Ned. Oost-lndië. Vragenbus. Letteren en Kunst krasweer2 -a8e*s kwam op heb oolijke denkbeeld, zoodra de arbeiders elders te werk werden gesteld, alle wekkersignalen op eenige minuten over twaalven te stellen. Het was Zaterdag en precies om twaalf uur was de werkweek ten einde. De ar beiders grepen hun broodzak en verlieten achter elkaar over de brug het 6chip. Vol gens gewoonte stond op de kade een agent der havenpolitie en juist toen de eerste arbeider hem passeerde, liep de wekker af, welk voorbeeld met slechts korte tus- schenpoozen door alle andere wekkers werd gevolgd. Algemeene ontsteltenis onder de dieven volgde, doch de controleur had spoedig het geheim opgehelderd en wist tevens te be werken, dat er geen massa-vervolging werd ingesteld. Maar als er misschien in Sydney nog wel eens een artikeltje uit de lading verdwijnt, een wekker is het zeker niet. De steenkoollaag te Kenadsa. Zooals men weet, is in 1917 in het Zui den van Oran, bij de grens van de Sahara, een kleine steenkoollaag ontdekt. Het delven, dat men aanvankelijk onder den blooten hemel deed, geschiedt tegen woordig door middel van gangen, die do buiging van de steenkoolader volgen, en zoo tot 120 Meter naar beneden afdalen. De dagelijksche productie, die in 1918 20 a 30 ton bedroeg, is nu tot 100 ton geste gen en zal binnenkort op 200 gebracht kunnen worden door de nieuwe werktui gen die men verwacht. De jaarlijksche productie, 4400 ton in 1918, was in 1923 10.000 ton, 20.000 in 1926, 30.000 in 1927. Met de nieuwe werktuigen zal men 50.000 ton kunnen maken. 400 ar beiders zijn in de mijn werkzaam. Platlnalagen op Madagascar. In de streek Vatomandry, ten Zuiden van Tamatave aan de kust van Madagas car, heeft men onlangs goudhoudend zand ontdekt, dat een groote hoeveelheid pla tina bevat. Reeds in 1908 was in het Zui den van deze streek de aanwezigheid van platina in verbinding met goud geconsta teerd, maar in een geringe hoeveelheid. Ditmaal schijnt de vondst veel belangrijker te zijn. INGEZONDEN MEDEDEELING. Mooie Huid Door het geregeld gebruik van Purol ver dwijnen geleidelijk alle oneffenheden, zooals puistjes, uitslag en rim pels. Uw huid wordt gaaf en zacht door een half uur moeten wachten, wat zeer zeker niet aangenaam is. Het was wel zoo goed geweest de uren van vertrek uit Lei den op heel en half uur te stellen. Ten slotte nog dit. Indien zooals heden- en gistermorgen in de tramtreinen wagens mederijden, welke gereserveerd zijn, waar om daaraan niet een bord bevestigd met b.v. de woorden „gereserveerd" zooals de Spoorwegen ook doen. Zonder een derge lijke aanduiding begeeft het publiek zich naar dien wagen, doet vele vergeefsche pogingen om de deuren te openen en krijgt ten 6lotte van den conducteur de modedecling, dat het niet in dien wagen mag instappen. Een aanduiding zooals door mij bedoeld zou voor het publiek veel ergernis en voor de N. Z. H. T. veel tijd verlies besparen. Met beleefden dank voor de opname tee- ken ik, Hoogachtend, Z. De „Schola Cantorum" naar Keulen. De „Schola Cantorum" (dir. Hubert Cuypers) heeft een uitnoodiging aangeno men om op 2 October a.s. op te treden in de groote Konzerthalle der „Pressa" te Keu len. Onderhandelingen worden nog gevoerd over zingen in den Dom op 3 October, ter gelegenheid van de algemeene vergadering der Caeciliënverein. INGEZONDEN STUKKEN „Blauwe Tram" Den Haag—Leiden v.v. N. Z. H. T. Geachte Redactie, Hiermede veroorloof ik mij een beroep op Uw welwillendheid te dqen door U te verzoeken het onderstaande wel in Uwe kolommen te willen opnemen. In het zomerseizoen 