SPORT. LUCHTVAART. laans belast worden, voor elk le»oén één. De leiding van de zielzorg bij de fas cistische militie is in handen van den Ita- liaajischen legerbisschop, die volkomen godsdienstige en juridische discipline uit oefent. Hij bepaalt de normen voor de godsdienstoefeningen en de zielzorg De benoeming der kapelaans heeft, m gemeensehappelijk overleg met het op- perbevel der militie, door den Italiaan- schen legerbisschop plaats. De kapelaans vormen den rang van een „eenturione". De militaire kapelaan is bij zijn intre den in de fascistische partij van contribu tie ontheven. Hij krijgt geen soldij, wan- neer er vrede is, alleen in geval van een gewapend conflict krijgt hij dezelfde uit- keering als de officieren van hun rang bij mobilisatie. Zou er een geschil ontstaan tusschen een kapelaan en de militaire autoriteiten, dan wordt terstond rapport uitgebracht aan het opperbevel, dat in overleg met den legerbisschop de noodige straffen op- *e*De opperbevelhebber kan op voorstel van den legerbisschop kapelaans benoe men en ook ontslag geven, wanneer zij 55 jaar oud geworden zijn of zich aan eenige overtreding hebben schuldig gemaakt. Wat de kleeding der militaire kape laans betreft wordt bepaald, dat zij den te Rome gebruikelijken langen talaar dra gen, dat slechts op den kraag het gestikte gouden teeken van de fascistengarde heeft. Het is hetzelfde embleem als de of ficieren der militie dragen. De rangteeke- nen van een kapelaan worden aan den hoed en op de linkermouw van den talaar aangebracht. Zij bestaan in een drietal kleine gouden strepen, welke om den hoed en mouw worden gedragen. CHINEESCHE TOESTANDEN. Bandietisme Scholen. Ellende. De Nederlandsche missionaris-pater van Susante deelt in de Annalen van Scheut het volgende mede Ik ben nu bijna een half jaar hier en, be halve de laatste maand, hebben we steeds als 't ware met het geweer in de vuist moe ten staan tegen de rooverbenden, of w-el met veel diplomatie onze Christenen moeten beschermen tegen den plundergeest der sol daten. 't Is, God zij dank, goed afgeloopen; wel drukken zware lasten op de bevolking van wege 'b langdurig verblijf der soldaten: ze moeten meer opbrengen dan de schrale •oogst (bijna niets) hun opgebracht heeft; maar dit is toch nog beter dan uitgeplun derd te worden zooals de meeste, of ik kan gerust zeggen alle heidensche dorpen en zelfs steden van ons Vicariaat. Onze missie posten zijn als het ware oasen in de woes tijn van uitgeplunderde dorpen, maar toch zijn er ook eenige missie-posten niet vrij van gebleven, o.a. Oehao, K'ipanleang en ook Si ju soe p'ing, alle drie dicht bij Si- wantze gelegen. De pastoors van die posten zijn moeten vluchten en t-ot nu toe nog niet terug kun nen keeren; alles is geplunderd of vernield. _Dan zijn er ook nog vele kleine postjes "uitgeplunderd en door de Christenen ver laten. Nu begint de hongersnood te nijpen. Hoe de menschen tegende lente eten zullen vinden en zaad voor hun land, is me een raadsel; nu reeds leeft een derde der be volking op de pellen van het vogeltjeszaad Als we nu maar een flink ondersteunings comité met 'n goede kas hadden. De regeeringsscholen zijn in onze provin cie Tsjagar allemaal afgeschaft, lagere en middelbare scholen alles; er schiets niets