Land en Tuin bouw Voor Huis en Hof. BINNENLAND. Allerlei. DE KERKVERVOLGING. De barbaarschheid der Mexicaansche machthebbers. Twee onpartijdige getuigeniseen. Men schrijft uit Rome aan dn -.««b.": De Amerikaan dr. R. A. Greenfield schrijft over de kerkvervolging in Mexico, en de „Osservatore Romano", neemt de ■nublicatie over, want ze is het oordeel van een i"1 casu toc^ ze^er onpartijdig ^^Als protestant en lid van de vrijmetse laarsloge, aldus Greenfield, wil ik niet zoo zeer het Katholicisme, als wel mijn vader land tegenover hetgeen in Mexico thans gebeurt, verdedigen. Maar ik moet toch voorop stellen, dat wij allen, enkele uitzon deringen daargelaten, de barbaarschheid veroordeelen, waarmede de Mexicaansche regecring de belijders van den Katholie ken godsdienst vervolgt. Het regime, dat na de revolutie onder voorzitterschap van president V. Carranza werd gevestigd, hield er een radicaal program op na. Dit werd, vooral onder generaal Obregon en president Calles aangepast bij het program der wereldrevolutie. Het voornaamste punt ervan is het uit roeien van eiken godsdienst. Daar bijna geheel Mexico Katholiek is, richtte zich de vervolging in de eerste plaats tegen de Katholieke Kerk. Spoedig merkten de lei ders, dat in de Vereenigde Staten sommi ge richtingen van het protestantisme, en ook de logo, met dit plan sympathiseerden, en zoo geschiedde het, dat de machtheb bers van Mexico zich in verbinding stel den met die machtige Amerikaansche in stellingen, welke tegen het Katholicisme gericht zijn. In zooverre zijn het protestantisme en de loge het eens, dat beiden van oordeel zijn, dat het Katholicisme moet worden uitgeroeid, wijl het een te machtige gods dienst is. In Amerika heeft het binnen wei nige jaren 15 pet. der bevolking tot zich •weten te trekken en het dreigt in de toe komst verdere, groote vorderingen te zul len maken. Ondanks het feit, dat het protestantisme zijn aanhangers geld, kleeding en levens middelen biedt, zijn de Katholieke kerken veel voller, dan die der protestanten. Het is geheel natuurlijk, dat Noord- Amerika, dat aan de spits der stoffelijke beschaving staat, ook den geestelijken scepter zwaaien wil. En wij" zoo vervolgt Greenfield, „achten het protestantisme voor veel geschikter in dezen modernen tijd, dan het Katholicisme, dat middel- eeuwsch is, en derhalve dient Zuid-Ameri- ka ons dankbaar te zijn, dat wij vele dui zenden dollars uitgeven voor de verkondi ging van het zuiver evangelie en voor het in stand houden der Rotary-clubs en der protestantsche zendingen. En wij achten ook den Katholieken godsdienst den groot- sten hinderpaal voor de nagestreefde ver- eeniging van Noord- en Zuid-Amerika. Al leen het Latijnsch karakter staat deze ver- eeniging in den weg en daarbij in de eer ste plaats de Roomsche Kerk.... Het protestantisme erkende terstond, dafc men de inlanders moest uitroeien of dat minstens hun verbanning in de „reser vations" behoorlijk moesten worden door gezet. Om al deze redenen is het ons, protes- tantschen Angelsaksen, onmogelijk, het streven van Calles, om de Katholieke Kerk uit te roeien, ongunstig te beoordeelen. Calles is in Arizona geboren en wijl hij daar werkte en het evangelie leerde, was ook niets anders van hem te verwachten. Maar desondanks moet ik nogmaals vor klaren, dat wij met groote meerderheid de middelen, welke Calles gekozen heeft, niet kunnen goedkeuren. En daarenboven is hot te vreezen, dat, wanneer Calles werkelijk den Katholieken godsdienst heeft uitge roeid, hij ook tegen alle andere gods diensten zal optreden. Wanneer Spaansch-Amerika, dat door onze hulp reeds veel gewonnen heeft aan onze stoffelijke welvaart wil deelnemen, moet het er naar streven, zich ook geeste lijk met ons