Gem. Berichten. Buitenl. Berichten. deze buitengewone diensten een gratificatie toe te kennen en om deze gratificatie te be palen op 1250, in verband met het verschil tusschen de tegenwoordige jaarwedde van belanghebbende en de minimum-wedde van de betrekking van Commissaris en rekening houdende met het feit, dat de heer Balfoorb behalve het commissariaat van politie ook zijn eigen betrekking is blijven waarnemen, kunnen B. en \V. zich alleszins vereenigen. Zij geven den Raad derhalve in overwe ging aan den heer W. Balfoort ter beloo ning van de door hem in verband met de waarneming van de functie van Commissa ris van Politie bewezen buitengewone dien sten een gratificatie voor eens toe te kennen van 1250. Gymnastieklokaal voor bijzondere Scholen L. 0. Overeenkomst bet praeadvies van 29 .Februari j.l. besloot de Raad op 5 Maart d.a.v. medewerking te verleenen aan het bestuur van de Vereeniging voor Christe lijk Onderwijs alhier tot het verschaffen van een gymnastieklokaal ten behoeve van zijne scholen voor gewoon lager onderwijs aan de Pasteurstraat, hetzij door beschik baarstelling van een bestaand gemeente lijk gymnastieklokaal. Met het oog bp de vrij aanzienlijke kos ten van den bouw van een gymnastieklo kaal bij de scholen aan de Pasteurstraat, hebben B. en W., na dat besluit, pogingen om te geraken tot beschikbaarstelling van een bestaand gemeentelijk gymnastieklo kaal, voortgezet. B. en W. geven den raad in overweging over te gaan tot vaststelling van den hier bij overlegden begrootingsstaat, model D, groot 29.000.teneinde hen in staat te stellen de voor de stichting van een gym nastieklokaal bij de scholen voor bijzonder lager onderwijs aan de Pasteurstraat be- noodigde gelden te zijner tijd ter beschik king van het schoolbestuur te stellen. Meer woningruimte voor groote gezinnen. Bij een ingezonden adres van het bestuur van de afdeeling Leiden van den R. K. Bond voor Groote Gzinnen verzoekt dit bestuur „bij den bouw van gemeentewo ningen in den vervolge een zeker percen tage woningen in het bouwplan op te ne men, welke aan redelijke behoeften aan meer woonruimte voor de groote gezinnen voldoen". Met de Commissie van Fabricage zijn B. en W. van oordeel, dat het voor groote ge zinnenin het bijzonder uit den arbeiders- en kiemen middenstand, dikwijls moelijk is een geschikte woning te vinden. Indien het dan ook in de toekomst nog mocht voorko men, dat de gemeente woningen sticht of aan vereenigingen en anderen steun ver leent bij den bouw van woningen, waarom trent thans natuurlijk niets valt te zeggen, ligt het zeker op den weg van de gemeente om met deze moeilijkheid rekening te hou den. Intusschen mag niet uit het oog wor den verloren, dat de gemeente bij het ont werpen van een bouwplan, voor de uitvoe ring waarvan gelden uit 's Rijks kas wor den verstrekt, niet geheel vrij is, doch ge houden is aan vastgestelde voorschriften, terwijl ook overigens de medewerking van de Rijksautoriteiten vereischt is. Behalve bij nieuw-bouw kan het doel, hetwelk adressant nastreeft, ook worden bevorderd door bij de verhuring van reeds gestichte woningen de grootte en de sa menstelling van de gezinnen der candidaat- huurders in aanmerking te nemen. De ge- meentelijke woningstichting werkt bereids in 'deze richting en bij de verhuring van de eerlang gereedkomende 174 huizen van de Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen zal eveneens aan dit punt aandacht worden geschonken. Doch ook voor de overige bouwvereenigin- gen is in dit opzicht een taak weggelegd; wanneer ook zij bij de distributie van de woningen zooveel mogelijk tot richtsnoer nemen: groote woningen voor groote-gezin nen, dan zal hiermede, gezien het groote aantal