BINNENLAND. SPORT. 19e Jaargang. WOENSDAG 11 JULI 192& No. 5921 po ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl] vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.00 per kwartaal Franco per post 12.95 per kwartaaL Het Geïllustreerd Zondagsblad la voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cl per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd e 1 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTl Cowone •dvertenllën 3P enI per rag6*, Voor Ingezonden Medpdeelingen wordt bet s dubbele van het tarief berekend. s Kleine «dvertentlên, van ten hoogste SO woorden, waarin' betrekkingen warden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f0.50. it nummer bestaat uit twee bieden. HBÜÏTENLAND. BELGIE. DE HAVENSTAKING GEëINDIGD. Heden hervatting van den arbeid. De staking der havenarbeiders te Ant werpen is geëindigd. k' De arbeid wordt heden hervat. Een commissie onder presidium van <3en gouverneur van Antwerpen zal binnen veer tien dagen bijeenkomen, om een voorloopig accoord te treffen ter bepaling van het weekloon der havenarbeiders. De commissie, welke waarschijnlijk zal worden benoemd door den minister van ar beid, zal daarna beraadslagen over het heele complex der arbeidsvoorwaarden in de haven. LUXEMBURG. Italiaansche gymnasten aangevallen. De daders over de grens gevlucht. Naar uit Luxemburg wordt gemeld, zijn Italiaansche gymnasten in Differdingen door Italiaansche communisten aangevallen Twee gymnasten zijn door revolverschoten getroffen. De communist, die de schoten had gelost, is over de Lotharingsche grens gevlucht. DUITSCHLAND. Luchtvaart-spionnage. Ten behoeve van Rusland De Berlijnsche politieke politie heeft dezer dagen den „Regierungsbaurat" Ludwig en twee andere personen gearresteerd, onder beschuldiging geheimen van het instituut voor expcrimenteele luchtvaart aan Sovjet- Rusland te hebben verraden. Bedoeld insti tuut onderzoekt in opdracht van het rijks ministerie van Verkeerswezen al het mate riaal op luchtvaartgebiedalle nieuwe vlieg tuig- en motortypen in Duitschland worden daar aan een onderzoek onderworpen. Ludwig heeft de betrekkingen met de Sovjet-autoriteiten tot stand gebracht. Den laatsten tijd vonden tusschen hem en de Russen herhaaldelijk conferenties te Des- san, Friedrichshaven Berlijn, enz. plaats, waarop de Russische vertegenwoordigers aan Ludwig geldsommen ter hand stelden, die in de honderdduizenden moeten loopen. Ludwig wordt ervan verdacht, ook de Jun- kerfabrieken en de Dornier-Wal-fabrieken op soortgelijke wijze te hebben benadeeld. In hoofdzaak moeten de gearresteerden de tails betreffende de constructie van nieuwe vliegtuigen hebben verraden. ITALIË. De Italianen in Tripoli. Gevecht met robvers. Een B.T.A.-telegram uit Benghasi meldt: Groepen roovers van Zuid-Oostelijk Dje- bel (Cyrenalca) werden door Italiaansche troepen aangevallen. Zij lieten 21 gevan genen, 87 dooden en 58 geweren achter. De Italiaansche verliezen bedragen 5 doo den, waaronder 1 kapitein en 27 gewonden. JOEGO-SLAVIË. politieke onrust. Wat zal Raditsj doen? MI?V0rrDT0n<!er't het .Berl. Tage- blatt te Belgrado seint aan zijn blad: Met Eaditsj reis naar Agram is de staatscrisis in een nieuwe phase getreden. Zelfs de kalmste politici te Belgrado duchten thans verrassingen van den kant van Raditsj. De minister van binnenlandsche zaken Koresjetz heeft den koning Zondagavond rapport uitgebracht over den toestand in Kroatië. Hij deed uitkomen, dat, indien de Kroati sche oppositie bij haar strijd den wettigen weg verlaat, de