te vereenzelvigen en inzien, dat alle vooruitgang veel beter met het protestantisme, dan met het Katholicisme bereikt wordt." Greenfield geeft dan verder toe, „dat de Katholieke godsdienst groote dingen schiep, in de architectuur, beeldhouwkunst en schilderkunst, muziek en letterkunde, deze dingen kan men toch niet de welvaart van een volk schep pen EXPORT VAN TUINBOUW PRODUCTEN PER VLIEGTUIG. Het Engelsohe luchtvaartblad „Aero- plane schrijft: „Nederland's naam als bloemen voort- brengend land in aanmerking nemend valt het niet te verwonderen, dat een groote hoeveelheid tuinbouwproducten in de K L. M.-vliegtuigen naar Croydon wordt ver voerd. Het zal echter voor velen een nieuwtje zijn, dat een groot deel van de vroege aardbeien, welke begin Juni aan de Engelsche markt kwamen, van Ncder- landschen oorsprong waren en door de lucht naar Engeland zijn vervoerd. De aardbeien zijn thans opgevolgd door rozen knoppen en deze op hun beurt weer door rozenstekken voor enting. Daar de ver voerkosten bij een eenigszins redelijk ver voer slechts 3 tot 4 shilling per pond be dragen en de goederen spoedig en frisch aankomen, is hot duidelijk, dat hier een goede gelegenheid voor zaken doen open staat en dat de K. L. M. van deze gele genheid een goed gebruik maakt. In elk geval schijnt de K. L. M. erin te slagen haar vliegtuigen op de lijn naar Londen regelmatig een goede lading te verschaf ten, beter dan op andere lijnen het geval zoover ^et Engelsche luchtvaart blad. Inderdaad is het vervoer van tuin bouwproducten buitengewoon sterk toege- "nmen. Bedroeg dit in 1923 gedurende Op grond van dit alles zouden wij, zegt Greenfield, door de „International Civic Organisation" aan president Calles willen vragen, dat hij die obstinate Katholieken niet van het leven berooft, dat hij de vrou wen niet laat beleedigen en dat hij zijn aanhang geen vergunning geeft, om overal, waar zij hun schreden richten, te plunde ren en te rooven, onder voorwendsel het Katholicisme te vernietigen. Want he" lijdt geen twijfel, dat thans het recht tn de vrijheid der burgers in Mexico zeer ge schaad worden." Een ander schrijver over dit thema is pro fessor Leonardo de la Fuente. Hij schrijft in de „International Civic Organisation": „Het godsdienstconflict in Mexico is niet, zooals vaak beweerd wordt, een conflict op wijsgeerigen grondslag. De radicale ele menten, welke thans in Mexico heerschen, hebben drie programpunten. Zij hebben den geheelen anti-godsdienstigen gang van za ken der wereldrevolutie geaccepteerd, zij willen, tot eigen voordeel, de kerken, kloos ters en katholieke instellingen berooven, en ten slotte trachten ze hun optreden sluw te maskeeren, om er vooral toch in Amerika geen schade van te ondervinden. Zoo heeft Calles zich den steun weten te verschaffen van alle radicalen der ge heels wereld, doch vooral ook van hen, die bij deze roofpartij eenige baten te wachten hadden. De dag zal komen, waarop al die lan den, welke zoo onverschillig zijn gebleven, zullen inzien, hoe zij alleen het Noord- Amerikaansche protestantisme hebben ge holpen. Want het gaat in dit conflict om niets anders, dan om den aanval van het Noord-Amerikaansche protestantisme te gen de Katholieke Mexicanen. Een gezag, dat voor de revolutie ont stond matigt zich het recht aan, wetten voor te schrijven, alle mogelijke gruwelda den te bedrijven, de vrijheid te onderdruk ken, te rooven te plunderen en alle men- schelijke wetten te schenden. Zoo heeft men het huisrecht aangetast, vooraanstaande personen zonder vooraf gaand proces gedood, men heeft heele me nigten terechtgesteld, goederen geroofd, straffen opgelegd, zoo gruwelijk en wreed als nooit barbaren hebben uitgedacht; b.v. de inenting van onschuldigen met