BUITENLAND. BINNENLAND. SPORT. 19e Jaargang- MAANDAG 9 JULI 1928 No. 5919 [H; i i':'Ti*^'^ De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal. Rii onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaaL franco per post f2.95 per kwartaal, Ëet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver. kri'rbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- citbetaling. Afzonderlijke numpaera 5 ct, met Geïllustreerd (Zondagsblad 9 ct. Olt blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zen- en Feestdagen. U Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT»' Gowona advortentlên 3P o«nt p»r fe95Jr i Voor Ingezonden Mededeelingea wordt hot »a dubbele van het tarief berekend. a.' Kleine «dvertentlën, van ten hoogste 80 woorden, waarin1 betrekkingen warden aangeboden ot gevraagd, huur en ver huur, koop «n verkoop f0.50. Qit nummer bestaat uit tw66 blsdcn. Het Kathedraal Kapittel van Haarlem aan de Geestelijkheid en de Geioovigen van ons Bisdom Innige en dankbare vreugde heeft voor zeker ons aller harten vervuld, toen op den feestdag der H.H. Apostelen Pet: en Paulus ons de blijde tijding bereikte, dat God ons dierbaar Diocees een nieu wen Opperherder had geschonken. De rouwklanken, die nog steeds naklonken na het heilig afsterven van onzen hoogver- eerden en onover tref baren Vader in Chris tus, Z. D. H. Mgr. Callier z.g. zijn over stemd door de juichtonen, nu het ons heiligen Vader den Paus behaagd heeft onder voorlichting van den H. Geest tot diens opvolger op den leegstaanden Haar- lemschen Bisschopstroon te benoemen Z. D. H. Mgr. Joannes Dominicus Josephus Aengenent Wij zeggen, onder voorlichting van den H. Geest omdat wij uit de H. Schriftuur weten, dat het de H. Geest Die de Bis schoppen aanstelt, om de Kerk Gods te besturen. Veilig mogen wij dus roemen in de keu ze, door Christus' Plaatsbekleeder op aar- 'fre gedaan en wij' mogen gerustelijk geloot ven, dat met ons gemeenschappelijk gebed niet het minst de voorbede van onzen pas gestorven Vader zulk eene gelukkige oplos sing heeft gebracht. Nauwelijks immers was de blijde mare vernomen, of van alle kanten: van parti culieren en Vereenigingen; van alle orga nen der Pers, ook der niet-katbolieke, drongen tot ons door de meest oprechte uitingen van, instemming en waardeering, van hoopvolle verwachting, nu juist deze Bisschop over Geestelijkheid en geioovigen als leidsman en Opperherder is aange steld. Wij kunnen het dan ook zoo gemakke lijk begrijpen, dat bij ons geloovig volk aanstonds de krachtige wensch naar voren is getreden, om van die blijde gezindheid te getuigen door daden, door het aan bieden van een rijk feestgeschenk bi,i het begin der regeering van Mgr. Aengenent. Van talrijke zijden kwam tot ons de vraag: waarmede kunnen wij den nieuwen Bisschop eeren bij zijn optreden hoe kun- nen toonen, dat hij ons uiterst welkom is? Wij hebben dan ook gemeend, aan dit verlangen te moeten voldoen en U allen zonder uitzondering de gelegenheid te moeten geven, om, ieder naar vermogen, te toonen: uw geloof uw üefde - en uw eerbied voor het bisschoppelijk gezag. Geen ongewenschte verbrokkeling van gaven dus, maar een gemeenschap pelijk geschenk, geheel ter beschikking van den nieuwen Kerkvorst. Dientengevolge bepalen wij, dat voor dit doel op Zondag 15 Juli a.s. in alle ker ken en in alle kapellen, waarover een Rec tor is aangesteld, onder alle H.H. Missen eene collecte met open schaal zal gehou den worden. W ij bevelen deze collecte niet aan: Uw eigen blij en dankbaar hart is de beste aanbeveling. En zal dit Ons schrijven op Zondag 8 Juli a.s. van den kansel worden voorgele zen. Gedaan te Haarlem, 3 Juli 1928. Namens het Kathedraal Kapittel H. J. M. TASKIN, V icaris-Kapitula ar. DUITSCHLAND. Uit het bezette gebied. Duitschers voor den ïranschen krijgsraad. Voor den Franschen krijksraad hebben zich Zaterdag der Duitschers te verantwoor den gehad, die er van beschuldigd waren, dat zij voor eenigen tijd in een café Fran- sche soldaten hebben mishandeld. Twee van de verdachten zijn gevlucht, de derde kon