meer over. De regeering heeft er geen geld meer voor beschikbaar, 't is allemaal voor den oorlogOnze scholen kunnen we nog in stand houden, maar 't is toch ook dikwijls moeilijk om de eindjes aan mekaar te knoo- pen. Het college-normaalschool marcheert uit stekend: 108 studenten van welke 62 intern, op de normaalschool zijn er 35, de rest is uitgebreid lager onderwijs. Anders is er hier geen bijzonder nieuws. Siwantze is trouwens gedurende 'n paar maanden zoowat belegerd geweest door eenige duizenden roovers; nu zijn dat alle maal soldaten geworden en trekken lang zamerhand op; er zijn er nog slechts eeni ge nonderden in de vallei. Heel die streek, groote valleien met ontelbare zijvalleitjes en honderen dorpen is gedurende bijna 3 maan en in de macht geweest der roovers; ?UeeVSiw.nUe, Kaokiaingtze en Peihoa- u hebben ze niet kunnen te pakken krij gen. Daar de oogst daar ook slecht is. schiet er met veel voedsel meer over, om nog met te spreken van de plunderingen, t Is overal groote ellende, in andere pro- vmcies nog erger dan hier. VOETBAL. DIOC. HAARL. BOND. Junioren-Competitie District Leiden. De uitslagen van Zondag 1 Juli zijn:' Leiden IILeiden I 0o Teijlingen II— S. J. C. 5-0 S. J. C. niet opgekomen Voor Zondag 8 Juli is vastgesteld: s. J. C.—S. N. A. De laatste wedstrijd welke nog gespeeld moet worden, en wel op 15 Juli a.s, is: Leiden II—S. J. C. De wedstrijden vangen beide Zondagen te half één aan. De wedstrijden zullen bij eventueel niet doorgaan, niet weder worden vastgesteld, ha 15 Juli zal de eindstand gepubliceerd Worden. De Competitieleider. De nederlaagwedstrijden te Rijpwetering. Voor Zondag 8 Juli staan wederom -een Paar interessante wedstrijden op het pro gramma. Dan zullen de elftallen van V. V. L. uit Voorschoten een bezoek brengen aan D. V. O. te Rijpwetering om daar het e en 2e elftal te bekampen. De Voorscho- naren zullen hun beste beentje voor moeten zetten om te winnen, dus aan spanning zal het niet ontbreken. Het programma voor Zondag a. s. laten wij hier volgen: 1.30 uur: D. V. O. IIV. V. L. II 3.— uur: D. V. O. I—V. V. L. L KORFBAL. NEDERLANDSCHE KORFBALBOND. Candidaatstelling Bondsbestuur. Op de J. A. V. van 15 Juli a.s. moeten benoemd worden drie leden van het Bonds bestuur. Hiervoor zijn candidaat gesteld de drie aftredende leden" de heeren N. Broekhuysen, P. J. Sluiseman en Mr. B. G. A. Smeets, terwijl in de vacature Smeets nog gecandidadeerd is de heer A. Wubs te Blijham. LAWNTENNIS. De eindstrijden voor den Davis-beker. De eindstrijd van de Europeesche zone van den Davis-bcker, tusschen Italië en TEjecho-Slowakije wordt op 13, 14 en 15 Juli gespeeld in Milaan. Een week daarna wordt de wedstrijd tusschen de winnaars van dezen eindstrijd en Amerika, als winnaar van de Amerikaan- sche zone gespeeld in Parijs. De Tsjechen hadden een ernstig beroep gedaan op den Franschen Bond, als regelend bekerhouder om dien wedstrijd, ook al zou Italië win nen, in Praag te houden omdat de Tsjechen zoo weinig wedstrijden te spelen hebben gehad, doch Frankrijk droeg, met goedvin den van de betrokken partijen, de beslis sing over aan Engeland omdat het zelf bij Parijs geinteresseerd is. En zooals eigenlijk wol te verwachten was, besliste Engeland dat. in het belang van alle partijen, de