ziekte bacillen, de aanranding en bespotting van weerlooze en brave vrouwen en meisjes, de terechtstelling van kinderen en grijs aards. Ziedaar de regelen, waarnaar de re geering van Calles zich richtte, om, zooals zij zegt.... de landswetten in aanzien te brengen Waarachtig het Mexicaansche volk lijdt geweldig door dit dooden van elke vrij heid, niet alleen de persoonlijke, maar ook de vrijheid van godsdienst en school. Hoe kan metn in naam der natie, een kerk van de goedeern berooven, welke de geloovigcn schonken1 Ook de democratische staten mogen de kerkgenootschappen niet beschouwen als vennootschappen, welke men te allen tijde kan ontbinden. Hoe kan men het zich ver meten, alle kerken, om het even of Katho lieken, of Presbyterianen of Wederdoo- pers of anderen zo bouwden en haar eigendommen in beslag te nemen? Dafc kan nooit nationaal eigendom zijn! Maar de Mexicaansche natie bestaat immers thans alleen nog maar uit Calles en zijn kameraden Dit ongelukkige land kan thans be schouwd worden als een weerlooze buit van een wilde horde. De mannen der regeering zijn bastaards, die noch de eer van hun moeders, noch die van hun vrouwen en dochters respec teeren. Hoe kan men van hen eischen, dafc zij de eer der overige Mexicaansche vrou wen en meisjes eerbiedigen? Terwijl de tegenwoordige machthebbers van dit verarmde land het er goed van nemen, ziet men lange karavanen van bur gers die hun vaderland verlaten, om zich in Noord-Amerika te vestigen. Er leven daar reeds meer dan 3 millioen Mexicaan sche burgers in ballingschap. Door de godsdienstvervolging zijn een groot aantal arbeidsmogelijkheden vernietigd; welda digheids instellingen werden in grootcn getale gesloten en baten ervan onder de aanhangers der regeering verdeeld. Ook vele fabrieken zijn gesloten en de geheele handel ligt stil. Ten slotte moest vastgesteld worden, dat de godsdienstvervolging in Mexico niets anders is dan de instelling van een tyrannie over een geheel volk. Ieder, wien de vrijheid lief is, moet zich daartegen verzetten, zelfs dan, wanneer hij persoon lijk het Katholicisme niet welgezind is". het geheele jaar nog slechts 5000 Kg., over 1927 werd reeds 130.000 Kg. vervoerd en teekenend is het, dafc in de maand Mei 1928 alleen reeds 70.000 Kg. werd ver voerd, waarvan 40.000 Kg. aardbeien e\ 30.000 Kg. bloemen. Van één exporteur werd in de maand Mei 18000 Kg. ter verzending ontvangen. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. 1e helft Juli. Op den voorzomer valt niet te roemen. Weinig warmte en meestal een grauwe lucht; het oude liedje werd weer bewaar heid: „De lucht is zoo grauw, Dra onweert het gauw, Mijn koren, mijn koren gaat plat, o wee Heel wat koren is plat geslagen, van het zaad komt dan weinig terecht. Hooi- gras is er in vele streken ook weinig geko men. De nazomer heeft dus heel wat goed te ma-ken. Laten wij waakzaam zijn om schade zooveel mogelijk te voorkomen. B.v. door de aardappelziekte. Het voorkomen van een aantasting door bespuiting is zeer gewenscht. De bereiding van Bordeauxschc pap geschiedt door samenvoeging van ko pervitriool en versch gebluschte kalk, bei de in water opgelost, in zoodanige verhou ding, dab op 100 L. vloeistof aanwezig zijn anderhalf a twee K.G. kopervitriool en 1 a 1-eenderde K.G. kalk (deze laatste als ongebluschte kalk berekend). Bourgondi sche pap wordt bereid uit 2 K.G. kopervi triool en 1 K.G. watervrije soda (sodex op 100 L. water). Wij willen er nogmaals op wijzen, dafc een 2- of 3-malige besproeiing, met tusschenruimtc van enkele weken, ver de voorkeur verdient boven éénmalige be sproeiing, daar deze meermalige bespui ting eerst voldoende zekerheid geeft, dat ook de knollen vrij van ziekte zullen zijn. Wie nadere