1927 kwam het ge regeld voor, dat de tramtreinen op de spitsuren slechts uit 2 wagens bestonden, zoodat deze treinen reeds spoedig na ver trek van beginpunt dicht bezet waren. Op mijn klacht door middel van de pers werd onverwijld daarin verandering ge bracht, door de treinen op de spitsuren uit minstens 3 wagens te doen bestaan. Doch in dit seizoen dreigt weer eenzelf de schandelijke toestand zooals aanvanke lijk in het vorige jaar b.estond, neen nog erger! Gistermorgen bestond de tramtrein Den HaagLeiden wel uit 3 wagens, ech ter was de laatste wagen gereserveerd voor een club kinderen, welke een uit stapje gingen maken. Waarom moest die laatste (gereserveerde) wagen per se om 8 uur loopen en kon zulks nu werkelijk niet om half 8 of half 9? In dit geval had de derde wagen voor het publiek kunnen menen, dat zich nu moest laten welgoval- en om samengepakt in 2 wagens plaats te nemenHedenmorgen bestond de tram den^ ,e^,maaSr en (vertrek Bezui- n f mt 3 wagens' doch Zt i Wage" reed ledig tusschen Den Haag en Leiden bestaande instapplaatsen met in dien dorden wagen mochten instappen! Met als gevo)„ |at Ook komt het geregeld voor, dat o a die tramtrein LeidenScheveningen ver trek uit Leiden 17.20, slechts uit 2 wagens bestaat, zoodat deze reeds overvol zijn als zij nauwelijks Leiden achter zich hebben wat met het oog op de zomertemperatuur een absoluut ongewenschte toestand is. Do N. Z. H. T. moge bedenken, dat hare tram treinen geen vee, doch menschen vervoe ren. Het blijkt herhaaldelijk, dat de N. Z. H. T. niet die oonsideratie aan het publiek betoont, welke het verdient. Om een voor beeld te noemen. In Leiden en omstreken jerken vele personen uit Voorschoten, oorburg, Den Haag en Scheveningen, yelke verschillende malen per dag van üe treinen van genoemde Maatschappij gebruik maken. Nu vertrekt de tramtrein anmt Leiden naar Den Haag 10 minuten °°r heel en 10 minuten voor half uur, ter- *i]lI de werkuren voor bedoelde personen het algemeen op heel resp. op half uur eindigen. nu <*en tramtrein, welke om «•50 resp. 17.20 (5.20) uit Leiden vertrekt. treinen kunnen vele personen, om 12 uur en half 6 hun dagtaak be- "migen, geen gebruik maken, zoodat Vraag: Ik ben sinds Januari 1928 in verschillende huizen als vaste werkster aangenomen en nu met de a.s. vacantie gaan al die menschen voor 4 of 6 weken uit. Heb ik nu recht op doorbetaling heel of half. Ja of neen? Antwoord Als U inderdaad als vaste werkster zijt aangenomen en de be trekking niet is opgezegd, mcenen wij dat U recht op loon hebt voor die dagen dat U tengevolge van afwezigheid van uwen werkgever, niet hebt kunnen werken. Vraag: Kan ik met een bewijs van onvermogen gratis procedeeren, eventueel ook in liooger beroep? Antwoord Met een bewijs van on vermogen kunt u naar het Bureau voor Consultatie in Den Haag gaan en daar kan U wordt niet vrijgesteld van de overige Verder kunt u worden vrijgesteld van grif fierechten en deurwaarderskosten, doch ze wordt niet vrijgesteld van cle overige proceskosten, die nog vrij hoog kunnen zijn. Wanneer uw zaak dus niet stevig staat, moet u niet in hooger beroep gaan. Vraag: Bestaat er ook nog een Ge zondheidscommissie? Zoo ja. Waar is dan het adres en tot wien moet ik mij wenden? Antwoord: Er bestaan verscheide ne gezondheidscommissies in verschillende districten. Daar uw brief afkomstig is uit Voorhout, zult u de gezondheidscommissie bedoelen, waaronder Voorhout ressorteert. Deze is gevestigd te Alphen aan den Rijn. Wend u zich tot den Secretaris der gezond heidscommissie te Alphen aan den