wedstrijd in Parijs gehouden zal worden. Het tournooi te Wimbledon. In de demi-finale heeft Frankrijk we derom haar suprematie bewezen. Lacoste en Cochet hebben beide overwonnen en zullen in de finale uitkomen. Tilden en Boussus werden beide verslagen. De uitslagen der demi-finale luiden:' Heeren-enkelspel, semi-finaleLacoste sl. Tilden 26, 64, 26, 64, 63. Co chet sl. Boussus 119, 36, 62, 63. Gemengd, dubelspel. Tweede ronde: Crawford en miss Akhurst sl. von Kekrling en Frl. Ausem 75, 62. Hawkes en miss Boyd sl. Feames en mrs. Beamish 62, 63. Austin en miss Betty Nuthalt sl. Olmsted en miss Marshall 63, 75. Crole Rees en mrs. Watson sl. Lott en mrs. ö'Hara Wood 64, 36, 63. Derde ronde: Moon en mrs. O'Hara Wood sl. Timmer en moj. Bouman 75, 36 62 Hunter en miss. Wills sl. Haw kes en miss Boyd 63, 46, 63. Craw ford en miss Akhurst sl. Austin en miss Betty Nuthall 119, 97. Dames-dubbelspel. Vierde ronde:' Miss Harvey en miss Bennett sl. mrs. Covell en mrs. Shepherd Barron 75, 46, 6—4. Heeren-dubbelspel. Vierde ronde: Pat terson en Hawkes sl. Boyd en Rokeon 64 6i, 46, 63. Lott en Hennessey b1. Ciunmings en Moon 61, 6—1, 1—6, 63. GOLF. Wedstrijden te Noordwijk. De bekende ploeg van de Army Golfing Society, bestaande uit acht Engelsche of ficieren, die reeds in den Haag en Zand- voort hebben gespeeld, hebben tot slot van hun tournee door ons land een bezoek ge bracht aan de links der Noordwijksche Golfclub, waar zij gespeeld hebben tegen een sterke Nederlandsche ploeg. De Engel- schen waren aanmerkelijk sterker en won nen met 8—0. De uitslagen der foursomes waren: capt. C. H. Gairdner en major G. E. Campbell winnen met 3 en 1 van G. M. del Court van Krimpen en jhr. N. J. C. Snouck Hurgronje; capt. D. S. Pepcoe en maj. B. S. Lambert winnen met 2 up van jhr. E. Michiels van Verduynen en K. van Leyden; l.-kol. A. W. Tate en l.-kol. J. Haravey winnen met 5 en 4 van A. Diemer Kool en S. v. d. Graaf l.-kol. G. Mc Sceales en capt. V. M. Oranne winnen met 3 en 2 van W. Schill en J. B. T. ten Bosch. Totale uitslag: 40. Hierna werd een fourballmatch gespeeld, waarvan de resultaten als volgt waren: capt. C. H. Gairdner en l.-kol. G. Mc Scea les winnen met 2 en 1 van jhr. E. Michiels van Verduynen en W. Schill; capt. V. M. Oranne en capt. D. S. jpepcoej winnen met 5 en 4 van G. M. del Court van Krimpen en A. Diemer Kool; maj. G. C. Campbell en l.-kol. J. Harvey winnen met 2 en 1 van K. van Leyden en J. B. T. ten Bosch; l.-kol. A. W. Tate en maj. B. S. Lambert winnen met 3 en 1 van jhr. N. J. C. Snouck Hurgronje en S. v. d. Graaf. Totale uitslag eveneens 40. i ATHLETIEK. Leidsche Athletiekkring. Zondag a.s. vangt te Delft op het D. H. C.-terrein de eerste Kringwedstrijd aan tusschen de kringen DelftGoudaLeiden De volgende athleten zullen de Leidsche kleuren te verdedigen hebben: 100 M. hardl.: A. Buttler en H. A. Bon te (beiden Donar). 800 M. hardl.: G. Jager en M. Hoezum (beiden Donar). 1500 M. hardl.: G. de Lange (U. V. S.) en G. Kaaij (Donar). Speerwerpen: S. Meerburg (U. V. S.) en S. Huizinga (Donar). Discuswerpen: S. Meerburg (U. V. S.) en J. Hazelhoff (Donar). Kogelstooten: W. Gravendaal (Donar) en S. Meerburg (U. V. S.). Verspringen met aanloop: H. A. Bonte en W. Gravendaal (beiden Donar). Hoogspringen met aanloop: W. Graven daal en H. A. Bonte (beiden Donar). Hinkstapsprong: G. Jager en H. A. Bon te (beiden Donar). 