vereenigingswoningen, aan het euvel in niet onbelangrijke mate kunnen worden tegemoet gekomen. In deze richting is ten slotte, naar het B. en W. voorkomt, ook wel iets te bereiken door bij verbouwing in de binnenstad van bestaande woningen, de mogelijkheid van combinatie van 2 kleine woningen onder oogen te zien; het schijnt B. en W. toe, dat deze mogelijkheid zich nog al eens voordoet, en door hierop in voorkomende gevallen te letten, zal dikwijls een alles zins behoorlijke woning, geschikt voor groote gezinnen, aan den voorraad kunnen worden toegevoegd. Het is dan ook het voornemen van B. en \V., voorzoover van hen afhangt, in dezen geest werkzaam te 'zijn. B. en W. geven derhalve den Raad in pverweging: a. als gedragslijn te aanvaarden, dat bij eventueelen bouw van gemeente-woningen of van woningen door vereenigingen en an deren met medewerking van de gemeente, een zeker percentage woningen zal worden gesticht en bestemd voor groote gezinnen, een en ander voor zoover zulks in de macht van de gemeente staat; b. B. en W. te machtigen adressant van het aanvaarden van deze gedragslijn mede- deeling te doen. Radio-rumoer. In den laatsten tijd worden verscheidene klachten vernomen over het veroorzaken van hinder door het ten gehoore brengen van radiomuziek. Somtijds kan daartegen opgetreden worden op grond van bestaande wettelijke bepalingen, zoo b.v. art. 431 van het Wetboek van Strafrecht (rumoer of bu rengerucht, waardoor do nachtrust kan wor den verstoord) of art. 50 van de Verorde ning op de Straatpolitie (liet maken van muziek op den openbaren weg). In andere gevallen schieten de bestaande bepalingen echter te kort. B. en W. zouden daarom een algemeen© verordening in het leven geroepen willen zien, welke verbiedt het veroorzaken van hinder door 't ten gehoore brengen van mechanische muziek. Immers juist het mechanische karakter der muziek onderscheidt dezen hinder en maakt hem hinderlijk bij uitstek of schept althans de mogelijkheid daartoe. Intusschen meenen 'B. en W. in het belang van de persoonlijke vrijheid de strafbaarheid te moeten beper ken tot de gevallen, waarin de muziek bui tenshuis of binnenshuis, doch in directe ge meenschap met de buitenlucht ten gehoore wordt gebracht. Uiteraard zal overigens van de nieuwe bepaling alleen in gevallen van zeer ergerlijken hinder gebruik moeten worden gemaakt. Verordening op wegen, straten, lanen enz. Blijkens het bepaalde in art. 12 jo. art. 1 sub b van de verordening op wegen, lanen, straten, enz. en wateringen en slooten is de bevoegdheid van den Raad, om de over dekking of de demping te gelasten van particuliere wateringen of slooten, welke schadelijk worden geacht voor de openbare gezondheid, beperkt tot die gevallen, waar in de schadelijkheid verorzaakt wordt door stoffen, welke in of door die wateringen of slooten afgevoerd worden. Het komt B. en W. voor, dat voor deze beperking geen vol doende grond aanwezig is, en dat tegen schadelijke slooten, die aan particulieren toebehooren, moet kunnen worden opgetre den, ongeacht de vraag, in welke omstan digheden die schadelijkheid haar oorzaak vindt. Juist het stilstaand water van na gedeeltelijke demping overgebleven stuk ken sloot, waardoor geenerlei afvoer meer plaats vindt, kan b.v. als kweekplaats van malariamuggen, uitermate schadelijk zijn. ap siqoajs joisjooa qaq ^Sooaq suaSiiaAQ bevoegdheid tot optreden te verruimen. Of en op welke wijze van die bevoegdheid ge bruik zal worden gemaakt, zal afhangen van de omstandigheden van ieder bijzonder geval. Er schijnt echter geen reden aan wezig, om die bevoegdheid reeds van te voren uit te schakelen voor gevallen, waarin daaraan niettemin in het belang der openbare gezondheid behoefte