaponnen vanaf 95 Cent HAZERSW0UDE. Geboren: Simon z. van J. Huisman en A. J. Bruggeman Adrianus z. van N. Ellerwijk en A. J. van Dijk Ary z. van D. Franeken en J. L. van Prooijen Mari- nus Willem z. van J. Ravensberg en M. v. Klaveren Hendrik z. van J. Koetsier en C. tam Lena d. van G. Los en J. E. van der Aar Christina Johanna d. van G. A. Lourens en J. Wansinck Clazina The- resia Maria d. van J. Koot en C. C. M. Bellekom. Ondertrouwd: A. van Luijk 23 j. en W. Versteeg 26 j. Overleden: C. H. Koppe 66 j. geh. met L. Schellingerhont N. Droogh 70 j. geh. met J. J. Louwers. J. van der Zwaan 67. j. gehuwd met J. van der Kolk. WOERDEN. Personalia. Aan de Bisschoppelijke Kweekschool te Beverwijk slaagde voor het onderwijzersexamen de heer H. Moons. Het zangkoor gaat uit. In een gehou den ledenvergadering van het R. K. Kerk koor werd besloten, dat de jaarlijksche uit gaansdag op 9 Augustus zal plaats hebben. Met 2 groote autobussen zal een tocht ge maakt worden naar Arnhem waar een be zoek aan de I.T.A. zal worden gebracht. Vanuit Arnhem zal een boottocht gemaakt worden naar Huize ter Aa, terwijl ook nog verschillende bezienswaardigheden zullen worden bezichtigd. Het jongenskoor maakt op 6 Augustus een tocht naar het Gooi. Bouwvergunning. Bij besluit van B. en W. van 5 Juli 1928 is aan firma J. A. Sla ger namens Th. J. Heeres vergunning ver leend tot het verbouwen van het perceel Havenstraat 29, tot winkel- en woonhuis. Geboren: Hendrik Johannes z. van J. Kraaij en J. van Leeuwen Hendrik Al- brecht z. van M. van Wijngaarden en E. Verdouw. Ondertrouwd: G. F. O. Schling- mann en A. Dexel Getrouwd: J. van den Boogaard en C. A. Borgers. HET INTERNATIONAAL ASTRONOMISCH CONGRES. De algemeene vergadering. Gistermiddag kwam het Astronomisch Congres in een algemeene vergadering bijeen. Na afhandeling van enkele huishoude lijke aangelegenheden deelde prof. dr. P. J. van Rhijn (Nederland) eenige bijzon derheden mede over het boek, in de Ne- derlandsche taal geschreven, door mevr. HertzsprungKapteijn, over het leven van prof. Kapteijn. De voorzitter van de Astronomische Unie, prof. dr. W. de Sitter (Leiden), deel de vervolgens mede, dat Roemenië tot dö Research Council en tot de Unie is toege treden. Voorts deelde hij mede, dat prof. Eginitis (Griekenland) op reis naar Lei den om het congres bij te wonen, wegens ziekte te Parijs zijn reis heeft moeten on derbreken. Besloten werd, dat de naam van de commissie voor de classificatie van de ster ren wordt gewijzigd in dien van: Commis sie voor Stellaire Spectra, waardoor uit breiding van de werkzaamheden der com missie mogelijk wordt. De Commissie voor den Tijd besloot, dat in de astronomische wereld gebruikte tijden duidelijk zullen moeten aangeven of de dag begint 's middags te 12 uur (Green- wichtijd), dan wel te 12 uur 's nachts. De vergadering hechtte haar goedkeuring aan dit besluit en sprak haar voorkeur uit voor een begin van den dag te 12 uur 's middags. Op voorstel van de Commissie voor So laire physica werd bepaald, dat de activi teit van de zon zal worden gemeten naar het aantal zonnevlekken, de helderheid en de dichtheid van het calcium en de wa terstof. Eveneens werd goedgekeurd het voor stel van dezelfde commissie, bij de Neder- landsche en Nederlandsch-Indische regee ring aan te dringen op de waarneming van de totale zonsverduistering, op 9 Mei 1929 op Noord-S umatra. De commissie voor de Variatie van de Breedte vestigde tenslotte de aandacht op een nieuw breedtegraad-observatorium te Kitab, nabij Samarkand en het werk, dat