4 maal 100 M. estafetteH. A. Bonte, W. Gravendaal, G. Jager en A. Buttler (allen Donar). Estafette: 1500 M. G. de Lange (U. V. S.), 800 M. G. Jager (Donar), 400 M. J. Ha zelhoff (Donar) en 200 M. G. Annokkee (U. V. S.) of G. Kaay (Donar). Reserves:, A. Tendeloo en A. Meijer (bei- den Doar). Nederlandsche athleten naar Engeland. Voor de Britsche kampioenschappen. Het Nat. Sportpersbureau meldt, dat er eenige wijzigingen zijn gekomen in de Ne derlandsche athletenploeg, die Vrijdag en Zaterdag te Londen zal deelnemen aan de Engelsche kampioenschappen. De athleten Paulen en Kamstra zullen wegens spierdefecten niet uitkomen. Do inschrijvingen zijn thans als volgt: 100 en 220 yards: Van den Berge. 440 yards: Broos. Vèrspringen: De Boer, Peters en Van Welsenes. Hinkstapsprong: Blankere en Peters. Polshoogspringen: Van der Zee. 4 Eng. mijlen: Gerbrands en Klaase. Het gezelschap zal Donderdagavond te 23.45 uur van Hoek van Holland ver trekken. Leider van den toer is de heer A. J. G. Strengholb. WATERPOLO. Uitslagen. Amsterdam: Dolfijn IIJ I 14 Den Haag: H. Z. en P. C.—R.Z.C. 2—4 Haarlem: H.P.C. IINeptunus III 21 Amsterdam: A. Z. IIDolfijn II 31 Rotterdam: Maas IIS.V.H. II 10 ROEIEN. Nationale roeikampioenschappen. Veranderde data. De nationale roeikampioenschappen, te vens selectiewedstrijden voor de Olympi sche roeiwedstrijden waren oorspronkelijk vastgesteld op 13 en 14 Juli. Naar de „Tel." verneemt zijn deze data echter veranderd: de wedstrijden worden thans gehouden op 11 Juli a.s. vanaf des middags 2 uur. In dien noodig vinden voorwedstrijden plaats op 10 Juli, en eventueel ook op 9 Juli. WIELRENNEN. A. Magne wint de dertiende étappe in den Tour de France. Frantz behoudt nog steeds de leiding. Gisteren hadden de deelnemers aan den Tour de France rust; een rust, die zij wel noodig hadden. Want vandaag moesten zij hun gigantischen strijd voortzetten op de zware dertiende étappe NiceGrenoble (333 K.M.) Zwaar, omdat zij thans kennis maakten met de Alpen, die de hoogste eischen aan hun physiek en opletttendheid stellen. Na hun vertrek uit Nice, dat om twee uur in den afgeloopen nacht plaats vond, kwamen zij door de vallei van de Var, via Saint Martin en de bergpassen van de Mescla; en juist bij heb gloren van het eerste morgenlicht stootten zij op eer ste groote moeilijkheid van deze étappe: de Colle Saint-Michel. Daar begon de groote strijd, en werd het peloton duchtig uiteengerukt. En bij de volgende hinder nis, de Col d'Alios, was dat nog meer het geval. Slechts twee renners wisten zich in de voorhoede te handhaven; dat waren Antonin Magne en Frantz, de favoriet van dezen „Tour". Beiden bereikten na een hardnekkige kamp gelijk het einddoel van deze étappe: Grenoble, waar in de sprint Magne wist te zegevieren en zoo winnaar van de étappe werd, meldt „De Tel.". Het resultaat van de 13e étappe is: 1. A. Magne; 2. Frantz, beiden in 14 uur 36 sec.; 3. Leducq 14 uur 6 min. 8 sec.; 4. M. Bidot 14 uur 11 min. 1 sec.; 5. Van de Cas- teele; 6. Mertens (beiden zelfde tijd als Bi- dot); 7. Vervaecke, 14 uur 18 min. 32 8. Dewaele, 14 uur 24 min. 13 sec.; 9. Mar- tinetto, zelfde tijd. In het