regeering onmiddellijk met een wet tot bescherming van den staat zal antwoorden. Te Agram hebben groote betoogingen voor Raditsj plaats gehad. Heel de bevol king der stad was op de been. De opwinding is groot. Predawets hield een toespraak tol; de menigte, dankte voor de getoonde disci pline en vermaande tot paraatheid voor het geval de leiders tot nieuwen strijd zouden oproepen^ voor de definitieve overwinning van de Kroatische zaak. RUSLAND. Vijf executies in Sovjet-Rusland. Voltrekking der dood vonnissen in het Schacht y- proces. Het centraal executief comité der Sov jet-Unie heeft het vonnis van het opperste gerechtshof in het Schachty-proces tegen zes der ter dood veroordeelden gewijzigd in tienjarige gevangenisstraf. De doodvon nissen tegen de overige vijf ter dood ver oordeelden zijn reeds voltrokken. De bommenwerpers te Moskou. Over den bomaanslag op het hoofdge bouw der geheime politie (Gepeoe) te Mos kou wordt van de zijde der politie zelf nog het volgende medegedeeld: Vrijdag j.l. verschenen te negen uur eenige perso nen, die den leider van den Gepeoe wil den spreken. Zij werden in een kamer ge bracht, waar zich twee soldaten van het roode leger bevonden. Bij het binnenko men wierp een der personen een bom, waardoor een soldaat werd gedood. On middellijk werd de wacht gealarmeerd, die het vuur op de vluchtende daders opende; een hunner werd neergeschoten. Hij heet te "Radkewisj en was vroeger volgens mc- dedeeling van den Gepeoe page aan het keizerlijke hof. Later is nog een Rus in de nabijheid van Moskou gearresteerd. Nadere bijzonderheden zijn van offi- cieele zijde niet gegeven. De Moskousche bladen weten echter nog mede te deelen, dat twee daders AVit-gardisten waren, die uit Parijs via Burgarije en Roemenië naar Moskou waren gekomen. Do neergescho ten Radkevitsj heeft als officier in het leger van "YVrangel gediend. Bij den aanslag is ook nog een soldaat van het roode leger zwaar gewond. Geen zin in het roode leger. In hooge militaire kringen der sovjet unie maakt men zich den laatsten tijd be zorgd over de geringe interesse voor de of ficiers-opleiding bij de bevolking. Voor de 920 vacante plaatsen bij de militaire aca demie te St. Petersburg hebben zich dit jaar slechts 350 candidaten aangemeld; voor sommige andere academies is de aan melding nog geringer. De revolutionnaire militaire raad heeft besloten in verband hiermede een speciale opwekkende actie onder de communistische jeugd te hou den. CHINA. Vormt Tsjartg Hsoe-Liang een nieuw leger? Het zou bestemd z ii n voor den strijd tegen Nanking. Uit Moekden wordt gemeld, dat Tsjang Hsoe-Liang begonnen zou zijn met het vor men van een leger van 50.000 man, die ge bruikt zouden worden tegen de troepen van de Nanking-regeering. Bij dit leger bevinden zich ook voormalige Russische soldaten onder aanvoering van de gene raals Semjonof, Orlof en Merkoelof. De troepen zullen worden aangevoerd door generaal Joean, een van de meest vertrouwde medewerkers van Tsjang Tso- Lin. De situatie langs den spoorweg Moek den Tientsin is zeer ernstig. De Japan- sche directie van dezen spoorweg heeft de bescherming ervan versterkt. MEXICO. DE KERKVERVOLGING. Gearresteerd tijden de Mis. De geheime politie te Mexico City heeft 50 Roomsch-katholieken gearresteerd, w.o. een priester .De arrestaties vonden in een particuliere woning plaats, waar de gees telijke een H. Mis wilde cclcbreeren. De gearresteerden worden van inbreuk op dö religieuze wetten beschuldigd. De opstandige beweging. Gevecht b ij Leon; 38 dooden. Gemeld