verricht wordt te Lembang op Java. Deze waarnemingen zijn van bijzonder belang, omdat zij dicht bij den aequator worden verricht. De hoop werd uitgesproken, dat met dezelfde waarnemingen zal worden begonnen te La Plata (Argentinië) en te Adelaide. Besloten werd voorloopig een jaarlijksche subsidie van honderd pond sterling voor dit doel te verleenen. Tenslotte werd nog besloten de volgen de subsidies te verleenen. Een bedrag van 100 pond sterling aan prof. J. Mascart uit Lyou, ten einde hem in staat te stellen, het bibliographisch werk, waaraan hij bezig is, te voltooier. Aan prof. Stroobant (België) werd een bedrag van 90 pond sterling toegestaan om hem in staat te stellen een nieuwe lijst samen te stellen en uit te geven der observatoria en sterrenwachten. Aan prof. G. Abetti uit Florence zijii eenige subsidies verleend voor verschil lende publicaties en aan prof. Deslandres (sterrewacht te Meudon) een bijdrage van 100 pond sterling per jaar gedurende drie jaren voor zijn publicaties betreffende zonnewaarnemingen. De eclipse-expeditie van 1926 op Sumatra. In het Trianon-theater heeft gisteren middag de heer Z. A. Marfield uit Aus tralië een film vertoond van de door hem vervaardigde film van de Australische af- deeling van de eclipse-expeditie van 1926 op Sumatra. Deze film geeft een aardig overzicht van de voorbereiding voor de waamer&in- gen van deze expeditie, een duidelijk beeld van het opstellen van de ingewik kelde instrumenten, waarmede de zons verduistering is opgenomen en gefotogra feerd enz. Zeer fraaie natuurbeelden zijn o.m. in deze film verwerkt, terwijl een overzicht werd gegeven van den weg, dien het 500 K.G. zware instrumenten-materiaal heeft Vervolgens werd aangetoond, dat in een volslagen duisternis, die 190 seconden aan hield, het instrument door één persoon be diend kon worden. Van dezen toch door Sumatra is tevens gebruikgemaakt talrijke typische taf re ei tjes van het dessa-leven, marktleven enz. op te nemen. Aan het slot wordt een bericht ver toont, in de Australische bladen versche nen, om aan de sterrekunde geen finan- cieele bijdragen meer te verleenen, terwijl de flim besluit met een oproep om langs particulieren weg de sterrekunde te steu nen. De heer Merfield gaf bij de film een toelichting. Ontvangst door het Leidsch Stu dentencorps. Gistermiddag zijn het bestuur van de Internationale Astronomische Unie, de le den van de regelingscommissie van het congres, de sectie-voorzitters en enkele andere vooraanstaande deelnemers op de studentensociëteit „Minerva" ontvangen door het collegium van het Leidsch Stu denten-Congres. De praeses-collegii, de heer H. P. Lint horst Homan hield daarbij een toespraak. De feestmaaltijd. De regelingscommissie van het congres heeft gisteravond den deelnemers een maaltijd aangeboden in dc studentenso ciëteit „Minerva". De voorzitter van het plaatselijk comi té, de heer Aug. L. Reimcringer, wethou der der gemeente Leiden, heette de aan wezigen eerst in de Nederlandsche taal LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst Apotheken wordt van Maandaggjy tot en met Zondag 15 Juli. waargen.' men door de Apotheek van den heer P. C r o i x, Rapenburg 9, Telef. S07. sch, Duitsch eurde de afsiL digdo autoritJ/S en vervolgens in het Fransch, Engelsch welkom en betreurde zigheid van vele uitgenoodigdo ten. In het bijzonder sprak hij er zijn le^fs wezen over uit, dat Prins Hendrik, Wlc schermheer van bet congres, wegens dU' bfijf in het buitenlandde minister onderwijs, kunsten en wetenschappen, e. Waszink, wegens