algemeene klassement behoudt Frantz natuurlijk de leiding. De stand is nu: 1. Frantz 124 uur 3S min. 23 sec.; Leducq 125 uur 45 m. 54 sec.; 3. Dewaele 125 uur 47 min. 53 sec.; 4. Mertens 125 uur 55 min. 55 sec.; 5. Vervaecke 126 uur 12 min. 51 sec.; 6. Fontan 126 uur 33 min. 55 sec.; 7. A. Magne 126 uur 45 min. 31 sec.; 8. M. Bidot 127 uur 18 min. 43 sec. Morgen hebben de renners wederom rust om weer wat op verhaal te komen van de vermoeienissen van deze étappe en nieuwe krachten op te doen voor de zware étappe Grenoble—Evian, die hun Vrijdag wacht. POSTDUIVEN. „De Zwaluw". (Hillegom). Deze Postduivenvereeniging hield Zon dag een wedvlucht vanaf Tours (Fr.), af stand 613 K.M. De loslating geschiedde te 6.05 uur v.m. De uitslag was als volgt: 1. J. Reeuwijk, 2 id., 3. W. Beijersbergen, 4, P. Seijsener, 5. M. Koek, 6. P. v. d. Reep, 7. J. v. d. Reep, 8. S. Warmerdam, 9. W. Beijersbergen, 10. M. Koek, 11 Jos. van Et- ten, 12. S. Warmerdam, 13 P. v. d. Reep, 14. F. Reekers, 16, id., 16. P. v. d. Reep, 17 W. Beijersbergen, 18 Jos. van Etten, 19 S. Warderdam. De eerste duif bereikte haar hok te 2.33.14, gemiddelde snelheid 1265 M. per minuut. De laatste prijswinnende duif kwam aan te 7.17.38, gemiddelde snelheid 773 M. per minuut. De uitdlag van de kampioensvlucht voor oude duiven is als volgt: 1. J. Reeuwijk met 74 p., 2. P. v. d. Reep met 63 p., Gebrs. Zwaneveld met 60 p., 4. J. Reeuwijk met 59 p., 5. F. Reekers met 51 p., 6. W. Beijersbergen met 48 p., 7. Mart. Koek m. 46 p„ 8. id. met 40 p., 9. F. Reekers met 39 p„ 10. Gebr. Zwaneveld met 39 p. De eer ste prijs Mokkampioen werd toegekend aan den heer J. Reeuwijk (113 p.). Mede werd Zondag een wedvlucht houden voor Jonge duiven vanaf Roozen- daal, afstand 84 K.M. De loslating ge schiedde te 8 uur. De uitslag was als volgt. 1. W. Beijersbergen, 2. Gebr. Zwaneveld, 3. id., 4 P. v. d. Reep, 5 Gebr. Zwaneveld, S. Warmerdam. 7. Gebr. Zwaneveld, 8 P. v. d. Reep, 9. S. Warmerdam, 10 P. v. d, Reep, 11. Gebr. Zwaneveld, 12 id., 13. S. Warmerdam, 14. W. Beijersbergen, 15 Warmerdam, 16 P. v. d. Reep, 17 id., 18 Gebr. Zwaneveld, 19 P. van de Reep, S. Warmerdam. De eerste duif bereikt haar hok te 3.3.38, met een gemiddeldo snelheid van 1338 M, per minuut, de laatste kwam aan te 9.6.19) gemiddelde snelheid 1281 M. per minuut. Zondag a.s. wordt er door oude duiven gevlogon vanaf Peiters (Fr.), afstand 703 K.M. De wedvlucht voor jongo duiven heeft plaats vanaf Lier, afstand 12S K.M. DE OLYMPISCHE SPELEN. Het Comité 1928 hoeft thans ook de in schrijvingen voor Boksen, Ruitersport, Gymnastiek, en Gyxnnastiekdemonstratie, ontvangen. Boksen. Voor Boksen hebben de volgende lan den ingeschreven: Argentinië, België, Ca nada, Chili, Denemarken, Duitschland, En geland, Estland, Egypte, Finland, Frank rijk, Griekenland, Holland, Hongarije, Ier land, Italië, Japan, Letland, Litauen, Lu xemburg, Mexico, Nieuw-Zeeland en Rho desia, Noorwegen, Oostenrijk, Polen, Spanje, Cechoslovakije, Ver. Staten, Zu?d- Afrika, Zweden. Ruitersport. Voor Ruitersport hebben de volgende landen ingeschreven: Argentinië, België, Denemarken, Duitschland, Finland, Frank rijk, Holland, Hongarije, Italië Japan, Me xico, Noorwegen, Oostenrijk, Polen, Por tugal, Spanje, Cechoslovakije, Ver. Staten, Zweden, Zwitserland. Gymnastiek. Voor