gearresteerd worden. Voor den krijgsraad verklaarde hij, dat hij <Le Fransche soldaten heeft willen be schermen tegen de aanvallen van de andere Duitschers. Men heeft zijn optreden toen ten onrechte ook voor een aanval gehouden De officier van Justitie eischte tegen alle drie de verdachten wegens mishan deling, in vereeniging gepleegd, zes maan den gevangenisstraf. De krijgsraad sprak den aanwezigen verdachte vrij en veroor deelde de beide voortvluchtige verdachten elk tot zes maanden gevangenisstraf. FRANKRIJK. Een standbeeld voor Foch. „De voornaamste bewerker van een rechtvaardigen v r e d e". Te Cassel (Noo-rd-Frankrijk) is, in tegen woordigheid van hoogeplaatste geallieerde en bevriende civiele en militaire autoritei ten een ruiterstandbeeld voor maarschalk Foch onthuld. Poincaré hield een toespraak waarin hij den geweldigen arbeid van den oud-opperbevelhebber in herinnering bracht, wiens eenvoud en bescheidenheid spreekwoordelijk zijn. Hij verklaarde, dat het monument den voornaamsten, bewerker van een rechtvaardigen vrede huldigt, die in staat stelt in orde en veiligheid den ar beid te hervatten. Al stellen wij het gevoel vanTiaat'ter zijde, zoo'vergeten wij noch de soldaten die de bevrijding brachten, noch de leiders, die hen ter overwinning voerden ITALIË. De Italianiseering van Zuid-Tirol. De „Neue Freue Presse" verneemt uit Innsbruck, dat krachtens een decreet van den perfect van Bozen het tweetalig stelsel, dat tot dusver in de gemeente Brixen, Et- tan en Lana bestond, met ingang van 1 Oc tober wo-rdt opgeheven. De prefect kondig de voorts aan, dat binnenkort ook voor de overige gemeenten in het district Bozen het tweetalig stelsel zal worden opgeheven. JOEGO-SLAVIË. De politieke toestand. Een zege-tocht van B a d i t s j. De leiders der twee groote Servische par tijen (radicalen en democraten), Stanoje- witsj en Jovanowitsj, zijn overeengekomen, een poging te ondernemen om overeenstem ming tot stand te brengen met de Kroaten om te geraken tot de vorming van een con centratie-regeering. Wanneer ook deze po ging om de crisis op te lossen, zonder re sultaat zal blijven, zal een nieuwe regeering uit de huidige meerderheidspartijen worden gevormd. - Zaterdagavond waren de leiders van alle partijen bij den koning ontboden. Als ver tegenwoordiger van Raditsj was Pribitsje- witsj verschenen. Deze verliet om halftien het koninklijk paleis en verklaarde tegen over journalisten, dat de coalitie van boe ren en democraten vasthoudt aan haar standpunt, dat de Skoepsjtina moet worden ontbonden. Stefan Raditsj is gistermorgen met de beide andere Kroatische afgevaardigden, Periiar en Grandia, die bij het bloedbad in Skoepsjtina werden gewond, naar Za greb vertrokken. De toestand der drie lei ders is bevredigend en zij hebben de reis goed doorstaan. Zij werden vergezeld door verscheidene Kroatische afgevaardigden, voorts (volgens den wensch van den koning) door den chef-arts van de kliniek'te Belgra do dr. Kostitsj, twee andere artsen en ver scheidene ziekenverplegers. Te Belgrado zijn slechts Pribitsjewitsj en nog oen afgevaardigde der oppositie achter gebleven. Pribitsjewitsj heeft van Raditsj alle volmacht om namens de oppo sitie te onderhandelen en verklaringen af te leggen. De reis van Raditsj naar Kroatië was een ware zegetocht. Op alle stations hadden zich reusachtige menschenmenigten verza meld om hem te begroeten. Tal van boeren waren in nationaal costuum verschenen. Op sommige plaatsen vormden zij aan beide zijden va-n de spoorlijn een haag van ver scheidene kilometers lengte. Aan Het station te Zagreb werd Raditsj door een ontzaglijke menigte opgewacht, die hem stormachtig toejuichte. Toespraken werden niet gehouden, daar Raditsj en zijn beide reisgezellen vermoeid waren. Door een haag van ongeveer 60.000 men- schèn reden de Kroatische afgevaardigden naar hun woningen. BULGARIJE Politieke moord. Generaal Protogerof neergeschoten. Een communiqué uitgegeven door het hoofdbureau van politie te Sofia meldt, dat Zaterdag tegen middernacht' generaal Protogerof, de