wordt, dat 34 opstandelingen en 4 federale soldaten gedood zijn in een ge vecht bij Leon met een bende, aan het hoofd waarvan, naar men zegt, een katho liek priester staat (Do gebruikelijke be schuldiging! Red.). De opstandelingen ontvoerden den fe deralen afgevaardigde Sandoval en zijn broeder, den burgemeester van Tacam- baro, uit een reizigerstrein bij Patzcuaro en hingen hen aan telegraafpalen op. BEZOEK VAN DE KONINGIN-MOEDER AAN HET SANATORIUM BERG EN BOSCH TE APELDOORN. Om elf uur gisterenmorgen reed de ko ningin-moeder die per auto uit Soestdijk kwam, den met eerepoorten en vlaggen feestelijk versierden hoofdtoegangsweg van heb sanatorium op. Haar komst werd aangekondigd door de tonen der volksliederen uit de 45 luidspre kers, die in alle afdeelingen van het sana torium aangebracht zijn. Aan den ingang van de groote ontspan ningszaal, die voor deze gelegenheid smaakvol versierd was met groen en bloe men, werd Hare Majesteit en haar gevolg verwelkomd door den geneesheer-directeur dr. W. Bronkhorst, de eerwaarde priorin, den heer P. J. S. Serrarens, voorzitter, en den heer J. Th. van der Laan, secretaris van Herwonnen Levenskracht. Bij het binnentreden der zaal bood het dochtertje van dr. Bronkhorst H. M. bloe men aan, terwijl één der patiëntjes den tekst van het welkomstlied overhandigde. Toen zongen de kinderen-patiëntjes uit volle borst hare majesteit een hartelijk welkom toe. Met eenige hartelijke woorden dankte de koningin-moeder voor deze vriendelijke attentie. Daarna ving de rondgang aan door de uitgestrekte inrichting, waarin thans 340 patiënten verpleegd worden. Hare Majesteit had uitdrukkelijk den wensch te kennen gegeven, in alle pavil joens de bedlegerige patiënten te bezoe ken. Voor ieder had zij bloemen en versnape ringen meegenomen, die zij personlijk aan de zieken ter hand stelde. Onvermoeid ging Hare Majesteit van afdeeling tot af- deeiing, overal haar gaven uitdeelend met een vriendelijk belangstellend woordje. Met bijzondere interesse bezichtigde Hare Majesteit de werkplaatsen der man nelijke patiënten. Alles was hier in volle actie, zoodat de koningin-moeder een goeden indruk van den normalen gang der werkzaamheden kon krijgen. De houtbewerkingsmachines snorden. Aan de werkbanken stonden de mannen het speelgoed in elkaar te timmeren, de verfspuitmachines waren in volle werking, en verscheidene schilders waren bezig met de afwerking van de mooie werkstukken. In de cartonnagcwerkplaats werden boe ken ingebonden en cretonnen doozen ver vaardigd, de kleermaker sneed een nieuw pak, de schoenmaker lapte ijverig aan de versleten schoenen, de horlogemaker be gluurde het onwillige mechaniek, de kan toormannen typten en hielden hun boe ken bij. Bij de vrouwen domineerden de weefge touwen, waarvan er 4 in gebruik zijn, an deren waren bezig met Egyptisch-vlecht- werk, naaiden of borduurden. Hare Ma jesteit toonde een groote belangstelling voor dit alles en informeerde naar vele bijzonderheden. Ook de toonkamers trokken haar spe ciale aandacht. In deze smaakvol inge richte vertrekken, waar een rijke keuze uit de vele zeer kunst unnigo artikelen van de werkplaatsen tentoongesteld zijn, vértoef- de de koningin-moeder geruimen tijd. Ook de nazorgafdeelingen, in het bijzon der het merkwaardige aantrekkelijke hut ten-kamp der mannen-nazorg, trokken de bijzondere aandacht. Dit is begrijpelijk als men bedenkt, dat de koningin-moeder, die reeds zooveel jaren een groote belangstel ling voor sanatoria heeft getoond, in het sanatorium Berg en Bosch voor het eerst van