Gymnastiek heben de volgende landen ingeschreven: Engeland, Finland, Frankrijk, Holland, Hongarije, Italië, Lu xemburg, Polen, Cechoslovakije, Ver. Sta ten, Joegoslavië, Zwitserland. Voor Gymnastiekdemonstratie hebben de volgende landen ingeschreven: Duitsch land, Holland, Hongarije, Italië, Polen, Cechoslovakije, Zwitserland. Japansche belangstelling Een Japansch reisgezelschap, bestaande uit 300 personen, dat op het oogenblik een reis door Europa maakt, zal van deze gelegenheid gebruik maken, om tevens een deel van de Olympische Spelen bij te wo nen. HET REDDINGSWERK AAN DE POOL. Baboesjkin terecht Na vijf dagen vermist te zijn geweest keerde de sovjet-vlieger Baboesjkin veilig naar de „Malagyn" terug. Door krachtige winden was hij genood zaakt geweest ten Nporden van het Hoop- eiland op zee te dalen, waar hij ook door ijsbergen in gevaar gebracht werd. Het officeele bericht. Het officieele bericht van gisternacht meldt: „De Citta di Milano heeft geseind, dat de groep Viglieri zich bevindt op 15 mijl (27 K.M. ongeveer) ten Oosten van Foyn. De ijsbrelcer Krassin bevond zich gister- teren op 80o 47ó N.B. en 22o 53' O.L., d.w.: nog bijna 55 mijl (ongeveer 100 K.M.) van de groep Viglieri af. Vanochtend is een poging van de Zweed sche vliegtuigen, die hun basis in straat Hinlopen hebben, om de groep Viglieri van levensmiddelen te voorzien mislukt tenge volge van den mist. Verdere vliegtuigen waren niet mogelijk. Men is nog steeds zon der bericht van Baboesjkin, die Vrijdag avond met zijn watervliegtuig van den Rus- sischen ijebreker Malygin is vertrokken en van wien men sindsdien niets meer gehoord heeft. De Marina I heeft vandaag 4,5 uur ge vlogen met mist, regen, krachtigen wind en een onstuimige zee. Het vliegtuig heeft stelselmatig een uitgebreide streek afge zocht, ten Westen van het gebied van zijn vorige nasporingen, doch geen spoor van de Latham 47, het vliegtuig van Guilbaud Amundsen c.s. gevonden. De commandant van de Citta di Milano heeft kapitein Ra- vazzoni machtiging verleend om, zoodra het weer zulks toelaat, tijdelijk standplaats te nemen op het Bereneiland, ten einde bij het zoeken naar Amundsen Bamen te werken met den Franschen kruiser Straats burg". Eengelukwensch van Kapitein Lundborg aan z ij n vrouw. Kapitein Lundborg, de redder van No- bile, heeft eergisteren, volgens een bericht uit Oslo, aan zijn vrouw, die jarig was, het volgende telegram gezonden: „Hartelijkste gelukwenschen. Ik zit op de ijsschots maar zal gered worden". Dit telegram is door de Citta di Milano opgevangen en naar Zweden doorgezonden. Naar men voorts uit Berlijn meldt, heeft Sven Hedin aan een correspondent van de Lokal Anzeiger te Stockholm verklaard nog steeds niet de hoop te hebben opgegeven, dat zijn vriend Amundsen levend zal wor den teruggevonden. Hij vermoedt dat Amundsen op het een of andore eiland een noodlanding heeft moeten maken. De hulpexpeditie van Udet Naar Wolff meldt, heeft de Italiaansche regeering het aanbod van den Duitschen vlieger Udet om met oen klein, van Bki's voorzien vliegtuig, de redding van de man nen der groep Viglieri te beproeven aange nomen. Udet zal nog deze week van Ham burg vertrekken en rekent 10 dagen noodig te hebben om te Spitsbergen