Rijn. Vraag: Dit voorjaar is door mij een aanvraag gedaan om verpleging ten koste van. het invaliditcitsfonds van den Raad van Arbeid te Leiden. Er is afwijzend over beslist. Nu is mijn huisarts wezen infor- meeren waarom ik afgewezen was, maar ze laten niets van zich hooren. Zijn zij ver plicht daaromtrent inlichtingen te ver strekken aan den geneesheer, ja of neen. Zoo ook aan den patiënt zelf, of is dat voor den Raad vrijblijvend. Antwoord De redenen, waarom een aanvrage wordt afgewezen, worden steeds aan den huisarts medegedeeld. Wanneer u niets gehoord hebt, raden wij u ten sterk ste aan, u nogmaals met den Raad van Ar beid in verbinding te stellen. Een ant woord zal niet geweigerd worden. Vraag: Is er voor het verkrijgen van een dagpas aan de Duitsche grens een be wijs van Nederlanderschap noodig of e. v. andere papieren? Antwoord Een dagpas voor Duitsch land wordt slechts verstrekt aan grensbe woners, die in een zóne van 15 K.M. van de grens wonen. Voor andere Nederlan ders mogen geen dagpassen afgegeven wor den. Zij moeten in het bezit zijn van een gewonen pas, welke ter secretarie aange vraagd moet worden en 2.90 kost. Vraag: Welke is de kortste weg per auto van Zevenhoven naar Esbeek? Hoe veel K.M.? Antwoord Zevenhoven, Nieuwkoop, Zwammerdam, Bodegraven, Gouda, Haas trecht, Schoonhoven, Nieuwpoort, Gou- driaan, Schelluinen, Gorkum, Woudrichem, Giessen, Neer Andel, Eethen, Drongelcn, Waalwijk, Loon op Zand, Tilburg, Hilva- renbeek, Esbeek. Afstand omstreeks 100 K.M. DE OLYMPISCHE SPELEN (Een stukje geschiedenis). Volgens de Grieksche mythologie of fa belleer moet Heracles, of zooals wij hem meestal noemen, Hercules, een sterke knaap geweest zijn, eon echt kracht- mensch. Reeds als kind levorde hij het bewijs, dat hij een kracht in zijn kleine knuisten bezat, van wat ben je me! Op zekeren dag nl. had zijn moeder hem in een schild op den grond gelegd en een godin, die Hercules niet graag lijden mocht, meende van die gelegenheid ge bruik te kunnen maken om licm uit den weg te ruimen. Ze stuurde daarom twee slangen op hem af, welke twee lieve dier tjes bijna goruischloos naar den kleinen knaap toe kwamen kruipen. Hercules had ze evenwel in de gaten gekregen. Hij liet ze heel kampjes naar zich toe komen en toen ze vlak bij hem waren, greep hij ze vast en worgde ze een voor een met zijn poezelige handjes. In de raadsbesluiten der goden was be paald, dat Hercules in allerlei beproevin gen blijken van buitengewone deugd en kracht zou geven. De fabelleer heeft dan ook twaalf daden van hem opgeteekend, ■waarvan de uitvoering de bewondering van alle Grieken der oudheid wegdroeg. Een van die werken was de reiniging van de stallen van Augias, koning van Elis. Deze vorst bezat niet minder dan 3000 runderen. De stallen van die dieren waren in geen 30 jaar schoongemaakt, zoodat het er daarin allesbehalve zindelijk uitzag. Eindelijk werd de toestand zóó erg, dat het niet langer kon en aan Hercules werd de vereerendc taak opgelegd deze stallen van mest en verder vuil te reinigen. Als 't hem lukte hiermee binnen drie dagen klaar te komen, dan zou hij zoo be loofde de konipg hem het tiende deel van het aantal runderen als loon ontvan gen. In de nabijheid van de stallen stroomde een rivier, de Alpheus en Hercules meen de, dat deze hem wel een handje kon hel pen bij de uitvoering van r 'n moeilijke taak. Hij wierp een dam in rivier, het geen voor hem maar een kb igheidje was en leidde het water van der' -troom toen door de stallen heen, zood ui het vuil weggespoeld werd en hij r<'. t in één dag klaar