inlichtingen omtrent de toe passing verlangt, wende zich tot den Plan ten ziektenkundigen Dienst te Wagenin- gen, of tot een der in verschillende plaat sen gevestigde ambtenaren van dien dienst. Uitvoerige recepten en brochures zijn te Wageningen verkrijgbaar. Van het aardappelgewas gaan we naar den groententuin. Bij nat weer is het een heele toer om dien goed schoon te houden en geregeld van onkruid te zuiveren. Tel kens moeten de wortelen en slabedden enz. gewied worden. Bij droog weer schof felt men de paden, tusschen de erwten- en boonenrijen, en de groenten, waar men met de schoffel tusschen kan komen. Late soor ten erwten en capucijnürs moeten ook schoongehouden en aangebonden worden, hetgeen ook met de laatst gelegde stok- snij- en slaboonen moet geschieden. In dezen tijd kan de rups een gevaarlijke vijand zijn van de kool. Begint ze zich hier en daar te vertoonen, dan moet men er onmiddellijk bij zijn: dagelijks ga men de kool na om de rupsen, die men aantreft, te dooden. Men kan thans nog eens andij vie zaaien. Is de grond droog, dan moet men deze eerst goed vochtig maken. Na gezaaid te hebben, kan men natuurlijk alleen bij erge droogte een mat. over het bed leggen, want het zaad zou niet opko men, als het niet in vochtige aarde lag. Het soort-, dafc men nu zaait, moet winter- andijvie zijn. Deze is harder dan de zomer-, volhart soort, aan deze kan men 'fc spoedig zien, wanneer het in 't najaar maar even vriest de winterandijvie daarentegen is tegen de eerste nachtvorsten wel bestand. De plan ten der late andijvie behoeven niet alle uitgeplanfc te worden: men kan een ge zaaid bed tot op ongeveer een voet van elkaar uitdunnendie blijven staan zullen dan goed doorgroeien, en de rest kan men verplaatsen. Van de zomerandijvie krij gen sommigen niet veel goeds, omdat zij ze hebben verplant. Zomerandijvie late men liefst op het zaaibed staan, omdat zij anders licht gaan schieten. Daarmee hou- de men dus bij het zaaien reeds rekening, door het zaaibed flink groot te nemen en het zaad dun uit te strooien, zoodat de planten later op een behoorlijken afstand van elkaar komen te staan. Er komt hier en daar al een bed vrij van gewassen, die afgeloopen zijn. Daarop kan men plan ten: koolsoorten, selderij, prei, late andij vie. Koolsoorten moet men planten met den kop naar het Koorden, de zon trekt ze dan recht. Men moet liefst 's avonds verplanten en den grond vooraf flink voch tig maken. Radijs kan men ook nog zaaien en als nateelt: worteltjes en kropsla, ter wijl nog wel eens gelegd worden in deze maand vroege doperwten en peulen. Voor stokboonen is het te laat maar vroege stamprimassen kunnen nog een goede op brengst geven. Natuurlijk bestaat er veel kans voor mislukking. Uien en sjalotten worden nu opgenomen. Augurken om in te leggen, worden regelmatig geplukt. De uit- loopers van de aardbeien worden afgesne den, en nieuwe bedden kunnen al worden aangelegd. In den bloementuin worden de anjelieren afgelegd. Uitgebloeide vaste planten kunnen gescheurd worden. Twee jarige en overblijvende planten worden nog gezaaid. Reseda, Eschshcolzia, Con volvulus tricoler, geven, nu gezaaid, in Oc tober nog bloemen. Geraniums (Pelarzo- niums) en Fuchsia's worden nu door stek vermenigvuldigd. In 't laatst der maand kan men beginnen met het oculeeren van rozen; ook worden ze gestekt. Men kan nu volop in de snijbloemen wezen. In 'fc laatst der maand worden al enkele voor- jaarsbolletjes, als sneeuwklokjes en scilla's, geplant. De eerste Dahliabloemen zijn er al. Huisvrouwen, doodt thans de vlie gen Wacht niet tot er vele zijn. Ze zijn onze bittere vijanden. Vliegen verspreiden gif, vuil en bederf. Zij vinden bij voorkeur hun voedsel op stoffen, die in ontbinding