aan te komen Hij neemt 2 vliegtuigen mee en de andere bestuurder wordt de Noordpoolreiziger Ritscher. DE TRAGEDIE VAN DE ITALIA. Eenige oude data. De ongelukkige bemanning van de ver gane „Italia" zit reeds zoo lang gevangen op de ijsschots, dat de herinnering aan hun tocht reeds bijna uit ons geheugen is Om te voldoen aan het verlangen van eenige lezers, die zich den gang van zaken niet geheel meer kunnen herinneren, volge hier een kloine recapitulatie van de „Ita- lia"-exp editie. Do Italia, bouwnummor N 4, is een wij- wel getrouwe kopie van de Norge, bouw- nummer 1, waarmee Amundsen en Ells worth in 1928 hun Poolvaart hebben on dernomen. Het is een luchtschip van het half-stijve type met een inhoud vsn 19,000 M3., d. w. eon dwerg bij do zusters van het Btijvo type als do Zeppelins, maar op zichzelf boschouwd toch van een aardig volume. Nadat den lOen Maart een uitgebreide proefvlucht was gemaakt, vertrok do Ita lia 19 Maart van Campioni, het vliegkamp bij Rome, waar zij gebouwd was, naar Mi laan. Hier werd dc expeditie, die in hoofd zaak een Milaneesche onderneming is, vor der voorbereid en den 15en April vertrok het luchtsohip 's ochtends in de vroegte naar Stolp in Pommeren. Het weer boven Centraal-Europa was ongunstig, waardoor men groote omwegen moest maken cn uit den koers geraakte, zoodat men in plaats van 's avonds eerst den volgonden dag te Stolp aankwam. Hier werd het luchtvaar tuig nog eens grondig nagezien en 3 Mei ging het naar Vadsö, vanwaar hot 6 Mei naar de Koningsbaai op Spitsbergen ver trok, waar het gebruik kon maken van do epen loods en de meermast-, die daar in dertijd voor de Norge opgericht zijn. Do expeditie had zich een drietal vaar ten in het Poolgebied ten doel gesteld, naar Nicolaas Il-land, do Tool en naar den omtrok van het (niet bestaande) Crockorland. Den llden Mei vertrok het voor den eersten tocht, docli keerde 10 uur later wegens slecht weer terug. Op 15 Mei word de tocht opnieuw ondornomen en nu volbracht. Den 18en Mei keerde men torug na 66 uur lucht gehouden te hebben. Men had Nicolaas Il-land wel gezien, doch het gestelde doel, het bepalen vam de juiste uitgestrektheid van deze eilandengroep, niet kunnen boreiken. Do terugreis ging over Nova Zcmbla en hot N. O. deol van de Spitsbergongroep. Daarbij constateerde men o.a. dat de ligging van de eilanden Foyn, Broch cn Sohüblër, ten N. O. van kaap Bruun afweek van die, welke op de kaart was aangegeven en stelde men nog eens vast, dat het z.g. Gillisland, dat lang ten Oosten van kaap Leigh Smith op do kaart geparadeerd heeft, niet bestaat. 11 Den 23en Mei, 's ochtends om 4 uur 20 vertrok men naar de Pool, die een paar minuten na middernacht bereikt word. Hier wierp men de vlag, een geschenk des konings, en het door den Paus geschon ken kruis neer en bleef twee uur kruisen tot het doen van waarnemingen. Het aan vankelijke plan om hiertoe eenige geleer den voor korten tijd op het ijs af te zetten, kon tengevolge van do weersomstandighe den niet volvoerd worden. Op den terug keer had men met een krachtigen tegen wind te kampen, die de snelheid van het luchtschip (gewoonlijk 80 K.M.) tot 40 K.M. per uur reduceerde. In den ochtend van den 25en Mei namen do moeilijkheden nog toe, op het luchtschip bogon zich ijs af