Macedonische leider, door drie mannen is doodgeschoten. De moor denaars wisten in de duisternis te ont komen. De moord had op straat plaats. Proto gerof, die doodelijk gewond werd, over leed spoedig nadat hij in het ziekenhuis was opgenomen. Een man, die den gene raal vergezelde, stierf reeds ter plaatse; hij werd het eerste door de moordenaars overvallen. Het bericht van den aanslag verspreid de zich als een loopend vuur door de stad en maakte een diepen indruk. Er werd aan herinnerd, dat de Joegoslavische re geering onlangs een half millioen dinar op het hoofd van den generaal heeft gezet. Protogerof was een oud-bestuurslid van het centrale Macedonische revolution- naire comité, op wicn reeds voor de twee de maal in acht maanden een aanslag werd gepleegd. Den eersten keer werd hij echter slechts licht gewond. Den laatsten tijd bad de generaal zich uit de Macedo nische organisatie teruggetrokken wegens meeningsverschillen met de andere be stuursleden. EGYPTE. De Warf verklaart Mahmoeds kabinet den oorlog. Volgens berichten uit Kairo hield de af getreden minister-president Nahas Pasja een rede, waarin hij de leden van de Wafd- partij, (de nationalisten) opriep de regee ring van Mahmoed-Pasja met alle midde len te bestrijden. De president van de Engelscbe Kamer oogstte grooten bijval met de verklaring, dat elk middel ter be strijding van o- regeering gerechtvaar digd is. Men neemt aan, dat als gevolg van deze openlijke oorlogsverklaring de Ka mer tegen het einde van de maand zal worden ontbonden. CHINA. Nanking wil herziening der verdragen. Een officieel besluit. De nationalistische Chineesche regee ring heeft besloten de jongste verklaring van den minister van Buitenl. Zaken over te nemen, waarin gezegd wordt, dat een herziening der niet geëxpireerde verdra gen met andere mogendheden noodzake lijk is, dat vreemdelingen dezelfde rechten zullen genieten als Chineesche burgers en dat, in afwachting van een douaneta rief voor geheel China, de bestaande ta rieven zullen worden toegepast, terwijl de verklaring liet doorschemeren, dat de na tionalistische regeering haar eigen douane tarief zal invoeren zonder de mogendhe den daarover te consulteeren. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan de diplomatieke vertegenwoor digers van Italië en Denemarken een nota doen toekomen, waarin hun wordt mede gedeeld, dat de verdragen dezer .landen met China zijn geexpireerd en waarin wordt voorgesteld, onderhandelingen over nieuwe verdragen te openen op een basis van algebeele gelijkheid en wederkeerig- heid. Uit de sigarenindustrie. Conflict binnenkort te verwachten? Het verbond van Vereenigingen van ►Sigarenfabrikanten in Nederland schrijft ons: Op Woensdag 4 dezer werd voor de derde maal vergaderd door de patroons bonden het Verbond van Vereenigin gen van Sigarenfabrikanten in Nederland en de Ned. R. K. Vereeniging van Siga renfabrikanten en de vier werklieden organisaties in de sigarenindustrie. Het bleek tijdens deze vergadering, dat het standpunt, door beide partijen ingeno men, zoodanig uiteenliep, dat een over eenkomst niet kon worden bereikt. Zoolang het ging over het meer of min dere of wel over de formuleering van ver anderingen in de Collectieve Arbeidsover eenkomst, die de positie der sigarenma kers zou verbeteren, gelukte het steeds, dank zij de tegemoetkomende houding der patroons en de medewerking van de hoQfdbesturen der werkliedenorganisaties, overeenstemming tusschen partijen te ver krijgen. Toen echter de loonparagraaf aan de orde kwam, en de arbeiders pertiment weigerden om een loonschaal te acceptee ren, die voor een belangrijke groep ver beteringen, maar voor een andere groep nadeelige wijzigingen inhield, bleek de on mogelijkheid om een compromis tusschen de wenscben van beide partijen te ver krijgen. De patroons stelden zich op het stand punt, dat de industrie geen loonsverhoo- ging kon lijden en deze ook overigens niet gemotiveerd was, omdat noch de loon- standaard belangrijk gewijzigd was, noch de loonen sedert 1923 verlaging hadden ondergaan. Dat