kan be staan. B. en W. geven mitsdien den raad in overweging bovenbedoelde beperking uit de verordening te doen vervallen. Wijziging vleeschkeuring. Blijkens de verordening van 27 Maart 1922 op den keuringsdienst van vee en vleesch wordt met betrekking tot de keu ring van te Leiden ingevoerde vleeschwa- ren, voor zoover deze zich bevinden in her metisch gesloten blikken of lfesschen on derscheid gemaakt naarmate die blikken of flesschen vóór den verkoop geopend en de zich daarin bevindende vleeschwaren uit gesneden verkocht worden, dan wel de blik ken of flesschen ongeopend worden ver kocht. In het eerste geval zijn de vleeschwa ren wel, in het tweede geval zijn zij niet aan keuring onderworpen. Deze keuring nu van de eerstbedoelde vleeschwaren, welke on middellijk na den invoer tegen betaling van de daarvoor verschuldigde keurloonen op het Openbaar Slachthuis moet geschie den, heeft blijkens het ter inzage gelegde schrijven van de Commissie van Beheer over het Openbaar Slachthuis in tweeërlei opzicht tot moeilijkheden aanleiding gege- ven. De eerste moeilijkheid ligt daarin, dat de blikken en flesschen, teneinde de vleeschwaren te kunnen onderzoeken, fei telijk onmiddellijk na hunne aankomst op het Slachthuis alle geopend moeten wor den, hetgeen echter practisch niet moge lijk is, daar dit tot gevolg zou hebben, dat de inhoud voor zoover zij niet aanstonds verkocht wordt, spoedig bederven zou en voor verkoop ongeschikt zou worden. De praktijk heeft hier, gelijk uit het schrij ven van de Commissie blijkt, een uitweg trachten te vinden, waaraan echter weer andere bezwaren voor belanghebbenden verbonden zijn, zoodat de Commissie thans de oplossing daarin wil zoeken, dat de Di recteur van het Slachthuis bevoegd zal zijn, de keuring van vleeschwaren, die zich in hermetisch gesloten bussen of blikken bevinden, te beperken tot een uitwendig onderzoek der blikverpakking, hetgeen in den regel voldoende zal zijn, daar blikken, waarvan de inhoud ondeugdelijk is, ge woonlijk uitwendige verschijnselen van gasontwikkeling vertoonen door het bol staan van de wanden; een en ander noch tans met dien verstande, dat zoo noodig een of meer blikken van een zending bij wijze van steekproef zullen worden ge opend, terwijl uit den aard der zaak deze opening, in twijfelachtige gevallen steeds zal geschieden. Tegen deze wijze van han delen bestaan, naar de Commissie van Be heer B. en W. medeeelt en ook door het advies van de Gezondheidscommissie wordt bevestigd, uit een hygiënisch oog punt geen bezwaren. Ten einde boven twijfel te stellen, dat de keuring der vleeschwaren, als in artikel 12, tweede lid, van de verordening worut bedoeld op de aangegeven wijze plaats mag vinden, stellen wij B. en W. voor, een tweede zinsnede aan dit lid toe te voegen n.l. de keuring, in de eerst© zin snede van dit lid bedoeld, kan zich, voor wat de in hermetisch gesloten bussen of blikken geconserveerde vleeschwaren, voorzoover aan keuring onderworpen, be treft, bepalen tot het uitwendig onder zoek op gasvorming. Een nieuw tweede lid van artikel 13 voert daarnaast voor de aldus onderzochte bussen en blikken een afzonderlijk stem- pelmerk in. De tweede moeilijkheid ligt daarin, dat het criterium, waarnaar volgens de ver ordening beoordeeld moet worden, welke blikken en flesschen aan keuring onder worpen zijn, niet gemakkelijk toe te pas sen valt. Immers, het is bezwaarlijk, reeds bij den invoer uit te maken, of de blikken en flesschen al dan niet ongeopend zullen worden verkocht. Slechts achterna, door controle, kon met zekerheid worden be paald, of een blik, waarvan dit werd aan genomen, ook inderdaad ongeopend ver kocht is. Het verdient daarom aanbeve ling, voor al dan