was met zijn werk. Toen hij, na afloop van den zwaren ar beid, den koning om zijn loon vroeg, was deze niet geneigd het hem te geven. Her cules zetle bij die weigc,:ig zoo'n ver schrikkelijk boos gezicht, den koning de vrees om het hart hIc-- en wegvluch tende hem toeriep, dat h'j runderen wel zou gaan halen. Al heel iuw verscheen hij weer, evenwel niet m- het vee, doch met een troep gewaperi mannetjes, die van plan waren Hercules even af te dro gen. Maar deze, ook niet mis, nam zijn knots ter hand en sloeg ze allen in minder dan geen tijd tegen do vlakte, den koning incluis cn nu kreeg Hercules van Phyleus den zoon en opvolger van Augias de be loofde runderen. Dat zaakje had onzen held geen wind eieren gelegd, want toen hij zijn koetjes verkocht had, zag hij zich in 't bezit van een bonk geld. Nu was Hercules een deugdzaam man en hij wist dit geld niet beter te besteden, dan door er te Olympia een tempel voor te stichten ter eere van zijn vader, den oppersten god Zeus. Bij die gelegenheid noodigde hij de Grieken uit hun rapste zonen naar Olympia te zenden ten einde de feesten, die ter eere van Zeus gegeven zouden worden, op te luisteren met allerlei kampspelen, waaronder de wedloop een van de voornaamste zou zijn. Aan die uitnoodiging werd gretig gevolg gegeven en dit kampspel beviel den Grie ken zoo goed, dat men afsprak over vier jaren weer zulk een vertooning aan het volk te geven ter eere van den oppersten gód. Dit alles wordt ons verhaald door de fa belleer der grijze Oudheid, die dan ook terecht of ten onrechte Hercules aanwijst als de instellcr der Olympische spelen. In het allervroegste tijdperk werd er naar men meent geen andere wedstrijd dan de veldloop gehouden; wel bleef deze voortdurend in het hoogste aanzien staan, maar na verloop van tijd werden toch veel andere lichaams-oefeningen .hierbij ge voegd en daardoor de duur der spelen van één dag tot vijf dagen verlengd. Ze namen steeds in belangrijkheid toe, zoodat men van 766 v. Chr. af, den uitslag er van op- teekende en den tijd begon te vordeelcn in Olympiaden, dus in tijdruimten van telkens vier jaar. In het oude Griekenland bestonden nog andere spelen, doch do Olympische waren verreweg de vermaardste. Zoodra de he rauten den tijd der viering hadden bekend gemaakt aldus Dr. J. A. Wynne in zijn Algemeene Geschiedenis, deel I stroom de al wat Griek was van heindo en verre, uit de steden van Benoden-Italië en Sici lië, zoowel als uit de nabij gelegen streken naar de vlakte van Olympia. De trompet gaf het sein. Hardloopen, worstelen, vuist- vechten, 't werpen met de schijf of de werpspies, wedrennen waren do voorge schreven oefeningen. Moeielijk was de strijd in de drukkende zomerhitte. Tien volle maanden had de voorbereiding gevor derd. Maar welk een eer was ook den over winnaar beschoien! De bloem van Grie kenland was getuige van den kamp. Men vond er staatsmannen, helden, wijsgeeren, dichters, redenaars, kunstenaars, in het kort alle lieden van eenige beteekenis als toeschouwers. Ook maagden woonden ze in grootcn getale bij. Allen zagen den strijd, bewonderden den moed der kampenden en benijdden hun zege. Hier koos men partij voor den een, daar voor een ander. Het oog der toeschouwers hing aan elke bowe- ging van Griekenland's rappe of sterke zonen. Kreten van bewondering of smart gaven lucht aan de hevige gewaarwordin gen, die de belangstellende toeschouwers bezielden. Was de kamp geëindigd, dan zotte de Hellenenrechter, die met de leiding der spelen was belast, den overwinnaars voor aller oog den olijfkrans op hot