zij des ondanks tot eeni- ge concessies bereid waren, kwam alleen omdat zij hun arbeiders gaarne zooveel mogelijk wilden tegemoetkomen en de rust in de industrie bewaren. Deze ge zindheid sprak met name uit hun voor stel tot gedeeltelijke vergoeding van de feestdagen en het toestaan van drie va- cantiedagen, welk voorstel door de W. O. in het algemeen met veel instemming werd ontvangen. Daar beide partijen haar standpunt handhaafden, moesten de onderhandelin gen worden afgebroken, zoodat de moge lijkheid van een conflict in de sigarenin dustrie binnen korten tijd te verwach ten is. Van beide zijden is verklaard, dat men zich in dit geval zal houden aan den op zegtermijn, zooals die in de C. A. O. is vastgelegd en welke voorschrijft, dat de C. A. O. slechts met een opzegtermijn van twee maanden kan worden beëin digd. Zilveren jubileum als journalist. De heer J. M. J. Thomassen, hoofdredac teur van „De Nieuwe Koerief" te Roer mond, vierde Zaterdag zijn 25-jarig jubilé als redacteur van genoemd blad te Roer mond. In de Munsterkerk werd ten half tien ure door den Zeereerw. heer Th. van der Marck, den vroegeren hoofdredacteur, een II. Mis totdankzegging opgedragen, die behalve door den jubilaris werd bijge woond door directie en commissarissen der vennootschap en het voltallige personeel. Na afloop der kerkelijke plechtigheid werd de jubilaris in de keurig versierde zetterij gehuldigd. In een hartelijke toespraak schetste de president-commissaris, de heer Ir. Bongaerts, de groote verdiensten van den jubilaris als journalist en als redac teur va-n „de Nieuwe Koerier". Op de receptie complimenteerde den heer Thomassen o.a. de, heer J. Vesters, voorzitter der R. K. Journalistenvereeni- ging. Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen, Bisschop van Roermond, kwam den jubilaris per soonlijk zijn gelukwenschen aanbieden en deed de heuglijke mededeeling, dat het Z. II. den Paus behaagd heeft, den jubilaris te begiftigen met het gouden eeerekruis Pro Ecclesia et Pontifice. Talrijke bewijzen van belangstelling en anderzins gaven den heelen dag door blijk van de groote genegenheid welke de jubi laris geniet. Wij wenscben onzen kundigen en sympa- tieken collega nog zeer vele jaren toe in dienst der Katholieke Pers Huize „St. Bavo" te Heemstede. Het door de zusters van „Oharitas" uit Roosendaal bestuurde huize „St. Bavo" te Heemstede, bestond Vrijdag 75 jaar. De feestdag werd ingezet met een stille H. Mis, opgedragen door den Zeereerw. heer pastoor P. A. v. d. Bosch. Om half tien uur werd een plechtige H. Mis opgedragen in de kapel door den Zeereerw. heer pastoor der St. Bavo-parochie, daarbij geassiteerd door de Weieerw. heeren kapelaans J. L. C. Witkamp, als diaken en P. J. M. Heskes als subdiaken. In de II. Mis waren o.m. ook aanwezig de Hoogeerw. heer plebaan L. A. A. M. Westerwoudt, de regenten van het huis en enkele genoodigden. Na het evangelie hield de Zeereerw. heer pastoor IJzermans een feestrede. Na afloop werd door 'de aanwezigen een feestlied gezon gen. In de feestelijk versierde regenten kamer, waar een schat van bloemstukken getuigde van de algemeene waardeering, die de zusters overal ondervonden hebben, werd van 11 tot 12 uur receptie gehouden. Hier sprak pastoor v. d. Bosch woorden van dank. Aangeboden werd een foto van de nieuwe credens voor het altaar, welke nog niet gereed is, maar gemaakt wordt door H. Funnekotter in Rotterdam. De heer J. C. v. d. Weijden, president der re genten, dankte namens regenten de Zus ters voor haar groote opofferingen. Ple baan Westerwoudt sprak eenige woorden als deken van Haarlem. Daarna sprak nog de Hoogeerw. heer Ebbinkhuijsen, regent van het seminarie Hageveld, namens de geestelijkheid van het seminarie en pastoor IJzermans van Heemstede namens de pa rochianen van Heemstede. Dan volgden de felicitaties van de bewoners en talrijke belangstellenden. Onder hen was de wet houder der gemeente Heemstede, dr. E. A. M. Droog. Tot slot de gelukwenschen van de weesjes en van de ouden van dagen. Om 5 uur werd de dag besloten met een plechtig Lof opgedragen door den Zeer eerw. heer v. d. Bosch met assistentie van twee professoren van het seminarie Hacre- veld. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Politieke moord in Bulgarije. De Duitsche Oceaanvliegers te Doorn, waarna zij vertrokken naar Keulen, waar zij een koele ontvangst hadden. (Luchtv., 2e blad). Bij een scheepsramp op de Zuid-Ame- rikaansche kust is het Chileensche schip „Angamos" met bijna 300 opvarenden ver gaan. Slechts 4 werden gered. (Buitenl. Berichten, 2e blad). Bij de reddingspogingen voor de Italia- bemanning wordt thans kapitein Sora vermist. De gewonde chef-ingenieur Cec- cioni is bezweken. Twee andere leden vari de Viglieri-groep ernstig ziek. (Luchtvaart 2e blad en telegrammen). Typhoon op den Stillen Oceaan. Veer tien Japansche visschersvaartuigen ver gaan. (Telegrammen). BINNENLAND. Een mislukte roofoverval te Rotterdam (Gem. Berichten, 2de blad). Compromis in het Rijnvaartconflict. De dreigende staking in de Rijnvaart is op het laatste oogenblik voorkomen. Dank zij de voortgezette besprekingen van Zaterdag, waarin na de mislukte confe rentie bij den Rijksbemiddelaar de afge broken onderhandelingen weer werden hervat, zijn tenslotte werkgevers en werk nemers in zooverre tot overeenstemming gekomen, dat het hoofdbestuur van den Centralen Bond in de vergaderingen van Duisburg, Dordrecht en Rotterdam advi seerde, niet tot staking over te gaan. In de bespreking van 1.1. Zaterdag heb ben de werkgevers hunne toezegging van des Vrijdags, die toen tot stand waren ge komen, gedurende de besprekingen onder leiding van den Rijksbemiddelaar, nog eenigermate verbeterd. Dames-bediening verboden. Men meldt uit Eindhoven aan do „Msbd.", dat die gemeente thans is ge rangschikt onder die gemeenten, waar da mes-bediening in de café's verboden is. Dit verbod, dat voor tal van volkscafé's in Woensel, waar vele Belgische vrouwen werkzaam zijn, is uitgelokt, komt in deze stad met zijn geweldige aanwas van vreem de en niet altijd de meest gewensohte ele menten, geen dag te vroeg en geniet do instemming van heel weldenkend Eind hoven. Wedstrijden der Waddinxveensche Zwemclub. Mooie sucessen van „De Zij 1". Zaterdag organiseerde de Waddinxveen sche Zwemclub zwemwedstrijden, met me dewerking der Goudsch Zwemclub en Do Zijl, Leiden, in haar prachtige zweminrich ting, welke verleden jaar is geopend. Er waren zeer vele inschrijvingen. Boven dien werkte 't mooie weer mee om dit zwem feest bijgewoond door een talrijk publiek, to doen slagen. Op bijna alle nummers wist „De Zijl" do eerste plaats te bezetten, doch speciale vermelding verdient, dat haar lid F. v. d. Mark Fzn. de 50 M. schoolslag (zonder keer punt) in den fraaien tijd van 39 1/5 sec. uit- zwom. Het komische nummer ontbrak ook niet, n.l. het gecostumeerd tebbevaron, dat bij het publiek zeer in den smaak viel. Hierna gaven eenige leden der W. Z. C. een demon stratie waterspringen, waaronder eenigo mooi afgewerkte sprongen. Tot slot had een waterpolo-demonstra- tie plaats tusschen G.Z.C. II en De Zijl I, welke door G.Z.C. met 64 werd gewon nen, nadab onze stadgenooten met 3—2 bij rust hadden voorgestaan. G.Z.C. II was ver sterkt door Van Willigen en van Essen, ter wijl de Leidenaars invallers hadden voor Va-n Leeuwen en v. d. Hohst. Er werd 2 m. 10 minuten (zuiver spel) gespeeld, waardoor deze match bijna een uur duurde. Het was een gelijkopgaande partij, waarbij beide partijen beurtelings in den aanval waren. Bij G.Z.C. namen v. Hulzen en van Essen de doelpunten voor hun rekening. Voor Lei den scoorde Kramp één- en W. Snoeker driemaal. Er heerschte gedurende het gcheele zwemfestijn een prettige sportieve geest en heb actieve bestuur der Waddingxveen- sche Zwemclub kan dezen middag dan ook als volkomen geslaagd beBchouweri. Do prijsuitreiking had om kwart voor negen plaats. De uitslagen waren:' 50 M. schoolslag: 1. F. v. d. Mark (De Zijl) 39 1/5 sec., 2. A. de Bruin (G.Z.C.) 44 2/5 sec., 3. W. N. de Bruin (G.Z.C.) 45 3/5 sec.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1