niet ongeopend verkocht worden een ander criterium in de plaats te stellen, dat beter toegepast kan worden en praktisch nochtans dezelfde diensten bewijst. Een zoodanig criterium is gevon den in het gewicht: vleeschwaren, welke tot een gewicht van ten hoogste 0.5 K.G. (buiten verpakking) worden ingevoerd in hermetisch gesloten bussen, blikken of flesschen, zullen in het vervolg niet meer aan keuring onderworpen zijn. ONGELUKKEN. Wieg in brand geraakt. Hetkindje overleden. In een gezin te Arnhem ging de moe der dezer dagen naar den dokter en liet man en kinderen achter. De man was druk met zijn werkzaamheden en op een gege ven oogenblik kwam een zijner kinderen, een vierjarige dreumes, schreiende bij hem en beduidde den vader dat er iets niet in den haak was. De vader ging onmid dellijk naar een aangrenzend vertrek, waar hem bleek, dat de wieg, waarin een kind van drie-en-een-halve maand, in brand stond. De man wist de vlammen te dooven en het kind uit de wieg te nemen, waarmede hij zich onmidellijk naar het Ziekenhuis begaf. Een goede behandeling mocht echter niet baten, de kleine was te ernstig gewond en overleed binnen korten tijd. Het bleek dat de andere kleine kin deren met lucifers hadden gespeeld. Doodelijk ongeluk. Te Souburg reed Zaterdagmiddag de 17- jarige M. met zijn fiets tegen een wagen. De jongen viel en liep een trap van het geschrokken paard op. Deerlijk verwond werd hij, na voorloopig verbonden te zijn, naar het St. Josephs-ziekenhuis te Vlis- singen overgebracht. Daar is de ongelukkige spoedig overle den. Ernstig ongeval. Bij het werk aan de zeewering van den Zimmermanpolder is de werkman M. G. uit Waarde in een Btaaldraad verward ge raakt en daarna onder een looomotief ge komen. Hij is met een ernstige beenver wonding naar het ziekenhuis te Goes over gebracht. Aan de gevolgen overleden. Mej. Zandstra te Almelo, die uit een raam van haar woning viel en ernstige inwendige verwondingen bekwam, is aan de gevolgen daarvan overleden. Nog bijtijtds gered. Een knaapje van vier jaren der familie H. te Kerkrade geraakte al spelende in de Anstelerbeek. De sterke stroom van het snelvlietende door mijnwater verontreinig de beekje sleepte het ventje 35 a 40 M. mede. Nabij de z.g. Brugmolen bleef het knaapje tegen een rooster liggen en kon later door ijlings toegeschoten hulp gered worden. Ware de rooster er niet geweest, dan was de Heine tegen het molenrad verpletterd. Kano omgeslagen. Dinsdagmiddag is op den Amstel tegen over het Grand Pavilion Benard een kano omgeslagen, waarin gezeten was een 14- jarige jongen uit Rotterdam. De jongen, welke de zwemkunst niet geheel meester was, wist zich door middel van het omge slagen bootje boven water te houden en riep luidkeels om hulp. Onmiddellijk scho ten eenige roeiers toe, van wie één den drenkeling die reeds water binnenge kregen had aan boord wist te halen. Het is voor ongeoefende zwemmers ook onverantwoordelijk, om met een rank vaartuigje als een eigengemaakte kano op den Amstel te kruisen, waar de golfslag, veroorzaakt door passeerende booten, een voortdurend gevaar is. Heet water over het lichaam. Maandag had mej. Z. te Delft het onge luk in haar woning aan de Doelenstraat te struikelen met twee emmers kokend water, die zij voor de wasch had gehaald. Er moest doktershulp worden ingeroepen, zoo deerlijk had zij zich gebrand. Lijk gevonden. Nabij 'het slot Nijenbeek onder Voorst is in den IJsel het lijk gevonden van de V. uit Zutphen, die aldaar enkele maanden geleden in de rivier geraakte en ver dronk. Visschersvaartuig vergaan? Men maakt zich te IJmuiden ernstig on- gerust over het lot van den Noorschen motorkotter IJmer Bo 194, welk vaartuig vorige week Maandag met een