hoofd, die hun tevens het recht gaf, zichzelven ter eer oen standbeeld te Olympia te doen zet ten. Dan stierf wel eens een vader uit overmaat van vreugde, dat zijn zoon te Olympia had overwonnen. Van vrienden en verwanten, van de afgevaardigden hun ner geboorteplaats en hun landslieden om stuwd, begaven de overwinnaars zich naar een daartoe bestemden heuvel, om Zeus met plechtige offeranden te danken. Dan weergalmde het allerwege van toe juichingen en gezang. Grooter nog waren de eerbewijzen, waarmede de overwin naar bij zijn terugkeer naar 't vaderland werd bejegend. De staat prees zich ge lukkig, wien het mocht gebeuren, dat een zijner burgers den wilden-olijfkrans ver wierf en meende met hem te hebben geze gevierd. Door zijn medeburgers ingehaald, koerde hij in triumf op een wagon met vier witte paarden bespannen, naar zijn woonplaats terug. Niet de poort reed hij binnen: voor hem, als te groot om den weg van gewone menschen te volgen, brak men een deel der muren af, ten einde aan te duiden, dat een stad, die zulke burgers bezit, geen muren te harer bescherming behoeft. Zóó ging de stoet naar den tem pel van den hoofdgod, waarin de olijfkrans werd neergelegd. Daar allen, die van Grieksche afkomst waren, te Olympia bij het spelen werden vertegenwoordigd, vonden ook anderen, dan 7'j, die naar een prijs dongen, hier een geschikte gelegenheid om met hun werken, voor 't publiek bestemd, np te treden. Zoo kan Herodotus er een gcdeclto zijner ge schiedenis voorgelezen, zullen dichters er hunne verzen voorgedragen, redenaars hunne redevoeringen uitgesproken Ju bben. Het was een nationaal feest, dat diende om in den boezem der Grieksche stammen het besef der volkseenheid te bewaren. De Olympische spelen zijn gehouden tot 394 n. Chr. toen zo door keizer Theodosius verboden werden. In 1S96 dus ongeveer 1500 jaar later zijn ze weer herleefd en wel in den vorm, zoo als wij ze tegenwoordig kennen en zooals zo dit jaar te Amsterdam vertoond wor den. Een van de grootste bevorderaars van deze herleving was Pierre de Coubertin. Te zijner eere werd in 1927 te Olympia op plechtige wijze een gedenkzuil onthuld, die een gebeeldhouwd hoofd draagt van Zeus clen Griekschen oppergod. Het is een wit marmeren zuil met een opschrift in het Gricksch en in 't Fransch, dat luidt als volgt: „Op initiatief van Pierre de Couber tin werd op 23 Juni 1894 besloten tot her stel van de Olympische spelen op interna tionale basis en op grond van deze beslis sing werden de Spelen van de Isto Olym piade dezer moderne tijdrekening gehou den in het gerestaureerde stadion te Athe ne in Maart 1896 onder de regeering van George I, Koning der Hellenen." (Grie ken). Volgens deze moderne tijdrekening is dus nu in 1928 de VlIIste Olympiade ge ëindigd en de IXe geopend met do Olym pische spelen te Amsterdam. P. G. HOCKS. Leiden, Juni 1928. INGEZONDEN MEDFDEE'. INGEN. DE PROPAGANDA-VOETBALDAG IN DE VENEN c UC Kunsie weg vj btompwjjk naar Dclden? Hoeveel K.M.? An t. w oord Stomp wijk, Hazerswou- cle, Alphen aan don Rijn, Woerden, Utrecht De Bildt, Amersfoort, Hoevelaken, Kort ten, Apeldoorn, Deventer, Holten, Mar- kelOj Goor, Delden, Afstand 180 K.M. De Venen hebben Zondag gestaan in het teoken van propaganda. Waren we aan vankelijk bevreesd voor het weder, geluk kig is deze vrees ongegrond gebleken, want prachtig weer begunstigde het voet balfestijn. De R. K. sporters uit het Leid sche District hebben zich van hun beste zijde doen kennen, zoowel te Rijpwetering als to Langeraar, waardoor weer eens te meer is bewozen dat de R. K. Voefcbalbe- weging