de practische toepassing der kolonie nazorg met in bedrijfsvorm georganiseerde werkplaatsen kon kennis nemen. Uit de talrijke vragen die zij over deze nieuwe afdeelingen, over het leven der nazorg-patiënten en over de resultaten van dit werk, ook in financieel opzicht stelde, bleek deze belangstelling zeer dui delijk. Het interesseerde Hare Majesteit vooral te vernemen, dat de vervaardigde goederen een grooten aftrek vonden in den handel, en dat de financieeTe resulta ten daardoor zeer gunstig waren, zoodat het vorig jaar reeds 8000 aan loonen kon worden uitbetaald. Na afloop van den rondgang, die ruim anderhalf uur duurde, boden eenige na zorg-patiënten Hare Majesteit een door de werkplaatsen, afdeeling boekbinderij, fraai ingebonden jaargang van het maandschrift Zonnebloemen, het orgaan van „Her wonnen Levenskracht" en „Berg en Bosch" aan, benevens een mapje met de bekende brochure over het sanatorium en de werk plaatsen. Hare Majesteit toonde zich zeer dankbaar voor deze gave, en roemde de keurige uitvoering van de banden. Onder het aanbieden van eenige verver- schingen werden verschillende leden van het personeel van het sanatorium aan Ha re Majesteit voorgesteld. Na een korte rust begaf de koningin moeder zich weder naar haar auto. Alle ambulante patiënten en het geheele perso neel hadden zich langs den feestelijk ver sierden hoofdweg geschaard en juichten Hare Majesteit hartelijk toe terwijl de auto langzaam voortreed. Het was een heerlijke feestdag voor Berg en Bosch, die een onvergetelijken indruk maakte op allen, vooral door de talrijke bewijzen van bijzonder hartelijk medeleven met het wel en wee der pa tiënten, en het werken en streven van het sanatorium en de vereeniging Herwonnen Levenskracht. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Het ongeluk bij Nootdorp. Op vragen van het Tweede Kamerlid Krijger: Is de minister bereid, mede te deelen: lo. of dezer dagen op den onbewaak- ten overweg bij Nootdorp een ongeval heeft plaats gehad 2o. of het juist is, dat het uitzicht ter plaatse slecht is 1 3o.' of het ongeluk vermoedelijk zou zijn voorkomen, indien daar een afsluiting met boomen ware geweest l heeft de minister van waterstaat geant woord 1. Op 13 Juni 1928 is op Jen onbewaak- ten overweg bij K.M. 18.625 van den spoor- 1 weg Goudaden Haag onder Nootdorp te 9 u. 15 door trein 105 een tweewielig rij tuig, bespannen met een paard, aangere den, waarbij de beide inzittenden werden gewond, het paard gedood en het rijtuig vernield. 2. Het uitzicht ter plaatse is n:et alleen niet slecht, maar integendeel zeer goed, doch de voerman van het rijtuig heefr, vol gens eigen erkentenis, niet uitgekeken naar de zijde, vanwaar de trein kwam. 3. De derde vraag kan in het algemeen bevestigend beantwoord worden. Nederl. R. K. bond van bouwpatroons. Jaarlijksche vergadering te Alkmaar. Gisteren is to' Alkmaar do jaarlijksche vergadering van den Nederl. R. K. bond van bouwpatroons begonnen. Maandag middag waren de deelnemers ten stadhui- zo officieel ontvangen door burgemeester Wendelaar, die den bond feliciteerde met zijn tweede lustrum. De bondsvoorzitter, de heer W. Franzen Jz„ lid van de Eerste Kamer, beantwoordde de rede van den burgemeester. Gisterochtend riep de heer J. Apeldoorn als voorzitter van de afd. Alkmaar het congres het welkom toe. Hij feliciteerde den bond met zijn tienjarig bestaan, sa menvallend met dat van dc afdeeling. Er werd een telegram gezonden aan mgr. Aengenent met een gelukwensch met zijn benoeming tot bisschop van Haarlem. De bond telt thans 732 leden. De voor zitter betuigde zijn spijt en verwondering, dat nog niet alle R.