lading ma kreel uit Christiansand is vertrokken naar IJmuiden. Geregeld doen deze scheepjes vier dagen over de reis, zoodat het schip dus reeds ver over tijd is. Men vreest, dat het in den storm van Donderdagnacht is vergaan. Er bevinden zich vier menschen aan boord. Autobus verbrand. Een groote autobus van een onderne mer uit Stein, die een geregelden Maas- buurtdienst onderhoudt is in brand geraakt en totaal uitgebrand. Chauffeur en passagiers konden zich tij dig redden. De drank. Maandagavond reed langs den Amstel- djjk een wielrijder, welke zijn slingerende wijze van rijden zeer de aandacht trok. Het bleek, dan ook spoedig, dat onze fiet ser zich te veel aan alcoholhoudende dran ken gelaafd had, want op een gegeven moment maakte hij een geweldige salto. Hij schoen blijkbaar geen letsel bekomen te hebben, want hij stond spoedig weer op en probeerde op zijn vehikel te komen, wat hem niet wilde gelukken. Plotseling nam hij een aanloop en probeerde op de wijze zooals zij slagers gebruikelijk, t.w. met één sprong, op het zadel te belan den. Deze sprong was hem noodlottig, wamt met een geweldigen smak kwam bij met zijn hoofd op den weg terecht, waar hij bleef liggen. Onmiddellijk werd hij in nabijgelegen woning binnengedragen, waar een ontboden geneesheer eohdelbreuk con stateerde. Oog uitgegooid. Bij een twist tusschen de echtelieden D. te Helmond, wond de man zich zoo op, dat hij met een mes naar zijn vrouw wierp. Zij werd in haar rechteroog geraakt, waardoor zij voor altijd daarin het licht zal missen. Zij werd ter verpleging naar Utrecht over gebracht, terwijl haar echtgenoot Dins dagmorgen op transport is gesteld naar het Huis van Bewaring te Roermond. Lastige matroos. Van het Zwoedsche schip „Siva" is te Breskens op verzoek van den kapitein door de politie aan wal gezet een matroos, die in de kajuit den boel kort en klein heeft geslagen en den kapitein heeft be dreigd. De man is als ongewenschte vreem deling over de grens gezet. ONGELUKKEN. NOODWEER BOVEN DU ITSCHLAND. In verschillende plaatsen groote schade. Ernstige storingen in het verkeer. Boven Berlijn heeft gistermiddag tus schen twee en drie uur een geweldige wer velstorm gewoed. Overal zijn daken afge rukt en boomen ontworteld. Alle beschikbare afdeelingen van de brandweer zijn uitgerukt om de verkeers- storingen te helpen opruimen. Op het vliegveld Tempelhof zijn ver schillende vliegtuigen beschadigd. Vliegtui gen mogen niet vertrekken. De 6tad staat als het ware in het teeken der waarschuwingssignalen van de overal heen ijlende brandweerwagens. De windvlagen hadden op sommige oogenblikken een sterkte van 60 K.M. per uur. Het tramverkeer heeft belangrijke storingen ondervonden, vooral in de bui tenwijken van de stad. Bij de Oranienburgertor viel een mast van de tram op een autobus, waardoor verscheidene personen gewond werden. Ook het treinverkeer ondervond tenge volge van den storm vertraging, daar op het traject BerlijnZossen enkele boomen ontworteld werden, die op de rails terecht kwamen. Op de moren in de buurt van Berlijn zijn verschillende schepen en jachten van hun ankers losgeslagen en weggedreven. In het district Frankfort nam de storm het karakter van een cycloon aan. Tal van boomen werden ontworteld. Vooral de stad Guben heeft van den storm ernstig te lei den gehad. Een neervallende boom kwam terecht op de electrische lichtleiding, die daardoor stukgeslagen werd. Een dertien jarige jongen kwam met de draden in aan raking en liep ernstige brandwonden op. Een koopvrouw die met haar kraam op een brug stond, werd met kraam en al opge nomen en over de leuning van de brug in de rivier de Neisse geworpen. De vrouw werd ernstig gewond. Van tal van huizen werden de