verkeeren; straatvuil, uitwerpselen, rot tende bestanddeelen, cadavers. En daar door besmet, komen ze in onze huizen en zetten zich op onze levensmiddelen. Spaart geen vlieg! Wetenswaardige Berichten. Legatum Visserianum. Een bekroond antwoord op een prijsvraag. In Juli 1926 heeft de Leidsche faculteit der Rechtsgeleerdheid voor het Legatum Visserianum de volgende prijsvraag uitge schreven: Een critiseh overzicht, volledig voorzoo ver dit uit de uitgegeven bronnen, welke alleen behoeven te worden geraadpleegd, mogelijk is, van het Westfaalsche congres en de daaraan voorafgaande vredesonder handelingen. Uit het overzicht moet blij ken de beteekenis van het congres voor de organisatie van de Westerscho sfcatenwe- rold, alsmede ook voor andere volkenrech telijke gezichtspunten, bijv. de vraag, in hoever er aanleiding bestaat, het jaar 1648 te beschouwen als een mijlpaal in de ont wikkeling van het volkenrecht. Op deze vraag zijn drie antwoorden bin nengekomen, waarvan aan één een prijs ten bedrage van 3000 is kunnen worden toè- gekend. De schrijver bleek te zijn prof. Andreae Rapisardi Mirabelli, hoogleeraar aan de Koninklijke universiteit te Sienna (Italië). Rede van mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen. Op de te Leeuwarden gehouden Frie- schen Landdag der Roomsch-Katholieken, heeft mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen lid van de Tweede Kamer en bekend voor stander van de hernieuwing der coalitie, een politieke rede gehouden. Aan het verslag daarvan in de „Maasbode" zijn de volgende passages ontleend: Nog pas geleden heeft de leider der Christolijk-Historischen in eone algemeene vergadering van de Federatie van Christe- lijk-Historische Jongeren-groepen, den jon geren toegeroepen: Christelijke politiek beteekent, zooals dit met alles, waaraan dat praedicaafc wordt toegekend, het geval is: de dingen van het staatkundig leven zien in het licht van Christus-zelf. Moge dit door allen wèl overdacht wor den, nu wij wellicht binnenkort voor de be slissing worden gesteld van de vraag een vraag, die voor mij geen vraag is of wij, nadat jarenlang in Nederland, eenig in Europa is gevoerd geworden Christelijke politiek, die Christelijke politiek zal wor den prijs gegeven, zoo al niet voor goed, dan toch voor, wie weet hoe lang een tijd. De laatste paar jaren kenmerken zich door dalende belangstelling in de politiek, hetgeen waarlijk te begrijpen is, nu men wat leven en bezieling geeft, uit de politiek weggenomen heeft. Heeft men echter ik stel de vraag maar, heeft men genoeg ge daan buiten het parlement, in vergadering en in de pers om aan ons volk bij te bren gen kennis van en liefde voor de Christe lijke politiek? Wat er van zij, voor mij was, is, en zal blijven eerste taak op politiek ter rein te bevorderen, dat in heb staatkundig leven Christus zij en blijve geplaatst in het centrum, èn uit liefde tot den Christus èn in het belang der gemeenschap. Zouden er onder de onzen gevonden worden, die het aan zouden durven te zeg gen: dat onze politiek niet al te principieel mag zijn, vooral niet een devoot karakter mag hebben, want dat het er toch maar op aankomt practische resultaten te bereiken, tot hen zoude ik willen zeggen: Ziet dan, wat de laatste 40 jaren is tot stand ge bracht; ziet de positie der Katholieken in Nederland een halve eeuw geleden en nu, en erkent den vooruitgang, en weesfc dank baar er voor. Noen, verzwijgen zullen wij het nooit, dat onze politiek ook gericht is op, het belang der Katholieke Kerk, gericht is op het be houd van haar vrijheid. En dan, ziet de po sitie der Katholieke Kerk in andere landen van Europa, ook die in de zoogenaamde katholieke landen, en vergelijkt die met de positie der katholieke kerk in