-K. bouwpatroons lid van den bond zijn. In vogelvlucht ging de voorzitter de ge schiedenis van den bond na, waarbij hij de conclusie trok dat deze ten aanzien van de looncontracten tot zegen is geweest. Hij eindigde met te zeggen: ons past alleen principieele organisatie. Meegedeeld werd, dat de afdeeling Den Bosch uit haar asoh is herrezendat het eigen gebouw in de Const. Huygensstraat te Amsterdam binnen enkele weken gereed is en dat aanwezig waren 52 afgevaardig den van 24 afdeelingen, uitbrengende 74 stemmen. De jaarverslagen van den bond en het orgaan werden na eenige bespreking goed gekeurd. Na de pauze hield het Tweede Kamer lid dr. Kortenhorst een rede over eigen ri sico en risico-overdracht in vorband met de ziektewet. Hij behandelde uitvoerig de lijdensgeschiedenis van deze wet en eindig de met te constateeren dat de kloof tus schen. R.-K. werkgevers en werknemens thans overbrugd is, zoodat verwacht mag worden dat de wet tot stand komt met be houd van de bcdrijfsverzekering, mits men is aangesloten bij een centrale verzekering in dezen. Om 4 uur werd de vergadering ver daagd, waarna da ondernemers per auto een rit in de omstreken hebben gemaakt. De nieuwe wet op de N. V. Bij de N.V. Haagsehe Drukkerij en Uit gevers Maatschappij is zoo juist versche nen de „Wet op de Naamlooze Venuoot- schappon", Gids voor de Practijk, samen gesteld door Mr. Dr. II F. A. Vüllmar, Ad vocaat en Procureur te 's-Gravenhage. Dit veelbesproken wetsontwerp is een paar weken geleden ook door de Eerste Kamer der Staten-Generaal aangenomen. Aangezien volgens verklaring van den Mi nister de wet in den loop van het jaar 1929 in werking zal treden, is het dus voor iedereen, die geregeld met de door de wet geregelde materie in aanraking komt, zaak zich thans op de hoogte te stellen van haar (niet altijd even helderen en toegan- kelijken) inhoud, temeer, omdat hare be palingen voor het grootste gedeelte dan ook op bestaande naamlooze vennoot schappen reeds aanstonds van toepassing zullen zijn en bij de oprichting van nieuwe of bij statuten-wijziging van bestaande vennootschappen rekening dient te worden gehouden met de nieuwe wet. Het werk is derhalve zoowel bestemd om te worden geraadpleegd door hen, die slechts eenige algemeene kennis van de nieuwe wet begeeren (kooplieden, directeu ren en commissarissen van naamlooze ven nootschappen enz.), als door juristen, nota rissen, accountants enz., die een meer grondige kennismaking verlangen. Een uit gebreid aan het werk toegevoegd register vergemakkelijkt de raadpleging op afzon derlijke punten, terwijl met de voorberei ding reeds is begonnen geruimen tijd vóór dat de wet ook in do Eerste Kamer in be handeling kwam. Het werk geeft behalve een uiteenzet ting van de hoofdbeginselen der nieuwe wet, het rechts karakter der N. V. en de wijze van samenstelling eener N. V., ook een overzicht van de totstandkoming der nieuwe wet en eenige algemeene beschou wingen. Zeer duidelijk worden ook aange geven de wijzigingen welke in verband met de nieuwe wet zijn aangebracht in het Burgerlijk Wetboek, het Wetboek van Strafrecht, en het Wetboek van Koophan del, terwijl het eveneens van belang is te weten, welke overgangsbepalingen gelden. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. De Antwerpsche havenstaking geëindigd. Vijf der in het Schachtyproces ter dood veroordeelde Russen zijn reeds geëxecu teerd De kerkvervolging in Mexico. Geen optimistische berichten uit het Pool gebied. Men vreest het ergste voor de Sora- expeditie, bij wie zich ook de Hollander v. Dongen bevindt. (Luchtv., 2do blad). De „Krassin" kan niet verder. Volgens bericht uit Kingsberg zouden zich nog slechts 3 man in hot kamp op de schots be vinden. (Telegrammen). BINNENLAND. Het auto-ongeluk te Leiderdorp, waar bij twee priesters verdronken; veertien dagen gevangenisstraf geëischt tegen den chauffeur. (Rechtzaken, 2de blad). Kerkelijke muziekweek te Utrecht. (L. en K., 2de blad). Verder is de nieuwe wet in zijn geheel in het werk opgenomen, voorzien van aantee- keniDgen. - Hoezeer ait werk in de behoefte voor ziet, blijkt reeds uit het feit, dat do eerste druk inmiddels geheel is uitverkocht. De tweede druk verschijnt in den loop dezer maand. J. H. Grundmeyer f De Katholieke arbeidersbeweging heeft gisteren een groot vorlies geleden in het overlijden op 55-jarigen leeftijd van den heer J. H. Grundmeijcr te Zeist. De heer Grundmeijcr, die kleermaker van zijn beroep was, heeft zichzelf opgewerkt en werd na een grondige constructie de op richter van dc levensverzekering Concordia waarvan hij sinds 15 September 1907 de in verzekeringskringen alom gewaardeerde di recteur is gebleven. Vooral in den Utrechtsehen Bond van R. K. Werkliedenvcreenigingen, waarvan hij 23 jaar bondspenningmecster was, heeft hij veel goeds tot stand gebracht. Gedurende enkele jaren had do heer Grundmeijer ook zitting in de Staten van Utrecht. „Volkskrant". WATERPOLO. Maas I—L.Z.C. I 2—1. Het is de L.Z.C. niet gelukt, gisteren avond in Rotterdam, haar kansen op de eerste plaats to behouden, want zelfs al zou a.s. Vrijdag gewonnen worden, dan nog blijft „de Maas" door beter doelgemiddelde op de eerste plaats. Het poloveld van „de Maas" in het ha ventje van de roeiverecniging Naiitilus, vol doet nog maar aan zeer bescheiden eischcn; de wijze waarop de scheidsrechter het spel moet volgen en de kloedgelogcnheid zijn on voldoende. Als scheidsrechter Slop zijn hooge stand plaats heeft ingenomen, kan er begonnen worden; aanvankelijk gaat het spel gelijk op met weinig werk voor de beide keepers. Bij „de Maas" spelen de twee interna tionals voor, maar het blijft bij achttrwaart- sche schoten van A. H. v. Senus terwijl P v. Senus tot schieten nagenoeg geen kans krijgt. Ook bij L. Z. C. is liet schieten zwak, mede dank zij het felle verdedigen der Maas-achterhoede. De rust komt dan ook met 00. Na do hervatting komt do Maas iets in de meerderheid, maar het is vooral het prachtige spel van Elsinga, wat moeilijk heden vóór Goekoop voorkomt. Als dan bij een Leidschen aanval P. v. Senus al te fel verdedigt, krijgt de la Court een vrije worp te nemen en plaatst deze naar den vrijgozwommen Bruyn die niet aar zelt er 01 van tc maken. Heftiger worden de aanvallen van de Maas; appelecren van eenige hunner geeft even onoplettendheid bij L.Z.C. en Han v. Senus maakt den stand gelijk. Beide partijen spannen zich uiterst in om het winnende punt te maken. Vermelding verdient een goed schot van Buys, wat den Maas-keeper groote moeite bezorgt. Nog maar enkele oogenblikken zijn tc spelen. Men denkt al aan een gelijk spel als Han v. Senus een laag schot recht op Goe koop aan; de bal wordt door een L.Z.C.- achterspeler nog even aangeraakt en vliegt daardoor geheel buiten 's keepers bereik in het net. Een gelukje voor dc Maas, die daardoor de overwinning uit het vuur kon slepen, want in den korten nog resteerenden tijd kwam in den stand geen verandering meer.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1