daken en dakpannen afgerukt. Gisterennacht hebben twee zware onwe- ders, welke gepaard gingen met zware re gens, boven den Harz gewoed. Gisteren ochtend wofei boven het gedeelte van de Broeken tot voorbij Blankenburg een hevige storm, die groote schade aangericht heeft. Bij Dreiannenhohne is een bosch letterlijk tegen den grond gewaaid. De wegen zijn bedekt met omgevallen boomen. Ook de boomgaarden hebben veel schade geleden. Van vele huizen werden de daken geheel of gedeeltelijk afgerukt, vooral in het plaatsje Bitterfeld. Een sterkstroomleiding werd vernield. Het telefoonverkeer ligt gedeeltelijk stil. Treinbotsing in Frankrijk. Eén doode. In het station Caen liep een mailtrein, uit Cherbourg komend, op een locaaltrein De hoofdconducteur van den mailtrein werd gedood. In den aangereden trein werden ver schillende personen gewond doch niemand ernstig. Een Amerikaansche duikboot gestrand. Onbeschadigd gebleven. Uit Portsmouth (New Hampshire), wordt gemeld: De duikboot S 6 is gistermiddag bij het eiland Moose, onder Jonesport, in Maine aan den grond geloopen. Van het schip wordt bericht, dat het onbeschadigd is en dat men hoopt het bij het volgend hooge getij weer vlot te brengen. De mijnramp bij St. Etienne. Het v e r h a al v a n e e n ooggetuige. Een jong ingenieur, die bij de jongste mijnramp te Roche-Molière tegenwoordig was, verhaalt het volgende: „Zoodra ik het ongluk vernam, ben ik in de mijn afgedaald zonder veiligheids toestel, terwijl ik alleen mijn zakdoek tus schen mijn tanden geklemd had. Tastend door den dikken rook en in het duister zocht ik voort. De lampen waren uitgegaan; sommigen lagen op den grond naar adem te snakken anderen liepen verschrikt weg en strui kelden over de lichamen hunner makkers. Met behulp van eenige mijnwerkers sleep te ik enkele der bewusteloos geraakte slachtoffers naar bet einde der galerij, waar nog frissche lucht binnenstroomde. Toen ik weer terug wilde keeren om nog meerderen te redden, kwam er een Marokkaan mij waarschuwen, dat er een nieuwe gaswolk in aantocht was, maar nu van den anderen kant der galerij, waar ik mijn mannen had neergelegd om hen te redden. Met de grootste inspanning van al mijn krachten kon ik er nog in slagen den uit gang te bereiken, waar ik van uitputting neerviel. Als de Marokkaan mij niet bij mijn voeten had weggetrokken van die gevaarlijke plaats, was ik een verloren man geweest. Nadat ik in de vrije lucht weer was bij gekomen, daalde ik opnieuw af om 'du redders behulpzaam te zijn en den weg te wijzen. Sommige mijnwerkers lagen zielto. gend op don grond, anderen riepen onj hulp; een jongeman zocht naar zijn vader en mocht er in slagen hem na een uor uit de doodolijke atmosfeer te bevrijden",; Door den stroom gegrepen. Vijf jonge mannon verdronken, Uit Quebec wordt gemeld: Vijf jong« mannen, employé's bij een houtmaatschap, pen, zijn in de St. Laurentrivier verdron. ken, toen zij een poging deden om eet stroomversnelling over te steken met eet roeiboot, die omsloeg. Een orkaan boven Toronto. Door den bliksem getroffen. Te Toronto woedde een hevige orkaan waarbij de bliksem het electrische licht ii een groot deel der stad uitdoofde en dri< personen doodde en vier verwondde. De gestrande kruiser Dauntless. De kruiser Dauntless zit bij Halifax nog steeds op de rotsen, daar alle pogingen om hem vlot te krijgen, op niets zijn uit- geloopen. De eenige mogelijkheid om het schip te bergen, zou hierin bestaan dat men eerst de kanonnen en voorraden er afhaalde, waarvoor men eenige dagen van goed weer noodig heeft. De zee is op het oogenblik wel kalmer geworden, maar het schip krijgt voortdu rend nieuwe averij bij het heen en weeri schommelen op de rotsen. DE LANDRU VAN