te zetten, ijsbrokken vlogen van de schroeven en beschadigden het hulsel, do Z.W. wind dreef heb luchtschip uit zijn koers, dat moeite had om lucht te houden en welks hoogte varieerde tusschen do 20 en 200 M. Om 10.27 vroeg Nobile om een draodloozo plaatsbepaling, welke om 10.29 verstrekt werdheb gebruikelijke ontvang- teeken bleef uit. Men hoorde geen ecincn meer en de Italia keerde niet aan de Ko ningsbaai weer. Naar later bleek was het. luchtschip, dat ten slotte niet meer over voldoende brand stof voor de motoren beschikte, afgedreven en ten Oosten van hot eiland Foyn op bet ijs gestooten, waarbij hot voorste schuitjo met een doel van het geraamte van het hulsel werd losgerust. Dit schuitje was een open gondel, d. w. z. een bodem met wan den, doch zonder zoldering, die door heb luchtschip werd gevormd. Heb schuitje, waarin zich de toestellen voor de navigatie en de draadloozo bevonden, sloeg stuk, doch de negen inzittenden brachten er het leven af. Drie hunner waren gewond. Men beschikte in het afgerukte stuk o.a. over een tent, levensmiddelen voor een maand ongeveer, een jachtgeweer, nautische in strumenten en de overblijfselen van de ra dio. Biagi, de marconist, Blaagde erin spoe dig een draadloos ontvangtoestel in elkaar te zetten. Uit de opgevangen seinen ver nam men, dat de Citta di Milano, heb schip, dat als basis van de expeditie dien de den 27en Mei naar het Noorden ge stoomd was om het luchtschip op te spo- ïen en tevens in welke richting men liefc onderzoek zou beginnen. Duar heb er al len schijn van had. dat dc marconist er niet in slagen zou uit de icstcn van do ra dio een seintoestel in elkaar te zetten, be sloten drie mannon van de tien op weg ta gaan om te trachten de kust van Noord- oostland te bereiken en zich daarlangs naar de Noordkaap van dit land te bege ven, waar men do hulpexpeditie hoopte to vinden. De marconist bleef echter zijn po gingen om een zendapparaat te maken voortzetten en slaagde er ton slotte in zijn doel te boreiken. Nadat er op verschillen de plaatsen omstreeks 6 en 7 Juni als seinen, waren opgevangen, die men van de Ita lia afkomstig achtte, kwam den 8en Juni de eerste werkelijke verbinding tot stand met de Citta di Milano. Do zcndinstallatio werd met accumulatoren gevoed. Nadab men reeds den 8en Juni zijn plaats aan do Citta di Milano op had gegeven, ■■•olgden er spoedig nadere plaatsbepalingen en na dere bijzonderheden, waaruit do reddings expedities konden opmakon in welke rich ting zij zoeken moesten. Den 28cn Mei was de Noorecho vlieger-luit. Lutzow-IIolm met do Hobby naar Spitsbergen vertrok ken, spoedig gevolgd door kapitein Riiscr Larson, die eerste officiei was geweest op do Norge. De Citta di Milano kon niob door het ijs komen en de Italianen char terden daarom voor hun hulpexpeditie da Braganza, die in dc Spitsbergenschc wate ren thuis is. Men was intusschen ook in Italië en Zweden aan het uitrusten van reddingexpodities begonnen en 10 Juni vertrok kapitein-luitenant ter zee Madda- lona uit Sesto Calonde met liet vliegtuig Savoia 55 naar Spitsbergen. Het was hem beschoren de groep der schipbreukelingen bij Foyn het eerst te vindon. Deze hadden hun kamp opgosclagen op een ijsschots 300

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7