Nederland en wcest dankbaar. Daarom te meer mogen wij zoo met klem aandringen op een hervatting der christo- lijko politiek, wijl we kunnen wijzen op de resultaten, in 40 jaren bereikt. Ziet naar onze onderwijswetgeving, ziet naar onze sociale wetgeving, en erkent toch het goe de voor gansch de gemeenschap en weest er dankbaar voor. Wij hebben het algemeen kiesrecht. Wel nu, laten wij ons best doen dat algemeen kiesrecht zóó te hanteeren, dat het de doorwerking der christelijke democratie op politiek terrein bevordere. En dat kan en dat zal gebeuren, wanneer we het volk oproepen tot een strijd, dien het begrijpt, en dien het daarom met enthousiasme me- desfcrijdfc. Wie op het volk doet, neerkomen een stortvloed van ingewikkelde problemen voor de bestudeering van elk waarvan wellicht een geheel leven wordt geiraagd, bereikt, dafc de politiek niet door 100 pet., maar door 50 pet. der kiezers gedreven wordt, gaat dus lijnrecht in tegen de de mocratie. Wat echter verstaat de massa? De mas sa van hoog tot laag verstaat liet, wan neer men ze opwekt om mede te werken, dafc bij behandeling der verschillende vra gen in onze politieke lichamen in de eer ste plaats gevraagd wordt, of Gods Wil, Gods Wet te dien opzichte iets te zeggen heeft ten opzichte van gezagsuitoefening, onderwijs, sociale zaken, huwelijk, zede lijkheid enz., kan dat gemakkelijk aan de massa duidelijk worden gemaakt. En zoo zal ook de meest eenvoudige zeer goed kunnen beoordeelen op wien hij stemmen moet, zal hij kunnen beoordeelen, wetend, waarom het gaat, welke personen den meestcn waarborg bieden het algemeen belang te dienei., gelijk dat naar christelij ke beginselen gediend worden moet. Op die wijze komt de christelijke democratie op politiek terrein tot verwezenlijking ter cere Gods, tot heil der gemeenschap. Veertig jaren lang heeft men in Ne derland het gekend, dat het openlijk werd uitgesproken, dat men wilde christelijke politiek, dafc het openlijk werd uitgespro ken, dafc met Koning Christus, met Zijn Wil en Wet, vóór alles op staatkundig ter rein rekening gehouden worden moest. Het Nederlandsche volk heeft daarvan gezien en ondervonden de zegenrijke resultaten. Door droeve omstandigheden die ik thans buiten bespreking laat is daar aan op 11 November 1925 een eind ge maakt. Ook daarvan zijn de gevolgen ge voeld. Het volgend jaar zal het Nederlandsche volk voor de beslissende vraag worden ge steld: Wat nu? Laat ons bidden en wer ken, opdat die vraag in een voor land en volk gunstigen zin worde, beantwoord. Een ieder gevoelt, dat het huidig tijd vak van politieke onverschilligheid moet worden afgesloten. Do vraag dringt zich dus op: Wat dan? Onder welke leuze wilt gij voortaan arbeiden op politiek ter rein?? De beste hulde, die wij Schaepman zul len kunnen brengen zal wezen, als wij be vorderen, dafc het volgend jaar weer een politiek gaat gevoerd worden, die door daad zal bewijzen, dat haar richtsnoer is Schaepman's devies: Credo Pugn' OUDJESDAG ,,'k Heb mijn wagen volgeladen" Kijk, was dat geen leuk idee Juist als in dat jeugd-coupletje Nu eens alle oudjes mee? Al die zonnige gezichten In zoo'n lange autostoet, Daar zoo'n heerlijk autotochtje Bij die oudjes wond'ren doet. Beter dan door 't beste drankje, Beter dan met apenklier, Wordt de ouderdom weer jeugdig Door zoo'n ritje voor pleizier. Al die ouwerwetsche oudjes In zoo'n glimmend wonderding, Onder, nu eens veil'ge hoede Van koetsier-benzineling. Vier maal vier-en-vijftig oudjes In de auto er op uit Vier maal vier-en-vijftig oudjes Glunder voor een autoruit. Al die ouwe passagiertjes Met hun sombere bestaan, Is nu met die auto-duivels Eens een groot pleizier gedaan. Eens wat zon en levensvreugde En een opgewekte lach, Op zoo'n oud gezicht gotooverd Door zoo'n auto-oudjesdag. 