MARSEILLE. Zijn joyeuse entree. Uitgebreide ordemaiaflregellen Gistermiddag half drie is het s.s. „Gou- verneur-Général Jonnart" te Marseille aan gekomen met Pierre Rey, den worger, aan boord. De autoriteiten te Marseille hadden uitgebreide maatregelen genomen om on-| geregeldheden bij de aankomst te verhin-j deren. Aanvankelijk dacht men er over, de mailboot eenvoudig een andere haven te laten aandoen, maar dat bleek op bezwaar te stuiten van de douane, de posterijen en de sanitaire autoriteiten. Daarna overwoog men de mogelijkheid, Rey en zijn bewakers in volle zee te laten overstappen op een motorboot, maar aangezien Rey geboeid is, leek dat ietwat gevaarlijk. Ten slotte schijnt men te hebben besloten, Rey aaö boord te laten tot 's avonds laat, en hem eerst dan, als de meeste nieuwsgierigen en verontwaardigden hun geduld wel zullen hebben verloren, naar de gevangenis ovei te brengen. Een halfbroer van mej. Ebel, het HoL landsche slachtoffer van Rey, heeft te Mar- seille verklaard, dat hij haar in geen vier jaar had gezien, maar wel briefwisseling met haar had onderhouden. De heer Ren ner, zoo heet de halfbroer, wist te vertel len, dat mej. Ebel in Nederia-ixa-™- vader aardig wat had geërfd, zoodat zij, betrekkelijk onnezorgd kon leven. Renner beschreef mej. Ebel als een ernstige vrouw, en van haar betrekkingen tot Rey begreep hij dan ook niets. Droogte in Mexico. Sterfte onder het vee; de oogsfcj verschroeid. Volgens een door het blad „Excelsior"; ingesteld onderzoek heerscht in verschei-1 dene deelen van Mexico droogte, tenge volge waarvan het vee sterft en de oogst i verschroeid is, zoodat de boeren groote verliezen lijden. De toestand is het ergst in de middelstaten, die worden beschouwd als de graanschuren van Mexico, waar de graanoogst zoo goed als vernield is. HET ONDERWIJS IN TSJECH 0-SL0 WAK IJ E. Een belangwekkend proces. Een socialistische leeraar enzijnrespectvoor andermans overtuiging. Een Kipa-bericht uit Bratislava meldt onder het opschrift: Hoe in Slowakië de godsdienstige overtuiging beschermd wordt De leeraar Loubal verplichtte zijn leer lingen van 'b gymnasium Vagujhely de wer ken van den schrijver Machar te lezen, die zeer beleedigend zijn voor de Kerk, de geestelijkheid en zelfs de- persoonlijkheid j van Christus op lasterlijke wijze aantasten. De ouders der leerlingen besloten na-: tuurlijk tegen deze zielsvergiftiging hunner kinderen te protesteeren. Zestig leden der Katholieke vrouwenver- eeniging verschenen bij den directeur van het gymnasium en verlangden, dat er aan deze lectuur een einde gemaakt werd. De directeur hoorde de vrouwen zelfs niet aan en belde de politie op. Loubal, die socialist is, sprak ondertus- schen de vrouwen hoonend toe eu vroeg haar: „Aan welken God gelooft gij? Waar is hij? Ik zie niemand." De politie maakte proces-verbaal op en tegen de vrouwen werd een strafrechtelijke vervolging ingesteld. De verdediger der aangeklaagde vrouwen eischte natuurlijk dat de directeur, Loubal en de knechts der school, die de godsdienstige overtui ging der vrouwen niet geëerbiedigd had den, ook voor het gerecht hadden te ver schijnen. Het gerecht verdaagde daarop de zit ting en Slowakië wacht thans met onge duld op de beslissing, daar men het voor onmogelijk houdt, dat het protest van voor het welzijn hunner kinderen bezorgde moe ders als een eereschending bestraft zal worden. DE ZIELZORG VOOR DE FASCISTISCHE MILITIE. Militie-kapelaans. In de „Fogilio d'ordini della Milizia" worden normen voor den geestelijken bij stand voor de fascistische militie gepu-j bliceerd. Daarin wordt o.m. gezegd, dat met da zielzorg der legionnairs Katholieke kape-

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6