er één is, waar rekening mee dient te worden gehouden. Er is gespeeld, fair en eerlijk, on de toeschouwers, welke de wedstrijden bijwoonden hebben kunnen genieten van een enthousiast partijtjo voetbal met vele goede momenten. Door deze demonstratie, van de Roomsche jon gens is een flinke schrede gezet op het pad om de R. K. Sport in de Venen ingang te doen vinden, en het zij hier gezegd, hun grootste dank zal zijn als zij hun opoffe ringen bekroond zien als de R. K. vereeni- gingen en R. K. sporters hun gelederen komon versterken, door zich aan te sluiten bij den Dioc. Haarl. Voetbalbond. Het Leidsche Districtbestuur kan tevreden De propaganda-wedstrijden te Rijpwete ring en te Langeraar schitterend ge slaagd Leiden met 31 door Teijlingen geslagen V. V. L. I wint van Lisse II met den oneven goal. zijn over den door haar grorganiseerden propagandadag dag in dc Venen. Succes kan niet uitblijven, en de band tusschen de voreenigingen onderling is versterkt, zij is door dezen dag nauwer aangehaald, oni gezamenlijk steviger te staan in den strijd voor het R. K. principe. Te Rijpwetering. Te 2 uur was daar een ongewone bedrij vigheid toen de spelers van Leiden en Teijlingen er arriveerden. Het bestuur van D. V. O. had voor beide elftallen een uit stekende kleedgelegcnhcid gereserveerd ten huize van den heer J. van Rijn, waar voor een woord van lof zeker hier op zijn plaats is. De muziekvereeniging „Onder ling Genoegen" van Rijpwetering verleen de bovendien haar medewerking. Te circa half drie trokken de elftallen van Teijlin gen en Leiden met dc muziek voorop naar het speelvold, omstuwd door een flink aan tal belangstellenden. Toen Leiden en Teijlingen, beiden met invallers, zich daar onder leiding van den heer H. v. d. Klink TABLETTEN opstelden, hadden ruim 400 toeschouwers zich rond de lijnen geschaard. De muziek speelde cctiigo pittige marschcn, welke het geheel opvroolijkte, en een aangename stemming teweegbracht onder spelers cn publiek. In do eerste speelhelft speelden beide partijen een alleszins aantrekkelijk spel, waarbij do Leidcnaars blijk gaven, over meer routine en techniek te beschik ken. Zij konden echter slechts ecumaal den Sassenheimsclion keeper verschalken, zoo dat de rust met 10 in 't voordcel van Leiden zou zijn ingegaan als niet do Teij- lingers door enthousiast spel even voor liet rustsignaal weerklonk den gelijkmaker in dc Leidsche touwen jaagden (1—1). Als weer is begonnen nomen de Leidc naars het kalm op, te kalm zelfs, waardoor dc Sassenhehners, dio de zaken sorieus opvatten, er in slagen de leiding te nemen en den stand to brengen op 21 in hun voordeel. Door dit succes aangcmocdi«rl speelt Teijlingen vurig verder en na een kwartier gelukt hot weer door haar links buiten de séoro te vorhoogen en te bren gen op 3—1. Leiden spant zich nu wat meer in maar de Teijlingen-achterhoede is safe en weet van geen wijken en als de speeltijd verstreken is heeft Leiden een 3l nederlaag te slikken gekregen. De Teijlingers hebben deze overwinning door hun taai volhouden ten volle verdiend. Het bestuur van D. V. O. lmd de aardige atten tie aan beide aanvoerders dor resp. elftal len een herinneringsmedaille aan te bie den welke in dank werd aanvaard. Voor de nederlaag-wedstrijden betraden nu het veld D. V. O. I en D. O. 8. I. Dit is oen vurig gespeelde wedstrijd geweest, waarbij door beide partijen danig op den bal werd gezeten. D. O. S. was in het veld echter iets sterker en haar voorhoede gaf blijken van nieor schotvaardigheid. Voor de rust wist dezo een paar soliede doelpunten te maken cn er één uit een pe nalty te scoren, zoodat D. O. 8. met 30 de leiding had. Na de rust wegen de partijen iets beter tegen elknnr op, en gaat het spel vlug heen en weer. Bij oen algomcenen aanval van D. O. S. is het geluk weder met hen en zij weten den voorsprong tot 40 to vergrooten. D. V. O. is lang niet ont moedigd en blijft fanatiek aanvallen, en hoewel de D. O. 8.