drukke bezigheden; rector-magnificus en de secretaris van d- academischen senaat, wegens rouw, Tp hinderd waren. Met vreugde begroette sj den president-curator der Leidsche versiteit, jhr. De Gijselaar en den secj taris van curatoren, mr. Idenburg. Na er zijn vreugde' over uitgesprolj te hebben, dat vertegenwoordigers zoo vele naties zich aan een disch eenigd hebben, bra«ht spr. een heildr< uit op Koningin Wilhelmina en de koniq liike familie en op de staatshoofden alle vertegenwoordigende landen, gaande zeide spr. te hopen, da thet wcr van liet congres in de afgeloopen wed vruchtbar geweest moge zijn en dat verschillende uitstapjes, ertoe bijgedrag! mogen hebben Nederland beter te leeil kennen. Spr. bracht hulde aan het ini£ atief van prof. Do Sitter, die van zijn voegdheid als voorzitter gebruik had maakt, om ook de astronomen uit de lat den, die door den oorlog geen lid kondei zijn van de Astronomische Unie, uit til noodigen aan het congres deel te nemea Spr. wees op de belangrijkheid van Leide», als centrum van wetenschap en deed uil* komen, hoe deze bijeenkomsten van vert« genwoordigers van verschillende lande 1 niet slechts van beteekenis zijn voor djo wetenschap, maar evenzeer voor de ver. broedering der volken. Spr. uitte tenslotlF den wensch, dat de goede bedoeling vai den voorzitter der Astronomische Unif vruchtdragend moge zijn en dat de baniU die astronomen van alle landen bindt hecht en sterk zal blijken, tot heil van de wetenschap niet alleen, maar tevens ia belang van de broederschap der volken en van de wereldvrede. De heer Reime. ringer bracht vervolgens een dronk uit op de voorspoed van de Unie en haar voor./1 zitter. Nadat verschillende sprekers nog hel woord hadden gevoerd, dankte prof. A. S. Eddington (Engeland) voor de gastvrijheid, i door Nederland in het algemeen en Lei, den en het L. S. C. in het bijzonder -> leend. Het dames-comité uit Leiden bood giV terenavond de dames van de aan het congres een tuinfeest aan i Wassenaar" te Wassenaar. INGEZONDEN MEDEDEELINa- in „Oud Kousen Sokken Tricotages Pull-Overs Vesten tegen zeer lage prijzen BREESTRAAT 128 Begin van brand. Hedenmorgen omstreeks 10 uur werdi een begin van brand ontdekt in het Voor'; malig Rijksopvoedingsgesticht voor jon gens, hetwelk thans wordt verbouwd tot psychopathen-inrichting. In den nok van het dak van het middengebouw waren loodgie ters gisteren bezig geweest om het zink te soldeercn. Vermoedelijk is men daarbij niet voorzichtig genoeg te werk gegaan en is men in aanraking gekomen met het hout. Dit moet dan den geheelen nacht ge smeuld hebben, want eerst hedenmorgen werd er rook waargenomen. De politie van de post Steenstraat was het eerst met een slangenwagentje aanwe zig, doch het personeel, dat bij de verbou wing werkzaam is, had het vuur reeds ge- bluscht. Ook de brandweer was met een motor spuit aanwezig, welke men op den Morsch- singel had laten staan in plaats van haar voor het Gesticht te brengen. Nu moesten de slangen over een lengte van ongeveer 1 K.M. uitgelegd worden, maar bovendien over den spoorweg gelegd worden, wat ten eenenmale onmogelijk zou geweest zijn in verband met het drukke treinverkeer. Toen men dan ook juist tot den spoorweg genaderd was gingen de overwegboomen dicht. Gelukkig, dat de brandweerhulp niet noodig was, anders zou men veel te laat hulp hebben kunnen bieden. Was de brandweer niet op de hoogte van de situatie van het gesticht, dat een goeden toegangsweg heeft en omringd i® door water? 2-1

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2