'fc Is weer duidelijk bewezen, Ieder oudje weet er van, Dat men alles, zelfs een auto Ook wei goed gebruiken karf. Hoevee! kostte de ontdekking van Amerika? 1492Amerika ontdekt. Het is een jaartal, dat even onvergefe lijk in de horsenen blijft gemetseld al: 1600: Slag bij Nieuwpoort, of 164S: Eindi van den tachtigjarigen oorlog. De ontdekking van Columbus is reedi eeuwenlang in den breede besproken. Vai de weigering van zijn vorstin om geld vooi de onderneming te geven, van Columbus vergissing, toen hij meende in Indië t< landen, weet elk kind te verhalen, da trouw zijn lessen heeft geleerd op de ban ken van de lagere school. Een Engelschman, die blijkbaar nieuws gierig was, hoeveel geld de onvervaarde admiraal van de Spaanscho vloot nood ij heeft gehad om zijn pionierswerk te ver richten, kwam onlangs de wereld verrassci met de medcdeeling, dafc de ontdekkinj van Amerika, zuiver berekend, geen stui ver meer heeft gekost dan zes duizend zc< en dertig gulden! Om tot dit resultaat te komen, had hij een diepgaande studie moeten maken van de omstandigheden waarin Columbus en zijn collega's in hel jaar 1492 verkeerden. Volgens zijn berekening kreeg Colum bus vijf honderd elf gulden en twintig ccnl voor de reis. Zijn salaris als admiraal be droeg namelijk 768 per jaar, en daar dc expeditie duurde van begin Augustus 149: tot eind Februari van het daarop volgen de jaar, kon hij de juiste som precies vast stellen. Toen de rekenmeester vervolgens het aantal schepen, kapiteins en manschappen te weten was gekomen, cijferde hij net zoo lang, tot hij wist hoeveel de salarissen van al deze lieden te zamen bedroegen. Een kapitein uit dien tijd verdiende 492 per jaar; de gage van de overige bootslui va rieerde tusschen de 55 en 72. Zoodra de Engelschman zijn cijfers nauw keurig getoetst had aan die, welke in oude scheepsjournalen en folianten stonden op- geteckend, begon hij te vermenigvuldigen en te deelen, op te tellen en af te trekken. Met als resultaat: zes duizend en zes en dertig gulden onkosten voor de Spaansche regeering uit het einde der vijftiende eeuw. 't Is een aardig rekensommetje om den kinderen op te geven: als de uitgaven van een reis zooveel duizend gulden bodragen als de admiraal zooveel opstrijkt én dc rest verdeeld wordt tusschen do kapiteins, dio ieder een vast bedrag krijgen en do overi ge bemanning, uit hoeveel schepon be staat dan do vloot en met hoeveel koppen is zij bemand? Zouden zij de berekening tot een goed einde brengen?! Edison's eerste chèque. Van den beroemden uitvinder Edison doen talrijke anecdoten de ronde. Zoo wordt o.a. verhaald, dafc toen Edison heb bedrag van zijn eerste chèque zag, 40.000 dollars hij bijna flauw viel. Hii had toentertijd nog geen flauw begrip van banken en banksaldo's. Toen hij zijn chè que dan ook wilde, inwisselen, was hij ver baasd, toen de kassier deze teruggaf, ter wijl hij iets zei, dat Edison met zijn doof heid niet kon verstaan. Edison dacht, dat hij een waardelooze chèque had ontvangen en vroeg rechterlijk advies. Toen hij naai de bank terugkeerde, betaalde do kassier het geheele bedrag in grootendeels kleine, bankbiljetten uit. Edison stopte met veel moeite al zijn zakken er mee vol, en bleer toen, omdat hij bang was, dafc het geld zou worden gestolen, den geheelen nacht op. Fijne wenk. Dame in een lingeriezaak laat van alles overhoop halen, maar kon geen keuze doen. Ongeduldig vraagt de chef; „U be doelt toch zeker inkoopen te doen V' „Natuurlijk", antwoordt de dame, „maar waarom vraagt u dat eigenlijk?" „Ja, ik dacht soms", zei de chef, „dafc 't uw bedoeling was om den inventaris op te maken."

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7