-achtcrhoerle in goeden vorm is, hebben do Rijpweteringers toch succes door hun midvoor, want deze weet het leder in de touwen te jagen en daar door de bekende eer te redden (4l). Hoe er ook gezwoegd wordt, beide voorhoeden kunnen er niet meer jn slagen te doelpun ten, zoodat in dezen stand geen verande ring meer komt en D. O. 8. als overwin naar uit het strijdperk treedt.^ De reserves van D. V. O. en*D. O. 8. bin den daarna met elkaar den strijd aan. Voor de rust had D. V. O. met 1—0 de lei ding. Even na het begin van do tweede speelhelft mankt D. O. 8. II gelijk (11), om een kwartier voor het einde er 12 van te maken ':.i hun voordeel. Beide par tijen kunnen echter niet. meer doelpunten, waardoor ook deze -,'rijd in een overwin ning van de Roeloi rendsveenders eindig de. Hiermede kwam tevens het einde van. den goed geslaagden propagandadag te Rijpwetering, waarvan alles tot in de puntjes geregeld was en waarvoor het be stuur van D. V. O. een woord van dank toekomt. Te Langeraar. Wat wij hierboven schreven over de re geling te Rijpwetering was ook te Lan geraar het geval. Daar hebben ook de wedstrijden een mooi verloop gehad en een flink aantal belangstellenden woonden daar ter plaatse de wedstrijden bij:. Hier moest men het zonder muziek doen, wat niet wegneemt, dat er door de spele s een pittig partijtje voetbal is te aanschouwen gegeven. Te half twee bcknmpten elkander «~er*t de elftallen van S. D. O. I en Onze Gozel- len 4 I. Voor de rust was er van geen krachtsverschil sprake tusschen beide par tijen. Onze Gezellen wist voor de ri.'st slechts éénmaal te scoren, zoodat deze iv- trad met 01. Als weer is begonnen duimt het niet lang of S. D. O. weet den gelijk maker door een mooi doelpunt te scoren (11). Onze Gezellen komt nu geducht op zetten en het doel van 8. D. O. komt nu [herhaalde malen in gevaar, waar de kee per een onzekere indruk maakt, met als gevolg dat hij viermaal moet zwichten. De 8. D. O.'ers kunnen daartegenover slechts eenmaal het net vinden, zoodat dit partij tje eindigt in een 5—2 overwinning der Amsterdamsche Gezellen. Daarna werd de propaganda-wedstrijd gespeeld tusschen Lisse II en V. V. L. Dit is een alleszins te aanschouwen wed strijd geworden, waar propagandistische kracht van is uitgegaan. Goede staaltjes voetbal vielen te genieten en aan spanning heeft het daarbij niet ontbroken. Vlug werd er, nadat de bal aan het rollen was gebracht, gespeeld, waarbij aan weerszij den goede aanvallen werden opgezet en do Lissenaren er het eerst in slaagden de score te openen (1—0). V. V. L. achtte dit het sein om van hun kant niets onbeproefd to Riten en spoedig wist zij don gelijkma ker in de touwen te doponeeren (11), ter wijl zij even daarna zelfs do leiding wist te nemen door den stand te brengen op 21. Lisse liet zich ook niet onbetuigd en had werkelijk succes als bij een goeden aanval een schot gelost werd dnt den Voorschoten8chen keeper te machtig bleek, waardoor de score weer gelijk word (22), hierna rusten. Na de hervatting loopt V. V. L. onmid dellijk hard van siapel en is iets in de meerderheid, hetwelk zij weet uit te druk-

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7